Joodse tegoeden snel uitbetaald 149 E PZC Rol fabrikant bij zorgopleiding taboe Je hebt de Rotary, je hebt Lions Club. En je hebt MeesPierson. Sjoemelende zakenman grijpt naast vrachtvliegtuig Friese kluizenaar zit twee maanden dood in zijn stoel Per belanghebbende 14.000 gulden Personeelstekort onderwijs en zorg valt mee Netelenbos verbiedt alle hulpjes automobilist tegen snelheidscontrole Ajax-film nog minder vertoond Hackers testen site van Financiën Missionarissen sterven uit FNV krijgt geen snip los Meer gastouders in kinderopvang Kofferbakontvoerders bekennen andere zaken 'Ik ga voor Edah!' MeesPierson dinsdag 5 december 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Al binnen enkele weken kunnen joden en halfjo- den die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland woonden, een belastingvrije vergoeding van veertiendui zend gulden per persoon krijgen ter compensatie voor de roof van hun bezittingen. Iedere be langhebbende ontvangt het zelfde bedrag. De regeling is het resultaat van jarenlange onderhandelingen die het Centraal Joods Overleg en het Platform Israël hebben gevoerd met het Nederlands Verbond van Verzekeraars, de Nederlandse overheid, de Ne derlandse Vereniging van Ban ken en de Amsterdamse Effec tenbeurs. In totaal is 764 mil joen gulden beschikbaar voor verdeling. Daarvan is 125 miljoen gulden gereserveerd voor individueel juridisch bewijsbare claims, vijftig miljoen voor humanitai re fondsen en 59 miljoen voor collectieve doelen in Nederland en Israël. De hoofdsom van 525 miljoen is beschikbaar voorzo'n 36.500 personen, die elk een portie - zo luidt de officiële be naming - van veertienduizend gulden kunnen aanvragen. Bitter kruid „Alle aanvragen zullen snel en' integer in behandeling w.orden genomen", verzekert de Zand- voortse burgemeester Van der Heijden, die voorzitter is van de stichting Maror. De naam Maror staat voor 'Morele Aansprake lijkheid Roof en Rechtsherstel'. In het Hebreeuws betekent Ma ror 'bitter kruid'. Het gelijkna mige bureau van deze stichting, gevestigd in Den Haag, belast zich vanaf vandaag met de uit voering van de overeengekomen regeling. Het overgrote deel van de aanvragen zal naar verwach ting van Maror uit Nederland komen. Joodse organisaties toonden zich bij de presentatie tevreden VOORBURG - In de gezond heidszorg en het onderwijs zijn minder vacatures dan in andere sectoren. In de zorg ligt de vaca turegraad, het aantal vacatures als percentage van de werkende beroepsbevolking, met 1,8 een stuk onder het gemiddelde van 2,5. Dit percentage is voor het onderwijs 1. Dit blijkt uit het gisteren verschenen Webmaga zine van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De cijfers zijn opmerkelijk, om dat in deze beroepsgroepen de indruk bestaat dat er een groot personeelstekort is. Volgens het CBS komt dit doordat de vaca tures direct merkbaar zijn. De AbvaKabo FNV kijkt niet op van de cijfers van het CBS. Het werk in de zorg gaat altijd door, dan worden vacatures snel inge vuld. De vakbond verwacht dat binnen vier jaar het aantal va catures in de zorg fors toeneemt, omdat veel werknemers met pensioen gaan. De opleidingen kunnen niet genoeg nieuw per soneel aanleveren. De bond ver wacht in 2004 tussen de 40.000 en 44.000 vacatures in de zorg. Vergeleken met overige zorg verlening is de vacaturegraad voor welzijn opvallend hoog: 2,4 procent, tegenover 1,4 voor zie kenhuizen. De Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen schrijft dit toe aan de populari teit van werken in een zieken huis. Mensen vinden het vaak fijner in een ziekenhuis te wer ken dan in de thuiszorg. ANP over het uiteindelijk