Opnieuw strijd tegen los wal Bru Gouden bruidsparen vieren samen feest PZC PZC 15 Omwonenden tekenen bezwaar aan tegen bouwvergunning Groen licht voor drogist bij Albert Heijn in Burgh VVV-kantoren middag gesloten Inbraak in bedrijfspand Kerstmarkt Veroordeling na ontucht Goes vindt provincie bemoeial Steun voor bezwaren koeltoren Kerstboomdieven aangehouden Mishandelen pestkop bestraft Hulp bij inburgering loopt gevaar door aflopen van contract Taizé-dienst U :l J T4-J 1 J :1 ROND KERST zaterdag 2 december 2000 door Margreet van den Broek BRUINISSE - De strijd om de loswal in Bruinisse gaat de vol gende ronde in. Na een juridisch gevecht tot aan de Raad van State over de milieuvergunning, tekenen de omwonenden van de aan te leggen voorziening nu be roep aan tegen de bouwvergun ning die de gemeente Schou- wen-Duiveland zichzelf heeft verleend. Volgende week woensdag dient de kwestie rond de omstreden DEN HAAG - Voor drogist L. Kik aan de Ring in Burgh zijn de druiven zuur nu de Raad van State geen been ziet in de vesti ging van een ETOS-drogisterij bij de Albert Heijn in de Schouwse badplaats. Kik, die vreest veel klandizie te zullen verliezen, hoopte tever geefs dat het rechtscollege nog een stokje zou steken voor de uitbreiding van de supermarkt. Maar in een gisteren gepubli ceerde uitspraak schrijft de Raad geen enkele reden te zien om de uitbreiding te schorsen. De gemeente Schouwen Duive- land heeft immers de mogelijk heden voor de supermarktuit breiding in Burgh voldoende onderzocht. Kik meende echter dat de ge meente vergeet daterin het cen trum van Burgh intussen al weer drie winkels leegstaan. Een uitbreiding van de AH kan betekenen dat nog meer winkel publiek - vooral toeristen - de Ring laat voor wat het is. Maar in de uitspraak oordeelt de Raad van State dat het bestemmings plan dat de uitbreiding regelt correct is opgesteld. Daarbij werd alleen gekeken naar de planologische argu menten. Het feit dat Kiks con currentiepositie al dan niet on rechtmatig wordt aangetast kan in deze procedure geen rol spe len ZIERIKZEE - De VVV-kanto ren in Zierikzee, Scharendijke, Burgh-Haamstede en Renesse zijn maandag 11 december van af 13 uur gesloten. De kantoren zijn gesloten in verband met het jaarlijkse per- soneelsuitstapje van de VVV- medewerkers. De VW-agent- schappen in Brouwershaven en Bruinisse zijn die middag wel gewoon geopend. NIEUWERKERK - In de nacht van donderdag op vrijdag is in gebroken in een bedrijf aan de Burgemeester Bouwmanstraat in Nieuwerkerk. De toegang tot het pand werd geforceerd en er werden enkele honderden gul dens gestolen. DREISCHOR - Peuterspeelzaal De Drie Schorren in Dreischor houdt zaterdag 9 december een kerstmarkt. Tussen 14 en 16.30 uur is er een kerstman, kunnen kinderen terecht in de knutsel- hoek en zijn zelfgemaakte kerststukjes te koop. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl loswal in een openbare zitting van de onafhankelijke commis sie bezwaar en beroep. Het inge diende bezwaarschrift van het Buurtcomité Zijpe bestaat uit een lange lijst van veertien pun ten. Eén van de. belangrijkste kritiekpunten betreft de toe passing van de zogenaamde ar tikel-19-procedure, die de ge meente in staat stelt de loswal te realiseren, ondanks dat dat in strijd is met de oorspronkelijke bestemming. Volgens het comité mag de gemeente deze procedu re met hanteren, omdat de be nodigde voorbereidingsbeslui- ten ontbreken. In het verweerschrift dat de ge meente voorafgaand aan de zitting heeft opgesteld, valt te lezen dat er wel degelijk een voorbereidingsbesluit voor het betreffende gebied is genomen. De motivatie van dat besluit be treft echter een heel andere kwestie, namelijk het weren van intensieve veehouderijbedrij ven. Onafhankelijk Wethouder G. van de Velde-de Wilde wil vooruitlopend op de