PZC Overlast door drugs aangepakt Veel bekers, weinig vogels Rijk vraagt rechter sluiten kerncentrale Middelburg zonder gas Veel weggebruikers lijden nog aan zelfoverschatting 13 IeII Keukemarket - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Sluiten woningen Schouwen verzoekt waterschap tarieven niet te veel te verhogen zeeuwse almanak Beeld Pelgrimstas voor verdienstelijk burger waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 2 december 2000 door Famke van Loon ZIER1KZEE - De burgemeester van de gemeente Schouwen- Duiveland krijgt op korte ter mijn vergaande mogelijkheden om overlast van drugshandel aan te pakken. Met de Nota Vic toria kunnen na openbare gele genheden, ook woningen, van waaruit illegale handel wordt bedreven, als 'ultimum remedie' gesloten worden. De gemeente Schou wen-Duive- land hanteert ten aanzien van het gedogen van soft drugs een nul-beleid: geen enkele koffie shop is toegestaan. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs schat het aantal softdrugs-gebruikers op het ei land rond de veertienhonderd. Dat zou de illegale handel van uit woningen in de hand kunnen werken, hetgeen geluids- en verkeersoverlast voor omwo nenden kan veroorzaken. Om drugsoverlast in de toe komst te kunnen bestrijden, bereidt de gemeente de nota Victoria voor. Het is de Schouw- se toepassing van de landelijke Wet Victoria uit 1999. Zodra de nota van krachtis, krijgt de bur gemeester vergaande bevoeghe- den om in het geval van drugs overlast in een woonwijk in te grijpen. Zo nodig kan hij de wo ning waaruit de overlast ont staat voor een jaar te sluiten. Nieuw is dit wapen in de strijd tegen drugsoverlast niet. In de nota 'Het Nederlandse Drugs beleid' staan verschillende 'in strumenten' beschreven waar mee drugsoverlast kan worden aangepakt. Tot 1995 kon een burgemeester bij overlast een woning sluiten op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). In dat jaar schrapte de Raad van State echter dit onderdeel, om dat alleen een 'wet in formele zin' een dergelijke 'inbreuk op de eerbiediging van de persoon lijke levenssfeer' zou kunnen rechtvaardigen. Deze uitspraak was de aanzet tot de Wet Victoria. Het doel van de wet is gemeenten een effec tief wapen in handen te geven in de strijd tegen drugsoverlast in woonwijken. Want, zo legt de nota uit, een dergelijke situatie in een woonwijk kan ervoor zor gen dat buurtbewoners zich 'on behaaglijk en onveilig' gaan voelen in hun eigen omgeving. De uitwerking van de wet voor Schouwen-Duiveland is nu in concept gereed, maar burge meester J. Asselbergs vraagt zich af in hoeverre de nota daad werkelijk betrekking heeft op zijn gemeente. ,,Het is landelijke wetgeving, die geënt is op specifieke, stede lijke situaties." Discotheek De burgemeester kan zich geen voorval op het eiland herinne ren, waarbij de overlast van drugshandel in een woonwijk om maatregelen vroeg. ^Geluk kig hebben we een dergelijk in strument tot nu toe nog niet no dig gehad. De enige keer dat we in deze handhavend zijn opge treden, was toen we een disco theek een maand hebben geslo ten vanwege drugsoverlast." De concept nota Victoria voor Schouwen-Duiveland ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis en belang hebbenden kunnen hun mening kenbaar maken. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow BRUINISSE - Driehonderdvijftig vogel tjes is niet niks, maar wie een nationale beurs houdt, verwacht een veelvoud van die fraai gevederde exemplaren. Het be stuur van vogelvereniging De Nachtegaal in Bruinisse is teleurgesteld over de gerin ge deelname van kwekers uit den lande aan de vogeltjesbeurs dit weekend in het Bruse Durps'Uus. Veel concurrentie maakt zo'n evenement nou eenmaal spannender. Secretaris J. van den Ouden van de Nach tegaal mag met de 91 punten voor zijn gold amadine het algemeen kampioenschap en daarmee het bondskruis van de Neder landse Bond voor Vogelverenigingen op zijn naam schrijven. „Zo'n prijs heeft natuurlijk meer waarde als er echt veel vogels zijn gekeurd. Nu doet het me eerlijk gezegd niet zoveel", er kent Van den Ouden. Derbykampioen werd een agapornis fisherie, oftewel een dwergpapegaai van M. Muller. Het fraaie dier vergaarde 92 punten. De secretaris kan de tegenvallende res pons niet echt verklaren. De Bruse beurs is toch duidelijk aangekondigd in het na tionaal bondsorgaan 'Onze Vogels'. Van den Ouden wijt het een beetje aan een gro te vogelmanifestatie die dit weekend ook in Oud-Beijerland wordt gehouden. „Bij eerdere nationale beurzen in 1974 en 1976 kregen we bijvoorbeeld veel deelne mers uit de Hoekse Waard", aldus de se cretaris. Optimistisch Voorzitter J. de Boet is overigens nu al op timistisch gestemd over de toeloop vol gend jaar. Dan is De Nachtegaal gastheer voor de Zeeuwse kampioenschappen „Veel te lang geleden dat we die hier heb ben gehad", vinden hij en de secretaris. Volgens Van den Ouden was dat in 1984 en werden er toen 1600 vogels voor ingezon den. Het bestuur is vol goede moed dat die toeloop zich volgend jaar ook aandient en derhalve is sporthal De Vanger daarvoor al gereserveerd. De Bruse vogelvereniging telt zestig le den. Dat aantal blijft vrij constant, maar het ledenbestand vergrijst wel. „Zelden gaat deze hobby van vader op zoon. Even tjes misschien, maar zodra zo'n jongen een meisje ziet staan is het afgelopen", weet de secretaris. Hij vindt dat De Nach tegaal zich manifesteert als actieve ver eniging. Zo wordt er elke derde zaterdag van de maand in het eigen clubgebouw aan de Molenweg een vogelruilbeurs ge houden, waar druk gebruik van wordt ge maakt De vogelbeurs in 't Durps'Uus is vandaag, zaterdag nog geopend van 10.00 tot 18.00 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid zet de juridische procedure door om de kerncentrale Borssele alsnog 1 januari 2004 gesloten te krijgen. Volgende week gaat de dagvaarding tegen de eige naar, elektriciteitsproducent EPZ, de deur uit. Het ministerie van Economi sche Zaken beroept zich in de juridische procedure op de af spraak die in 1994 is gemaakt met de elektriciteitsproductie sector om de kerncentrale Bors sele 1 januari 2004 te sluiten. EPZ acht zich echter niet ge bonden aan die afspraak. EPZ beroept zich erop dat het Rijk indertijd een akkoord over de sluitingsdatum heeft geslo ten met de koepel van elektrici teitsproducenten, de SEP. Dus niet rechtstreeks met EPZ. De elektriciteitsmaatschappij wil de goedkoop producerende kerncentrale open te houden. Het ministerie van EZ wil EPZ aan de afspraak van 1994 hou den. Volgens Economische Za ken is EPZ daar wel degelijk aan gebonden. EPZ meent sterk te staan, vooral dankzij de zaak die onder meer personeelsleden van de kerncentrale eerder bij de Raad van State wonnen. De Raad van State vernietigde de tijdelijke vergunning voor de kerncentrale, op basis waarvan Borssele in 2004 dicht zou moe ten. De exploitatievergunning voor onbepaalde tijd werd daarmee weer rechtsgeldig. De zaak van het Rijk tegen EPZ dient voor de rechtbank in Den Bosch, binnen welk arrondisse ment het hoofdkantoor van EPZ valt. Het elektriciteitsbedrijf krijgt in eerste aanzet de gele genheid schriftelijk op de dag vaarding van de rijksoverheid te reageren. De verwachting is dat in mei de rechtszitting kan plaatsvinden. Een uitspraak volgt dan waar schijnlijk kort voor of kort na de zomervakantie Het ministerie van EZ gaat er vanuit kans van slagen te