Dow Terneuzen tempert lichten Sint ziet zijn feest verworden tot nietszeggende cadeautjesregen PZC Toezicht te water door politie en douane is tot minimum gedaald PZC Belgen scoren hoog bij indoor wedstrijd gehoorzame honden Woonwinkel wil na verhuizing pakket diensten uitbreiden Omstreden sojaschip tij later door sluis Fabrieken draaien lampen uit ter wille van omgeving door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen gaat peertjes draaien. Het bedrijf wil in sa menspraak met buurtbewoners op korte termijn proberen om de lichtuitstoot van de 29 fabrie ken bij Terneuzen fors terug te dringen. Naast het terugdrin gen van de lichtbelasting voor de omgeving denkt Dow door de ingreep ook nog een kleine kos tenbesparing te bereiken. Volgens Dow-woordvoerder Jan Huisman richt het project zich in eerste instantie niet op een kostenreductie. ,,Dat is niet de hoofdzaak. Wat we willen is de lichtbelasting voor de omge- Fakkeltocht Amnesty in Hulst HULST - De Zeeuws- Vlaamse afdeling van Amnesty International houdt vrijdag 8 december een fakkeloptocht op de kerstmarkt in Hulst. Met de optocht wil de af deling stilstaan bij het lot van mensen die elders op aarde opkomen voor hun rechten en die van ande ren. Ook is Amnesty op de Hulster kerstmarkt verte genwoordigd met een kraampje. In het weekeinde van 9 en 10 december z"at dê afde ling na afloop van de mis sen in de Hulster basiliek kaarsen ten bate van de organisatie verkopen. Ook in Sas van Gent bren gen vrijwilligers geduren de de adventstijd kaarsen aan de man. In diezelfde periode houdt de afdeling Zeeuws-Vlaanderen een bliksemactie waarin men sen gevraagd zullen wor den zich uit te spreken te gen martelpraktijken in het bijzonder tegen kin deren. ving terugbrengen. We beseffen ons maar al te goed dat we moet onze activiteiten letterlijk en fi guurlijk een behoorlijke uit straling hebben. De omgeving kan daar last van hebben, dat horen we ook in de gesprekken met onze klankbordgroep. Alles wat we terug kunnen dringen is meegenomen." De voorbije maanden hebben medewerkers van het bedrijf sa men met de 'klankbordgroep' (eep inspraakorgaan voor buurtbewoners) gekeken naar de verlichting op en om het be drijf. Gekeken werd of de licht bronnen al dan niet nodig waren en of ze anders konden worden opgesteld, zodat ze de omgeving minder zouden belasten. Huisman: „Die inventarisatie is inmiddels achter de rug. De vol gende stap is dat we nu samen met onze technici zullen bekij ken of zaken kunnen worden aangepast. Het komt erop neer dat sommige lampen - op plaat sen waar ze niet meer nodig zijn - verwijderd worden, andere vervangen worden door duur zame en goedkopere lichtbron nen en weer andere anders zul len worden ingesteld. Ik denk dat dit proces begin volgend jaar zal kunnen worden afge rond." Scheepvaart Huisman gaat ervan uit dat, net zoals bij een eerste lichtproject enkele jaren geleden, enkele procenten bespaard kunnen worden op de totale verlich- tingskosten. „Het rendement voor de omgeving zal echter een stuk groter zijn en daar gaat het ons om." Overigens zal ook de scheep vaart op de Westerschelde met een lichtuitstootreductie door Dow gebaat zijn. De voorbije ja ren werd tijdens de vergaderin gen van Schuttevaer in Terneu zen altijd geklaagd over de Dow-verlichting. De schippers komen namelijk in de buurt van het Dow-terrein in een lichtzee terecht, waardoor ze vaak het zicht op de boeilichtlijnen ver liezen. Huisman zei gisteren niets van deze problemen te we ten. „Bij ons zijn naar ik weet daarover geen klachten be kend", aldus de Dow-woord voerder. Het omstreden sojaschip in de zeesluis bij Terneuzen. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het Amerikaanse vracht schip George, geladen met genetisch ge manipuleerde soja, is maandagavond als nog de zeesluis bij Terneuzen gepasseerd. Dit was een tij later dan gepland. De vaart van de George richting Gent was uitgesteld, omdat het Havenbedrijf Gent en opdrachtgever van het sojavervoer, Cargill, vreesden voor meer acties van mi lieuorganisatie Greenpeace, die zondag de doorvaart van de George al verhinder de. Hoofd-scheepvaartdienst Terneuzen, C. van Vliet zegt dat de doorvaart was uitge steld vanwege de lostijden van de George in de haven van Gent. Dit wordt echter tegengesproken door D. Verhaeve, havenkapitein van Havenbe drijf Gent. „Samen met Cargill hebben we besloten dat de George maar later hier moet aankomen. We hopen dat de gemoe deren dan wat zijn bedaard. Op meer ac ties van Greenpeace zit niemand te wach ten. We vreesden dat actievoerders van Greenpeace zich maandagochtend zou den posteren bij de brug bij Zelzate." Twintig actievoerders van Greenpeace verhinderden zondagochtend dat de Ge orge de zeesluis zou passeren. De George trok zich hierna terug op de Westerschel de om de ontwikkelingen af te wachten. Cargill wendde zich tot de gemeente Ter neuzen om vrije doorgang van het vracht schip te eisen. Zodiacs Door een bemiddelingspoging van burge meester R. Barbé, die de partijen met el kaar in gesprek bracht, gaf Greenpeace de actie op en kreeg Cargill de garantie dat de George maandagochtend om zes uur de sluis ongehinderd kon passeren. Dit werd dus twaalf uur uitgesteld. Hoewel Green peace had toegezegd de George geen stro breed in de weg te leggen, waren maandag twee zodiacs (rubberboten) van de mi lieuorganisatie in de haven aanwezig. Ze kwamen echter niet in actie. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Middel burgse RPF Tweede-Kamerlid L. C. van Dijke vindt dat de ca paciteit bij douane en politie op de Zeeuwse wateren tot een bui tengewoon kwetsbaar mini mum is gedaald. Hij leidt dat af uit het gegeven dat zowel een douanevaartuig als een politie- boot tijdelijk uit de vaart zijn. Beide schepen zijn in Vlissingen gestationeerd. Het Kamerlid heeft zijn veront rusting kenbaar gemaakt via schriftelijke vragen aan minis ter K. De Vries van Binnenland se Zaken en staatssecretaris W. Bos van Financiën. Bij het nog maar kort geleden nieuw opgeleverde douane vaartuig Jan van gent zijn ernstige mankementen gecon stateerd. Het schip kan waar schijnlijk tot de jaarwisseling geen dienstdoen. Depolitieboot P94 kan niet uitvaren omdat er brand is geweest in de machine kamer. Van Dijke heeft vernomen dat het reservevaartuig van de douane niet naar zee kan en ook niet geschikt is om dienst te doen op de Schelde. Hij maakt zich zorgen over het daardoor verminderde douanetoezicht. Ook vraagt hij zich af of nu al leen de in Hansweert gestatio neerde politieboot P82 verant woordelijk gesteld kan worden voor het totale politietoezicht op de Oosterschelde. Van Dijke, die zijn schriftelijke vragen mede heeft gesteld na mens GPV-ChristenUme, vindt dat er beleid moet komen waar bij een adequaat toezicht door douane en politie gewaarborgd blijft. Improviseren Namens de waterpolitie liet diensthoofd A A. M.Hellemons maandagavond weten dat het toezicht van de waterpolitie door het uitvallen van de poli tieboot P 94 'tot een verant woord minimum is gedaald'. „We zullen even scherp moeten organiseren en improviseren." Elders gestationeerde vaartui gen kunnen bijspringen. Ook is het denkbaar dat bemanningen van verschillende diensten tij delijk bij elkaar opstappen. „Misschien dat we enkele con troles minder kunnen uitvoe ren", zegt Hellemans van de