Steltkluut kritisch over luxe wijk Verplicht de wei is zinloos PZC PZC Werkstraffen voor mishandeling na cafébezoek in Axel Schap profiteert niet extra van stijging huizenprijs I 15 Natuurbeschermers vrezen schade aan Otheense kreek Voorwaardelijke straf na ruzie rond scheiding Rotonde Rapenburg Tol snel klaar Extra parkeerplek Rabobank Bouwrijpmaken kost Hulst 184.000 Mishandelen pestkop bestraft Nieuwe directeur ziekenhuizen Rijontzegging en cel voor drankrit Taizé-dienst ROND KERST zaterdag 2 december 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Natuurbe- schermingsvereniging De Stelt kluut reageert gereserveerd op de plannen van de gemeente Terneuzen een zeer luxueuze woonwijk op te trekken in de Rietlanden (Othene-zuid). Voor de natuurbeschermers staat voorop dat er een buffer komt van minimaal honderd meter tussen de tuinen van de toekom stige woningen en de Otheense kreek. „Erg ambitieus", zo omschrijft Steltkluut-voorzitter A. Paau- we de ideeën voor een 'goud kust' in Terneuzen. Donderdag presenteerde het college van B en W het financiële plaatje daarvoor. Zo zullen er in de Rietlanden (het eerste project in Othene-zuid) onder meer zestien luxe kavels worden verkocht van duizend tot tien duizend vierkante meter. Daarnaast heeft het college wo ningen op projectbasis, appar tementen en overige woningen in de vrije sector voor ogen. Het bureau Kuiper Compagnons ontwikkelt momenteel een ste denbouwkundig plan. Paauwe wil dat eerst afwachten, maar de Steltkluut zet al wel vraagte kens bij de eerste aanzet van het project. De aanleg van steigers aan de kreek voor jachten en watersport vindt Paauwe in ie der geval geen goed idee. Het plan voor het omleggen van de geulen in het gebied, zodat die straks verbonden zijn met de kreek, ziet Paauwe eveneens met argusogen aan. Hij vreest dat de Otheense kreek daardoor zal verloederen. „De kreek mag geen stadsvijver worden." Daarom pleit De Steltkluut voor een buffer tussen de wo ningbouw en de kreek van min stens honderd meter. Voldoende oever Wethouder K. van der Hoofd (VROM) zegt dat dat niet haal baar is. „Waar mogelijk kijken we wat we kunnen doen, maar door Aector Doorns TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 24-jarige man uit Axel conform de eis twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf opge legd. De verdachte was 14 de cember vorig jaar de woning van zijn vrouw, met wie hij in echtscheiding ligt, binnenge drongen. In juli van dit jaar be dreigde hij zijn schoonmoeder toen hij zijn dochtertje niet mocht zien. „Als je de politie belt, dan maak ik jullie allemaal af.", had hij gedreigd. Het was niet de eerste keer dat de politie moest optre den. Hoewel de man de meeste tijd op een ander adres verbleef, vond de verdachte dat hij, zo lang de echtscheiding nog niet was uitgesproken, het recht had in zijn huis te komen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello meende dat de man honderd meter is te veel. Dat kan niet uit de exploitatie wor den gehaald, want dan laten we te veel hectares liggen." De wet houder toont begrip voor de vrees van De Steltkluut voor na- tuurschade, maar wil daarin niet te ver gaan. „We kunnen toch niet alle beestjes en plant jes blij ven beschermen ten koste van de toekomstige bewoners. De Otheense kreek is lang en er blijft voldoende oever over om natuurgebieden in stand te hou den", stelt Van der Hoofd. Hij verwacht overigens niet, dat er werkelijk kavels van tiendui zend vierkante meter worden verkocht „Waarschijnlijk wor den die nog in drieën gedeeld. Maar je weet nooit. Als er geïn teresseerden zijn voor