Gore bijt in stof voor rechtbank Vaarroute kernafval baart CdK zorgen Aanpak BSE kost twee miljoen koeien de kop Loonmatiging in ruil voor scholing van werknemers |T(f Witte Huis komt steeds dichterbij voor Republikein Bush Europa komt Turkije tegemoet Arron overlijdt bij bezoek aan Nederland Koninklijke keuze Uw hypotheek en de belasting in 2001, morgen in deze krant. Oecumenisch feestje in tunnelbuis Feyenoord vreest Stuttgart 4 WEKEN VOOR PZC 12' Zeer zacht Zonnige perioden. In de middag toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Middagtemperatuur 12 graden. Het heerlijk avondje, ook op Sri Lanka 243e jaargang no. 288 dinsdag 5 december 2000 losse nummers 1,8B door John Wanders TALLAHASSEE - De kansen van de Democraat Al Gore op verovering van het Amerikaanse presi dentschap zijn gister avond verder afgenomen. Rechter Sanders Sauls in Tallahassee, de hoofdstad van Florida, wees Gore's verzoek om de officiële uitslag van de presidents verkiezingen in Florida ongeldig te verklaren op alle onderdelen af. Gore's Republikeinse rivaal George Bush blijft ook na deze historische rechtszaak de win naar in Florida en daarmee de winnaar van de presidentsver kiezingen. Het jongste vonnis in de juridi sche slag om het Witte Huis betekent een daverende over winning voor Bush. Gore's ad vocaten kondigden onmiddel lijk aan dat ze hoger beroep zullen aantekenen bij- het Hoog gerechtshof van Florida. Gore meent dat hij op 7 novem ber de meeste stemmen kreeg in Florida. Er moeten grove onre gelmatigheden in het verkie zingsproces hebben plaatsge had, wil de officiële uitslag met succes worden aangevochten in de rechtszaal, betoogde rechter Sauls echter gisteren. Daarvan was in Florida volgens hem geen sprake: „Er is niets illegaals voorgevallen. Er was geen spra ke van stembusfraude of grove nalatigheid." Overigens dient degene die de officiële uitslag betwist - Gore DEN HAAG - De Surinaamse oud-premier Henck Arron is gisteren tijdens een bezoek aan Nederland overleden. Arron is 64 jaar geworden. Hij was lange tijd de leider van de creoolse NPS. Hij leidde Suri name in 1975 naar de onafhan kelijkheid. Arron was premier toen in 1980 ontevreden militai ren een staatsgreep pleegden. De oud-premier stierf in Alphen aan den Rijn in zijn slaap aan een hartstilstand. Hij was in Ne derland, onder meer voor een debat over 25 jaar Surinaamse onafhankelijkheid. De Surinaamse parlements voorzitter Jagemath Lachmon was gisteravond aangeslagen na het bekend worden van het nieuws. Gistermiddag waren hij en Arron nog in Den Haag aan wezig bij een lunch met Tweede- Kamervoorzitter Van Nieuwen- hoven en enkele Kamerleden. „Hij ging daar lachend weg. Het is onvoorstelbaar", aldus Lach mon. De Surinaamse ambassa deur in Nederland, E. Azimul- lah, meent dat een groot Surina mer is heengegaan. „Hij was ie mand die vrijwel zijn hele leven zijn land en de Surinamers heeft gediend. Sinds enkele jaren was hij echt uit de actieve politiek en uitgerekend op het moment dat hij meer tijd aan zijn familie wilde gaan besteden, sterft hij." ANP pagina 2: Arron leidde Suriname naar onafhankelijkheid (Advertentie) Vanavond is de Konmar open tot 19.00 uur! }{üuxLt 60 öoêc 10 in dit geval - aan te tonen dat een hertelling van de stemmen 'in redelijke waarschijnlijk heid' een andere verkiezingsuit slag zal opleveren. Statistisch Gore is daar in de ogen van de rechter niet in geslaagd: „Er is in dit proces geen geloofwaar dig statistisch bewijsmateriaal naar voren gebracht waaruit blijkt dat de verkiezingsuitslag in Florida een andere zou kun nen zijn dan de officieel gecerti ficeerde uitslag." Het federale Hooggerechtshof in Washington deelde eerder op de dag mee dat het een aanvul lende