Schip doet niet onder voor huis PZC Directiekamer toont Veere in geschilderde taferelen Greenpeace komt in verzet tegen kerntransport Voor elk wat wils op Kunst tot 500 Amateurkoepels mogelijk samen in één blad C1000 Kruiningen verhuisd 18 Man bestraft voor oplichten ex-partner Toch subsidie orgelcommissie kunst cultuur Jongste duwboot van Terneuzense firma De Bruijn van alle gemakken voorzien ondernemend zeeland in detail woensdag 6 december 2000 door MauritsSep BORSSELE - Greenpeace zal het transport met kernafval dat in januari van Borssele naar Frankrijk gaat, niet ongehin derd laten vertrekken. Of het tot fysieke blokkades komt, wil F. Bartels niet zeggen, maar zij sluit dat ook niet uit. „We gaan ditmaal verder dan een symbo lisch protest." De kerncentrale Borssele ont vangt volgende week de lege transportcontainer, waarin de eerste splijtstofstaven per trein naar de opwerkingsfabriek Co- géma in Cap la Hague kunnen worden afgevoerd. Dat trans port staat gepland voor begin januari, maar een datum is nog niet bekend, aldus R. Kok van exploitant EPZ. Greenpeace heeft via gerechte lijke procedures geprobeerd dat transport te voorkomen. Uitein delijk is dart mislukt. EPZ mag tot en met maart 2002 in totaal twintig transporten uitvoeren. „Een grof schandaal", vindt Bartels. „Dat afval mag niet naar Frankrijk. Daar wordt op zee geloosd en Nederland werkt daar dus aan mee. Dit raakt de kern van de milieuproblema tiek. Bovendien gaat die trein dwars door of vlak langs de be bouwde kommen van Eindewe- ge, Goes, Kapelle, Krabbendij- ke en Rilland." Daarom zal Greenpeace niet werkeloos toezien hoe het afval van Borssele naar Frankrijk wordt vervoerd. Bartels: „Fy sieke blokkades? Die kun je je erbij voorstellen, maar daar kan ik nu geen ja of nee op zeggen. Het is wel tijd geworden voor andere acties, niet alleen meer symbolisch." „Dat zien we dan wel", reageert Kok van EPZ. „Ik hoop alleen dat ze niet het tegenovergestel de bereiken van wat ze steeds van ons hebben gevraagd. De milieubeweging vroeg om open heid rond de transporten; die hebben we gegeven. Ze vroeg om zo weinig mogelijk trans porten; daaraan voldoen we, omdat de containers meer splijtstofstaven per keer kun nen vervoeren. En ze vroeg om een ander transport dan over de weg; daaraan voldoen we ook; want het gaat over spoor. Het zou zonde zijn als de o.verheid f vanwege acties van Greenpeace besluit de openheid weer te ver bieden." Als het aan EPZ ligt, blijft de openheid gehandhaafd, stelt Kok. Via persberichten, adver tenties in de kranten, huis-aan- huis verspreiding van nieuws brieven en informatie op de website zal het publiek voort durend en exact worden geïn formeerd over de kerntranspor ten, belooft hij. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Sint Maartensdijk is dinsdag door de Middelburg se politierechter veroordeeld tot 750 gulden boete. Daarnaast moet hij zijn ex- partner 380 gulden schadever- I goeding betalen. De verdachte had de handtekening van zijn ex vervalst om aanspraak te kun nen maken op een doorlopend krediet van 25.000 gulden. Voor het verstrekken van de lening I waren beide handtekeningen nodig. Toen het contract ak koord was, nam de man de 25.000 gulden op. De bemiddelaar van kredietver t strekker trof maart vorig jaar alleen de verdachte thuis. Die zei dat zijn vriendin een nachts dienst had gedraaid en boven i lag te slapen. Hij ging naar bo- ven en zette de handtekening i die door moest gaan voor die van zijn partner.. Officier van justitie C. Laukens nam het de man kwalijk misbruik van haar te hebben gemaakt. „Als U zou j stoppen met de terugbetaling; I moet zij het bedrag aflossen", wreef ze hem onder de neus. Toen de vrouw erachter kwam dat haar vriend het krediet had opgenomen, deed ze aangifte bij de politie. De relatie werd ver broken. De verdachte is bezig de lening terug te