Feyenoord laat strijd achterwege Real snel klaar met Anderlecht PZC Gevreesde veldslag blijft uit in Duitsland McEnroe bereid tot rentree in Davis Cup Rotterdammers zijn te laat bij de les tegen VfB Stuttgart 25 Fakkel Winterspelen door 46 staten Beroerte treft trainer Tomislav Ivic Van der Poel verlaat ziekenhuis Festina moet Zülle alsnog betalen Khalifman ontsnapt tegen Leko Korda neemt afscheid na rentree Voetballers Singapore aan de leugendetector Scifo moet stoppen met voetballen Conflict UCI en veldrijders uit de wereld Arrows meldt Verstappen officieel aan champions league woensdag 6 december 2000 van onze sportredactie STUTTGART - Het uitgangs punt was een veldslag. Uitein delijk verlieten ruim duizend aanhangers van Feyenoord dinsdagavond zonder enige overlast te hebben veroorzaakt Stuttgart, waar de Rotterdam se club in de derde ronde van de Uefa Cup werd uitgeschakeld door de plaatselijke VfB. Duizend agenten keken de hele dag werkloos toe. Toegangswe gen waren afgezet, in de stad krioelde het van het ambtelijk groen. De kroegen bleven op merkelijk leeg. Veel fans kwa men, ook door de voortdurende controles op de snelwegen, pas kort voor het beladen duel aan. Missie geslaagd, zei de woord voerder Karpf van de Stutt- gartse politie na afloop van het vriendelijke Nederlandse be zoek. „Alles is probleemloos verlopen. De enorme inzet van politie en de nauwgezette grenscontroles hebben hun af schrikkende werk gedaan." Een half miljoen D-mark kost te de operatie, schatte de woordvoerder. De extra en scherpe grenscontroles niet eens meegerekend. Uiteinde lijk werden in de nacht van maandag en dinsdag en over dag in totaal bij alle grenspos ten ongeveer honderd fans teruggestuurd. Een redelijk gedeelte daarvan bereikte via allerlei omwegen alsnog de wedstrijd. Van de terugge stuurde supporters behoorde een deel tot de groep die be trokken was bij de rellen in Le- verkusen, in januari 1999. Zij kregen de waarschuwing dat als ze toch bij het stadion wer den aangetroffen een verblijf in de cel het resultaat zou zijn. Andere redenen om mensen te gen te houden waren agressief gedrag tegenover de grens wachten of de weigering het paspoort te overleggen. ANP SALT LAKE CITY - De fakkelloop voor de Olympische Win terspelen van 2002 in Salt Lake City zal in 65 dagen door 46 Amerikaanse staten trekken. De estafette begint op 4 decem ber van het volgend jaar in Atlanta. Op 8 februari wordt het olympisch vuur ontstoken in het hoofdstadion van Salt Lake City. In totaal zal de fakkel een traject van ruim 21.000 kilo meter afleggen. Er worden tal van transportmiddelen ge bruikt, zoals sneeuwmobielen, hondensleeën, schepen, trei nen en vliegtuigen. DPA BRUSSEL - Tomislav Ivic heeft dinsdag tijdens de training van Standard Luik een beroerte gekregen. De medische staf van de Belgische club heeft de Kroatische coach op het veld behandeld. Ivic is daarna in een ziekenhuis opgenomen. Zijn taken worden voorlopig waargenomen door de assistenten D'Onofrio en Labarbe. Ivic was in het verleden onder meer trainer van Ajax. Belga BRASSCHAAT - Adri van der Poel heeft maandagavond het ziekenhuis in Brasschaat verlaten. De oud-renner, die in fe bruari zijn loopbaan beëindigde, werd daar eind vorige maand opgenomen nadat hij bij een valpartij op de mountain bike een gescheurde nier en een gebarsten rib had opgelopen. Hij moet in ieder geval tot vrijdag in bed