a Dreadlock Pussy laat metal dansen St. David's Minstrels zingen in IJzendijke Muziek Camerata Antonio Lucio speelt Bach in bewerking Gitaren bij open haard 13 6 t/m 12 december WOENSDAG Inleiding Hans Pot houdt een inleiding over Boris Godoenow. De opera van Moessorgski is zondag 17 december in Middel burg. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur DONDERDAG Normaal Popgroep Normaal laat zich van een andere kant zien. Onder de titel Effen zitten wordt een akoestisch programma ge bracht met een mix van nieuwe Nederlandstalige country-, tex- mex- en folknummers èn ballads van vroegere albums. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Stoffel Gunst Stoffel Gunst geeft een Bachconcert op orgel en klavecimbel. Op het programma staan onder meer pastorella, concerto en en kele prelude's en fuga's. Hij is cantoroganist in 's-Heer Arends- kerke en geeft les aan de Zeeuwse muziekschool. SOW-kerk, 's-Heer Arendskerke, 20.00 uur Montezuma's Revenge A capella-groep Montezuma's Revenge met Double Density. Erworden nummers vertolkt van onder anderen Sting, REM, B. Joël en L. Cohen, alsmede nieuw eigen werk. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Ad vent soon eert Adventsconcert van het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede. Medewerking verlenen De Westhoek Zangers en het gospelkoor The Message uit Bruinisse. Hervormde Kerk, Haamstede, 20.00 uur Laïs Het Belgische trio Laïs brengt 'wereldfolk uit Vlaanderen'. Zie ook de voorpagina van dit katern. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur HSt. David's Minstrels Het koor St. David's Minstrels zorgt voor een ongebrui kelijk concert met Wintertime. In de sfeer van Engeland in de negentiende eeuw. Rk Kerk, IJzendijke, 20.00 uur Ierse volksmuziek Finbar Furey, Thomas Loefke en Padraig Duggan zorgen voor pure Ierse volksmuziek. Multi-instrumentalist Furey staat bekend als 'the prince of the (uillean) pipers'. Harpist Thomas Loefke is bekend van de groep Norland Wind en Duggan is één van de oprichters van Clannad. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Colin John Gitarist Colin John geeft een concert. Met zijn band brengt hij authentieke Memphis-blues. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur ZATERDAG The Arrows De band The Arrows treedt op in de Brasserie. Deze muzikanten leggen zich toe op muziek uit de jaren vijftig, begin zestig. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Dubbelconcert Klarinettist Harry Sparnaay presenteert een dubbelconcert. In de middaguren treden het TadeoTaro Trio en de pianist Ralph van Raat op. 's-Avonds is Sparnaay solo te beluisteren. Kloveniersdoelen, Middelburg, 16.00 en 20.30 uur So What Jazzband De So What Jazzband geeft het decemberconcert. Met medewerking van de slagwerkgroep van Jan Anthonisse en zangeres Leonie Peute Concertzaal, Middelburg, 19.30 uur Kerstzangavond Verschillende musici werken mee aan een kerstzangavond. Onder leiding van Peter Wildeman, die ookde piano bespeelt, treden het Christelijk Jongerenkoor Mattanja uit Goes en het Christelijk Gemengd Eilandenkoor uit Zierikzee op en voorts zijn bariton Karei Bogerd en organist Martin Wesstrate te beluiste ren. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Adventsconcert Het Zeeuws Byzantijns Koor Sretsenije en het Vocaal Ensemble Sint Laurens geven een Adventsconcert. Sretsenije staat onder leiding van de Russische dirigente Emilia Tabatchnik-Li en VES, dat sinds 1985 bestaat, wordt gedirigeerd door Hans van den Broeke. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Madrigaalkoor Concert Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool. Onder leiding van W. Boer worden werken ten gehore gebracht van Palestrina, Durante, Mendelssohn, Brahms en Dyson. Boer vertolkt op het Marcussenorgel composities van Buxtehude en Bach. Solisten: cellist R. Hillebrand en organist J. Vogel. Willibrorduskerk, Zierikzee, 20.30 uur Theatershow De Juliana Korpsen Middelburg met theatershow A Night in De cember. Medewerking verlenen zangeres Marjon van Iwaarden, de pop groep Till Dawn en de Grandpa Nick Sessieband. Stadsschouwburg, Middelburg, 21.00 uur HDreadlock Pussy Dreadlock Pussy: de metal-verrassing van 2000. In het voorprogramma staat Dimension Seven, een band die zich eveneens beweegt op hetterrein van het new-metalgen- re. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG I3| Camerata Antonio Lucio Concert kamerorkest Camerata Antonio Lucio. Werken van J. S. Bach en W. A. Mozart. Concertzaal, Middelburg, 15.00 uur Fairport Convention De folkrockband Fairport Convention geeft een concert. Het gezelschap bestaat momenteel uit Simon Nicol, Dave Pegg, Ric Sanders en Chris Leslie. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur nSuoni Notturni Open Haard Concert van gitaarduo Suoni Notturni. Juri Cosman en Siegfried Van Schuylenbergh spelen werk van onder anderen Albeniz, De Falla en Piazolla. Porgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur Elancore Het vocaal ensemble Elancore geeft een adventsconcert. Het programma in Engelse stijl omvat zowel advents/kerstmu- ziek a capella als met orgelbegeleiding door Jos Vogel, die ook enkele solo's zal spelen. Medewerking verleent de blokfluitiste Anne-Marie de Beer uit Middelburg. Koorkerk, Middelburg, 15.30 uur Schuttershof Café 't Schuttershof wordt opgeluisterd door levende muziek. Deze zondag gebeurt dat door de Schuttershof Sessieband. Café 't Schuttershof, Middelburg, 17.00 uur Advent Zingen in de Bethelkerk staat in het teken van advent. Medewerking verlenen de brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke en organiste Joke de Witte. Bethelkerk, Goes, 18.30 uur Kerstconcert De stichting Musi Voca organiseert een kerstconcert. Medewerking verlenen het Vocaal Ensemble Sint-Laurens, on der leiding van Hans van den Broeke, en Oosterlands Fanfare, onder leiding van Jaap Knuist. Hervormde Kerk, Dreischor, 20.00 uur Dreadlock Pussy: „We zitten in de hoek van Korn en Deftones, maar onze muziek is veel gevarieer der." foto Peter Boer/GPD Het kamerorkest Camerata Antonio Lucio. foto Janneke Koorevaar Eerst even een mogelijk misverstand uit de wereld helpen. Nee, Dreadlock Pussy is geen reggaeband. En nee, de naam van de band uit Roermond heeft niets van doen met rasta schaamhaar of iets dergelijks. Wat Dreadlock Pussy wel is? Nederlands veelbelovende antwoord op alternatieve metal- bands als de Amerikanen Korn, Limp Bizkit en Deftones. was", zegt Bart, om er grijnzend aan toe te voegen: „Misschien wordt die eigen beheer-plaat straks wel een collector's item en dan heel veel geld waard." Een van de concerten die leidde tot Dreadlock Pussy's door braak was vorig jaar een voor programma van de Amerikaan se metalband Machine Head in de Tilburg 013. Niet alleen maakten de Roermonders een goede indruk op het publiek, ook van de mannen van Machi ne Head kregen ze complimen ten. Kortom, het hoogtepunt tot nu toe in de carrière van Dread lock Pussy. De hele toer van Dreadlock Pus sy - dus ook het optreden in Zie rikzee - moet een heftig gebeu ren worden. „Niet alleen muzi kaal, maar