Molukkers dreigen met harde actie Aidsbestrijders zien HIV in Nederland weer toenemen Ajaxfilm uit roulatie na dreigementen Justitie houdt Zwarte Cobra opnieuw aan Youssef moet zijn chocoladeletter missen A12 schuift stukje op om zonnende hagedis te sparen Nederlandse vrouw kiest voor gezin en niet voor carrière De Leeuw onthult monster Opnieuw liquidatie in Amsterdam Nieuwe vergunning boren Biesbos Keuzevrijheid zorg gehandicapten Controleplicht legionella zwembad Oirschot militaire hart Nederland Aanslag officier Indonesië Miljonair houdt van Groene Hart ZAANDAM - Het monster, een beeldhouwwerk van de meer voudig gehandicapte Minke de Fonkert (midden), is gistermid dag in Zaandam onthuld door cabaretier Paul de Leeuw (links). Het monster maakt deel uit van de jaarlijkse expositie van kunst, gemaakt door verstandelijk gehandicapten. De tentoonstelling is het initiatief van het Kunstkollektief K4, dat ook jaarlijks een prijs uitreikt. Minke de Fonkert, winnares van vorig jaar, kreeg als prijs een masterclass bij beeldend kunstenaar Albert Kramer. Het resultaat is, met werk van anderen, tot en met 11 december te zien in de foyer van het Zaantlieater.. foto Bart Homburg/GPD AMSTERDAM - Opnieuw is in Amsterdam een man om het leven gekomen bij een schietpartij Ook dit keer gaat het hoogstwaarschijnlijk om een liquidatie. Het slachtoffer is een 29-jarige Turkse man en een bekende van de politie. De man parkeerde gistermiddag rond half vijf zijn auto in de omgeving van de Sloterplas in Amsterdam-West. De schutter stond daar al te wachten. Hij liep langs de auto en schoot meerdere keren door het portierraam. Het slachtoffer over leed ter plekke. De schutter ging er lopend vandoor. De politie gaat er vooralsnog van uit dat er geen verband be staat met de recente afrekeningen in het criminele milieu. Het is de vierde dodelijke schietpartij in korte tijd. GPD DEN HAAG - Minister Jorritsma van Economische Zaken heeft de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) opnieuw een vergunning gegeven om proefboringen uit te voeren in de Biesbos. Zij heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. De vergunning gaat per direct in. De president van de rechtbank in Breda had op 8 november de vergunning voor boringen nietig verklaard, omdat die in strijd was met de Europese Habitatrichtlijn. Daarin is de be scherming van vogels vastgelegd. Jorritsma gaat in beroep te gen deze uitspraak, zo schrijft zij aan de Kamer. ANP DEN HAAG - In navolging van ouderen krijgen vanaf 2002 gehandicapten ook een onafhankelijk oordeel over de zorg waarop zij recht hebben. Zij kunnen daarvoor terecht bij re gionale onafhankelijke organen. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. Tot nu toe bepalen de zorgaanbieders grotendeels zelf de soort en hoeveelheid zorg voor gehandicapten Onder de nieuwe re gels valt straks de zorg voor verstandelijk, lichamelijk en zin tuiglijk gehandicapten. Verder gaan de regionale organen zich ook bezighouden met indicaties voor wonen en welzijn die yallen onder de Wet Voorzieningen Gehandicapten. ANP DEN HAAG-Alle zwembaden moeten voor 1 december 2001 worden gecontroleerd op de legionellabacterie. Als er risico's zijn dan moeten de eigenaren preventieve maat regelen nemen, zoals vaker leidingen doorspoelen en water monsters controleren. Zorginstellingen moeten al voor 1 juni 2001 alles hebben gecontroleerd. Het regime geldt niet alleen voor openbare zwembaden en wasgelegenheden, maar ook voor bassins en douches in ho tels. op campings en in recreatieparken. Therapiebaden val len ook onder de regeling. De provincie controleert of er een risicoanalyse is uitgevoerd en zonodig een plan van aanpak is opgesteld. De inspectie mi lieuhygiëne