blijven. „Het gaat steeds beter", aldus Van der Poel. „Met de artsen is afgespro ken dat we het per week gaan bekijken, maar ze vernachten niet dat ik blijvende schade aan de nier zal overhouden.ANP BARCELONA - Een rechtbank in Barcelona heeft bepaald dat de wielerploeg Festina achterstalling salaris aan de ren ners Alex Zülle en Laurent Dufaux moet betalen. Zülle krijgt een bedrag van omgerekend 650.000 gulden, Dufaux zo'n 260.000 gulden. Het gaat om salaris van de laatste drie maan den van 1998Wegens het dopingschandaal rond Festina in de Ronde van Frankrijk, werden Zülle en Dufaux ontslagen en kregen zij een schorsing van zeven maanden opgelegd. SID NEW DELHI - Regerend Fide-wereldkampioen schaken Alexander Khalifman is dinsdag in New Delhi tijdens het WK-toernooi in de derde ronde aan uitschakeling ontsnapt. De Rus slaagde er pas na zes partijen in de tiebreak in het Hongaarse talent Peter Leko te bedwingen. Khalifman en Le ko kwamen in de twee reguliere partijen en de eerste vijf duels van de tiebreak telkens remise overeen. In de zesde beslis singswedstrijd had Khalifman 56 zetten nodig om Leko uit eindelijk te verslaan. ANP PUHONICE - De rentree van Petr Korda in het internationale tenniscircuit is dinsdag verrassend afgelopen: de Tsjech kon digde na zijn nederlaag in de eerste ronde meteen weer zijn af scheid aan. In het toernooi van Puhonice, nabij Praag, verloor de voorheen wegens doping geschorste Korda van de Slo- waak Martin Hromec: 4-6 6-3 7-6 Het was ook gelijk zijn laatste duel in het enkelspel. Korda is anderhalf jaar uit het circuit geweest, nadat hij was betrapt op gebruik van nandro- lon. „Mijn rentree was een mooi cadeau voor de zestigste ver jaardag van mijn vader. Vanaf nu gaat het bij mij niet meer om tennis, maar om mijn familie." SID door Marcel van der Kraan STUTTGART - Het Duitse clubvoetbal zal waarschijnlijk tot in de eeuwigheid een bron van frustratie blijven voor de Nederlandse topclubs. Feye noord, koploper van de eredivi sie, verdween gisteren roemloos van het Europese podium door toedoen van VfB Stuttgart. In Zuid-Duitsland gingen de Rotterdammers onderuit (2-1) in de derde ronde van de Uefa Cup, maar de eerste de beste journalist die op de persconfe rentie durfde te spreken van een smadelijke nederlaag tegen een club die laatste staat in de Bun- desliga, kreeg van trainer Bert van Marwijk onderuit de zak. „Waar praten we nu over? Het heeft toch geen zin om Stuttgart af te schilderen als een zwakke ploeg omdat men onderaan staat in Duitsland", beet de Ne derlandse coach zijn gehoor toe. „De spelers van Stuttgart ver dienen vijf keer zoveel als die van ons en ze hebben stuk voor stuk internationale ervaring. Het feit dat wij bovenaan staan betekent niet dat wé een 'club als Stuttgart hadden moeten oprol len." Niveau Er zit een wezenlijk verschil tussen het niveau van de Bun- desliga en de Nederlandse ere divisie. Van Marwijk had in zo verre gelijk dat Stuttgart niet is te vergelijken met clubs van het kaliber Fortuna of RBC in Ne derland. Hij kwam wel tot de conclusie dat er voor Feyenoord over twee wedstrijden gezien meer in heeft gezeten dan een gelijkspel in Rotterdam (2 -2en een neder- BRUSSEL - Enzo Scifo moet stoppen met voetballen. Zijn arts noemt het niet langer ver antwoord dat hij zijn loopbaan voortzet. De 34-jarige Belg kampt met problemen met de heup en artrose in de rug. „Als ik pas 20 was, zou