ook qua show zullen we de mensen omver blazen", beloven TwixenBart. „Hoe het er allemaal uit gaat zien kunnen we nog niet precies zeggen, dat hangt ook nog af van de financi en en natuurlijk van wat we in iedere zaal kwijt kunnen. Maar we gaan beslist knallen. En vol gend jaar hopen we op Dynamo Open Air of Pinkpop te staan." Tegen die tijd moet iedereen in Nederland de naam Dreadlock Pussy dus kennen, wat de band leden betreft. Een naam die trouwens verder geen duidelijke betekenis heeft. „We hebben ooit een nummer geschreven dat zo heet en we vonden het een krachtige en pakkende band- naam. Vandaar. Waar die titel destijds vandaan kwam weten we eigenlijk niet eens meer." Dreadlock Pussy: zaterdag 9 dec. om 22 uur in Brogum Zie rikzee. Het is een even populair als onbekend programma, waarmee de Camerata Antonio Lucio aanstaande zondagmiddag in Middelburg aantreedt. Het ensemble geeft met solisten een concert, waarin overwegend J.S. Bach op de lessenaars staat. Maar alle vijf de werken, die van deze componist aan het eind van zijn herdenkingsjaar worden gespeeld, wijken af van wat gangbaar is: het zijn reconstructies of bewerkingen. het repertoire zich ook uit tot de romantiek en zet het ensemble zich in voor Nederlandse en ei gentijdse muziek. Emmy Verhey, onder meer win nares van het Nationaal Viool concours Oskar Back en het Trompconcours, concerteerde in alle belangrijke muziekcen tra van Europa en de Verenigde Staten. Via de Camerata Antio- no Lucio wil zij jong talent de kans geven podiumervaring op te doen. Zij bespeelt een Guer- neri-viool uit 1676. Hoboïste Aisling Casey volgde muziekopleidingen in haar ge boorteland Ierland, Engeland en Duitsland. Zij maakte onder meer als solo-hoboïste deel uit van van het Europees Jeugdor kest en is lid van het European Sinfonietta. Daarnaast heeft zij een solistische carrière. Casey was eerste prijswinnaar van het internationale hoboconcours op het eiland Wight in 1999. Sinds enkele jaren is zij verbonden aan het Nederlands Philharmo- nisch Orkest. Camarata Antonio Lucio speelt Bach en Mozart: zondag 10 de cember, Concertzaal Middel burg, 15 uur. ting, werd het eigen bandgeluid langzaam maar zeker een feit. Bart: „We waren al de hele tijd op zoek naar een scratcher. Maar pas toen we Lombok had den gevonden, bleek dat hij met z'n draaitafels precies datgene aan de muziek toevoegde wat we nodig hadden om een eigen sound te ontwikkelen. Nee, co vers doen we liever niet. Wij kunnen heel goed onze eigen muziek maken." 'Groovecore', oftewel 'dansbare metal' noemt de band die hefti ge eigen muziek, welke sinds kort te koop is in de vorm van Dreadlock Pussy's debuut-al bum Sharp Instead. Een plaat die in een iets afgeslankte vorm en als eigen beheer-cd overigens al een paar maanden eerder op de markt verscheen onder de zelfde titel. Op de nieuwe versie van Sharp Instead staan nu ech ter drie extra nummers en bo vendien zijn de opnamen op nieuw gemixed. Twix en Bart denken niet dat Dreadlock Pus- sy-fans zullen balen omdat ze bijna dezelfde plaat nu nog een keer moeten kopen. „Er zijn van de eerste versie maar 350 exemplaren verkocht. Bovendien was dat maar een mini-cd, voor een lage prijs. Nu hebben we een platencontract en het label gaf ons de kans om van Sharp Instead een nog bete re plaat te maken dan het al Het Kamerorkest Camerata An- tionio Lucio is de afgelopen ja ren verschillende keren te gast geweest in Zeeland. Emmy Ver hey coacht het tien jaar geleden opgerichte ensemble. Met opzet wordt de bezetting klein gehou den: het bevordert de