PZC FNV vecht tegen hoge werkdruk Bakker Bart breidt uit met ijs 7 Nadruk op hoger loon irriteert vakbondsleider De Waal Dockwise komt terug uit België P C biedt Benetton filialen aan Expansie Bentex kost banen Nuon neemt cv-installateur over Quaker Oats en Pepsi praten weer Winstwaarschuwing Sopheon Lonen bouw meer dan gemiddeld omhoog Easy Jet wantrouwt afbraakprijzen van concurrent Transavia Duitse begroting zaterdag 2 december 2000 Jongeren willen geen lid worden van een saaie club als de FNV. „En gelijk hebben ze", zegt voorzitter Lodewijk de Waal. Daarom is de komende jaren een metamorfose van de FNV no dig. Leden zullen kunnen stemmen via Internet. En via CAO's moet de combinatie van werk en privé-leven beter mogelijk gemaakt worden. „Met alleen loon trekje geen leden." door Rixt Albertsma en Sylvia Marmelstein Lodewijk de Waal heeft hem wel even geknepen toen de bouwbond deze week vasthield aan een looneis van zes procent. En nog steeds zijn de zorgen niet voorbij. Als de bouwvakkers zes procent krijgen, bestaat het ge vaar dat de leden van andere bonden óók meer willen. „Ik ben bang voor een haasje- over-effect", zegt hij, terwijl zijn vingers een sprongetje ma ken op zijn bureaublad. „Voor je het weet zit je op acht procent, net als vroeger. En dat leidde toen tot massawerkloosheid." De felle reacties uit de politiek en van het Midden- en Kleinbe drijf (MKB), die stellen dat 3,5 procent meer dan genoeg is, noemt hij belachelijk. „Het zijn toch rare praatjes als Dijkstal voor een zaal met zelfvoldane WD'ers staat te verkondigen dat vier procent desastreus is. Hoeveel verschil kan er nou in 0,5 procent zitten, vraag je je dan af." Hij zegt het niet met zoveel woorden. Maar eigenlijk vindt de FNV-voorzitter de looneis van zes procent van de Bouw bond onverantwoord. „De bond BREDA - Het hoofdkantoor van zeetransporteur Dockwise ver huist van het Belgische Meer naar Breda. Er komen zeventig mensen te werken. Dockwise is een van oorsprong 'Nederlands bedrijf dat in de ja ren zestig om fiscale redenen naar België verhuisde. Door veranderingen in het Neder landse belastingstelsel is het klimaat voor scheepvaarton dernemingen intussen gunsti ger geworden. ANP heeft daarmee toch haar eigen onderhandelingspositie een beetje ondergraven. Ik hoop echt dat ze niet voor die zes pro cent gaan staken. Want dan zal ik ze niet steunen." De Waal begrijpt best dat de werknemers in de bouw meer willen. „Het gaat al heel lang heel goed in de sector. Bouw vakkers zien vanaf de steigers hun bazen steeds weer in een nieuwe Mercedes voorrijden en willen ook wel even vangen." Toch vindt uitgerekend hij het loon niet het belangrijkste. Het irriteert hem zelfs dat daar zo de nadruk op wordt gelegd. „The ma's als werkdruk en de combi natie van werk en privé vinden mensen steeds belangrijker." Werkdruk, de combinatie ar beid en zorg, het zijn onderwer pen die sneller geregeld kunnen worden. „Er zijn nu eindelijk projecten bij bedrijven om de werkdruk aan te pakken, maar het heeft lang geduurd voordat het onderwerp werkdruk op de agenda stond. „Werkgevers zei den eerst: werkdruk, dat be staat niet. Net als seksuele inti midatie. dat 'komt helemaal niet voor', zoals een van de werkgevers ooit eens tegen mij zei." Volgens De Waal is het aan de vakbonden te danken dat die punten nu serieus genomen worden. Net als de kinderop vang. „Het is natuurlijk een his torische fout geweest dat de overheid dat zelf niet heeft gere geld. Ook doet de overheid nog veel te weinig aan een goede combinatie van werk en privé- leven." De komende jaren legt de vakbond de nadruk op 'de strijd voortijd'. Belemmeringen Voor herintreedsters is de werk tijd bijvoorbeeld een van de grootste belemmeringen om weer aan de slag te gaan, meent De Waal. „Werkgevers houden daar nauwelijks rekening mee." De Waal: „Hoeveel verschil kan er nou in 0,5 procent zitten?" De Waal heeft er een hard hoofd in als bedrijven zeggen dat ze ie dereen in dienst willen nemen omdat ze geen mensen kunnen krijgen. „Vaak blijkt binnen zo'n bedrijf van alles mis te