ik het ad vies van de arts misschien in overweging nemen. Maar ik ben bijna 35 en dan is het natuurlijk een ander verhaal. Ik neem geen riscio meer. Het is hard, maar ik moet de realiteit onder ogen zien", aldus Scifo in het Nieuwsblad. Scifo verhuisde begin dit sei zoen van Anderlecht naar SC Charleroi. Hij begon bij de club als speler, trainer en vice-voor- zitter. Vanaf 30 november was hij wegens fysieke problemen alleen actief als coach. Op achttienjarige leeftijd debu teerde Scifo bij Anderlecht. Daarna speelde hij onder meer ook bij Inter, Bordeaux, Auxer- re, Torino en Monaco. Hij kwam 84 keer uit voor het Belgisch elf tal en maakte vier WK's mee. In februari 1997 beëindigde hij aanvankelijk zijn interlandcar rière. Voor de wereldtitelstrijd in 1998 in Frankrijk kwam hij op zijn besluit terug. ANP BRUSSEL - De veldrijders kun nen de rest van het seizoen bij de wedstrijden in de wereldbeker en Superprestige beschikken over twee materiaalposten. Een meerderheid van de cyclocross commissie van de internationa le wielrenunie UCI heeft daar mee ingestemd. Voorzitter Lau rent de Backer had alle leden aangeschreven om een einde te maken aan de onduidelijkheid. Met ingang van dit seizoen had de commissie het aantal materi aalposten teruggebracht naar één. Op de andere post konden de renners alleen zelf hun wiel wisselen. Na een aantal proble men op zware parkoersen werd er een voorlopig compromis ge vonden. In overleg met de wed- strijdcommissaris zouden de veldrijders mogen bepalen hoe veel posten er zouden worden ingericht. Afgelopen weekeinde werd er bij de wereldbekerwed strijd in Leudelange echter niet naar het,oordeel van de renners geluisterd. Ondanks het zware traject was er maar één post be schikbaar. ANP laag in Stuttgart. Feyenoord doet het in de vaderlandse com petitie behoorlijk. De ploeg is in dertien wedstrijden pas één keer op zijn gezicht gegaan (te gen PSV)maar heeft in de voor bij e maanden te vaak twee gezichten getoond. Ook in Stuttgart was er een groot ver schil tussen het Feyenoord van de eerste en de tweede helft. Voor rust stond er een elftal in het veld dat met name in de voorste linie de mentaliteit en power miste om het de spelers van VfB Stuttgart lastig te ma ken. Bert van Marwijk kreeg na af loop het verwijt voor de voeten gegooid dat hij nooit met Arco Jochemsen - van nature geen van onze sportredactie MADRID - Anderlecht heeft zijn verrassende optreden in de Champions League gisteren niet kunnen voortzetten. De Belgische topclub was totaal niet opgewassen tegen de routi ne van Real Madrid: 4-1. Bij rust was het al 3-0. Twee weken terug nog had An derlecht in het Astridpark in Brussel onverwacht het kapi taalkrachtige Lazio Roma een tik gegeven (1-0). In de ope ningsronde hadden de Belgen gewonnen van de hoger aange slagen ploegen PSV en Man chester United. Gisteren was er in de wedstrijd in groep D weinig meer te mer ken van Brussels gevaar. Real had geen kind aan Anderlecht. Al snel deelde Morientes de eer ste klap uit, door een tegenstan der uit te kappen en de doelman te passeren. Figo, uit een straf schop, maakte er in de 23e mi nuut 2-0 van. Helguera maakte Groep C: Arsenal (Eng) - Bayern Mün chen (Dui) 2-2 (1-0). 3. Henry 1- 0, 55. Kanu 2-0, 56. Tarnat 2-1, 66. Scholl 2-2 Scheidsrechter: Braschi (Ita). Gele kaart: Ljung- berg, Grimandi (Arsenal), Sfor- za, Jeremies (Bayern München). Aantal toeschouwers: 36.000. Olympique Lyon (Fra) - Spart- ak Moskou (Rus) 3-0 (3-0). 