wissel werking tussen de musici onderling en biedt tegelijk de mogelijkheid zonder dirigent te werken. Repertoire De leden zijn voornamelijk 'ge- recruteerd' via het Utrechts conservatorium, waar Emmy Verhey hoofdvakdocent viool is. Tij dens de ongeveer veertig con certen, die men per jaar geeft, wordt gepoogd een breed reper toire een aparte belichting te ge ven of weinig uitgevoerde mu ziek te spelen. Hoewel het Mid delburgse programma zich op de Barok concentreert, strekt door Han Neijenhuis Zelf noemen gitarist Bart en drummer Twix hun beroemde en heftige collega's Korn en Limp Bizkit niet als belangrijk ste invloed. De iets minder be roemde en iets melodieuzere Deftones wel. Dat is de band waar niet alleen Bart en Twix, maar ook Pat (zang), Guzzy (gi taar), Munch (bas) en DJ Lom bok (draaitafels) graag naar luisteren. „Deftones is ons collectieve raakvlak", legt Twix uit. „Die band vinden we allemaal gewel dig, Daarnaast lopen onze sma ken uiteen. Van Machine Head tot Rage Against The Machine en van Faith No More tot grun ge. Die diverse invloeden zorgen ervoor dat wij toch een heel ei gen geluid hebben. Zeker, we zitten in de hoek van Korn en Deftones, maar onze muziek is veel gevarieerder. Het is niet al leen heavy, maar ook heel inge togen." Scratcher Dreadlock Pussy werd drie jaar geleden opgericht. Vanaf het prille begin werkten Bart, Twix, Pat, Guzzy en Munch aan eigen nummers. Op een Deftones- nummer na heeft het Roer- mondse zestal zelfs nooit covers gespeeld. Pas met de komst van DJ Lombok, een jaar na oprich- door Kees Cijsouw Tweemaal klinkt een Preludium en Fuga uit Das wohltemperier- te Klavier, ditmaal niet op piano of clavecimbel, maar in een be werking voor strijkorkest. En in drie stukken gaat het om recon structies van evenzovele kla vierconcerten. Zo is Emmy Ver hey vioolsoliste in de concerten BWV 1056 en BWV 1052 en is het concert voor twee clavecim- bels BWV 1058 te horen in een bewerking voor hobo en viool, waarin naast Verhey de hoboïs te Aisling Casey als solist op treedt. Bach in een ongebruike lijke setting dus. Eén schijnbaar buitenbeentje bevat het pro gramma- van Mozart speelt het ensemble Adagio en Fuga KV 546maar bij dat werk is het niet moeilijk de relatie te leggen naar de beide preludia en fuga's van Bach. woensdag 6 december 2000 Juri Cosman foto's Els Moens Gitaarmuziek bij de open haard: het Vlaamse gitaarduo Suoni Noturni zorgt er aanstaande zondagmiddag voor in Porgy Bess in Terneuzen. De musici Ju ri Cosman en Siegried van Schuylen bergh spelen dan gitaarmuziek uit drie eeuwen. Hun programma bevat werk van zeer uit eenlopende componisten, van de barok tot aan vandaag de dag, van Boccherini tot Piazolli. Het omvat onder meer Pia- zolli's Tango-suite, een prelude van Hec tor Villa-Lobos, Granada en Cordobo van Albeniz, Fandanguillo van Turina en deeltjes uit balletten van De Falla. Juri Cosman is sinds begin van de jaren negentig verbonden aan de Stedelijke Academie voor Muziek, Woord en Dans van St. Niklaas. Hij is bezig zijn solocar rière uit te bouwen. Siegfried van Schuy lenbergh won prijzen in verschillende concoursen en geeft nu les aan de mu ziekacademies van Aalst, St. Niklaas en Deinze. Sinds enkele jaren vormen de twee een gitaarduo, waarvan zij de poëti sche naam Suoni Notturni ontleenden aan een compositie van de hedendaagse italiaanse componist Petrassi. Het duo legt zich in het bijzonder toe op Spaanse en Zuid-Amerikaanse gitaarmuziek, waarvan enkele voorbeelden te beluiste ren zijn tijdens het open haardconcert. Gitaarduo Suoni