Middelburg pakt armoede aan PZC Middelburg stelt kappen bomen even uit PZC Zwerfkatten laten zich vlot vangen Sloebrandweer stapje dichterbij Proefboringen voor parkeerkelder College verdaagt besluit over plaats voor nieuw theater 19 Voorlichting moet ervoor zorgen dat geld terechtkomt bij minima GS gunnen zorgverlening subsidie Brugtijden op feestdagen anders GS willen haast achter sanering Werkstraf voor helen en omkatten Twijfel over belang klagende kermisbond in zaak-Carrousel woensdag 6 december 2000 door Miriam van den Broek RITTHEM - Vijftien verwil derde katten heeft de Dieren bescherming Noord- en Mid den-Zeeland de afgelopen weken gevangen op het volks tuinencomplex in Ritthem. De dieren zijn door dierenartsen onderzocht en gecastreerd of gesteriliseerd. Vier katten zijn nog niet echt verwilderd en zoeken een nieuw baasje. De kattenactie is volgens I. Zweedijk van de Dierenbe scherming zeer vlot verlopen. „Soms krijgen we de katten niet gevangen, maar hier ging het erg snel." Een groot deel van de katten zijn na behande ling terug op het terrein in Rit them geplaatst. Twee katten zijn al bij particulieren onder gebracht. In het dierenasiel in Vlissingen zitten nog vier kat ten die goed bij mensen in huis kunnen. De actie in Ritthem is op touw gezet op verzoek van de gebrui kers van de volkstuinen. „Zij merkten op dat er steeds meer katten kwamen. Sommige mensen vinden dat vervelend. Samen met de mensen van Rit them hebben we afgesproken de katten te castreren en steri liseren. Helaas blijven eigenaren hun katten dumpen, maar op deze manier kunnen we toch iets doen om te voorkomen dat het aantal verwilderde katten toe neemt", aldus Zweedijk. Sinds een paar jaar houdt de Dierenbescherming regelma tig dergelijke acties in Noord en Midden-Zeeland. Sindsdien krijgt de organisatie steeds va ker verzoeken om katten op een bepaald terrein te castreren of steriliseren. Inmiddels bestaat de kattenvanggroep van de Dierenbescherming uit vijftien personen. Zij plaatsen dier vriendelijke vallen en halen de gevangen katten de volgende morgen op. In januari wil de Dierenbe scherming deze actie houden in Middelburg. Waar precies, kon Zweedijk dinsdag nog niet zeg gen. Eind volgend jaar staat de kattenactie gepland op het ter rein van het asielzoekerscen trum op Schouwen-Duive- land. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil meer doen om de armoede onder mensen te be strijden. B en W overwegen ho gere bijdragen uit het Gemeen telijk Sociaal Fonds voor contributies van verenigingen en meer aandacht te geven aan voorlichting. Het college hoopt zo dat meer Middelburgers die leven van een sociaal minimum gebruik maken van allerlei re gelingen. Dat staat in het be leidsplan Algemene Bijstands wet 2001. B en W van Middelburg maken zich zorgen over het aantal mensen dat in armoede leeft, ook al worden geen Gijfers ge noemd. Veel mensen schamen Zich ei-voor, zo ervaart de afde ling sociale zaken, om bij de so ciale dienst aan te kloppen voor een bijdrage uit het sociaal fonds of om een beroep te doen op de bijzondere bijstand. Het zijn vooral veel oudere vrouwen die moeten rondkomen van een bijzonder laag inkomen. Zij le ven namelijk gemiddeld langer dan mannen. De sterke werkgelegenheids groei van de afgelopen jaren heeft er niet toe geleid dat de ar moede substantieel is vermin derd. Eén van de oorzaken is dat slechts twee van de vijf arme mensen die werk vinden ook de finitief ontsnappen uit hun situ atie. De helft van het aantal mensen dat werk krijgt, komt na korte of langere tij d weer zonder werk te zitten. Een kwart van hen valt binnen