Taxisector is doelwit van FIOD PZC Alsnog fokverbod agressieve honden Defensie vergelijkt controleur Fireworks met Karremans Banden vrachtvliegtuig in Beek klappen Kamer wijst plannen HSL-Oost af Afscheid van oud-premier Arron Negen procent energie duurzaam Automobilist met armen in gips Stembureau uur langer open Belastingdienst Acties tegen Ajax-film verontrusten Korthals Kamer wil toch geld tegen files voor Utrecht Celstraf voor loverboys Kabinet houdt familie Maxima tegen het licht Man uit Hengelo bekent moord op dorpsgenote woensdag 6 december 2000 DEN HAAG - Minister Netelenbos (Verkeer) degradeert de Hogesnelheidslijn-Oost volgens de Kamer tot niet veel meer dan een boemelspoor. Ze moet haar plannen daarom drastisch aanpassen en ervoor zorgen dat er een hoogwaardig flitsspoor komt tussen Amsterdam en de Duitse grens. De Tweede Ka mer dringt daar morgen op aan in een debat met de minister. Netelenbos wil het spoor alleen tussen Amsterdam en Utrecht verdubbelen. De capaciteit van de rest van het traject naar de grens wil ze vergroten door technische aanpassingen en hier en daar een klein stukje verdubbelen, zodat tremen elkaar kunnen passeren. Haar plannen kosten vier miljard gulden. Volledige verdub beling van de HSL-Oost vergt een investering van acht mil jard gulden. ANP AMSTERDAM - In de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam is morgen gelegenheid om afscheid te nemen van Henck Arron, de oud-premier van Suriname. Arron overleed maandag in Alphen aan den Rijn op 64-jarige leeftijd De kerkdienst wordt tussen zes en negen uur 's avonds gehou den. Op verzoek van de familie is het een sobere plechtigheid. Na de dienst kunnen belangstellenden de laatste eer bewijzen aan de oud-premier van Suriname en een condoleanceregis ter tekenen. Volgende week wordt Arron in Paramaribo gecremeerd. Het stadsdeel Amsterdam Zuidoost houdt 16 december een herdenkingsbijeenkomst voor Arron. ANP DEN HAAG - Nederland heeft de andere Europese lidstaten beloofd in 2010 negen procent van de nationale elektriciteits productie via duurzame methoden te zullen opwekken. Daar bij valt volgens minister Jorritsma van Economische Zaken vooral te denken aan biomassa, wind- en zorme-energie en in mindere mate aan warmte-krachtkoppeling. De hele Europese Unie zal voor de elektriciteitsproductie in 2010 voor 22 procent gebruikmaken van natuurlijke bronnen. Daaraan zullen vooral bergachtige lidstaten bijdragen, die veel van waterkracht gebruik kunnen maken. ANP SITTARD - Een 56-jarige man uit Sittard is gisteren door de kantonrechter veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk voor het besturen van een bestelbus, terwijl zijn beide armen in het gips zaten. In de zomer werd de man in zijn woonplaats door de politie van de weg gehaald. De agenten stelden verbaasd vast dat hij met beide armen in het gips de bus probeerde te besturen. „Ik moest dringend iets wegbrengen voor mijn bedrijf en er was geen chauffeur", verweerde de man zich. „Ik ben een er varen chauffeur en rijd al jaren schadevrijGPD DEN HAAG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken wil dat bij volgende verkiezingen de stemlokalen tot negen uur 's avonds open blijven. Nu zijn de stembureaus tot acht uur ge opend. De Vries wil met de maatregel de opkomst bij verkiezingen verhogen. De opkomst vertoont de laatste jaren een dalende trend. Vrijdag spreekt het kabinet over het voorstel. De stembureaus gaan om acht 's ochtends open. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart 2002 kan de kiezer voor de eerste keer een uur langer stemmen als de plannen van de bewindsman doorgaan. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Defensie heeft na de vuurwerkramp in Enschede de bevordering van kapitein P.J. Forsman (47) stopgezet. Fors- man is de militair die als contro leur het ontplofte S.E. Fire works in zijn portefeuille bad. Defensie wil 'geen nieuwe Kar remans', is hem gezegd. Het gezicht van Forsman kleur de gisteren van nijd toen bij de rechtbank in Den Haag de naam Karremans viel. De omstreden luitenant-kolonel werd na het Srebrenica-drama in 1995 in Bosnië dat het leven kostte aan duizenden moslims, wél bevor derd. Dat leidde tot een rel. „De fensie wilde mij en zichzelf na de ramp niet in een nog kwets baardere positie brengen. Toen is die naam gebruikt. Dat effect wilden ze niet nog eens. Ik voel de me zeer beledigd, dat ik met die man werd vergeleken. Ik sta op ontploffen nu ik dit zeg. Forsman moest voor de recht bank getuigen in de civiele pro cedure van drie vuurwerk slachtoffers die de overheid aansprakelijk willen stellen. Hij gaf bij de rechtbank te kennen dat de ramp hem persoonlijk heeft geraakt „Ik ben al een half jaar niet meer te genieten." Dat zijn bevordering van kapi tein naar majoor - vooralsnog - niet doorgaat, scheelt hem on geveer zeshonderd gulden bruto per maand. Bovendien wordt het Defensie bureau, dat controles uitvoerde op vuurwerkbedrijven, opgehe ven. Na de ramp is een intern onderzoek door het ministerie gedaan hoe het bureau functio neerde. Wie de controles gaat overnemen, is onbekend. Forsman was sinds 1 januari plaatsvervangend hoofd van het bureau. Het bureau draaide feitelijk nog maar op twee con troleurs, 'die het werk tot boven de haargrens uitgroeide'. Hij schreef daarover eind 1999 een knelpuntennota voor zijn superieuren. Waar heeft die no ta toe geleid, wilde de rechter commissaris weten. Forsman: „Tot aan de ramp: niets." GPD (Advertentie) Officiële publicatie In de advertentietekst die op woensdag 29 november jl. in deze krant is geplaatst, werd het onderwerp 'Uw inkomen uit sparen en beleggen en de belasting in 2001' behandeld. Bij de recente behandeling in de Tweede Kamer is een aantal wijzigingen op het nieuwe belastingstelsel doorgevoerd. In de advertentietekst was hiermee geen rekening gehouden, In tegenstelling tot de informatie in de advertentietekst zijn kapitaalverzekeringen voor kinderen niet vrijgesteld in box 3. Overige in de tekst beschreven vrijstellingen zijn gehandhaafd. Voor groene beleggingen gaat bovendien een heffingskorting gelden van 1,3% van de waarde. Meer informatie over uw vermogen in het nieuwe belasting stelsel vindt u op Internet: www.belastingdienst.nl/2001. Of u belt met de BclastingTelefoon voor particulieren, 0800 - 0543 (bereikbaar van maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur). Servicemonteurs verwijderen de kapotte velg van het vrachtvliegtuig. foto Ermindo Armino/GPD van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Het vliegverkeer van en naar Maastricht Aa chen Airport (het voormalig vliegveld Beek) is gisteren bijna de hele dag gestremd geweest. Een vrachtvliegtuig van het type Airbus 300 van de Turkse luchtvaartmaatschappij MNG Airli nes kreeg 's ochtends bij de landing twee klapbanden en blok keerde de landingsbaan. Pas rond vijf uur in de middag slaagden technici erin een van de banden te verwisselen en kon het toestel naar de kant worden ge sleept. De vijf inzittenden bleven ongedeerd. De klapband is volgens woordvoerder R. Becx van de luchthaven mogelijk veroorzaakt door het vastlopen van de remmen van het hoofdlandingsgestel onder de vleugej^. Hij concludeert dit uit het remspoor van enkele honderden meters dat het toestel heeft getrokken. Becx weet niet of dit te wijten is aan slecht onder houd: „Dat zoekt de Raad voor de Transportveiligheid uit. Die stelt een onderzoek in." De piloot slaagde er ondanks de problemen in het toestel recht op de baan te houden. Door de stremming moesten ongeveer twintig passagiersvluchten worden