PZC Twijfels over kansen glazen stad ÏÏSÏÏÏL Bouw hoger, compacter, spannender Rijk vraagt rechter sluiten kerncentrale 13 Telefonerende schipper zet tanker aan de grond Haalbaarheidsonderzoek laat vele vragen onbeantwoord Stadskantoor Middelburg kost 46 miljoen Schouwen wil matiging tarieven Bromfietsster gewond Hulst geeft verdienstelijke burgers pelgrimstas Fietser aangereden - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Keukemarket 50% zeeuwse almanak Beeld MIDDEN zaterdag 2 december 2000 door Peter Scherpenisse TERNEUZEN-De Franse bin- De schipper merkte nog wel dat hij uit koers raakte maar was dermate gedesoriënteerd nenvaarttanker Boulonnais Het communicatievaartuig trekken. Er was geen schade. Rotterdam naar Frankrijk. Tij- ongeluk met zijn arm tegen de dat hij even later ter hoogte van (705 ton) is vrijdag om 16.50 Patrol van Multraship uit Ter- De Boulonnais was met een dens een telefoongesprek hal- stuurknuppel waardoor de boei 32 met zijn schip aan de uur vastgelopen op de Rug van neuzen kon de binnenvaart- lading tolueen - een zeer verwege Hansweert en Terneu- tanker naar stuurboord draai- grond liep. De Patrol was als Baarland op de Westerschelde. tanker een half uur later vlot- brandbare stof - onderweg van zen kwam de schipper per de. eerste ter plaatse. door Mieke van der Jaqt LEWEDORP - Ilet is nog niet duidelijk of de bouw van een glastuinbouwproject van 780 hectare in het gebied ten westen van Nieuwdorp en Lewedorp, rendabel en wenselijk is. De haalbaarheidsstudie, die het projectbureau van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani saties (ZLTO) heeft gedaan in opdracht van de provincie, de gemeente Borsele, Delta Nuts bedrijven en de ZLTO, heeft niet MIDDELBURG - Het lijkt wel een containerschip met vier schoorstenen, reageerden Mid delburgse ambtenaren gisteren bij de presentatie van het ont werp voor het nieuwe stadskan toor. Het 46 miljoen gulden kos tende gebouw is het geesteskind van architect Thomas Rau. Eind 2003 moet het gebouw klaar zijn. Het nieuwe stadskantoor komt aan de Kanaal weg langs het Ka naal door Walcheren. De beton nen onderbouw is tachtig meter lang. Op de begane grond ko men de raadzaal en de kantine. De publieksbalies komen op de eerste verdieping. De centrale toegangshal ligt in het midden van het kantoor. Onder het ge bouw komt een parkeerkelder. Dé ambtenaren vinden een werkplek in één van de vier to rens die de bovenbouw vormen. Tussen de torens, op het dak van de eerste verdieping, komen bo men en struiken. de vereiste duidelijkheid kun nen verschaffen. Op een aantal punten moeten verdiepingsstu dies worden uitgevoerd. Een belangrijke vraag waarop nog geen antwoord is gevonden, is die van de grondprijzen. Niet duidelijk is wat de grond bij ver werving zal gaan kosten en voor welke prijs die vervolgens moet worden uitgegeven. Als de uit gifteprijs te hoog wordt, kan Zeeland een glastuinbouwpro ject op die plaats wel vergeten. Daarnaast is er nog het vraag stuk van de landschappelijke inpassing. Gemeente en provin cie hebben dat als een belangrij ke voorwaarde gesteld voor verdere medewerking aan het project. Om klaarheid te krijgen in de beelden die de inpassing oplevert, de kosten die ermee gemoeid zijn en in de verkeers technische gevolgen van ont sluiting van het gebied op de Bernhardweg, moet het project- pureau ZLTO eerst wat dieper graven. Dan is er nog de kwestie van de centen. Niet helder is welke subsidieregelingen van toepas sing zullen zijn en hoeveel geld dat