Kieswet maakt Israël stuurloos PZC Escalatie dreigt in Ivoorkust Duizenden Russen zitten in de kou door energiecrisis Henck Arron leidde Suriname naar de onafhankelij kheid Systeem van directe verkiezing premier veroorzaakt grote problemen 5 december 1950 van onze redactie buitenland Een dag voor de officiële herdenking van 25 jaar onafhankelijkheid van Suri name op 25 november kreeg de gisteren in Nederland overleden Henck Arron nog de hoogste staatsonderschei ding. Kort daarvoor werd hij door de regering-Venetiaan be noemd als lid van een com missie die de schulden van Suriname moet inventarise ren. Arron gaat de geschiedenis in als de jongste premier die Suriname ooit heeft gehad, maar ook als de eerste rege ringsleider van de republiek Suriname. Hij overleed op de verjaardag van zijn echtge note. Arron zou op 9 decem ber in Nederland gehuldigd worden door (voormalige) landgenoten 'voor alles wat hij voor Suriname betekend heeft en betekent'. Ook de NPS-afdeling Nederland, zijn politieke partij, zou hem enkele dagen daarna huldi gen. Arron vertrok in 1956 naar Nederland nadat hij de mid delbare schoolopleiding in Suriname had afgerond. Hij volgde een studie internatio naal bankwezen en werkte enkele jaren bij de Amster damse Bank. In 1963, terug in Suriname, werd hij be noemd tot onderdirecteur van de Volkscrediet Bank, VCB. Parlement Vanaf 1963 was Arron, die twee jaar eerder als bestuurslid tot de creoolse politieke partij NPS was toe getreden, lid van het parle ment, de Staten van Surina me. Die functie bleef hij vervullen tot 1973, toen hij na algemene verkiezingen premier werd. Op 15 februari 1974 kondigde hij aan dat Suriname 'ultimo 1975' on afhankelijk zou worden van Nederland. Hij leidde Suri name uiteindelijk de onaf hankelijkheid in, hoewel een groot deel van de hindoesta- nen onder aanvoering van de huidige parlementsvoorzit ter Lachmon daar weinig voor voelden. Lachmon draaide uiteindelijk bij Een ambitieus economisch programma kwam onder aanvoering van Arron na 1975 niet van de grond. De premier schortte door hem toezegde verkiezingen op. In 1977 kwam het toch tot een stembusgang. Daarbij won Arrons NPS. De politicus werd vervolgens beticht van fraude. Zijn regering kwam onder druk te staan; beschul digingen over corruptie wa ren niet van de lucht. Gevangen Arron werd na de militaire coup van 1980 onder aanvoe ring van Dési Bouterse gear resteerd en zat enkele maan den onschuldig in het gevang. Bij het herstel van de demo cratie in de voormalige Ne derlandse kolonie speelde Arron een belangrijke i'ol. Na de verkiezingen van 1987 werd hij vice-president, een functie die hij bekleedde tot de zogenaamde telefooncoup van 1990. Op 24 december van dat jaar stuurde de mili tairen de regering-Shankar met een telefoontje naar huis. ANP Henck Arron dinsdag 5 december 2000 door Ad Bloemendaal Zoals het er nu naar uit ziet, gaat Israël volgend voorjaar naar de stembus. Tijd genoeg om de Kieswet, die voorziet in de directe verkiezing van de mi nister-president, te veranderen. De huidige regeling is welis waar in 1996 pas van kracht ge worden, maar velen menen dat de dynamiek van de Israëlische democratie nu alweer een aan passing verlangt. Dat wil zeg gen: ze willen terug naar het ou de systeem. Voorstanders van die omge keerde revolutie zeggen al de steun te hebben vergaard van 61 van de 120 Knessetleden. Vol gens de bestaande wet is dat ge noeg. Maar of het er echt van komt, is de vraag. Politieke zwaargewichten als oud-pre mier Netanyahu en de leiders van de religieuze partij Shas maken zich klaar om de strijd aan te binden met iedereen die de bestaande wetgeving wil wij zigen. Want behalve een staat kundig instrument, is een Kies wet ook een manier om politieke macht te verwerven. Sommige partijen zijn gebaat bij het hui dige, andere bij het oude