Soepeler loodsplicht ongevaarlijk B s SLIPS Slimme kruising telt drie lagen GRATIS Arduin opent dagcentrum en winkel HJHJN •SfagC^ Faber wil meer tong en schol bij EU lospeuteren 3 SLOGGI Beroep tegen vonnis babymoord Oordeel over weren schutters later Hennepkwekerij ontmanteld Stomdronken rijden bestraft Voorwaardelijke straf na slaan ex Rijkswaterstaat vindt angst bij gemeenten en provincie onterecht Betere hulp bij rampen en ongevallen DAMES- OF HERENSLIPS B1» B hTLM Provincie steunt grondaankopen voor natuurdoel Schuur brandt tot grond toe af in Heinkenszand Afstudeer project woensdag 6 december 2000 MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie gaat in beroep te gen het vonnis dat de rechtbank woensdag 22 november wees in de zaak tegen de 26-jarige vrouw uit Kloosterzande die er van werd verdacht op 9 mei van dit jaar haar pasgeboren baby te hebben gedood. De rechtbank in Middelbur-g kwam tot vrijspraak omdat er niet meer bewijs was dan een reeks ver warde verklaringen van de vrouw. Het lichaam van het kind is niet gevonden. Officier van justitie F. van Es meent dat in het vonnis een aantal belangrijke vragen onbeantwoord blijft en hij heeft daarom beroep aangetekend. KOEWACHT - De commissie gelijke behandeling in Utrecht heeft de uitspraak over mogelijke vrouwendiscriminatie door schuttersmaatschappij Sint Sebastian uit Koewacht opge schort. De commissie zou dinsdag een oordeel vellen, maar had nog behoefte aan meer intern beraad, zo luidt de officiële uitlegD e uitspraak wordt over enkele weken verwa chtTwee vrouwelijke schietsportliefhebbers, D. Elegeert en M. Wante, meldden zich medio 1999 aan bij de schuttersvereniging in hun woonplaats, maar ze werden geweigerd. Tijdens de alge mene vergadering kregen ze net geen meerderheid van stem men, waarna het bestuur ze uitsloot van lidmaatschap. Het bestuur zegt geheel volgens de statuten gehandeld te hebben, de dames echter vermoeden moedwillig beïnvloeding van de stemgerechtigde leden. IJZENDIJKE - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft maan dagavond in de buurt van IJzendijke een hennepkwekerij op gerold. Bij de inval in het pand werden twee mannen, een 24- jarige uit Oostburg en de 46-jarige bewoner, aangehouden. De twee werden na verhoor weer vrijgelaten. De politie nam 700 hennepplanten in beslag, waarvan er 150 oogstrijp wa ren. De kwekerij is na de inval ontmanteld. Uit het verhoor bleek dat de twee al meerdere keren in het pand een henne- poogst hebben binnengehaald. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde dinsdag een 41-jarige man uit Yerseke voor dronken rijden tot 2200 gulden boete, twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdachte werd op 6 september dit jaar in Terhole met een bloedpromillage van 2,36 (bijna vijf keer de limiet) aangehouden. De politie werd gebeld, na dat een getuige op de boot van Kruiningen naar Perkpolder de man zwalkend in zijn auto zag klimmen. Toen de Yersekenaar van de boot richting Hulst reed kwam hij onderweg bijna nog in aanraking met een tegenligger. De verdachte had om een contra-expertise gevraagd, maar die uitslag viel met 2,48 nog nadeliger uit. MIDDELBURG - Voor een mishandeling in de relatiesfeer is dinsdag in Middelburg een 43-jarige vrouw uit Noordgouwe bestraft met 500 gulden voorwaardelijke boete. De verdachte had februari dit jaar haar ex-vriend geslagen na een ruzie over de omgangsregeling voor de kinderen. De vrouw was vanuit Den Haag naar Zeeland verhuisd vanwege het stal- kingsgedrag van haar ex-partner. Volgens haar was hij die dag bedreigend overgekomen. De politierechter had oog voor de relatieproblemen