2. Marlet 1-0, 31. Anderson 2-0, 41. Anderson 3-0. Scheidsrech ter: Fernandez Matin (Spa). Ge le kaart: Brechet Olympique Lyon), Parfenov (Spartak Mos kou). Aantal toesch: 36.000. Bayern M. 2 1 1 0 4 3-2 Lyon 2 10 13 3-1 Spartak 2 10 13 4-4 Arsenal 2 0 111 3-6 aanvaller - had moeten begin nen. Op het moment dat hij Igor Kornejev in het veld bracht, ging de Rotterdamse machine pas draaien. De trainer van Fey enoord zei echter geen moment te hebben overwogen om Jo chemsen uit het elftal te houden. De keuze voor de balvaste en technisch begaafdere Kornejev kón niet worden gemaakt. „Om de simpele reden dat hij pas op de allerlaatste training aangaf dat hij weer fit was. Igor was daarvoor wekenlang uit de rou latie." In de Europacup, was het standpunt van Van Marwijk, kun je alleen met topfitte spe lers de strijd aangaan. Lastig voor de coach was dat zijn fitste volgelingen hem in de steek lie- de mooiste treffer net voor rust. Hij nam de bal uit een hoek schop ineens op de wreef: 3-0. Na de rust deed Real het wat rustiger aan. Anderlecht was niet meer in staat iëts zinnigs te veiTichten. Desondanks bleef het niet bij 3-0. Aanvoerder Ro berto Carlos schoot uit een vrije trap dwars door de muur raak. De eer voor de bezoekers werd vlak voor tijd gered. Stoica schoot van afstand raak: 4-1. Lazio In dezelfde groep was Lazio het aan haar stand verplicht thuis tegen Leeds United de eerste punten van deze ronde te pak ken. Eenmaal stond de lat een doelpunt in de weg, een andere keer haalde Leeds-speler Woodgate een inzet van Salas van de lijn. Aan de andere zijde moest een verdediger van Lazio er op de lijn aan te pas komen om een Engelse goal te voorkomen. Ook na rust bleef het lang doel puntloos tussen beide ploegen. Tien minuten voor tijd haalde Groep D: Lazio Roma (Ita) - Leeds United (Eng) 0-1 (0-0). 80. Smith 0-1. Scheidsrechter: Colombo (Ita). Gele kaart: Veron (Lazio Roma), Viduka, Bowyer (Leeds United). Aantal toeschouwers: 45.000. Real Madrid (Spa) - Anderlecht (Bel) 4-1 (3-0). 12. Morientes 1- 0, 23. Figo (pen.) 2-0, 44. Helgue ra 3-0, 73. Carlos 4-0, 89. Stoica 4-1. Scheidsrechter: Dallas (Sch). Gele kaart: Karanka (Real Madrid), Koller (Ander lecht). Aantal toeschouwers: 55.000. R.Madrid 2 2 0 0 6 6-1 Leeds 2 10 13 1-2 Anderlecht 2 10 13 2-4 Lazio 2 0 0 2 0 0-2 ten. Op de vleugels kwamen Bo- naventure Kalou en Leonardo heel lang niet in het stuk voor. In de spits werden Arco Jochemsen en Jon Dahl Tomasson bij vla gen onder de voet gelopen. Van Marwijk: „We hebben de wed- stri j d voor rust verlorenniet er na. Ik maak mijn spelers niet gauw het verwijt dat ze niet scherp zijn of geen strijd leve ren. Maar nu moet ik die conclu sie wel trekken. Als je wilt over leven moet je duels winnen, ook voorin." Hoop Feyenoords hoop om Europees te overwinteren vervloog al in de eerste helft, toen verdediger Silvio Meissner uit een hoek- Alan Smith namens Leeds drie punten op: 0-1. De wedstrijd werd ontsierd door racistische spreekkoren van het publiek. Die richtten zich tegen de ge kleurde Leeds-speler Radebe. Het fanatieke deel van het Ro meinse publiek staat bekend om haar racistische uitingen. Veerkracht is karakteristiek voor Duitsers. Arsenal merkte dat gisteren maar weer eens. De Londenaren stonden er tien mi nuten na rust in de thuiswed strijd tegen Bayern München perfect