hebben. Volgende week donderdag dient ook een zaak over de kerncentrale Bors sele, bij de Raad van State, aan gespannen door de Stichting Miljoenen zijn Tegen. De stich ting eist intrekking van de ver gunning voor de kerncentrale Borssele De Raad van State heeft besloten dat verzoek op nieuw in behandeling te nemen, omdat het beroepschrift eerder 4,5 jaar is blijven liggen. Telefonerende schipper laat tolueentanker vastlopen TERNEUZEN - De Fran se binnenvaarttanker Boulonnais (705 ton) is vrijdagavond om 16.50 uur vastgelopen op de Rug van Baarland op de Wes- terschelde. Het communicatievaar tuig Patrol van Multra ship uit Terneuzen kon de Fransman een half uur la ter vlottrekken. Er was geen schade. De Boulonnais was met een lading tolueen - een zeer brandbare stof - on derweg van Rotterdam naar Frankrijk. Tijdens een telefoongesprek hal verwege Hansweert en Terneuzen kwam de schipper met zijn arm te gen de stuurknuppel waardoor de tanker naar stuurboord draaide. De schipper merkte nog wel dat hij uit koers raak te maar was dermate ge desoriënteerd dat hij even later ter hoogte van boei 32 aan de grond liep. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In navolging van enkele andere gemeenten be pleit ook de gemeente Schou wen-Duiveland bij het water schap Zeeuwse Eilanden enige matiging te betrachten bij de vaststelling van de nieuwe ta rieven. De Schouwse gemeente raad richt dit verzoek tot de al gemene vergadering van het waterschap die maandag 11 de cember vergadert. Het college van burgemeester en wethouders kreeg deze week steun van de voltallige gemeen teraad om het waterschap te verzoeken rekening te houden met de nieuwe waarden van de Wet Onroerende Zaken (WOZ) bij de vaststelling van de nieuwe tarieven. De WD-fractie signaleert dat de lasten danig kunnen oplopen als de algemene vergadering van het waterschap instemt met het voorstel van het dagelijks bestuur de tarieven met vier procent te verhogen. Daar bo venop komt immers het effect van de hertaxatie in het kader van de WOZ. Volgens fractie voorzitter J. Geleijnse van de WD zou die waardestijging in sommige gevallen meer dan dertig procent kunnen zijn. Naar zijn mening dient het wa terschap daarmee rekening te houden bij de vaststelling van nieuwe tarieven. Verheugd Wethouder G.J van der Salm van financiën toonde zich ver heugd met deze bijval vanuit de gemeenteraad. Binnen het col lege was reeds besloten zich met een dergelijk verzoek tot het waterschap te richten, fylet steun vanuit de raad achtte hij het pleidooi alleen maar krach tiger. Fractievoorzitter G. Houteka mer van SGP/GPV en tevens zelf lid van het waterschapsbe stuur maakte wel de kantteke ning dat het waterschap Zeeuwse Eilanden een zelfstan dige bestuurlijke democrati sche organisatie vormt, die autonome beslissingen kan ne men. Hij pleitte ervoor dat het besef daarvan in de brief van de gemeente zal doorklinken. Stadskantoor Middelburg kost 46 miljoen MIDDELBURG - Het lijkt wel een containerschip met vier schoorstenen, reageerden Mid delburgse ambtenaren gisteren bij de presentatie van het ont werp voor het nieuwe stadskan toor. Het 46 miljoen gulden kos tende gebouw is het geesteskind van architect Thomas Rau. Eind 2003 moet het gebouw klaar zijn. Het nieuwe stadskantoor komt aan de Kanaalweg langs het Ka naal door Walcheren. De beton nen onderbouw is tachtig meter lang. Op de begane grond ko men de raadzaal en de kantine De publieksbalies komen op de eerste verdieping. De centrale toegangshal ligt in het midden van het kantoor Onder het ge bouw komt een parkeerkelder. De ambtenaren vinden een werkplek in één van de vier to rens die de bovenbouw vormen. Tussen de torens, op het dak van de