zitting inhoudelijk niet reage ren. „Wij zijn van mening dat we ons werk goed hebben gedaan. Woensdag is het aan de commis sie om onafhankelijk vast te stellen of dat daadwerkelijk zo is." Comité-woordvoerder J. Storm verwacht dat de inge diende bezwaren voor het me rendeel niet ontvankelijk wor den verklaard en bereid zich voor op een gang naar het kan tongerecht in Middelburg. „Als het moet, gaan we ook weer ho gerop." In september diende de milieu vergunning al bij de Raad van State. Het heetste hangijzer was toen de te verwachten geluids overlast. De conclusies in de af zonderlijke akoestische rappor ten die de omwonenden en de gemeente hadden laten uitvoe ren. liepen dusdanig uiteen dat de Raad van State een eigen on derzoek besloot uit te laten voe ren. Het aantal vrachtwagens dat gebruik mag maken van de overslaghaven is voorlopig vastgesteld op 37 per dag in plaats van de 100 die de ge meente Schouwen-Duiveland wil toestaan. Als dit besluit wordt gehandhaafd, betekent het een flinke slag voor de eco nomische haalbaarheid van het project. De gemeente heeft toch besloten om alvast verder te gaan met de aanvraag voor de bouwvergun ning. Dat is nodig wil de ge meente nog in aanmerking ko men voor een Europese subsidie van 2,4 miljoen gulden, die ver eist dat de loswal in juni 2001 is gerealiseerd „Er staat zoveel op het spel", vindt Van de Velde. „Het gaat niet alleen om de eco nomische ontwikkeling van Bruinisse, maar van het hele ei land. Het is heus niet zo dat die loswal er moet komen omdat ik het wil, we hebben hem gewoon broodnodig." Dat Storm en consorten vrezen voor hun woongenot, gaat er bij haar niet helemaal in „Meneer Storm had zich beter moeten oriënteren toen hij op het eiland kwam wonen. Dan had hij kun nen weten dat er plannen la gen." De openbare zitting van de com missie bezwaar en beroep vindt op dinsdagmorgen 6 december om negen uur plaats in het ge meentehuis in Zierikzee. 43 gouden echtparen gaven gehoor aan de uitnodiging van de gemeente om het moment dat zij hun liefde bezegelden met een trouwring nog eens en masse te vieren. foto's Pieter Honhoff door Marcel Modde „Kopje koffie mevrouw, me neerPetit-fourtje erbij" „Wat zegt u?" Lust u ook een gebakje?" „Ja, heeft u ook thee?" Zij ziet er met haar keurig ge kapte haardos uit als een oma om eens lekker bij op schoot te kruipen voor een mooi verhaal. Hijenigszins kalend, heeft iets van de kerstman. Ronde rode appelwangetjes en een guitige blik. Enigszins onwennig kie zen ze midden in de al goed ge vulde theaterzaal plaats tus sen leeftijdsgenoten. „Zijn er nog bekenden? Sien en Cor zouden toch ook nog komen?" De thee wordt geruisloos ge roerd, al zou het getik van het lepeltje ogenblikkelijk zijn verstomd in het aanzwellend geroezemoes. „Oh kijk! Daar heb je,eh. Hoe heten ze nou ook al weer. Je weet wel joh, da's een volle nicht van oom Ger- rit." Zij zwaait even. Hij haalt z'n schouders op. „Oh, die! Goh, leuk." Een schoolbord in de entree van Mondragon heet de gou den bruidsparen van Schou wen-Duiveland in gekleurde letters van harte welkom, op het feest dat de gemeente spe ciaal voor hen heeft georgani seerd. Van de 76 echtgenoten die een halve eeuw geleden hun liefde voor elkaar met een trouwring bezegelden, hebben er die vrijdag maar liefst 43 ge hoor gegeven aan de uitnodi ging dat moment nog eens en masse te vieren. De overigen zagen om gezondheidsredenen geen kans zich bij het gezel schap te voegen, of hadden - simpel gezegd - andere bezig heden. Na het bord is er wethouder Pi a Berrevoets-Ringelberg. Stralend als altijd, alsof ze zelf het feestvarken is, ontvangt ze persoonlijk de gasten die tegen twee uur binnendruppelen Ei genlijk is dat de taak van de burgemeester, maar hij is even naar achter. En wat de burger zijn wethouder welzijn ook mag