De grens ligt bij een flesje wijn Domburg onbetaalbaar voor jeugd Wie niet oplet, rijdt de plomp in PZC Toezicht te water door politie en douane is tot minimum gedaald Middelburgse PvdA vindt Kamerlobby N57 verkeerde weg Kluizen uit huizen gestolen PvdA-raadslid hekelt 'uitlenen' gemeentegrond Reimerswaal Gedragscode bewaakt integriteit Vlissingse bestuurders en ambtenaren Fakkelwake Amnesty in Vlissingen eritaaJ»»* e*H- m ttmmmm. mm m issi- bliiiiwwy^ Y WStSm i i wmtmmmtts ...-mt—i wamssmm.^ i um. rs,j, r J, I'y '-V-/ Woninginbraak Rangers WNF bekijken water Boete voor hardrijders door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tegenover het diner voor de hele gemeente raad staat de verwachting van een fikse opdracht voor de goed geefse projectontwikkelaar. Of het gratis reisje naar de Baha ma's brengt de bestuurder in ge wetensnood. Bestuurders en medewerkers van de gemeente Vlissingen krijgen voor deze in- tegriteitskwesties spoedig een houvast in een gedragscode. „We moeten spreken over inte griteit als er niets aan de hand is", vond burgemeester A. van Dok-van Weele. In de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegenheden werd maandagavond gediscus sieerd over integriteit. Want dat er aan cadeautjes krijgen risi co's kleven, is een algemeen probleem, erkenden alle raads leden. De SP had daar een dui delijk antwoord op. T. de Roos: „Verder dan een bloemetje of flesje rode wijn moeten we niet SCHARENDIJKE - Tus sen vrijdagavond en maandagmorgen acht uur is ingebroken in een wo ning aan de Kuijerdamse- weg in Scharendijke. Uit de woning is onder meer communicatieappa ratuur, een kluis en ge luidsapparatuur wegge-" nomen. De totale waarde loopt in de honderden gul dens. De toegang tot de woning is geforceerd. Uit een woning aan de Hulsmeet in Serooskerke zijn tussen zaterdagoch tend half tien en maan dagmiddag drie uur onder meer enkele duizenden guldens, een kluis, geluids- en communica tieapparatuur, sieraden en gereedschap gestolen. De buit bedraagt enkele duizenden guldens. gaan. Dan breng je niemand in moeilijkheden." Van Dok zei ook lang op die lijn gezeten te hebben. Naar voor beeld van wijlen Ien Dales volg de zij het principe: „Een beetje integer bestaat niet." Van Dok heeft de ervaring dat die hou ding in de praktijk moeilijk en onvriendelijk is. Na afloop van een bijeenkomst onlangs in de Samen op Weg Kerk in Oost- Souburg kreeg Van Dok 'twee flessen wijn en nog enkele ande re zaken aangeboden'. „Moet ik dan zeggen dat één fles wijn mijn maat is? Ik geloof absoluut niet dat de kerk mij met de wijn wilde omkopen." Volgens E. Walrave-Troost van de PvdA komt de grens van on kreukbaar gedrag naderbij zo dra geschenken of gunsten 'ie mand het gevoel geven, dat er een tegenprestatie wordt ver langd'. Aan de bar T. Aalfs van D66 koppelde daar aan dat 'naïviteit soms schade op kan leveren'. Laat je niet in pakken door een zakelijke part ner. „Iemand vraagt om proble men als hij na een bijeenkomst twee, drie uur later nog aan de bar hangt met een zakelijke partner." Van Dok kon zich daarin vin den „Het is in alle opzichten een slecht idee om met zakelijke re laties door te zakken. Ik ga rare dingen zeggen als ik lang door zak." Integriteit strekt verder. P. van Zalen van GroenLinks opperde dat ambtenaren in verkiezings tijd niet hun politieke partij zouden moeten uitdragen. Bij de vorige verkiezingen liepen er ambtenaren rond met buttons van een politieke partij op hun revers. „We moeten daar voor zichtig mee zijn." Van Dok gaf nog de hint mee om bij integriteitsrisico's een colle ga een controle op bijvoorbeeld een uitgavepost te laten uitvoe ren. Volgens haar had Bram Pe per