afgelast. Vierhonderd reizigers wer den naar de vliegvelden van Eindhoven, Brussel, Düsseldorf en Amsterdam vervoerd. ANP over de familie ging hij uit de weg. Dat komt pas aan de orde als de prins 'zijn voornemen heeft afgerond een belangrijke stap in zijn leven te zetten', al dus Kok. De premier zei dat het kabinet nog steeds het oordeel van eer dere kabinetten deelt over het regime van de Argentijnse dic tator Videla, waar Maxima's va der als minister deel van uit maakte. Nederland heeft de mensenrechtenschendingen on der Videla altijd scherp veroor deeld. Desondanks noemde hij een be zoek van Jorge Zorreguieta en zijn vrouw aan de koningin 'vol strekt normaal' en 'acceptabel'. Kok wees erop dat Zorreguieta veel reist en in geen van de lan den die hij bezoekt als onge wenst burger te boek staat. „Er is een algemeen oordeel over wat in Argentinië heeft plaats gevonden, maar het ontgaat me waarom Zorreguieta niet op Ne derlandse bodem had mogen zijn", aldus Kok. GPD/ANP DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat mi nister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) de regio Utrecht alsnog 125 miljoen gulden geeft voor anti-filemaatregelen. De minister wil de regio's Am sterdam, Rotterdam en Den Haag nog dit j aar dat bedrag ge ven, maar Utrecht niet. Nete lenbos wil het geld vasthouden totdat Utrecht instemt met haar plannen voor onder meer reke ningrijden, Een meerderheid van de Kamer wil echter dat Utrecht ook kan investeren in verkeersmaatregelen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie overlegt met het Openbaar Ministerie of er actie kan worden ondernomen tegen de voetbalsupporters die verto ning van een Ajax-film onmo gelijk maken. De minister vindt dat de dreigementen 'de spuiga ten uitlopen'. Korthals oordeelt dat de acties getuigen van een trend die niet thuishoort in een 'tolerant land als Nederland'. Hij heeft moeite met deze vorm van eigenrich ting, aldus zijn woordvoerder. In Utrecht, Rotterdam en Den Haag hebben bioscoopexploi tanten de film 'Ajax, daar hoor den zij engelen zingen' uit de roulatie gehaald. Utrecht en Den Haag deden dit na dreige menten gericht tegen de bio scoop en het bioscooppersoneel. De telefonische bedreigingen waren afkomstig van mensen die zich 'FC-Utrechtsupporters' noemden. Rotterdam In Rotterdam werd door Feye- noord-supporters heftig gerea geerd op de documentaire waar door ook daar besloten is de film niet meer te draaien. In Groningen is op voorhand be sloten de film voorlopig niet te vertonen. Daar zijn geen bedrei gingen geuit. De directie van het filmcentrum waar de Ajax-do- cu zou worden vertoond, wilde die echter niet afwachten. Voor Delft geldt hetzelfde. FC Utrecht neemt geen initia tieven om de film opnieuw in Utrecht vertoond te krijgen. De GroenLinks-fractie in de Dom stad vindt dat FC Utrecht daar voor moet zorgen. Maar voorzit ter Herremans van de club denkt dat dit contraproductief werkt. GPD Fraude kilometerteller vermoed door Hans Leber AMSTERDAM - De Fiscale In lichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) is een enorme be lastingfraude in de Nederlandse taxiwereld op het spoor. Veel Amsterdamse taxichauffeurs blijken al jaren een illegale on derbreker van de kilometertel ler te gebruiken. !