Provincie wil CWI Tholen houden PZC PZC Wat zit er in die vaatjes, antivries? De Rijke kijkt weer uit over het water Opnieuw kritiek op financieel beleid gemeente Goes 19 GS: onwenselijk dat Tholenaren straks naar Bergen op Zoom moeten GS wensen geen strijd met inspectie Kerstmarkt in Kortgene Adventszang in Kapelle mtsmmsmsmmm Thoolse weigering varkens terecht Werkstraf voor helen en omkatten GS willen haast achter sanering Brugtijden op feestdagen anders Kerstconcert in Wemeldinge Volkskerstzang in Heinkenszand woensdag 6 december 2000 door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De provin cie steunt de gemeente Tholen in haar streven om een eigen Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) te behouden. Gedeputeerde Staten noemen het on wenselijk dat Tholenaren straks naar Bergen op Zoom moeten. De gemeente Tholen heeft sinds janua ri een eigen CWI in Sint-Maartensdijk, maar als het aan SUWI (Structuur Uit voering Werk Inkomen) ligt, zal dat snel weer verdwijnen. In het sprei dingsplan CWI's, dat de organisatie de ze zomer presenteerde, staat dat er in Zeeland plaats is voor slechts drie ves tigingen: Middelburg, Terneuzen en Goes. Later zouden ook Schouwen- Duiveland en Oostburg aan de beurt komen, maar voor Tholen is geen CWI voorzien. Dat betekent dat mensen uit die ge meente straks naar het CWI Zuid- West-Brabant in Bergen op Zoom moe ten Het gemeentebestuur vindt dat on- wenselijk en krijgt daarin steun van de provincie. In een brief aan de kamer commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid schrijven GS dat provincieoverschrijding naar Noord- Brabant praktische en bestuurlijke problemen oplevert. Volgens Gedeputeerde Staten is de ge meente Tholen op sociaal economisch terrein geheel op de provincie Zeeland en de daarbij behorende instellingen gericht. ,,Nu dreigt op één onderdeel een uitzondering te worden gemaakt, hetgeen een samenhangend beleid van de gemeente niet ten goede komt", schrijven GS in hun brief. Zo zou Tholen zich, als het wordt aan gewezen bij het CWI in Bergen op Zoom, ook bij het Regionale Platform Arbeidsmarkt (RPA) in Brabant moe ten aansluiten. En dat terwijl organisaties waar de ge meente nauw mee samenwerkt, zoals het ROC Zeeland en het werkvoorzie ningschap in Goes, bij het RPA Zeeland zijn aangesloten. De gemeente vreest zo tussen wal en schip terecht te komen. Omdat aansluiting bij Goes, vanwege de lange afstand en de slechte open baar vervoersverbindingen, volgens de gemeente ook geen optie is, pleiten burgemeester en wethouders van Tho len voor behoudt van de eigen CWI in Sint-Maartensdijk. Bezwaar De gemeente Tholen heeft bezwaar te gen de plannen aangetekend bij SUWI, maar de organisatie houdt vast aan haar voorstellen. GS vragen in hun brief aan de leden van de kamercom missie Sociale Zaken en Werkgelegen heid of ze aan de wensen van de ge meente tegemoet willen komen. Als de plannen van SUWI toch door gaan, kunnen inwoners van Tholen nog tot 2002 in Sint-Maartensdijk terecht. Het CWI in Bergen op Zoom start wel iswaar op 4 januari 2001, maar het wordt in eerste instantie alleen opgezet voor de eigen bevolking en die van de gemeenten Woensdrecht en Steenber gen. Pas een jaar later is Tholen aan de beurt. De kamercommissie Sociale Zaken en Werkgelegenheid praat woensdag 13 december over de plannen van SUWI. MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten wenst niet de strijd aan te binden met de Inspectie Ruimtelijke Orde ning. Dnlangs vroeg de CD A-Staten fractie om actie. Aanleiding daarvoor vormden de door de inspectie aangekondigde harde maatregelen tegen een bij de provincie ingediend vooront werp-bestemmingsplan voor een milieustraat op Noord-Be veland. Het plan Cruijckelcreke is volgens de inspectie strijdig met nationaal en provinciaal ruimtelijk beleid. Keurt de pro vincie het plan toch goed, dan neemt de inspectie een vervan- gingsbesluit. Daarmee kan een bestemmingsplan alsnog van tafel worden geveegd. De CDA-Statenfractfe vreest dat de inspectie vooral bezig is zich te richten op toekomstig