Topbestuurders Corus stappen op VN zonder Apaches naar Afrika PvdA wil meer WAO'ers in gesubsidieerde banen ir Greenspan zinspeelt op renteverlaging uit vrees voor recessie Molukkers claimen aanslag op trein Legionella eist vijf levens in West-Frankrijk Heibel over kaarsen en champagne Huizenprijs stijgt door duurdere bouwmaterialen Geen luchtsteun van helikopters bij noodsituatie Nederlanders in Eritrea Aanlijnen en muilkorven Vol verwachting Feyenoord strandt in Stuttgart Gegrepen door het Gildewezen 4 WEKEN VOOR PZC go Z 4 Grijze luchten Tot ver in de middag bewolkt en mogelijk wat (mot)regen. Middagtemperatuur rond 11 graden. 243e jaargang no. 289 woensdag 6 december 2000 losse nummers 1,85 ELST - Militante Moluk kers zeggen maandag avond een aanslag te heb ben gepleegd op een trein tussen Eist en Arnhem. Ze zouden twee molotov cocktails hebben gewor pen naar het bestuurders- deel van de trein. De spoorwegpolitie bevestig de gisteravond dat onbe kenden iets naar de trein hebben gegooid. Reizigers hebben gezien dat een voorwerp naar de trein werd gegooid. Zij za gen een lichtflits en roken benzine. De politie nam daarop poolshoogte bij het spoor. Volgens de spoorwegpolitie is niet duidelijk wat er precies naar de trein is gegooid. De schade aan het trein stel bleef beperkt tot een kapotte ruit. Van de pas sagiers raakte niemand gewond. De actie is opgeëist door Maluku-warchild, wat waarschijnlijk een af splitsing is van de Moluk se actiegroep People Against Genocide (PAG). Woordvoerder L. Rea- waruw van PAG waar schuwde vorige week dat radicale Molukkers harde acties voorbereiden. Ze zouden ontevreden zijn met de opstelling van de Nederlandse regering ten opzichte van het geweld op de Molukken. Ze willen dat het kabinet de gebeur tenissen kwalificeert als volkerenmoord. Reawaruw zei niets met de actie van maandag avond te maken te heb ben „Deze mensen varen een eigen koers." Volgens hem was de actie van maandag de tweede. ,,En dinsdagavond rijdt de mercedes opnieuw uit", zei hij eerder gisteren. De term mercedes wijst in dit verband naar de trein kaping door Molukkers in 1977 bij De Punt. Bij de bevrijdingsactie door ma riniers kwamen zes ka pers en twee passagiers om. Het codewoord waar mee de opdracht tot de be storming werd gegeven, was 'mercedes'. ANP pagina 4: geweld Molukken TALLAHASSEE - Vol verwachting luisteren persvertegenwoordigers naar de Demo cratische presidentskandidaat Al Gore. Gore leed maandag twee zware nederlagen in zijn strijd om president van de Verenigde Staten te worden. De druk op hem om de handdoek in de ring te gooien werd daarmee nog groter. Gore wist gisteren echter niet van wijken. Hij toonde zich ondanks alle tegenslag hoopvol over zijn juridische strijd. Het hooggerechtshof van de staat Florida verklaarde zich gisteren bereid Gore's ho ger beroep in behandeling te nemen tegen de uitspraak van rechter Sanders Sauls in Tallahassee maandag. Die had bepaald dat hertelling van duizenden stemmen niet nodig is. Voor Gore is het hoger beroep tegen Sanders Sauls de laatste kans om in het Witte Huis te komen. foto Ron Edmonds/AP door Pieter van Hove IJMUIDEN - De twee bestuurs voorzitters F. van Duyne en J. Bryant van Corus zijn op ver zoek van de overige leden van de Raad van Bestuur teruggetre den, omdat zij niet tijdig het Bi'itse deel van het staal- en alu- miniumconcern hebben gesa neerd. Direct na het vertrek van beide bestuursvoorzitters maakte de top van Corus, voortgekomen uit een fusie tussen Hoogovens en British Steel, bekend dat er binnenkort ingrijpende maatre gelen in Groot-Brittannië zijn te verwachten. Volgens een Corus-woordvoer- der heeft de reorganisatie geen gevolgen voor Corus IJmuiden. Vakbondsbestuurder A. van der Moolen (De Unie) vreest echter dat de spanningen in IJmuiden als gevolg van de bestuurscrisis alleen nog maar toenemen. De oplopende verliezen bij British Steel, de Britse tak van Corus, hebben er al toe geleid dat in vesteringen zijn uitgesteld en