daarmee ook zijn troostelo ze aftocht als burgemeester van Rotterdam kunnen voorkomen. Want soms ontstaat binnen een persoon een vervaging tussen het privé- en het zakenleven. „Peper was alleen maar de zaak geworden." door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Middel burgse RPF Tweede-Kamerlid L. C. van Dijke vindt dat de ca paciteit bij douane en politie op de Zeeuwse wateren tot een bui tengewoon kwetsbaar mini mum is gedaald. Hij leidt dat af uit het gegeven dat zowel een douanevaartuig als een politie- boot tijdelijk uit de vaart zijn. Beide schepen zijn in Vlissingen gestationeerd. Het Kamerlid heeft zijn veront rusting kenbaar gemaakt via schriftelijke vragen aan minis ter K. De Vries van Binnenland se Zaken en staatssecretaris W. Bos van Financiën. Bij het nog maar kort geleden nieuw opgeleverde douane- vaartuig Jan van gent zijn ernstige mankementen gecon stateerd. Het schip kan waar schijnlijk tot de jaarwisseling geen dienst doen. Depolitieboot P94 kan niet uitvaren omdat er brand is geweest in de machine kamer. Van Dijke heeft vernomen dat het reservevaartuig van de douane niet naar zee kan en ook niet geschikt is om dienst te doen op de Schelde. Hij maakt zich zorgen over het daardoor verminderde douanetoezicht. Ook vraagt hij zich af of nu al leen de in Hansweert gestatio neerde politieboot P82 verant woordelijk gesteld kan worden voor het totale politietoezicht op de Oosterschelde. Van Dijke, die zijn schriftelijke vragen me de heeft gesteld namens GPV- ChristenUnie, vindt dat er be leid moet komen waarbij een adequaat toezicht door douane en politie gewaarborgd blijft. Improviseren Namens de waterpolitie liet diensthoofd A. A. M.Hellemons maandagavond weten dat het toezicht van de waterpolitie door het uitvallen van de poli tieboot P 94 'tot een verant woord minimum is gedaald'. „We zullen even scherp moeten organiseren en improviseren." Elders gestationeerde vaartui gen kunnen bijspringen. Ook is het denkbaar dat bemanningen van verschillende diensten tij delijk bij elkaar opstappen. „Misschien dat we enkele con troles minder kunnen uitvoe ren", zegt Hellemans van de mogelijke consequenties. Hij verwacht dat de door brand ver oorzaakte schade aan de poli tieboot zo snel zal zijn hersteld dat de boot voor het aanstaande nucleair transport op 14 decem ber weer inde vaart zal zijn Van douanezijde was maandag avond niemand bereikbaar om iets te zeggen over de conse quenties van het uitvallen van de Jan van gent voor het doua netoezicht op de Zeeuwse kust wateren. KRUININGEN - F. J. Linden- berg (PvdA) beschuldigde bur gemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal maan dagavond tijdens de commissie openbare werken ervan een be paalde boer zonder overleg grond te hebben 'toegespeeld'. Het gaat om een perceeltje langs de Nieuwlandse Binnendijk in Oostdijk. Dal is door de ge meente aangekocht met oog op de toekomstige uitbreiding van het dorp Zolang die uitbreiding niet aan de orde is. mag de akker door een agr iër uit het dorp wor den bebouwd. Onterecht vindt Lindenberg. Hij meent dat de raad enkele ja ren geleden besloot dat een der gelijk perceel helemaal niet door een particulier mag wor den gebruikt. En, zo voegde hij er nog aan toe, vindt het ge meentebestuur het toch nodig dat iemand dat soort grond be bouwd, dan moet er een openba re inschrijving plaatsvinden. Wethouder J. A. Bliek verklaar de dat het perceel langs de Nieuwlandse binnendijk ook voordat de gemeente dit aan kocht al door de betreffende boer bebouwd werd Dat ge bruik wordt nu slechts voortge zet. Bovendien is er de afspraak dat de grond te allen tijden moet kunnen worden opgeleverd. dinsdag 5 