mogelijke consequenties. Hij verwacht dat de door brand ver oorzaakte schade aan de poli tieboot zo snel zal zijn hersteld dat de boot voor het aanstaande nucleair transport op 14 decem ber weer in de vaart zal zijn Van douanezijde was maandag avond niemand bereikbaar om iets te zeggen over de conse quenties van het uitvallen van de Jan van gent voor het doua netoezicht op de Zeeuwse kust wateren. Vorkheftruck weggenomen TERNEUZEN - Bij een bedrijf aan de Handelspoort in Terneu zen is tussen zondagmiddag drie en maandagochtend vier uur een vorkheftruck gestolen. De vorkheftruck is maandag door de politie in de Guido Ge- zellestraat in Terneuzen aange troffen De schade bedraagt en kele honderden guldens. De toegang tot het bedrijf is-ge- forceerd Hierbij is ook voor en kele honderden guldens schade veroorzaakt. Tevens is gereed schap met een waarde van een paar honderd gulden weggeno men. Middag over ouderen en media GENT - Het Vlaams Zeeuws Ouderenoverleg houdt donder dag 7 december een thema-mid dag over ouderen en de media in de Lakenhalle in Gent. Tijdens de bijeenkomst houdt dr. E. Ruijsendaal van de Katho lieke Universiteit Nijmegen een lezing over het groeiend belang van samenwerking tussen Vlaanderen en Nederland in het grote Europa. Na de pauze verzorgt het en semble Andate Favore een vroeg kerstconcert. De bijeen komst in Gent begint om 14.30 uur. dinsdag 5 december 2000 door Wilma Valk GROEDE - Maar liefst vijftig honden namen deel aan de eer ste indoorwedstrijd voor hon den in Zeeuws-Vlaanderen, maar toch heerste er een opval lende rust. Geen geblaf of ge grom; de honden waren alle maal goed opgevoed. Hondenschool Country Dogs uit Groede/Boerenhol organiseer de deze tweedaagse wedstrijd waaraan honden vanaf tien maanden oud mochten deelne men. In vier categorieën werd er om een beker gestreden. Er werd geapporteerd, de hon den moesten lopen of juist stil liggen en vooral het liggen naast lekkere frikadellen, zonder er ook maar aan te ruiken, was voor sommige deelnemers een uitzonderlijk moeilijke opgave. Maar hond en baas waren bijna altijd goed op elkaar inge speeld, alle opdrachten werden perfect uitgevoerd. Voor de jury REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl was het moeilijk een winnaar aan te wijzen. Onder de deelnemers was een groot aantal honden van Belgi sche clubs: „We zijn lid van de Belgische Vereniging van Hon denvrienden", verklaarde Cin dy Hamelijnck van de organise rende club, „de Nederlandse clubs liggen allemaal te ver hiervandaan. Dan moeten we met de honden te ver reizen en dat is te vermoeiend voor onze dieren." Basiscursus De honden die aan deze wed strijd mochten deelnemen had den allemaal een basiscursus gevolgd. In categorie 4 voor honden vanaf 10 maanden met alle oefeningen aan de leiband werd uiteindelijk Chipie, een teef van Lindsay Savels van hondenclub Aardenburg win naar. Categorie 3 voor honden vanaf 12 maanden was al iets moeilijker voor hond en baas. Jack, de Mechelse herder van Alex de Vos uit België ging met de beker naar huis. In categorie 2 moesten hond en baas perfect samenwerken. Zonder al te veel commando's moest de trouwe viervoeter zijn baas in alles vol gen. Winnaar werd uiteindelijk Tor, wederom een Mechelse her der, eigendom van JulienDroes- saart. De toppers kwamen uit in cate gorie 1. Hieraan mogen alleen honden meedoen die minimaal twee jaar in groep 2 gespeeld hebben. Hond en baas mogen het parcours niet vooraf aflo pen, men moet trachten de kort ste weg te vinden en alle oefe ningen goed te volbrengen. Joop Klaevsen met zijn Bearded Col lie Lindy van de organiserende club moest de herder Dingo van Freddy van de