lopende projecten worden stop gezet. „Als het regent in Enge land, dan kun je ervan uitgaan dat het ook druppelt in IJmui den. Ik houd mijn hart vast voor de werknemers van Corus in Nederland." Twee maanden ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA vindt dat meer WAO'ers gesubsidi eerd werk moeten verrichten. Volgens Kamerlid Smits zijn er genoeg gesubsidieerde banen en zijn er ook veel WAO'ers die wil len werken. Arbeidsongeschik ten zouden dus actiever moeten worden benaderd met dit onbe nutte arbeidsaanbod. Smits RENNES - Vijf doden en nog dertien ziektegevallen zonder dodelijke afloop is de balans van een legionella-besmetting in het westen van Frankrijk. De autoriteiten in het Bretonse departement Ille-et-Vilaine hebben dit gisteren bekendge maakt. De gevallen zijn sinds juli ontdekt. Zeker zeven geval len hebben waarschijnlijk de zelfde oorzaak. Die is echter nog niet ontdekt. EFE stelt dit vandaag voor bij de be groting van Sociale Zaken. Om te voorkomen dat WAO'ers erop achteruitgaan zodra ze werk accepteren, pleit Smits voor een premie van minimaal vierduizend gulden. Eerder heeft minister Vermeend al aan gekondigd zo'n premie aan langdurig werklozen te willen geven als zij weer aan het werk gaan. De PvdA vindt overigens dat arbeidsongeschikten die ge subsidieerd werk gaan doen, niet het risico mogen lopen van een uitkeringsverlaging zodra na een herkeuring blijkt dat ze best weer kunnen werken. In het regeerakkoord is afge sproken dat tien procent van de gesubsidieerde banen mag wor den ingevuld met gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Maar op dit moment is slechts 2,5 pro cent van die banen door WAO'ers bezet, aldus de PvdA. Uit een rapport van het Lande lijk Instituut Sociale Verzeke ringen blijkt dat ruim eenderde van de WAO'ers die niet werken, zelf van mening is dat ze weer hun oude baan zou kunnen op nemen, zij het voor minder uren. Ruim veertig procent denkt an der werk te kunnen gaan doen. Verder zegt één op de drie volle dig arbeidsongeschikten nog best te kunnen werken. De WD ziet bitter weinig in het PvdA-voorstel. Kamerlid Wil- ders (WD) is het met de PvdA eens dat veel WAO'ers nog aan de slag zouden kunnen. Maar Wilders vindt niet dat de oplos sing in gesubsidieerde arbeid moet worden gezocht, juist om dat er op dit moment veel vaca tures in het bedrijfsleven zijn. De PvdA wil verder het inko men van mensen die nauwelijks kans hebben op een baan met minimaal honderd gulden per maand verhogen. De partij denkt daarbij aan mensen in de bijstand, weduwen en WAO'ers die geen sollicitatieplicht heb ben en al drie jaar van een uitke ring leven. Het gaat vooral om mensen met sociale of psychi sche problemen. Volgens de PvdA is deze groep langdurig aangewezen op een uitkering en is er nauwelijks een mogelijkheid de inkomensposi tie te verbeteren via een baan. Via een heffingskorting op de belastingen moet de inkomens stijging uiterlijk in 2 002 worden gerealiseerd. ANP leden verklaarde Van Duyne dat ook de vestiging in IJmuiden bij verdere saneringen niet buiten schot kan blijven. Volgens een persverklaring van Corus zijn verdere ingrijpende herstructureringen in het Ver enigd Koninkrijk onontkoom baar, gezien de problemen die het bedrijf ondervindt op de Britse markt. De vraag elders in Europa blijft volgens het con cern goed, maar het overaanbod begint tot lagere prijzen in de hele Europese Unie te leiden, 'Onder deze omstandigheden is Corus van mening dat een wis seling in de leiding van de on derneming wenselijk is', aldus Corus. In Groot-Brittannië is geschokt gereageerd op de bekendma king dat opnieuw arbeidsplaat sen verloren gaan. Als gevolg van de belabberde gang van za ken bij de Britse vestigingen van DEN HAAG - De cham- pagnefirma Moët Chan- don wil dat winkelketen Xenos kaarsen in de vorm van champagneflessen uit de handel neemt. Dat eiste het bedrijf giste ren in een kort geding. Moët Chandon vindt dat Xenos inbreuk op het merkrecht maakt. Door de namaakflessen in een winkel als Xenos te verkopen, wordt cham pagne gereduceerd tot een bazaarproduct, aldus de raadsman van Moët.