Hulst wil OZB-tarief verlagen 60% PZC Twijfels over kansen glazen stad Exploitant zendmast werkt aan oplossing hinderlijke storingen Oostburg tekent bezwaar aan tegen afketsen windpark Op zoek naar ganzen i^e-nUiJarjj op het Groot-Eiland Extraatje mantelzorg Waterschap vreest voor vertraging van verkiezingen z 17 Waarde huizen stijgt flink Koelcel brandt uit CDA in Staten steunen opzet technopark Hennepkwekers moeten onbetaalde taak verrichten Hulst beschikt weer over geld voorzieningen gehandicapten zaterdag 2 december 2000 OUD-VOSSEMEER - In Oud-Vossemeer is vrijdagmiddag één van de koelcellen van een fruitopslag aan de Patrijzenweg uitgebrand, liet brandweerkorps van de gemeente Tholen kreeg rond vijf uur 's middags melding van de brand. Daarop rukten de blusgroepen van Tholen en Sint-Annaland met twee tankautospuiten uit. Tegen zes sen had de brandweer het vuur onder controle. Om goed te kunnen nagaan of er niet ergens nog wat nasmeulde, moest ongeveer zestig ton appels naar buiten worden gereden. Daarmee is de brandweer, samen met de eigenaar van de opslag, tot 's avonds na tienen bezig geweest. De loods bestaat in totaal uit vier koelcellen. De brand be perkte zich tot één van die koelruimtes. Het is nog onduidelijk of het fruit in de overige drie cellen van de rookontwikkeling te lijden heeft gehad. Ook is nog onduidelijk hoe het vuur is ontstaan. foto Wim van Vossen door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst wil de ta rieven van de onroerende zaak belasting (OZB) voor 2001 verlagen. De gemeente wil de burgers tegemoet komen van wege de forse waardestijgingen van het onroerend goed. Uit de hertaxaties is gebleken dat wo ningen in Hulst gemiddeld 39 procent in waarde zijn gestegen. Voor 2000 waren de tarieven van de OZB voor het gebrui kersdeel vastgesteld op 6,75 gulden en 8,43 gulden voor het eigenarendeel. Het college wil de tarieven verlagen naar res pectievelijk 6,57 gulden en 5,26 gulden. De opbrengst van de OZB voor de gemeente blijft in 2001 op het zelfde niveau als in 2000. De zogenaamde niet-wo- bingen (bedrijfs- en kantoor panden) zijn gemiddeld met 27 procent in waarde gestegen. Vanwege het verschil met de door Joost Bosman TERNEUZEN - The Broadcast Company, het bedrijf dat de zendmast in Terneuzen-exploi teert, is bezig de storingsproble men op te lossen die omwonen den op hun radio ondervinden. Gisteren heeft het bedrijf bij een aantal huishoudens de appara tuur doorgemeten. Omwonende C. Liefting, die vlak naast de mast in de Tuin straat woont, verzamelde on langs de storingsklachten en zond het lijstje naar het bedrijf in Hilversum. Vanaf grofweg ;het waterschapskantoor tot aan zwemparadijs Scheldorado stoort de zendmast de radio ontvangst in zowel woningen als auto's. Ook kunnen mensen waardestijging van woningen zou Hulst kunnen besluiten over te gaan tot tariefsdifferen tiatie. Dit houdt in dat er voor woningen een lager tarief wordt gehanteerd dan voor niet-wo- ningen. Het kabinet heeft deTweede Kamer in maart voorstellen ge daan met betrekking tot het wij - zigen van de Gemeentewet, zodat gemeenten de tariefsdif ferentiatie kunnen invoeren. Het invoeren van verschillende tarieven is het meest wenselijk als de verschillen tussen wonin gen en niet-woningen groot zijn, tientallen procenten. In de gemeente Hulst bedraagt dit verschil slechts twaalf procent. Het college loopt dan ook niet warm om de tariefsdifferentia tie door te voeren. Het voordeel ervan is ook beperkt. Ook de waardestijgingen van bijvoor beeld woningen onderling ver schilt en deze verschillen kun nen niet worden opgevangen door tariefsdifferentiatie. met een schotelontvanger niets meer ontvangen, en zorgt de mast voor 'instraling' op bij voorbeeld computerboxjes. „Omwonenden ontvangen daardoor Radio Noordzee op hun boxjes", vertelt Liefting. Eerder zei The Broadcast Com pany niets te kunnen onderne men, omdat ze nog geen officiële klacht had ontvangen. De Gooi- se onderneming liet wel weten dat de telecom-apparatuur op de zendmast was bekeken, en dat die correct stond afgesteld. Liefting zegt dat er inmiddels goed contact is geweest met het bedrijf. „Ze zijn zeer open en meegaand, en willen de proble men zo snel mogelijk oplossen." Toch vraagt hij zich af of een dergelijke zendmast wel in een woonwijk thuishoort. „Als je richting Breda rijdt, kom je ook een