ruimtelijk beleid, terwijl be staand beleid het criterium zou moeten zijn. De kritiek dat Zee land onnodig te lijden heeft van toekomstig ruimtelijk beleid, wordt door de provinciebe stuurders niet gedeeld. Die la ten overigens in het midden of het bestemmingsplan Cruijcke lcreke op hun goedkeuring kan rekenen. De inspectie heeft ook gedreigd de uitbreiding van bedrijven terrein De Poort in de gemeente Reimerswaal te zullen dwars bomen. KORTGENE - Dorpshuis de Pompweie houdt in samenwer king met de ondernemers uit Kortgene vrijdag 8 en zaterdag 9 december een kerstmarkt. Vrijdag duurt de kerstmarkt van 19.30 tot 22 uur. Zaterdag zal de kerstmarkt de deuren openen van 11 uur s'ochtends tot 4 uur in de middag. De kerstmarkt wordt afgesloten rhet een playbackshow en een dansavond. Aanvang 20.00 uur. KAPELLE - Een comité van de zendingsorganisatie Woord en Daad houdt zaterdag 16 decem ber een adventszang- en orgel- avond in de hervormde kerk in Kapelle. Zoals steeds komt de opbrengst ten goede aan een Woord en Daad-project in het arme zui den van Ethiopië. Aan het con cert werken mee de christelijk gemengde koren Met Hart en Stem uit Terneuzen en Asaf uit Goes. Bram van Wijk en Jacco Goud zullen het orgel bespelen en ook panfluitist Bas de Jager en tenor Johan Baay treden op. H. de Pater spreekt een appèl woord. De aanvang is 19.30 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl eld van de negentiende-eeuwse waterbouwkundige Johannis de Rijke siert het havenhoofd van Colijnsplaat. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Wat doet die daar nou, op het haven hoofd van Colijnsplaat? Het tengere negentiende-eeuwse heertje met bolhoed, sikje en een wandelstok, vertegen woordigt, bovenop twee enor me, gestapelde stortstenen, de strijd tegen het water. In plaats van Neptunus met zijn wilde baard van zeewier, zijn woeste kop en zijn drie- tant, symboliseert in Colijns plaat de beschaafde Johannis de Rijke het bedwingen van zeeën en rivieren. Zijn stand beeld staat er nu pas, want Co lijnsplaat ontdekte pas ander halve eeuw na zijn geboorte hoezeer de waterbouwkundig ingenieur in Japan op handen gedragen wordt. Commissaris van de Koningin, W. van Gelder, onthulde dins dag, op de 158ste verjaardag van Johannis de Rijke, het standbeeld op het havenhoofd. Het is een replica van een beeld dat al langer, ter ere van Jo hannis, in de haven van Nagoya staat. Waardering Die haven werd aan het einde van de negentiende eeuw door Johannis de Rijke gebouwd, evenals vele andere water staatkundige werken inJapan. De Rijke ontwierp kanalise- rings- en irrigatieprojecten, bouwde havens, dammen, dij ken, pieren en kaden in dienst van de Japanse keizer en krijgt daarvoor tot op de dag van vandaag nog veel waardering. In Colijnsplaat wisten ze tot in de jaren tachtig van niks. Pas toen de Japanners op zoek gin gen naar de wortels en nazaten van De Rijke in Nederland, kreeg het dorp door welk een grote zoon het bescheiden plekje had voortgebracht. Toen ook nog de 400ste ver jaardag van Colijnsplaat in aantocht was, rees het plan om een standbeeld voor de ingeni eur neer te zetten. Fondsen werden gezocht en gevonden bij de gemeente Noord-Beve land, bij Rijkswaterstaat Zee land, bij de Vereniging Bagger, Kust- en Oeverwerken VB KO) en bij de Japanse gemeente waar het origineel staat. Gedu rende het streven om het standbeeld in het dorp te krij gen, schonk een Japanse dele gatie een borstbeeld, dat in de Havelaarstraat kwam te staan, vlakbij het huis waar Johannis in 1942 geboren moet zijn Dagboek Tijdens een bijeenkomst in de haven van Colijnsplaat gaf Van Gelder het teken om het beeld uit zij n omhulling van zeildoek te pellen. Ook werd een boekje ten doop gehouden, waarin de figuur van Johannis de Rijke naar voren komt. Het boekje is namelijk het gedrukte verslag wat de ingenieur in 1904 maakte toen hij van Tokio naar foto Dirk-Jan Gjeltema Nederland kwam. De Rijke reisde van Japan via Shanghai en Peking met de Trans-Sibe- rië-expres naar Moskou en vandaaruit naar Nederland. In zijn dagboek