betalen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De provincia le subsidie van de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM) blijft voorlopig gehand haafd. Het dagelijks provincie bestuur heeft na een inspraak reactie van COM-voorzitter Albert Clement in de staten commissie welzijn besloten voor volgend jaar alsnog 3800 gulden subsidie te verlenen. Dat geeft de COM de gelegen heid een meerjarige program mering voor te leggen, op basis waarvan de Raad voor Cultuur Zeeland zal adviseren of de door Ernst Jan Rozendaal GRIJPSKERKE - Het is niet speciaal vanwege de december maand. In boerderijgalerie De Osseberg in Grijpskerke (maar vlakbij Sint Laurens) is een ex positie ingericht met werk van vijfentwintig voornamelijk Zeeuwse kunstenaars. Kunst tot 500 heet de tentoonstelling om aan te geven dat geen van de werken duurder mag zijn dan vijfhonderd gulden. Dat maakt ze geschikt als cadeau. „Natuurlijk werkt dat mee", er kent galeriehoudster Addy Nieuwenhuize. „Tochhadikde- ze expositie net zo goed in een andere maand kunnen organi seren. De belangrijkste reden was voor mij dat wanneer je een limiet stelt, je ander werk krijgt. Ik wist natuurlijk dat ik nu klei nere kunstwerken zou krijgen en andere technieken, zoals col lages of zeefdrukken in plaats van olieverfschilderijen." Elk van de kunstenaars op de expositie heeft al eens eerder in De Osseberg geëxposeerd. Het merendeel woont in Zeeland of is van Zeeuwse afkomst. De Zeeuwse Kunstkring is ruim structurele subsidie van de COM wordt gecontinueerd. De hoogte van de subsidie is ge ring, wat de gang van zaken rond de verlening des te kluchti- ger maakt. Drie jaar geleden, bij de vaststelling van de cultuur nota 'Boven het maaiveld', had het dagelijks provinciebestuur het voornemen de subsidie van de COM stop te zetten. Met suc ces betoogde de orgelcommissie echter in Provinciale Staten dat de jaarlijkse serie orgelconcer ten in Middelburg, vanwege het bijzondere karakter van de drie orgels die worden gebruikt, zijn gelijke niet kent in Nederland. Daarop werd besloten de subsi die - toen 3500 gulden per jaar - te handhaven. Voor de komende kunstenperio de had de COM in verband met indexering een bedrag van 4000 gulden per jaar gevraagd, maar zeer verrassend besloot het da gelijks provinciebestuur op nieuw de subsidie stop te zetten. Reden voor Clement om twee weken geleden opnieuw zijn De haan van Jozzef van Mierlo is één van de kunstwerken in galerie De Osseberg. foto Lex de Meester vertegenwoordigd. Van buiten Zeeland komt onder anderen Cecile van Sprongen. Deze kun stenares uit Eemnes exposeerde onder meer in het Singer Muse um in Laren. Ze toont in Grijps- kerke mooie olieverf drukken. Opvallend zijn ook de inktteke- ningen van Paula Roos uit Am sterdam. Landschappen, maar bijna abstract. Inderdaad is aan de gebruikte technieken, maar ook aan de hoeveelheid, te zien dat het hier wat minder prijzige kunst be treft. Er zijn etsen te zien (van Ernst Joachim en Wim van der Meij), sieraden (van Peter Mei zaak te bepleiten bij de statentó den. Dat deed hij op een hilarjf sche manier, met verwijzing naar Sinterklaas die peperno- i ten uitdeelt maar zoete kinder ren overslaat. Welbespraakt-: heid werkt. Gedeputeerde 1 Staten hebben de definitieve i behandeling van de nieuwe cul- tuurnota 'De kracht van cuh tuur' in Provinciale Staten nie$ afgewacht, maar op grond van j de discussie in de welzijnsconv missie besloten alsnog geld uit 1 te trekken voor de COM, zij het j niet de gevraagde 4000 gulden, I maar tweehonderd gulden min- i der en voorlopig voor één jaar. i lema en Hansje den Hollander), zeefdrukken, collages (Els van Baarle), monoprints, foto's, ke ramiek en kleine sculpturen. In totaal omvat de expositie zo'ii honderd werken. De aard van het werk past goed bij wat de rest van het jaar in de Osseberg te zien is. Er is wat