sys teem. Tot de verkiezingen van 1996 had Israël een parlementair sys teem dat veel overeenkomsten vertoonde met het Nederlandse. Na de verkiezingsdag bepaalde het staatshoofd, na overleg met de partijleiders, welke politicus naar zijn inzicht de beste kan sen had een coalitieregering te vormen. In de regel, maar niet noodzakelijk, was dat de aan voerder van de grootste fractie in de Knesset. Mislukte diens formatiepoging, dan kreeg een ander de kans. Koehandel Kabinetsformaties waren vaak moeizame en langdurige aange legenheden. Bovendien lever den ze het voor tere Israëlische zielen kwetsende schouwspel op van politieke koehandel, af persing en het letterlijk opko pen van de steun van kleine, et nisch of religieus georiënteerde partijen. Dat zou allemaal veranderen door een in 1992 aanvaai'de en in 1996 voor het eerst aan de praktijk getoetste wet voor de directe verkiezing van de minis ter-president. Voortaan kregen de kiezers twee stemmen. Een ex-van moesten ze uitbrengen op de premierskandidaat van hun keuze, de andere op een politie ke partij. Wie aan het hoofd van de rege ring zou staan, was vanaf dat moment duidelijk en volgens de voorstanders hoefde de kabi- netsfox-mateur niet langer naar steun te hengelen. Bij gebrek aan alternatief zouden de par tijen immers staan te dringen om tot zijn regering te worden toegelaten. Maar het ei van Columbus bleek weinig meer dan een lege dop. Sinds 1996 zijn de regeringen ex- niet stabieler op geworden, vol gens de tegenstanders van het systeem zelfs minder stabiel. Want wat deden de kiezers met hun twee stemmen? In 1996 hadden ze de keuze tussen op positieleider Netanyahu van de Likoed en de zittende premier, Simon Peres van de Arbeiders partij. Ze brachten op een van beiden hun stem uit, in de x-egel op basis van hun opvattingen over het vredesproces. Met de andere stem steunden ze een partij die hun directe etnische, religieuze of culturele belangen vertegen woox'digde. Terugval Het zelfde patroon herhaalde zich in 1999, toen de strijd ging tussen px-emier Netanyahu en oppositieleider Bax-ak. Het ver klaart de spectaculaire gx-oei van vooral Shas, de Russische immigx-antenpartijen en de 'or- thodox-seculiex-e' Shinui, maar ook de catastrofale terugval van de Arbeiderspartij en de Li koed. Ehud Barak behaalde vo rig jaar mei een klinkende over winning op Netanyahu, maar het aantal Knessetleden dat hem als vanzelfsprekend steunt is armetierig klein. In een presidentieel systeem is dat geen bezwaar - in Amerika kan een Democratische presi dent heel goed leven met een Re publikeinse meerderheid in het Congres - maar Isx-aël was en is een parlementaire democratie. Geen px-emier kan er behoorlijk uit de voeten met een minder De Arbeiderspartij-politici Simon Peres (r) en Ehud Barak zijn het met elkaar oneens over het systeem van de direct verkozen premier. foto AP heidscoalitie, zoals Barak sinds juli heeft ondervonden. Simon Pex-es omschreef gisteren zijn bezwaren tegen het 'twee- stemmensysteem' als volgt: „We hebben een eind gemaakt aan het parlement en we hebben een eind gemaakt aan de minister president. Want als burgers twee stemmen mogen uitbren gen, kiezen ze met de eerste voor de premier en met de tweede te gen hem. Het gevolg is dat er niemand meer is die besluiten kan nemen en keuzes kan ma ken. Het parlement omdat het machteloos is en de px-emier om dat hij geen meerderheid in het parlement heeft. Vastgelopen Voor het veranderen van de hui dige wet is de steun nodig van 61 van de hondei'dtwintig Knes setleden. Al een paar jaar gele den heeft het parlement het te rugdraaien van de situatie in een eerste stemming aanvaard. Daarna is de zaak vastgelopen. Tegenstanders van het huidige systeem willen het ontwerp voor het eind van de maand voor de tweede maal in stemming brengen; er zijn drie stemmin gen