Goes stelt parkeersysteem uit tot minimum gedaald Terpstra opent verpleegunit Goes tolereert GSM-mast op dak Gasthuis Sanering grond Goese Nieuwstraat Dow wil minder licht uitstralen naar omgeving Commissie vindt dat terrein Stationspark eerst klaar moet zijn Toezicht te water door Gedragscode voor integere bestuurders PvdA-raadslid hekelt 'uitlenen' gemeentegrond Reimerswaal Showgirls treden op I Plan bonus minima Vlissingen Vorkheftruck weggenomen dinsdag 5 december 2000 door Rolf Bosboom GOES - Goes stelt de invoering van het nieuwe parkeersysteem enkele maanden uit. Het gratis terrein dat komt bij het Sta tionspark is op 1 januari, de aanvankelijke datum van in voering, hooguit voor een gedeelte klaar. De raadscom missie verkeer stelde maandag avond als harde voorwaarde dal het terrein eerst helemaal af moet zijn, voordat het nieuwe systeem van kracht kan worden. De plannen voorzien in uitbrei ding van het gebied voor ver gunning- en betaald parkeren, het plaatselijk mengen van ver- gunning- en betaald parkeren en het vergroten van gebieden waarbinnen een parkeerver- gunning geldig is. Toen de Goese politiek instemde met het nieu we beleid, heeft zij de eis gesteld dat eerst het nieuwe, gratis par keerterrein voor langparkeer- ders bij het Stationspark gereed moest zijn. Dat terrein komt langs de spoorlijn, ter hoogte van de be drijven Carels en Beekman. De gemeente moest daarvoor grond VLISSINGEN - Bestuurders en medewerkers van de gemeente Vlissingen krijgen voor integri- teitskwesties spoedig een hou vast in een gedragscode. In de commissie algemene be stuurlijke aangelegenheden werd maandag gediscussieerd over integriteit. De SP had daar een duidelijk antwoord op. T. de Roos: „Verder dan een bloeme tje of flesje rode wijn moeten we niet gaanBurgemeester A. van Dok-van Weele heeft de erva ring dat die houding in de prak tijk moeilijk en onvriendelijk is. Na afloop van een bijeenkomst in een kerk kreeg Van Dok twee flessen wijn aangeboden'. „Moet ik dan zeggen dat één fles wijn mijn maat is? Ik geloof ab soluut niet dat de kerk mij met de wijn wilde omkopen." aankopen van de NS, waarover langdurige besprekingen zijn gevoerd. Pas zeer recent kon de overdracht worden bezegeld. De aanleg van het terrein, dat ongeveer 270 plaatsen gaat tel len, moet echter nog beginnen en neemt naar verwachting zo'n drie maanden in beslag. Op 1 ja nuari zijn, ijs en weder dienen de, de eerste zestig plaatsen klaar. Wethouder M. L. 'tHart legde de commissie gisteren de vraag voor of hij in de geest van het raadsbesluit handelde, als hij het nieuwe parkeerbeleid toch op 1 januari zou laten ingaan. Hij voegde er min of meer waar schuwend aan toe dat bij het op schorten van de invoering de ge meente per maand ongeveer een ton aan extra opbrengsten mis loopt. Geloofwaardig De meeste commissieleden na men duidelijk stelling. „Wat is nu het belangrijkste argument? Het geld?", zei H. W. Hooger- land (PvdA). „Het nieuwe be leid gaat pas in als het terrein klaar, anders zijn we als politiek niet meer geloofwaardig." CDA ('zwabberbeleid'), GroenLinks ('klaar is klaar') en SGP/Chris- tenUnie stelden zich op hetzelf de standpunt; WD en D66 hadden minder problemen met invoering op 1 januari. 't Hart restte weinig anders dan de conclusie te trekken dat de gemeente moet wachten tot het terrein klaar. Dat zal waar schijnlijk rond 1 maart zijn. Voor de nieuwe vergunningen hoeft dan pas te worden betaald vanaf het daarop volgende kwartaal, dus per 1 april. Ook op een ander onderdeel van het parkeerbeleid floot de com missie de wethouder terug. Het college had de bedoeling het nieuwe parkeerterrein zowel via de Kloetingseweg als via het Stationspark te ontsluiten. Het plan was ook een scheiding aan te brengen, zodat eenderde van het terrein bereikbaar is vanaf de Kloetingeseweg en tweeder de via het Stationspark. Overi gens wordt een groot aantal plaatsen op het terrein - er werd een getal van honderd genoemd - gereserveerd voor werknemers van Carels. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Middel burgse RPF Tweede-Kamerlid L. C. van Dijke vindt dat de ca paciteit bij douane en politie op de Zeeuwse wateren tot een bui tengewoon kwetsbaar mini mum is gedaald. Hij leidt dat af uit het gëgeven dat zowel een douanevaartuig als een politie- boot tijdelijk uit de vaart zijn. Beide schepen zijn in Vlissingen gestationeerd. Het Kamerlid heeft zijn veront rusting kenbaar gemaakt via schriftelijke vragen aan minis ter K. De Vries van Binnenland se Zaken en staatssecretaris W. Bos van Financiën. Bij het nog maar kort geleden nieuw opgeleverde douane vaartuig Jan van gent zijn ernstige mankementen gecon stateerd. Het schip kan waar schijnlijk tot de jaarwisseling geen dienst doen. De politieboot P94 kan niet uitvaren omdat er brand is geweest in de machine kamer. Van Dijke heeft vernomen dat het reservevaartuig van de douane niet naar zee kan en ook niet geschikt is om dienst te doen op de Schelde. Hij maakt zich zorgen over het daardoor verminderde douanetoezicht. Ook vraagt hij zich af of nu al leen de in Hansweert gestatio neerde politieboot P82 verant woordelijk gesteld kan worden voor het totale politietoezicht op de Oosterschelde. Van Dijke, die zijn schriftelijke vragen me de heeft gesteld namens GPV- ChristenUnie, vindt dat er be leid moet komen waarbij een adequaat toezicht door douane en politie gewaarborgd blijft. Namens de waterpolitie liet diensthoofd A. A. M.Hellemons maandagavond weten dat het toezicht van de waterpolitie door het uitvallen van de poli tieboot P 94 'tot een verant woord minimum is gedaald'. „We zullen even scherp moeten organiseren en improviseren." Elders gestationeerde vaartui gen kunnen bijspringen. Ook is het denkbaar dat bemanningen van verschillende diensten tij delijk bij elkaar opstappen. Hellemans verwacht dat de door brand veroorzaakte scha de aan de politieboot zo snel zal zijn hersteld dat de boot voor het aanstaande nucleair trans port op 14 december weer in de vaart zal zijn. Van douanezijde was maandagavond niemand bereikbaar om iets te zeggen over de consequenties van het uitvallen van de Jan van gent voor het douanetoezicht op de Zeeuwse kustwateren. KRLTNINGEN - F. J. Linden- berg (PvdA) beschuldigde bur gemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal maan dagavond tijdens de commissie openbare werken ervan een be paalde boer zonder overleg grond te hebben 'toegespeeld'. Het gaat om een perceeltje langs de Nieuwlandse Binnendijk in Oostdijk. Dat is door de ge meente aangekocht met oog op de toekomstige uitbreiding van het dorp. Zolang die uitbreiding niet aan de orde is, mag de akker door een agriër uit het dorp wor den bebouwd Onterecht vindt Lindenberg Hij meent dat de raad enkele ja ren geleden besloot dat een der gelijk perceel helemaal niet door een particulier mag wor den gebruikt. En, zo voegde hij er nog aan toe, vindt het ge meentebestuur het toch nodig dat iemand dat soort grond be bouwd, dan moet er een openba re inschrijving plaatsvinden. Wethouder J. A. Bliek was niet erg onder de indruk van Lin- denbergs betoog. Het perceel langs de Nieuwlandse binnen dijk, zo verklaarde hij, werd voordat de gemeente dit aan kocht ook al door de betreffende boer bebouwd. Dat gebruik wordt nu slechts voortgezet. Bo vendien is er met de gebruiker afgesproken dat de grond te al len tijden moet kunnen worden opgeleverd; oogst of geen oogst. Een zo gewenste 'principiële discussie' over de zaak kreeg Lindenberg niet op gang. Bewoners van de Kloetingse weg uitten in de commissie hun zorgen. Zij wezen erop dat hun straat onderdeel is van de 'fiets- straat' tussen centrum en Goes- Zuid en dat bij aanleg van een parkeerterrein, meer nog dan nu, gevaarlijke toestanden ont staan nabij de spoorbomen. Ook de commissie was het er in meerderheid over eens dat