PZC Heffingen gemeente omhoog T* Sint zit model voor scholieren Vijfduizend Barbies bij elkaar move Greenery verwacht over dit jaar verlies van bijna 30 miljoen Rekeningcommissie controleert beleid van gedeputeerden Industrie vecht voorkeursbeleid stroomimport aan Moeder vindt straf eiersmijters te gortig Huwelijk fors duurder mmam zeeuwse almanak Werken waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 6 december 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De opbrengsten van gemeentelijke heffingen moeten met ingang van volgend jaar omhoog, vindt het dagelijks gemeentebestuur. Tot nu toe zijn de inkomsten veel lager dan de kosten. Daar wil de gemeente verandering in brengen. Eén van de gevolgen daarvan is dat trouwen op Schouwen 39 pro cent duurder wordt, een pas poort 27 procent en een rijbe wijs 14 procent. Ook bij de lijkbezorgingsrech- ten wordt een forse verhoging doorgevoerd. Het gaat om een inhaalslag, omdat tot nu toe de opbrengst van tarieven ver ach terbleven bij de werkelijke kos ten. Het gemeentebestuur wil zo veel mogelijk kostendekkende tarieven gaan heffen. Bij de be grafenisrechten zou daarvoor een zeer forse verhoging nodig zijn. Te fors vindt het gemeente bestuur en wil voor deze heffing de verhoging enigszins beper ken. Voorlopig worden de tarie ven zo vastgesteld dat 65 procent van de kosterrvoor lijk bezorging en grafonderhoud door de opbrengst van de hef fing wordt gedekt. Niet gelukkig De fracties van SGP/GPV en RPF zijn niet echt gelukkig met de forse verhogingen, maar er kennen te hebben ingestemd met het uitgangspunt dat dien sten van de gemeente kosten dekkend moeten worden. Woordvoerder C. Flikweert (SGP/GPV) trekt echter in twij fel of dat van de één op de andere dag moet gebeuren. Hij heeft bij wethouder G. J. van der Salm van financiën dan ook aange drongen op een gefaseerde in voering van de tariefsverhogin gen. De wethouder voelt daar niks voor. „Gefaseerde invoering van hogere tarieven is wel mo gelijk, .maar het levert erg veel werk op voor de ambtelijke or ganisatie en het effect ervan is voor de bevolking bijzonder laag", zegt Van der Salm. Vol gens hem maakt het in feite niet uit of de bewoners nu in 2001 al of pas in 2002 het volledige ta rief voor hun documenten moe ten gaan betalen. „Een rijbewijs of paspoort vraag je tenslotte niet elk jaar aan, zodat gefa seerde invoering maar voor re latief weinig mensen nog enig voordeel zou opleveren." Vrijstelling Overigens behoeft de bevolking niet voor alle diensten van de gemeente geld te betalen. Voor een aantal zaken geldt vrijstel ling van leges. Zo hoeft er bij voorbeeld niet betaald te wor den voor het raadplegen van bij de gemeente aanwezige regis ters, plankaarten en microfi ches van de kadastrale registra tie. Ook het verstrekken van vergunningen voor het houden van openbare geldinzamelingen en het afgeven van een verkla ring over inkomen en vermogen gebeurt gratis. Definitieve besluiten over de aanpassingen van tarieven en verordeningen voor de gemeen tebelastingen moeten worden genomen in de begrotingsverga dering op donderdag 14 decem ber vanaf 13.30 uur in Theater Mondragon. Leerlingen van de Beatrixschool, Sint en zijn Pieten volgen in galerie Kos de tekenlessen van kunstschilder Tom Janssen. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Goed kijken en tekenen wat je ziet. En je vooral niet af laten leiden door de huispoes die luid miauwend te kennen geeft dat hij van de zolder wil worden gehaald. De oudste leerlingen van de Zierikzeese Beatrixschool voor speci aal onderwijs waren dinsdag te gast in Galerie Kos in Zierikzee om daar - in het kader van een kunstproject van de school - een portret van Sint Nicolaas te schilde ren. De Goedheiligman poseerde gewillig. Traditionele Sinterklaasvieringen ver zorgt de Zierikzeese school al jaren niet meer voor haar oudste leerlingen. Onder wijskracht Hilda de Groot: „We proberen het elk jaar in te passen in een project waar we mee bezig zij nVorig j aar hadden we een project over haar en toen hebben we de kinderen bij Sinterklaas haarex- tensies aan laten brengen. Nu zijn we al een tijdje bezig met een project over kunst en passen we Sinterklaas in door de kin deren zijn portret te laten tekenen in een kunstatelier. We willen laten zien dat het Sinterklaasfeest eigenlijk een spel is." Kunstschilder Tom Janssen liet - met as sistentie van een van de Zwarte Pieten - de geboeid toekijkende kinderen zien hoe een professional een portretschilderij aanpakt. Eerst een schets en dan inkleuren. Daarna gingen de kinderen zelf aan de slag met kleurkrijt. Dat leverde Sinterklaaspor tretten in bijzondere kleurstellingen op. Aan inventiviteit geen gebrek. Waarom een mond tekenen als je met gestifte lip pen zelf een perfecte afdruk op papier kunt maken. Na de tekensessie ging de stoet kinderen onder begeleiding van Sinterklaas en zijn Pieten terug naar school. Daar stonden in Sinterklaasvorm gesneden boterhammen klaar en ging de vrije expressie verder. Voor de gelegenheid waren speciale schil- derpaletten gemaakt met als 'verf' pinda kaas, jam, eiersalade en kaas. En dat le verde uiteindelijke eetbare kunst op in de vorm van Sinterklaasbrood. door Rinus Antonisse GOES - De omschrijving 'crisis situatie' vindt hij een tikje over dreven, maar dat Nederlands grootste groente- en fruitveiling The Greenery een cruciale tijd tegemoet gaat, is voor fruitteler Sam Oudkerk uit Goes een feit. De in 1995 gevormde organisa tie van telers heeft zijn draai nog altijd niet gevonden en voor 2000 wordt een verlies van zo'n 28 miljoen gulden verwacht. De omvang van het aanbod aan producten en de omzet dalen sterk. Het telersbestand neemt af. Beperken van de kosten is nauwelijks meer mogelijk. Het behalen van goede prijzen voor de telers lukt niet. The Greenery heeft een nieuwe bezuinigingsronde aangekon digd en de provisie die de telers moeten betalen gaat omhoog. De Zeeuwse leden van de vei ling, grotendeels verenigd in de vereniging Delta Fruit waarvan Oudkerk voorzitter is, hebben daar enigszins gelaten kennis van genomen. Het is nog af wachten wat de gevolgen voor de veilingfaciliteiten in Kapelle zijn. Een verslechtering is niet het eerste waar Oudkerk aan denkt. Eerder ziet hij een uit breiding van de sorteermoge- lijkheden door een grotere aanvoer van producten uit het buitenland en elders uit Neder land. Ondanks de problemen houdt Oudkerk vertrouwen in The Greenery. „De uitbouw is moei lijk. Ze zijn in het begin vierkant op hun bek gegaan. Een te grote broek aangetrokken. We moe ten niet vergeten dat het geen optelsom is van negen voorma lige veilingenmaar een volledig nieuw bedrijf is. Tot op heden is het nog niet gelukt een grotere greep te krijgen op de afzet. Maar het uitgangspunt blijft overeind staan, komen tot een betere netto-uitbetaalprijs voor de teler. Er zijn kansen voor de keten. De markt is gewoon slecht. Daar is weinig aan te doen." In februari 2000 hebben Zeeuw se fruittelers Delta Fruit opge richt. Delta Fruit telt nu 160 leden, verdeeld over 120 bedrij ven en vertegenwoordigt qua omzet en areaal circa zeventig procent van de fruitteeltsector. Doel van de vereniging is het creëren van een betere binding tussen de telers en het maken van een vuist richting Greenery. Oudkerk: „We hadden het ge voel dat we wat ondergeschoven waren in Zeeland. Er werd te weinig naar ons geluisterd. We hebben gezegdof het valt uit el kaar, of we proberen meer le denbinding te doen. Het is goed aangeslagen." Samenwerking