zijn. Onlangs was een ijzervlechter in het nieuws, die door personeels tekorten mensen uit Ierland moest halen. Toen we dat uit zochten bleek dat hij alle werk nemers uit de eigen regio al had weggejaagd door de slechte ar beidsomstandigheden. Die mensen uit Ierland blijven na tuurlijk ook niet lang." Vooral de jongere generatie werknemers hecht aan een goed evenwicht tussen werk en privé- leven. „Zeker als man en vrouw allebei werken en ze ook voor de kinderen moeten zorgen. Dan wil je een baas die je wat wij heid geeft bij het bepalen van je werktijden. Uit alle onderzoe ken blijkt dat jongeren de mees te waarde hechten aan kinder opvang en zeggenschap over de eigen werktijden. Daarom heb ben we daar de afgelopen jaren flink voor gestreden in alle CAO's." Jongeren Toch worden jongeren geen lid meer van een bond. Momenteel is 29 procent van alle Nederlan ders aangesloten bij een vak bond. het grootste deel ouder dan 45 jaai*. De Waal snapt wel waarom jongeren de vakbewe ging links laten liggen. „De ma nier waarop wij werken spreekt hen niet aan. En ze hebben nog gelijk ook. We doen een hoop saaie dingen. Als jeziet dat iede re vergadering begint met het vaststellen van de notulen, er daarna een rondwaag is en ver volgens een sluiting, dan denk je toch ook: dat kan anders." De FNV neemt zich daarom de komende jaren op de schop. „Willen we jongeren aantrek ken, dan zullen we dingen moe ten doen die zij belangrijk vin den. We moeten democratischer wordenDoor hen over een hele boel onderwerpen te laten stem men via Internet", filosofeert De Waal hardop. Ook zal de FNV steeds meer op de commer ciële toer gaan. „We gaan dien sten aan bedrijven leveren tegen betaling. We hebben nu al het Bureau Beroepsziekten. Dat probeert m bedrijven te voorko men dat mensen een beroeps ziekte als RSI krijgen." Ook krijgt de FNV veel meer een adviesfunctie voor werkne mers. In de nieuwe CAO's zijn foto Phil Nijhuis/GPD niet meer alle arbeidsvoorwaar den heel strak vastgelegd. Ze geven werknemers de ruimte om een deel van hun arbeids voorwaarden zelf in te vullen, zoals over werktijden, pensi oenopbouw, salaris en scholing. „Wij kunnen werknemers daar bij onpartijdig adviseren." Gratis De bestaande succesvolle dien sten van de FNV zullen in de nieuwe plannen worden opge nomen. „Al jarenlang laten 120.000 mensen hun belasting formulier invullen door de FNV, terwijl de Belastingdienst het ook gratis voor hen doet. Blijk baar hebben de mensen meer vertrouwen in ons. Logisch, want wij hebben er geen belang bij hen zoveel mogelijk belas ting te laten betalenGPD ZOETERMEER - Peek Cloppenburg onderhandelt met het Italiaanse kledingbedrijf Benetton over de overname van drie filialen. Dat heeft de directie van het in financiële nood verke rende modewarenhuis gisteren bekendgemaakt. P&C Nederland liet een maand geleden weten achttien filia len in Nederland en België te sluiten, omdat de resultaten slecht blijven. „We zijn in gesprek met Benetton, maar het is allemaal nog heel prematuur", aldus O. Kerkhoven van het managementteam van P&C. Benetton heeft laten weten dat wordt gesproken over overname van filialen in Rotterdam, Den Haag en Brussel. ANP LEMMER - Bentex, een dochteronderneming van detailhan delsketen Macintosh, gaat uitbreiden. De textielketen, actief in het noorden van het land, wil zijn winkelnetwerk vergro ten. Daartoe gaat het bij de distributie samenwerken met zus terorganisatie Superconfex in Stein. Hierdoor verliezen 26 medewerkers op het hoofdkantoor en distributiecentrum in Lemmer hun baan. Voor hen wordt zo veel mogelijk vervangend werk binnen Maxcintosh gezocht, aldus de directie. Bentex heeft momenteel 48 winkels in het noorden van het land. Volgend jaar worden er nog eens tien geopend. Bentex en Superconfex zijn onderdeel van Macintosh Group. Dit concern gaf donderdag nog een winstwaarschuwing. ANP ARNHEM - Het voormalige nutsbedrijf Nuon (leverancier van gas, stroom en water) heeft opnieuw een overname ge daan buiten de eigen sector. Nuon wordt volledig eigenaar van Feenstra, een landelijke installateur