dat geen aanvaardbare situatie is. Het nieuwe parkeerterrein wordt daarom voor auto's uit sluitend bereikbaar via het Sta tionspark. De komende weken wordt de vervuilde grond aan de kavel-Geijtenbeek in de Goese Nieuwstraatafgegraven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - De bodemsanering van de kavel-Geijtenbeek aan de Nieuwstraat in Goes is maan dag begonnen. De bedrijven Sa- gro uit 's-Heerenhoek en SGS Ecocare uit 's-Gravenpolder ruimen de komende weken de vervuilde grond op. Na het vertrek van verhuisbe drijf Geijtenbeek is het pand ge sloopt om plaats te maken voor appartementen. Dat gebeurde in maart en april van dit jaar. Vervolgens is de grond onder zocht, waarbij bleek dat het ter rein ernstig was vervuild met zware metalen, polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en resten van gebruikte fossiele brandstoffen. Omdat in het grondwater geen ernstige verontreinigingen zijn aangetroffen, kan worden vol staan met het afgraven van de grond. Die wordt eerst tijdelijk ter plaatse in depot gezet om na der te worden bekeken. Als de monsters zijn onderzocht, kan worden bepaald waar de ver vuilde grond naartoe moet om te worden verwerkt. In januari wordt de grond definitief afge voerd. Als de sanering begin volgend jaar achter de rug is. kan de nieuwbouw beginnen. Woon wijzer Zuidwest uit Vlissingen gaat er een complex realiseren met veertien appartementen, waarvan de verkoop momenteel loopt. Het gebouw krijgt een doorgang naar het achterter rein, waar negentien parkeer plaatsen voor de bewoners, een tuin en een speeltuintje zijn voorzien. De gemeente Goes heeft begin oktober al de bouwvergunning verleend. De bouw zelf zal onge veer anderhalf jaar in beslag ne men, zodat het complex in het najaar van 2001 kan worden op geleverd. j door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen gaat peertjes draaien. Het bedrijf wil in sa- menspraak met buurtbewoners op korte termijn proberen om de lichtuitstoot van de 29 fabrie- j ken bij Terneuzen fors terug te dringen. Naast het terugdrin gen van de lichtbelasting voor de omgeving denkt Dow door de 's-HEERENHOEK - Twirl- en Majorettenkorps Showgirls uit I 's-Heerenhoek treedt vrijdag avond 8 december vanaf half acht op in de gymzaal aan de I Pastor Fronhoffstraat in het dorp. Die avond krijgt de ver- ieniging van verzekeraar Inter polis een cheque van 1250 gul den uitgereikt. ingreep ook nog een kleine kos tenbesparing te bereiken. Volgens Dow-woordvoerder Jan Huisman richt het project zich in eerste instantie niet op een kostenreductie. „Dat is niet de hoofdzaak. Wat we willen is de lichtbelasting voor de omge ving terugbrengen. We beseffen ons maar al te goed dat we moet onze activiteiten letterlijk en fi guurlijk een behoorlijke uit straling hebben. De omgeving kan daar last van hebben, dat horen we ook in de gesprekken met onze klankbordgroep. Alles wat we terug kunnen dringen is meegenomen." De voorbije maanden hebben medewerkers van het bedrijf sa men met de 'klankbordgroep' (een inspraakorgaan voor buurtbewoners) gekeken naar de verlichting op en om het be drijf. Gekeken werd of de licht bronnen al dan niet nodig waren en of ze anders konden worden opgesteld, zodat ze de omgeving minder zouden belasten. Huisman: „Die inventarisatie is inmiddels achter de rug. De vol gende stap is dat we nu samen met onze technici zullen bekij ken of zaken kunnen worden aangepast. Het komt er op neer dat sommige lampen - op plaat sen waar ze niet meer nodig zijn - verwijderd worden, andere vervangen worden door duur zame en goedkopere lichtbron nen en weer andere anders zul len worden ingesteld. Ik denk dat dit proces begin volgend jaar zal kunnen worden afge rond." Huisman gaat ervan uit dat, net zoals bij een eerste lichtproject enkele jaren geleden, enkele procenten bespaard kan worden op de totale verlichtingskosten. „Het rendement voor de omge ving zal echter een stuk groter zijn en daar gaat het ons om." Overigens zal ook de scheep vaart op de Westerschelde met een lichtuitstootreductie door Dow gebaat zijnDe voorbije ja ren werd tijdens de vergaderin gen van Schuttevaer in Terneu zen altijd geklaagd over de Dow-verlichting. De schippers komen namelijk in de buurt van het Dow-terrein in een lichtzee, waardoor ze vaak het zicht op de boeilichtlijnen verliezen. Huisman zei gisteren niets van deze problemen te weten. „Bij ons zijn naar ik weet daarover geen klachten bekend", aldus de Dow-woordvoerder. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M,Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L, Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Tweede-Kamerlid Erica Terpstra (links) maakt een praatje met de bewoners van de nieuwe verpleegunit in zorgcentrum Cederhof in Kapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers KAPELLE - Tweede-Kamer lid Erica Terpstra opende maandagmiddag de nieuwe verpleegunit in zorgcentrum Cederhof in Kapelle. Sinds af gelopen juni wonen er veertien dementerende bejaarden. Met een luide klik valt de deur in het slot. Binnen contraste ren de gele vloeren, helblauwe deuren en antieke, eiken meu beltjes. Een bezoekje van Terpstra die meteen bij de bewoners aanschuift wekt nauwelijks verwondering. Veel meer inte resse is er voor het blad met glaasjes advocaat die ter ere van de feestelijkheden worden uitgedeeld. Feest is het omdat Kapelse ou deren die intensief verzorgd moeten worden tegenwoordig in hun eigen dorp kunnen blij ven wonen. Ook lichamelijk zieken kunnen sinds kort in Cederhof worden verpleegd. Speciaal voor hen zijn zes nieuwe woningen ingericht. Om de verpleegunit te kunnen realiseren, nam Cederhof twintig verpleeghuisplaatsen over van verpleeghuis Ter Valcke in Goes Terpstra prees het intitiatief om een verpleegunit in te rich ten binnen de muren van een zorgcentrum Zo is er sprake van een 'zorgcontinuüm', waarbij mensen vanuit hun woning via een aanleunwo ning of een kamer in het zorg centrum zonodig op een ver pleegunit terecht kunnen, zonder Kapelle te hoeven ver laten. Renovatie Cederhof is druk bezig oude ren, ook buiten de muren van het zorgcentrum, zo gerieflijk en veilig mogelijk te huisves ten. Daarom zijn tegelijk met de inrichting van de verpleegunit, 22 achter het zorgcentrum gelegen senio renwoningen ingrijpend gere noveerd. Er is bijvoorbeeld een galerij langsgebouwd die met een lift bereikbaar is. Ook zijn de woningen rolstoeltoegan kelijk gemaakt. Zo kunnen ou deren er langer blijven wonen. Daarmee is de renovatie overigens nog niet af. Het is de bedoeling de kamers in het zorgcentrum in de toekomst te vergroten tot appartementen met gescheiden woon- en slaapkamers. In de gemeenschappelijke huiskamer van de verpleegu nit genieten de bewoners - on wetend van de receptie die een verdieping lager aan de gang is - rustig van hun versnaperin gen. Uit de boxen klinkt het Nederlandse levenslied. Wie wil kan ook hier een borrel krijgen. Het is per slot van re kening feest. VLISSINGEN - De Vlissingse AOV/Unie 55+-fractie wil de minima een extraatje geven van driehonderd gulden. De partij heeft daarvoor een initiatief- raadsvoorstel ingediend. Mensen die moeten leven van een sociale uitkering in deze tijd van welvaart mogen niet in ar moede leven, aldus AOV/Unie 55+ in het raadsvoorstel. De Vlissingse raad heeft al eer der geld uitgetrokken voor mi nima. Onlangs werd besloten dat naast ouders met kinderen, voortaan ook ouderen die leven van een minimum, in aanmer king kunnen komen voor 150 gulden. Met dat geld kunnen zij deelnemen aan sociale en cultu rele activiteiten. De AOV/Unie 55+ vindt dat, nu de lasten stijgen, mensen met een uitkering niet in de steek ge laten mogen worden. Om de pijn in de dure decembermaand een beetje te verzachten, stelt de fractie voor om uitkeringsge- rechtigen driehonderd gulden te geven. De ouderenpartij schat dat het extraatje de gemeente 420.000 gulden kost. Ook de Cliëntenraad Vlissingen heeft zich in de discussie ge mengd. Het adviesorgaan heeft een brief gestuurd aan het colle ge van B en W waarin het aan dringt om het extraatje. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente wil een an tenne voor mobiele telefonie toestaan bovenop zorgcentrum Het Gasthuis in Goes. liet be stuur is gevoelig voor het argu ment van aanbieder Dutchtone dat haar abonnees anders in de Goese binnenstad en deels daarbuiten geen bereik hebben. De gemeenteraad heeft afgelo pen voorjaar een strikt beleid voor het plaatsen van antennes opgesteld. Een van de onderde len daarvan is dat de masten in elk geval niet zijn toegestaan bovenop woongebouwen. Be halve dat het vaak geen fraai ge zicht is, speelde vooral een rol dat de straling mogelijk schade lijk is voor de gezondheid van de mens. Dutchtone, een van de vijf aan bieders van mobiele telefonie in Nederland, is al lange tijd op zoek naar een locatie voor een antenne in of nabij de binnen stad van Goes. Momenteel is de capaciteit en kwaliteit in dat ge bied 'bedroevend', zo zei een woordvoerder van het bedrijf maandagavond in de raadscom missie ruimtelijke ordening. Het is Dutchtone echter niet ge lukt toestemming te krijgen voor het plaatsen van een antenne. Er waren geschikte lo caties, maar daarbij was een concurrent niet bereid mede werking te verlenen of het bleek niet mogelijk te zijn 24 uur per dag toegang te krijgen tot het gebouw waarop de antenne staat. TERNEUZEN - Bij een bedrijf aan de Handelspoort in Terneu- - zen is tussen zondagmiddag en maandagmorgen een vorkhef truck gestolen, die later op de dag werd teruggevonden in de Guido Gezellestraal. De vork heftruck was voor enkele hon derden guldens beschadigd. Daarnaast was er inbraakscha- de aan het bedrijf. Bij het force ren van de toegang was er voor enkele honderden guldens ver nield. De daders hadden de hef truck voor enkele honderden guldens gereedschap gestolen. De enige plek die is overgeble ven is Het Gasthuis. Met het be stuur van het zorgcentrum heeft Dutchtone naar eigen zeggen overeenstemming bereikt, maar de locatie past niet in het beleid van de gemeente Goes. Dat zou betekenen dat klanten van het bedrijf daarvan de dupe wor7 den. Straling Wethouder M. L. 't Hart legde'- het dilemma gisteren voor aan de commissie, met de vraag of de politiek dit wel met haar beleid beoogt. De woordvoerder van Dutchtone gaf aan dat allé rapporten die recent zijn ver schenen aantonen dat de stra^- lingsniveaus - en daarmee de schadelijke effecten - van an tennes ver onder de normen blij - ven. „Er is dus geen enkele reden om antennes op woonge bouwen te weren." Dutchtone heeft de suggestie gedaan één 'nuancering' in het Goese beleid aan te brengen: an tennes op woongebouwen zijn niet toegestaan, tenzij er geen goed alternatief is. Wethouder 't Hart beaamde dat er in het cen trum van Goes voor het bedrijf inderdaad geen andere goede' mogelijkheid is dan Het Gast huis. De meeste commissieleden za gen bij nader inzien geen be zwaar in het 'nuanceren' van het beleid, zodat er ruimte komt voor Dutchtone. Ook A. A. van Oosten (GroenLinks), in het verleden uiterst bezorgd over de stralingseffecten, toonde zich niet bij voorbaat afwijzend, maar wilde nog wel een oordeel van een deskundige. Versoepeling A. N. van Overbeeke (PvdA) vroeg zich af of met het toestaan van een antenne op Het Gast huis, andere aanbieders met vergelijkbare verzoeken ko men. Een medewerker van Dutchto ne bevestigde dat een aanvraag van een branchegenoot voor de zelfde locatie zeker tot de moge lijkheden behoort. Wethouder 't Hart zei, gehoord de uitlatingen van de commis-' sie, dat het college op korte ter mijn met een concreet voorstel komt voor een lichte versoepe ling van het beleid voor dé plaatsing van antennes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25