oplevert. Het is belangrijk om te weten welke duurzaam heidsprincipes het Rijk van plan is te hanteren, wat het ministe rie daar voor over heeft en of het beeld dat dan ontstaat, accepte bei is voor de opdrachtgevers. De vertraging in de voortgang van de haalbaarheidsstudie, heeft ook te maken met de ver traging in de aanvullende Mi lieu Effect Rapportage (MER) over het glastuinbouwproject. De resultaten daarvan kunnen direct van invloed zijn op het eindresultaat van het haalbaar heidsonderzoek. Gedeputeerde Staten moeten uiterlijk in maart volgend jaar een beslissing over die MER hebben genomen. Tot dan schuift de rapportage over eco nomische, maatschappelijke en verkeerstechnische haarbaar- heid van het glastuinbouwpro ject op. Het havengebied met op de achtergrond het Goese Meer. ZIERIKZEE - In navolging van enkele andere gemeenten be pleit ook de gemeente Schou- wen-Duiveland bij het water schap Zeeuwse Eilanden enige matiging te betrachten bij de vaststelling van de nieuwe ta rieven. De Schouwse gemeente raad richt dit verzoek tot de al gemene vergadering van het waterschap die maandag 11 de cember vergadert. Het college van burgemeester en wethouders kreeg deze week steun van de voltallige gemeen teraad om het waterschap te verzoeken rekening te houden met de nieuwe waarden van de Wet Onroerende Zaken (WOZ) bij de vaststelling van de nieuwe tarieven. De WD-fractie signaleert dat de lasten danig kunnen oplopen als de algemene vergadering van het waterschap instemt met het voorstel van het dagelijks bestuur de tarieven met vier procent te verhogen. Daar bovenop komt immers het effect van de hertaxatie in het kader van de WOZ. Volgens fractievoorzitter J. Geleijnse van de VVD zou die waardestij ging in sommige gevallen meer dan dertig procent kunnen zijn. Naar zijn mening dient het wa terschap daarmee rekening te houden bij de vaststelling van nieuwe tarieven. Wethouder G.J. van der Salm van financiën toonde zich ver heugd met deze bijval vanuit de gemeenteraad. Binnen het col lege was reeds besloten zich met een dergelijk verzoek tot het waterschap te richten. Met steun vanuit de raad achtte hij het pleidooi alleen maar krach tiger. Fractievoorzitter G. Houteka mer van SGP/GPV - en tevens zelf lid van het waterschapsbe stuur - maakte nog wel de kant tekening dat het waterschap een zelfstandige bestuurlijke democratische organisatie vormt. VLISSINGEN - Een achttienja rige Oostburgse is vrijdagmor gen in Vlissingen gewond ge raakt bij een verkeersongeval. Ze botste omstreeks half elf met haar bromfiets tegen een tege moetkomende brommer. Haar tegenligger liep geen verwon dingen op. Het ongeval vond plaats op de Oude Veerhaven. door Ingrid Huibers GOES - Goes kan compacter en hoog bouw moet kunnen. Dat vond onlangs een aantal deelnemers aan een open baar debat over de plaatselijke wo ningmarkt. Koren op de molen van een viertal Goese architecten en een ste denbouwkundige die desgevraagd hun fantasie op de stadsplattegrond loslie ten. 