bereikte akkoord en de regeling rond de aanvraag en uitbetaling. Van der Heijden beloofde dat de pro cedure niet al te ingewikkeld wordt. Bureaucratische romp slomp moet worden vermeden. ,,We mogen 'niet opnieuw leed bij deze mensen oproepen." Be langhebbenden van 75 jaar of ouder krijgen voorrang bij de behandeling van een aanvraag om compensatie. In aanmerking voor de regeling komen joden die de Tweede We reldoorlog in Nederland hebben overleefd (belanghebbenden) of hun kinderen, pleegkinderen of partner (plaatsvervangers). Aanvragen zijn mogelijk tot en met 31 december 2001. De eer ste betaling, die vermoedelijk al rond de jaarwisseling plaats heeft, bedraagt veertiendui zend gulden. Na twee jaar volgt mogelijk nog een tweede beta lingsronde. Als een aanvrager komt te overlijden, dan krijgen de erfgenamen dat geld. In Ne derland en Israël is geen inkom stenbelasting verschuldigd. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verkoop van apparaten die snelheidscon troles verstoren en verklikken wordt verboden. De maatre gel komt bovenop het verbod op het gebruik van deze ra dardetectoren door automo bilisten, dat minister Netelen bos (Verkeer) eerder al aankondigde. Ze heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat er geen belemmeringen zijn het verbod op verkoop en gebruik van de apparaten wettelijk te regelen. Het zal een jaar duren voor de wet klaar is en auto mobilisten strafbaar zijn. Het Openbaar Ministerie dringt al langere tijd aan op een verbod op de apparatuur Het gaat om laserecho's en la- sershields die de snelheidsme ting verstoren en zogenoemde stinger-apparaten (verklik kers) die automobilisten met behulp van radar of laser waarschuwen voor controles, zodat ze op tijd af kunnen remmen. Van de verklikkers zijn er in Nederland zo'n tien duizend verkocht. Een verbod op het gebruik van detectoren is volgens Netelen bos niet afdoende, omdat re latief weinig automobilisten echt worden aangehouden. Bovendien kost het veel moei te om de kleine apparaten, die vaak niet zichtbaar zijn inge bouwd in de auto, op te spo ren. Daarom wil Netelenbos het probleem bij de bron, de verkoop, aanpakken. „Het handhaven van een verkoop verbod is relatief eenvoudig." Juridische obstakels voor een wettelijk verbod zijn er vol gens de minister niet. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde eerder dit jaar in een proefproces een automo bilist die een lasershield had gebruikt om snelheidscontro les te frustreren. Ook is uit on derzoek gebleken dat een ver bod op de detectoren niet in strijd is met het recht op vrije informatie. Daarnaast wijst Netelenbos erop dat België, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg en Zweden de verklikkers en ver stoorders al in de ban hebben gedaan. ANP Het Russische transportvliegtuig de Antonov 124 ligt al drie jaar lang op Maastricht-Aachen Airport aan de ketting. van onze redactie binnenland VEGHEL - Met geld blijkt toch niet alles te koop. De Russische zakenman V. Zub- ko was gistermiddag in Veghel de hoog ste bieder op het Russische vrachtvlieg tuig Antonov 124, maar hij ging met lege handen terug naar Moskou. Veiling meester H. Marinus verklaarde zijn bie dingsformulier ongeldig wegens vals heid in geschrifte. Uiteindelijk ging het toestel toch nog over in andere handen. Tot grote opluchting van Maastricht Aa chen Airport waar het toestel al drie jaar in de weg staat. De veiling van de Antonov was omgeven met maffia-achtige praktijken. Dat ont hulde Marinus kort nadat het enorme transportvliegtuig voor zes miljoen en één Amerikaanse dollar was verkocht aan de Engelse firma Air Foyle. Marinus zegt dat