vereist. De vraag is wie er zullen win nen: Shas en andere partijen die belang hebben bij het huidige systeem, of de Likoed en de Ar- beidei'spartijdie er in hun eigen belang van af willen? Netanya hu en Barak nemen binnen hun partijen een minderheidspositie in. Beiden zijn voorstander van het huidige systeem. Netanyahu is al bezig Knessetleden ertoe te bewegen hun steun aan het wij zigingsvoorstel te onthouden. Torpederen De kwestie kan nog alle kanten op en het valt zelfs niet uit te sluiten dat partijen die hun toe komst somber inzien, zullen proberen het voorstel voor het houden van vex-vroegde verkie zingen alsnog te torpederen. Want ook daarvoor is nog een tweede en derde stemming ver eist. GPD door Frank Hendrickx Door een energiecrisis in Ruslands Verre Oosten zit ten dagelijks bijna zestigdui zend mensen in de kou. De tem peraturen zijn al tot min zestien graden Celsius gezakt, maar he le dorpen in Siberië moeten het zonder verwarming stellen. Het energiesysteem is hopeloos verouderd en energiebedrijven hebben voor miljoenen roebels aan onbetaalde rekeningen. „Een schande", constateert pre sident Poetin. Russische televisiestation ver tonen bijna dagelijks beelden van verkleumde landgenoten. In kinderziekenhuizen liggen de patiëntjes met dikke jassen en broeken in bed. Ax-tsen klagen dat ze niet eens het medisch rap port kunnen bijhouden omdat de inkt in hun pen bevriest. Scholen zijn wegens de kou gesloten en gepensioneex-den verkleumen in huh wonxng. Wegblokkades en woedende protesten hebben vooralsnog weinig uitgehaald. De energiecrisis is in Rusland een jaarlijks terugkerend ver schijnsel. In de jaren tachtig werd voor het laatst geïnves teerd in het enex-giesysteem. De helft van de infra structuur is al afgeschreven, terwijl een deel zelfs dateert van voor de Russi sche Revolutie. Volgens de Rus sische energiemonopolist UES (Verenigde Energie Systemen) is op korte termijn voor dertig mil jard dollar aan investeringen nodig, meer dan het jaarlijkse Russische budget. „De Russi sche enex-giesector, haar tech nologie en de staat van de infra- stx'uctuur zijn een ramp", aldus UES-baas en oud-premier Ana toli Tsjoebais. Rekeningen De wijze waarop de energie voorziening is georganiseerd, blijkt hopeloos inefficiënt, Vol gens Tsjoebais heeft het verou- derde systeem 25 keer meer energie nodig dan de systemen in Europa. UES levert energie aan lokale distributeux's die op hun beurt weer energie levei-en aan de consumenten, veelal lo kale overheden. Veel afnemers weigeren echter te betalen, waardoor de lokale distribu teurs hun rekeningen niet kun nen voldoen. In het verleden werden veel problemen verhuld doox-dat de drie schakels in de keten elkaar betaalden met schuldbewijzen. Onder leiding van Tsjoebais wordt nu bij wanbetalei's de kraan genadeloos dicht ge draaid. Het heeft tot gevolg dat Tsjoebais in Rusland de kop van jut is. Vice-minister van Energie Vic tor Koedrjabij pleitte er dit weekeinde voor dat de staat de energievoorziening weer in handen neemt. „We hebben geen financieel gezond bedrijf nodig, we hebben een bedrijf nodig dat voorziet in de behoef te van de bevolking." De Russi sche ombudsman voor mensen rechten, Oleg Mironov, stelde voor dat in de Russische grond wet het recht op energie wordt opgenomen „Je mag van mij ook het recht op bx-aadworst opne men, maar ik heb geld nodig om grondstoffen te kopen", rea geerde Tsjoebais cynisch. Concurrentie De Russische regering heeft aangekondigd volgend jaar een hervorming van de Russische energievoorziening door te voe ren. Tsjoebais stelt voor de markt volledig te dereguleren. Hij wil monopolist UES in stuk ken hakken en grote gedeeltes verkopen. De nieuwe bedrijven moeten met elkaar concurreren op een open energiemarkt. De afnemers moeten daar kunnen 'shoppen' voor de beste leveran cier. Het