„Zo verdienen we er zwart een 'centje bij. En neem van mij aan 'dat niet alleen de Amsterdam mers dit doen", aldus één van de Chauffeurs. Ook in Den Haag stuitte de FIOD onlangs op om- jzetfraude. De arrestatie maandag van de leiding van het bedrijf Schutter, dat in Amsterdam ook de regu liere taximeters inbouwt, is on derdeel van een al maanden du rende actie van de politie, de FIOD en de Rijksverkeersin spectie (RVI). Saillant detail is dat een van de gearresteerde iSchutter-employés ook een be stuursfunctie vervult bij de Taxi Centrale Amsterdam (TCA). De 'Amsterdamse politie onder zoekt eveneens eventuele onei genlijke connecties tussen de TCA en de taxiondernemingen. Ook bij een bedrijf in Purmer- end dat dergelijke-apparatuur zou inbouwen, nam de politie tijdens een inval de administra tie in beslag. Bij verkeerscon troles in Amsterdam worden door de RVI de laatste tijd dash boards van taxi's verwijderd om te controleren of er een illegaal systeem is ingebouwd waarmee de elektronische kilometertel ling wordt onderbroken. Knopje De betrokken taxichauffeurs, 'eigen rijders' die niet in loon dienst voor een baas werken, verdienen zwart geld door met een speciaal knopje of een af standsbediening de kilometer teller op het dashboard van hun auto stil te zetten. Zo wordt de controle op de verdiensten door de fiscus omzeild. „Als je een paar honderd gulden bij elkaar hebt gereden, zet je de teller uit en rijd je nog wat zwart geld bij elkaar. De taximeter loopt wel door, maar die mogen we elke dag op nul zetten. Heel veel mensen doen dit", aldus een Amsterdamse chauffeur die anoniem wenst te blijven. De kosten voor de inbouw van de elektronische onderbreker bedragen zo'n veertienhonderd gulden. Voor een analoge onder breker, die nog maar in weinig auto's past, wordt ongeveer vijf honderd gulden neergeteld. De 'ingreep' wordt meestal tegelijk gedaan met de inbouw van de taximeter in een nieuwe taxi, zoals ook bij het bedrijf Schut ter zou zijn gebeurd. Veel chauffeurs willen de laatste dagen de systemen verwijderen uit angst voor ontdekking. Zij hebben hiervoor echter de tech nische specialisten nodig die in tussen vastzitten. Bij enkele taxiondernemers die het appa raat zelf verwij derden, zijn door onkunde alle dashboardfunc ties uitgevallen. Bezorgd De meeste taxi's in Amsterdam zij n van het merk MercedesEen wooi'dvoerder van importeur Daimler-Benz Nederland zegt verrast te zijn. „We hadden er nog nooit van gehoord. Het baart ons wel zorgen. In een toe komstige versie van onze E-mo- dellen, waarmee de meeste taxi's rijden, zal de kilometer stand niet langer op één, maar op drie plaatsen elektronisch worden vastgesteld." De woordvoerder verwacht dat het illegale apparaat niet op de particuliere markt wordt ge bruikt. „Dat zou bij een service- beurt direct opvallen." GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft een negentien jarige en een 22-jarige man uit Culemborg veroordeeld tot respectievelijk drie jaar en acht maanden cel. De negen tienjarige moet ook nog vijf duizend gulden schadevergoe ding betalen. De rechtbank acht bewezen dat de mannen via een loverboy-aanpak meisjes heeft gedwongen tot prostitutie. Tegen de negen tienjarige was vier jaar geëist, tegen zijn compagnon vijftien maanden. De twee behoorden tot een groep van vier mannen. Twee van hen zijn op 17 oktober vrijgesproken van het dwin gen tot prostitutie. Loverboys verleiden jonge meisjes met dure cadeaus. Ze doen alsof ze een serieuze rela tie willen. Als het meisje een maal in hun ban is, dan eist de loverboy dat zij de aangeno men geschenken terugbetaalt als prostituee. Voor de stapel verliefde meisjes is het dan moeilijk om te weigeren. Ze worden bovendien vaak onder druk gezet of bedreigd. De oudste veroordeelde voer de zijn praktijken uit samen met zijn maat, die het char- meurswerk voor zijn rekening nam. De negentienjarige had een relatie met drie meisjes te gelijk. De rechtbank rekende het hem zwaar aan dat hij de meisjes met opzet misleidde en dat hij één slachtoffer na ver loop van tijd geheel berooid aan haar lot overliet. De 22-jarige man had een min der prominente rol. Toch acht de rechtbank bewezen dat hij in ieder geval één minderjarig meisje heeft gedwongen tot prostitutie. Hij huurde in Den Haag een kamer waar het meisje moest