verwijten, geen kwaad woord over haar gastvrouw schap Als zij éven de kans krijgt... De eer is echter van korte duur. Burgemeester Jack Troubadour Engel Reinhoudt amuseert zijn gehoor in het plat Bevelands met verhalen en liedjes over vroeger. Asselbergs vervoegt zich weer bij het welkom-comité en neemt het heft direct over. Ver bazingwekkend om te zien hoeveel mensen hij persoonlijk bij naam kent. „Dat gaat van zelf. Ik zit hier al weer heel wat jaren en kom overal. Kembe- zoeken, dorpsraden, vandaar. Zo werk dat." Centrale fêtering Iwan Miros en zijn Gré Sche per hebben een knus hoekje achter in de zaal gevonden. Dat ze hun middag moeten delen met nog 42 andere echte lieden, in plaats van een per soonlijk bezoek van de burge meester, deert de geboren Oekraïner en zijn Drentse bruid geenszins. In de zes oude gemeenten was het nog wel ge bruikelijk dat de eerste burger zijn gouden bruidsparen stuk voor stuk af ging om te felicite ren met het heuglijke feit. Sinds de totstandkoming van één Schouwen-Duiveland, is dat gebruik om praktische re denen overboord gezet en i s ge kozen voor een centrale fête- ring. Wel houdt Asselbergs vast aan de bezoeken bij zestig, vijfenzestig en zeventig jaar gehuwden thuis. ..Daar hecht ik zeer aan. Ik doe dat nog steeds iedere keer weer met ongelooflijk veel plezier. Voor mensen van een dergelijk hoge leeftijd is het veel te lastig om naar één centraal punt te komen. Dat moet je niet doen." De bijna 75-jarige Miros ('niet Mieras, wat je hier vaak tege- komt') en zijn goed drie jaar jongere vrouw genieten. Een halve eeuw geleden hadden ze nimmer kunnen bevroeden zo bijeen te zullen zijn in het Zie- rikzees theater. Hij, belandde via Polen en Duitsland in Nederland, na vier jaar con centratiekamp te hebben over leefd. ,,Ik heb altijd hard gewerkt. Maar dat moest. Het was de wederopbouw, alles was stuk." Zij leerde hem kennen via een neef, getrouwd met een Oekra- inse. „Tsja, hoe moet ik het zeggen Daar waren ze thuis natuurlijk niet blij mee; in die tijd met een Rus aan komen zetten Maar ondertussenben ik er al vijftig jaar gelukkig- mee!" In 1984 vestigden Iwan en Gré zich in Nieuwerkerk, nadat ze om gezondheidsredenen had den besloten hun huis in Ro zenburg en caravan in Oud dorp te verkopen. Schouwen- Duiveland was de gulden mid denweg voor wonen nabij de Randstad en verpozen aan de kust, bovendien niet al te ver verwijderd van de twee doch ters, drie kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Iwan had de regio in z'n hart gesloten, nadat hij er in 1953 werd gedetacheerd vanuit de Heidemaatschappij om te hel pen bij het dichten van de stroomgaten in de zeedijken. Vier jaar achteréén werkte hij zo aan zijn tweede wederop bouw, zoals hij tevens nauw betrokken was bij de vestiging van de Total rafinaderij bij Vlissingen en tal van andere petrochemische fabrieken ver spreid over de halve wereldbol. Vijftig jaar getrouwd is een he le tijd, memoreert Asselbergs in zijn toespraak voor de volle zaal, en laat een hele rits type rende ontwikkelingen de revue passeren. De periode dat Made in Japan nog gewoon rotzooi betekende; een nieuwe auto tweeduizend gulden kostte, maar bijna niemand dat kon betalen; de laatste generatie die altijd heeft gedacht dat je een man nodig had om een ba by te krijgen „In vijftig jaar tijd is bijna onvoorstelbaar veel gebeurd. En heeft daar midden in gezeten. Een gewel dige ervaring! Op huus an Iwan en Gré stoten elkaar la chend aan wanneer trouba dour Engel Reinhoudt - de vol gende act op het programma - in plat Bevelands verhaalt over de kooplieden aan de deur, het huisvarken voor de slacht en de jaarlijkse besoig- nes in november om de kachel weer aan de praat te krijgen. Het feest der herkenning, doet allen goed. De filmische ver kenning van het eiland, een Van Gewest