steeds van naam wisse lende Russische ondernemingen hem verschillende keren hebben bedreigd. De Binnenlandse Veiligheidsdienst zou hem hebben gewaarschuwd die bedreigingen serieus te nemen en voorzichtig te zijn. Ook hebben de Russen meerdere keren geprobeerd via rechtszaken de veiling te gen te houden. Zelfs tijdens de openbare veiling pro beerden ze op een criminele manier de zaken naar hun hand te zetten. Bij het uitbrengen van een bod van vijftien mil joen dollar pleegden ze volgens Marinus overduidelijk valsheid in geschrifte. Daarom weigerde hij die bieding te ac cepteren tot grote woede van Zubko, de aanwezige vertegenwoordiger van de Russische bedrijfjes. De driehonderd ton wegende Antonov is een van de grootste vrachtvliegtuigen ter wereld. De nieuwwaarde bedraagt rond de negentig miljoen gulden. De koper is een chartermaatschappij die alleen met deze toestellen vliegt. De Antonov is in 1997 in beslag genomen in opdracht van een Amsterdams bedrijf Dat had nog zevenhonderdduizend gul den tegoed van de eigenaar, een onderne ming in Moskou. Inmiddels hebben zich nog meer schuldeisers gemeld. Het par- keergeld op Maastricht-Aachen Airport van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid vindt het ongewenst dat studenten aan zorgopleidingen reclamefolders en gastlessen krijgen van pro ducenten van babyvoeding. Ze stelt dat de opleidingsinstellin gen hun eigen verantwoorde lijkheid hierin moeten nemen. Ook zorginstellingen mogen zich niet met reclame voor ba byvoeding inlaten. Borst antwoordt dat op vragen van SP-Kamerlid Kant, die op- (Advertentie) Ijsbergsla per krop €0.68 Edah heldering wil over de slechte be geleiding in Nederland van moeders die borstvoeding ge ven. Volgens twee rapporten, van Unicef Nederland en van de Stichting Zorg voor Borstvoe ding, geven zorgverleners vaak verkeerde adviezen en begelei ding als het gaat om borstvoe ding. Dat komt door de slechte opleiding op dit terrein, zo beaamt de minister. Ze zal mi nister Hermans van Onderwijs hierop wijzen. Nederland scoort slecht in het geven van borstvoeding, terwijl internationale richtlijnen aan geven dat moedermelk de beste voeding is voor een zuigeling. Ruim driekwart van de kersver se moeders kiest voor borstvoe ding, maar na een maand is dat al verminderd tot minder dan de helft. Na drie maanden geeft nog maar 21 procent hun baby de borst. In een land als Noor wegen is dat na een kwartaal nog 92 procent. Neutraal Kant hekelt de invloed van de industrie op zorgverleners, om dat ze zich dan volgens haar niet sterk genoeg meer maken voor moedermelk. Ze wijst erop dat bij 38 procent van de oplei dingsinstellingen studenten re clamefolders van producenten van babyvoeding krijgen en dat een kwart van de opleidingen gastsprekers van die bedrijven uitnodigt. Borst vindt informa tie over babyvoedingsproduc ten van belang, maar ze stelt dat een neutrale benadering nodig is. Dat kan in haar ogen niet ge beuren door de betrokken be drijven. De minister erkent dat de mati ge borstvoeding in Nederland vanuit medisch oogpunt onge wenst is en ook dat de begelei ding door artsen, kraamverzor- genden, verpleegkundigen en verloskundigen tekortschiet Ze wijst op richtlijnen van de In spectie voor de Gezondheids- DEN HAAG - De film 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' is gisteren in Den Haag en Groningen uit de roulatie genomen. Net als die van het filmtheater Studio in Utrecht zwichtte de directie van het Haagse Metropole-theater voor dreigemen ten van mensen die zeiden FC Utrecht-supporters te zijn. In Groningen zouden supporters van de plaatselijke FC ook tegen vertoning zijn, reden