toelichting eist op het om streden vonnis dat het Hoogge- rechtshof van Florida uitbracht inzake het verkiezingsproces in die sleutelstaat. In zijn gerucht makende vonnis van 21 novem ber schoof het hoogste rechts college van Florida de wettelij ke deadline voor het rapporte ren van stembusresultaten op van 14 naar 26 november. Als gevolg hiervan konden als nog de resultaten van enkele handmatige hertellingen wor den meegenomen in het eindcij fer van Florida. Dit bracht de voorsprong van Bush terug van 930 tot 537 stemmen. Het federale Hooggerechtshof wil weten of de collega's in Flo rida hun vonnis van 21 novem ber baseerden op een interpre tatie van de Grondwet of op een interpretatie van de Kieswet van Florida. In het eerste geval is er wellicht sprake van een constitutionele kwestie die in menging van het federale Hoog gerechtshof rechtvaardigt. In het andere geval zal het 'U.S. Supreme Court' zich mogelijk onthouden van een oordeel over deze zaak. Volgens onafhankelijke juridi sche waarnemers is de uit spraak van het federaal Hoog gerechtshof niet uit te leggen als een overwinning voor Bush of Gore. Of het moet al zijn dat Bush met deze uitspraak extra tijd wint. En dat is ongunstig voor Gore, die een race vecht te gen de klok. Hoe langzamer de juridische molens draaien, hoe kleiner de kans dat Gore de verkiezings uitslag in Florida in zijn voor deel kan doen omslaan. Volgen de week dinsdag moeten de kiesmannen van Florida for meel worden benoemd. GPD AMSTERDAM - Koningin Beatrix aan het werk tijdens de inrichting van 'De Voor stelling' in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het staatshoofd opent vrijdag deze grote tentoonstelling met Nederlandse kunst. De vorstin heeft de te bezichtigen wer ken zelf uitgekozen, maar zij benadrukt in de catalogus bij de expositie dat haar eigen door Maurits Sep VLISSINGEN - Commissaris van de koningin W. T. van Gel der maakt zich zorgen over het transport met kernafval dat op 14 december van Vlissingen naar Sellafield vaart. Van Gel der heeft bezwaar tegen een route via het Oostgat, vlak on der de Walcherse kust. Volgens de Nederlandse coördinatoren hebben Belgische autoriteiten een transport via de Wielingen echter verboden. De Belgische scheepvaartbegeleiding ont kent dat. Een schip met kernafval van de kerncentrale Dodewaard ver trekt over negen dagen van Vlis singen naar een opwerkingsfa briek in Sellafield. Voor de route over de Westerschelde kan ge kozen worden tussen het Oost gat, dicht langs de Walcherse kust, of de Wielingen, langs Zeeuws-Vlaanderen en Vlaan deren. Het Oostgat is aanzien lijk smaller en komt dichter langs bewoond gebied. De Wie lingen is niet alleen ruimer, maar ook korter en rechter. Oostgat Toch hebben de Nederlandse coördinatoren van het transport - onder wie Rijkswaterstaat, de (waterjpolitie en diverse minis teries - gekozen voor het Oost gat. Reden is dat Belgische autoriteiten in het verleden door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese landbouwministers hebben gisteren besloten dat alle slachtrunderen ouder dan dertig maanden die niet BSE- getest zijn, moeten worden vernietigd. Volgens minister Brinkhorst (Landbouw) bete kent dat, dat in Nederland in januari zo'n 50.000 runderen moeten worden vernietigd. Voor de hele Unie gaat het om twee miljoen koeien. De maatregel moet ertoe lei den dat consumenten weer vertrouwen krijgen in rund vlees. Fransen en Duitsers eten veel minder vlees, omdat ze bang zijn dat de gekke- koeienziekte BSE leidt tot de dodelijke hersenziekte Creutzfeld-Jakob. De EU ver goedt zeventig procent van de waarde van de dieren, de rest komt voor rekening van de lidstaten. Verdere dienen runderen in de Europese Unie vanaf 1 janua