december 2000 Winnares Chelsea Kuyt ontvangt de 2001-kalender van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid uit handen van M. van Zuilen. foto Lex de Meester door Joachim van Maaren VLISSINGEN - De tekening van de acht jarige Chelsea Kuyt, leerlinge aan de Franciscusschool in Vlissingen, is opge nomen in de 2001-kalender van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROVZ). Onder een luid applaus van alle leerlingen van de Franciscusschool werd zij maan dagmiddag gehuldigd door M. van Zuilen namens het ROVZ. De gelukkige winna res had een kleurrijke tekening gemaakt waarbij een automobilist als gevolg van onoplettendheid van een brug afkukelde. Haar uitverkoren inzending fleurt nu de maand augustus op. De vijfjarige Cinthia van Meerendonk van de Sint Jozefschool viel eveneens in de prijzen. In haar tekening attendeert zij door een fiets met vele lampjes te behan gen, verkeersdeelnemers erop dat zij zich moeten laten zien in het verkeer. Beide winnaressen werden onderscheiden met een oorkonde, een geschenkenbon en één van de eerste exemplaren van de ROVZ- jaarkalender waaraan zij zelf een bijdra ge hadden geleverd. Tevens werden de scholen van de prijs winnaars beloond met een cheque van 7 5 0 gulden, voor een uitgave die ten goede moet komen aan de veiligheid van jonge verkeersdeelnemers Van de 1081 inzendingen van maar liefst 138 scholen in Zeeland moest een jury uit eindelijk een selectie maken van slechts 12 inzendingen, die alle maanden van het jaar zouden kunnen vertegenwoordigen. De jury vond dat beide deelnemers uitste kend waren omgegaan met het thema 'Kind en Verkeersveiligheid 2000'. De te kenwedstrijd heeft als doelstelling kinderen op een speelse en educatieve ma nier bezig te laten zij n met verkeersveilig heid. I VLISSINGEN- De Vlissingse Amnestygroep houdt vrijdag 8 december haar jaarlijkse fak kelwake. Hiermee wordt aandacht ge vraagd voor de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens, die zondag 10 december 52 jaar geleden zijn aanvaard. De fakkelwake, waaraan ieder een kan deelnemen, wordt ge houden van 19.00 uur tot 20.30 uur en vindt plaats op het Schel- deplein aan de kop van de Wal stra at. Tijdens de bijeenkomst wordt er poezië en proza voorgedragen, Tevens staat Amnesty Vlissin gen op zaterdag 9 december met een zogenaamde 'kerstkraam' in het winkelcentrum. Naast een uitgebreid assortiment aan kerst-en nieuwjaarskaarten en kaarsen bestaat de mogelijk heid om 'actiekaarten' te ver sturen naar regeringen die zich schuldig maken aan martelingen. Amnesty Inter national is deze campagne in oktober van dit jaar wereldwijd begonnen met de bedoeling ze tot het eind van volgend jaar te laten duren. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Miriam van den Broek DOMBURG - „Wat ik van het voorjaar heb meegemaakt tij dens mijn zoektocht naar een huurwoning in Domburg, sloeg alles", zegt Willem Passenier uit Domburg. „En helaas is mijn verhaal hetzelfde als dat van veel jongeren uit ons dorp." Passenier, zelf zeventig jaar oud, hield onlangs een enquête onder jongeren tot vijfentwintig jaar over het zoeken naar een woonruimte in Domburg. Het onderzoek voerde hij uit op ver zoek van enkele jongeren. De uitkomst luidde dat er te weinig betaalbare huurwoningen zijn voor mensen die nog niet zo lang werken. Een woning in Dom burg kopen, is voor deze doelgroep vrijwel helemaal uit gesloten gezien de hoge koop prijzen. „Er zijn in Domburg huurwo ningen van negenhonderd gul den per maand. Dat is echt niet op te brengen voor mensen met lage inkomens. En wat nog erger is, is dat er huurwoningen zijn die worden onderverhuurd als vakantiewoning", vertelt Pas