en concludeerde dat de stoppen even wa ren doorgeslagen. Dat vond ze echter geen rechtvaardiging voorde klappen. doorHarmen van der Werf MIDDELBURG - Omwonen den van de Westerschelde heb ben niets te vrezen van een ver soepeling van een loodsplicht voor zeeschepen op de Wester schelde. De angst die daarvoor leeft onder gemeenten langs de Westerschelde en de provincie, is onterecht, aldus Rijkswater staat Zeeland. Het dagelijks provinciebestuur en vertegenwoordigers van ge meentebesturen uitten vorige week hun bezorgdheid over •voorstellen van Rijkswaterstaat [Zeeland om de loodsplicht te versoepelen. De vaarwegbe heerder van de Westerschelde wil de grens voor loodsplichtige schepen optrekken van 65 tot 80 meter. Later zou die grens ver der opgetrokken moeten wor den tot 90 meter. Plaatsvervangend hoofd van de I afdeling scheepvaart en infra structuur bij Rijkswaterstaat GOES - Hulpinstellingen in Zeeland gaan de hulp aan slachtoffers verbeteren die na een ongeval of ramp met emo tionele problemen zitten. De hulp voorziet in hulp onmiddel lijk na de ramp of het ongeluk en kan als dat nodig is jaren duren. De Zeeuwse gezondheidsdienst GGD coördineert de hulp en werkt hierbij samen met het 'Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis, Stichting Slachtoffer hulp Zeeland, de instellingen ivoor het algemeen maatschap pelijk werk en het Leger des i Heils. Slachtoffers van ongeval len en rampen kunnen na ver loop van tijd last krijgen van herbeleving, vermoeidheid en slaapproblemen maar ook li chamelijke klachten en depres sies. De samenwerkende instel lingen hebben een draaiboek gemaakt dat voorziet in ram penopvangdiensten, die vanuit 'een opvangcentrum kunnen werken. Zeeland, J. Hollaers, kan zich de onrust onder de bestuurders voorstellen. ,,Maar", stelt hij, „ons uitgangspunt bij de hele operatie is dat het huidige vei ligheidsniveau op de Wester schelde gehandhaafd blijft. Dat staat als een paal boven water." Hollaers verwacht dat op z'n vroegst half 2001 de loodsplicht komt te vervallen voor schepen tot 80 meter. De onbeloodste vaart op de rivier stijgt dan van 6 tot 14 procent. De volgende stap, vrijstelling tot 90 meter, is ingrijpender. De onbeloodste vaart neemt dan toe tot 34 pro cent. Overleg Rijkswaterstaat Zeeland wil de tweede stap niet al te snel zet ten. „We moeten daar voorzich tig mee zijn", aldus Hollaers. „Niet alle schepen tussen de 80 en 90 meter zullen vrijstelling krijgen. Dat moet per schip worden beoordeeld. Waaraan schepen moeten voldoen, is een zaak van gemeenschappelijk overleg met de havens, de lood sen en ook regionale bestuur ders." Vooral gemeenten die nog bin nen de risicocontouren van de Westerschelde liggen, hebben moeite met een verdergaande versoepeling van de loods plicht. Dat gaat om Vlissingen, Reimerswaal (met Hansweert) en Terneuzen. Nieuwbouw bin nen de risicocontouren, waar binnen in Vlissingen het Schel- deterrein valt, ligt moeilijk. Markeren De discussie over de risicocon touren moet, volgens Hollaers, echter los gezien worden van de loodsplicht. Hij erkent dat het beloodsen van schepen een vei ligheidsmaatregel is, maar 'ook met een loods aan boord zijn scheepsongevallen niet uit te sluiten'. Hollaers wil daarmee zeggen dat niet alleen met een scherpe loodsplicht de veilig heid op de Westerschelde toe neemt. Daarvoor zijn andere beleidsmaatregelen nodig, zo als het verkleinen van de gebie den waar schepen ten anker mo gen gaan en het beter markeren van scheepvaartroutes. Rijks waterstaat Zeeland is met de voorbereiding bezig. Leun (links) en Nel helpen een klant in de cadeauwinkel van Arduin in de Goese binnenstad. foto