voor (2-0), maar de be zoekers weigerden in de tweede wedstrijd in groep C te verlie zen: 2-2. De wedstrijd begon twintig mi nuten te laat, omdat er op High bury een bommelding was ge daan. De opening van Arsenal, dat het moest stellen zonder de aan een hamstring geblesseerde Dennis Bergkamp, was fenome naal. De Fransman Thierry Henry bekroonde al in de vierde minuut een prachtig vloeiende aanval. Zelf had hij er een groot aandeel in, door een geraffi neerd overstapje. Oud-Ajacied Kanu begreep Henry's bedoe ling en legde de bal keurig voor diens voeten: 1-0. Karakter Na rust kwam Bayern op karak ter en conditie sterk terug. Al was het eerste wapenfeit toch van Engels-Nigeriaanse make lij. Kanu passeerde van afstand doelman Kahn, tien minuten na rust. Maar de elasticiteit van Bayern bleek een minuut later al prima in orde. Tarnat rondde een Duitse aanval naar behoren af: 2-1. Tien minuten verder maakte Mehmet Scholl een doelpunt dat qua schoonheid kon concurreren met de treffer van Henry. In gesprek met ploeggenoot Ef- fenberg eiste Scholl een vrije trap op. Geheel terecht, zo bleek nadat hij hem genomen had. schop VfB Stuttgart aan de lei ding bracht. De voorsprong was verdiend, omdat de Rotterdam mers in het eerste bedrijf nau welijks een kans creëerden. Pas halverwege de tweede helft, toen Kornejev Jochemsen al had vervangen en Feyenoord grip kreeg op de Duitse tegenstan der, schoot Patrick Paauwe zijn ploeg weer op gelijke hoogte. Feyenoord ging op jacht naar de broodnodige tweede treffer. Igor Kornejev werd door Kalou in stelling gebracht, maar de Rus miste in het strafschopge bied. Een zeldzame misser van keeper Jurek Dudek, die bij een voorzet de bal losliet en vervol gens invaller Ganea op de enkel raakte, leverde de thuisclub nog Hoewel, of misschien juist wel omdat hij uitgleed bij het schot, kreeg de bal een prachtige cur ve, die doelman Manninger kansloos liet: 2-2. Na de gelijk maker was het Arsenal dat lan ge tijd moest vrezen voor een nederlaag. Bayern nam het ini tiatief volledig over, maar pro fiteerde niet van de kansen Olympique Lyon, in de eerste een strafschop op. Krassimir Balakov, al maanden het pro bleemkind bij VfB Stuttgart, schoot onberispelijk raak: 2-1. VfB Stuttgart - Feyenoord 2-1 (1-0). 28. Meissner 1-0, 70. Paauwe 1-1, 90. Balakov (strafschop). Scheidsrech ter: Cesari (Ita). Gele kaart: Meiss ner, Blank (VfB Stuttgart), De Haan, Bosvelt (Feyenoord). Aantal toeschouwers: 18.000. VfB Stuttgart: Hildebrand; Meiss ner, Bordon, Soldo en Blank; Pinto (87. Seitz), Listez, Kauf en Gerber (71. Carnell); Balakov en Dundee (74. Ganea Feyenoord: Dudek; Emerton, De Haan, Van Gobbel (80. Van Wonde ren) en Tininho; Bosvelt, Jochemsen (46. Kornejev) en Paauwe; Kalou, Tomasson (80. Somalia) en Leonar do. GPD ronde van de Champions Lea gue nog een van de tegenstan ders van Heerenveen, kende in groep C geen moeite met Spart ak Moskou. De Russen, norma liter een ploeg waartegen het moeilijk scoren is, keken bij de rust al tegen de eindstand van 3- 0 aan. Marlet (2e minuut) en Sonny Anderson (31 e en 41 e mi nuut) scoorden. ANP van onze sportredactie SINGAPORE - De voetbal bond van Singapore (FAS) wil de leugendetector inzet ten in de strijd tegen omko ping en corruptie. Met in gang van het komende seizoen moeten de spelers, scheidsrechters en officials er rekening mee houden dat ze een dergelijke test moeten ondergaan. „De