Ze zijn zo voor ons in de weer 60% PZC Dow bouwt fabriek voor plastic korrels Nieuw gebouw voor christelijke jeugdsoos Veel weggebruikers lijden nog aan zelfoverschatting 17 Ruim zeventig vrijwilligers jleuren ouderen in Ten Anker op it- V, Nieuwjaarsduik in Westerschelde l67ELI\| tlAR.M Veroordeling na ontucht Mishandelen pestkop bestraft Nieuwe directeur ziekenhuizen Dief krijgt boete en voorwaardelijk Rijontzegging en cel voor drankrit Zangdienst Taizé-dienst zondag 2 december 2000 door Jeanne de Nijs THOLEN - „Loop maar een beetje achter me aan", raadt Wim Schot een oudere dame achter een rollator vriendelijk aan, terwijl hij een rolstoel met een andere mevrouw voort duwt. „Fie moet ook nog", re gelt hij met een knik richting een collega meteen 'vervoer' voor een nog wachtende rol stoelster. Zoals iedere ochtend zijn de vrijwilligers van zorg centrum Ten Anker in Tholen druk in de weer om de bewoners na de koffie in de recreatiezaal weer terug te brengen naar hun kamer. ,,Op deze manier kun je wat blijdschap geven aan andere mensen", redeneert Schot. Hij is 61, in de VUT, en helpt inmid dels zo'n vier jaar in Ten Anker. Drie ochtenden in de week is hij samen met andere vrijwilligers present om bewoners van hun kamer te halen, naar de zaal te brengen, koffie te schenken en een praatje te maken, om ver volgens de mensen weer terug te brengen. Daarnaast helpen de (Advertentie) Eszbeth gaat VERBOUWEN KORTINGEN tot ook op feestkleding onbetaalde krachten bij grotere evenementen in het centrum, zoals kooravonden, bingomid dagen, de keutjesmaaltijd, crea tieve bijeenkomsten en wat er al niet meer op de agenda staat. Zo maakt Schot video-opnames, die later weer voor de bewoners afgespeeld worden. Hij helpt bij het op- en aftuigen van de kerst boom en bakt met oudjaar olie bollen, om maar wat voorbeel den te noemen. Ten Anker heeft de beschikking over 74 vrijwilligers. „Sommi gen komen drie tot vier keer, an deren eens per week. Er zijn er ook die eens in de vier, vijf we ken helpen", legt Collette Schippers, coördinator van de Ten Anker-vrijwilligers uit. Zonder de hulp zou het leven voor de bewoners er heel anders uit zien, benadrukt ze. Activi teitenbegeleidster Leanne de Kok vult aan: „Dan blijft het bij verzorging van de bewoners, al leen datgene wat noodzakelijk is." Meer hulp is volgens Schip pers nog steeds van harte welkom, vooral voor de psy chogeriatrische afdeling waar bijvoorbeeld extra handen no dig zijn bij de maaltijden. Meerwaarde De rol van de onbetaalde krach ten is van bijzonder belang, staat in de nota vrijwilligersbe- leid van Ten Anker. De vrijwilli ger heeft bewust geen inzicht in de individuele zorgplannen. Daardoor kan zo iemand de be woners spontaan benaderen, zonder dat er sprake is van een speciaal therapeutisch effect. „Dat betekent een duidelijke meerwaarde", stelt de nota. Wat extraatjes betreft worden de vrijwilligers gelijkgesteld aan het vaste personeel. Ze krijgen bijvoorbeeld ook een kerstpak ket. kunnen lid worden van de personeelsvereniging en ont vangen het infobulletin en de huiskrant. Verder krijgen de vrijwilligers hun onkosten ver goed en wordt er gezorgd voor de nodige verzekeringen. Aan de andere kant stelt Ten Anker ook eisen aan de onbe taalde krachten. „Het werk is vrijwillig, maar niet vrijblij vend", benadrukt Schippers. „Als iemand zegt: ik kom dins dagochtend, dan moet hij of zij er ook zijn, of even laten weten dat het niet doorgaat. De vrij willigers hebben ook eikaars te