van verwarmings- en warmwaterinstallaties. Feenstra, met het hoofdkantoor in Lelystad, onderhoudt de verwarmingssystemen van 550.000 woningen. Het bedrijf heeft grote contracten met verhuurders en met particulieren. Dejaaromzet bedraagt 300 miljoen. Er werken 1200 mensen vanuit zeventien vestigingen. Nuon heeft onlangs nogNont overgenomen. Dat bedrijf haalt het grootste deel van de omzet uit leveranties aan waterzuive- ringsbedrijven. ANP NEW YORK - Het Amerikaanse frisdrankenconcern PepsiCo lijkt alsnog levensmiddelenbedrijf Quaker Oats over te ne men. Vorige maand mislukte het overleg. Vervolgens haakten Coca-Cola en het Franse Danone af als mogelijke kopers. PepsiCo is nu opnieuw in gesprek met Quaker en zal vermoe delijk binnen enkele dagen een akkoord bereiken. Dat meldde The Wall Street Journal gisteren in zijn internet editie. Volgens de krant praten de bedrijven over de eerder door Pepsi voorgestelde aandelenruil, die neerkomt op een overnamesom van ongeveer 14,3 miljard dollar 36 miljard). Quaker Oats is voor het frisdrankenconcern vooral interes sant door de sportdrank Gatorade. ANP AMSTERDAM - Softwarehuis Sopheon heeft gisteren een winstwaarschuwing gegeven. De verliezen komen nog hoger uit dan werd verwacht. Bovendien voldoet de omzetgroei niet aan de marktverwachtingen. De tegenslag heeft te maken met verslechterende marktom standigheden voor computersoftware. Ook verloopt de inte gratie van het bedrijf Teltech, dat onlangs werd aangekocht, minder eenvoudig dan gehoopt. ANP DEN HAAG - De con tractlonen in de bouw zijn de laatste jaren bovenge middeld gestegen. Sinds 1981 zijn de CAO-lonen in de marktsector gemid deld met 55 procent om- hooggegaan en in de bouw met zestig procent. Dat blijkt uit berekenin gen van het Centraal Plan Bureau. De hoge lonen rechtvaardigen volgens de bouwwerkgevers geen looneis van zes procent. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geeft voor de bouw een hogere dan gemiddelde stijging aan. De CAO-lo- nen gingen volgens het CBS sinds 1990 met 29,9 procent, in de bouwnij verheid met 34,8 procent, bijna vijf procent om hoog. Maar in dat cijfer zijn ook de loonontwikke lingen in een deel van de toeleveringsbedrijven verwerkt, evenals die bij projectontwikkelaars. En vooral in die laatste sector zijn de verdiensten de af gelopen jaren omhoog ge sprongen. FNV Bouw zet kantteke ningen bij de vermeende loon voorsprong voor de bouw. „Wat meet je pre cies. In sommige gevallen de CAO-lonen, in andere weer de werkelijk uitbe taalde uren", aldus CAO- onderhandelaar D. van Haaster. ANP (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 door Richard Mooyman LONDEN - De Britse prijsvech ter Easy Jet houdt de verkoop van goedkope tickets door Transavia scherp in de gaten. „We zullen onmiddellijk forme le stappen nemen als blijkt dat Transavia zich schuldig maakt aan oneerlijke concurrentie met als doel om ons uit de markt te drukken", aldus directeur R. Webster gisteren na afloop van een luchlvaartcongres in Lon den. De concurrentieslag op Schip hol wordt steeds heviger. Easy Jet gaat Amsterdam Airport op waarderen tot een nieuwe thuis basis. Dit betekent een aanval op de positie van de KLM- groep, waartoe ook Transavia behoort. Naast de huidige be stemmingen Londen, Liverpool en Genève gaat Easy Jet vanaf begin januari ook op Nice, Edinburgh en Belfast vliegen. Transavia (tachtig procent KLM) gaat nu onder de vlag van Basiq Air voor afbraakprijzen lijnvluchten aanbieden naar Nice en Barcelona. Met een ta rief van 63 enkele reis (exclu sief luchthavenbelasting) naar Nice duikt de Nederlandse chartermaatschappij zelfs en kele guldens onder de bodem prijzen van Easy Jet. De tarie ven gelden overigens slechts voor een handjevol stoelen. Webster koestert enig wantrou wen jegens de stap van Transa via. „Het kan toeval zijn, maar ze gaan nu opeens twee weken eerder beginnen dan wij met goedkope vluchten naar Nice. Als dat is bedoeld om ons uit de markt te drukken, nemen we maatregelen. Ze moeten het wel eerlijk spelen." Dat betekent volgens hem dat