België wil Zwin als reservaat Kinderkamer Gezocht giro: 236700 'n beetje huur voor 'n verre buur Attractiepark wil wijken voor theater College Hontenisse geeft strijd niet op Beroep op eigenaar gebied Woninginbraak AOV/Unie 55+ Vlissingen wil minima bonus van 300 geven z 14 dinsdag 5 december 2000 doorConny van Gremberqhe RETRANCHEMENT - Het Bel gische deel van het natuurge bied Het Zwin moet zo snel mogelijk het predikaat natuur reservaat krijgen. Volgens de Vlaamse minister van Land bouw en Leefmilieu, V. Dua, moet de eigenaar van het ge bied, de Compagnie Het Zoute NV, deze status zelf aanvragen. Heeft Het Zwin het predikaat beschermd gebied gekregen, dan dient er vervolgens een juri disch bindend beheersplan worden opgesteld. Dat nieuwe beheersplan moet waarborgen bieden voor een verdere bescherming van het waardevolle natuurgebied. Mo menteel is er door de eigenaar wel een beheersplan opgesteld, maar dit is veel te vrijblijvend, ook al hebben natuurbescher mingsorganisaties daarbij hun inbreng gehad. Minister Dua stelt dit in ant woord op vragen van het socia listische parlementslid A. van Nieuwkerke. Deze maakt zich zorgen over ontwikkelingen in en om het Vlaamse deel van het Zwin. L. Lippens, burgemeester van Knokke-Heist en eigenaar van de Compagnie Het Zoute NV, koestert plannen om het vo gelpark van 't Zwin te renoveren en uit te breiden. Ook zou er langs het Zwin in de nabije toe komst een bezoekerstreintje MIDDELBURG - In een woning in Middelburg is tussen zondag ochtend 11 en zondagavond 9.15 uur ingebroken. Uit de wo ning werden duizenden gul dens, sieraden, communicatie apparatuur, cosmetica en een kluis weggenomen. richting Nederland moeten gaan rijden. Vanuit dit treintje - een mobiele vogelkijkhut - zou den toeristen dan de vogelstand in het gebied kunnen bekijken. Van Nieuwkerke vreest echter dat de uitbreidingsplannen en de trein een aanslag zullen bete kenen op het gebied. Een gebied dat in de ogen van de socialist al sterk onder druk is komen te staan door de verzandingspro- blematiek en het plan Sluis- aan-Zee dat uitgaat van een commerciële uitbuiting van Het Zwin. De bewindsvrouwe deelt Van Nieuwkerkens zorgen, De uit breiding van het vogelpark en het inzetten van een treintje kunnen volgens de minister zeer wel ongunstige gevolgen heb ben op Het Zwin. Ze pleit dan ook voor het opstellen van een duidelij ke beheersplan voor Het Zwin waarin de natuureduca- tieve en natuurtechnische in lichting van het gebied worden vastgelegd. Zo'n wetenschap pelijk onderbouwd beheersplan kan pas verplicht worden ge steld als het gebied ook de status krijgt die past bij de bestem mingsplanaanduiding 'natuur gebied met wetenschappelijke waarde', die de Vlaamse over heid hanteert. De status van be schermd gebied moet echter door de eigenaar worden aange vraagd. „Er bestaat een groot risico dat bepaalde voor de commerciële uitbating van Het Zwin ongun stige evoluties, zoals de verzan ding van het geulenstelsel en de veroudering van het vogelpark, door de particuliere eigenaars van dat gebied worden aange pakt zonder dat vaststaat dat de voorgenomen ingrepen, of het nu om een verhoogde spuiwer- king of om grootschalig af plag gen gaat, wel zo wenselijk zijn", schrijft Dua. Miniatuur Walcheren wil desnoods verkassen als Middelburg kiest voor de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Molenwater. foto Lex de Meester Miniatuur Walcheren bereid te verkassen naar rand Middelburg door Richard Hoving MIDDELBURG - De weg is vrij voor de bouw van een schouwburg op het terrein van Miniatuur Walcheren. De eigenaren van het attractiepark zijn bereid te verhui zen naar de gronden van De Nood aan de rand van Middelburg. Het college van bur gemeester en wethouders beslist vandaag over de locatie voor een nieuw theater. Vorige week is bijna dagelijks onderhan deld tussen de eigenaren en de gemeente over de verplaatsing van Miniatuur Wal cheren. Volgens mede-eigenaar S. van Rijs wijk is het attractiepark onder voorwaar den bereid naar de gronden van De Nood te gaan tussen de Noord weg, de President Rooseveltlaan en de Sint Laurens Water gang. Wat de voorwaarden zijn wilde hij gis teren niet zeggen. Over de opzet van het nieuwe park, een ontwerp van de Middel burgse tuin- en landschapsarchitecten Bosch en Slabbers, liet Van Rijswijk zich ook niet uit. Het college van burgemeester en wethou ders beslist vandaag over de plaats voor de nieuwe schouwburg. De ambtenaren die de onderhandelingen hebben gevoerd advise ren het college over te gaan tot nieuwbouw op het terrein van Miniatuur Walcheren. Eerder dit jaar tijdens de presentatie van een locatieonderzoek sprak het college een duidelijke voorkeur uit voor het attractie park. Wethouder R. Visser van cultuur her haalde dat afgelopen vrijdag nog eens tijdens het politiek café van Leefbaar Mid delburg. Nieuwbouw op de Zuidsingel (Ge neraal Berghuijskazerne) is voor het dage lijks gemeentebestuur tweede keus. Het laatste woord is later deze maand aan de ge meenteraad. Omwonenden van de gronden van De Nood zijn tegen de komst van Miniatuur Walche ren. Volgens de omwonenden die zijn ver enigd in het