Twijfels over kansen glazen stad 60% PZC Hof eist hogere straf tegen drugsverdachte Astmafonds niet blij met kunsttapijt Op zoek naar het ontbrekende kopje op serviezenbeurs Gemeente wil binnen half jaar uitsluitsel over houtloodsen Dow bouwt fabriek voor plastic korrels Goes presenteert eerste ideeën voor invulling binnenstad s 17 Haalbaarheidsonderzoek laat vele vragen onbeantwoord Borsele nodigt boeren uit voor gesprek over toekomst Concert in Yerseke zondag 2 december 2000 eerste etage Artist impression van het tapijt dat Marcel Kronenburg voor het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee gaat maken, getiteld Zee van ruimte. foto Marijke Folkertsma Huisstofmijt geeft patiënten veel overlast door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vloerbedekking in open bare gebouwen geeft astmapatiënten veel overlast. Het Astma Fonds afdeling De Bevelanden is dan ook helemaal niet blij met de keus van de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad voor het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee als kunstwerk een bijzonder tapijt te laten ontwerpen. „Vloerbedekking en vooral hoogpolig ta pijt bevat heel veel huisstofmijt en daar hebben astmapatiënten meteen last van. Wij pleiten er dan ook voor, in openbare gebouwen geen textiele, maar harde vloerbedekking te gebruiken", zegt pr- medewerkster J. C. de Witte-de Haan van het Astmafonds in De Bevelanden. Vol gens haar verdient ook laminaatparket geen voorkeur, omdat daarin stoffen zijn verwerkt die bij carapatiënten vaak irri tatie veroorzaken. Minigraniet biedt wel een goed alternatief, volgens De Witte. Het kunstwerk in het gemeentehuis in Zierikzee betreft een ontwerp van de kun stenaar Marcel Kronenburg uit Rotter dam. Hij putte zijn inspiratie uit een be kend wandkleed uit het Zeeuws Museum met als tafereel een zeeslag tijdens het be leg van de Spanjaarden. Zijn ontwerp toont een tapijt met kleurrijk motief met golvende visuele effecten. De Witte weet uit ervaring dat mensen met astma vooral veel hinder ondervin den in trouwzalen. „De meeste gemeenten richten die ruimten sfeervol in met hoog polig tapijt, stoelen met velours en zware gordijnen. Dat zijn juist de plekken waar de huisstofmijt zich nestelt.Volgens haar is de overlast die dit beestje veroorzaakt alleen te beperken door alle textiele ob jecten elke dag te reinigen. Dat moet dan wel grondig gebeuren, want de huis stofmijt bez wij kt pas bij een hitte van zes tig graden Celsius. Zij verbaast zich over het besluit van de gemeenteraad om voor een tapijt te kiezen als kunstwerk voor het nieuwe gemeente huis. Het bestuur van afdeling De Beve landen van het Astma Fonds deed de gemeente Schouwen-Duiveland in sep tember het schriftelijk verzoek een actief beleid te gaan voeren op het gebied van aan te schaffen vloerbedekking, schoon maken van gemeentelijke gebouwen en afspraken over roken. Het Astma Fonds voert in dit verband de gemeente Borsele op als lichtend voor beeld Borsele wil serieus werk maken van dit soort zaken en heeft de belangengroe pering van astmapatiënten daartoe ook om advies gevraagd. Daar de gemeente Schouwen-Duiveland een nota gezond heidsbeleid in voorbereiding heeft, ver zocht dit fonds in die nota ook specifiek aandacht te besteden aan mensen met 1 uchtwegp roblemen Daar Schouwen-Duiveland geen eigen afdeling van het Astma Fonds heeft, be hartigt afdeling De Bevelanden hier de belangen van de leden. door Niels Juist door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Het is nog niet duidelijk of de bouw van een glastuinbouwproject van 780 hectare in het gebied ten westen van Nieuwdorp en Lewedorp, rendabel en wenselijk is. De haalbaarheidsstudie, die het projectbureau van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani saties (ZLTO) heeft gedaan in opdracht van de provincie, de gemeente Borsele, Delta