Transavia alle overheadkosten in de boeken zal moeten opvoeren. Brussel De functionaris van Easy Jet memoreert dat zijn maatschap pij al eerder een klacht heeft in gediend tegen de KLM. Dit we gens prijsdumping op de route Schiphol-Londen. „Wezijndes tijds met succes naar Brussel ge stapt. Ik kan alleen maar hopen dat de KLM-groep daarvan een lesje heeft geleerd." Easy Jet heeft verder hevige aanvaringen achter de rug met British Airways (BA) en Swiss air, die probeerden de lastige concurrent buiten de deur te houden. „BA heeft de lage-kos- tendochter Go alleen maar op gericht om ons van de kaart te vegen. Maar we zijn naar het Europees Gerechtshof gestapt om te verhinderen dat British Airways Go met illegale subsi dies op de been zou houden." Om het protest kracht bij te zet ten, schilderde Easy Jet in koei- enletters de leus 'Stop BA, Stop Go' op een vliegtuig. Met enig leedvermaak stelt Webster vast dat Go zwaar in de verliezen is geraakt en nu te koop staat. Easy Jet organiseerde een prijs vraag waarbij krantenlezers de omvang van het verlies mochten raden. De vijftig winnaars mochten gratis met Easy Jet vliegen. De boekingen voor de nieuwe bestemmingen vanaf Schiphol stromen binnen, aldus een te vreden Webster. Voor de route naar Nice mikt Easy Jet vooral op Nederlandse vakantiegan gers. De nieuwe verbindingen met Edinburgh en Belfast zijn vooral bedoeld voorschotten en Noord-Ieren die een paar dagen naar Amsterdam willen. Easy Jet overweegt het aantal vluchten volgend jaar verder uit te breiden, waarbij Barcelona als nieuwe bestemming voor de hand ligt. Webster wil daarover echter niets loslaten. „We heb ben dert ig vliegtuigen in bestel ling. Bij iedere aflevering van een vliegtuig bekijken we waar we dit nieuwe toestel het beste kunnen inzetten." GPD BONN - De Duitse Bondsdag heeft gisteren na vier dagen van debatteren ingestemd met de begroting voor volgend jaar. Te gen stemden 235 leden, voor waren er 322. De uitgaven bedragen volgend jaar 477 miljard mark, 0,4 pro cent minder dan in dit jaar. Meer geld is er uitgetrokken voor de spoorwegen, het leger en de scheepswerven. Het financieringstekort be draagt 43,7 miljard mark, het laagste bedrag sinds 1992, aldus minister van Financiën Eichel. De oorspronkelijke plannen voorzagen in een tekort dat 2,4 miljard mark groter was. De regering heeft dankbaar ge bruik gemaakt van de op brengst van de verkoop van staatsbedrijven. Ook de op brengst van de UMTS-veiling, ruim 100 miljard mark, is zeer welkom. De oppositie richtte daarh a arme^st epi jlejT.op DPA door Jan Ruesink NIJMEGEN - Van de warme broodjes naar het koude ijs. Voor 'Bakker' Bart van Elsland is de stap niet zo groot als het lijkt. De man die de afgelopen jaren 180 bakkerswinkels uit de grond stampte, gaat zijn geluk nu beproeven met ijs en choco laatjes. 'Australian Homemade' heet de keten. Met zijn nieuwe formule hoopt Van Elsland de consument het hele jaar door aan het ijs te krijgen. „Vooral vrouwen vallen voor mijn formule", glundert Bart van Elsland. De advertenties die hij plaatste voor de exploitatie van zijn ijs- en chocoladezaken leverden vooral veel reacties van vrouwen op. Met in totaal 110 kandidaten, die staan te trappelen om een ijssalon/chocolaterie te openen, heeft Van Elsland toch al niet te klagen over belangstelling. En dat terwijl hij de laatste jaren juist hemel en aarde moest be wegen om voldoende vakbe kwame bakkers te krijgen voor zijn Bakkerij Bart en Baker- street winkels. Op één van die winkels werd zelfs een oud-stu kadoor gezet. „Maar zijn brood jes werden net zo hard als zijn stucwerk, dus daar hebben we maar gauw afscheid van geno men." Het enthousiasme van (vrouwe lijke) ondernemers voor zijn nieuwe keten schrijft Van Els land toe aan het product en de franchise-aanpak: „De onder nemer stapt in een kant-en klaar concept en kan zich hele maal concentreren op zijn of haar eigenlijke vak, het verko pen en het contact onderhouden met de klant. Wij nemen alle so res voor onze rekening, de hele rompslomp die ondernemers vaak zo tegenstaat." En