de twee jaar te rug in de armoede. Een andere oorzaak van de armoede is dat de banengroei vooral toenam onder tweeverdieners ten koste van het aantal paren met één kostwinner. Om te voorkomen dat arme Middelburgers weer terugvallen, wil het college er vooral voor zorgen dat mensen aan het werk blijven. Isolement Eén van de doelstellingen voor komend jaar is dat het gemeen tebestuur er voor wil zorgen dat geld, bedoeld voor de minima, ook daadwerkelijk terecht komt bij de minima. Nog steeds doen te weinig mensen een beroep op het sociaal fonds. Uitkeringsge rechtigden kunnen daaruit bij dragen krijgen in contributies voor verenigingen voor hun kin deren. Ouderen kunnen bij voorbeeld driekwart van de zorg-abonnementskosten ver goed krijgen. Om te voorkomen dat mensen in een sociaal isole ment terecht komen, kunnen zijn eveneens een beroep doen op het fonds. Per persoon geldt een maximaal bedrag van hon derd gulden en voor gezinnen van vierhonderd gulden. Voor schrijnende situaties is een ver goeding per jaar van 1500 gul den mogelijk. Twee jaar geleden begon het project 'Nee heb je, ja kun je krijgen'. Uitkeringsgerechtig den gingen bij uitkeringsge rechtigden op visite om hen te wijzen op de diverse regelingen die de gemeente Middelburg heeft. Het gevolg was dat meer mensen bekend raakten met het fonds en dat de schroom afnam. Gelet op het succes van het eer ste project, over\Veegt het colle ge om een tweede project te be ginnen. B en W stellen de gemeenteraad voor om daarnaast meer te doen aan voorlichting. Inmiddels zijn contacten gelegd met de Uni versiteit van Utrecht om te kij ken of nieuwe media (Internet) een hulpmiddel kunnen zijn. Gekeken wordt of er een subsi die aangevraagd kan worden bij staatssecretaris R. van de Ploeg, die het geld voor dergelijke pro jecten beheert. Het college is overigens nog niet uit of ze PC's moet geven aan uitkeringsge rechtigden, zoals buurgemeente Vlissingen doet. B en W willen daar nog eens kritisch naar kij ken. door Harmen van der Werf te wachten."Als voorzitter van de stuurgroep die aan de tot standkoming van de Sloe brandweer werkt, wil Van Gel der binnenkort bestuurlijk overleg voeren met Zeeland Seaports. „Het havenschap wil meedoen, alleen de voorwaar den waarop moeten nog duide lijker worden." Een gezamenlij ke brandweer voor bedrijven in Vlissingen-Oost en de Wester- scheldetunnel is volgens Van Gelder belangrijk voor een doelmatige brand- en rampen bestrijding, zowel operationeel als financieel. Het Rijk is bereid daaraan een bijdrage te leveren. Met de exploitatie van de Sloe brandweer, met professionele brandweerlieden, zijn naar ver wachting enkele miljoenen gul dens per jaar gemoeid. MIDDELBURG - Of de geza menlijke Sloebrandweer voor bedrijven in Vlissingen-Oost en de Westerscheldetunnel er komt, durft commissaris der ko ningin W. T. van Gelder nog niet te voorspellen. Hij is wel posi tiever gestemd over de haal baarheid dan enkele weken ge leden. Van Gelder haalde onlangs uit naar het havenschap Zeeland Seaports. Dat zou te weinig en thousiasme tonen voor de op lichting van een gemeenschap pelijke Sloebrandweer, die nodig is om de brandweerzorg in en rond het Sloegebied te ver beteren. Zijn kritiek lokte een feactie uit van voorzitter D. J. P. Bruinooge van het havenschap, tevens gedeputeerde. Zeeland Seaports is wel degelijk bereid aan de totstandkoming van een Sloebrandweer mee te werken, zo verklaarde Bruinooge in een Statencommissie. Van Gelder laat weten gelukkig te zijn met die uitspraak. „Ik heb de toe zegging gekregen waarop ik zat Met een grondboor wordt de bodem van de Oude Markt getest. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de Oude Markt in Vlissingen test het bedrijf MOS uit Rhoon in opdracht van aannemingsbedrijf BAM de bodem op stevigheid. Het is een voor onderzoek voor de bouw van een nieuw winkelcomplex met appartementen en een parkeerkelder voor ruim driehonderd auto's. „We zijn proefboringen aan het verrichten voor die parkeerkelder", zegt J. van der Sluis van MOS. Het bodemonderzoek moet inzicht geven hoe hoog de waterdruk op die locatie is. Want de kans is groot dat er bemalen moet worden. „En daarvoor moet een vergun ning aangevraagd worden. Het kan zeven maanden duren voordat die vergunning daarvoor binnen is." De boor ging giste ren circa 22 meter de grond in. „Er moet een bouwput gemaakt kunnen worden van vijf meter diep voor die parkeerkel der", verklaart Van der Sluis. Facelift De facelift voor de hoek Oude Markt, Lange Zelke en Spuistraat in Vlissingen komt met dit eerste bodemonderzoek na derbij. Wethouder H. de Haas deelt mee dat de BAM intussen het complex van de Aldi en de appartementen heeft gekocht. Naar verwachting verschuift de Hema in het nieuwbouwplan iets meer richting Spuistraat en vestigt zich volledig op de begane grond. Het warenhuis krijgt in gangen aan de Lange Zelke en aan de Spuistraat. Na sloop en nieuwbouw ko men 75 appartementen terug. De gemeente gaat er nog steeds vanuit dat de Aldi een nieuw onderkomen krijgt. Aan de zijde van de Oude Markt en Lange Zelke ontstaan aparte winkelpassages. De Torenstraat en de Marktstraat ver dwijnen van de kaart. Ook zal de parkeer plaats op de Oude Markt verdwijnen. Het is de bedoeling dat daar een sfeervol, au tovrij pleintje ontstaat. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H Hoving E L. Ramakers M.J, van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail; redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Richard Hoving MIDDELBURG - De bomen langs de Kanaalweg in Middel burg worden dit jaar niet meer gerooid. Dat zei J. de Wolf van de gemeente Middelburg dins dag voor de bestuursrechter toe aan de bewoners van het appar tementencomplex de Compag- De vereniging van eigenaren van het complex aan de Loska- de is tegen het rooien van 110 bomen in het Stationsgebied. Bij de gemeente is bezwaar ge maakt tegen de kapvergunning. Omdat gevreesd werd dat nog deze week zou worden begon nen met het rooien, stapten de bewoners naar de rechter. De hoorzitting van de gemeente waarop de bezwaren worden behandeld staat pas voor 14 de cember gepland. Voor de rechtbank werd duide lijk dat de gemeente haast heeft met het kappen van de bomen. Het rooien maakte onderdeel uit van de herinrichting van het Stationsgebied Als met dit werk niet voor 1 januari 2001 wordt begonnen, loopt Middel burg zes miljoen gulden aan subsidie van het Rijk mis. Rechter T. Damsteegt stelde vast dat de bezwaren van de be wonersvereniging met name be trekking hebben op de bomen langs de Kanaalweg. Het kap pen van het groen aan de Schroeweg ligt minder gevoelig. Gemeente-ambtenaar Wolf gaf te kennen dat de vereniging te gemoet kan worden gekomen. Het rooien van de bomen aan de Schroeweg kan niet worden uit gesteld. Met de Kanaalweg kan tot begin januari worden ge wacht, zei hij. Voor Damsteegt was het vervolgens een uitge maakte zaak. Dankzij de toe zegging van Wolf hoefde hij geen uitspraak te doen. „Op veertien december kunt u bij de gemeente uw bezwaren toelich ten. De bomen waar het u om gaat staan er dan nog gewoon." Na de hoorzitting buigt het Middelburgse college van bur gemeester en wethouders zich opnieuw over de bezwaren van de Compagnie. Als de bewoners in het ongelijk worden gesteld kunnen ze op nieuw naar de bestuursrechter stappen. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een subsidie van 115.000 gulden toegekend aan de Stichting voor Regionale Zorgverlening Walcheren (SVRZ), Het geld wordt gebruikt voor de aankoop en renovatie van een bunga low aan de Zuidstaat in Westkapelle. In het pand kunnen zes dementerende ouderen wonen. Zij hadden anders naar een verpleeghuis gemoeten buiten hun vertrouwde woonomge ving. Deze kleinschalige aanpak van de huisvesting voor demente rende ouderen is succesvol gebleken bij andere projecten. Het plan biedt volgens Gedeputeerde Staten voldoende zekerheid voor het verstrekken van de subsidie. Het project in Westka pelle is een proef. Als blijkt dat de kleinschalige opvang een succes is, volgen meer voorzieningen in Zeeland. MIDDELBURG - De komende feestdagen geldt er een afwij kend bedieningsschema voor de bruggen over.het Kanaal van Walcheren en de sluis in Veere. De bruggen, van zuid naar noord: Keersluisbrug, Sloebrug, Draaibrug, Schroebrug, Stationsbrug en de Arnebruggen over het Kanaal door de Ou de Arne worden op de zondagen 24 en 31 december tot 5 uur 's middags bediend. Tijdens de kerstdagen en op 1 januari is er alleen bediening op verzoek van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags. Voor de sluis in Veere loopt de bedieningstijd tot negen uur 's avonds op zondag 24 en 31 december. Tijdens de kerstdagen en op 1 ja nuari wordt er alleen 's morgens van 9 uur tot 11 uur op ver zoek de sluis bediend. De sluizen en de bruggen worden zonder voorafgaand ver zoek op de dagen tussen de feestdagen in van 9 tot 5 bediend. Tot twee uur voor aankomst kunnen verzoeken tot bediening telefonisch worden ingediend bij de sluiswacht in Vlissingen. HEINKENSZAND - Gedeputeerde Staten willen ruim drie kwart ton subsidie voor de sanering van het bedrijfsterrein van Rijk aan de Stationsweg in Heinkenszand, nog uiterlijk een halfjaar vasthouden. Per 1 juni volgend jaar moet de ge meente Borsele echter aan de gang zijn met de sanering. Al in 1997 reserveerde de provincie een bedrag voor de sane ring van de bedrijfsopstallen van de voormalige zaadhandel. Varkenskotten, paardestallen en opslagruimten moeten weg, maar de huidige eigenaar wil de winkel en het woonhuis be houden. Ook de molen die op het terrein staat, een Rijksmonument, moet vanzelfsprekend bewaard blijven. De molen, die ook moet worden gerestaureerd, bleek om financiële redenen een complicerende factor waardoor de onderhandelingen lange tijd stil hebben gelegen. Inmiddels heeft een derde de molen gekocht en heeft de ge meente Borsele de onderhandelingen met de eigenaar van de rest van het kavel weer opgepakt. Een verzoek aan GS om het geld te reserveren tot er overeen stemming is bereikt, werd gehonoreerd maar mét een restrictie in tijd. GS willen niet dat de Stationsweg een zaak met een open einde wordt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 23-jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen ver oordeeld tot zestig uur werkstraf. De man in had mei dit jaar moeten weten dat hij een gestolen auto voor 4500 gulden had gekocht. Toen het voertuig met naar zijn zin was, werd er een tweede auto aangeschaft. De auto werd omgekat door onderdelen van de ene naar de andere auto over te zetten. De bewoners van het appartementencomplex de Compagnie zijn tegen het rooien van bomen in het Stationsgebied. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Niets is nog zeker over de plaats van de nieuwe schouwburg in Middel burg. Het college van burge meester en wethouders heeft dinsdag een beslissing uitge steld. De onderhandelingen over de verplaatsing van Minia tuur Walcheren gaan vandaag verder. Het Hof van Tange en Ramsburg worden als alterna tieve locatie onderzocht. Ambtenaren van de gemeente onderhandelden tot kort voor het weekeinde met de eigenaren van Miniatuur Walcheren. Het attractiepark op het Molenwa ter is volgens het college de bes te locatie voor een nieuwe schouwburg. Om nieuwbouw mogelijk te maken, moet Minia tuur Walcheren naar de gronden van De Nood aan de rand van Middelburg verhuizen. De uit komsten van de onderhandelin gen werden gisteren voorgelegd aan het college van burgemees ter en wethouders. Investering Het college stelde een beslissing uit. Volgens wethouder R. Visser (AOV/Unie 55+, cultuur) heeft het gemeentebestuur moeite met de investering die het at tractiepark op de gronden van De Nood wil plegen „Het gaat om een te laag bedrag." Hoe groot het verschil is tussen beide partijen, wilde Visser niet zeg gen. „Dat is slecht voor de on derhandelingspositie." Met de opzet van het nieuwe park hebben B en W geen pro bleem, zegt de wethouder. Om wonenden van de gronden van De Nood zijn tegen de komst van Miniatuur Walcheren. Zij hebben aangekondigd juridi sche stappen te nemen. De gesprekken met Miniatuur Walcheren gaan vandaag ver der. In de tussentijd laat het ge meentebestuur ook onderzoe ken of het Hof van Tange aan de Looierssingel en het industrie terrein Ramsburg geschikt zijn om een theater te bouwen. Het parkeerterrein Hof van Tange werd onlangs door de Middelburgse architect Johan de Koning geopperd. Ramsburg is een idee van de raadsfractie van de PvdA. Het college heeft weinig op met beide locaties, er kent Visser. „Maar om aan alle twijfels een eind te maken, wor den ze nader onderzocht." Mede-eigenaar S. van Rijswijk van Miniatuur Walcheren wilde gisteren niet reageren. Hij ver wacht vandaag meer duidelijk heid te krijgen van het college. DEN HAAG - Ook de Raad van State zal niet inhoudelijk in gaan op de principiële bezwaren van de Nationale Kermisbond Bovak tegen het plaatsen van kermisautomaten in De Carous- sel, onderdeel van het Vlissingse vermaakcentrum Het Arsenaal. Staatsraad J. van der Does liet er gisteren tijdens de zitting van een hoger beroepszaak in Den Haag geen enkele twijfel over bestaan dat alleen naar de ont vankelijkheid van de Bovak ge keken zal worden. Dat betekent dat er alleen geoordeeld zal worden of de belangen van Bo vak door de plaatsing van ker misautomaten in het vermaak centrum dusdanig geschaad zijn dat de bond terecht be zwaar heeft ingediend. Eerder al verklaarde de rechtbank in Middelburg de bezwaren van Bovak niet-ontvankelijk. Bovak had eigenlijk alleen prin cipiële bezwaren ingediend: se- mi-permanente plaatsing van de kermisautomaten zou kun nen leiden tot gokverslaving on der jongeren. Maar in een be perkte vergunningkwestie als deze biedt de bezwaarprocedu re in het algemeen geen ruimte voor algemeen politieke - of ethische bezwaren. Later in de procedure opperde de Bovak dat de vaste kermis concurrentievervalsend werkt voor de tijdelijke kermissen. De Bovak meent dat ze wel recht heeft om bezwaar in te dienen omdat de kermisexploitanten zich benadeeld voelen. Vindt de Raad van State dat ook, dan zal de zaak waarschijnlijk weer naar de Middelburgse rechter gaan. Die zal de bezwaren dan alsnog inhoudelijk moeten be oordelen. Acht het rechtscolle ge, dat over enkele weken uit spraak doet, de bezwaren ook met-ontvankelijk dan is het over en uit voor Bovak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19