aantal masten tegen die sto ren op je autoradiq. Misschien kan dat niet anders, maar je kunt je wel afvragen of zo'n te- lecom-mast in een woongebied moet staan." Gemeentewoordvoerder D. Timmers zegt dat de huidige to ren (die stamt uit 1987) destijds een vergunning heeft gekregen van de gemeente. Momenteel wordt landelijk beleid ontwik keld, waarbij wordt onderzocht welke masten vergunnings- plichtig zijn en welke niet. Dat betekent dat er nu een gedoogsi tuatie bestaat. Ook voor bijge- geplaatste antennes, zoals die van The Broadcast Company. Mocht uit het te ontwikkelen beleid blijken dat die inderdaad een vergunning nodig hebben, dan kan de gemeente die in het uiterste geval weigeren. Bij voorbeeld omdat de mast over last veroorzaakt, aldus Tim mers. Opgeblazen Directeur R. van der Hoeve van The Broadcast Company beves tigt dat er actie wordt onderno men, maar wil verder niet reage ren „De zaak wordt door de media buiten-proportioneel op geblazen. Ik heb me vreselijk boos gemaakt over de bericht geving", aldus Van der Hoeve. Ook aan de overige klachten die de omwonenden over de zend mast hadden, wordt gewerkt Zo heeft eigenaar KPN Telecom de bij harde wind klepperende platen vorige week vastge maakt. „Ik neem aan dat het nu voorbij is", aldus Liefting. Of KPN ook wat doet aan de overi ge grieven (alarm dat soms in het weekend afgaat, incidentele afsluiting van de Tuinstraat door KPN voor werkzaamhe den en het weinig fraaie hek werk) is niet bekend. Liefting heeft van het bedrijf nog niets gehoord. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Wethouder L. Wille van Oostburg vindt dat het college van Gedeputeerde Staten onderling beter moet communiceren. Volgens hem strookt het afketsen van het windmolenparkje in de Hoofd plaatpolder niet met de wens van de portefeuillehouder mi lieu om windenergie in de pro vincie te bevorderen. „Wat de een wil, wordt door de ander naar het rijk der fabelen verwe zen." De gemeente Oostburg tekent dan ook bezwaar aan tegen het afblazen van het project. De Wind Energie Ontwikkelmgs Maatschappij (WEOM), samen met twee agrariërs initiatiefne mer van het plan, helpt haar daarbij. De commissie planologie toon de zich donderdag buitenge woon teleurgesteld over het ne gatieve besluit van de provincie. Het argument dat de gemeente niet een deelvisie. maar eerst SCHOONDIJKE - De CDA- fractie in Provinciale Staten wil alle medewerking verlenen aan het plan om het Techno Park Zeeland in Schoondijke tot ont wikkeling te brengen. De provinciale planologische commissie (PPC) zet kantteke ningen bij de creatie van het technopark. maar volgens de CDA'ers gaat het om een derma te uniek project dat de provincie er alles aan moet doen om het initiatief te doen slagen. Het streekplan mag volgens CDA-woordvoerder J. Ram- ondt geen belemmering vormen voor de opzet van het techno park. „Dit is uniek voor Zee land. Soms moet je kunnen af wijken van dat Streekplan. Je maakt niet vaak mee dat er op zo'n manier een cluster bedrij ven ontstaat." een windenergievisie voor het hele grondgebied van Oostburg zou moeten ontwikkelen, past volgens JProvoost van de VVD niet in het streven de windener gie in Zeeland te promoten. Het besluit geeft volgens hem wel aan dat de gemeente te licht vaardig is omgegaan met de wettelijke vogelrichtlijn, die nu eenmaal strenge eisen stelt aan bebouwing die negatieve gevol gen kan hebben voor de vogel trek. „Het college is te naïef ge weest. Dat valt te betreuren." Wethouder L. Wille, die zijn afwezige collega C. Bolijn ver ving, verzekerde dat de gemeen te niets te verwijten valt „Hal verwege de procedure lijkt het erop dat de provincie zichzelf terugtrekt uit die procedure." Extra informatie kan de provin cie krijgen, maar Oostburg gaat haar huiswerk niet overdoen, daar past het college voor „Wij hebben geen zin om ons in een positie te laten manoeuvreren dat wij als schuldige worden aangewezen. We hebben onze nek toch al uitgestoken." (Advertentie) Eszbeth gaat VERBOUWEN KORTINGEN tot ook op feestkleding ESZETH &(ls u van aparte moile houdt Loskade 9, Middelburg 0118-623246 COR DE JONGE door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De natuurbe schermingsverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen houden de komende dagen verschillende activiteiten voor leden en niet- leden. Vrijdag 8 december pre senteert de vogelwerkgroep van de Steltkluut in bezoekerscen trum Saeftinghe de resultaten van het Atlasproject. Daarnaast wordt een diavertoning ver zorgd over de natuur in Slowa kije. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Zaterdag 9 december staat een vriesganzenexcursie op het programma. Er wordt een be zoek gebracht aan het Groot- Eiland bij Hulst, waar vorig jaar voor grauwe en kolganzen een speciaal gebied werd ingericht van 40 hectare. Vertrokken wordt vanaf de ingang van het Groot-Eiland, om 9 uur. Deelne mers dienen zich vooraf aan te melden bij Rob Remmerts van de Steltkluut. Op dezelfde dag kunnen na tuurliefhebbers ook meehelpen aan onderhoudswerkzaamhe den in wat Zeeuws-Vlaamse bosjes. Aanmelden kan bij L. Calle van de Steltkluut. Ver trokken wordt om 9 uur vanaf de garage van de vereniging aan de Terneuzense Walstraat. Wie met de boswachter het Ca- nisvlietgebied in wil trekken kan dat doen op zaterdag 9 de cember. Vertrokken wordt om 9 uur vanaf het bezoekerscen trum de Baeckermat in West- dorpe. Na de wandeling van zo'n 2,5 uur kan men in het be zoekerscentrum terecht voor een brunch. Opgeven kan tot 12 uur daags voor de wandeling, bij Ester Baecke van het West- dorpse bezoekerscentrum. door Aector Dooms TERNEUZEN - Twee hennep kwekers zijn vrijdag in Terneu zen veroordeeld tot werkstraf fen en voorwaardelijke boetes. Een 35-jarige man uit Hengst dijk verscheen gisteren op de zitting van de Terneuzense poli tierechter. Zijn rol was beperkt, vond officier van justitie M Kappevne van de Coppello. Hij had meegeholpen aan de hen nepteelt en zou 300 gram hasj van de eerste oogst krijgen. De officier eiste tegen hem zestig uur werkstraf en duizend gul den boete voorwaardelijk. De hennepkwekerij werd 11 mei dit jaar bij een 33-jarige man uit Vogelwaarde in een schuurtje aangetroffen. De politie telde 115 planten met een gewicht van 2800 gram. De kwekerij was op 1 april begonnen. De verdachte uit Vogelwaarde, die gisteren niet aanwezig was op de zitting, had ook nog stroom gestolen van Delta Nuts De officier meende dat zijn rol groter was. „Hij wilde eraan verdienen om vervolgens het geld in zijn eigen woning te ste ken." Kappeyne van de Coppel lo eiste drieduizend gulden boe te, maar politierechter J P Hopmans legde deze boete voorwaardelijk op. De politie rechter legde de Vogelwaarde- naar zeventig uur werkstraf op en de Hengstdijkenaar, con form de eis, zestig uur. Haalbaarheidsonderzoek laat vele vragen onbeantwoord door Mieke van der Jagt OOSTBURG - De Zeeuwse overkoepelende welzijnsorganisatie Scoop krijgt van de gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg een subsidie van 700 gulden. Scoop hield enkele weken geleden een manifestatie om de vrijwilli ge zorg- en hulpverleners eens in het zonnetje te zetten. Omdat ook de gemeenten het werk van deze mensen waarderen is alsnog beslo ten om eenmalig Scoop een douceurtje te gunnen. Het samenwer kingsverband Welzijnsbeleid West-Zecuws-Vlaanderen spreekt zich dinsdag 12 december over de subsidieverstrekking uit. Voorts buigt het algemeen bestuur zich over de herziene subsidie grondslag voor de stichting Algemeen Maatschappelijk Werk en de begroting van het samenwerkingsverband voor 2001 De vergade ring van het samenwerkingsverband wordt gehouden dinsdag 12 december in het Belfort in Sluis en begint om 19.30 uur. LEWEDORP - Het is nog niet duidelijk of de bouw van een glastuinbouwproject van 780 hectare in het gebied ten westen van Nieuwdorp en Lewedorp, rendabel en wenselijk is. De haalbaarheidsstudie, die het projectbureau van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani saties (ZLTO) heeft gedaan in opdracht van de provincie, de gemeente Borsele. Delta Nuts bedrijven en de ZLTO, heeft niet de vereiste duidelijkheid kun nen verschaffen. Op een aantal punten moeten verdiepingsstu dies worden uitgevoerd. Een belangrijke vraag waarop nog geen antwoord is gevonden, is die van de grondprijzen. Niet duidelijk is wat de grond bij ver werving zal gaan kosten en voor welke prijs die vervolgens moet worden uitgegeven. Als de uit gifteprijs te hoog wordt, kan Zeeland een glastuinbouwpro ject op die plaats wel vergeten, Daarnaast is er nog het vraag stuk van de landschappelijke inpassing. Gemeente en provin cie hebben dat als een belangrij ke voorwaarde gesteld voor verdere medewerking