Loonbedrijf rooit op brede voet PZC Rijksdienst wil bodemschatten beter beschermen Jazz waar de vonken vanaf spatten Kortekaas en Mes keren terug naar de essentie Ouders gratis mee naar jeugdherberg 12 Dikke achterbanden voorkomen wegzakken ondernemend zeeland Slagerij wordt eetwinkel kunst cultuur Vertaalster spreekt over boeken van Fredriksson dinsdag 5 december 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Extra brede achterbanden: dé oplossing om te voorkomen dat een aardap pelrooier wegzakt in het zom pige, door de vele regen totaal verzadigde land. Rinus Roon van Profile Tyrecenter in Zie- rikzee spreekt over een lande lijke primeur, maar erkent dat het een simpele vondst is. Roon is op verzoek van loonbe drijf Wilco van der Maas in Oosterland gaan zoeken naar een manier om te voorkomen dat de zware aardappelrooier voortdurend komt vast te zit ten in de natte klei. Achterban den van een meter breed, in plaats van de normale 48 centi meter breedte, boden de oplos- door Ellen De Vriend DOMBURG - Kasteel Westho- ve in Domburg is een van de vijftien Nederlandse herber- Grote kopieën ook in kleur GOES - Eljo Document en Re proservice aan de Albert Ples- manweg in Goes heeft sinds kort een grootformaat-kleu- rencopier. Eljo is sinds 1988 in Goes gevestigd. Zeven jaar later werd ook een zaak aan de Badhuisstraat in Vlissingen geopend. Het be drijf heeft acht medewerkers. Het verzorgt onder andere printwerk, kopiëren, inbinden en lamineren. Tot voor kort kon maximaal een A3-formaat ge kopieerd worden. Eljo kan nu formaten tot 90 centimeter breed en desnoods meters lang kopiëren en printen. Dit kan in kleur en in zwart/wit. ,,Met name voor posters en ge kleurde bouwtekeningen is het nieuwe apparaat een uit komst", vertelt J.P.Heijens. gen waar kinderen van drie tot zestien jaar hun ouders gratis mee naar toe mogen nemen. Dit geldt voor de maanden decem ber en januari, met uitzonde ring van de kerstvakantie. In Nederland zijn 34 NJHC- herbergen. Deze maken deel uit van de meer dan vierdui zend wereldwijde herbergen van Hostelling International. De NJHC-herbergen zijn te vinden in karakteristieke land huizen, moderne gebouwen en Middeleeuwse kastelen. Ouders kunnen deze en volgen de maand gratis twee nachten in een NJHC-herberg verblij ven. De maaltijden en entree kaartjes zijn niet gratis. Voor iedere volgende nacht be talen de gasten 32,25 gulden. Daarvoor krijgen zij eenlaken- pakket, een overnachting en een ontbijt. De veertien andere herbergen die meedoen aan de Kids-actie staan in Apeldoorn, Arnhem, Bergen op Zoom, Bunnik, Chaam, Den Haag, Doorwerth, Egmond, Grou, Haarlem, Nij- verdal, Noordwijk, Soest en Texel. sing. „Heel eenvoudig eigen lijk. Daarmee verdeel je het gewicht over een veel groter oppervlak en wordt de druk op de grond meer verspreid", al dus Roon. Takelwagen Het installeren van de 1,73 cen timeter hoge banden bleek een hele toer. Daar moest een 50 tons takelwagen aan te pas ko men om de aardappelrooier op te tillen, zodat de brede banden gemonteerd konden worden. Van der Maas heeft zaterdag proefgedraaid met zijn rooier op brede voet. Dat gebeurde op een perceel land langs de rijks weg tussen Nieuwerkerk en Oosterland. Zonder problemen konden daar aardappelen en winterpeen worden geoogst. Dat niet eerder werd gekozen voor deze brede banden komt volgens Roon doordat ze alleen gebruikt kunnen worden bij een zogeheten vier-rijenrooier terwij 1 er oo k nog veel twee-rij - enrooiers worden gebruikt. Verder zijn de brede banden ui teraard duurder dan die met de normale breedte van 48 centi meter. Roon benadrukt dat die investering uiteindelijk heel wat meer werkbare dagen zal opleveren. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Loonbedrijf Van der Maas oogst winterpeen met de rooier op extra brede achterbanden. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Slager Paul Wijffels heeft zijn slagerij in de Langeviele (Verspassage) in Middelburg uitgebreid tot een eetwinkel. De trendy zaak The Deli gaat op donderdag 7 de cember open. In The Deli zijn kant en klaar maaltijden en Italiaanse speci- aliteiten zoals pasta's, pesto, tapanades en olijven te koop. Verder een assortiment bin nen- en buitenlandse kazen, een aantal koffiesoorten, sand wiches en baguettes. „Ons nieuwe concept is een combinatiewinkel. Bij The Deli kun je de kant-en-klare voe ding of ingrediënten kopen, maar ook opeten. In de winkel komen vier tafels te staan", vertelt Wijffels. Hij heeft de nieuwe ideeën voor zijn zaak in de Randstad opgedaan. De sandwiches bestaande uit vier lagen brood met van alles daar tussen, worden daar overal verkocht. Vanaf donderdag is er een aan tal aanbiedingen. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Niemand weet wat er precies in de bodem zit, maar het is wel bekend waar zich belangrijke bodemvond sten kunnen bevinden. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) heeft al die plekken in Neder land verzameld en op een cd- rom gezet voor plannenmakers, gemeenten en provincies. Zij zullen daar in nieuwbouwplan- nen rekening mee moeten hou den. Staatssecretaris R. van der Ploeg van Cultuur overhandig de maandagochtend in Amster dam het eerste exemplaar van de cd-rom aan voorzitter J. van Kemenade van het Interprovin ciaal Overleg. Bekende waarde volle archeologische vindplaat sen zijn erop terug te vinden, maar ook - en dat is nieuw - een kaart van Nederland met alle mogelijke archeologische vind plaatsen. Als een gemeente of projectont wikkelaar in die gebieden in de toekomst iets nieuws wil ont wikkelen, moeten zij eerst in kaart brengen of daar waarde volle bodemvondsten liggen. Zonodig moeten die beschermd worden.. Verdronken In Zeeland loopt het niet zo'n vaart. Grote delen van de pro vincie zijn pas na 1600 inge dijkt. De kans dat zich daar waardevolle bodemvondsten bevinden, is klein. Noord-Beve land dat vanaf 1598 weer is be- dijkt, kleurt op de kaart dan ook bijna egaal wit. Slechts enkele vlekken zijn ingekleurd, het verdronken dorp Wissenkerke is er daar een van, evenals Oud- Hamerstede ten oosten van Kats. De oudlandpolder Walcheren is daarentegen bijna helemaal rood en lichtrood ingetekend. En dat geldt ook voor oude Zuidbevelandse polders onder Yerseke, de Kop van Schouwen en de zuidrand van Zeeuws- Vlaanderen. De archeologische monumen- tenkaart van de ROB beperkt zich niet alleen tot het land, ook de Noordzee en de Westerschel- de zijn erin opgenomen. De kans dat er in de kustzone voor Zee land belangrijke scheepswrak ken liggen, is volgens de Rijksdienst groter dan in de Westerschelde. Op een diepgra vend onderzoek is dat overigens niet gebaseerd. De ROB is ervan uitgegaan dat scheepswrakken in de kustzone beschermd zijn door zandbanken. In de Wester schelde staat veel meer stro ming. De cd-rom met de archeologi sche monumentenkaart en de kaart met mogelijke vindplaat sen is alleen bij de ROB in Amersfoort verkrijgbaar. Niet omdat de dienst bang is dat schatgravers er hun voordeel mee doen, maar de dienst wil wel graag weten wat overheden, bedrijven of personen met de schat aan informatie gaan on dernemen. Twee mille boete voor illegaal dumpen afval SAS VAN GENT - Een 40-jarige man uit Sas van Gent heeft van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren een boete van 2000 gulden gekregen, omdat de man ge snapt was bij het illegaal storten van kabelmateriaal in de pol ders. Een opsporingsambtenaar van het schap bracht de gedragin gen van de Sassenaar in de pe riode augustus-november in kaart. De officier van justitie beslist binnenkort of de man ook nog strafrechtelijk wordt vervolgd. Het waterschap, maar ook andere landschapsbeheer ders in Zeeuws-Vlaanderen, hebben het afgelopen half jaar in toenemende mate last van sluikstortingen van afval. Di verse malen werden in polders en bosjes afgedankte autoban den en ander afval aangetrof fen. Sinds kort hebben water schap en bijvoorbeeld Staatsbosbeheer de controle op sluikstoi*tingen geïntensiveerd. Hans Maarten van den Brink geeft lezing in Middelburg MIDDELBURG - Schrij ver Hans Maarten van den Brink bezoekt dinsdag 12 december de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg voor een avond van de Stichting Literaire Acti viteiten Zeeland (SLAZ). Hij wordt geinterviewd door Frank van Doe selaar. Centraal staat zijn laatste roman 'Hart van glas'. Van den Brink is schrij- ver/journalist. Hij werkte geruime tijd voor NRC Handelsblad en debuteer de als boekenschrijver met journalistieke repor tages. In 1986 verscheen 'Reis