PZC Zelfs je oren krijgen een massagebeurt 33 Kuren in Tunesië Liftpas Canada Amtrak Bach Quilts Beeldsnijder zaterdag 2 december 2000 Algenmengsel op je huid: het broeit en stinkt, maar maakt je vel strakker. De thalasso-therapie in Tunesië voorziet ook in ontspanning aan zee. Bij thalassotherapie staan zeewater en algen centraal. Het luxe Robinson- hotel in het Tunesische Dj er- ba beschikt over een groot en mooi thalassocentrum, dat voor veel gasten al voldoen de-reden is om er de vakantie door te brengen. Vooral in de wintermaanden, als het net te fris wordt voor de echte Geen polonaise aan mijn lijf. Dat krijgen vriendinnen steevast te horen als ze me weer eens proberen over te halen om mee te doen aan een dagje beau tyfarm of kuuroord. Touropera tor Travel Unie was dan ook gewaarschuwd toen de uitnodi ging kwam voor een aantal da gen thalassotherapie in hun Ro- binson-clubhotel in Tunesië. Het hotel waar we naartoe gaan is Select Athenée Palace in Djerba. Robinson is het Duitse broertje van het Franse Club Med. Vakantiegangers boeken een trip waarbij (bijna) alles in clusief is, en komen zelden bui ten het hotelcomplex. Dat geldt zeker voor deze club in Djerba, waar een groot en glimmend thalassocentrum vol marmer en spiegels de belangrijkste attrac tie vormt. Veel van de gasten, ook heren, komen er zelfs speci aal om er één of twee weken te kuren. Een medewerkster laat weten dat het veel bezoekers niet alleen om de behandelingen gaat, maar ook om de persoon lijke aandacht die ze er krijgen. Thalassotherapie is gebaseerd op de zee. 'Zeewater, met haar ontelbare mineralen en sporen elementen, is in haar samenstel ling vrijwel gelijkwaardig aan menselijk bloedplasma. In 32 graden Celsius verwarmd zee water kan het menselijk li chaam deze stoffen door de huidporiën direct opnemen, hetgeen in aanzienlijke mate een bijdrage levert aan de aan maak van nieuw weefsel en het algemeen welzijn bevordert,' belooft de brochure van Robin son. Twijfel overheerst, maar ik ben altijd bereid het uit te pro beren. Eerst moet een bezoek aan de (vrouwelijke) arts worden afge- Het luxe Robinson-hotel in het Tunesische Djerba biedt tussen de kuursessies voldoende ontspanningsmogelijkheden. legd, die vlot de bloeddruk meet en hart en longen beluistert. Al les is oké en dat betekent dat alle behandelingen geschikt zijn. Want wie bepaalde klachten of ziekten heeft, kan niet alle the rapieën ondergaan. Daarom dient van tevoren een uitgebrei de vragenlijst te worden inge vuld, die de dokter met de cliënt doorneemt. Het formulier is er ook om eventuele claims af te handelen. Helaas is de vragen lijst alleen beschikbaar in het Duits en Frans en spreekt buiten de arts bijna niemand van het personeel Engels, laat staan Ne derlands Op eigen verzoek word ik inge deeld voor behandelingen, die er vooral op gericht zijn wat LIBIË Het Tunesische Djerba is ook in de wintermaanden een aantrekkelijke bestemming met een temperatuur van circa acht tien graden. Het schiereiland Djerba is vrij vlak en eentonig. Vanuit de hotels in Djerba kun nen echter interessante excur sies worden gemaakt naar de woestijn. Robinson is het Duitse ant woord op het Franse Club Med. en bestaat dertig jaar. Hoewel Robinson pretendeert interna tionaal publiek te trekken, is onze ervaring anders. Negentig procent van de clientèle bestaat uit Duitsers, vaak wat oudere en ogenschijnlijk redelijk gefortu neerde mensen, zeg maar het 'Derrickpubliek'. 