Tekort aan opvolgers akkerbouw PZC Tapdansers brengen wervelende show De Smet speelt graag met staal Zeeuwse Week van het Sieraad Instituut biedt therapie tegen cellulitis Paul van Vliet zet de tijd heel even stil 14 in detail CBS komt met nieuwe cijfers ondernemend zeeland Expositie Alie Jobse in kader kunstroute kunst cultuur zaterdag 2 december 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Steeds minder jongeren zijn bereid het ouder lijke landbouwbedrijf voort te zetten. Dit speelt vooral in de akkerbouw. Voor slechts één op de drie akkerbouwbedrijven staat een opvolger klaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dit vrij dag bekend gemaakt. Het bu reau wijt het gebrek aan opvol gers in de akkerbouw aan de matige bedrijfsresultaten. Het zou jongeren ook afschrikken dat zij op een landbouwbedrijf vaak lange werkdagen moeten makenrelatief weinig vrije tij d hebben en sterk gebonden zijn aan het bedrijf. De gestegen grondprijzen ma ken het aantrekkelijk de boer derij van de hand te doen. De toekomst van de akker bouwsector, die in Zeeland zo sterk vertegenwoordigd is, wordt blijkbaar minder roos kleurig ingeschat dan die van de veehouderij. Daar zijn meer opvolgers, voor vier op de tien veeteeltbedrijven. Ook in die bedrijfstak zal dus op termijn het aantal ondernemingen meer dan halveren. Animo Het animo om een landbouw bedrijf over te nemen blijft da len. Het CBS heeft gegevens van 1996 vergeleken met die van dit jaar. In 1996 had 43 procent van alle boeren een opvolger, anno 2000 is dat percentage gedaald tot 33 procent. Nederland telt nog 46.000 landbouwbedrijven. In 1996 waren dat er 53.000. door Ellen De Vriend ZEELAND - Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt vanaf vandaag, zaterdag, tot en met zondag 10 december de 'Week van het Sieraad' gehou den. Aan de landelijke actie doen negentien Zeeuwse juwe liers mee. Tijdens de actieweek krijgen sieraden en horloges speciale aandacht. Iedereen die dan voor 250 gulden of meer aan sieraden en horloges koopt, krijgt een sieraad cadeau. Na Jan. des Bouvrie en Jeroen Krabbé, is de Nederlandse kunstenares Ans Markus dit jaar bereid gevonden om het cadeau-sieraad te ontwerpen. Haar Inner Circle Clip is van zilver. De rechthoekige vorm symboliseert de wereld, terwijl de ronde vormen staan voor de Sabine Pennarts aan het werk in Beau Visage in Vlissingen. foto Lex de Meester mensen met hun verschillende karakters. In Vlissingen zijn geen deelnemende juweliers. Dit in tegenstelling tot Zierik- zee, Goes en Terneuzen, waar ieder drie deelnemende bedrij ven zijn. Juwelier Van den Ber ge uit Middelburg doet voor de derde keer, als enige in de stad, aan de actieweek mee. Van den Berge vindt het een bijzondere manier om de juweliers onder de aandacht te brengen. „De Inner Circle Clip is een soort klem. Deze kan op kleding, een tas of shawl worden vastge klemd, maar ook als memo- of moneyclip worden gebruikt." Jansen Juweliers in Goes doet voor de tweede keer aan de sie- raadweekmee. „Vorig jaar was de actie geen doorslaand suc ces. Maar weken later vroegen klanten nog naar het actie-ca deau", aldus J. Jansen. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Ongeveer tachtig procent van de vrouwen heeft last van een sinaas appelhuid, ofwel cellulitis. Vaak vinden zij ook dat hun billen, dijen of buik te dik zijn. Schoonheidsinstituut Beau Visage, aan de Julianalaan in Vlissingen, denkt met de Franse endermologie-therapie een oplos sing te kunnen bieden. Sabine Pennarts begon ongeveer zes jaar geleden in Vlissingen als schoonheidsspe cialiste. Zij wilde meer voor mensen met huidproblemen te kunnen doen. Vandaar dat zij zich specialiseerde in het behande len van onder andere overbeharing en ac ne. In samenwerking met de plastisch chi rurgen van het ziekenhuis Walcheren verzorgt Sabine de voor- en nabehandelin gen van liposucties. Ook raakte zij geïnteresseerd in de Franse endermologie-therapie, waarvoor zij in Brussel een opleiding ging volgen. De en- dermologie is een intensieve behande lingsmethode van de huid, de onderhuid en het bindweefsel. Daarbij zuigt een appa raat een huidplooi omhoog en rolt deze op en af. Hierdoor wordt de bloed- en lymfe- circulatie gestimuleerd, de huid verstevigd en de afvoer van afvalstoffen bevorderd. De endermologie brengt een natuurlijk proces van verwijdering van vetophopin gen op gang en maakt de huid sterk en ge zond. Sabine: „Mensen denken dat het een soort afslankclubje is, wat beslist niet het geval is. Doordat de onderhuid intensief wordt behandeld en hersteldkan de thera pie wel zorgen voor een slanker en mooier gevormd lichaam. Veel klanten vinden het een voordeel dat er voor endermologie geen medische ingreep nodig is en dat er geen chemische stoffen aan te pas komen." Endeimologie is een kostbare behandeling die niet door de zorgverzekeraars wordt vergoed. Een kuur van vijftien behandelingen, van ieder 35 minuten, kost 2000 gulden. „Voordat mensen aan de the rapie beginnen, vraag ik hun medische ge gevens en bekijk ik de haalbaarheid van de behandeling. De klant wordt gewogen, ge meten en in de fotocabine gefotografeerd. Tijdens de behandeling moet een speciale bodypanty worden gedragen. Dat is pretti ger dan bloot liggen en daarbij zou de huid door het apparaat bezeerd kunnen wor den", legt Sabine uit. Tijdens de kuur wordt het hele lichaam be handeld. Er wordt wel extra aandacht besteedt aan de door de klant aangegeven zones. Na de kuur worden weer foto's ge maakt, om voor en na goed te kunnen ver gelijken. Aan de Scheldestraat in Vlis singen is A. van der Linden een centrum voor voetklachten begonnen. Mensen met pijnlij ke, branderige of vermoeide voeten, maar ook met rug-, knie- of enkelklachten kunnen een vrijblijvende afspraak ma ken voor een voetonderzoek. Het bedrijf kan steunzolen en sportinlays op maat verzorgen. Begrafenis- en crematiever zorging J. Haverhoek aan de Wilhelminastraat in Wemel- dinge stopt na veertig jaar. Begrafenisverzorging De Bevelanden uit Goes zet het uitvaartbedrijf voort. Eigenaar J. Hoekman leidt vanuit de hoofdvestiging aan het Gelde- loozepad zijn onderneming met nevenvestigingen in We- meldinge, Colijnsplaat, Kapel- Ie en 's-Gravenpolder. Onlangs is boetiek My Way in Veere heropend. E. de Winter is de nieuwe eigenaar van het his torische kelderpandje aan de Markt. Zij verkoopt niet alleen exclusieve damesmode, maar ook art-decosieraden en een kleine collectie kunst. De boe tiek is op donderdag en vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.30 tot 18.00 uur geopend. De Vlissingse damesmode zaak Steketee in de Lange Zel- ke in Vlissingen bestaat in de cember vijfentachtig jaar. Op richter Steketee handelde van uit zijn huis in de Palingstraat. Hij verkocht fournituren langs de deuren. Zijn kleindochter Marga werkt al veertig jaar in de zaak. Samen met haar man Rein Geervliet runt zij de zaak al dertig jaar. Hun dochters Alexandra en Jacqueline ne men de zaak binnen een aantal jaren over. Rob Verboom van de gelijk namige slagerij in Vlissingen kan weer wat bekers en oor kondes