Nuts bedrijven en de ZLTO, heeft niet de vereiste duidelijkheid kun nen verschaffen. Op een aantal punten moeten verdiepingsstu- dies worden uitgevoerd. Een belangrijke vraag waarop nog geen antwoord is gevonden, is die van de grondprijzen. Niet duidel i j k is wat de grond bij ver werving zal gaan kosten en voor welke prijs die vervolgens moet worden uitgegeven. Als de uit gifteprijs te hoog wordt, kan Zeeland een glastuinbouwpro ject op die plaats wel vergeten. Daarnaast is er nog het vraag stuk van de landschappelijke inpassing. Gemeente en provin cie hebben dat als een belangrij ke voorwaarde gesteld voor •verdere medewerking aan het project. Om klaarheid te krijgen in de beelden die de inpassing 'door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND- -- Dc ge meente Borsele houdt donder dag 21 december een bijeen komst over de Borsatlas in het gemeentehuis in Heinkenszand. Deze keer is de agrarische sector uitgenodigd om te praten over een ruimtelijke toekomstvisie voor de gemeente Borsele. De sectoren bouw en natuur en milieu kwamen daarover al eer der praten en het bedrijfsleven en de dorpsraden komen nog aan de beurt. De Borsatlas moet een ruimtelijke visie worden waarin ontwikkelingen zo goed mogelijk worden ingepast. Za ken als glastuinbouw in de door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De stichting Re- nesse heeft van de gemeente Schouwen-Duiveland een half jaar de tijd gekregen om een to taalplan in te dienen voor de houtloodsen aan de Vissersdijk in Zierikzee. De stichting wil de loodsen van de gemeente kopen en vervolgens verhuren aan de Stichting Museumhaven. Die wacht met smart tot er eindelijk een besluit valt over de toe komst van de loodsen. Het plan is om in de houtloodsen een reparatiewerf voor histori sche schepen te vestigen. Deze werf moet worden opengesteld voor het publiek dat de Muse umhaven bezoekt. De Zierik- zeese Houthandel, die de pan den nu van de gemeente huurt, vertrekt in april naar een nieu we locatie aan de Industrieweg. Voor die tijd moet er een plan van de st ichting Renesse op tafel liggen. De gemeente wil inzicht hebben in de manier waarop de loodsen zullen worden geëx ploiteerd. „En we willen ook in zicht hebben in de manier waar op de stichting denkt de kosten te kunnen dekken", aldus wet houder G. van de Velde-de Wil de. De voorzitter van de stichting Renesse. L. van Gastel, kan daar Advertentie Eszbeth gaat VERBOUWEN KORTINGEN tot ook op feestkleding ESZETH .'■lis u wan aparte mode houdt Loskade 9. Middelburg 0118-623246 oplevert, de kosten die ermee gemoeid zijn en in de verkeers technische gevolgen van ont sluiting van het gebied op de Bernhardweg, moet het project- pureau ZLTO dieper graven. Dan is er nog de kwestie van de centen. Niet helder is welke subsidieregelingen van toepas sing zullen zijn en hoeveel geld dat oplevert. Het is belangrijk om te weten welke duurzaam heidsprincipes het Rijk van plan is te hanteren, wat het ministe rie daar voor over heeft en of het beeld dat dan ontstaat, accepte bei is voor de opdrachtgevers. De vertraging in de voortgang van de haalbaarheidsstudie, heeft ook te maken met de ver traging in de aanvullende Mi lieu Effect Rapportage (MER) over het glastuinbouwproject. De resultaten daarvan kunnen direct van invloed zijn op het eindresultaat van het haalbaar heidsonderzoek. Beslissing Gedeputeerde Staten moeten uiterlijk in maart volgend jaar een beslissing over die MER hebben genomen. Tot dan schuift de rapportage over eco nomische, maatschappelijke en verkeerstechnische haarbaar- heid van het glastuinbouwpro ject op. Quarlespolder, zeehavenindu strie in het Sloegebied, ecologi sche verbindingszones naar het Veerse Meer en de Oosterschel- de, woningbouw, bedrijventer reinen, nieuwe economische dragers, landbouw en land schap, krijgen in de debatten uitgebreid aandacht. Over de