competitie moet zuiver worden en er moet vertrou wen komen in het legale gok- systeem", aldus een woord voerder in de krant Straits Times „De officials en spe lers die onder verdenking staan van omkoping kunnen worden getest met de leugen detector." van onze sportredactie LONDEN - John McEnroe vindt dat hij best nog wel kan uitko men in het dubbelspel voor de nationale ploeg van de Verenig de Staten in het toernooi om de Davis Cup. Die mening venti leerde de 41-jarige tennisvir- tuoos dinsdag in Londen, waar hij in de Royal Albert Hall mee doet aan een veteranentoernooi. „Ik wil dubbel spelen in de Da- vis Cup", zei McEnroe, die on langs ontslag nam als coach van de Amerikaanse ploeg. „Ik stel mezelf hierbij weer beschik baar. Ik geloof in alle ernst dat er niemand beter geschikt is dan ik om te dubbelen. Het is uiteraard aan de nieuwe coach, wie dat ook zal worden, om me op te stellen. Of hij dat ook zal doen, is een andere kwestie." Dat McEnroe goed is met woor den, bewees hij later op de dag toen hij zich uitliet over de Ame rikaanse tennisster Venus Wil liams. Al enige tijd wordt gespe culeerd over een 'battle of the sexes' tussen de mannelijke ve teraan en een van de zusjes Wil liams, Venus of Serena McEnroe stelde dat hij liever zijn adem spaart dan op de baan te ver schijnen in zo'n partij. „Ze kunnen zelfs nog niet win nen van een goede collegespeler. Dit soort absurde ideeën kun nen alleen in tennis worden ge- De S-league, die sinds vijf jaar draait, werd vanaf het begin geconfronteerd met corruptie en omkoping. Om het illegale gokken tegen te gaan, introduceerde de FAS vorig jaar een legaal systeem. Toch zijn er dit seizoen diver se spelers aangehouden. Een bookmaker werd in oktober veroordeeld tot een gevange nisstraf van zestien maan den. De Aziatische voetbalbond steunt de plannen van de FAS. „Alle pogingen om cor ruptie tegen te gaan juichen wij toe." De wereldfederatie Fifa is nog niet bekend met de methode van de leugende tector. „We willen de natio nale bonden hierin vrijla ten", aldus een woordvoer der. DPA/RTR opperd. Of heeft iemand al eens van Marion Jones gehoord dat ze Maurice Greene op de 100 meter zal verslaan?" SID/RTR ROTTERDAM - Formule I-ren stal Arrows heeft Jos Verstap pen voor het seizoen 2001 als eerste rijder aangemeld bij de internationale automobielfede ratie FIA. De 28-jarige Mont- forter krijgt op de voorlopige startlijst nummer veertien toe bedeeld, teamgenoot Pedro de la Rosa nummer vijftien. Verstappen is nog steeds niet ze ker van zijn stoeltje bij het Brit se team, maar zijn aanmelding lijkt een goed teken. Volgens de reglementen van de FIA mag een renstal zijn eerste rijder ge durende het seizoen maar één keer vervangen. De plek van de tweede coureur kan drie keer worden gewijzigd. Verstappen verklaarde vorige week donder dag zelf al dat hij volgend sei zoen bij Arrows rijdt. „We ho pen voor Kerstmis de rijders bekend te kunnen maken", al dus een woordvoerder van Ar rows. ANP Bayern München toont veerkracht tegen Arsenal in Champions League Arsenal-spits Thierry Henry viert zijn doelpunt tegen Bayern Mün chen. foto Russell Boyce/RTR De openingsgoal van VfB Stuttgart is in de maak. Silvio Meissner (rechts) schuift de bal langs de uitgekomen Feyenoord-doelman Jurek Dudek (links), die over spits Sean Dundee heen duikt. foto Daniel Maurer/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25