's Avonds bij het dinerbuffet verschijnen meer lange jurken dan spijker broeken. Bij het ontbijt is cham pagne inbegrepen, maar ook rolmops en schlagermuziek van Udo Jürgens en Rex Gildo. Alle informatie is in het Duits en Frans. In het hotel werken enke le Nederlanders, en Robinson kan er nog meer gebruiken. De prijzen vallen zelfs bij Ro binson mee. Zo kost een verblijf in Select Athenée Palace, op ba sis van twee personen, in janua ri vanaf 1318 gulden per per soon. Dit is voor acht dagen, in clusief de chartervlucht met Transavia. Het thalassocen trum is vanuit het hotel bereik baar, maar staat ook open voor gasten van buitenaf. Enkele voorbeelden: aguagym kost cir ca 27 gulden, algenpakking 64 gulden, massage 64 gulden en reiki 110 gulden. Het verplichte bezoek aan de arts kost 35 gul den. Wie meerdere behandelin gen neemt krijgt korting. De thalassobehandelingen zijn zeer populair en vaak volge boekt als men het nog ter plekke wil bespreken. Wie beslist tha lassotherapie wil ondergaan, kan het beste al reserveren bij het boeken van de reis. strakker in het vel te komen zit ten. De receptioniste raadpleegt het artsenformulier en print een schema uit de computer waar mee ik die ochtend aan de slag kan. Vier behandelingen van telkens een half uur, zonder pauze. Over het badpak gaat een uitge reikte badjas en op veel te grote sloffen sjok ik achter een witge- jast personeelslid aan, dat me naar de wachtkamer voor het eerste onderdeel brengt. De aanblik van al die badjassen, ligbedden en kamertjes doet denken aan een luxe revalida- tieoord. Beelden van een be jaarde oom en tante die weke lijks aquajoggen, flitsen door mijn hoofd als ik met twee lot genoten door een strenge leraar door het warme zoute zwem badwater wordt gejaagd. Slechts de laatste vijf minuten zijn prettig, wanneer de leraar me een stuk schuimrubber geeft om te blijven drijven op het wa ter en heerlijke voetmassage toepast. Zo wil ik nog wel een half uurtje blijven dobberen, maar helaas, het volgende on derdeel wacht: het bubbelbad. Katapult Nu heb ik thuis al een lekkere whirlpool, maar hier blijkt een bubbelbad toch iets anders. Heftiger vooral. In een kamertje staat een groot bad, waar ik via een trapje inklim. Ik moet de voeten onder beugels steken, de handen aan de grepen houden en merk al snel waarom: sterke stralen spuiten de nieren bijna uit mijn lijf, duwen links en rechts tegen het lichaam en ik schiet bijna als door een kata pult gelanceerd uit het bad. Het zoute water prikt in m'n ogen. Halverwege het gebruis steekt een 'bewaker' zijn hoofd om de deur. 'Qa va?' 'Qa va!Net als ik er genoeg van begin te krijgen en overweeg op de rode alarm knop te drukken, stopt het ge- bubbel en loopt het bad auto matisch leeg. Hygiëne staat voorop, vooral met het oog op eventuele legionella. Gauw af drogen, badjas en sloffen aan en op zoek naar de volgende thera pie: de algenpakking. Weer zo'n kleine kamer. Hier moet alles uit en een dame smeert me in met een naar rot tende haring stinkende groene, warme substantie. Daarna word ik in plastic folie gewik keld en vervolgens gaat er nog een rubber deken overheen. 'Net een mummie', roept de me dewerkster opgewekt en verlaat de kamer. Ook hier wordt na een kwartier geïnformeerd of er nog leven zit in de strak ingepakte en hevig zwetende cliënt op ta fel. Weer een kwartier later mag het plastic eraf. Het lukt niet om onder de normale douche de rot zooi eraf te boenen en dus han teert de juffrouw geroutineerd een soort brandspuit. Masseurs Weer stressen, en bijna te laat vind ik het laatste onderdeel: de massage. Veel van de masseurs zijn tevens fysiotherapeut en dat is prettig voor wie bepaalde klachten heeft die verholpen moeten worden. Ik opteer voor de algehele ontspanningsmas sage. Er wordt new-agemuziek opgezet en de masseuse begint bij de voeten en werkt zo door naar boven. Zelfs de oren krij gen een beurt. Op mijn buik ge legen zie ik haar bont en blauwe voetenZou ze er een zware doos op hebben laten vallen? Nee, ze blijkt een paar weken tevoren getrouwd te zijn en volgens Ara bisch gebruik zou haar moeder haar handen met henna hebben moeten beschilderen. Maar ge zien haar werk is dat niet moge lijk, dus zijn haar voeten be schilderd. Na een week of zes slijt het er vanzelf weer af. Vanaf de massagetafel kan ik net naar buiten kijken. Daar schijnt de zon op het goudgele zand, kabbelt de zee en wiegen de palmen zacht in de wind. Het is bovendien ruim twintig gra den. De volgende dag wacht mij weer zo'n urenlange sessie. Het was al met al niet eens zo heel onaan genaam, maar ik voel me niet