werken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is nu al bezig met een onderzoek naar de antecedenten van de familie Zorreguieta. Dat valt op te ma ken uit de woorden van premier Kok gisteren in de Tweede Ka mer. „U mag er vanuit gaan dat de regering de voorbereidende werkzaamheden al heeft ge daan, op het moment dat het re levant is", zei hij. SP-Kamerlid Kant wilde weten of de regering voorbereid is op een eventuele verloving van prins Willem-Alexander met Maxima Zorreguieta. Kok her haalde gisteren het bezoek en kele weken geleden van de ou ders van Maxima aan koningin Beatrix als een privé-aangele- genheid te beschouwen. Vragen HENGELO - Een 27-jarige man uit Hengelo heeft bekend zon dag zijn 19-jarige plaatsgenote Wilma Ruesink met messteken te hebben omgebracht. Zijn mo tief is nog onbekend. Het mes dat hij gebruikte is maandag middag gevonden in een sloot vlakbij de plaats van het delict. Dat maakte de politie gisteren bekend. Volgens een politiewoordvoer- jder spitst het onderzoek zich toe op het motief van de man. De verdachte is twee jaar gele den met zijn moeder in Hengelo komen wonen. Volgens een buurvrouw die veel met de fami lie optrok, kampte de man met ernstige psychische problemen. Hij weigerde zich te laten opne men. Burgemeester A. van Beeck Cal- koen van Hengelo is opgelucht nu de moord lijkt opgelost. De burgemeester is bekend met de psychische problemen van de man Hij heeft daar enkele jaren geleden een gesprek over gehad met de buurvrouw. Een relatie Itussen die problemen en de moord ziet hij echter niet. De man stak Wilma Ruesink, die in Amsterdam studeerde maar de weekeinden alti j d in Hengelo doorbracht, zondagavond kort voor zes uur neer op enkele tien tallen meters van haar ouderlij ke woning. De vrouw was op weg naar huis na een volleybal toernooi in de plaatselijke sporthal. Ze overleed ter plekke aaixdeverwondingen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw verbiedt het fokken van de hondenrassen American Staffordshire Terriër, de Fila Brasileiro, de Dogo Ar- gentino en de Mastino Napo- letano. Deze rassen mogen niet meer worden gefokt. Wie nu zo'n hond heeft, moet hem on vruchtbaar laten maken, aanlij nen en muilkorven. Brinkhorst zal nog meer rassen verbieden. Hij vraagt daarover advies van deskundigen. Verde re maatregelen hangen ook af van Europese afspraken. Hij zal de sector manen om Rott weilers zo te fokken dat zij minder snel zullen bijtenVoor pitbulls geldt al een fok- en houdverbod. Aanvankelijk was het de bedoe ling een agressietest voor bijt- grage honden in te voeren. Dieren die de test doorstaan, zouden ontsnappen aan het fok verbod, de riem en de muilkorf. Maar Brinkhorst komt nu terug op dat plan. De test biedt onvol doende zekerheid dat honden mensen niet zullen bijten, schrijft hij aan de Tweede Ka mer. Hun beten kunnen zware verwondingen aanbrengen en Brinkhorst wil geen enkel risico nemen. Bovendien bestaat het gevaar dat mensen het recht in eigen hand nemen. Brinkhorst kiest t'oor rigoureu ze maatregelen omdat hij niet wil dat het via allerlei kunstgre pen mogelijk blijft toch agres sieve honden te houden en te fokken. De Dierenbescherming is zwaar teleurgesteld. „Dit verbod is volstrekt willekeurig. Een hond wordt niet agressief geboren, maar agressief gemaakt", zegt een voorlichtster. Eigenaren zullen hun honden massaal naar asiels brengen, die met een enorm probleem worden opge zadeld omdat zij er ook niets mee kunnen. Het gaat om zo'n tienduizend dieren. De Dieren bescherming verwacht dat die honden massaal worden afge maakt. Er worden minder men sen door honden gebeten. In 1989 waren dat er nog zo'n vijf tigduizend, in 1998 was dat der tigduizend, volgens de stichting Consument en Veiligheid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3