Geweldloze herdenking Papoea's Aanhang Bouterse klaar voor strijd tegen verklede mariniers Bulgaren kunnen vrij in Europa reizen Dehaene zorgt voor ophef door flirt met Franstaligen Twee VN-tribunalen krijgen versterking Oud-medewerker Chirac vast Separatisten zorgen voor grimmige sfeer in Jayapura Vier politici Bangladesh gedood Endeavour naar ruimtestation Mexico heeft nieuwe regering E-mail president Brazilië gekraakt Iraanse politie doodt smokkelaars EU beperkt ook vangst schol en tong Kroonprins Noorwegen trouwt moeder van driejarige VS en EU praten over het klimaat Tien jaar Kanaaltunnel Moord op zwart jongetje in Londen schokt Britten door Hetty van Rooij BRUSSEL - Inwoners van Bul garije kunnen vanaf volgend jaar zonder visum naar de lan den van de Europese Unie. Roemenen moeten voorlopig nog wel een visum aanvragen. Dat hebben de Europese minis ters van Justitie gisteren in Brussel besloten. De Bulgaarse regering krijgt de zaterdag 2 december 2000 verplichting om in Brussel te rapporteren over de maatrege len die het land neemt om ille gale migratie tegen te gaan. Wanneer het Europese Parle ment ermee instemt, wordt de maatregel medio volgend jaar van kracht. Zowel Bulgarije als Roemenië is kandidaat-lid van de Euro pese Unie, maar staan beide achter in de lange rij. Het kan nog vele jaren duren voordat ze voldoen aan de toelatingscrite ria. De twee landen hebben zware druk uitgeoefend op de Europese lidstaten om een ein de te maken aan de visum plicht. Inwoners van elf andere kandidaat-lidstaten hebben alleen een geldig paspoort no dig om naar de Europese Unie te reizen. Staatssecretaris van Justitie Cohen zei gisteren dal de grenscontroles in Roemenië nog bij lange na niet afdoende zijn. „Ieder land wordt op zijn eigen merites beoordeeld, en er is een duidelijk verschil tussen beide landen", zei hij. De vrees bestaal dal Roemenië door het opheffen van de visumplicht de achterdeur van Europa wordt voor een oncontroleerbare stroom migranten uit de voor malige Sovjet-Unie. Cohen sprak tegen dat de visumplicht voor Roemenië een poging is om zigeuners uit de Europese Unie te weren. Groot-Brittannië en Ierland handhaven overigens hun ei gen grenscontroles. GPD PARIJS - De Franse politie heeft deze week een voormalig medewerker van de Franse president Chirac gearresteerd. De aanhouding houdt verband met de verdenking dat Chiracs partij RPR zich illegaal zou hebben verrijkt. De arrestant was de voormalige rechterhand van Chirac in de tijd dat deze nog burgemeester van Parijs was. De arrestatie is een flinke tegenvaller voor de president, die elke betrokken heid bij illegale partijfinanciering ontkent De Franse justitie vermoedt dat verscheidene bouwfirma's tussen 1989en 1996 werden gedwongen honderden miljoenen francs te betalen aan politieke partijen. In ruil daarvoor kre gen ze contracten voor de bouw van scholen. RTR DHAKA - Vier leden van de belangrijkste regeringspartij in Bangladesh zijn in het oosten van het land omgekomen in een vuurgevecht met aanhangers van de oppositie. De politie in het district Fem, ten oosten van Dhaka, heeft dat gisteren ge meld. Aanleiding voor de schietpartij was de ontvoering van een plaatselijke oppositieleider. Volgens diens aanhangers zijn leden van de Awami Liga van premier Sheikh Hasina voor de ontvoering verantwoordelijk, maar die partij ontkent dat. AP CAPE CANAVERAL - Vanaf de basis Cape Canaveral in Flo rida is gistermorgen met enige vertraging het ruimteveer En deavour gelanceerd. De vijfkoppige bemanning moet het in ternationaal ruimtestation ISS voorzien van zonnepanelen. Nu beschikt ISS slechts over kleine panelen die alleen de Rus sische modules Zvezda en Zaria laten functioneren. AFP MEXICO-STAD - Aan 71 