noteerde hij wat hij zag en zijn commentaar daarop. Dat levert een frag mentarisch relaas op over van- alles en nog wat, door de ogen van een negentiende-eeuwer met een bijzonder technisch en praktisch verstand. De Japanse schrijver Yoshiyuli Kamibayashi heeft over de dertig jaar die De Rijke in Ja pan werkte, een biografische roman geschreven. Naar ver wachting zal de vertaling daarvan in het Nederlands niet lang meer op zich laten wach ten. door Ingrid Huibers KRUININGEN - De gemeente Reimers waal bezoekt deze week een groot aantal bedrijven om te kijken of de onderne mers zich wel aan alle milieuregels hou den. Dat werd volgens de Krabbendijkse garagehouder René Polderman een keer tijd ook: „Ik heb een berg moeten inves teren. Laat de gemeente dat dan eens ko men controleren." Met twee haken die milieu-ambtenaar David van de Voorde altijd in het dash boardkastje van zijn auto heeft liggen, wipt hij handig de putdeksel omhoog. Even kijken of de bezinkput van Auto- en Schadebedrijf Oostpolder niet te veel slib bevat. „Het water uit de wasstraat wordt via een bezinkput en olie-afschei- der gereinigd, voordat het op de riolering mag worden geloosd", legt Van de Voorde uit. Bij gebrek aan een peilstokje steekt Polderman een bezemsteel in het gat „De put is jaren geleden voor het laatst schoongemaakt",meldt hij opgewekt. „Dus ik ben wel benieuwd." Het valt mee. De gevonden hoeveelheid slib is ruim onder de maximale hoeveel heid die er in de put mag zitten. Wel maant Van de Voorde Polderman om wat vaker te kijken.Zeker als u de wasstraat ooit vaker gaat gebruiken." De gemeente Reimerswaal trekt de touwtjes op handhavingsgebied flink aan. Niet alleen op milieugebied, maar ook op het terrein van de ruimtelijke or dening gaat de gemeente scherper optre den. „Voorheen controleerden we bedrijven als we klachten binnenkregen, of als een bedrijf een nieuwe vergunning aan vroeg", zegt hoofd afdeling milieu H. van Waveren. „Dat proberen we te verande ren. Ook bedrijven waarover nooit wordt Milieu-ambtenaar David van de Voorde kijkt toe hoe garagehouder René Polderman met een bezemsteel het slib in de bezinkput peilt. foto Dirk-Jan Gjeltema geklaagd, willen we regelmatig gaan be zoeken." Dat is voor Polderman even wennen. Het is jaren geleden dat hij een milieucontro leur van de gemeente op bezoek kreeg. „Ik vind dat jullie weinig langskomen", meldt hij meteen. „Ik heb een berg moe ten investeren. Laat de gemeente dan ook eens komen controleren." Bonnetjes Onderwijl zoekt Polderman in een be duimelde grijze ordner naar de door Van de Voorde gevraagde bonnetjes. „Elke afvalstof zoals olie, oliefilters, banden en bijvoorbeeld accu's mag alleen worden afgevoerd door een erkend bedrijf. Dat moet je met bonnetjes kunnen aanto nen", legt deze uit. Daar de bewijsjes niet zo één, twee, drie te vinden zijn, mag Pol derman ze later opsturen In de kantine van Pekaar Bestratingsma terialen in Vlake, waar Van de Voorde op de baas wacht, zijn kerstbomen het ge sprek van de dag. „Vanwege de rage van kunstbomen een paar jaar geleden zijn er veel te weinig geplant", weet er één. Een ander: „Kennissen hebben een kunst boom die haast niet van echt is te onder scheiden. Maar ja, die kostte achthon derdgulden." Buiten ligt een terrein vol hopen steen Eigenaar Peter Pekaar laat ze met plezier zien. Steenslag en betonklinkers. Oude, gebruikte steentjes en in plastic verpakt nieuw materiaal. „Toen je belde om een afspraak te maken was mijn eerste gedachte: 'Wat heb ik verkeerd gedaan'. Er heeft zeker iemand geklaagd", zegt Pekaar. Van De Voorde stelt hem onmiddellijk gerust. „Ik maak meestal van te voren even een afspraak. Dan weet ik tenminste zeker dat ik de goeie mensen spreek." Ongeveer honderdvijftig bedrijven ston den dit jaar op de nominatie om bezocht te worden. „Dat is niet gelukt, blijkt nu", zegt Van Waveren. „Er gaat zoveel tijd in ander werk, zoals bijvoorbeeld de proce dures voor nieuwe milieuvergunningen, zitten dat de bezoeken erbij in schieten." Om die achterstand in te halen bedacht hij de 'week van de