'Laten we een paar lekkere torens bouwen.' Dat Goes moet groeien staat voor de vijf als een paal boven water. ,,Goes is de meest centrale stad in Zeeland. Je ziet nu al dat steeds meer bedrijven zich er vestigen. Straks met de opening van de Westerscheldetunnel neemt die cen trumfunctie alleen maar toe", zegt ste denbouwkundige Huub Droogh van Rothuizen van Doorn 't Hooft. „Je ont komt niet aan groei", vindt ook archi tect Jovita Dorigo van Archikon. Het bouwen van steeds een nieuwe wei- landwijk met eengezinswoningen is echter niet de manier om Goes i n de toe komst aantrekkelijk te houden. Begrip pen als 'compacte stad', 'verdichting' en 'stapelen' lopen als een rode draad door de gesprekken. .Vooral in de schil rondom het centrum, net buiten de ring, moet de stad com pacter", zegt Dorigo. Collega Johan Dieleman trekt meteen een kaart te voorschijn. „Daar is plek voor niet-in- cidentele hoogbouw", meent hij. „Er moet een degelijke stedenbouwkundi ge visie aan ten grondslag liggen." Do rigo valt bij: „Niet zoals nu steeds een los gebouw. En ook niet enkel kantoren. In de schil moeten juist ook mensen kunnen wonen." Achterhaald We moeten af van al die aparte hokjes voor wonen, werken en recreëren vindt ook architect Levien de Putter. „Dat is een totaal achterhaalde visie. Waarom zou ik niet bovenop mijn kantoor (in het Stationspark. red.) mogen wonen? En waarom mag er niemand in een vakan tiebungalow wonen?" De geplande uit breiding van bedrijventerrein De Poel biedt volgens hem legio mogelijkheden voor de combinatie van wonen en wer ken. Net buiten de stadswallen kan zonder enig probleem de hoogte in worden gebouwd, is de mening Levien de Put ter. Zijn handen jeuken „Slopen en verdichten. Eengezinswoningen zijn er genoeg." Hij wijst naar Goes-Oost op een stadsplattegrond. ..Rondom de ou de stad moet Goes de hoogte in Laten we daar een paar lekkere torens bou wen." Torens zijn prima, maar als het aan Do rigo ligt, het liefst wel aparte torens. „Nu wordt in Goes vooral geprobeerd een gebouw zo laag mogelijk te laten Nieuwbouw in Nieuw-West. lijken, in plaats van het juist in de hoog te karakter mee te geven." Architect Hans Fierloos wil net als Do rigo vooral anders de hoogte in bou wen. „Nieuwe plattegrondsvormen", zegt hij. „Waarom een appartement niet van een verdieping voorzien? Wat meer vierkante meters maken. Of door middel van gezamenlijke voor zieningen een ander woonmilieu creë ren." Stapelen hoeft ook volgens Dorigo niet het aantal vierkante meters te beper ken. „Appartementencomplexen moet je niet alleen voor ouderen bouwen. Er zijn ook best gezinnen die graag in de stad wonen. Maar die hebben wel ruim te nodig. Dat geldt volgens Droogh'overigens ook voor eengezinswoningen. „ïïeem nou Nieuw-West. Wat daar gebouwd wordt is veel te klein. En bovendien te statisch. Later een stukje aanbouwen, kan daar niet", zegt hij „Zo'n wijk is toch niet spannend. Echt niet meer van deze tijd." Droogh gelooft in 'scherpere keuzes' die leiden tot 'grotere contrasten'. „In een stedelijk milieu passen gestapelde woningen. Maar besluit je twee-onder- één-kapwoningen te bouwen, zet ze dan op een flinke kavel." Entree Behalve in de lucht, zijn er op de grond ook nog genoeg plekken die kunnen worden opgevuld. Zo zouden Dorigo en Dieleman zouden graag wat aan de en tree van Goes doen. Het Tiendenplein en de flanken van de Ringbaan West vragen om een creatievere, meer stede lijke invulling. Droogh wil dolgraaghet Molenplein, Koepoortgebied en Kolve- niershof onder handen nemen. „Daar foto's Willem Mieras zijn fouten gemaakt, maar gelukkig zijn die te repareren." De Putter kan niet wachten om aan het Havengebied aan de slag te gaan. „Een prachtig gebied, maar de gemeente doet er helaas niets aan. Op het terrein van de AKF-hal moeten we gewoon be ginnen." Volgens Droogh heeft het Havengebied potentie een 'tweede binnenstad' te worden. „Een gebied met de dezelfde maat en korrel als de oude binnenstad met een mix van wonen en werken." Geef mensen een keuze door het