ruimtelijke visie wil het Borsel- se gemeentebestuur eerst met iedereen praten voordat een richting op de kaart wordt uit gezet. Met de boeren spreekt het ge meentebestuur op 21 december vanaf 20.00 uur. Bestuurslid J. Kodde, van de ZLTO-raad Zee land houdt een inleiding, waar na enkele boeren uit Borsele hun visie zullen ontvouwen. nog geen duidelijkheid over verschaffen. „Die exploitatie is precies het probleem. Het hele project is natuurlijk al eens af geblazen vanwege de financiële risico's. In januari zetten we met het bestuur alles op een rijtje om een oplossing te vinden." Toch ziet Van Gastel nog wel brood in het project. „Ik blijf het gevoel houden dat eigenlijk iedereen vindt dat die werf er moet ko men. Niet alleen in Zierikzee, maar over het hele eiland. Dan moet het toch lukken, zou je denken. Het voegt iets toe aan de recreatiemogelijkheden door het hele seizoen." De stichting Museumhaven is niet in de procedure betrokken, maar hoopt vuiig dat de zaak snel rondkomt. Er liggen talloze restauratiewerkzaamheden aan historische schepen te wachten die in de werf uitge voerd zouden kunnen worden. De stichting is ook nog steeds in afwachting van het antwoord op de aanvraag om de status van een openlucht museum te krij gen, en of de voorgenomen sa menwerking met het Belgische Dendermonde en Blanken- berghe leiden tot de beoogde Europese subsidie. Voorzitter P. Huybrecht wordt met nerveus van alle onzekere factoren die het lot van de Muse umhaven zullen beïnvloeden. „Dat zal altijd wel zo blijven, en in het bedrijfsleven is het eigen lijk niet anders. We leren ermee leven.Huybrecht is in zijn nop jes met de resultaten van de vrij- willigersdag, die de stichting een maand geleden hield om nieuwe krachten te werven. „Die dag heeft zeven medewer kers opgeleverd, zeer vrucht baardus." YERSEKE - Het groot christe lijk Calvijnkoor uit Goes en het instrumentaal ensemble van het Calvijncollege geven vandaag, zaterdag, een adventsconcert in de hervormde kerk in Yerseke. Johan Baay, tenor, treedt op als solist en Jap Griep bespeelt het orgel. Ds. C. Oorschot houdt een appèlwoord en de opbrengst van de collecte komt ten goede aan de actie van Woord en Daad voor educatie van kinderen in zuidelijk Ethiopië. Het concert begint om 19.30 uur. door Joost Bosman TERNEUZEN - De bouw van de plastickorrelfabriek van Dow Chemical in Terneuzen gaat definitief door en zal in de loop van volgend jaar aanvangen. Momenteel worden de twee ste- rvlcenfabrieken, waarvoor de fabriek in de plaats komt, ge sloopt. Dow investeert honderd miljoen gulden in de zogeheten Magnum ABS-plasticfabriek. De steryleenfabrieken, die op het oude terrein staan, zijn twee van de eerste die Dow in Terneu zen bouwde. Bij de bouw van de nieuwe plant gaat het in feite om uitbreiding van een be staande fabriek, waardoor de capaciteit met zo'n 75.000 ton plastic(korrels) per jaar toe neemt. De uitbreiding levert zo'n tien tot twintig extra ar beidsplaatsen. Dow voert de expansie door om tegemoet te komen aan de we reldwijd sterk groeiende vraag naar kleurloos ABS-plastic, dat door de klant zelf kan worden ingekleurd. Het product (hard plastic) wordt geleverd aan on der meer de auto-industrie (dashboards), computerfabri kanten en producenten van huishoudelijke apparatuur en verpakkingen. Naast de vestiging in Terneuzen kwamen ook andere Dow-vesti- gingen in aanmerking voor een eventuele uitbreiding. De keuze is uiteindelijk op Terneuzen ge vallen, omdat daar de laatste ja ren flink aan een goede infra structuur is gewerkt. Zo kwam er een uitgebreid logistiek park en werd van de zomer in de Braakmanhaven een nieuwe container-terminal in gebruik genomen. Daardoor heeft Dow Terneuzen weinig kosten voor infrastructuur en logistiek. Te vens heeft de Terneuzense ABS- fabriek de operationele kosten sterk weten terug te dringen en een forse