milieuhandhaving'. Vijftig bedrijven Zeven milieumedewerkers bezoeken de ze week zo'n vijftig bedrijven. Op het programma staan onder meer een serie mosselbedrijven aan de Korringaweg in Yerseke, een aantal bedrijven rondom de Yerseke Moer en enkele horecaonderne- mingen waarover het afgelopen jaar bij de gemeente is geklaagd. „Is die container nieuw? Wat zit er in die vaatjes, antivries? Ze staan wel in een keurig lekbakje, zie ik." Het terrein van Pekaar wordt aan een minitieus onder zoek onderworpen. Oude machine-on derdelen, lege olievaten, jerrycans met autoshampo: Er ontgaat Van de Voorde weinig. Pekaar, eerst nog wat onwennig, wordt gaandeweg steeds enthousiaster. „Ik vind het helemaal niet verkeerd dat je komt. Dan ga je zelf ook eens kritisch kij ken", zegt hij. „Dan blijkt dat er best wat weggedonderd kan worden. Dat heb ik, eerlijk gezegd, voordat je kwam ook al gedaan." DEN HAAG - B en W van Tholen hebben terecht geweigerd om aan de Helmondse varkensmester Java Meijel BV een mi lieuvergunning te geven voor een bedrijf met 7000 varkens aan de Oudeweg 10. Dit heeft de Raad van State uitgemaakt. Het varkensbedrijf ging bij het rechtscollege in beroep tegen de geweigerde vergunning. Cruciaal in de kwestie is het woonhuis dat aan de Oudeweg 8 staat. De afstand daarvan tot de geplande stal is 209 meter. Volgens de stankrichtlijn Brochure Veehouderij en Hinder wet moet er minstens 267 meter zitten tussen de woning en het bedrijf van Java. Omdat de vereiste afstand niet gehaald wordt, weigerde de gemeente de gehele vergunning. Java's raadsman J. van Groningen probeerde de zaak nog te redden door aan te voeren dat de gemeente de vergunning voor een deel had moeten verlenen. Bij een afstand van 209 meter kan zijn cliënt immers een bedrijf met bijna 4000 mestvarkens op zetten. De Raad van State verwerpt dit argument. De ge meente moest beslissen op de aanvraag zoals die is binnenge komen, aldus het rechtscollege. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 23-jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen ver oordeeld tot zestig uur werkstraf. De man in had mei dit jaar moeten weten dat hij een gestolen auto voor 4500 gulden had gekocht. Toen het voertuig niet naar zijn zin was, werd er een tweede auto aangeschaft. De auto werd omgekat door onder delen van de ene naar de andere auto over te zetten. HEINKENSZAND - Gedeputeerde Staten willen ruim 75.000 gulden subsidie voor de sanering van het bedrijfster rein van Rijk aan de Stationsweg in Heinkenszand nog uiter lijk een halfjaar vasthouden. Per 1 juni volgend jaar moet de gemeente Borsele echter aan de gang zijn met de sanering. Al in 1997 reserveerde de provincie een bedrag voor de sane ring van de bedrijfsopstallen van de voormalige zaadhandel. Varkenskotten, paardestallen en opslagruimten moeten weg, maar de huidige eigenaar wil de winkel en het woonhuis be houden. Ook de molen die op het terrein staat, een Rijksmo nument, moet bewaard blijven. De molen, die ook moet worden gerestaureerd, bleek om financiële redenen een com plicerende factor waardoor de onderhandelingen lange tijd stil hebben gelegen. Inmiddels heeft een derde de molen ge kocht en heeft de gemeente Borsele de onderhandelingen met de eigenaar van de rest van het kavel weer opgepakt. Een ver zoek aan GS om het geld te reserveren tot er overeenstemming is bereikt, werd gehonoreerd maar met een restrictie in tijd. MIDDELBURG - De komende feestdagen geldt er een afwij kend bedieningsschema voor de bruggen over het Kanaal van Walcheren en de sluis in Veere. De bruggen, van zuid naar noord: Keersluisbrug, Sloebrug, Draaibrug, Schroebrug, Stationsbrug en de Arnebruggen over het Kanaal door de Ou de Arne worden op de zondagen 24 en 31 december tot 5 uur 's middags bediend. Tijdens de kerstdagen en op 1 januari is er alleen bediening op verzoek van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags. Voor de sluis in Veere loopt de bedieningstijd tot negen uur 's avonds op zondag 24 en 31 december. Tijdens de kerstdagen en op 1 ja nuari wordt er alleen 