voor de exploitant aldaar om de vertoning te schrappen. De film over Ajax' dramatisch verlopen voetbalseizoen is nu nog slechts te zien in Amsterdam en Nijmegen. GroenLinks in Utrecht wil dat de film alsnog vertoond wordt, en wel in het stadion van FC Utrecht. ANP DEN HAAG - Hackers hebben in het weekeinde de internetsi te van het ministerie van Financiën gekraakt. Ze waren door het ministerie gevraagd te controleren of de site nog aan de veiligheidseisen voldeed. De onderzoekers vonden een lek en hebben waarschijnlijk hun bevindingen direct gepubliceerd op de publiekssite. Zo was voor iedere internetgebruiker te lezen hoe de site ge kraakt kon worden. De informatie werd pas gisterochtend verwijderd, alhoewel al op vrijdag bekend was dat de tips pu bliekelijk te lezen waren. Volgens een woordvoerder van het ministerie berust de kwestie op een 'misverstand'. ANP DEN HAAG - Over tien jaar zijn er vrijwel geen Nederlandse rooms-katholieke missionarissen meer. Werkten er 25 jaar ge leden zevenduizend Nederlandse paters, broeders en zusters in Azië, Afrika en Zuid-Amerika; nu zijn dat er nog 2041 De gemiddelde missionaris is zeventig jaar oud, stelt W. Grif fioen van het Centraal Missie Commissariaat (CMC), een mis sionaire ontwikkelingsorganisatie. „Over tien jaar is het dus logischerwijs afgelopen." Deze ontwikkeling betekent echter niet dat het missionaire werk stil komt te liggen. „Plaatselijke mensen nemen het over." Er zijn weinig Nederlanders die nog als missionaris aan het werk willen. Het CMC zendt wel steeds meer jongeren uit naar projecten in ontwikkelingslanden. ANP DEN HAAG - Minister Vermeend (Sociale Zaken) ziet geen ruimte voor een eenmalige eindejaarsuitkering van honderd gulden aan de minima. Dat bleek gisteren na afloop van het eindejaarsoverleg. Daarmee geeft de minister niet toe aan de eis van de vakcentrale FNV. De va kcentrale vroeg in september een snip voor de allerlaag ste inkomens. Op die manier wilde de FNV het toegenomen verschil in koopkracht compenseren. De vakcentrale heeft sindsdien diverse malen aandacht gevraagd voor de armoede. Eerder zegde Vermeend wel toe samen met Van Boxtel (Grote- Stedenbeleid) en staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezond heid) elk half jaar te gaan overleggen met de diverse belan genorganisaties die zich inzetten tegen de armoede. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer wil naast het uitbreiden van het aantal plaatsen in kinderdagverblijven, de opvang door gastouders aantrekkelijker maken. Op het platteland is een gastouder soms de enige mogelijkheid voor opvang. De wet, die in 2003 moet ingaan, regelt dat ouders zelf een budget kunnen krijgen om een. opvangplaats te kopen. Ou ders, werkgevers en overheid draaien grofweg elk voor een derde van de kosten op. GPD/ANP foto Bas Rutten/ANP is inmiddels opgelopen tot ongeveer twee miljoen gulden. De rechtbank moet de opbrengst onder de schuldeisers verde len. De bemanning heeft destijds de officiële papieren van het vliegtuig mee naar huis genomen en die vervolgens verkocht aan een Russisch bedrijf dat zei het toestel wel te willen kopen. Ondanks een uit spraak van de Nederlandse rechter en een dwangsom van tien miljoen gulden weigert dat bedrijf de documenten af te geven. Vorige week probeerde weer een ander bedrijf middels een kort geding de veiling tegen te houden door zich uit te geven als nieuwe eigenaar. De recht bankpresident wees dat verzoek af. GP D/ANP zorg uit 1999 over de voeding van zuigelingen en peuters en de begeleiding hierbij. Zorginstel lingen moeten zich daar aan houden en zich volgens Borst niet inlaten met de verspreiding