Moortel voor la ten gaan. Dingo was de beste van de tien deelnemers in deze groep en nam de beker mee naar België. Boete voor hardrijders MIDDELBURG - Bij radarcon troles op de Veerseweg in Mid delburg zijn dertien automobi listen betrapt op te hard rijden. Tussen 7 en 9 uur en tussen 12.45 en 13.35 passeerden 764 voer tuigen de radar. Een snelheids controle in Zoutelande leverde twee bekeuringen op. De politie controleerde tussen 9.25 en 11.45 op de Werendijke. door Wout Bareman TERNEUZEN - Maandagmiddag ver toefde hij geruime tijd ten einde raad in een steeg achter de Axelsestraat in Ter neuzen. Zwarte Piet leek in prima condi tie, maar de Sint was een inzinking nabij. „Het feest van Sinterklaas moet weer van de kinderen worden en niet worden over gelaten aan de middenstandsorganisa ties, die te weinig geld in kas hebben om er een echt feest van te maken", verzuchtte de Goedheiligman. Stilletjes leunde hij tegen een muurtje, dankbaar voor wat een passant hem toe stak. Voor de Sint lag een pet op straat met wat kleingeld. „Als het zo doorgaat, raak ik echt aan de bedelstaf", verzekerde hij eerder die dag in een persverklaring. „Laat je de intocht en alles daaromheen over aan de plaatselijke middenstand, dan maakt het niets meer in de kinderen los. Nee, zo'n intocht moet een heuse op tocht worden, waar mensen van heinde en ver op af komen. Compleet met koetsjes vol notabelen. Tegenwoordig mag je al bl ij zijn als er een enkele, verdwaalde wet houder bij de ontvangst aanwezig is. Vroeger was dat anders." Ergernis De Sint - een meer dan goede kennis ove rigens van de Terneuzense fotograaf Jan Dieleman - ergerert zich al jaren aan de intochten her en der. „Maar laat ik dicht bij huis blijven. Natuurlijk staan er nog vele duizenden kinderen met hun ouders op de dijk als de Sint met zijn gevolg af meert in de Oude Veerhaven in Terneuzen. Maar wat gebeurt er daarna? Ellenlange dankwoorden van de Sint en een microfo- nist, die de liedjes niet goed kent. En daar na nog een korte toer door een stukje stad. Ik pleit voor een totaal andere aanpak en de sleutel daarvoor ligt bij de gemeente. Die moet meer geld pompen in het kinder feest-bij-uitstek, zodat de intocht met veel meer sfeer kan plaatsvinden. ..En de middenstand zou het weinige geld dat er kennelijk beschikbaar is in de aankleding van de etalages en andere leuke dingen kunnen steken." De vercommercialise ring van het feest is de Sint een doorn in het oog. „Als je leest dat ik dit jaarvoor 1,7 miljard aan cadeautjes weggeef, is dat na tuurlijk te zot voor woorden. Vroeger ging het om kleine surprises, een aardappel met een gedichtje bijvoorbeeld, maar dat is voorbij. De mensen schieten nu echt door!" Waarschuwing En terwijl hij dankbaar een nieuwe gift in ontvangst nam, stond hij op, opende de winkeldeur van zijn vriend de fotograaf en verzekerde met opgestoken vinger: „Laat dit een waarschuwing zijn. De ge meente kan ervoor zorgen dat mijn feest weereen echt kinderfeest wordt. Eventu eel samen opgezet met de middenstand, Om meer geld in de kas te krijgen voor een écht feest, bedelde Sinterklaas in de Axelse straat in Terneuzen. foto Charles Strijd maar laat niet alles aan de winkeliers over, want dan zal het Sinterklaasfeest ooit verworden tot een nietszeggende ca deautjesregen zonder tradities. Als mor gen de drukke tijd voorbij is, kan men mij op het stadhuis verwachten voor een goed gesprek met de wethouder van Feestelijk heden!" door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De woning bouwvereniging Terneuzen is van plan om begin volgend jaar haar dienstverlening aanmer kelijk uit te breiden. De woon winkel van de corporatie ver