's morgens van 9 uur tot 11 uur op ver zoek de sluis bediend. De sluizen en de bruggen worden zon der voorafgaand verzoek op de dagen tussen de feestdagen in van 9 tot 5 bediend. Tot twee uur voor aankomst kunnen ver zoeken tot bediening telefonisch worden ingediend bij de sluiswacht in Vlissingen. de afdelingschefs die verant woordelijk zijn voor hun bud get, te bestraffen als zij wijzi gingen in de uitgaven te laat blijven melden. „Als zij het niet goed doen, dan kun je hen die taak ontnemen." Van Oosten en Jansen wezen er op dat, belangrijker nog dan het geld op zich, vooral telt wat er mee is gedaan. Worden bijvoor beeld inderdaad alle wegen opgeknapt die waren afgespro ken? Gemeentesecretaris C. G. M. Maas antwoordde dat de administratie daar nog niet op is toegerust.,We staan op dat gebied nog in.de kinderschoe nen." Uit de najaarsnota blijkt dat de gemeente een bedrag van 895.000 gulden overhoudt op de lopende begroting. Het college wil dat geld in de algemene re serve stoppen. De meeste partij en zeiden echter wel een andere bestemming ervoor in gedach ten te hebben. Alleen D66 noemde concrete voorbeelden, de aanleg van fietspaden bij Wolphaartsdijk en Kattendijke of de bouw van een multifunc tionele sportaccommodatie in Goes-Zuid. De gemeenteraad beslist later deze maand over de besteding van het bedrag. door Rolf Bosboom GOES - De Goese politiek blijft forse kritiek houden op de fi nanciële huishouding van de ge meente. Nog altijd hebben de ambtelijke top en het college van burgemeester en wethou ders te weinig grip op de uitga ven van de verschillende afde lingen. Dit tot groot ongenoegen van de fracties in de gemeente raad. Binnen de muren van het stad huis is het inmiddels een ver trouwd ritueel geworden. Zodra B en W verantwoording afleg gen over de financiën in de ach terliggende periode, bijvoor beeld bij de jaarrekening, steekt een storm van kritiek op. Het belangrijkste commentaar is dat de raadsleden te laat wor den geïnformeerd over extra uitgaven of over geld dat - door wat voor oorzaak ook - juist blijft liggen. De najaarsnota, die deze maand onderwerp van discussie is, bevat opnieuw een waslijst aan 'meevallers' en overschrijdingen op de begro ting. De meeste daarvan konden al geruime tijd worden voor zien. In de raadscommissie financiën klonken daarom deze week op nieuw harde woorden. Zaken worden nog steeds veel te laat gesignaleerd, verkondigden de fracties in koor. „Hoe is dat nou toch mogelijk?", vroeg M. K.Di- eleman (CDA) zich vertwijfeld af. „Dit kan gewoon niet." Zelfs op de afdeling financiën, die het goede voorbeeld zou moeten ge ven, gingen de afgelopen maan den in dat opzicht zaken mis. Wethouder M. L. 't Hart ant woordde, bijna even traditiege trouw, dat de kritiek terecht is, maar dat de organisatie hard werkt om de zaak te verbeteren. „Wij komen van heel ver en elk jaar doen we een stapje voor uit." H. W Hoogerland (PvdA) kwam dat antwoord te bekend voor. „Dat er wat moet gebeuren en dat het veel tijd kost, hoor ik nu al jaren. Dat is mijn frustra tie." A. A. van Oosten (GroenLinks) vroeg zich af of het ooit echt goed komt. „Daar heb ik grote twijfels over" Ook de andere commissieleden lieten hun on genoegen blijken. „Het college moet op zijn tellen én op zijn centen passen", aldus S. de Put ter (SGP/ChristenUnie). J M. Jansen (D66) pleitte ervoor WEMELDINGE - Muziekver eniging OKK uit Wemeldinge geeft zaterdag 16 december een kerstconcert in de kerk van de gereformeerde/hervormde kerkgemeenschap in Wemel dinge. Medewerking verleent het kinder- en tienerkoor van de Zeeuwse muziekschool. De aan vang is 20.00 uur. HEINKENSZAND - Het chris telijk gemengd koor Ons Genoe gen uit Heinkenszand werkt vrijdag 15 december mee aan een volkskerstzangavond in de Barbesteinkerk aan het Clara's Pad in Heinkenszand. Hoofd moot van de bijeenkomst is sa menzang onder begeleiding van organist Danny de Feyter/ Ook het koor van de drie Heinkens- zandse basisscholen luistert de kerstzangavond op. Het zingen begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35