rea listisch werk, zoals stillevens van Liesbeth Huser en een por tret van Trees Verwilligen. De zeegezichten die laatsgenoemdé schilderde zijn al wat impres- sionistischer. Een aantal kunst werken is figuratief maar toont een wat verwrongen beeld van de wereld. De kleurige huizen van Ien van den Berg staan bij voorbeeld schots en scheef en zijn bewust in een wat naïeve stijl weergegeven. Een kunste naar als Tjitske Prins toont juist details uit de werkelijkheid. De ze geïsoleerde fragmenten nei gen naar abstractie. Kunste naars als André Kappert en Ernst Joachim werken bijna ge heel abstract. Zo biedt de expositie voor elk wat wils. Ook dat past bij de cember. De expositie in De Osseberg duurt tot en met 16 dec, open ma-za van 14-17 uur. MIDDELBURG - Kunsthandel De Directiekamer in Middel burg richt de blik deze maand op Veere. Onder de titel Veere verbeeld - Veerse schilderkunst uit de periode 1900-1940\s werk te zien van verschillende schil ders. De meeste taferelen heb ben Veere als onderwerp, in een enkel geval is werk uitgekozen omdat de maker in Veere heeft gewoond en gewérkt. W.F.A.I. Vaarzon Morel (1868- 1955) is met drie werken op de expositie vertegenwoordigd. Twee ervan zijn impressionisti sche schilderijen, dik in de verf, van taferelen aan het water. In beide gevallen zijn het de titels - 'Schoener met gebroken mast en platbodem bij Veere' en 'Vee re (oude werf)' - die aangeven om welke locatie het gaat. Het is de schilder vooral te doen om de uitbeelding van de schepen en de kade, waar die zich bevinden doet er weinig toe. Hetzelfde geldt voor een potloodtekening van zijn hand: 'Elegante dames aan de Kaai van Veere'. Toch zegt het natuurlijk iets dat Vaarzon Morel die taferelen in Veere kon vastleggen. Het stadje oefende in de vorige eeuw on weerstaanbare aantrekkings kracht uit op kunstenaars. De meesten daarvan hebben wél bekende of herkenbare locaties geschilderd. De Grote Kerk van Veere, het stadhuis en de Camp- veerse Toren waren geliefde bouwwerken om in verf te ver eeuwigen, evenals de kleine straatjes, achtertuinen en de ha ven. Dat blijkt onder meer uit werken van Reimond Kimpe (1885-1970), Maarten Jung- Zicht op de Campveerse Toren vi mann (1877-1964), Albert Save- rijs (1886-1964), Paul de Jager (geboren 1921), J.C. Kerkmeijer (1875-1956), Maurice Góth (1873-1944) en Jos Croïn (1894- 1949). Stuk voor stuk hebben zij Veere op een toegankelijke en (inmiddels) ouderwetse manier vastgelegd. Het ging ze om het romantische, lieflijke beeld. Een aantal schilderijen is wat i Albert Saverijs. geforceerd de tentoonstelling in gemanoeuvreerd. Van Piet Rij ken (1915) een 'Stilleven met bodemvondsten uit Veere' en van Karei van Veen (1898-1988) een 'Stilleven met kaars en roe mer' en een 'Kruisiging'. In het eerste geval blijken de pot scherven uit de Veerse bodem te komen en in het tweede is het de schilder die in Veere heeft ge- foto Lex de Meester woond. Een wat magere argu mentatie om onder de titel Veere verbeeld te worden getoond. Maar dat is zout op een slak, want op zich is het prettig dat kunsthandelaar Jan Louter de moeite neemt zijn exposities thematisch op te zetten. De Directiekamer, gevestigd in De Drukkerij, is geopend tijdens tuin- keluren. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De provincie en Scoop overwegen de periodieken van verschillen de koepels in de amateurkunst samen te voegen. Dat zou betekenen dat de tijd schriften 'Noot' van de Stichting Popmu ziek Zeeland (SPZ), 'Vocaal' van de koren organisatie SAKO en 'Silhouet' van het Zeeuwse Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) fuseren. SPZ en SAKO zien dat niet zitten. Zij vrezen voor de identiteit van hun bladen. Het betreft geen bezuinigingsmaatregel, stelt hoofd cultuur W. Huijbreghs van Scoop. Weliswaar is het idee ontstaan in het kielzog van de conceptnota 'De kracht van