eerste verdieping, komen bo men en struiken. Ze hebben er een traditie van gemaakt, die twee echtelie den uit Helmond. Als ze met hun jonge dochtertjes weer eens op familiebezoek zijn in Middelburg, mogen ze graag een blikje Zeeuwse babbe laars inslaan. De meisjes hebben niet alleen belangstelling voor de in houd, ook tonen ze zich sterk geïnteresseerd in de versie ring van de doosjes met figu ren in klederdracht. Hoe dat beeld kan blijven hangen er voer het Brabantse echtpaar toen het onlangs met de auto door Middelburg reed. Vanaf de achterbank het straat beeld beschouwend riep de zesjarige Maureen, toen ze een vrouw in klederdracht voorbij zag fietsen, plotse ling uit: „Kijk mamma, daar gaat een Zeeuwse babbe laar!" showroom korting Op 12 van onze modellen ZATERDAG 2 en ZONDAG 3 DECEMBER met CADEAUS \tr\r\r allo l/indoran (0 - 80 jaar) fwiïïiTrafw^ Zondagmiddag 3 december brengen SINT en PIET tussen 12 00 en 16.00 uur een bezoek aan Keukenmarket ontwerp - advies - montage - financiering"] lO JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD A17 - AFSLAG 21. Telefoon 0165 -510600. Fax 0165 - 51 06 03. Internet www.keukenmarket.nl Openingstjden. ma t/mvr 930-18.00 u, vrijdag koopavond, za 10.00-1700 u Elke eerste zondag (september tfm apnl) van de maand geopend van 1100 tot 17 OOu. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zo lang de ge middelde weggebruiker zich onvoldoende bewust is van de risico's van het verkeer en van zijn eigen beperkingen, blijft er niets anders opzitten dan ge dragsbeïnvloeding door vergro ting van de pakkans. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) vindt dat meer aan dacht moet worden besteed aan verkeersonveiligheid als maat schappelijk probleem en aan de zelfoverschatting waaraan menige verkeersdeelnemer lijdt. Tijdens het symposium 'Een verkeersongeval laat sporen na' van de stichting Slachtoffer hulp Zeeland, vrijdag in Mid delburg, merkte Hennekeij op dat er een verband is tussen ver keersveiligheid en onvoldoende besef van de gevaren waaraan iemand zichzelf en anderen blootstelt door regels en voor schriften aan de laars te lappen. Hij wees erop dat de snelheid op wegen waar 80 km per uur mag worden gereden dankzij de in tensieve verkeerscontroles is af genomen. „Toch rijdt nog altijd eenderde van de weggebruikers harder dan 80 km en er is een groep van ongeveer 2000 personen in Zee land die harder dan 110 km per uur rijden op wegen waar maar 80 km per uur is toegestaan. Mensen die gewond zijn ge raakt, partners, familieleden en vrienden zijn wel bekend met de risico's. Velen echter nog niet." Niet ontevreden Hennekeij zei dat hij niet onte vreden is over de vele initiatie ven die in Zeeland worden genomen om iets te doen aan de verkeersonveiligheid. Hij HULST - Het Hulster college van burgemeester en wet houders wil de zogenaamde Pelgrimstas invoeren. Een symbolisch schouderklopje in de vorm van een bronzen beeld dat wordt uitgereikt aan personen die zich ver dienstelijk hebben ingezet voor de Hulster gemeen schap. De Pelgrimstas is bedoeld als pluim op de hoed voor diege nen die net niet in aanmer king komen voor bestaande onderscheidingen, zoals de erepenning in goud, een ko ninklijke onderscheiding, het ereburgerschap of de cul turele prijs. Om deze 'leegte' in te vullen, heeft het college de Pelgrimstas bedacht. Het is de bedoeling dat per jaar meerdere 'tassen' worden uitgereikt. Het terrein waar voor de onderscheidenen zich inzetten, kan zeer uitlo pend zijn. maar er moeten wel goede redenen worden aangevoerd waarom iemand de welgemeende schouder klop verdient, en de ontvan ger moet inwoner zijn van de gemeente. De Pelgrimstas is met Hulst verbonden via