Dirk-Jan Gjeltema door Roelf Reinders GOES - Het activiteitencen- trum De Poel van Stichting Ar duin op het industrieterrein De Poel in Goes en cadeauwinkel Kdo kdo in het centrum van die stad zijn dinsdag geopend. Het centrum en de winkel moeten voor ongeveer honderd cliënten van de instelling voor verstan delijk gehandicapten dagbeste ding bieden. De bouw van het activiteiten centrum heeft volgens Arduin directeur P. van den Beemt ver traging opgelopen. Regen zorg de voor drie maanden opont houd en nadat door een lekkage de ruimte vol water stond moes ten de vloeren en de vloerbedek king worden vernieuwd. De di recteur vertelde in zijn welkomswoord voor medewer kers en gehandicapten dat het centrum nog niet 'in volle glorie' was ingericht. De Sociëteit met snoezelruimte, 'stiltecentrum' en rustruimte, het montagebe drijf en de creatieve afdeling voor het werken met hout en verf zijn al in bedrijf. Binnen kort moeten ook het snoezel- park, de ruimte voor het werken met keramiek en het groenlo- kaal open gaan. Van den Beemt refereerde aan de 'opdracht' die Stichting Ar duin vijf jaar geleden bij haar oprichting meekreeg om onge veer tachtig gehandicapten van Walcheren naar de Bevelanden te verhuizen. „Van die groep zijn er nu ongeveer 48 op grond van hun eigen keuze of na samen spraak met betrokkenen naar de Bevelanden verhuisd", aldus de directeur. Voor deze groep heeft Arduin onder meer huizen in Wolphaartsdijk, Yerseke en Goes aangetrokken. Den Berg Volgens Arduin-woordvoerder A. Harpe kunnen ook gehandi capten die niet onder de zorg van Arduin vallen van het dag activiteitencentrum gebruik maken. Dat betekent volgens hem dat ook gehandicapten van Huize Den Berg in Goes van de ze voorziening gebruik zouden kunnen maken. „Als directie en ouders dat willen." Huize Den Berg was tot voor kort een loca tie van Stichting Arduin, maar behoort nu tot de Zuid-Hol landse gehandicaptenstichting Zuidwester. Coach R. van dei- Waal van het Arduin-activitei tencentrum verwacht dat in fe bruari 2001 alle activiteiten in De Poel draaien. Het gaat om dagbesteding voor ongeveer ne gentig cliënten. Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 31 december 2000. MIDDELBURG - De Vereni jging Natuurmonumenten breidt het grondbezit langs de -zuidkust van Schouwen-Duive- landuit. Er wordt voor ruim twee mil joen gulden bijna 22,8 hectare bouwland aangekocht in de Burgh- en Westlandpolder en aan de Brasweg bij Kerkwerve. De gronden liggen in het gebied van de landinrichting Schou- wen-West. De provincie ver leent een bijdrage van vijftig procent in de aankoopkosten. Het bouwland wordt omgezet in natuurgebied, dat deel gaat uit maken van de groen-blauwe zo ne die langs de Oosterschgelde- kust tot stand komt in het kader van het plan Tureluur. Natuurmonumenten kan ook de oppervlakte natuurgebieden in de Zak van Zuid-Beveland ver groten door aankoop van bouw land aan de Sluishoek in de Poel bij Nisse (ruim 2,7 hectare), aan de Inlaagweg bij Hoedekens- kerke (1,5 hectare) en indeMid- del-Zwakepolder aan de Baarlandse Zandweg bij 's Gra venpolder (1,2 hectare). Met de ze aankopen is een bedrag gemoeid van bijna 400.000 gul den, waarvan de provincie de helft betaalt. De stichting Het Zeeuwse Landschap krijgt provinciale steun voor het kopen van ruim 6,1 hectare grond langs het uit wateringskanaal in de Sophia- polder bij Oostburg. Daarvoor moet ruim 111.000 gulden neer geteld worden. De gronden zijn al aangewezen tot reservaatsge- bied. HEINKENSZAND - Een schuur aan de Dorpsstraat in Heinkenszand is dinsdag tot op de grond toe afgebrand. 