In Zeeland heeft The Greenery ongeveer 250 fruittelende le den. Concurrent Fruitmasters, die zich alleen richt op de afzet van fruit, blijft onder de 100 le den. Waarom geen samenwer king tussen beide organisaties? Oudkerk verwijst naar het ver leden en de moeizame, lange weg die de destijds zelfstandige Zeeuwse fruitveilingen in Goes, Kapelle, Krabbendijke en Ter- neuzen aflegden om de Coöpe ratieve Veiling Zeeland te vor men. „Er is nooit anders gezegd dan samenwerken. Fruittelers zijn allemaal individualisten als het om het eigen gewin gaat. Ze voelen zich coöperatief den kend als het om de kosten gaat", stelt Oudkerk. „Als er geld ge bracht moet worden, dan is de solidariteit ver te zoeken. De voorzitter van Delta Fruit, die ook voorzitter is van de af deling Zeeland van de Verenig de Tuinbouwcoöperaties Nederland, signaleert dat de ontwikkelingen in de groente en fruitsector bijna van dag tot dag veranderen. Ook voedsel veiligheid heeft daarmee te ma ken. Oudkerk verwacht dat het niet lang meer duurt of de mees te appels worden keurig apart verpakt op de markt gepresen teerd. Hij stelt dat de telers via The Greenery actief op verande ringen moeten inspelen en niet moeten afwachten tot de groot ste afnemers, de supermarkten, met eisen komen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer den worden verplicht mee te werken aan een onderzoek naar hun beleid als een provinciale rekeningcommissie zo'n onder zoek eist. Dat geldt ook voor ambtenaren. Zonder zo'n ver plichting kan een rekeningcom missie haar werk niet goed doen. Dat schrijft gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, bestuurlijke organisatie) in een notitie over de instelling" van een rekening commissie. Provinciale Staten overwegen een dergelijke com missie in te stellen. Die is nodig omdat de rolverdeling tussen Provinciale en Gedeputeerde Staten gaat veranderen. De ge deputeerden worden verant woordelijk voor het beleid en de uitvoering daarvan. De Staten leden krijgen meer bevoegdhe den om dat beleid te controle ren, zowel de inhoud als de uitgaven. Hulpmiddel Een rekeningcommissie is een goed hulpmiddel om het beleid van de gedeputeerden te kun nen controleren, stelt de notitie. Zij moet echter wel over ver gaande bevoegdheden beschik ken, Als zij besluit een onder zoek in te stellen, moet alle informatie die daarvoor van be lang is, worden verstrekt. Per sonen die een rol spelen, worden verplicht mee te werken. Als Provinciale Staten vinden dat de rekeningcommissie niet alleen het beleid moet toetsen, maar ook de prestaties en uit komsten ervan moet evalueren, dan is een vast bedrag per jaar nodig. Daarvan kunnen twee tot drie onderzoeken worden be taald. Andere provincies die al over zo'n evaluatiecommissie beschikken, hebben die een budget gegeven dat varieert van 50.000 tot 300.000 gulden per jaar. De rekeningcommissie zou moeten bestaan uit leden van al le Statenfracties. Eventueel kan een onafhankelijk voorzitter worden benoemd, zoals de pro vincie Zuid-Holland heeft ge daan toen daar een rekening commissie is ingesteld. De leden kunnen zich altijd laten helpen door externe deskundigen. De commissie algemeen bestuur wijdt op maandag 18 december een extra vergadering aan de in voering van een rekeningcom missie. GS wijzen erop dat haast is gebodenAls de Staten het be leid en de begroting van dit jaar al willen laten controleren door een commissie, dan moet die op 9 februari 2001 worden geïn stalleerd. Advertentie door Gemma Kessels MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg is de tentoonstelling Barbie toen en nu (1959-2000) vanaf vandaag tot 1 januari te bezichtigen. Corrie Bos- schaart is door de bibliotheek uitgenodigd om de expositie in te richten. Zij is