in zijn zaak zetten. De ze keer is hij rookworstkampi- De rubriek Onderne mend, Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. oen geworden. Verboom deed voor de veertiende keer aan de landelijke wedstrijd mee. Hij zond zijn gemaakte producten, in de klassen runder-, grove- en fijne rookworst in. De worst wordt beoordeeld op de geur, smaak, samenstelling en kleur. Verboom sleepte de eerste prijs in de wacht voor fijne rook worst. Eigenaar J. van Zuilen heeft zich behoorlij k vergist in de be langstelling voor zijn medio ju li geopende Restaurant Stefa- no's aan de Vlissingse Boule vard Bankert. De opkomst is zo overweldigend, dat hij besloten heeft Restaurant De Golfbaan aan de Burgemeester van Woel- derenlaan in Vlissingen te ver kopen. Van Zuilen is achttien jaar eigenaar van De Golfbaan geweest. Per 15 december neemt het echtpaar W. en I. Tempelaars het restaurant over. Het bestuur van de Port Pro motion Council Zeeland orga niseert woensdag 20 december een oudejaarsbijeenkomst in het Abdijcomplex te Middel burg. Voorzitter van Zeeland Seaports en Gedeputeerde voor Economische Zaken, D. J. P. Bruinooge, maakt dan de jaar cijfers van de goederenoverslag van de havens Terneuzen en Vlissingen over het jaar 2000 bekend. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. Winterpaleis in Willem's Winkel MIDDELBURG - Willem's Winkel aan de Dam in Middel burg is omgetoverd tot een win terpaleis. De hele antiek- en in terieurzaak lijkt op een mid- winternachtdroom, geïnspi reerd door het Hoge Noorden. Dit jaar toverde hij, geassis teerd door veertien mensen, zijn zaak voor de zevende keer om. Vorig jaar was het thema Oosters, dit jaar is gekozen voor het Winterpaleis. De win kel is 400 vierkante meter groot en verdeeld in een groot aantal kamers. Iedere kamer heeft een eigen invulling gekregen, maar zevormen een geheel doordat de ijsbloemen, ijspegels en de kleur ijsblauw overal zijn door gevoerd. De Winterwinkel is vandaag nog van 10.00 tot 17.00 uur te bekijken. MIDDELBURG - In het huis van Johanna Jobse in Middel burg zijn morgen, zondag, de beelden en pastels te bezichti gen van Alie Jobse (1930-1997). De expositie maakt deel uit van de Kunst- en Cultuurroute die iedere eerste zondag van de maand in Middelburg wordt ge houden. Alie Jobse werkte als stenoty- piste bij De Schelde in Vlissin gen en boetseerde vaak op het i strand met zeeklei en zand. Na opleidingen aan de Kunstaca demie in Arnhem en aan de Rijksacademie in Amsterdam groeide ze uit tot een beeld houwster van doorvoelde beel- I den. Tot exposeren kwam het echter nooit. Jobse haakte steeds op het laatste moment af. Johanna Jobse stelt de werken alsnog tentoon in Hofje Onder den Toren nummer 13. Behalve J 3 december, zijn de werken ge durende de maand december 1 nog iedere vrij dag te zien tussen 13 en 17 uur. Cantare brengt kerstliederen concert RENESSE - Engelse kerstliede ren zullen zaterdag 16 december door de Jacobuskerk in Renesse I klinken. Dan geeft het Zierik- zeesche Koor Cantare onder lei- ding van W. den Plollander een kerstconcert. Het koor wordt begeleid door het Zierikzeesch Saxofoon Kwartet en orgelmuziek van W. Boer. Het j kerstoptreden begint om 16.00 uur. Advertentie Nalatenschap Nederlandse diplomaat onder de hamer. Middelburg- Dinsdag 19 decern- ber veilen wij circa 400 kavels i waaronder circa 100 schilderijen 1 en vele interessante voorwerpen I in de Schouwburg te Middel- burg. Veilingmeester-Beëdigd taxateur J A.I. Verhage Tel./fax 0118-627639 Scène uit de voorstelling Rhythm of the Dance. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Licht uit, spot aan. De droge beat die uit de luidspre kers schalt, wordt vrijdag avond in de Zeelandhallen in Goes langzaam overgenomen door ruim twintig paar klik kende schoenzolen. Schijnbaar moeiteloos tappen de Ierse dansers en danseres sen op de klanken van de tra ditionele folkmuziek uit hun thuisland het podium over. Ruim 3500 bezoekers in" een afgeladen hal volgen de inge wikkelde patronen die elkaar in een razend tempo opvolgen. Na een wat aarzelend begin waarin ook het publiek zich op de vlakte houdt, krijgt de show letterlijk meer kleur als de sobere zwart/zilveren pak ken plaatsmaken voor felrode jurkjes. Dan ook worden de dansbewegingen losser en wordt de muziek eigentijdser. Sierlijke ballerina's mengen zich tussen de tapdansers die iets van hun ijzeren discipline laten varen en armen en hai'en losgooien. Rhythm of the Dance vertelt geen verhaal, maar roept on willekeurig een beeld op van volle pubs, luidruchtige woordenwisselingen en uit bundige trouwpartijen. Daar bij werkt de energie en het lef van de jonge dansers en muzi kanten aanstekelijk. Zelf een dansje wagen, zit er echter niet in. Sinds de theatergroep River- dance met een combinatie van tapdance en Ierse folkmuziek enkele jaren terug furore maakte, toeren tal van Ierse gezelschappen de wereld over. De show van de Ierse Kieran Cavanagh en de Londense choreografe Mary McDonald was vorig jaar ook al in Ne derland te zien. De show trekt overal volle zalen. MIDDELBURG, Stadsschouwburg 'Tekens van leven', afscheidstoern.ee van Paul van Vliet, onder muzikale leiding van Hans Vroomans. Licht ontwerp van Robbie Munnik, regie adviezen van Eddy Habbema. doorWillem Nijssen Tien jaar geleden stond Paul van Vliet dertig jaar op het toneel, en toen was er de Jubile umshow. „Al het overbekende komt nog eens terug: Veilig ach terop bij vader op de fiets, Meis jes van dertienPappa is blijven hangen in de sixties, Jazzcafé. Stuk voor stuk schitterende liedjes, die het waard zijn nog eens gehoord te worden, die de wereld even laten stilstaan. En Benny is er weer, baron Taets van Avezacthc, Bram en ook majoor Kees." Dat was toen. Tien jaar later zit Paul van Vliet natuurlijk veertig jaar in het vak. En dan is er een nieuwe te rugblik: Tekens van leven. Er is wel wat veranderd onder tussen. Paul van Vliet gaat met pensioen. Hij stopt met zijn shows, maar niet noodzakelij kerwijs met optreden. Want Paul van Vliet wordt ambassa deur van Unicef, en ongetwij feld zal hij in dat verband nog vaak genoeg te zien zijn als ar tiest. Ten afscheid biedt Tekens van leven een selectie uit zijn reper toire, met deze keer veel meer aandacht voor liedjes, en nau welijks voor sketches of confé rences. Tien jaar geleden schreef ik dat ik 'persoonlijk al tijd nog het meest van Paul van Vliet kan genieten in zijn imita ties, in zijn typetjes. Perfect stemgebruik, rake karakteris tieken, grappige woordspelin gen, komische vondsten'. Nu moet ik vaststellen, dat ik hem in zijn liedjes meer en meer ben gaan waarderen. Soms kan Paul van Vliet nog wel eens 'theatraal' zijn. Het touw tje uit de brievenbus is een liedje dat hij schreef als een troostlied voor alle ouders die worstelen met een kind dat aan de drugs is geraakt. Het heeft een mooie tekst, een waarachtige tekst, hier wordt op milde wijze een harde noot gekraakt... En dan komt er een langgerekt slot, met jammerende saxofoon, een in de lichtbundels verstijfde Paul, met gebogen hoofd. Langzaam verklinken, zachtjes