jaar strak bewind van de Institutio neel Revolutionaire Partij (PRI) in Mexico is gisteren met de beëdiging van de nieuwe president Vicente Fox en de minis ters van zijn kabinet een einde gekomen. Fox legde de eed af tijdens een gezamenlijke zitting van het congres. Om te onderstrepen dat hij met het lot van de gewone Mexicanen begaan is, ontbeet Fox in een beruchte sloppen wijk van Mexico-Stad met straatkinderen. AP BRASILIA - De Braziliaanse politie heeft gisteren een com puterkraker aangehouden die de e-mailgegevens van presi dent Cardoso gebruikte. De hacker stuurde tientallen mailtjes aan overheidsinstan ties, waarbij hij zich voordeed als Cardoso. Het is niet bekend wat er in de mailtjes stond. AP TEHERAN - Zeker twintig leden van gewapende roversben des zijn in het oosten van Iran, bij de grens met Afghanistan, omgekomen in gevechten met de Iraanse veiligheidsdienst. De staatstelevisie meldde gisteren dat de gevechten op woensdag en donderdag bij de stad Torbat-e-Jam plaatshad den. De veiligheidsagenten wisten twee Iraniërs die door de bendes in gijzeling werden gehouden te bevrijden. Iran treedt steeds harder op tegen de ontvoeringen en smok- kelpraktijken in het gebied, nadat bewoners zich hadden be klaagd over de toenemende onveiligheid. De Iraanse autori teiten laten een 945 kilometer lang hek bouwen langs de grens met Afghanistan. AP doorTheo Haerkens JAYAPURA - De herdenking gisteren in Jayapura door sepa ratistische Papoea's is gisteren in een grimmige sfeer, maar zonder incidenten verlopen. De oorspronkelijke inwoners van Papoea (Iriyan Jaya) vierden dat hun Morgenster-vlag op 1 BRUSSEL - De Europese Com missie wil de vangst van schol en tong, voor Nederlandse vissers belangrijke vissoorten, in de Europese wateren volgend jaar met twintig procent verminde ren. Daarmee wil Brussel de schade voor andere, met uitsterven be dreigde vissoorten, vooral ka beljauw, beperken. Kabeljauw is namelijk vaak bijvangst. De Commissie vreest dat de vissers deze bijvangst overboord zullen zetten of illegaal aan land bren gen, zo zei gisteren een commis sie-ambtenaar. Met de kabel jauw gaat het zo slecht dat de vissers daarvan volgend jaar 56 procent minder mogen opvissen dan dit jaar. ANP (Advertentie) Sauna kopen 7* december 1961 voor het eerst werd gehesen. De gevreesde confrontatie met Indonesische ordetroepen bleef uit. Bij het krieken van de daghesen de Papoea's in het centrum van de stad een gloednieuwe Mor genster-vlag naast een wat ra felig Indonesisch dundoek. Maar de Morgenster, symbool van de onafhankelijkheid, wap perde gisteren ook voor het laatst. Juist vanwege de sterke symboliek is de vlag sinds enige tijd weer verboden. De regering had aangekondigd separatistische acties hard aan te pakken. De politie was mas saal aanwezig bij de viering, waaraan circa tweeduizend Pa poea's deelnamen. Meer dan tweeduizend man extra orde troepen waren naar het eiland gevlogen. Politieke verklaringen waren tijdens de herdenking taboe. De aanwezigen, onder wie enkele mannen in traditionele kleding met verenkransen rond het hoofd, mochten slechts bidden en zingen. Van het uitroepen van de onafhankelijkheid, zoals een deel van de aanwezigen ver langde, kon geen sprake zijn. Gebed Papoealeider Tom Beanal, lid van het presidium dat het ge bied naar onafhankelijkheid moet loodsen, zei dat hij gezien de omstandigheden niet te veel kon zeggen. Hij bepleitte slechts geweldloosheid en gebed. „Van daag zijn we vrij, tenzij de rege ring van Indonesië dat niet goed vindt", meende Leo, een oudere man die nog Nederlands sprak. De politiechef van Jayapura had aangekondigd dat de Mor genster vandaag niet meer op nieuw mag worden gehesen. Daarom besloten de Papoea's gisteren de