schep pen van tegenstellingen lijkt het credo van de vijf „Dat is de laatste jaren nau welijks gebeurd", zegt Droogh. „Een nieuwbouwbuurt als 'Over de Dijk' in Heinkenszand ziet er precies zo uit als de uitbreidingswijk Nieuw-West. Dat is jammer." Dorigo en Dieleman willen hun ring zo aantrekkelijk maken dat mensen die voor de stad kiezen - zowel ouderen als jongeren - er graag willen wonen. „Dan moet je natuurlijk wel zorgen voor ge noeg luxe woningen", zegt Dieleman. En Dorigo: „En iets extra's doen met de woonvormen." Nieuw dorpje Fierloos wil behalve hoogbouw in de stad, ook de liefhebbers van het buiten leven iets bieden. Landgoederen in de polder met tussen de honderd en twee honderd woningen. Fierloos: „Het is natuurlijk in deze tijd 'not done' om zo iets voort stellen, maar als er in de pol der bij Kapelle wel een groot glastuin- bouwcomplex gebouwd mag worden waarom dan geen woningen?" Ook Droogh voelt wel voor 'een nieuw dorp je met een eigen identiteit', mits er 'in overeenstemming met het landschap' wordt gebouwd. Verder kunnen sommige dorpen rond Goes volgens hem best worden uitge breid. „Heinkenszand, Kapelle en 's- Gravenpolder zijn totaal op Goes ge oriënteerd. Daar kun je een deel van de druk op Goes opvangen om de echt in teressante stukken, zoals bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland, te kunnen sparen." Wel moet er in de dorpen an ders worden gebouwd. Huisjes met een flinke hobbyschuur of bijvoorbeeld dorpsvillaatjes. „Plekken waar iemand een paar schapen in zijn tuin kan laten lopen", zegt Droogh. „Of een Brabantse boerderij kan bouwen." Landelijk wonen kan volgens De Putter prima langs de Westhavendijk. In een lange rij villa's die helemaal tot aan de Oosterschelde doorloopt. „In België is lintbebouwing heel gewoon", zegt hij „Maar in Nederland mag dat om de één of andere reden niet. Terwijl het op sommige plekken prima kan." De Put ter bouwt er het liefst 'groter woningen op ruime kavels'. „Goese-Meer-achtig, maar dan mooier." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid zet de juridische procedure door om de kerncentrale Borssele alsnog 1 januari 2004 gesloten te krijgen. Volgende week gaat de dagvaarding tegen de eige naar, elektriciteitsproducent EPZ, de deur uil. Het ministerie van Economi sche Zaken beroept zich in de juridische procedure op de af spraak die in 1994 is gemaakt met de elektriciteitsproductie sector om de kerncentrale Bors sele 1 januari 2004 te sluiten. EPZ acht zich echter niet ge bonden aan die afspraak. EPZ beroept zich erop dat het Rijk indertijd een akkoord over de sluitingsdatum heeft geslo ten met de koepel van elektrici teitsproducenten, de SEP. Dus niet rechtstreeks met EPZ. De elektriciteitsmaatschappij wil de goedkoop producerende kerncentrale open te houden. Het ministerie van EZ wil EPZ aan de afspraak van 1994 hou den. Volgens Economische Za ken is EPZ daar wel degelijk aan gebonden. EPZ meent sterk te staan, vooral dankzij de zaak die onder meer personeelsleden van de kerncentrale eerder bij de Raad van State wonnen. De Raad van State vernietigde de tijdelijke vergunning voor de kerncentrale, op basis waarvan Borssele in 2004 dicht zou moe ten. De exploitatievergunning voor onbepaalde tijd werd daarmee weer rechtsgeldig. De zaak van het Rijk tegen EPZ dient voor de rechtbank in Den Bosch, binnen welk arrondisse ment het hoofdkantoor van EPZ valt. Het elektriciteitsbedrijf krijgt in eerste aanzet de gele genheid schriftelijk op de dag vaarding van de