huist na de jaarwisseling van de Vlooswijkstraat naar het pand van voorheen boekhandel Brooklyn aan de Noordstraat. Daar kunnen mensen straks te recht voor de koop en huur van woningen, verzekeringen die met hel huis te maken hebben en zogenaamde woondiensten. Woningbouwvereniging Ter neuzen handelt met het nieuwe aanbod van diensten geheel vol gens de regels van staatssecre taris Remkes van Volkshuisves ting. De bewindsman verbood eind vorige maand acht wo ningcorporaties (vijf in Noord- Nederland en drie in de Rand stad) nog langer om via woon winkels diensten aan te bieden op het vlak van bedrijfsbemid- deling en verzekeringen die niets met wonen te maken heb ben. De corporaties kregen ver volgens drie maanden om zich met hun activiteiten te schikken naar de bestaande en nieuwe re gels, zoals de staatssecretaris die verwoord heeft in zijn nota 'Mensen, wensen en wonen'. Helderheid Directeur E. van Exter van de Terneuzense vereniging: „Met zijn verbod voor de acht corpo raties heeft de staatssecretaris helderheid verschaft over de re gels. Die waren niet al te duide lijk. Nu weten we wat we wel en niet mogen doen. We mogen al lerlei diensten verstrekken op het vlak van bemiddeling, zo lang we maar afblijven van be drijfsgebouwen, we mogen ook bemiddelen in de totstandko ming van hypotheken, we mo gen verzekeringen verstrekken, zolang die direct iets te maken hebben met wonen of woningen. Dus wel brand- en opstalverze keringen, maar geen ziekten- kosten- of autoverzekeringen. We mogen woondiensten aan bieden zoals onderhoudscon tracten voor woningen of cv-in- stallaties. Dat gaan we dan ook doen." De commerciële activiteiten van de corporatie zullen overi gens geheel zonder subsidie moeten worden ontplooid. „Daar staat tegenover dat we via de belasting nu wel investe ringsaftrek kunnen krijgen en dat zat er voorheen niet in", al dus Van Exter. De huidige woonwinkel van de corporatie in Terneuzen sluit op 15 december de deuren. Vervol gens wordt begonnen met de verbouwing van het nieuwe on derkomen. Van Exter verwacht dat dit begin maart de deurep kan openen. Nota's Belgische ziekenzorg bij OZ snel verwerkt TERNEUZEN - OZ Zorgverze keringen in Terneuzen heeft een speciale loketcomputer van de Christelijke Mutualiteiten in gebruik genomen. Daarmee kunnen nota's van Belgische ziekenhuizen en specialisten sneller worden gecontroleerd en verwerkt. In het kader van het project Grensoverschrijdend Contrac teren is het voor Zeeuws-Vla mingen al geruime tijd mogelijk om voor bepaalde specialisti sche ingrepen een beroep te doen op een aantal ziekenhui zen in Gent en Brugge. In tegen stelling tot de situatie in Neder- - land moeten de kosten voor poliklinische ingrepen in Belgie vaak door verzekerden worden voorgeschoten. OZ-verzekerden konden de kosten echter snel vergoed krij gen, wanneer zij de nota bij het kantoor in Terneuzen inlever den. Daar moesten dan achter de schermen nog wel alle moge lijke administratieve handelin gen worden verricht om de kos ten op een juiste wijze bij het College van Zorgverzekeringen te kunnen verantwoorden. Eén van die handelingen betrof de controle aan de hand van het Belgische vergoedingensysteem dat afwijkt van het Nederlandse vergoedingsstelsel omdat in België voor de meeste behande- lingen moet worden bijbetaald. Met de komst van de loketcom puter is het nu mogelijk de con troles direct uit te voeren. Voor verzekerden die hulp in een zie kenhuis over de grens krijgen, verandert er in de toekomst niet veel. Wel moeten ze een machti ging ondertekenen, die OZ kan voorleggen aan het College voor Zorgverzekeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39