Vierkant, gaat een waardevol stukje natuur verloren. Het Vierkant vreest ook overlast van de tienduizenden bezoe kers die het attractiepark jaarlijks trekt. Procederen Bewoners van het Molenwater en de Zuid singel zijn niet blij met de bouw van een nieuwe schouwburg op het huidige terrein van Miniatuur Walcheren. Vertegenwoordi gers van de bewonersvereniging Molenwa ter/Zuidsingel hebben aangegeven tot aan de Raad van State te willen procederen. Zij vinden dat het Molenwater groen moet blij ven. R. van Poppel die namens de gemeente met Miniatuur Walcheren onderhandelde, wil de gisteren niet reageren, Volgens Van Pop- pel is het college aan zet. Als burgemeester en wethouders voor het verplaatsen van Mi niatuur Walcheren kiezen, worden de om wonenden van de gronden van De Nood en de bewoners van het Molenwater en de Zuidsingel op korte termijn geïnformeerd. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse blijft strij den voor zelfstandigheid. Het open overleg dat gedeputeerde A. Poppelaars maandag met de burgemeester en wethouders voerde, heeft het college niet overstag doen gaan. Wel wil burgemeester A. Vogelaar sa menwerken met Hulst, maar zijn Hulster collega A. Kessen voelt daar niets voor. Vogelaar pleitte nogmaals voor een zo breed mogelijk overleg tussen Hontenisse en de buurge meenten. Een gemeentelijke herindeling is dan niet nodig, zo redeneert Vogelaar. „Wij heb ben in het gesprek gebruik ge maakt van de vrijheid om onze standpunten kenbaar te maken. We blijven dan ook opteren voor zelfstandigheid. Wel wil ik, vooral met Hulst, praten over het opstellen van een conve nant, een zogenaamde letter of intent, waarin we ons beleid op hoofdlijnen op elkaar afstem men. Het provinciebestuur moet daarin ook een belangrijke stem krijgen, de regisseurs.ro! op zich nemen." Vogelaar heeft over zijn voorstel nog geen af spraak gemaakt met zijn Hul ster collega Kessen. Voor Kes sen hoeft dat ook niet. „Daar wei-ken we toch niet aan mee. Het is óf herindelen, óf niets. Er wordt al twintig jaar over der gelijke convenanten gepraat en er komt toch steeds geen klap van terecht." Poppelaars toonde zich niet verrast over de houding van het Hontenisser dagelijks bestuur. „Ik wist hoe we het gesprek in zouden gaan en had eerlijk ge zegd ook niet verwacht dat het college overstag zou gaan. Ik heb, op vraag van het college, opheldering gegeven over de be lastingtarieven na herindeling. Het college was hier bezorgd over. Ik heb dan ook toegezegd dat het onderzoek naar de tarie ven van gemeentelijke belastin gen na herindeling zo snel mo gelijk worden verzonden naar de gemeente." Hoewel Poppe laars het college niet aan zijn zijde kon krijgen, was hij niet ontevreden over het gesprek. „Ik proef dat de gemeente be reid is om mee te denken over hoe het nu verder moet." Het college heeft bij Poppelaars aangedrongen op een tweede gesprek. Dit zal vermoedelijk plaatsvinden in januari of fe bruari. Poppelaars hoopt dat Hontenisse dan wel de nood zaak van herindeling inziet. Vo gelaar: „Daar kan ik nog geen fiat aan geven." VLISSINGEN - De Vlissingse AOV/Unie 55+-fractie wil de minima een extraatje geven van driehonderd gulden. De partij heeft daarvoor een initiatief- raadsvoorstel ingediend. Mensen die moeten leven van een sociale uitkering in deze tijd van welvaart mogen niet in ar- moede leven, aldus AOV/Unie 55+ in het raadsvoorstel. De gemeenteraad van Vli'ssin- gen heeft al eerder geld uitge- I trokken voor mensen die moeten rondkomen van een uit kering. Onlangs werd besloten dat naast ouders met kinderen, I voortaan ook ouderen die leven van een minimum, in aanmer- king kunnen komen voor 150 gulden. Met dat geld kunnen zij deelnemen aan sociale en cultu- I rele activiteiten. De AOV/Unie 55+ vindt dat, nu de lasten stijgen, mensen met een uitkering niet in de steek ge laten mogen worden. Om de pijn in de dure decembermaand een beetje te verzachten, stelt de fractie voor om uitkeringsge- rechtigen driehonderd gulden te geven. De ouderenpartij schat dat het extraatje de gemeente 420.000 gulden kost. Volgens de AOV/Unie 55+ hoeft de uitgave J geen probleem te zijn. De ge- meente Vlissingen hield vorig jaar 765.000 gulden over aan bijzondere bijstand. Dat bedrag is in het potje algemene midde len gestopt. Ook de Cliëntenraad Vlissingen heeft zich in de discussie ge mengd. Het adviesorgaan heeft j inmiddels een brief gestuurd aan het college van B en W waarin het aandringt om het ex- traatje. De cliëntenraad vindt dat het gemeentebestuur ge huwden en alleenstaanden niet j in de kou mag laten staan. Dialyse, je zit er altijd aan vast. Want ook de dagen dat je niet aan het dialyseapparaat vastzit, ben je er toch mee bezig. Je leven is er volledig op ingericht, alles moet er voor wijken. De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan. Dat kost geld, veel geld. Bel voor meer informatie 0800-222 40 07 of stort uw bijdrage op giro 88.000. Hartelijk dank. NIERSTICHTING r ALS HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER. 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. H O m e PI a n Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40