uitdoven... Net een tikje té, flitst het even door mijn hoofd. Maar dat ge beurt maar één keer. Wat veel meer opvalt, en wat cle waarde ring doet groeien, is dat Paul van Vliet in zijn liedjes - die dan toch maar bijna dertig jaar be slaan- eigenlijk zo integer is. „Iedereen heeft zijn eigen jeugdtrauma, als je maar wilt", zegt Paul van Vliet ergens in zijn programma een beetje cynisch. Maar dat hijzelf een leven lang gezocht heeft om 'thuis te ko men' (zoals hij dat in een inter view formuleert), dat wordt wel duidelijk. Zijn liedjes zijn de sporen daarvan, dat komt heel sterk naar voren in deze show. De keuze is goed, de poëtische teksten spreken voor zich, de muzikale sfeer bevestigt: hier is geen spi'ake van vals sentiment, maar van een oprecht voelen, van tastend zoeken. Dan is e.en snufje theatraal niet meer sto rend, dan wordt het vanzelf een mooie avond. Tekens van leven is een gaaf programma, met Paul van Vliet stevig in zijn kern, overtuigd en overtuigend, bewogen maar helder door zijn eenvoud. Met liedjes waar de tijd inderdaad een momentje voor stil staat, zo dat je even kunt kijken waar het eigenlijk écht om gaat. Die je als vanzelf aandachtig laten luiste ren. Schitterend begeleid door een ploeg ervaren en bekwame musici. Prachtige arrangemen ten, in een heerlijke, vaak beetje jazzy stijl. Een smaakvolle, be heerste show in kleur en aankle ding. Een mooi afscheid, een re den om uit te kijken naar wat Paul van Vliet verder nog gaat doen. 'Tekens van leven' is ook vandaag (2/12) nog te zien in de Stads schouwburg te Middelburg door Anita Tournois TERNEUZEN - Edwin de Smet uit Groede kan in zijn kunstui tingen nooit zijn beroep - me taalbewerker - vergeten. De dertiger houdt van ijzer en staal en vindt het prachtig om de stoerheid van die materie te ver werken in zijn objecten en schil derijen. Een deel van zijn werk is de komende tijd te zien in ga lerie Rue Neuve in Terneuzen. Het gaat hier om de eerste solo expositie van De Smet. De Groedese auto-didactische kunstenaar gebruikt verschil lende technieken. Zijn werken zijn uit diverse materialen sa mengesteld. Niet alleen staal speelt een rol, ook hout, board materiaal en acrylverf. De Smet uit zich graag in smalle, langge rekte formaten en in een gevari eerd kleurenpalet. De voorstel lingen zijn meestal abstract, maar een enkele maal ook figu ratief, zoals de Madonna's, acrylwerken op panelen, die zijn opgesierd met sluiers van stof en pareltjes. Mensfiguren Abstracte composities en felle kleuren laat De Smet spreken in A Forest waarin bomen verwor den zijn tot mensfiguren. Het miss you getuigt van emotie. Het in zachte tinten op board geschilderde werk is afgemaakt met doorzichtige bladeren en een traan. Computergekte toont een mens figuur die in de ban is geraakt van computers. Op dit schilderij in pastel met zwart is een gebro ken cd verwerkt. De vormgeving van De Smets objecten is niet exact te duiden. De kunstenaar werkt abstract, maar ook naar de werkelijk heid. Sommige objecten zijn ge bruiksvoorwerpen, zoals De Kandelaar en Tafeltje annex barkruk. Andere zijn fraai ge stileerd en gepolijst. De Smet getuigt met zijn werken van een Schilderijen en objecten van Edwin de Smet. veelzijdig kunnen, maar vooral uit zijn objecten blijkt een dui delijke eigen stijl. De expositie van schilderijen en ob jecten van Edwin de Smet in galerie Rue Neuve in Terneuzen loopt nog de hele maand december. De galerie is geopend woensdag tot en met zon dag van 13 tot 18 uur. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 54