meer liberale gedeelte van de Russische regering zou posi tief staan tegenover deze plan nen. Maar de conservatieven pleiten voor een renationalisa tie. Volgens hen is vooruitstre vende hervorming gedoemd te mislukken. Er zijn geen be- trouwbare partijen en de afne mers verkeren in voortdurende financiële nood. Bovendien staan de buitenlandse aandeel houders van UES, die gezamen lijk een belang van ruim dertig procent hebben, afkerig tegen over de opdeling. Ze vrezen dat de Russen elkaar de beste stuk ken toeschuiven, terwijl de bui tenlanders het met de mindere gedeeltes moeten doen. De mogelijke heivormingen ko men deze winter in elk geval te laat. In het gewest Primorski Kraj in het uiterste zuidoosten van Rusland zitten bijna zestig duizend mensen in onverwax-m- de woningen. GPD door Eelco van der Linden Ivoorkust is een stap verwij derd van een burgeroorlog. De uitsluiting van de belang rijkste oppositieleider van deelname aan de parlements verkiezingen, aanstaande zondag, was nou net wat het land niet kon gebruiken na de grotesk en bloedig verlopen presidentsverkiezingen in ok tober. De angst is bovendien groot dat het door etnische en religieuze haat gevoede con flict overslaat naar de buur landen. De wereld reageerde afgelo pen weekeinde verontwaar digd op het besluit van het Hooggerechtshof om Alassane Ouattara, de leider van de re publikeinse partij RDR, ex- premier en voormalig topman van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) het recht te ontzeggen deel te nemen aan de verkiezingen. Het hof gaf de vraagtekens over het Ivori- aanse gehalte van Ouattax-a's ouders op als reden om de poli ticus te weren. Onlangs nog was Ouattara, een moslim uit het noorden, door de kiescom missie verteld dat hij wel dege lijk was toegelaten. Ouattara heeft zijn voorzich tigheid van de afgelopen we ken laten varen. Hij riep afge lopen weekeinde zijn aanhang op de verkiezingen - opnieuw - te boycotten en massaal de straat op te gaan. Aan die op roep gaven gisteren enkele duizenden aanhangei'S gehoor. Waarnemers voorspellen een chaos en een nieuw ingrijpen door de militairen. „Het land is definitief op de doodlopende weg beland", zegt de Ameri kaanse zakenman Judson Wells, die in Abidjan een han delsonderneming heeft. „Het recht functioneert al lang niet meer, net als de banken en de rest van de economie. Dat is zuur, want Ivoorkust was de vreedzame, economische grootmacht van de regio." President Mbeki van Zuid- Afrika, VN-secretaris Kofi Annan (zelf afkomstig uit buurland Ghana) en ook de Europese Unie veroordeelden de gang van zaken scherp. De EU, dus ook Frankrijk, de vroegere koloniale moeder met nog steeds enoiTne belan gen in het land, besloot geen internationale waarnemei-s naar de verkiezingen te sturen en schortte de beloofde finan ciële hulp op. Annan had zich al eerder ne- Oppositieleider Ouattara (links) liet zich in oktober nog lachend fotograferen met president Gbag- bo. Na afwijzing van Ouattara als kandidaat voor de parlementsverkiezingen in Ivoorkust sloeg de stemming echter om. foto Jean-PhiliDDe Ksiazek/EPA gatief uitgelaten over het ge drag van de nieuwe president, Laurent Gbagbo. De secreta ris-generaal riep hem op nieu we en dit keer eerlijke (presi- dents)vei*kiezingen te houden. De rol van de oude socialist Gbagbo, die ruim twintig jaar oppositie voerde tegen de par tij van de in 1993 overleden 'vader des vaderlands' Felix Houphouet-Boigny, is ex treem dubbel. Hij ilep zichzelf eind oktober uit tot president, nadat een volksopstand gene- raal Guei had verjaagd. Guei, pleger van een coup een jaar geleden, had de verkiezin gen uitgeschreven waaraan hijzelf en verder alleen Gbag bo hadden mogen meedoen. Alle belangrijke kandidaten, onder wie de grote kanshebber Ouattara, werden geboycot op grond van etnische motieven. Zij riepen, op