's Middags hadden omwonen den nog gezien dat er kinderen met vuur aan het spelen waren. De brandweer vermoedt dan ook dat daar de oorzaak ligt van de brand. Omstreeks kwart over zes 's avonds laaiden de vlam men op. Er vlakbij stond een schuurtje van de naaste buren, dat gevaar liep ook ten prooi te vallen aan het vuur. Het lukte de brandweer echter met één wa gen, in een uur tijd de brand te bedwingen. De schade wordt geschat op zo'n zesduizend gul den. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederland gaat zich verzetten tegen een verla ging van de vangsthoeveelhe- den voor schol en tong die de Europese Commissie heeft voorgesteld voor volgend jaar. De Europese Commissie wil de schol vangst in de Noordzee te rugbrengen van 97.000 ton dit jaar naar 78,000 ton in 2001, Dat is volgens staatssecretaris G. Faber van Visserij een te for se ingreep. Zij wil 'gefaseerd', in meerdere jaren, tot een verla ging van het quotum voor schol komen. Brussel stelt ook voor de tong visserij te beperken, van 22.000 ton dit jaar naar 17.700 ton in 2001. Faber is het daar niet mee eens. In de Noordzee zit vol doende tong om het bestand op peil te houden, stelt zij. De staatssecretaris vindt het ver antwoord 'iets meer' tong be schikbaar te stellen dan de Commissie wil. Voor de kabeljauwvissers ziet het er echt somber uit. Interna tionale visserijbiologen voor spelden een ineenstorting van de kabeljauwstand in de Noord zee, als er niet fors in het quo tum wordt gesneden. De Euro pese Commissie volgt dit advies. Als de Commissie haar zin krijgt, gaat het kabeljauwquo tum omlaag van 81.000 ton dit jaar naar 48.600 ton in 2001Het quotum voor Noordzee-wijting blijft in het voorstel van Brussel ongeveer gelijk; van 30.000 ton gaat dat omlaag naar 29.700 ton. Nederland zal zich niet tegen de drastische verlaging van het ka- beljauwquotum verzetten, Ka bel j au wvisserij is belangrijker in Schotland en Denemarken. Lagere kosten Stichting De Noordzee heeft staatssecretaris Faber dinsdag opgeroepen de voorstellen uit Brussel te volgen, dus ook de voorgestelde lagere vangsthoe- veelheden voor schol en tong. Verlaging van de visquota is volgens de milieuorganisatie in het belang van de vissers. Als er nu vis wordt gespaard, zal dat leiden tot grotere en stabielere visbestanden, aldus Stichting De Noordzee, die later tegen la gere kosten kunnen worden be vist. De Europese ministers van Vis serij praten 14 en 15 december over de visquota voor 2001 (Advertentie) door Henk Postma Het is veruit Zeelands drukste kruis punt, de doorsnijding van de oude provinciale weg bij Goes door de route naar de Zeelandbrug. En het zal daar nog drukker worden, zeker wanneer de Westerscheldetunnel een succes wordt en de invoering van de Europese munt inderdaad het handelsverkeer stimu leert. De stoplichten veroorzaken nu vaak al ellenlange files. Hoog tijd dus voor een plan van aanpak. Kopzorg kunnen de bestuurders zich besparen. Want er ligt al een oplossing gereed die tot de verbeelding spreekt Het is een ontwerp van twee jonge Zeeuwen. Afgelopen zomer studeerden ze ermee af aan de Hogeschool in Vlis singen. En nu dingt het mee naar de HZ-Stern, de jaarlijkse prijs voor het beste afstudeerproject aan de hoge school, die op 13 september plechtig wordt uitgereikt. Mocht het plan worden uitgevoerd, dan krijgt de kruising bij Goes drie verdie pingen. Op het hoogste niveau raast het verkeer straks ongehinderd heen en weer tussen Zeelandbrug en Sloege- bied. Daaronder glijdt doorgaand ver keer tussen Goes en Heinkenszand, en afslaand verkeer soepeitjes over een ovonde: te omschrijven als een uitge rekte rotonde. En helemaal onderin vindt fiets- en ander langzaam