„Als je dat als presentje krijgt, kijk je raar op als je merkt dat het geen champagne is, maar een kaars."ANP Corus zijn dit jaar al vierdui zend arbeidsplaatsen ge schrapt. In oktober kondigde het management een herstel programma aan, waarbij op nieuw 210 banen kwamen te vervallen. Voor M. Leahy, secre taris van de grootste staalvak- bond ISTC, komt het nieuws als een verrassing. Hij kan zich to taal niet vinden in het stand punt van Corus. „Het Corus-aandeel was juist bezig zich sterk te herstellen. Ook kon het concern zijn staal- prijzen verhogen door een toe genomen vraag uit West-Euro pa. Bovendien herstelt de euro zich ten opzichte van het Britse pond, hetgeen de exportmoge lijkheden van Corus vergroot." GPD ARNHEM - De handelaren in bouwmaterialen voorzien dat de prijzen van nieuwbouwwo ningen volgend jaar meer zullen stijgen dan gebruikelijk. Dat komt omdat de bouwmaterialen flink aan de prijs zijn. Voor sommige bouwmaterialen worden prijsstijgingen van tien procent verwacht. De handela ren, verenigd in de Hibin, geven als oorzaken de hogere brand stofkosten. Die zorgen weer voor hogere productie- en transportkosten. Samen met de stijging van de personele kosten zorgt dat voor een sneeuwbalef fect. Fabrikanten van betonste- nen, kalkzandsteen en isolatie materialen hebben Hibin al verteld van de bovengemiddel de prijsstijgingen. Hibin werkt als een schakel in de bouw met 375 handelaren in bouwmaterialen en nog eens honderd fabrikanten en impor teurs. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Neder landse militairen die deze en volgende week naar Eritrea vertrekken, kun nen daar voorlopig niet beschikken over vier Apa che-gevechtshelikopters. Buurland Djibouti, waar Nederland de Apaches wil stationeren, eist hiervoor een vergoeding en weigert nu toestemming te geven. De onderhandelingen tussen Nederland en Djibouti zijn vori ge week vastgelopen, aldus wel ingelichte bronnen in Den Haag. Het overleg zou zijn mis lukt vanwege de eis van de stadstaat betaald te worden voor de plaatsing. Om welk be drag het zou gaan, is niet be kend. De regering probeert via diplomatiek overleg de bespre kingen weer op gang te brengen. Op afstand Nederland levert elfhonderd militairen voor de vredesmacht van de Verenigde Naties (Un- mee), die het bestand tussen Eritrea en Ethiopië moet bewa ken. Op aandringen van de PvdA in de Tweede Kamer krij gen zij vier Apaches mee, om militairen in noodsituaties te hulp te kunnen komen. De heli's moeten op afstand in het nabu rige Djibouti achter de hand worden gehouden. De aanwe zigheid van dergelijke zware aanvalswapens in het grensge bied tussen de voormalig strij dende partijen zelf zou Unmee een verkeerde uitstraling geven. Het is duidelijk dat de onder handelingen stroef verlopen, geven bronnen bij Defensie toe. Maar dat leidt volgens hen niet direct tot problemen voor Un mee omdat de heli's vooral be doeld zijn om militairen in het nauw te hulp te komen. Defen sie verwacht niet dat dat snel het geval zal zijn. Als Djibouti uiteindelijk in stemt met de komst van de Apa ches dan duurt het, zeker omdat ze per schip naar Oost-Afrika gaan, nog een tijd voordat ze in zetbaar zijn. Omdat het kabinet heeft benadrukt dat de Neder landse militairen niet langer dan zes maanden meedoen aan Unmee, dreigt de periode dat de heli's inzetbaar zijn steeds kor ter te worden. De Verenigde Naties hebben al laten weten de inzet van de ge vechtshelikopters niet noodza kelijk te vinden. De stationering van de vier peperdure machines kost Nederland op zich al een lieve duit. De schattingen lopen uiteen van vijftien tot twintig miljoen gulden. Voor dat geld zijn overigens slechts twee Apa ches direct inzetbaar. De andere twee blijven in de verpakking als operationele reserve. Ook in de Tweede Kamer steekt de twijfel over het nut van de Apaches opnieuw de kop