zal ook nog steekproeven houden. ANP OIRSCHOT - Door de verplaatsing van het Rijopleidingscen- trum van de Landmacht naar Oirschot ontstaat in die plaats het grootste militaire complex van Nederland. Binnen de ge meentegrenzen ligt al de Generaal-majoor de Ruyter van Ste- veninckkazerne. Het nieuw te bouwen opleidingscentrum komt daar pal naast. Maandag begint de bouw. De opleiding is nu nog in Eindhoven gevestigd, op een terrein ten zuiden van de militaire vliegbasis. Het moet verhuizen in verband met de aanleg van de nieuwe woonwijk Meerhoven waar ruim zesduizend huizen komen. ANP zaterdag 2 december 2000 van onze redactie binnenland ASSEN - Radicale Molukkers die ontevreden zijn over de in spanningen van de Nederlandse regering om een eind te maken aan de gewelddadigheden op de Molukken, bereiden zich voor op harde acties. Dat zegt woord'voerder L. Rea- waruw van de actiegroep Peop le Against Genocide (PAG), j Reawaruw zegt niet betrokken te zijn bij de voorbereidingen voor harde acties. De verant- j woordelijken zijn Molukkers die zich bij PAG hadden aange- sloten, maar zich inmiddels j hebben afgesplitst. „Ik heb een aantal mensen niet meer onder controle. Die gaan door het lint. Ik ben niet verantwoordelijk j voor wat zij willen doen. Ze ma ken hun eigen keuzes." Er zijn volgens hem diverse plannen beraamd. Een daarvan is een aanslag op een officier van het Indonesische leger die op Clingendael opgeleid zal wor den. „Het Indonesische leger is I medeverantwoordelijk voor de i vele doden. Nederland steunt I dat leger, met wapens en oplei dingen. Dus is zo'n officier op Clingendael een symbool Militante Molukkers hebben het volgens hem ook nog steeds I voorzien op oud-premier Van Agt. „Van Agt wordt de Salman Rushdie van Nederland. Hij is j inmiddels ondergedoken, maar BODEGRAVEN - In het Groene Hart van Zuid-Holland wonen meer miljonairs dan in verge- lijkbare regio's. Volgens onder zoek van Elite Group wonen er 19.362 (6,5% van het totaal). Het zijn vooral directeuren en groot-aandeelhouders. GPD deze man die opdracht gaf tot het geweld tegen treinkapers, heeft natuurlijk nooit een open baar leven meer. Hij is gebrand merkt tot zijn dood." PAG heeft zelf de Maastrichtse strafpleiter Hiddema ingescha keld om te bekijken of er juridi sche procedures mogelijk zijn tegen de staat en Van Agt. Ver der zamelt de actiegroep geld in om de christelijke milities op de Molukken van wapens te kun nen voorzien. De politie pakte in september twee woordvoerders van de Vrije Molukse Jongeren op om dat ze in interviews dreigden met gewelddadige acties. Vol gens justitie maakte het duo zich schuldig aan dreiging met geweld tegen de ministerraad, deelname aan een criminele or ganisatie en opruiing. Deze aanklachten zijn inmiddels ver vallen. De twee worden nu al leen nog verdacht van dreiging met openlijk geweld. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De bioscoopfilm 'Ajax, daar hoorden zij Engelen zingen' is in Utrecht niet meer te zien. De film is gistermiddag uit de roulatie gehaald. Bioscoop exploitant Wolff-Cinemagroep kreeg meer dan tien telefoontjes van mensen die zich voordeden als FC Utrecht-supporter en dreigden personeel en bioscoop Movies aan de Oudegracht 'te verbouwen'. „De bedreigingen namen zulke heftige vormen aan dat we be sloten hebben de film niet lan ger te draaien", zegt een woord voerder van de exploitant. De anonieme bellers lieten onder meer weten dat de naam Ajax van de lichtbak af moest. Op ad vies van de politie is dat donder dagavond al gebeurd. Volgens de woordvoerder logen de telefoontjes er niet om. „Ze dreigden zaterdagavond na de wedstrijd van FC Utrecht tegen Fortuna 'wel even langs te ko men'. We voelden ons onveilig, ons personeel was bang. Dan kunnen we niet doorgaan." De uitgever van de film RCV- Filmdistributie in Hilversum is geschokt over het bericht dat de film in Utrecht uit de bioscoop is gehaald. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", zegt een zegs man. „Moeten er nu ook nog ME-bussen komen te staan bij een bioscoop om een voetbal film te kunnen draaien?" De uit gever en de exploitant zijn nogal verbaasd over de agressieve te lefoontjes van de Utrecht-sup porters want de Ajax-film is be slist geen promotie voor de Am sterdamse club. De film stelt bijvoorbeeld vragen bij het Ajax-aankoopbeleid in Afrika en de werkwijze met de eigen jeugd. Ben ten Boden, voorzitter van de supportersvereniging van FC Utrecht kijkt echter met op van de dreigementen aan het adres van de bioscoop. „Als ze van te voren even contact met ons had den gezocht hadden we ze het uitgelegd. FC Utrecht en Ajax is al dertig jaar water en vuur. Veel Utrecht-supporters haten Ajax vanwege de arrogante uitstra ling van de club. Ook het feit dat we vaak tegen ze verloren speelt mee. Ik laat in het midden of die dreigementen goed of fout zijn, maar het verbaast me niets." De voorzitter denkt dat de dreige menten serieus genomen moe ten worden. Vandalisme De Utrechtse oprisping ten spijt, is het voetbalvandalisme in Nederland op z'n retour. De politie heeft in de afgelopen drie jaar minder mensen voor ge weldsdelicten bij voetbalwed strijden aangehouden. Het af gelopen seizoen werden toch nog 1550 mensen gearresteerd. Het verbale geweld is sinds het seizoen 1997-1998 wel toegeno men. Dit blijkt uit het gisteren gepre senteerde jaarverslag van het Centraal Informatiepunt Voet balvandalisme (CIV). Het CIV constateert verder dat de laatste jaren steeds' meer jongeren in de leeftijdsgroep van 12-18 jaar tot de risicosupporters behoren. Het CIV uit flinke kritiek op de toegangscontrole bij de Neder landse voetbalclubs. Bij veel verenigingen ontbreekt een goede controle. Ook heeft het CIV niet kunnen constateren dat andere afgesproken veilig heidsmaatregelen bij de clubs, zoals een goed geregelde kaart verkoop, op grote schaal zijn in gevoerd. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het blijft las tig voor Sinterklaas om kinde ren wier naam met een Q, U, X, Y of Z beginnen, een chocola deletter te geven. Chocolade fabrikanten als Verkade en Droste hebben ze niet en nege ren daarmee de groei van namen als Yasmine of Zoë. Vol gens onderzoek van het Meer- tens Instituut in Amsterdam begint 2,5 procent van de kin dernamen in Nederland met een 'lastige' letter. Vooral het aantal namen dat begint met een Y wordt steeds groter, 1,2 procent van de meisjes heet Yasmine, Yvonne of Yvette. Bij de jongens heeft 1,7 procent namen als Youssef, Yorick, Youri of Yassin. De onderzoe kers baseren hun uitspraken op een bestand van 600.000 kin dernamen van de Sociale Ver zekeringsbank. Veel van deze namen hebben een buitenland se achtergrond. Het Meertens Instituut deed een klein onder zoekje op een middelbare school in Utrecht. Ruim zeven honderd kinderen reageerden op de enquête. Daaruit bleek dat ongeveer een kwart van de kinderen in Marokkaanse ge zinnen aan sinterklaas doet. Bij gezinnen met een Turkse achtergrond ligt dat percenta ge op vijftien. Voor Verkade en Droste is dit geen aanleiding om bijvoorbeeld volgend jaar deze letters in het assortiment op te nemen. „Het is te duur om het productieproces aan te pas sen", concludeert een woord voerster van Verkade. Ook Droste wijst op de hoge kosten. Dat wil niet zeggen dat kinde ren met minder gangbare voor namen geen kans hebben om de eerste letter van hun naam in chocola in hun schoen aan te treffen. Jamin, bijvoorbeeld, maakt alle chocoladeletters