het Reynaert- verhaal. De symboliek zit vooral in de achterliggende gedachte. De betreffende persoon heeft een 'tas' vol goede ideeën aangedragen, of veel goede daden verricht, waar de burgers van hebben geprofiteerd. (Advertentie) noemde verbeteringen in de we genstructuur, de invoering van 30- en 60-km zones, verkeers- projecten op de basisscholen en in het voortgezet onderwijs en de opgevoerde verkeerscontro les. Concurreren Hij liet blijken dat hij er wel ex tra geld voor beschikbaar zou willen stellen. „Maar ja, dan moet de veiligheid in het ver keer concurreren met onder wijs, zorg, milieu, veiligheid op straat en bestrijding van zware criminaliteit." M. Verhoorsel, coördinator van de stichting Slachtofferhulp Zeeland, vertelde dat in de eer ste elf maanden van 2000 in Zeeland 32 personen bij een ver keersongeluk om het leven zijn gekomen. „Dan hoor je zeggen: odat zij n er minder dan in voor gaande jaren. Maar denk je eens in, 32 slachtoffers. Wanneer zo veel mensen bij één ongeluk zouden omkomen, dan was er sprake van een regelrechte ramp." De stichting Slachtofferhulp begeleidt personen die gewond zijn geraakt bij een ongeluk, hun familieleden en de nabe- Een monteur van Delta Nuts zoekt de oorzaak van de problemen. foto Ruben Oreel Advertentie dagochtend zonder gas. De oorzaak was een technisch mankement in een gasregelsta- tion. De storing werd om zeven uur geconstateerd en was rond het middaguur verholpen. Del ta Nutsbedrijven kreeg ruim 450 telefoontjes van verontrus te mensen. Ruim twintig gasmonteurs van Delta Nuts gingen op zoek naar de oorzaak van de storing. Ge luidwagens waarschuwden de bewoners dat er geen gas be schikbaar was en adviseerden de hoofdkranen dicht te draai en. Voor het eerst in de geschiedenis van Delta Nuts waarschuwde het energiebedrijf de getroffen bewoners via Omroep Zeeland. Dat was noodzakelijk omdat er op het moment dat de geluids wagens door de straten reden, veel mensen al naar hun werk waren. Gevaar Het wegvallen van de gasdruk kan gevaar opleveren bij cv-ke- tels en gasfornuizen die geen waakvlambeveiliging hebben. Dat is alleen het geval bij appa ratuur die ouder dan twintig jaar is. Wanneer de gasdruk staanden van dodelijke slacht offers. Er zijn zeven lotgenoten groepen. Verhoorsel: „Als jezelf nooit een ernstig ongeluk hebt meegemaakt, kun je niet bevat ten wat zoiets aanricht. Pijn en verdriet kun je niet delen, maar mensen kunnen elkaar wel hel pen ze draaglijker te maken." door Ferdinand Koppejan MIDDELBURG - De binnen stad van Middelburg zat vrij- weer is hersteld, stroomt het gas vrij naar buiten en kan er explo siegevaar ontstaan. Ab Kats, as sistent districtsmanager bij Delta Nuts, beklemtoonde dat er geen paniek was bij het ener giebedrijf. „Want er was geen sprake van een onveilige situa tie." Rondvraag in Middelburg leer de dat de storing voor overlast zorgde. Werkster Paulie Wijk- huys was bezig in een huis in de Stadhuisstraat. „De kachel deed het niet. Toen de bewoner de geluidswagen hoorde, heeft hij de gaskranen dichtge draaid." Frisjes Meneer en mevrouw Van Hun- nik uit de Penninghoek vonden het erg frisjes in hun huis. „We hebben heteluchtkacheltjes ge bruikt en de elektrische haard aangezet. Het vervelendste was dat ik me niet kon douchen met warm water", klaagde meneer Van Hunnik. Volgens woordvoerder Arnold Parre van Delta Nuts gaf de ap paratuur er de brui aan. „Na el ven hebben we de gasdruk lang zaam opgevoerd en rond twaalf uur was de situatie weer nor maal." Iedere 1e zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, De tuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Dixons, Libertel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61