een der gelijk stuk grond, dan kunnen we het bieden." De teleurstelling van Sas van Gent over de plannen van Ter neuzen vindt Van der Hoofd te voorbarig. De Sasse burgemees ter zei donderdag daar niet blij mee te zijn, omdat Sas soortge lijke ideeën koestert, maar dan in de kern Philippine. Van der Hoofd: „Dit plan liep al langer, en Sas van Gent wist daar ook van. Bovendien bijt het elkaar niet. Je kunt je afvragen of men sen die in Terneuzen willen wo nen, dat ook in Philippine zou den willen en andersom. Ik denk juist dat de beide plannen el kaar versterken", aldus Van der Hoofd, die toezegt hierover bin nenkort met het college van Sas te zullen spreken. feitelijk geen gebruik meer van de woning maakte. Hij vond twee maanden voorwaardelijk een passende sanctie. Raadsman H. Klein Hesselink stelde dat zijn cliënt niet ver oordeeld kon worden. „Hij kan niet gestraft worden voor scha de aan zijn eigen woning." En over de bedreiging zei hij: „Half Nederland die in echtscheiding ligt kan vervolgd worden. Zulke kreten worden zo vaak geroe pen." Hij pleitte voor vrij spraak. Politierechter J. Hopmans was het wel met de raadsman eens dat zoiets vaker gebeurt, maar hij achtte de huisvredebreuk en ernstige bedreigingen bewezen. Hij hield er wel rekening mee dat het in de relatiesfeer was ge beurd, waarin de vrouw ook haar rol heeft. De verdachte wilde tenslotte kwijt dat de bezoekregeling van het dochtertje nu beter is gere geld. c f:-' jd door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Rijkswa terstaat heeft in sneltreinvaart de rotonde Rapenburg Tol aangelegd. In nog geen twee maanden tijd is het gevaarlij ke kruispunt aan Rijksweg N61 aangepakt. De aanleg van het verkeersplein heeft in to taal circa een miljoen gulden gekost. De werkzaamheden zijn ge start op 23 oktober en waren onderverdeeld in drie fasen. Tijdens de werkzaamheden zijn diverse wegen korte tijd afgesloten. De N61 zelf werd zolang mogelijk opengehou den. Het verkeer werd daarom steeds over één weghelft ge leid. Alleen toen een nieuwe asfaltlaag werd aangelegd, is de N61 vanaf Terneuzen tot Terhole afgesloten voor alle verkeer. Het kruispunt Rapen burg Tol is aangepakt in het kader van verkeersproject De Ruit. De rotonde moet de verkeers snelheid minderen. Het kruispunt was zeer on overzichtelijk en in het verle den zijn er diverse ongelukken gebeurd. foto Charles Strijd SINT JANSTEEN - De Rabobank in Sint Jansteen wil 20 tot 24 parkeerplaatsen aanleggen op een perceel bij de Van Hove- straat. Volgens het bestemmingsplan is dit echter niet toege staan. Toch wil het Hulster college van burgemeester en wethouders meewerken aan het verlenen van een vrijstel lingsprocedure. Het is al langer bekend dat er te weinig par keergelegenheid is voor de drukbezochte bank De extra parkeerhavens zullen de parkeerproblematiek in de Van Ho- vestraat oplossen. De commissie Stads- en Dorpsontwikkeling vergadert don derdag 14 december over het voorstel in de commissiekamer van het stadskantoor. Aanvang 16.30 uur. HULST - Het Hulster college van burgemeester en wethou ders wil in totaal 184.000 gulden uittrekken voor het bouw rijp maken van nieuwbouwplan Ellestraat in Heikant en het pïan Hoven in de Groote Kreek in Hulst. Bij beide nieuw- bouwplannen zijn de bouwactiviteiten inmiddels zo ver ge vorderd dat er binnenkort trottoirs en inritten aangelegd kunnen worden. Voor de Hoven is het budget gesteld op 139.000 gulden. Voor Heikant is rekening gehouden met een kostenplaatje van 45.000 gulden. De kosten worden gedekt uit de opbrengst van de grondverkopen. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 19-j arige vrouw uit Axel veroordeeld tot 360 gulden voor waardelijke boete. Ze moet verder 100 gulden smartengeld aan het slachtoffer betalen. De Axelse had 24 mei dit jaar op een schoolplein in Terneuzen een 13-jarig meisje hardhandig beetgepakt en in de keel geknepen De verdachte kwam die dag op voor haar kwetsbare zusje die op school voortdurend het slachtoffer is van pesterijen en dreigementen van andere meisjes. Daarbij moest ze toegeven dat het uit de hand was ge lopen. De vrouw zei het incident te betreuren en vertelde me teen haar excuses te hebben aangeboden. TERNEUZEN - De Raad van Toezicht van de stichting Zorg- Saam (voorheen de Ziekehuisgroep Zeeuws-Vlaanderen) heeft de 41 -jarige J. S. van der Heide benoemd tot nieuwe di recteur patiëntenzorg. Van der Heide volgt G Ramaekers op die de voorbije zomer onverwachts overleed. Van der Heide, momenteel nog werkzaam als directeur patiëntenzorg van het Van Weel Bethesda-ziekenhuis in Dirksland, zal op 1 maart volgend jaar zijn werkzaamheden oppakken in Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwe directeur treedt tevens toe tot de Raad van Bestuur van de Zeeuws-Vlaamse zorginstel ling. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 59-jarige inwoner uit het Belgische Blankenberge conform de eis tot een jaar rijontzegging en twee weken cel. De politie had de man op 17 juni dit jaar in Schoondijke slin gerend zien rijden. Een blaastest mislukte, maar ook de bloedproef lukte niet. „Ik heb zelf om een dokter gevraagd", zei de verdachte. De man had op het politiebureau een verkla ring ondertekend dat hij de bloedproef heeft geweigerd. „Hij heeft gevraagd om het proces-verbaal voor te lezen, omdat hij zijn bril niet bij zich had. Dat is niet gebeurd", was het ver weer van de verdediging. De politierechter vond het niet moeilijk om een keuze te maken tussen drie ambtsedige agen ten of verdachte. „Dan geloof ik de politie eerder dan u." door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 34-jarige Sluiskillenaar en een 30-jarige Axelaar zijn gisteren in Terneu zen veroordeeld voor openlijk geweldpleging. Zij kregen res- (Advertentie) Knoflook Heeft een gunstige werking op de bloeddruk. Verbetert het geheu gen en concentratie. Helpt het cholesterolgehalte te verlagen. HET VITAMINE HUIS HELPT Gentsestraat 29 HULST tel: 0114 321054 Samen selecteren wij het beste REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl pectievelijk 140 en 100 uur werkstraf en voorwaardelijke gevangenisstraffen van drie en vier maanden. De mannen vochten, met nog een ander, in de nacht van 15 april dit jaar in Axel op straat. Na cafébezoek kreeg de Sluiskilse verdachte het aan de stok met het slachtoffer. De Ax elaar bemoeide zich ermee. Hij deelde volgens getuigen klap pen uit. De Sluiskillenaar gaf daarna een schop in het gezicht van het slachtoffer toen deze te gen de grond ging. De gevolgen waren zo ernstig voor het slachtoffer dat hij naar het zie kenhuis moest worden afge voerd. De arts constateerde een zware hersenschudding, een op drie plekken gebroken oogkas, een ingeklapte kaak en een scheve neus. Politierechter J. Hopmans wees er gisteren op de zitting op dat een vechtpartij, met name als er drank in het spel is, moeilijk te reconstrueren valt. Scheiden De Axelaar zei dat hij de bedoe ling had om de twee te scheiden, maar getuigen hadden ver klaard dat hij meteen op het slachtoffer was afgestapt. Offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppelo maakte geen on derscheid in de rol van de vech tersbazen. Hij eiste tegen beide verdachten zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk De verdediging concludeerde dat het moeilijk is vast te stellen wat er precies is gebeurd. Wel vonden de raadsmannen dat het gedrag van het slachtoffer, dat ook klappen uitgedeeld zou hebbenn iet door de beugel kon. De raadslieden vroegen om een voorwaardelijke straf. Voor de politierechter stond vast dat de betrokkenheid van het duo tot ernstige gevolgen heeft geleid Hopmans vond de rol van de Sluiskillenaar groter, omdat hij met een geschoeide voet had geschopt. De politie rechter temperde de straf, om dat beide verdachten nagenoeg een blanco strafblad hadden. Het Oostburgse plan voor een verplichte weidegang zal boeren weerhouden naar deze gemeente te verhuizen, meent de ZLTO. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim en Frank Gijsel OOSTBURG - De boerenorganisatie ZLTO hoopt dat Oostburg afziet van de invoering van een verplichte weidegang voor rundvee. Het is een heilloze weg om boeren te dwin gen hun koeien het graasland in te sturen, betoogde woordvoerder J. Kodde donder dag voor de leden van de raadscommissie planologie. Het gemeentebestuur beraadt zich erover of de maatregel wordt doorge zet. Een half jaar geleden lanceerde het college van burgemeester en wethouders van Oost burg het plan om via het bestemmingsplan nieuwe melkveehouderijen een bepaalde frequentie van weidegang op te leggen. Het nieuws sloeg in veehouderskringen in als een bom. Kodde, ZLTO-districtsvoorzitter van de vakgroep meiveehouderij, zegt dat veehouders in Oost-Brabant elkaar al waarschuwen om niet naar Zeeland te trek ken. Het Agrarisch Dagblad wijdde een hele krantenpagina aan de kwestie. Kodde: „Bij een verplichting moet de gemeente gaan handhaven; maar dat valt eenvoudigweg niet te controleren. Het leidt er alleen toe dat er geen nieuwe bedrijven meer naar Oostburg komen." De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisa tie (ZLTO) vindt het net als Oostburg ge wenst dat melkvee daadwerkelijk de wei in gaat. Dat is goed voor de beeldvorming (..Uit toeristisch oogpunt; het hoort ook bij het landschap") en het komt de gezondheid van de dieren ten goede. Maar een verplich ting is volgens Kodde niet noodzakelijk Hij dringt er bij de gemeenteraad op aan om geen ontmoedigingsbeleid te gaan voeren tegen de komst van nieuwe melkbedrijven Toch heeft hij begrip voor de beweegrede nen van Oostburg „Ze hebben weinig inte resse in intensieve veehouderij en daar kan ik inkomen." Grondgebonden Kodde wijst er echter op dat melkveebedrij ven, in tegenstelling tot varkensfokkerijen, grondgebonden zijn. De boerderijen voor zien door middel van eigen akkerbouw in het voer van koeien en zetten vervolgens de geproduceerde mest weer af op hun eigen grond. „Je bent dus ook af van de mesttrans- porten van en naar Brabant." Er is volgens hem nog voldoende plaats in Zeeland om nieuwe rund veebedrijven in te passen. Ver der kunnen nieuwe melkveehouders zorgen voor een sanering van slecht draaiende boerderijen „Melkveehouders die elders worden uitgekocht, komen met een dikke beurs en betalen goede prijzen." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Net als de ge meenten in de regio zal het Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen de tarieven voor de 'omslag ge bouwd' aanpassen aan de te verwachten opbrengst. In de Beleidsbegroting 2001 is welis waar een verhoging van bijna tien procent opgenomen, maar dat tarief wordt - afhankelijk van de stijging van het onroe rend goed - aangepast op de aanslag die volgend jaar in de bus valt. Sectorhoofd middelen J. Nies- kens: „We zijn afhankelijk van de WOZ-gegevens die de ge meenten ons aanleveren. We hebben voor volgend jaar een bepaald bedrag geraamd dat we aan omslag gebouwd moeten binnenhalen. Het definitieve ta rief wordt bepaald aan de hand van de uiteindelijke onroerend- goedwaarden. Onze belasting opbrengst gaat dus niet omhoog omdat de onroerend-goedprij- zen zijn gestegen." De meeste tarieven van het waterschap gaan volgend jaar wel omhoog. Maar Nieskens en E. Wijffels, gezworene middelen, bena drukken dat het om tariefsstij gingen gaat die al voor de fusie van de drie Zeeuws-Vlaamse schappen zijn afgesproken Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen is begin dit jaar be gonnen met een fikse reserve om de tarieven tot 2002 geleidelijk te kunnen laten stijgen tot kost- prijsniveau. De tarieven voor de omslag ingezetenen en de verontreinigingsheffing gaan komend jaar en volgend jaar be hoorlijk omhoog om uiteinde lijk in 2002 kostendekkend te zijn. Zo gaat de heffing voor in gezeten volgend jaar van 101 naar 115 gulden (2002: 132 gul den) en de verontreinigingshef fing per vervuilingseenheid van 116 naar 124 gulden (2002: 133,50 gulden). Op het eerste gezicht zijn dat behoorlijke ta riefsstijgingen, maar de meeste heffingen liggen in 2002 nog on der het niveau dat ingelanden van Hulster Ambacht en, voor al, Het Vrije van Sluis in 1998 al betaalden. Alleen de ingezetenen van het vroegere beheersgebied van De Drie Ambachten betalen meer belasting dan in de oude situa tie. Nieskens: ..Maar dat is niet nieuw. Dat was bekend voor de fusie beklonken was Alle hef fingstarieven voor 2001 zijn vo rig jaar al voorzien." Nieskens beaamt dat het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen met som mige tarieven nog bij de hoogste van Nederland zit Zeeuws- Vlaanderen blijft tenslotte een groot gebied waar relatief wei nig mensen wonen. Aan de andere kant loopt het schap voorop bij het plegen van inves teringen voor onder meer het voldoen aan nieuwe uitstoot- en zuiveringsnormen Zo steekt het schap het komend jaar maar liefst 5.750.000 gul den in verbeteringen van de Hulster rioolwaterzuiverings installatie en het rioolgemaal Sint Albert bij Zandstraat. „Met dat soort investeringen voldoen we straks aan eisen die over drie of vier jaar ingaan. Te gen die tijd zullen onze tarieven meer in de middenmoot liggen. Bestuurder Wijffels is dan ook zeer tevreden over de ontwikke lingen na de fusie. Het zal nog een paar jaar kosten voor elk personeelslid zich helemaal op zijn plek voelt en de organisatie op volle toeren draait Maar de voordelen van de schaalvergro ting zijn volgens hem in het eer ste jaar na de fusie al duidelijk aan de oppervlakte gekomen MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zon dag 10 december een Taizé- dienst gehouden. Deze begint om 16.30 uur. Taizé is een oecumenische broe dergemeenschap uit Frankrijk. In 1940 stichtte frère Roger deze gemeenschap in het gelijknami ge dorp. met als streven Christe nen tot elkaar te brengen (Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG 15 16 17 DECEMBER 14.00-22.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR DECEMBER 10 00-18 00 UUR DRIE DAGEN DIERPLEZIER MET O.M.: Dierbenodigdheden honden, schapen, fretten, slan- Showsen demo^'^ 9en' ara s' sPinnen- roofvogels, wedstrijden konijnen, paarden, katten, een- en natuurlijk heel den, cavia's, duiven, struisvo- veel dieren zoals: gels. kippen, gerbils. etc. EXTRA THEMA DAGEN zeelandhallen TEL. 0113-221020 FAX 0113-221536 ac^/Y Toegang 10.00 t Kind tot 12 jaar/5.- ClUto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 73