van het alfabet. ANP door Harold Schuil EDE - Om de zandhagedis niet te verstoren, schuift de A12 ter hoogte van Ede vijf tien meter op richting het dorp Bennekom. De ernstig bedreigde diertjes liggen na melijk graag op het talud van de snelweg te zonnen. In plaats van de A12 aan bei de kanten te verbreden, kiest Rijkswaterstaat er voor in 2006 de volledige verbreding aan de zuidkant uitte voeren. Zo blijft de noordkant, het leefgebied van de zandhage dis, onaangetast. Het gaat om een stuk weg van onge veer een kilometer lang. „Uit onderzoek is gebleken dat een aanzienlijke popula tie van de reptielen op die plek voorkomt. Op grond van Europese habitat-richtlij nen, mag het leefgebied van beschermde diersoorten niet lijden onder grote projec ten", vertelt W. van der Sluis, projectleider Al2 van Rijks waterstaat. Hoeveel extra geld de verschuiving gaat kosten, kan Rijkswaterstaat nog niet zeggen. Op het tracé van de Betuwe lijn stuitte men eveneens op reptielen. Een deel van het traject moet daar rond het leefgebied van de kamsala- mander geleid worden. De zandhagedis is met zijn elf tot zeventien centimeter lengte een stuk forser dan an dere 'in Nederland voorko mende hagedissen. Ze heb ben een donkerbruine band met lichte randen en witte stippen over hun rug en staart lopen. GPD door Carine Neefjes AMSTERDAM - Een moeder met jonge kinderen hoort thuis achter het fornuis, luidt een nog altijd veelgehoorde opvatting. Dertig procent van de Neder landse vrouwen vindt inder daad dat een moeder niet hoort te werken als er jonge kinderen thuis zijn. Zij is de spil van het gezin. Als vrouwen moeten kie zen tussen werk of gezin, kiest meer dan tachtig procent voor het laatste. Dat blijkt uit de gisteren gepre senteerde resultaten van het onderzoek 'Vrouwen in Neder land' dat is uitgevoerd door bu reau Trendbox. Ruim duizend vrouwen tussen de 16 en 65 jaar hebben hieraan meegewerkt De Nederlandse vrouw is veel traditioneler dan verwacht, concluderen de onderzoekers. Dat moeders met jonge kinde ren niet buitenshuis horen te werken, is niet alleen de mening van 50-plus vrouwen. „Opval lend veel jongeren vinden dat moeders thuis op de kleintjes moeten passen", aldus het rap port. De ondervraagden om schrijven zichzelf als betrouw baar, eerlijk en sociaal. Karak tertrekken als onafhankelijk heid, zelfverzekerdheid en ei genwijs zijn vinden de meeste vrouwen niet belangrijk. Het conservatieve type overheerst in ons land, zo blijkt uit het on derzoek. In tijden van werkloosheid heeft de man meer recht op een baan dan een vrouw, zo vindt achttien procent van de onder vraagden. Het leven van deze vrouwen draait vooral om ge zelligheid; winkelen is hun fa voriete bezigheid. Het enige pi kante detail van deze brave groep dames is 'dat ze een beetje jaloers zijn op mensen die vrijer met seks omgaan dan zijzelf'. Goos Eilander, directeur Trend box reageert verrast op de uit slag van het onderzoek: „Door de media hebben we zelf een heel ander beeld van de Neder landse vrouw. Ze streeft naar vrijheid, maakt carrière, is mo dern. Dat beeld blijkt niet te kloppen Het moederschap blijft het belangrijkst." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie heeft deze week een veroordeel de drugshandelaar met de bij naam Zwarte Cobra opnieuw aangehouden. De man wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie en het voorbereiden van een drugs transport. Dat bevestigde gisteren een woordvoerder van het Open baar Ministerie in Amsterdam. De Zwarte Cobra werd in maart van dit jaar tot 3,5 jaar cel ver oordeeld voor zijn betrokken heid bij een mislukte smokkel in 1997 van 48 kilo cocaïne, 364 ki lo hasj en 198 kilo marihuana naar Engeland Eerder werden zijn zoon en een groep