aan het project Om klaarheid te krijgen in de beelden die de inpassing oplevert, de kosten die ermee gemoeid zijn en in de verkeers technische gevolgen van ont sluiting van het gebied op de Bernhardweg, moet het project- pureau ZLTO eerst wat dieper graven. Dan is er nog de kwestie van de centen. Niet helder is welke subsidieregelingen van toepas sing zullen zijn en hoeveel geld dat oplevert. Het is belangrijk om te weten welke duurzaam heidsprincipes het Rijk van plan is te hanteren, wat het ministe rie daar voor over heeft en of het beeld dat dan ontstaat, accepte bei is voor de opdrachtgevers. De vertraging in de voortgang van de haalbaarheidsstudie, heeft ook te maken met de ver traging in de aanvullende Mi lieu Effect Rapportage (MER) over het glastuinbouwproject. De resultaten daarvan kunnen direct van invloed zijn op het eindresultaat van het haalbaar heidsonderzoek. Gedeputeerde Staten moeten uiterlijk in maart volgend jaar een beslis sing over die MER hebben geno men. Tot dan schuift de rappor tage over economische, maatschappelijke en verkeers technische haarbaarheid van het glastuinbouwproject op. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen vreest dat de verkiezingen voor het schap in 2002 door de ge meentelijke herindelingsopera tie in het geding komen. In eer ste instantie ging dijkgraaf VV. de Graaf ervan uit dat de verkie zingen uiterlijk in oktober, no vember van dat jaar konden plaatsvinden. Gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlijke orga nisatie) had De Graaf te kennen gegeven dat de herindeling hoogst waarschijnlijk voor die tijd zijn beslag zou krijgen Deze week vroeg het water schapsbestuur Poppelaars de garantie dat de verkiezingen ook daadwerkelijk gekoppeld worden aan nieuwe gemeente raadsverkiezingen in het najaar van 2002. Het schap heeft na melijk een jaar tijd nodig om de verkiezingen te organiseren, Garantie Poppelaars zei gisteren die ga rantie niet te kunnen geven. „Ik heb het dagelijks bestuur van het waterschap het advies gege ven om gewoon de voorberei dingen voor de verkiezingen in 2002 te treffen. Worden ze dan opgeschort van maart tot, zeg. november, dan is er niets aan de hand. Loopt het herindelings- proces vertraging op, en dat kan altijd nog gebeuren, dan zal de uiteindelijke gemeentelijke herindeling niet op januari 2003 plaatsvinden, maar precies een jaar later Herindelingen gaan in verband met allerhande or ganisatorische kwesties (jaarre keningen, begrotingen) altijd met ingang van 1 januari in", zegt Poppelaars. Haalbaar De gedeputeerde gaat er overi gens nog steeds vanuit dat 2003 haalbaar is. „Komen we in de problemen met de tijd, dan zul len we met het waterschap in overleg treden om voor de wa terschapsverkiezingen iets an ders te regelen. We kunnen het mandaat van de waterschaps bestuurders ook niet al te lang oprekken. Mogelijk kunnen de verkiezingen voor het schap dan gekoppeld worden aan die voor Provinciale Staten. Dat is een optie", aldus de gedeputeerde. HULST - Twee jaar lang was de pot nagenoeg leeg. maar de ge meente Hulst kan nu voor 33.000 gulden middelen aan wenden voor het realiseren van projecten voor gehandicapten. Van dit bedrag wordt 21.700 gulden daadwerkelijk uitge keerd. De gemeenteraad stelde vijf jaar geleden vast dat de rente opbrengsten van de gelden van het egalisatiefonds aangewend zouden worden voor projecten voor gehandicapten. Het saldo van de rente-opbrengst is weer voldoende. Stichting Gemeenschapscen trum Heikant krijgt daarom 15.000 gulden voor het aan brengen van een tweede auto matische vouwdeur. Deze deur is noodzakelijk om een rolstoel gebruiker zelfstandig de zalen van het gemeenschapscentrum te laten bereiken In Sint Jansteen wil Stichting de Warande een automatische deurdranger aan de toegangs deur naar de gang van het inva lidentoilet aanbrengen. Deze investering kost vijfduizend gulden. Het Rode Kruis, afdeling Hulst heeft de gemeente gevraagd 1700 gulden bij te dragen aan de aanschaf van een badstoel met verrijdbaar onderstel voor het gehandicaptenzwemmen in zwembad De Driehoek in Hulst. De gemeente Hontenisse wordt voor dit doel ook om 1700 gul den gevraagd. Advertentie De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt Europatuin Goes, Nw Rijksweg 2D, 's-Heer Hendrikskinderen. 0113-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 75