lefoonnummers en regelen, als dat nodig is, vervanging buiten mij om. Dat gaat allemaal pri ma. Alleen in de vakantieperio de is het wel eens moeilijk." Als blijk van waardering wordt de hele groep, inclusief de vrijwil ligers van de zorgcentra in Sint- Maartensdijk en Sint Philips- land, eens per jaar extra in het zonnetje gezet op de internatio nale vrijwilligersdag. Donder dag is het weer zover. Perso neelsleden zijn al weken bezig met de voorbereidingen om de vrijwilligers te tracteren op een avond met een diner en allerlei sketches. Met liefde Wim Schot kijkt er al naar uit. „Maar daar doen we het niet voor. Alle vrijwilligers werken hier met liefde." Van dat laatste getuigt ook Willy Schot, vijftig jaar en ruim twee jaar vrijwil ligster. Met een baan voor drie ochtenden per week en thuis nog de zorg voor 'haar twee mannen' komt ze toch wekelijks een ochtend naar Ten Anker. Ze zou dat niet meer willen missen. „Ik zou er niet eens voor betaald willen worden, zo leuk vind ik dit Je merkt ook aan de mensen dat ze ervan genieten als je aan hun tafeltje een praatje komt maken bij de koffie." Wim Schot rijdt intussen me vrouw E Kurvink naar haar ka mer „Mijn schoonheid", noemt hij haar, „al 91, zou je niet zeg gen hè." Wanneer hij haar per abuis de gezamenlijke huiska mer wil inrijden, reageert hij op haar protest: ,,'t Is dat ik mijn oorbellen niet in heb, anders zou ik hier even met je gaan dan sen." Mevrouw Kurvink geniet van de gekkigheid die haar be geleider ophangt. En stuurt hem, aangekomen bij haar ka mer, nog even terug om de doos bonbons die ze bij de receptie denkt te hebben laten staan „Alleen maar lof", drukt de be jaarde haar waardering voor de vrijwilligers uit. „Ik kan niet verdragen dat mensen er soms wat aan afkeuren. Die mensen zijn zó voor ons in de weer. Ik kan niet zo goed meer lopen, zonder die vrijwilligers kwam ik mijn kamer niet af. Ik ken ze niet allemaal bij naam, maar ze zijn allemaal zo lief". ESZETIi CXls u van aparte mode fioudl Loskade 9, Middelburg 0118-623246 VLISSINGEN - Het nieuwe jaar beginnen met een frisse duik in de Westerschelde. Net als de afgelopen 22 jaar kan dat ook het komende jaar weer in Vlissingen. Het Duikteam Zee land houdt op 1 januari haar Nieuwjaarssnorkeltocht. Gehuld in een goed sluitend duik- of surfpak en zwemvlie zen kan iedereen op deze eerste middag van 2001 een eindje snorkelen. Terug aan wal kun nen de snorkelaars bijkomen met een bekertje Glühwein. Personen die, zoals de organisa tie zelf zegt, een beetje gek zijn en mee willen doen, kunnen zich 1 januari om 12.15 uur aanmel den in de kleedaccommodatie onder Boulevard Evertsen in Vlissingen. De deelnemers mo gen in eigen tempo het ongeveer twintig minuten durende par cours afleggen. Op 1 januari 2000 deden veertig personen mee aan de snorkeltocht. Zorgcentrum Ten Anker beschikt over een bibliotheek, waar vrijwilligers de bewoners de weg wijzen. foto Willem Mieras door Joost Bosman TERNEUZEN - De bouw van de plastickorrelfabriek van Dow Chemical in Terneuzen gaat definitief door en zal in de loop van volgend jaar aanvangen. Momenteel worden de twee ste- ryleenfabrieken, waarvoor de fabriek in de plaats komt, ge sloopt. Dow investeert honderd miljoen gulden in de zogeheten Magnum ABS-plasticfabriek. De steryleenfabrieken, die op het oude terrein staan, zijn twee van de eerste die Dow in Terneu zen bouwde. Bij de bouw van de nieuwe plant gaat het in feite om uitbreiding van een be staande fabriek, waardoor de