vlag niet naar gene den te halen en die te bewaken. „Als ze de Morgenster toch strij ken, gaan we vechten", aldus een van de aanwezigen. Maar de zaak liepen met een sisser af. In de loop van de avond trokken de Indonesische ordetroepen zich demonstratief terug. De or dedienst van de Papoea's zelf zette vervolgens het plein af waar de vlag wapperde. Onge veer vijfhonderd demonstran ten bleven achter. Maar toen de waakzaamheid enkele uren la ter verslapte, haalden zes poli tiemannen de Morgenster als nog naar beneden. De vlag werd overhandigd aan de volkomen overrompelde Papoea-orde- dienst. GPD Een Papoea loopt in Jayapura met de Morgenster-vlag langs de Indonesische oproerpolitie. Charles Dharapak/AP door Pascale Thewissen VILVOORDE - De Belgische oud-premier Jean-Luc Dehae ne blijft voor opschudding zor gen. Eerst was er het gerucht dat hij het op een akkoordje zou hebben gegooid met een ge meenteraadslid van het ex treem-rechtse Vlaams Blok. Dit keer ligt hij onder vuur omdat hij een 'deal' heeft gesloten met twee Franstaligen. Dehaene was bij de gemeente raadsverkiezingen van 8 okto ber kandidaat-burgemeester in Vilvoorde. Zijn Christelijke Volkspartij (CVP) kwam als grootste partij uit de bus. De verwachting was dat christen democraten en liberalen hun coalitie zouden voortzetten. En dat huidig burgemeester Willy Cortois van de Vrije Liberalen en Democraten (VLD) zijn bur gemeesterssjerp zou afstaan aan Dehaene. OSLO - De Noorse kroonprins Haakon heeft gisteren aange kondigd dat hij gaat trouwen met Mette-Marit Tjessem Hoi- by, een ongehuwde moeder. Ko ning Harald deelde de regering gisteren mee dat de twee, die sa menwonen, zich hebben ver loofd. Later op de dag bevestigde de aanstaande bruidegom zelf het nieuws. De plechtigheid zal plaatsvinden op 25 augustus, aldus kroonprins Haakon De relatie van de kroonprins met een ongehuwde moeder - ze heeft een zoontje van drie jaar - heeft in Noorwegen veel stof doen opwaaien, ook al omdat haar voormalige partner ver wikkeld is in drugszaken. In mei maakte Haakon zelf zijn relatie met de 26-jarige Mette-Marit openbaar. Koning Harald en ko ningin Sonja stemmen in met de relatie en hebben naar verluidt hun aanstaande kleinkind al in hun hart gesloten. In september maakte Haakon bekend dat hij zou gaan samen wonen met Mette-Marit en dat ze niet aan een huwelijk dach ten. RTR/DPA Cortois voelde daar echter niets voor. Dehaene besloot daarop met de groenen en de socialisten in zee te gaan, samen goed voor 15 van de 31 zetels. Een minder heidscoalitie dus. Een lid van het Vlaams Blok liet echter we ten bereid te zijn uit haar partij te stappen en als onafhankelijke zitting te nemen in de Vilvoord- se raad. Dehaene kreeg prompt het verwijt dat hij het 'cordon sani taire' rondom het Blok had doorbroken. De ex-premier ontkende op zijn beurt dat hij onderhandeld had met het Blok-raadslid. Furieus De gemoederen leken enigszins bedaard tot gisteren bekend werd dat het boegbeeld van de Vlaamse christen-democraten bij twee onafhankelijke Frans talige raadsleden naar steun heeft gehengeld om zijn coalitie een meerderheid te bezorgen De twee waren in het verleden lid van de anti-Vlaamse partij FDF. De VLD reageerde gisteren furi eus op de jongste stunt van De haene. De oud-premier schept volgens de liberalen een gevaar lijk precedent door het cordon sanitaire rondom de Franstali gen (bedoeld om de verfransing van de Vlaamse gemeenten rond Brussel tegen te gaan) te door breken. Ook de Nederlandstalige Volks unie is verbolgen over de Vlaams-Waalse alliantie in Vil voorde. VU-voorzitter Geert Bourgeois trok in een reactie fel van leer tegen Dehaene en noemde de coalitie met 'verte genwoordigers van een Frans talige racistische