de eigenaresse van atelier Kathy in Koude- kerke en Zierikzee. In deze ateliers is onder meer een enorme collectie te zien van Barbie- en Kenpoppen. Corrie Bosschaart bezit onge veer vijfduizend Barbies. In de bibliotheek is een selectie van haar verzameling te zien. Als kind heeft Bosschaart (53) nooit een pop gehad. Dat was te duur. De eerste Barbiepop die ze kocht was een cadeautje voor haar oudste dochter. Zelf was ze toen twintig jaar. Haar andere drie dochters kregen ook een pop. In die tijd zocht ze de poppen op rommelmarkten omdat ze nieuw nog te veel kostten. Tot op een gegeven moment haar derde dochter Mieneke kritisch werd en geen genoegen nam met een twee dehands Barbie. Corrie moest toen op zoek naar een nieuw exemplaar. Met deze aankoop begon haar passie voor de Bar biepop. Ruth Handler lag aan de basis van de geboorte van Barbie. Handler was de eigenaresse van Mattel, een klein Ameri kaans fabriekje. Tijdens een van haar reizen zag zij de pop Lilli, een Duitse stripheldin. Door Lilli werd ze op het idee gebracht zelf een pop te bedenken die ze naar haar dochter Barbara noemde. De mannelijke variant werd ver noemd naar haar zoon Ken. Sindsdien zijn er tal van vari anten geproduceerd. Elke pop Barbie staat voor schoonheid en glamour. vertegenwoordigt een mode beeld, een filmster of fotomo del. Voor Corrie Bosschaart is het bijna niet meer bij te hou den wat er wereldwijd aan poppen verschijnt. Er zijn poppen die ze niet wil hebben, zoals die van Liz Taylor alias Cleopatra. „Ik vind Liz hele maal geen aardige vrouw. Audry Hepburn wel. Dat was gewoon een lieverd." Van Audrey Hepburn heeft ze een pop met een exclusieve garderobe. Corrie vertelt met heel veel liefde over haar ver foto Lex de Meester zameling. Inmiddels is ze ook Mattel-dealer en verkoopt ze poppen. Ze reist naar alle gro te bijeenkomsten voor verza melaars binnen Europa. Twee keer is ze in Amerika geweest. Daar is de Barbie-liefhebberij het grootst. door Maurits Sep DEN HAAG - De belangenorga nisaties voor de industrie en de grootverbruikers van water en energie gaan in beroep tegen de voorrang die de stroomprodu- centen van de overheid krijgen bij de import van elektriciteit. Door die regeling kunnen groot verbruikers als Pechiney in Vlissingen minder stroom im porteren en dat zou hun voort bestaan bedreigen. Zowel de FME-CWM (metaal en elektrotechnische industrie), VNCI (chemie) en VEMW (zake lijke energie- en waterverbrui kers, waaronder Pechiney) heb ben dinsdag bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) beroep aangetekend te gen de Overgangswet Elektrici teitsproductiesector, die twee weken geleden door de Tweede Kamer is goedgekeurd. De elek triciteitsproducenten, onder wie EPZ, hebben belang bij die wet, omdat zij daardoor oude importcontracten kunnen na komen. Ontoelaatbaar FME-CWM, VNCI en VEMW vinden de voorkeursbehande ling volstrekt ontoelaatbaar. De stroomprijs zal in Nederland namelijk hoger zijn dan in het buitenland. In dat geval is van een liberalisering van de ener giemarkt de komende tien jaar geen sprake, redeneren de orga nisaties. Zij wij zen er bovendien op dat de concurrentieverhou dingen daarmee ernstig worden verstoord. Directeur energie van de VEMW H. Grünfeld verwacht dat de drie beroepschriften gevoegd zullen worden tot één prodedu- re, omdat ze inhoudelijk iden tiek zijn. Hij schat in dat de zit ting over ongeveer twee weken kan plaatshebben. „We hebben gewezen op het spoedeisend be lang, omdat er voor onze leden veel van afhangt." Verbindingen De beheerder van het elektrici teitsnet in Nederland, Tennet, heeft slechts vijf verbindingen met het buitenland. Die hebben samen een capaciteit van 3900 megawatt. Hiervan moet 300 worden vrijgehouden voor in