capaciteit met zo'n 75.000 ton plastic(korrels) per jaar toe neemt. De uitbreiding levert zo'n tien tot twintig extra ar beidsplaatsen. Dow voert de expansie door om tegemoet te komen aan de we reldwijd sterk groeiende vraag naar kleurloos ABS-plastic, dat door de klant zelf kan worden ingekleurd. Het product (hard plastic) wordt geleverd aan on der meer de auto-industrie (dashboards), computerfabri kanten en producenten van huishoudelijke apparatuur en verpakkingen. Naast de vestiging in Terneuzen kwamen ook andere Dow-vesti gingen (onder meer in het voor- malig^ Oost-Duitsland) in aan merking voor een eventuele uitbreiding. De keuze is uitein delijk op Terneuzen gevallen, omdat daar de laatste jaren flink aan een goede infrastruc tuur is gewerkt. Zo kwam er een uitgebreid logistiek park en werd van de zomer in de Braak manhaven een nieuwe contai- nerterminal in gebruik geno men. Daardoor heeft Dow Terneuzen weinig kosten voor infrastructuur en logistiek. Te vens heeft de Terneuzense ABS- fabriek de operationele kosten sterk weten terug te dringen en een forse verhoging van de pro ductiviteit bewerkstelligd. Bo vendien is in Terneuzen al veel kennis vergaard en ervaring op gedaan op het gebied van ABS- technologie. Die kan door de uitbreiding optimaal worden benut. Dow verwacht dat eind 2002 de eerste plastickorrels van de band zullen rollen. De fabriek zal vanuit de bestaande contro lekamer worden bediend. De bouw van de nieuwe plastic- COR DE JONGE door Marco de Swart GOES - Christelijke jeugdsoos- vereniging Solid Ground gaat rond de jaarwisseling een on derkomen bouwen aan het Geldeloozepad in Goes. Het be stuur hoopt dat de eerste soos- avonden in maart 2001 kunnen plaatsvinden. Van november 1998 tot mei 1999 werden iedere zaterdag al soos- avonden gehouden. Er werd toen tijdelijk een ruimte ge huurd. Nu is het bestuur bezig om een nieuw clubhuis naast High Five in Goes te realiseren De soos is een initiatief van jon geren uit de christelijke gerefor meerde kerk en de gereformeer de kerk (vrijgemaakt). Het idee was vanaf het begin een groot succes Wekelijks kwa men tussen de zestig en de honderdvijftig bezoekers uit heel Zeeland langs. Nadat de ruimte in mei vorig jaar niet meer beschikbaar was, had het bestuur alle tijd om na te denken over de toekomst. Gekozen werd voor het bouwen van een eigen pand. Tien zogeheten portocabins van elk achttien vierkante meter worden waarschijnlijk begin 2001 in een rechthoekige vorm neergezet. Een aantal vrijwilli gers uit de kerken neemt de ver bouwing voor haar reke- ning.Door het weghalen van tussenwanden wordt één grote ruimte gecreëerd Om het pand geschikt te maken voor de soos, moeten de toilet- blokken worden verplaatst. Er moet nieuwe vloerbedekking komen en het dak moet weer aan elkaar worden gezet. Het is de bedoeling om vanaf maart wekelijks bijeen te ko men. Eens in de maand moet de avond een extra tintje krijgen. Dat kan door een bandje, een film of een speciale thema avond Jongeren vanaf een jaar of zestien van allerlei gezindten zijn welkom. Het pand, dat enkele tiendui zenden guldens gaat kosten, wordt grotendeels gefinancierd door sponsoring van kerkleden De jongeren zelf haalden met het inleveren van lege flessen en het houden van een bradene een deel van het geld op. DEN HAAG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf ge lijk aan het voorarrest en zes maanden voorwaardelijk. De man werd schuldig bevonden aan ontucht met vier meisjes in Voorburg, waar hij toen woonde. De man, die na de ontucht verhuisde naar Vlissingen, moet de meisjes elk een smarten geld van drieduizend gulden betalen. De ouders hebben laten weten dat zij dit geld aan een goed doel willen besteden. De man is eveneens verplicht zich door de reclassering te laten begeleiden om in Zeeland een nieuw leven te beginnen. De man lokte vorig jaar de meisjes, allemaal tussen de vier en ne gen jaar oud, zijn ouderlijke woning in Voorburg binnen en masturbeerde in hun bijzijn. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 19-jarige vrouw uit Axel veroordeeld tot 360 gulden voor waardelijke boete. Ze moet verder 100 gulden smartengeld aan het slachtoffer betalen. De Axelse had 24 mei dit jaar op een schoolplein in Terneuzen een 13-jarig meisje hardhandig beetgepakt en haar in de keel geknepen. De verdachte kwam die dag op voor haar kwetsbare zusje dat op school voortdu rend het slachtoffer is van pesterijen en dreigementen van an dere meisjes. Ze moest toegeven dat het uit de hand was gelo pen. De vrouw zei het incident te betreuren en vertelde meteen haar excuses te hebben aangeboden. TERNEUZEN - De Raad van Toezicht van de stichting Zorg- Saam (voorheen de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen) heeft de 41-jarige J. S. van der Heide benoemd tot nieuwe di recteur patiëntenzorg Van der Heide volgt G. Ramaekers op die de voorbije zomer onverwachts overleed. Van der Heide, momenteel nog werkzaam als directeur patiëntenzorg van het Van Weel Bethesda-ziekenhuis in Dirksland, zal op 1 maart volgend jaar zijn werkzaamheden oppakken in Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwe directeur treeclt tevens toe tot de Raad van Bestuur van de Zeeuws-Vlaamse zorginstel ling. TERNEUZEN - Voor zijn aandeel in twee winkeldiefstallen is vrijdag een 32-jarige inwoner van Zuiddorpe door de Terneu zense politierechter veroordeeld tot 100 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter achtte bewezen dat de verdachte op 17 december vorig jaar in Terneuzen de aandacht van de winkeliers had afgeleid, waar door zijn twee kompanen konden toeslaan. Bij Sportcomer werd op die manier een trui weggenomenterwijl de daders bij Z E.S. een scartkabel en setjes tandenborstels buit maakten TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 59-jarige inwoner uit het Belgische Blankenberge conform de eis tot een jaar rijontzegging en twee weken cel. De politie had de man op 17 juni dit jaar in Schoondijke slin gerend zien rijden. Een blaastest mislukte, maar ook de bloedproef lukte niet. „Ik heb zelf om een dokter gevraagd", zei de verdachte. De man had op het politiebureau een verkla ring ondertekend dat hij de bloedproef heeft geweigerd. „Hij heeft gevraagd om het proces-verbaal voor te lezenomdat hij zijn bril niet bij zich had. Dat is niet gebeurd", was het ver weer van de verdediging. De politierechter vond het niet moeilijk om een keuze te maken tussen drie agenten of ver dachte. „Dan geloof ik de politie eerder dan u fabriek volgt op een reeks ande re uitbreidingen van de Dow- site in Terneuzen. Zo is vorig jaar begonnen met de bouw van een derde nafta-kraker (het Emergo-project). Daarnaast tekende Dow afgelo pen zomer met Oiltanking uit Gent een intentieovereenkomst voor de inrichting van een tank opslagterrein op de Mossel- banken, waarmee een investe ring gemoeid is van zo'n zestig miljoen gulden, die overigens geheel voor rekening komen van Oiltanking. Die gaat het opslag terrein ook beheren en exploite- door Ben Jansen MIDDELBURG - Zo lang de ge middelde weggebruiker zich onvoldoende bewust is van de risico's van het verkeer en van zijn eigen beperkingen, blijft er niets anders opzitten dan ge dragsbeïnvloeding door vergro ting van de pakkans. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) vindt dat meer aan dacht moet worden besteed aan verkeersonveiligheid als maat schappelijk probleem en aan de zelfoverschatting waaraan me nige verkeersdeelnemer lijdt Tijdens het symposium 'Een verkeersongeval laat sporen na' van de stichting Slachtoffer hulp Zeeland, vrijdag in Mid delburg, merkte Hennekeij op dat er een verband is tussen ver keersveiligheid en onvoldoende besef van de gevaren waaraan iemand zichzelf en anderen blootstelt door regels en voor schriften aan de laars te lappen Hij wees erop dat de snelheid op wegen waar 80 km per uur mag worden gereden dankzij de in tensieve verkeerscontroles is af genomen. „Toch rijdt nog altijd eenderde van de weggebruikers harder dan 80 km en er is een groep van ongeveer 2000 personen in Zee land die harder dan 110 km per uur rijden op wegen waar maar 80 km per uur is toegestaan. Mensen die gewond zijn ge raakt, partners, familieleden en vrienden zijn wel bekend met de risico's. Velen echter nog niet." Niet ontevreden Hennekeij zei dat hij niet onte vreden is over de vele initiatie ven die in Zeeland worden ge nomen om iets te doen aan de verkeersonveiligheid. Hij noemde verbeteringen in de we genstructuur, de invoering van 30- en 60-km zones, verkeers- projecten op de basisscholen en in het voortgezet onderwijs en de opgevoerde verkeerscontro les. Hij liet blijken dat hij er wel ex tra geld voor beschikbaar zou willen stellen. „Maar ja, dan moet de veiligheid in het ver keer concurreren met onder wijs, zorg, milieu, veiligheid op straat en bestrijding van zware criminaliteit." M. Verhoorsel, coördinator van de stichting Slachtofferhulp Zeeland, vertelde dat in de eer ste elf maanden van 2000 in Zeeland 32 personen bij een ver keersongeluk om het leven zijn gekomen „Dan hoor je zeggen: o, dat zijner minder dan in voor gaande jaren. Maar denk je eens in, 32 slachtoffers. Wanneer zo veel mensen bij één ongeluk zouden omkomen, dan was er sprake van een regelrechte ramp De stichting Slachtofferhulp begeleidt personen die gewond zijn geraakt bij een ongeluk, hun familieleden en de nabe staanden van dodelijke slacht offers. Er zijn zeven lotgenoten groepen. Verhoorsel: „Als jezelf nooit een ernstig ongeluk hebt meegemaakt, kun je niet bevat ten wat zoiets aanricht. Pijn en verdriet kun je niet delen, maar mensen kunnen elkaar wel hel pen ze draaglijker te maken. GOES - Het Leger des Heils houdt zondag 10 december een adventszangdienst in het ge bouw van het Leger des Heils aan het Ravelijn de Groene Ja ger in Goes. Centraal in de dienst staat de samenzang van kerstliederen, ondersteund door een vocaal ensemble en het muziekkorps van het Leger des Heils. De dienst begin om 18.30 uur. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zon dag 10 december een Taizé- dienst gehouden. Deze begint om 16.30 uur. Taizé is een oeco- menische broedergemeenschap uit Frankrijk. In 1940 stichtte frère Roger deze gemeenschap. De diensten bestaan voorname lijk uit het zingen van spirituele liederen. (Advertentie) De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt Europatuin Goes, Nw. Rijksweg 20, s-Heer Hendrikskinderen. 0113-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57