verhoging van de pro ductiviteit bewerkstelligd. Bo vendien is in Terneuzen al veel kennis vergaard en ervaring op gedaan op het gebied van ABS- technologie. Dow verwacht dat eind 2002 de eerste plastickorrels van de band zullen rollen. De fabriek COR DE JONGE zal vanuit de bestaande contro lekamer worden bediend. De bouw van de nieuwe plastic- fabriek volgt op een reeks ande re uitbreidingen van de Dow- site in Terneuzen. Zo is vorig j aar begonnen met de bouw van een derde nafta-kra- ker (hetEmergo-project). Daar naast tekende Dow afgelopen zomer met Oiltanking uit Gent een intentieovereenkomst voor de inrichting van een tankop slagterrein op de Mossel- banken, waarmee een investe ring gemoeid is van zo'n zestig miljoen gulden, die overigens geheel voor rekening komen van Oiltanking. Die gaat het opslag terrein ook beheren en exploite ren. DEN HAAG - Tegen een 39-jari- ge Tholenaar is gisteren bij het Haagse gerechtshof drie jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist omdat hij tussen 1996 en 1999 speed zou hebben gefabriceerd en verhandeld. De man was door de rechtbank in Middelburg tot drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaarde lijk, veroordeeld. Hij is in hoger beroep gegaan omdat hij vindt dat hij onschuldig is. De verdachte vertelde dat hij met twee mannen in contact was gekomen in de sportschool waar hij als instructeur werkte. Zij zouden hem in 1996 hebben ge vraagd of hij een loods wist, die ze konden huren. Die wist de Tholenaar wel De loods kon, volgens de verdachte, om 'be lastingtechnische redenen' niet op naam van de onbekende mannen gehuurd worden. Wie die mannen waren? Dat durfde hij niet te zeggen: 'uit angst voor represailles'. In de loods werd speed gefrabri- ceerd, maar daar zou de ver- door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Voor het der de jaar wordt in het weekeinde van 9 december in Koudekerke de Zeeuwse ruilbeurs voor ser viezen gehouden. Wie al heel lang op zoek is naar een onder deel van een specifiek servies, een compleet servies of bepaal de tafelaccessoires, maakt op dc beurs kans van slagen. Er worden serviezen en servies- delen van alle soorten en uit verschillende prijsklassen aan geboden. Vorig jaar waren er kopjes en borden van zowel de Hema als van Wedgewood, Ara bia en Goedewagen. De beurs is aangekleed in kerstsfeer. Behal ve glaswerk, bestek en zilver goed worden er ook kerstquilts door Rolf Bosboom GOES - De eerste ideeën voor de invulling van de Goese binnen stad zijn gereed. De gemeente Goes presenteert ze dinsdag 12 december tijdens een 'ideeën- markt', waar iedereen welkom is om zijn mening te geven. Aan de hand van de opmerkingen worden de schetsen verder uit gewerkt. De gemeenteraad heeft een half jaar geleden het Masterplan Binnenstad goedgekeurd. Dat schetst een toekomstvisie op het centrum van Goes. Het doel er van is het hart van de stad aan trekkelijk te maken en te hou den voor zowel de bewoners als de bezoekers. Een belangrijke rode draad in het plan is dat de diverse pleinen in de binnen stad, waaronder de Grote Markt, zoveel mogelijk autovrij worden gemaakt en een andere inrichting krijgen Het Masterplan beschrijft 27 samenhangende projecten, het ene concreter en realistischer dan het andere. De meeste pro jecten zijn echter nog maar ideeën, die moeten worden uit gewerkt en waarvan nog niet duidelijk is of en wanneer ze worden gerealiseerd en wie wat gaat betalen. Daar moet begin volgend voorjaar het Project plan. waaraan momenteel hard wordt gewerkt, meer duidelijk heid over geven. De projectgroep die daarmee bezig is. heeft inmiddels een aantal schetsen gereed. Na drukkelijk stelt de gemeente dat nog niets vaststaat, maar dat het ideeën zijn. Voor sommige projecten zijn nog verschillende alternatieven mogelijk Om een beeld te krijgen hoe ambtenaren, raadsleden, bewo ners, ondernemers