ri absoluut veilig veevoer te krijgen om verdere versprei ding van de gekke-koeien- ziekte te voorkomen. Het ver werken van dierlijke resten tot voeder is vanaf die datum verboden. De maatregel waar de EU- landbouwministers gisteren mee instemden, kost de indu strie miljarden guldens en moet het vertrouwen van de burger in rundvlees herstel len. Veevoer wordt gezien als de voornaamste besmettings bron van de gekke-koeien- ziekte. Er bestaat daarom al sinds 1994 een Europees ver bod op hét verwerken van dier- en beendermeel in voer voor runderen. Varkens en kippen mogen wel dierlijk meel eten, omdat bij deze die ren nog nooit BSE is aange troffen. Steeds opnieuw blijkt echter dat de verschillende soorten voer vermengd worden. Een tijdelijke ban op het gebruik van vrijwel alle dierlijke res ten in alle veevoer, moet ge sjoemel vrijwel onmogelijk maken. De landbouwminis ters accepteerden met ruime meerderheid het commissie voorstel om dierlijke resten voorlopig te vernietigen. Al leen Duitsland en Finland waren tegen. Volgens de Commissie lijdt de Europese veevoederindustrie een jaarlijks verlies van tien miljard gulden door het ver bod. De EU vergoedt die scha de niet. Minister Brinkhorst (Landbouw) weigerde iedere toezegging over compensatie vanuit Den Haag. Landen die aantonen dat de productie van veevoer op vei lige wijze plaatsheeft, kan de EU om opheffing van het to taalverbod op dierlijk meel vragen. Brinkhorst wil dit zo snel mogelijk doen. Volgens hem zijn in Nederland de pro ductiestromen van runder-, varkens- en kippenvoer strikt gescheiden en bestaat daar door geen gevaar voor de volksgezondheid. GPD zouden hebben verklaard dat zij liever geen nucleair transport door de Belgische wateren wil len. Dat heeft Van Gelder verbaasd. Hij wijst in een brief aan de be trokken instanties op het Schei dingsverdrag tussen Nederland en België uit 1839. Daarin is een vrije vaart over de Westerschel de voor schepen van alle natio naliteiten van en naar de havens aan de Scheldemonding gere- geld. Daarnaast vindt de commissa ris het Oostgat niet veilig ge noeg voor dit transport. Die route is volgens hem moeilijker te vrijwaren van protestacties. Zo moet de politie Zeeland al lerlei maatregelen nemen bij duinovergangen. Van Gelder vindt ook dat een 'onnodig lan ge omweg' wordt gemaakt. Het schip vaart eerst naar het noor den en moet later omkeren naar het zuiden. Verstomd Kapitein J. Loncke van de scheepvaartbegeleiding in Oostende ontkent dat een veto is uitgesproken over een transport door de Belgische wateren. „Ik sta verstomd. Ik bén de scheep vaartbegeleiding en ik heb zo iets nooit gezegd. Ik heb nu ook geen opdracht gekregen van ie mand anders om een transport door de Wielingen te verbieden. Ik heb zelfs nog geen enkel ver zoek gezien voor zo'n kern- transport." Loncke geeft wel toe dat België 'niet staat te trappe len' om kerntransporten over haar grondgebied te laten pas seren. „Maar wij proberen voor probleemschepen altijd de kort ste, veiligste en beste route te vinden en dat is inderdaad de Wielingen." B. de Hoop van Rijkswaterstaat Zeeland - mede-verantwoorde lijk voor het traject over de Wes terschelde - kon gisteren niet in houdelijk reageren. „Het is een zeer complex dossier, ik ben nog aan het uitzoeken hoe de vork precies in de steel zit." Hij bevestigde wel dat de Wie lingen beter geschikt is voor dit kerntransport. Zeker omdat het schip wordt begeleid door boten van de waterpolitie. Dan is het Oostgat volgens hem wat aan de krappe kant. „En waaromzouje voor een B-weg kiezen als de snelweg ook beschikbaar is?" Van Gelder dringt er bij alle be trokkenen daarom op aan het transport via de Wielingen te sturen. Advertentie De Europese Unie