cultuur', waarin wordt voorgesteld de structurele subsidie voor de amateurkoe pels met ingang van volgend jaar te verla gen, maar de kans is groot dat één tijd schrift voor de Zeeuwse amateurkunst juist duurder uitvalt. „De provincie denkt een beetje dat het een besparing oplevert", zegt Huijbreghs. „Ik denk dat als je het goed doet, het juist duur der wordt. Was het een bezuinigingsmaat regel, dan zou ik mij daartegen verzetten. Je moet uitgaan van kwaliteit. Ik denk dat een glossy, goed blad voor alle partijen interessant kan zijn. Daarin kan bijvoor beeld een Zeeuwse amateurkunstenkalen- der worden opgenomen, iets wat we trou wens ook digitaal willen opzetten," Noot en Silhouet hebben een oplage van duizend exemplaren, Vocaal zit op zeshon derd. De bedoeling is dat in een gemeen schappelijk blad ook de danskoepel wordt meegenomen, die nog niet over een mede delingenblad beschikt. Voorzitter H. Dettingmeijer van de SPZ is niet blij met het idee. Er valt met hem al leen over te praten als het behoud van de identiteit van Noot gegarandeerd blijft. „Onze achterban is moeilijk te binden. Noot is voor ons van vitaal belang, het is ons smoel naar de popmuzikanten." Voor zitter L. Soeters van SAKO laat een verge- lijkbaar geluid horen. „Ik zie dit soort samenwerking absoluut niet zitten. Wij vertegenwoordigen driehonderd koren met in totaal meer dan tienduizend leden. Die hebben weinig affiniteit met toneel en popmuziek en we zijn groot genoeg om zelf een blad te kunnen maken. In een gefu seerd blad gaat onze identiteit verloren." Verweving Hoofdredacteur A. Pankow van Silhouet is gematigder. „Ik wil best over het idee pra ten, zolang de doelstelling niet is dat op die manier geld kan worden bezuinigd." Voor het verlies van identiteit is ze niet zo bang. „Wij signaleren een steeds grotere verweving van disciplines. Cantare gaat een opera doen en wordt lid van het ZCA. In de kerstporducties van het amateurthe- ater zit popmuziek. Waarom die discipli nes dan niet samen in één blad? In de prak tijk zal iedereen daarin toch doorbladeren naar de informatie die hij zoekt." Pankow en Huijbreghs zitten op één lijn. „Met name jongeren denken helemaal niet in hokjes", aldus het hoofd cultuur van Scoop. „Regeren is vooi'uitzien. Daarom lijkt liet ons beter grenzen tussen dingen te slechten in plaats van ze juist op te bou wen." Donderdag 14 december komen de amateurkoepels met Scoop en de provincie bijeen om over verdere samenwei'king te praten. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. KRUININGEN - Supermarkt C1000 heeft aan de Voorhoute in Kruiningen zijn nieuwe winkel geopend. Bijna drie dagen moesten de vaste klanten hun 'buurtsuper' missen, want onder grote spanning waren bouwers en eigenaar F. Borgo bezig met het gebruiksklaar ma ken van het nieuwe pand. Voorheen huisde de supermarkt aan de Hoofdstraat, maar dit pand was te klein geworden voor de steeds groeiende klantenkring. Maaxt 1991 begon Borgo hier met een Kopak-supex'markt, die in 1995 werd verbouwd tot een Kopak nieuwe stijl. Ovei'koepelende organisa tie Schuitema, eigenaar van zowel de Kopak als de ClOOO-fonnule, nam drie jaar later het initiatief tot de verbou wing van de winkel tot een C1000-SU- permarkt tweede generatie. Met succes: het aantal klanten werd gestaag groter, vooral toen Borgo als Vrijwel direct na de laatste verbouwing werden er al plannen gemaakt voor een nieuw te bouwen groter pand. De nieu we winkel heeft een verkoopoppexwlak van 700 vierkante meter en is ingericht volgens de nieuwste formule. Borgo: „Dit is een C1000 van de derde genera tie, dat wil zeggen met de allex-niewste snufjes en de volgens de laatste inzich ten wat betreft presentatie, omvang en Inhoud van het assortiment. Het ontwerp voor het gebouw is ge maakt door bouwkundig adviesbureau J.J. van Damme uit Yerseke, de uitvoe ring was in handen