en andere ge- interesseerden erover denken, worden de schetsen dinsdag 12 december tussen 16 en 20 uur gepresenteerd tijdens een 'idee- enmarkt' in de voormalige drukkerij aan de Westwal, het pand dat onderdeel wordt van de toekomstige schouwburg „We vinden het belangrijk om in dit stadium de ideeën al naar dachte volgens hemzelf niets mee te maken hebben gehad. Al thans niet met de productie, zo beweerde hijHij zegt dat hij in de loods alleen maar schoon maakte. Aanklager A. van der Schans geloofde helemaal niets van het verhaal van de verdach te. Hij vroeg zich af of die twee onbekende figuren überhaupt bestonden. In de video-opna mes die de politie van de loods had gemaakt, komen de mannen namelijk helemaal niet voor. De enige die voortdurend te zien is, is de verdachte. Bovendien was er nog een getuige die belastend over hem verklaarde. En dan was er nog de eigenaar van de loods, die verklaarde dat het de verdachte was geweest die hem de huur betaalde. Van der Schans vond dus dat de rechtbank in Middelburg de verdachte terecht had veroor deeld. Alleen vond de aanklager de opgelegde straf te mild. Daarom deed hij daar gisteren in zijn eis nog een schepje bo venop. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. verkocht, die gemaakt zijn door Franje Klaster Initiatiefneemster Ellen Bil kwam enkele jaren geleden op het idee van een serviesbeurs, toen ze zich realiseerde dat veel mensen een tweede servies in huis hebben. Dat servies wordt meestal niet gebruikt maar neemt wel veel plaats in beslag. Wie van zijn servies af wil, kan tot een paar dagen voor de beurs contact opnemen met de initia tiefneemster. Vorig jaar bezoch ten ongeveer 750 personen de Zeeuwse ruilbeurs voor servie zen. De verkoop wordt gehouden op zaterdag 9 december van 11 tot 17 uur en op zondag 10 decem ber van 12 tot 16 uur bij Ellen Bil in Het Blauwe Hof aan de Bree- weg 11 in Koudekerke. buiten te brengen, want we zijn niet de enige 'deskundigen' als het gaat om de binnenstad", zegt wethouder C. R. M. M. Linssen. „We willen daarom de reacties van de consumenten heel graag horen." Niet alle projecten die in het Masterplan staan, zijn uitge werkt. Het gaat in eerste instan tie om de plannen waar de ge meente zelf de belangrijkste verantwoordelijke partij is. Be langrijkste onderdeel is de bouw van een parkeergarage aan het Bleekveld, maar ook een parkeervoorziening op het Mo lenplein en een garage onder de Oostwal worden in het Master plan als mogelijkheden ge noemd. Andere projecten die de project groep heeft bekeken zijn de her- nrichting van de pleinen (Grote Markt, Singelstraat. Damplein, Beestenmarkt. Vlasmarkt en Kolveniershof), een nieuwe in vulling van diverse winkelstra ten (waaronder de Korte Kerk straat en de Keizersdijk) en de hoek van de Dam en de Jacob Valckestraat. Winkelpassage Voor de andere projecten in het Masterplan is de gemeente af hankelijk van anderen, vooral marktpartijen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om het creëren van een winkelpassage op de plaats van de voormalige bioscoop, de 'revitalisering' van het Schut tershof, ontwikkeling van het Koepoortgebied tot uitgaans centrum en een nieuwe invul ling van de locaties van de voormalige olieopslag aan de A Joachimikade en de hoek Zaag- molenstraat-J. A. van der Goes- kade. De projectgroep hoopt binnen enkele maanden het Project plan gereed te hebben. Bij het opstellen van de Voorjaarsnota, die dient als voorbereiding op de begroting voor 2002, zal het college van burgemeester en wethouders naar eigen zeggen 'nadrukkelijk de mogelijkheid bekijken' om geld vrij te maken voor de uitvoering van de eerste projecten. (Advertentie) op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt europaJuin Europatuin Goes, Nw Rijksweg 2D, 's-Heer Hendrikskinderen, 0113-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65