partij' vol strekt verwerpelijk. Volgens hem is de persoonlijke ambitie van Dehaene om burgemeester te worden, het enige motief voor de verbintenis tussen christen democraten, socialisten, groe nen en 'wee rabiate Franstali gen'. GPD (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN WASHINGTON - Vertegen woordigers van de Verenigde Staten en de Europese Unie zijn gisteren in Washington de eerste informele besprekingen begon nen om alsnog te pogen een ak koord te bereiken over het kli maat. De EU nam het initiatief tot het de ontmoeting, na het misluk ken van de VN-klimaatconfe- rentie, vorige week zaterdag in Den Haag. Een woordvoerder van het Wit te Huis verklaarde gisteren dat president Clinton het misluk ken van de klimaattop als een groot probleem beschouwt en dat hij naar een oplossing zoekt. De zegsman tekende aan dat van een officieel hervatten van de onderhandelingen nog geen sprake kan zijn. Onder meer de milieubeweging acht vooral de Verenigde Staten schuldig aan het mislukken van de topconfe rentie. President Clinton zou volgens een Duitse krant nog voor Kerstmis met de EU op minis tersniveau willen praten. Een dergelijk overleg zou op 'neu traal terrein' kunnen plaats hebben. Waarschijnlijk zal dit dan worden gevoerd in Noorwe gen. AFP/ANP FOLKESTONE - De Britse ingenieur Graham Fagg (links) en zijn Franse collega Philippe Cozet- te, de eersten die elkaar indertijd in de Kanaaltunnel de hand schudden, deden dat nog eens over. Gisteren zagen ze elkaar terug in Folkestone aan de Britse kant van de tunnel. Daarna werd de of ficiële begroeting van tien jaar geleden nog eens tot in details heropgevoerd. foto EPA door Armand Snijders PARAMARIBO - Tientallen aanhangers van de Surinaamse ex-dictator Desi Bou terse hebben aangekondigd hun leider dag en nacht te zullen bewaken om te voorko men dat hij wordt gearresteerd. Ze reageren daarmee op door de Nationale Democrati sche Partij (NDP) van Bouterse gelanceerde geruchten, dat 'als toeristen verklede Ne derlandse mariniers' in Suriname verblij ven. De mariniers moeten, zo wordt beweerd, Bouterse arresteren en naar Nederland overbrengen voor berechting. Donderdag avond en -nacht verzamelden tientallen sympathisanten zich voor de woning van Bouterse in Leonsberg, een buitenwijk van Paramaribo. ..Wat er ook gebeurt, we gaan niet weg. We zullen zien wie het aandurft om onze voorzitter te komen halen", zo luidde de boodschap, De woordvoerder van de Nederlandse am bassade in Paramaribo noemt de geruchten onzin. „Er is geen sprake van dat zich hier Nederlandse mariniers bevinden Het is slechts een gerucht waar geen enkele basis voor is. Het valt niet te traceren waar deze berichten vandaan komen." Ook de Suri naamse president Ronald Venetiaan ont kent de aantijgingen van de NDP. Bouterse zegt er op voorbereid te zijn dat de Surinaamse autoriteiten binnenkort met hulp van Nederland een poging zullen doen om hem aan te houden in verband met het op handen zijnde onderzoek naar de decem bermoorden van 1982. Zowel de Surinaam se als de Nederlandse justitie wil klaarheid brengen in deze kwestie, waarbij vijftien te genstanders van het toenmalige militaire regime van Bouterse werden vermoord. De ex-dictator zelf geldt als hoofdverdachte. Poppenkast „Er worden allerlei snode plannen gesmeed, onder andere met Nederland", aldus Bou terse. „Natuurlijk kunnen ze mij arresteren, van onze redactie buitenland LONDEN - In Groot-Brittannië is alom geschokt gereageerd op de moord op de tienjarige Nige- riaanse Damilola Taylor. Het jongetje bloedde maandag dood op straat in de Zuid-Londense wijk Peckham na te zijn neerge stoken. Inmiddels is gebleken dat Damilola op school flink werd gepest. Videobeelden en ooggetuigen moeten