van Aannemingsbe drijf Fraanje uit Lewedorp. De feestelijke opening vond gister avond plaats, alsof het een Sinter-klaas cadeautje aan de inwoners van Krui ningen betrof. Na zijn toespraak probeex'de burgemeester A. Verbi'ee van Reimerswaal met de hem aangereikte sleutel de ketting die de deur afsloot Een medewerker vult de groente-afdeling. foto Dirk-Jan Gjeltema open te maken. De sleutel bleek niet de forceren. Borgo: „Ik zit bij de brand- goede, waarna de brandweer de toe- weer en ze wilden me wel helpen er iets gang met een grote ijzerkniptang moest leuks van te maken." B. Dekker werkt al vijf jaar vanuit haar woning aan de Brahmslaan in Vlissingen. Haar bedrijf Flora Ville geeft bloemschikcux-sussen en work shops. Verder verzorgt het bruidsboeketten en bloemde- coraties. Zaterdag 9 december van 14.00 tot 21.00 uur en zon dag 10 december van 12.00 tot 18.00 uur houdt Dekker een ex positie van de bloemcreaties. door René van Stee TERNEUZEN - Vof L. W. de Bruijn uit Terneuzen neemt op 8 december de duwboot Sa vanna II in gebruik. Evenals bij het x-uim een jaar eerder in de vaart genomen zusterschip Sa vanna IV, vormt het casco van een Poolse duwboot de basis. Op de Savanna IV vaart Leo de Bruijn met zijn gezin. Samen met vader en grondlegger Lieuwe en oudere broer Cent staat hij aan het roer van het Terneuzense scheepvaartbe drijf. De Savanna II is het resultaat van ruim een jaar verbouwen op een scheepswerf in Werken dam. Bijzonderheid hierbij was dat het 22,20 meter lange casco doormidden werd gesne den om van 8.50 meter naar 11 meter te worden verbreed. „Het draagvermogen neemt hierdoor toe met 50 ton. Ge noeg voor de twee 7 8 0 pk sterke dieselmotoren en het stuurhuis met hefkolom. Voor een ijzeren opbouw op het achterschip zou echter te weinig draagvex-mo- gen overblijven. Daarom is gekozen voor een gewichtsbe- sparende aluminium woning- opbouw", vertelt toekomstig schipper Cent de Bruijn (43). Naast een lengte van 22,20 me ter en een breedte van 11 meter heeft de Savanna II een diep gang van 2 meter en een kruip- lijn van 5,60 meter. Het hefbare stuurhuis bex-eikt een kijk- hoogte van 10 meter. Met een duwcapaciteit van ruim 8000 ton is de boot nu ook geschikt voor het vervoer van de vier ei gen bakken van het bedrijf. Cent spreekt over een luxe, hy permodern en grotendeels ge automatiseerd schip dat is voorzien van de allerlaatste snufjes op het gebied van voortstuwings- en navigatie- techniek. Zijn grootste trots is echter de uit twee verdiepingen bestaan de en ruim 150 vierkante meter beslaande woning met alumi nium tussen vloer. „Zeg maar gerust een bungalow op het water met volop ruimte voor mezelf, mijn vrouw Nel en de kinderen. Ons volledig vloer- verwarmde 'huis' is van dezelf de gemakken voorzien als iede re andere woning op de wal. Naast een dubbele hoofdwo- ning met woonkamer, keuken, drie slaapkamers en badka mer, hebben we ook de be schikking over een matrozen- woning en een loodshut met eigen ingang en wasgelegen heid." De Savanna II zal evenals de Savanna IV met name interna tionaal worden ingezet voor het vervoer van containers en bulkgoederen als fosfaten en kunstmest. De vloot van het negen medewerkers tellende De Bruijn bestaat momenteel uit drie duwboten en vier duw bakken. Receptie De Savanna II wordt op 8 de cember officieel voorgesteld in de voormalige veerhaven aan door Desirée Schouten enige supermarkt in Kruiningen over bleef. De Savanna II in thuishaven Terneuzen. foto Charles Strijd de Westkant in Terneuzen. aan boord van de nieuwste ger van de Savanna II, even- Naast een receptie houdt de fa- aanwinst van het bedrijf. Een eens Savanna II genaamd, het milie De Bruijn ook'open boot' aardig detail is dat de voorgan- nieuwe clubhuis wordt van watersportvereniging 't Sas uit Sas van Gent. iWÊÊÊÊ® I5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18