echt verkwikt. Dus besluit ik de tweede reeks thalassobehande lingen te schrappen. Dit keer geen jetdouche (brandspuit om putjes uit je dijen te spuiten), geen sproeidouche (watermas sage over het hele lichaam) en geen aquagym. De volgende ochtend wandel ik door de nog geheel verlaten tui nen van het hotel, langs de mooie zwembaden naar het eveneens lege strand. Lopend over de algen die 's nachts op het fijne zand zijn aangespoeld, joggend door de branding van het langzaam dieper wordende zeewater, beleef ik zo ook tha- lasso, maar dan in zijn puurste vorm. Alice Plekkenpol Vi-ouwen die van 24 tot en met 31 maart in Grossari (Oos tenrijk) gaan skiën krijgen een liftpas voor het gebied Gros- sarltal/Dorfgastein gratis. Een voordeeltje van ongeveer 235 gulden. Ook worden er speciale evenementen georganiseerd waaronder een modeshow, een beautygala, een veiling van ski leraren en een slalomwedstrijd met een indeling die niet aan de skicapaciteiten wordt afgeme ten, maar aan de kleur van het haar. Informatie: TVB, A-5611 Gros sari tal, Oostenrijk, 0043 6414.281. De Canadian Tourism Com mission (CTC) heeft ook dit jaar weer een Winterbrochure uitgegeven met daarin beknop te informatie over de winter sportmogelijkheden in Canada. Naast antwoorden op de 'tien meest gestelde vragen over ski- en in Canada', bevat de folder een lijst van belangrijke inter netsites, een overzicht van het aanbod van Nederlandse reisor ganisaties en een pagina met praktische informatie. De bro chure kan worden aangevraagd bij de CTC, fax 070 311.16.82; info@canadatourism.nl. De Amerikaanse spoorweg maatschappij Amtrak gaat een nieuwe luxe-trein op de rails brengen, zo meldt het blad Reisrevue. De trein moet er bin nen drie jaar zijn en gaat New York aan de oostkust met Los Angeles aan de westkust ver binden. De rijtijd zal ongeveer 60 uur bedragen. Bach - in 2000 precies 250 jaar geleden geboren - mag nog even. Vandaar dat in de vi deozaal van het Omroepmuse um in Hilversum nog tot en met 13 januari een voorstelling wordt gegeven van 'Bleib bei uns'. De film is samengesteld uit een gedeelte van de documen taire 'The Stations of Bach' en van zes televisiefragmenten van recente en historische concert- registraties waaronder de Hohe Messe in de Thomaskirche in Leipzig en de Mattheus Passion („Wir setzen uns mit Tranen") in een uitvoering van het Concert gebouworkest (AVRO). In de do cumentaire wordt aan de hand van onder meer beelden uit Ei senach (waar hij geboren werd) en Leipzig (waar hij veel van zijn meesterwerken schreef) ge toond hoe het leven van Bach en zijn familie er ongeveer moet hebben uitgezien. Het Omroepmuseum aan de Ou de Amersfoortseweg 121 in Hil versum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Op feestdagen gewijzigde openingstijden. Informatie: 035 688.58.58; ww- w.omroep.nl./omroepmuseum. In het Nederlands Textielmu seum in Tilburg wordt op 9 december een tentoonstelling geopend van historische Ameri kaanse quilts. Ze zijn afkomstig uit de vermaarde collectie van het Philadelphia Museum of Art en dateren uit de 19e eeuw. On der meer worden er patchwork quilts van de Amish getoond en enkele zogeheten 'Crazy Quilts' van zijde en fluweel. Opvallend zijn de afmetingen van een aan tal exemplaren. Een quilt (die in de meeste gevallen werd ge maakt van Frans of Engelse be drukte katoenen stoffen) meet niet zelden 3x3 meter. De expo sitie duurt tot en met 18 maart. Informatie: Nederlands Tex tielmuseum, Goirkestraat 96 (vlak bij het NS-station) in Til burg, 013 549.45.64; www.til- burg.nl/textielmuseum. In het Bonnefantenmuseum in Maastricht is een tentoonstel ling geopend met werk van Jan van Steffeswert. De Limburgse beeldsnijder leefde in het begin van de 16e eeuw en nu nog staan kenners versteld van de wijze waarop hij beweging wist te suggereren. Op de expositie (t/m 11 februari) zijn twaalf gesig neerde werken te zien, alsmede een groot aantal beeldgroepen. Info: Bonnefantenmuseum, 043 3290190

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33