Joegosla- ven in deze zaak veroordeeld. De Joegoslaven hielden de Zwarte Cobra verantwoordelijk voor het mislukken van de smokkel. Ze troffen voorberei dingen om hem uit de weg te rui men. De politie wist deze aan slag te verijdelen. Volgens justitie leidde het mis lukte transport tot een golf van geweld. Ook de autobom die vo rig jaar een 27-jarige vrouw het leven kostte hield hiermee vol gens officier van justitie Teeven verband. De Zwarte Cobra werd in janua ri 1998 in Spanje aangehouden en in mei 1999 aan Nederland uitgeleverd. Hij was sinds vorig jaar november op vrije voeten omdat naar verwachting de op te leggen straf niet langer zou zijn dan het voorarrest. Door het vonnis moet hij toch nog een half jaar tfegb\vah^Hlk in ANP Advertentie door Rens Koldenhof L'TRECHT - Na een jarenlange daling lijkt dreigt het aantal HIV-infecties in Nederland weer toe te nemen. Dat zei R. Coutinho, hoofd van de Amster damse GGD, gisteren in Utrecht tijdens het vierde Nationale Congres over seksueel over draagbare aandoeningen. Hoewel harde cijfers nog ont breken duidt de enorme stijging van het aantal patiënten met ge slachtsziekten bij de polikliniek Seksueel Overdraagbare Aan doeningen (SOA) in Amsterdam erop dat ook het aantal HIV-be- smettingen toegenomen is. Volgens Coutinho is het aantal patiënten met gonorroe en syfi lis door de stijging van de afge lopen tijd weer terug op het ni veau van 1984. Door de enorme toestroom van patiënten is de SOA-kliniek zo overbelast dat gesprekken gaande zijn met het VU-ziekenhuis om een tweede poli te openen. De stijging, die vooral de laatste twee jaar heeft plaatsgevonden, is vooral op het conto van jonge homoseksuele mannen te schrij - ven. Deze ontwikkeling beves tigt al eerder gesignaleerde geluiden dat steeds meer homo seksuele mannen het niet meer zo nauw nemen met veilig vrij en. Nederland volgt daarmee een wereldwijde trend. Al eer der werden in San Francisco en Ontario soortgelijke waarne- meningen gedaan. De terugval naar riskant seksu eel gedrag wordt onder meer veroorzaakt door een 'hoera-ef- fect', aldus Coutinho. „Nu een redelijk succesvolle behande ling van aids mogelijk lijkt vin den veel mensen kennelijk dat ze hun gang weer kunnen gaan. Ook denken ze ten onrechte vi rusvrij te zijn na de behande ling. Verder is ook het afschrik wekkend effect van HIV en aids afgenomen." Slikken Het aanvankelijk optimisme dat HIV-besmettingen met suc ces te behandelen zouden zijn, werd gisteren ook getemperd. Volgens intermste I. van den En- de van het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam is de behandeling verre van probleemloos. Nogal wat pogingen stranden doordat mensen het niet op kunnen brengen de benodigde pillen, die vaak zware bijwerkingen hebben, trouw te slikken. Maar ook is het lastig de juiste samen stelling van de medicijnencock tail te bepalen. Door dit alles loopt één op de vijf behandelin gen spaak. Bovendien groeit de kans dat het virus resistent (bestand) wordt tegen de bestaande medi catie. „Om die laatste reden moet je zelfs serieus overwegen helemaal te stoppen met behan delen als er geen goede reactie is", aldus Van den Ende Een lichtpuntje is de ontwikkeling van nieuwe medicijnen, die minder bijwerkingen lijken te hebben en eenvoudiger in te ne men zijn. H. Fennema, hoofd van de SOA Kliniek in Amsterdam, pleitte voor het actiever aanbieden van HIV-testen. Nederland loopt in dit opzicht achter op veel ande re landen Ruim de helft van de jonge ho moseksuele mannen in Neder land heeft nog nooit een HIV- test ondergaan. GPD fotoToussaint Kluiters/ANP Een bezoeker van het Aidscongres in Utrecht bekijkt een fotoserie over aids in Zambia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3