rijksoverheid te reageren. De verwachting is dat in mei de rechtszitting kan plaatsvinden. Een uitspraak volgt dan waar schijnlijk kort voor of kort na de zomervakantie. Het ministerie van EZ gaat er vanuit kans van slagen te hebben. Volgende week donderdag dient ook een zaak over de kerncentrale Bors sele, bij de Raad van State, aan gespannen door de Stichting Miljoenen zijn Tegen. De stich ting eist intrekking van de ver gunning voor de kerncentrale Borssele. De Raad van State heeft besloten dat verzoek op nieuw in behandeling te nemen, omdat het beroepschrift eerder 4,5 jaar is blijven liggen. HULST - Het Hulster college van burgemeester en wethou ders wil de zogenaamde Pel grimstas invoeren. Een symbo lisch schouderklopje in de vorm van een bronzen beeld dat wordt uitgereikt aan personen die zich verdienstelijk hebben ingezet voor de Hulster gemeen schap. De Pelgrimstas is bedoeld als pluim op de hoed voor diegenen die net niet in aanmerking ko men voor bestaande onder scheidingen, zoals de erepen ning in goud, een koninklijke onderscheiding, het ereburger schap of de culturele prijs. Om deze 'leegte' in te vullen, heeft het college de Pelgrimstas be dacht. Het is de bedoeling dat per jaar meerdere 'tassen' wor den uitgereikt. De Pelgrimstas is met Hulst ver bonden via het Reynaertver- haal. De symboliek zit vooral in de achterliggende gedachte. De betreffende persoon heeft een 'tas' vol goede ideeën aangedra gen, of veel goede daden ver richt, waar de burgers van heb ben geprofiteerd. GOES - Bij een aanrijding op het kruispunt Beukenstraat/Populie renstraat in Goes is vrijdag een 36-jarige fietser gewond geraakt. De fietser, afkomstig uit Goes, werd rond 18.00 uur op de kruising aangereden door een 27-jarige automobiliste uit 's-Gravenpolder die geen voorrang verleende. De fietser is met onbekend letsel overgebracht naar Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. (Advertentie) Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a geopend: De Drukkerij, C&A, Decorette, Kreymborg, Fabrieksverkoop, Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, De fuinen van Middelburg, Parfumerie Douglas, Dixons, Libertel (Advertentie) ZATERDAG 2 en ZONDAG 3 DECEMBER met CADEAUS voor alle kinderen (0 - 80 jaar) Zondagmiddag 3 december brengen SINT en PIET tussen 12.00 en 16 00 uur een bezoek aan Keukenmarket I ontwerp - advies - montage - financiering I showroom korting Op 12 van onze modellen lO JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD - A17 AFSLAG 21. Telefoon 016S - SI 06 00. Fax 0165 -SI 0603. Internet wwwJceukenmarfcetnl Openingstijden: ma t/m vr 9.30-18.00 u. vrijdag koopavond, za 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag (september t/m april) van de maand geopend van 11.00 tot 17.00u. Ze hebben er een traditie van gemaakt, die twee echtelie den uit Helmond. Als ze met hun jonge dochtertjes weer eens op familiebezoek zijn in Middelburg, mogen ze graag een blikje Zeeuwse babbe laars inslaan. De meisjes hebben niet alleen belangstelling voor de in houd, ook tonen ze zich sterk geïnteresseerd in de versie ring van de doosjes met figu ren in klederdracht. Hoe dat beeld kan blijven hangen er voer het Brabantse echtpaar toen het onlangs met de auto door Middelburg reed. Vanaf de achterbank het straat beeld beschouwend riep de zesjarige Maureen, toen ze een vrouw in klederdracht voorbij zag fietsen, plotse ling uit: „Kijk mamma, daar gaat een Zeeuwse babbe laar!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53