geheel in stijl van de Ham burger University van McDo nald's opent Van Elsland zijn ei gen Australian Academy, waar het personeel onderwezen wordt in de hogere kunst van het ijsmaken. Imperium 'Bakker' Bart van Elsland is een gevierd man in de detailhandel. De Amsterdammer begon in 1977 op zijn 22e zijn eerste win kel in Nijmegen. Zijn tweede zaak volgde in 1983; een jaar la ter paste hij de franchise-for- mule toe om zijn imperium snel uit te breiden. Bij franchising staat de ondernemer voor eigen rekening en risico in de zaak, betaalt hij zijn eigen huur en in vesteringen en staat hij een deel van de omzet ('fee') af aan de or- Bart van Elsland timmerde aan de weg met zijn bakkerijen. Nu hoopt hij met ijs Nederland te veroveren. gariisatie, voor onder meer re clameactiviteiten, begeleiding en formule-ontwikkeling. Op deze manier kunnen ketens als McDonald's en Hema snel groeien zonder al te veel inves teringen, terwijl de bedrijfslei ders gedreven worden door de motor van het eigen belang. De Bakkerij Bart-keten. met zijn opvallende paarse kleurstel ling, werd een schoolvoorbeeld van succes in de detailhandel. Met een omzet van 170 miljoen is Bart de grootste keten in de bakkerswereld. Er zijn nu tach tig winkels die de titel 'Bakkerij Bart' hebben; honderd zaken opereren onder de vlag Bart's Bakerstreet. Hier worden broodjes en snacks verkocht bij onder meer bouwmarkten, sta tions en benzinepompen. Vers beleg Het geheim achter de groei van Bakkerij Bart deed Van Elsland onlangs uit de doeken op een congres van Elsevier Bedrijfsin formatie in Noordwijk. De suc cesfactoren van de formule zijn volgens de oprichter- de fran chise-aanpak, een voortduren de innovatie ('broodjescorners', verse broodjes met vers beleg), de bakkerij in het zicht van de consument, enthousiaste en vriendelijke werknemers, zelf ontwikkelde diepvries-halffa brikaten, de kant-en-klare oplevering van de winkel en be- drijfsaanpak en ook tegen slui tingstijd nog vers brood hebben. „Vervang bij bovenstaande suc cesfactoren het woord brood door ijs en chocolade en zie daar: de succesfactoren van Au stralian Homemade, Echt, de principes van ondernemer schap zijn overal hetzelfde", is Van Elslands heilige overtui ging Hij verkocht twee jaar geleden Bakkerij Bart aan Europa's op perbakker Heiner Kamps. Deze Duitser is in Nederland inmid dels de dominante speler met bedrijven als Bakkerij Bart, Het Stoepje, Steven de Graaff, Vogel en de broodfabrieken van Qua lity Bakers. Van Elsland benut zijn leerjaren in de bakkerswereld nu met een snelle expansie van Australian Homemade. De ondernemer pikte het concept en de recep tuur op uit Australië en heeft in middels een belang van vijftig procent in de Europese organi satie, die hij leidt vanuit Nijme gen. Open Australian Homemade ken merkt zich door een oranje huis stijl met veel aboriginal-motie- ven. De ijssalon/chocolaterie oogt modern en open. waarbij de klant - net als bij de bakkerij - en - een kijkje in het productie proces krijgt. De (franchise)fili- alen - er zijn er nu elf - zijn grotendeels gevestigd in over dekte winkelcentra. Daar is welbewust voor gekozen om de consument ook 's winters te ver leiden om ijs te kopen. Daarbij verkoopt Van Elsland het ijs minder koud (- 14 graden Celsius) dan bij bijvoorbeeld Haagen-Dazs (-24 graden Celsi us), waardoor het zachter is en 'niet als een ijsklomp door je strot heen zakt'. Het assortiment bestaat uit ijs, milkshakes, chocoladerepen en bonbons. Het 'homemade' ka rakter komt tot uiting in het ge bruik van natuurlijke ïngredi- foto Joop Boek/GPD enten zonder geur-, kleur- en smaakstoffen, anti-oxidanten, conserveringsmiddelen en sta bilisatoren. Van Elsland heeft grootse plan nen met zijn ijssalons. Pakte hij met Bakkerij Bart tien procent van de bakkersbranche, in 'het ijs' streeft hij ernaar twintig procent van de markt te contro leren. In Nederland moeten er in 2002 'minstens zeventig win kels' zijn. GPD ïjSL henk ingrid van der kooij I^^wolsTroot :93 vl.ss.ngen One 7377

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7