verschaft Turkije een lening van een kleine miljard gulden. Door de lening is een conflict over het traject dat Turkije moet bewandelen om lidstaat van de Europese Unie te worden uit de wereld geholpen. Turkije kan het geld goed gebruiken. Het land verkeert in een enorme financiële crisis. De koersen op de beurs van Istanboel (foto) zijn gekelderd en de rente heeft een ongekend hoge JT stand bereikt. In de westelijke buis van de Westerscheldetunnel hebben 550 tunnelbouwers maandag de naamdag van hun beschermhei lige Sint Barbara gevierd. Dat gebeurde met een oecumeni sche dienst, die het Zeeuws Seniorenorkest (foto) passend begeleidde. Na afloop was er een stevige hap: zuurkool en bruine bonensoep. Hoewel VfB Stuttgart op de laatste plaats staat in de Bundes- liga en het rommelt bij de Duitse club, is Feyenoord niet ge rust op een goede afloop van het Uefa Cupduel dat vanmiddag in Stuttgart wordt gespeeld. De Rotterdammers moeten het 2-2-gelijkspel van de wedstrijd in de 1 "7 Kuip zien weg te poetsen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; gezondheid: 8; radio en televi sie: 9; zeeland: 11 t/m 15; sport: 17 en 19. voorkeur niet in alle gevallen de doorslag gaf. De koningin wil met haar keuze laten zien wat er de afgelopen vijftig jaar op het gebied van beeldende kunst in Nederland is gebeurd. Op de tentoonstelling, die van 9 december tot 4 februari duurt, zijn 370 wer ken van 130 kunstenaars te zien. foto Marcel Antonisse/AN P van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbonden matigen de lonen als het kabinet met meer geld voor scholing over de brug komt. Dat hebben de sociale partners en het kabi net gisteren afgesproken tijdens het traditionele najaarsoverleg. Daarmee zijn alle partijen te vreden gesteld. De afgesproken ruil is een doorbraak. Vorige week nog lukte het de werkge vers en de vakcentrales niet hierover een akkoord te berei ken. De vakbonden vonden hun centrale looneis van vier pro cent meer dan verantwoord, terwijl de werkgevers die veel te hoog vonden. FNV-voorzitter De Waal bena drukt dat de vakcentrales nog gewoon vier procent loon eisen. „Maar als de werkgevers in een bepaalde CAO bereid zijn heel veel aan scholing te doen, willen wij best wat minder loonsver hoging. Alles draait erom als eindresultaat een verantwoorde CAO te kunnen laten zien." Als het de werkgevefs en werk nemers lukt dat voor elkaar te krijgen, dan stelt minister Ver meend van Sociale Zaken extra geld voor onderwijs beschik baar. Om wat voor bedrag het gaat, is nog niet duidelijk. „Wel dat het meer is dan de half mil jard die wij eerder hebben toe gezegd", zegt Vermeend. Het geld wordt vooral gestoken in het opknappen van het beroeps onderwijs. „Aan de ene kant staan werkgevers te springen om mensen met een beroepsop leiding. Terwijl er aan de andere kant maar weinig mensen naar toegaan omdat het imago van het beroepsonderwijs zo slecht is", zegt De Waal. Langer werken De FNV en CNV doorbraken gisteren het taboe op langer werken. Na afloop van het na jaarsoverleg bleek dat beide vakcentrales instemmen met het verlengen van de arbeids duur van individuele werkne mers. Centrale afspraken in CAO's over de terugkeer van de veertigurige werkweek zijn uit den boze. CNV-voorzitter Terpstra noem de de arbeidsduurverlenging een oplossing voor de krapte op de arbeidsmarkt. „Mensen die langer willen werken, moeten die mogelijkheid krijgen." FNV-voorzitter De Waal viel Terpstra bij, maar is evenmin voorstander van overschrijding van de arbeidsduur als dat col lectief gebeurt. Hij wees erop dat parttimers indien gewenst best meer kunnen werken. Tot nu toe wezen de bonden langer werken van de hand. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1