naar de West', twee jaar later 'Boven de grond in Washington en New York' en in 1994 'De dertig dagen van Sint Isidoor'. Een jaar eerder, in 1993, was Van den Brinks ro mandebuut verschenen: 'De vooruitgang'. In 1998 verscheen de novelle 'Over het water'. Intussen was Van den Brink hoofd redacteur geworden van de VPRO-televisie. Deze maand neemt hij daar afscheid. Hij wil meer tijd vrijmaken voor zijn gezin en zijn schrijverschap. Vorig jaar verscheen Van den Brinks laatste roman 'Hart van glas'. Werk van Van den Brink (met name de novelle 'Over het wa ter') is vertaald in het En gels, Duits, Frans, Itali aans en Deens. Aanvang lezing; 20 uur. Colin John-Band in Porgy Bess TERNEUZEN - De Colin John- Band treedt vrijdag 8 december op in het Terneuzense theater café Porgy Bess. Colin John brengt met zijn band authentieke Memphis-blues, maar schroomt er niet voor soul en funky zijpaden te betreden. De Amerikaan heeft de voorbije jaren een indrukwekkende staat van dienst opgebouwd. Hij speelde samen met grootheden als B.B. King, Big Joe Turners, Willie Dixon en Albert Collins. Het concert in Porgy begint vrij dag om 21 uur. De organisatie is in handen van de stichting Blues Promotion. Bijzonder album jonge Goese formatie Misty door Ernst Jan Rozendaal GOES - De cd So what! van de Goese formatie Misty is niet hel zoveelste album van het zoveel ste jonge bandje. De zes jonge honden van Misty spelen jazz. Dat maakt de cd al redelijk bij zonder. Dat het om energieke en uitstekend gespeelde muziek gaat, maakt So what! tot een voor Zeeland heel bijzonder al bum. In een interview met de PZC gaf bassist Hugo Dirkson eerder dit jaar een mooie omschrijving van waar Misty mee bezig is. „De meeste popmuziek wordt in elkaar geflanst. Wij spelen hits uit de jaren vijftig. Die zijn mooier dan de hits van nu." Het oordeel over de huidige popmu ziek is voor zijn rekening, maar dat de leden van Misty (naast Dirkson zijn dat gitarist Ri chard Okkerse, trompettist Rik Mol, pianist Mateja Tops, drum mer Tjaco Oostdijk en saxofo nist Mischa van de Wekken) een voorkeur hebben voor oude hits blijkt overduidelijk op de nieu we cd. Zij het dat een hit in de ja ren vijftig niet vergelijkbaar is met een hit anno 2000. De titel verwijst naar een be kend nummer van Miles Davis (overigens aanzienlijk minder oud dan vijftig jaar). Van de le gendarische trompettist staat nog een tweede nummer op de cd, getiteld 'Solar'. Verder zijn oude cracks als John Coltrane ('Mr PC.'), Joe Henderson ('Re- cordame'), Clifford Brown ('Blues Walk') en George Gersh win (het aloude 'Summertime') vertegenwoordigd, naast iets jongere componisten als Billy Cobham (niet Cobhan zoals de hoestekst aangeeft, van hem woi'dt 'Red baron' gespeeld), Maceo Parker ('Chicken') en Herbie Hancock ('Chameleon'). In de popmuziek zouden deze geleende composities covers worden genoemd, in de jazz he ten ze standards. Een groot ver schil is dat covers vaak worden nagespeeld. Als een cover al wordt aangepast, gaat het meestal om accentverschuivin gen. Een Standard is een compo sitie die keer op keer door jazz- artiesten op het repertoii*e wordt genomen, en niet alleen door iedereen anders wordt ge speeld, tot op het onherkenbare toe, maar die zelfs door één ar tiest nooit hetzelfde wordt ge speeld. Een gi'oep als Misty geeft aan hoe treffend de benaming stan dard eigenlijk is. Beroemde jazz-artiesten hebben met hun uitvoering van een klassiek nummer de norm gezet, opvol gers moeten maar zien of ze aan die standaard kunnen voldoen. Dat Misty kiest voor deze num mers is moedig. Dat ze het er goed vanaf bi'engen, is een dik compliment waard, Bebop Uitgangspunt van Misty zijn de stijlen bebop, waarvan saxofo nist Charlie Parker de bekend ste vertegenwoordiger is, en hardbop, het iets toegankelijke re vei*volg erop. Miles Davis maakte een aantal beroemde hardbop-aldums, Coltrane be gon als hardbopper en andere bekende vertegenwoordigers zijn drummer Art Blakey en pianist Horace Silver. Toch blijven de jonge Zeeuwen niet in deze jaren-vijftig-stijl hangen. Dat kan al niet vanwe ge de instrumentatie, want Ma teja Tops (de enige niet-Zeeuw) speelt rhodes, een elektrische piano, die pas later in gebruik kwam. Dat geeft de muziek een moderner tintje dat neigt naar