de Londense politie ver der helpen met haar onderzoek. Voorbijgangers zagen maan dagmiddag drie kinderen die een ander kind in een houdgreep hielden, bij de plek waar Da milola overleed. De politie heeft inmiddels uitgesloten dat deze jongen Damilola is, omdat een videofilm de jongen op dezelfde tijd toont in gezelschap van twee andere zwarte kinderen in de plaatselijke bibliotheek. Hun identiteit is bekend. In de buurt zijn twee messen gevonden. Het kind is overleden door een slag aderlijke bloeding in een been. Damilola's vader is gisteren vanuit Nigeria in Londen aan gekomen. Zijn vrouw kwam vier maanden geleden met haar kinderen naar Groot-Brittan nië. Premier Blair heeft al zijn medeleven uitgesproken. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Straw, zei: „We weten dat er jongeren en enkele volwassenen en vrienden zijn die precies weten wie Damilola Tavlor heeft vermoord." Veertig rechercheurs werken aan de zaak, maar de bewoners van de achterstandswijk willen weinig kwijt, uit angst voor nieuw ge weld. Lijst Damilola's moeder was juist maandag nog naar school ge weest om te melden dat haar kind werd gepest. Damilola had vrijdag verteld dat hij in elkaar was geslagen nadat kinderen hem voor homo hadden uitge maakt. In zijn kluisje op school vond de politie een door hem geschreven lijst met namen, mogelijk van de kinderen over wie hij had ge klaagd. RTR/AFP/ANP maar de gevolgen zullen desastreus zijn- Want het is een stukje politieke poppenkast We kunnen alleen maar hopen dat deze re gering niet de opdrachten van Nederland onverbloemd zal uitvoeren. Ik volg de ont wikkelingen heel nauwgezet." Bloedbad Een vertrouweling van Bouterse waar schuwt dat de arrestatie van 'Baas'zoals hij door zijn aanhang wordt genoemd, uit kan lopen op een bloedbad. ,.Hij zal zich niet zo maar op laten pakken. Het komt dan zeker tot een schietgevecht En reken er maar op dat hij dan als sterkste uit de bus komt. Want zijn veiligheidsmensen zijn beter be wapend dan de politie en het leger." Van extreme veiligheidsmaatregelen rond de woning van Bouterse was gisteren niets te merken. Volgens de weinige bewakers ter plaatse had dat te maken met het feit dat hun werkgever afwezig was.,En waar Bou terse gaat, daar gaan zijn aanhangers ook." GPD van onze redactie buitenland NEW YORK) - De VN-Veilig heidsraad stemt in met uitbrei ding van het Joegoslavië-tribu- naal en het Rwanda-tribunaai. Zo wordt de kans vergoot dat beide hoven hun achterstand in de behandeling van zaken inha len. Er komt een groep van 27 exter ne rechters voor het Joegosla- vië-tnbunaal dat in Den Haag zetelt. Zij zullen de huidige ne gen permanente rechters bij staan. Het Hof van Beroep, dat voor beide tribunalen werkt en eveneens in Den Haag is geves tigd, wordt van vijf tot zeven rechters uitgebreid. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties benoemt de externe rechters voor een perio de van vier jaar Hun termijn kan niet worden verlengd. De president van het Joegoslavië- tnbunaal, Claude Jorda, had de volkerenorganisatie om uitbrei ding van het aantal rechters ge vraagd. Hij klaagde vorige week in een toespraak tot de algemene ver gadering, dat het hof door het groeiend aantal zaken steeds meer achterstand krijgt. Afronding Er zijn nu 65 mensen voor het tribunaal aangeklaagd, van wie er 38 zijn aangehouden en in Scheveningen of elders vastzit ten. „Volgens onze berekeningen en ervan uitgaande dat alle aange klaagden worden gearresteerd, zullen hun processen niet voor het jaar 2007 zijn afgerond, ten zij er veranderingen binnen het hof worden doorgevoerd", zei Jorda tot de algemene vergade ring. AFP (Advertentie) HARMONIEUZE RELATIES! bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5