ternationale afspraken. De elektriciteitsproducenten krij gen 1500 megawatt tot hun be schikking. Tennet veilt de overige 2100. Die veilig vindt vandaag plaats. Het Vlissingse aluminiumbednjf Pechiney wil vanaf volgend jaar ongeveer 400 megaWatt goed kope stroom uit het buitenland wil halen. Als dat niet lukt, wordt het voortbestaan van het bedrijf op langere termijn be dreigd, verklaarde de directie eerder. helpt je op internet Bij elk Shell station vind je de gratis 12move cd-rom. Inclusief handige gebruiksaanwijxing. Plaats die cd-rom in je computer, volg de aanwijzingen en je krijgt gratis toegang tot internet! Snol én gemakkelijk. Eon van de redenen waarom 12move als beste internotprovider is getest door Computer Idee Webgids. Ook gratis op internet? Haal dan de gratis cd-rom bij Shell of surf naar 12move.nl n initiatief von Shell en World Onlint door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - „Het waren eie ren, geen straatklinkers!" De moeder van een 14-jarige jon gen uit Koewacht vindt de straf die haar zoon en nog zo'n 24 an dere eiergooiers uit Koewacht en Heikant hebben gekregen, zwaar overtrokken. De jongens werden afgelopen vrijdag opge pakt tijdens een eiergevecht in het fietsentunneltje aan de Steensedijk in Hulst en moeten zich daarvoor melden bij het HALT-bureau voor een alterna tieve straf. „Die kinderen worden behan deld als criminelen, terwijl het gewoon een kwajongensstreek was. Zo streng optreden is toch overdreven? Er is niemand ge raakt, ook geen auto's." Het eiergevecht werd vrijdag ge houden door twee groepen jon geren, uit Koewacht en uit Hei kant. Ze hadden elkaar al met oliebollen, mandarijnen en ba nanen bekogeld en besloten het eens met eieren te proberen. Zes jongeren, onder wie de jongen uit Koewacht, werden direct aangehouden. De rest zou latei- worden gehoord De moeder: „Ik schrok toen ik die vrijdag de politie aan de lijn kreeg. Je denkt toch meteen het ergste, Begrijp me goed; wat ze gedaan hebben, mag natuurlijk niet, maar het is niet nodig hen meteen naar het HALT-bureau te sturen. Mijn zoon had zeker van mij straf gekregen en op school zou hij ook zijn aange pakt. Dat was genoeg geweest. Ik weet niet eens wat voor alter natieve straf mijn zoon krijgt. We worden helemaal niet op de hoogte gehouden." Een politie woordvoerster verklaarde eer der dat de jongens naar het HALT-bureau moeten, omdat ze autos 'hadden kunnen raken'. Volgens de moeder had de poli tie de jongens alleen aan moeten spreken op hun gedrag. „Des noods hadden ze de jongens een emmer sop moeten geven en het fietstunneltje laten schoonma ken. Dat is voor hen al erg ge noeg om dat te moeten doen. Als daar een foto van was gemaakt die de volgende dag in de krant stond, zouden ze zich maar al te veel schamen." Het ging er geanimeerd aan toe op de receptie die onlangs in een zaal van een Middel burgs etablissement werd ge houden. Er was een gulle hand van schenken en dien bladen waren beladen met toastjes waarop stukjes dode vis lagen. In een kring van dames werd druk geconverseerd over mo de en vervolgens over man nen. „Kijk", zei een van de deel neemsters aan de besprekin gen, terwijl ze naar een man wees, die een eindje verderop met zijn glas en zijn ego jong leerde. „Daar ben zTc nou mee getrouwd. Als we straks thuis zijn, doet hij heel ge wichtig. Dan zegt hij tegen de kinderen dat het weer een zivare middag was, omdat hij almaar bezig is geweest met netwerken. Haar mededeling bleek her kenbaar en werd direct ge wisseld. „Dat heeft mijn echtgenoot nou ook", zei een ander. En wijzend op een blad vol gla zen: „Laten we er nog maar eentje nemen. Als je dat maar vaak genoeg doet, wordt het voor je gevoel net werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39