funk. Maar ook in de improvisa ties durven de musici verwor venheden van de actuele, com plexere, jazzmuziek toe te passen, bijvoorbeeld door twee instrumenten tegelijk tegen el kaar op te laten gaan Stuk voor stuk beheersen de muzikanten hun instrument uitstekend - ze volgen ook allen opleidingen aan gerenommeer de muziekscholen en conserva toria. Uitblinkers zijn saxofo nist Van de Wekken en gitarist Okkerse. Toch is het vooral het groepsgeluid van Misty dat in druk maakt. Dit is jazz waar de vonken vanaf spatten, een be wijs dat deze muziek allerminst ouderwets is, laat staan dood. Als Misty iets verweten kan worden, is het hoogstens dat het geluid nog niet zo eigen is. Het is een kwestie van tijd en ook dit enige kritiekpunt is achter haald. Dat mag worden opge maakt uit de de laatste track van het album, Hancocks 'Cha meleon'. Studio jam staat op de hoes ver meld. Kennelijk zijn de zes hier met wat meer vrijheid tekeer ge gaan - Okkeree lijkt notabene wel een rockgitarist - wat veel belooft voor de toekomst. De vonken zijn hier een laaiend vuur geworden. door Jan Dirk van Scheyen Misty. foto Ad Leijnse MIDDELBURG - De Middel burgse beeldend kunstenaars Juul Kortekaas en Antoine Mes hebben elkaar gevonden. In ar tistiek opzicht althans, want zij exposeren op dit moment samen in de Middelburgse Galerie T van Lia Hector aan de Turfkaai. Organisch Het werk van Kortekaas heeft sterk organische, bijna vrouwe lijke vormen en is een uiting van levenskracht. Een voorbeeld daarvan zijn de in bladgoud ge hulde bronzen beeldjes in de vorm van een embiyo, met als ti tel 'Vruchtbeginsel'. De in Beuningen geboren kun stenares maakt daarnaast prak tische objecten die bijvoorbeeld bruikbaar zijn als fontein of als wc-rolhouder. Juul Kortekaas werkt met staal, lood en brons. Kleurgebruik De ruimtelijke landschappen van Antoine Mes zijn strak van compositie. Hij houdt van rech te lijnen en strenge vormen, Juul Kortekaas (r) en Antoine Mes exposeren samen in de Middel burgse Galerie T. foto Lia Hector maar zijn schilderijen - van ak kers, sloten, bomenrijen, een besneeuwde vlakte of de zee - blijven speels door een mooie vlotte streek. Zijn kleurgebruik is niet al te uitbundig. ZIERIKZEE - Vertaalster Janny Middelbeek-Oortgiesen geeft zon dagmiddag 10 december een lezing in de foyer van theater Mondra- gon in Zierikzee. Middelbeek vertaalde zes boeken van de bekende schrijfster Mari anne Fredriksson uit het Zweeds. Ze vertaalde ook werk van Barba ra Voors, Majgull Axalsson, Henning Mankell en Anna Spare. Middelbeek zal voornamelijk praten over haar vex*talingen van het werk van Fredriksson. Het meest recent is het boek 'Inge en Mira', het bekendst de roman 'Anna, Hanna en Johanna'. Middelbeek zal vertellen over haar contact met Fredi-iksson, over de moeilijkheden die vei*talers van literaire werken tegenkomen, over fouten die ze maken of waarop ze stuiten en over het contact met lezers. Aanvang: 15 uur. Antoine Mes: „Ik houd niet zo van harde: elementaire kleuren, daaromzit er een gelaagdheid in mijn werk. De kleur die ik het eerst heb aangebracht bewerk ik met andere kleuren. Daar door ontstaan er schakeringen en wordt het schilderij leven dig." Volgens Lia Hector, wier galerie binnenkort na een verbouwing ook via de Vismarkt toeganke lijk is, ligt het werk van Mes 'op de grens van abstract en figura tief'. De tentoonstelling van Mes en Kortekaas is nog tot en met 30 december te bezichtigen. Van Juul Kortekaas verschijnt bovendien op 9 december een kunstboek, getiteld Blad na blad vorm van leven. Decemberexpositie van Juul Korte kaas en Antoine Mes in Galerie T, Turflcaai 25-27, Middelburg. Open: do vrza 11-16 uur. Van Kortekaas (50) zijn sculptu ren te zien en Antoine Mes (73) toont een ï-eeks schildeiijen. De tentoonstelling is afgelopen weekeinde tijdens de Middel burgse Kunst- en Cultuurroute officieel geopend. De twee kunstenaars verschil len veel van elkaar, maar er zijn ook overeenkomsten. Zo wor telt het werk van beiden in de natuur en houden ze ook allebei van sobere vormen. „We willen de essentie raken en al het overbodige weglaten", zegt Juul Kortekaas. „En we houden van evenwicht en har- monie. Ons werk sluit goed op elkaar aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38