tot Gewest-achtig product van eigen bodem, doet herkennen. Tegen vijven zit het er bijna op. Het is ook mooi ge weest zo, vinden de meesten. „Het moet ook niet te gek wor den. Nog een borrel en een hap je en dan gaan we weer eens op huus an DEN HAAG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf ge lijk aan het voorarrest en zes maanden voorwaardelijk. De man werd schuldig bevonden aan ontucht met vier meisjes in Voorburg, waar hij toen woonde. De man, die na de ontucht verhuisde naar Vlissingen, moet de meisjes elk een smarten geld van drieduizend gulden betalen. De ouders hebben laten weten dat zij dit geld aan een goed doel willen besteden. De man is eveneens verplicht zich door de reclassering te laten begeleiden om in Zeeland een nieuw leven te beginnen. De man lokte vorig jaar de meisjes, allemaal tussen de vier en ne gen jaar oud, zijn ouderlijke woning in Voorburg binnen en masturbeerde in hun bijzijn GOES - Het provinciebestuur heeft in de verwikkelingen rond het outletcentrum, dat Goes ten zuiden van de stad wilde helpen realiseren, voor zijn beurt gesproken. Dat schrijft de gemeente Goes in een reactie op een oproep van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) om getroubleerde relaties tussen gemeenten en provincie te meldenMet het rapportwaarin de grieven uit heel Zeeland verzameld worden, wil de VZG een aanzet maken om de relatie tussen de provincie en de gemeen ten te verbeteren. In het geval van het outletcentrum dat aan de rand van industrieterrein De Poel had moeten komen, ging de provincie er zich al tegenaan bemoeien toen Goes nog bezig was met een haalbaarheidsonderzoek Reden voor de onder neming om van de vestiging in Goes af te zien, was ondermeer het minder gunstige planologische klimaat. GOES - De gemeenten Goes en Borsele ondersteunen een be zwaar van van de gemeente Reimerswaal tegen de bouw van een 151 meter hoge koeltoren bij BASF in het havengebied van Antwerpen. De koeltoren, van een vergelijkbaar ontwerp als de twee torens die bij de kerncentrale in Doel staan te sto men, wordt ongeveer tien meter hoger en breder dan die twee exemplaren. Het Belgische bedrijfsterrein van BASF grenst onmiddellijk aan de gemeente Reimerswaalmaar ook vanuit Goes en Borsele zal de toren goed zichtbaar. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Twee Goesenaren van 16 en 19 jaar zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aange houden nadat zij geprobeerd hadden een kerstboom in pot te stelen. Met een derde persoon namen zij een kerstboom mee van een bedrijf aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendriks kinderen. De politie zag hen echter rijden met de kerstboom achterop de fiets. Eén van de daders ging er vandoor. Tegen de twee anderen is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn na ver hoor in vrijheid gesteld. De kerstboom is teruggegeven aan de eigenaar. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 19-jarige vrouw uit Axel veroordeeld tot 360 gulden voor waardelijke boete, Ze moet verder 100 gulden smartengeld aan het slachtoffer betalen. De Axelse had 24 mei dit jaar op een schoolplein in Terneuzen een 13-jarig meisje hardhandig beetgepakt en haar in de keel geknepen. De verdachte kwam die dag op voor haar kwetsbare zusje dat op school voortdu rend het slachtoffer is van pesterijen en dreigementen van an dere meisjes. Ze moest toegeven dat het uit de hand was gelo pen De vrouw zei het incident te betreuren en vertelde meteen haar excuses te hebben aangeboden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als er niet snel een nieuwe regeling tot stand komt, dreigt er een hiaat te ont staan in de maatschappelijke begeleiding van voormalige vluchtelingen die in Nederland zijn toegelaten. De gemeente Schouwen-Duiveland koopt die begeleiding