senier. „Als je dat bij de woning stichting zegt, krijg je te horen dat dat niet allemaal te contro leren is. Er is een knul die zes maanden in Domburg woont en het andere half jaar in de Rand stad werkt. Gedurende die pe riode staat zijn huurwoning ge woon leeg." Directeur P. Bakker van Woning Stichting Walcheren (WSW) zegt dat er in Domburg achttien huurwoningen zijn voor jonge ren tot 23 jaar. De gemiddelde huurprijs bedraagt 563,38 gul den per maand. Daarnaast heeft de WSW tachtig huurwoningen voor andere doelgroepen. De ge middelde huurprijs daarvan ligt op 680,04 gulden. Van deze tachtig woningen, kunnen er volgens Bakker nog zestien ge bruikt worden voor de huisves ting van jongeren. Wachten Behalve Passenier, heeft ook Anja de Visser ervaringen met het zoeken naar een huurwo ning in Domburg. „Kopen kon ik niet. Ik was dus op huur aan gewezen Het heeft driekwart jaar geduurd voordat ik voor een woning in aanmerking kwam. Of dat normaal is, weet ik niet. Maar voor mensen die omhoog zitten, is dat in ieder ge val te lang. Die kunnen hier niks vinden. Ik heb kennissen die uitgeweken zijn naar andere dorpen. En als je hier je sociale leven hebt, is dat erg verve lend." a*l,assist- gas sag S&53£L$9k_ &iSS8iï»Wi!Mipb .v- A, i,m rïöï&shsB i_:. m tT:-*W| wtssmm Bweav 'X» - tL'/Tï..wXLJUi iag| Ë2SS2!. ..'T KAltONWOSTKAAl Cj ïïJSSSSi CMI Voor starters op de huizenmarkt in Domburg is kopen geen optie, vanwege de torenhoge prijzen, maar aan een huurhuis is ook bijna niet te Lex de Meester komen. Elise Klopmeijer vindt het eveneens moeilijk om aan een woning te komen. „We stonden een half jaar ingeschreven voor een huurwoning en uiteindelijk hebben we via. via een woon ruimte gevonden. Het probleem was dat we er best haast mee hadden. Mijn man werkte na melijk al in Domburg, maar we woonden nog buiten Zeeland. Voor jongeren die momenteel op zoek zijn, is het helemaal lastig een betaalbare huur- of koop woning te vinden. Ik denk dat het probleem in Domburg het grootst is van heel Walcheren. Maar in vergelijking met de rest van Nederland, zal het wel nor maal zijn." Om te voorkomen dat huurwoningen ook nog eens worden onderverhuurd, heeft Passenier het college van burge meester en wethouders voorge steld de huurwoningen in eigen hand te houden. Volgens de wethouder kan dat niet. „Met andere woorden, ze willen het niet", zegt Passenier. „Maar zoals het nu loopt, gaat het niet goed." De zoektocht van Passenier be gon met een brief aan WSW. „Toen ikna vier weken nog niets hoorde - wat ik al niet netjes vind - heb ik maar gebeld met de woningstichting. Er werd ver teld dat ik eerst moest reageren door een ingevulde woningbon op te sturen. Dat heb ik gedaan en later werd mij gevraagd of ik naar het kantoor van de wo ningcorporatie wilde komen. Ze wilden met mi jen de toenmalige huurder afspreken wat ik zou overnemen. Ik dacht dat ik de hoofdprijs had gewonnen Maar helaas." Bij binnenkomst op het kantoor werd de Domburger vreemd aangekeken. „Ik had pech ge had, zei men. Er was een foutje gemaakt. Niet ik, W. Passenier, had de woning toegewezen ge kregen, maar een A. Passenier. Goed, fouten maken we alle maal Ik verzocht hen de fout te foto L herstellen door mij een andere woning aan te bieden. Toen vroegen ze: 'Wie denkt u wel dat u bent?', en de deur werd voor mijn neus dicht gegooid. Ben ik daar nou zeventig jaar voor ge worden? Om zo behandeld te worden?" Kruisje Er zijn jongeren uit het dorp die volgens Passenier dezelfde er varingen hebben als hij. Zij dur ven alleen niet met hun verhaal naar buiten te komen. „Ze zijn bang dat ze een kruisje achter hun naam krijgen", zegt Passe nier „en niet meer voor een wo