Notturni: zondag 10 de cember in Porgy Bess Terneuzen, 15 uur. In de katholieke kerk in IJzendijke wordt vrijdag 8 december een Midwinter Concert gegeven door het mannenkoor St. David's Minstrels. Het concert met de naam 'Wintertime' heeft als thema het Engeland van Queen Victoria in de 19e eeuw. door Piet Kenrin In het Engeland van die tijd werd, ondanks de heersende ar moede, Kerstmis door de hele bevolking uitgebreid en sfeer vol gevierd. Een manier van Kerstmis vieren die goed tot uit drukking komt in het verhaal 'A Christmas Carol' van Charles DickensHet is deze sfeer die tij dens het concert door het koor tot leven zal worden geroepen. Niet alleen de kerk zal speciaal voor dit concert worden aange past, ook de leden zullen ge kleed zijn in de tijd van toen. Het mannenkoor 'St. David's Minstrels' bestaat ruim twee jaar en is ontstaan uit het vroe gere koor de 'de Troubadours'. Toen er voor dit koor weinig be langstelling meer was heeft di rigent én tenor David Eynon het initiatief genomen voor de sa menstelling van een mannen koor. „Omdat David Eynon uit Wales komt was de naam 'St. David's Minstrels' snel geko zen", zegt André Soomers, koorlid en pr-man. „St. David is namelijk dé beschermheilige van Wales," Al snel na de oprichting liep het aantal leden gestaag op. Mo menteel bestaat het koor uit zes baritonzangers, zes bassen, ze ven eerste tenoren en zes tweede tenoren. Veel van de huidige le den hebben eerder al in andere koren gezongen. „Iemand die zich bij ons wil aansluiten moet eerst door een selectieprocedu re", legt André Soomers uit. „Je wordt geselecteerd op je stem. David Eynon en onze pianist/repetitor Marie-Louise Ceulemans-de Cort laten een kandidaat voorzingen. Als blijkt dat er een muzikaal ge voel aanwezig is en de stem is goed, kan iemand zich bij ons aansluiten. Eventueel kan men zich dan ook nog laten begelei den om de stem wat meer te la ten vormen." Barbershop Het koor komt een keer per week samen om te repeteren. Het repertoire bestaat uit diver se opera-koorstukken, gospel muziek, barbershop (vrolijke korte grappige liedjes), Weishe en Russische volksliedjes, folk en evergreens. De taal waarin gezongen wordt is Duits, Engels en Russisch. „Barbershop liedjes ontstaan in Amerika waar vroeger de kap per ook vaak de tandax-ts was", verduidelijkt André Soomers. „Als de wachtkamer vol met mensen zat begon men, om de zenuwen de baas te zijn én de tijd te vex-drijven, te zingen. Soms zijn het liedjes van twee of drie regels maar meestal wel met een boodschap." De agenda van de St. David's Minstrels is tot medio 2001 al goed gevuld. Tot die tijd staan er elke maand al twee optredens gepland. In september komt daar een buitenlandse i'eis bij als men naar Hürth in Duitsland gaat om daar de wijnfeesten op te luisteren. „Het is een enthousiaste groep waarvan iedereen steevast elke donderdag op de repetities aan wezig is. We zijn dan ook erg be nieuwd naar het resultaat in de R.K, Kerk van IJzendijke. Alle leden hebben er maanden aan gewerkt en de kerk is door de goede akoestiek een ideale loka- tie. Daar zal het dus niet aan lig gen", aldus André Soomers. St. David's Minstrels: vrijdag 8 dec. om 20 uur in rk-kerk IJzen dijke. Naast de medewerking van dirigent David Eynon en pianiste Marie-Louise Ceule- mans-de Cort, die als operazan geres verbonden is aan de Ope ra in Vlaanderen, zal er ook een gastoptreden zijn van George Clauws (trompet) en Johnny Groosman (drums). Siegfried van Schuylenbergh St. David's Minstrels foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13