sinds 1999 in bij het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW) Oosterscheldere- gio. Dat gebeurt op basis van een tweejarig contract dat bin nenkort afloopt. Met het vertrek van twee erva ren medewerksters bij het AMW, Baukje Bijlsma en Carla de Vrieze, is deze zaak in een stroomversnelling geraakt. Wethouder D van der Wekken van sociale zaken erkent dat er op korte termijn in elk geval af spraken gemaakt moeten wor den over een overbruggingsre geling. Daarmee moet worden voorkomen dat de maatschap pelijke begeleiding van nieuw komers plotseling stopt. Dat dit werk op Schouwen- Duiveland wordt verricht door het AMW is vrij uniek en vloeit voort uit een historisch gegroei de situatie. Inspelend op een be hoefte in de praktijk nam Th. de Waal van de toenmalige Federa tie Maatschappelijke Dienst verlening in de t weede helft van de jaren tachtig al het initiatief tot hulp en begeleiding aan asielzoekers. Dat gebeurde en kele jaren met medewerking van vrijwilligers, onder wie Baukje Bijlsma, die na drie jaar op professionele basis bij dit werk werd betrokken. Toen er wettelijke regelingen kwamen voor de begeleiding van vluchtelingen, nam de toen malige gemeente Zierikzee de verantwoordelijkheid voor dit werk over Er werd een aparte stichting Opvang Vluchtelingen Schouwen-Duiveland op ge richt De uitvoerende taken ble ven vrijwel gelijk: voormalige vluchtelingen op weg helpen zich een plekje te creëren binnen de Nederlandse samenleving. Dat hield de ene keer in sjouwen met meubels en huishoudelijke apparatuur naar een woning dié een nieuwkomer kreeg toege wezen, de andere keer ging het om wegwijs maken in allerlei re gelingen of om het leren omgaan met geld en Nederlandse ge bruiken. In 1999 besloot de gemeente Schouwen-Duiveland de aparte stichting op te heffen en de be geleiding van nieuwkomers voortaan in te kopen bij het AMW. Het werk op zich bleef al die tijd uitgevoerd worden door dezelfde mensen: Bijlsma en De Vrieze. Met hun beider vertrek komt een einde aan die situatie. Volgens directeur H. Teunisse van het AMW Oosterscheldere- gio dient zich hiermee voor het AMW het moment aan zich te bezinnen op de situatie. Hoort die begeleiding wel thuis bij het AMW, of kan er beter een apart gemeentelijk Bureau Inburge ring worden opgericht of moet deze werksoort worden overge heveld naar Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland? Over die mogelijkheden zijn AMW en de gemeente inmiddels in gesprek. Haast geboden Wethouder Van der Wekken zegt nog geen zicht te hebben op een nieuwe regeling Er zijn ver schillende mogelijkheden om nader te onderzoeken. Er is in derdaad haast geboden", aldus de wethouder Volgens Ph. Op 't Hof van Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland zou haar organisatie een aanvraag van de gemeente om begeleiding van nieuwko mers serieus overwegen. „Wij hebben de deskundigheid en de mogelijkheden." Van Bijlsma en De Vrieze werd vrijdagmiddag in het gebouw van de Thuiszorg met dank woorden, geschenken, bloemen en gemengde gevoelens af scheid genomen. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zon dag 10 december een Taizé- dienst gehouden. Deze begint om 16.30 uur. VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG 15 16 17 DECEMBER 14.00-22.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR Advertentie DRIE DAGEN DIERPLEZIER MET O.M.: Dierbenodigdheden honden, schapen, fretten, slan- S9pJiC^reS 9en. ara's, spinnen, roofvogels, wedstrijden konijnen, paarden, katten, een- en natuurlijk heel den' cavia's, duiven, struisvo- veel dieren zoals. 9els. kippen, gerbils, etc. Zon 17 dec. Behendigheidswedstrijden v< zeelandhallen TEL. 0113-221020 FAX 0113-221536 Toegang 10.00 r*r\CC lBl* Kind tol 12 jaar/5.-. uUlO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63