van reclame voor zuigelingen voeding. Ze heeft het Voedings centrum de opdracht en geld gegeven om borstvoeding te sti muleren. ANP doorTruus Duisterwinkel SCHINGEN - Twee maan den lang zat hij levenloos in zijn leunstoel. Kluizenaar Jan de Vries (63) uit Schingen (Friesland) stierf, maar zijn dood bleef heel lang onopge merkt. De dorpsbewoners zijn geschrokken. Omdat hun kluizenaar is overleden, maar vooral omdat je in Schingen zo lang dood kunt zijn zonder dat iemand je mist. Het kleine huis tussen het dorp en de snelweg is donker. Twee maanden lang zat be woner Jan de Vries op de plek waar hij stierf. In zijn stoel naast het raam. Naast het theelichtje en de asbak vol met peuken. Hij ging dood zoals hij leefde. In eenzaam heid. Buurman Bertus van dei- Veen legt zijn kerststol opzij. Hij kan even geen hap door z'n keel krijgen. Vrijdagoch tend kreeg hij een telefoontje van Jans broer. Of hij eens wilde kijken bij het huisje aan de doodlopende weg. Jan was al zo lang niet gesigna leerd in Dronrijp en omstre ken. Hij liep het pad af naar de huurwoning. Eerst zag hij niets bijzonders achter de bruine vitrage. Tot hij naar rechts keek Daar zat buur man Jan, dood in zijn stoel. Een schedel, bedekt met vel en een paar plukken haar, staarde Bertus aan. Zijn kle ren waren wit uitgeslagen. Jan zat mooi naast het raam, vredig, met zijn handen ge vouwen in zijn schoot. „Als- of-ie met een nieuwe batterij zo weer tot leven zou ko men", zegt Bertus. Hij ver wijt zichzelf dat hij niet eer der naar zijn buurman is gaan kijken. Maar nee, die wilde geen contact. Met nie mand. Maar toch, een mens die een zaam sterft. Bertus schudt zijn hoofd. „Dat doet pijn." GPD (Advertentie) Aanbiedingen zijn geldig van 4 t/m 10 december 2000. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De twee twin tigjarige Rotterdammers die donderdag in Ilellevoetsluis werden opgepakt toen ze auto mobilisten probeerden te ont voeren, zeggen verantwoorde lijk te zijn voor soortgelijke incidenten in de regio. De twee hebben vijf ontvoeringen en twee pogingen daartoe bekend. Het doel van de ontvoeringen was automobilisten van hun geld en pinpassen te ontdoen. Onder bedreiging moest vervol gens ook de bijbehorende code worden afgegeven. De twee hebben vervolgens met ander mans pasjes voor ettelijke dui zenden gulden gepind. Het geld werd uitgegeven aan onder meer sinterklaascadeaus. De vijf kofferbakontvoeringen en de twee pogingen daartoe - een deel van de automobilisten werd urenlang in de eigen kof ferbak opgesloten - hadden de plaats in Rotterdam, Albrands- waard en Spijkenisse. De twee verdachten zijn giste ren voorgeleid aan de officier van justitie. Een van de mannen raakte gewond aan zijn been toen hij door politiekogels werd geraakt tijdens een vluchtpo ging. GPD „:'v._FORTIS MeesPierson is gevestigd aan de Grote Markt 21, "tr"T~ 4461 AH Goes, telefoon (0113) 24 72 59 Laat MeesPierson zich als bank gebruiken om te 'netwerken'? Beslist. MeesPierson is namelijk geen gewone bank. MeesPierson is een combinatie van bijzondere professionals en bijzondere cliënten. En die cliënten weten elkaar te vinden. Of ze worden met elkaar in contact gebracht. Niet alleen om mooie Bordeaux te proeven, hoewel daar niets op tegen is, maar soms ook voor aanzienlijk substan tiëlere zaken. Activiteiten die aansluiten bij de ambitieuze doelstellingen van Private Wealth Management. Natuurlijk zijn deze activiteiten in veel gevallen vertrouwelijk van aard. U had niet anders verwacht. Maar dat is nog geen reden om er geheimzinnig over te doen. Private Wèfllth Management

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3