verkeer het pad geplaveid. Voor de omvangrijk ste verkeersstroom, die van Sloegebied naar Goes, is daarnaast nog een vrije baan voorzien. Dat mag natuurlijk wat kosten. De eerste berekeningen komen uit op 33,6 miljoen gulden. Maar daar voor heb je dan wel een goede verkeers veiligheid, een goede verkeersafwikke ling, een redelijke oplossing voor geluid- en trillingshinder en een be trekkelijk gunstig landschapsbeeld. Stephan de Carpentier en Pieter Voge laar, beiden opgegroeid op Walcheren, zijn de ontwerpers van het plan. Ze ko zen voor deze oplossing na nog vijf an dere mogelijkheden te hebben bekeken, Daarbij bleek dat het ook veel duurder kan: 63,2 miljoen bijvoorbeeld. Daar mee heb je dan wel een optimaal land schapsbeeld, en bezorg je omwonenden de minste overlast, maar scoor je op alle andere onderdelen slechter. Toch is het de vi'aag of het ontwerp waarmee de twee studenten hun diploma civiele techniek behaalden, ooit zal worden uitgevoerd. Ze werkten weliswaar aan het plan in opdracht van het provincie bestuur. Maar inspraakprocedures ble ven achterwege. Dus zal van politieke besluitvorming voorlopig nog geen sprake kunnen zijn. Zeer welkom Ir. Jan Bakx, die namens het provincie bestuur bij de begeleiding van het stu dieproject betrokken was, concludeert dat het ontwerp zeker realiteitswaarde heeft. „Er is altijd al rekening mee ge- Hellen Moelker, die als docente aan de hogeschool wel vaker afstudeerprojecten begeleidt, koestert de maquette waarmee haar studenten hun rigoureuze verbetering van het drukste kruispunt van Zeeland visualiseerden. foto Ruben Oreel houden dat de Midden-Zeeland-route ooit een weg wordt met twee keer twee rijstroken. Dat kruispunt nadert nu de maximumcapaciteit. Dus het is zeker aan de orde dat er wat moet gebeuren. Bij de aanleg zijn al voorzieningen ge troffen voor een tunnelbak. Maar die is aan de krappe kant, Als je in ons vak iets klaar legt voor de toekomst, doe je het altijd verkeerd. Dus zo'n ontwerp als van die twee studenten is zeer wel kom. Alleen het kost erg veel Het ontwerp is één van de zes afstu deerprojecten aan de hogeschool die kandidaat zijn gesteld voor de HZ- Stern: het beeldje van de Amsterdamse kunstenares Hetty Heyster en het geld bedrag van duizend gulden, waarmee jaarlijks de beste afstudeerscriptie wordt beloond. De twee ontwerpers, die inmiddels in het bedrijfsleven aan de slag zijn - Stephan als tekenaar/con structeur in Rotterdam, en Pieter als assistent-uitvoerder in Helmond - voe len zich zeer vereerd met de nominatie. Het jury-oordeel wordt pas tijdens de uitreikingsbijeenkomst, op 13 decem ber, bekend gemaakt. Pieter Vogelaar denkt zelf dat hij en z'n studiemakker de kandidaatstelling te danken hebben aan de inspanningen die zijn gedaan om een leesbaar rapport te presenteren, aan de actualiteit van het project, en aan het feit dat ze rekening hebben ge houden met de nieuwste eisen op het vlak van duurzame verkeersveiligheid. HZ-docente Hellen Moelker die na mens de school als studiebegeleidster optrad, ziet studenten wel vaker afstu deerscripties maken die rechtstreeks inspelen op behoeften van overheden of bedrijven. „Opdrachtgevers vinden die ontwerpen vaak te duur of te fantas tisch, maar er zitten bijna altijd wel ele menten in waar ze mee uit de voeten kunnen." In dit geval had ook politieke besluitvorming moeten plaatsvinden en zouden inspraakprocedures moeten zijn doorlopen, om een plan op tafel te krijgen dat meteen kan worden uitge voerd. Daar gaat erg veel tijd mee heen Een student wil snel afstuderen. En die wacht daar dus niet op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21