hun beurt de ver kiezingen te boycotten. Toen Guei zich tot winnaar uitriep, ondanks de duidelijke voorsprong van Gbagbo, ging Gbagbo's aanhang aangevuld met anderen die geloofden in de terugkeer van de democra tie, de straat op. Guei nam de benen, maar al snel werd dui delijk dat Gbagbo zijn makke lijk verkregen overwinning niet wilde afstaan. Daarop gingen de aanhangers van Ou- attara de straat op. Bij de ge vechten kwamen tweehon derd mensen om het leven; sommigen houden het trou wens op het dubbele. Het geweld hield op, toen Ou attara daartoe opriep. Het leek hem wijs zich te concentreren op de parlementsverkiezingen om vervolgens te kunnen aan tonen hoe groot wei-kelijk zijn electoi-aat is. Gbagbo van zijn kant zei zich in te zetten voor verbroedering en zijn oude ideaal: een goed functioneren de meerpartijendemocratie. Beiden ontmoetten elkaar en werden zelfs lachend en elkaar omarmend gefotografeex-d. Demonen Gbagbo presenteert zich nog steeds als het nieuwe i-edelijke gezicht van Ivoorkust, maar tegelijk wakkert hij bewust et nische haat aan. In pro-Gbag- bo kranten worden de moslims uit het noorden als demonen aangeduid. Bij een herden kingsbijeenkomst voor de do den die vielen tijdens het post- electorale geweld, dx-eigden de aanhangers van Gbagbo, die vooral afkomstig zijn uit het christelijke zuiden en westen, de leden van de Mossis-stam te vermoorden. De Mossis bewonen het noor delijke deel van Ivoorkust, maar ook Noord-Ghana en Burkina Faso. Uit dit laatste foto Jean-Philippe Ksiazek/EPA land zijn de afgelopen 35 jaar de miljoenen gastarbeiders ge haald voor de cacao- en koffie plantages, dezelfde die Ivoor kust relatief grote welvaail hebben gebracht. Nu het eco nomisch een stuk minder gaat krijgen de immigranten de schuld en het verzoek te ver trekken. Ouattax-a's fout is dat één van zijn ouders uit Burki na afkomstig zou zijn. Deze politiek kan de hele regio ontwrichten. Dezelfde soort noord-zuid-spanningen leven in landen als Ghana, Togo en Nigeria. Kurby Kandoro, Mossis-lid en voorman van de partij PNC die zich voorbereid op de verkiezingen in Ghana deze week, noemt de ontwik kelingen in Ivoorkust 'levens gevaarlijk'. „Er is niet veel voor nodig om de haat naar Ghana te laten overslaan.". In Ghana ligt ook het politieke en economische zwaartepunt in het zuiden en in de centrale i'egio, waar de Ashanti wonen. „De Ashanti voelen zich supe rieur", zegt Kandoro. Hij wil niet denken aan de nog rede lijk recente geschiedenis, toen de Ashanti de Mossis als sla ven verkochten aan onder meer de Nederlanders. „Dat is voorbij", zegt hij zacht. Maar ook geeft hij direct toe dat ou de haat makkelijk kan terug keren. GPD Regenval De Bevelandse gemalen wer ken op volle kracht. Er viel In november honderd millimeter water-. De akkers in de lage de len van Zuid-Beveland zijn zo doorweekt dat de paarden het soms niet klaar spelen om de bietenwagens van het land te rijden. Leugenmeter Voor het eerst in de geschiede nis van de Nederlandse recht spraak woi-dt de leugenmeter gebnaikt. Dat gebeuxl op verzoek van de verdediging van een Groes- beekse wachtmeester, die bij een smokkelzaak zou zijn be trokken. Grotkundigen Vier jonge grotkundigen uit Namen die zondag in Mont Godinnes in een 120 meter die pe grot waren afgedaald, wer den plotseling verrast door een "watermassa, die hen van de buitenwereld afsloot. Een van hen slaagde er na vele uren in uit de spelonk te geraken en hulp te halen. Na 24 uur afge sloten te zijn konden de man nen worden gered. Sneeuw Maandag heeft het in Zeeland voor de eerste keer dit winter seizoen flink gesneeuwd. Op de Bevelanden lag' zelfs een witte deken van tien centime ter dik. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (n.v.t perkwartaal: 100,00 101.65) per jaar 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2