op. De Kamercommissie die zich met Unmee bezighoudt, heeft De fensie en Buitenlandse Zaken opgedragen haast te maken met het informeren van de fracties over het overleg met Djibouti. Voor 13 december wil de Kamer uitsluitsel. GPD/ANP door John Wanders WASHINGTON - Alan Green span, de invloedrijke voorzitter van Amerika's stelsel van cen trale banken (Fed), heeft giste ren in een toespraak voor ban kiers in New York gezinspeeld op een renteverlaging. Green span maakte duidelijk dat de Fed in haar beleid prioriteit gaat geven aan het voorkomen van een recessie. De economische groei in de VS neemt duidelijk af en volgens sommige pessimisten, onder wie beoogd vice-president Dick Cheney, zijn er aanwijzingen voor een snel naderende reces sie. Greenspan gaf in zijn toe spraak aan dat de Federal Re serve, het stelsel van centrale banken in de VS, klaarstaat om zijn prioriteiten te verleggen van het beteugelen van de infla tie naar het voorkomen van een recessie. Dit verlangt een ande re rentepolitiek. De effectenbeurzen in de VS reageerden enthousiast. De toonaangevende Dow Jones-in- dex schoot 338 punten naar bo ven tot 10.899. Dat betekende een winst van 3,2 procent. Ook de schermenbeurs Nasdaq, schoot omhoog. De index sloot 274 punten hoger op 2889. Dat kwam neer op een stijging van 10,4 procent, de grootste pro centuele toename ooit. De Fed-voorzitter onderstreep te dat de huidige situatie minder riskant is dan in 1998, toen de gevolgen van een economische crisis in Azië wereldwijd voel baar werden. In reactie op die ontwikkeling voerde de Fed drie snel opeenvolgende renteverla gingen door. Toch is er ook nu reden voor zorg, erkende Greenspan. Hij noemde de recente koersdalin gen op de effectenmarkten en de negatieve gevolgen die dit heeft voor de consumptieve bestedin gen. Hij liet weten bezorgd te zijn over de spanning in het Midden-Oosten en het effect hiervan op de olieprijzen. De voornaamste oorzaak voor de afnemende groei in de VS is de ontwikkeling op de oliemarkt, aldus Greenspan. De energie kosten van Amerikaanse onder nemingen zijn sinds begin vorig jaar met circa veertig procent gestegen. Het bestuur van de Federal Re serve komt op 19 december bij een. Maar de meeste financiële Het fokken van de American Staffordshire Terriër, de Fila Brasileiro, de Dogo Argentino en de Mastino Napoletano wordt verboden, meldde minis ter Brinkhorst van Landbouw gisteren. Wie nu zo'n hond heeft, moet hem onvruchtbaar laten maken, aanlijnen en muilkor ven. Eerst moesten exemplaren van genoemde soorten een agressietest afleggen, maar daar is Brink- O horst vanaf gestapt. Voor Jo de Ridder uit Vlissmgen is het een uit de hand gelopen hobby geworden: graven in het verleden van de ambachtsgil den. Hij richtte zich op de vijfendertig gilden in Vlissingen, die ooit meer dan honderd beroepen omvatten. Over proeven van bekwaamheid, de gebruiken en de soci- "7 ale invloed van de gilden in de Scheldestad. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11 t/m 13,15en 16;zeeland: 17t/m21 en 23;sport: 24en25;bui- tengebied: 27 t/m 30. analisten in de VS gaan ervan uit dat een eventuele rentever laging op zijn vroegst in de loop van volgende maand zal worden doorgevoerd. Het afgelopen jaar voerde de Fed stap voor stap een aantal renteverhogin gen door, met de bedoeling de inflatie te beteugelen en over verhitting van de Amerikaanse economie te voorkomen. GPD pagina 7: Wallstreet Het Europese avontuur van Feyenoord is voorbij. De Rot terdammers, koploper in de ere divisie, werden gisteren in de derde ronde van de Uefa Cup uitgeschakeld door VfB Stutt gart, hekkensluiter in de Bun- desliga. Na het 2-2-gelijkspel in de heenwedstrijd ging Feye noord in Duitsland met 2-1 ten onder. PSV, dat morgen tegen Paok speelt, is de enig overge bleven Nederlandse club op Europees ni- O veau. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Middelburg mekka voor liefhebbers Barbie en Ken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1