ning in aanmerking komen." door Ab van derSluis MIDDELBURG - De PvdA- fractie in Middelburg weigert bij haar Kamerleden te lobbyen voor de aanleg van de N57. B en W onderzoeken op dit moment samen met de provincie en Rijkswaterstaat Zeeland of de Dammenroute samen met het bedrijfsleven vóór 2006 ge bouwd kan worden. Het college had de partijen in de gemeente raad gevraagd contact te zoe ken met hun Kamerleden voor steun. Het gemeentebestuur van Mid delburg wil al jaren dat het Rijk de N57 aanlegt. Deze Dammen route verbindt rijksweg A58 Vlissingen-Bergen op Zoom met de Stormvloedkering. Ondanks herhaalde protesten van B en W, de gemeenteraad en het provin ciaal bestuur, hebben de minis ters van Verkeer en Waterstaat de aanleg steeds voor zich uitge schoven. De N57 is opgenomen in het meerjarenprogramma van verkeer en waterstaat. Eer dere aanleg behoort tot de mo gelijkheden als de regio Zeeland zelf zorgt voor voorfinanciering van de weg. Afspraken Vorige week maakte het college bekend dat er nog steeds een on derzoek loopt naar het mogelijk zelf betalen van de N57. De PvdA-fractie vindt het om die reden niet gepast nu al te lobby en in Den Haag. De bal, aldus de sociaal-democraten in een brief aan het college, ligt nu bij de re gio. De afspraken in het meerja renprogramma liggen vast. Het heeft, aldus de PvdA, dan ook geen zin om steun te zoeken bij het parlement, dat immers ak koord is gegaan met het meerja renprogramma van verkeer en waterstaat. Onbeholpen Volgens de PvdA-fractie maakt het college zich schuldig aan 'onbeholpen bestuurlijk hande len' door aan de gemeente- raadsledën te vragen of zij willen lobbyen bij hun Kamer leden Door steun te zoeken bij partijgenoten wordt de minister van Verkeer en Waterstaat en haar departement gepasseerd. Dat is, aldus de fractie in de brief, bestuurlijk 'niet correct' De sociaal-democraten vinden het netter en juister als eerst het onderzoek naar de voorfinan ciering wordt afgewacht Pas daarna kan contact worden op genomen met het ministerie. De PvdA-fractie vindt het ver- zoek-van B en W om steun in Den Haag te zoeken voor de N57 nog vreemder, omdat vorige maand een voorstel om alvast geld te re serveren voor de voorfinancie ring niet werd aangenomen MIDDELBURG - In een woning aan de Prinsenlaan in Middel burg is tussen zondagochtend elf en zondagavond kwart over negen ingebroken Uit de wo ning werden duizenden gul dens, sieraden, communicatie apparatuur, cosmetica en een kluis weggenomen De toegang tot de woning.is geforceerd. Het totale schadebedrag is nog on bekend. RITTHEM - Wat gebeurt er met het water als je de wc doortrekt, of na de afwas het water laat weg lopen? En hoe krijg je dat water weer schoon? Kinderen die willen weten hoe dat gaat en zei f waterproefjes en tests willen doen, kunnen zater dag 9 december met het Wereld Natuur Fonds een bezoek bren gen aan de rioolwaterzuivering aan de Ford de Ruyterweg te Ritthem. Het is verstandig oude kleren aan te doen, want bij dit uitstapje kunnen de deelnemers vies worden. Het bezoek begint om 13.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Kinderen die willen mee doen, moeten zich vóór vrijdag 8 december opgeven bij de Ran gers van het WNF, A.C. van Es aan de Kempenaarstraat 32 in Vlissingen (na 18 uur) MIDDELBURG - Bij radarcon troles op de Veerseweg in Mid delburg zijn dertien automobi listen betrapt op te hard rijden. Tussen 7 en 9 uur en tussen 12.45 en 13.35 passeerden 764 voer tuigen de radar. Een snelheids controle in Zoutelande leverde twee bekeuringen op. De politie' controleerde tussen 9.25 en 11.45 het verkeer op de Weren- dijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13