PZC Vraagtekens bij rookbeleid Borst Bisschop Muskens droomt van een vreugdevolle kerk PZC Diplomaten moeten euthanasiewet uitleggen Tweede Kamer trapt rijkelijk laat op rem van de spoorwegen ADV-truc biedt geen oplossing voor lerarentekort Verbod op werkvloer dwingt bedrijven tot inrichten bijzondere ruimtes 2 december 1950 zaterdag 2 december 2000 door Frans van den Houdt Nederland gaat met behulp van ambassadeurs en via publicaties de deze week door de Tweede Kamer aangenomen euthanasiewet uitleggen in het buitenland. Premier Kok denkt dat er gezien de vele on juiste reacties op de wet in an dere landen een grote behoefte bestaat aan een nadere toelich ting. „In het verre buitenland schijnt men te denken dat wij ons aan geen enkele norm meer houden en zorgvuldigheid en het strafrecht geen rol spelen in de euthanasiewet. Die verkeer de ideeën moeten we recht zetten. Want de wet is geen vrijbrief voor onzorgvuldig handelen. We hebben zeer ge wetensvol de normen omschre ven. We hoeven ons nergens voor te schamen", zei Kok gis teren na afloop van de minis terraad. De premier wilde niet ingaan op de felle kritiek van het Vaticaan op de nieuwe wet, die het artsen onder strenge voorwaarden toestaat om ern stig zieke mensen te helpen hun leven te beëindigen. „Ik raak hierdoor niet in een bijzondere staat van opwinding", aldus Kok. Hij zei geen aanleiding te zien om vanwege de kritiek de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan ter discussie te stellen. Ook de afwijzende geluiden uit de Raad van Euro pa en de Duitse politiek deed de premier schouderophalend af. „Er was geen officiële uit spraak van de Europese Raad tegen Nederland. Een kritisch geluid van één afzonderlijk lid is iets anders." Dat geldt vol gens Kok ook voor de uit spraak van een CDU-politicus in Duitsland. „We moeten op passen om nu meteen te zeggen dat Duitsland zich tegen ons keert." De suggestie dat minis ter Borst van volksgezondheid de geschikte persoon is om mis verstanden in buitenlandse hoofdsteden weg te nemen, wees Kok af. „Voor dat soort taken hebben we goed betaalde en goed getrainde diploma ten." GPD Het Nederlandse bedrijfs leven is massaal bezig om de roker van de werkvloer te verdringen. Minister Borst van Volksgezond heid wil met een nieuwe wet het roken op de werk vloer verbieden. Onder tussen wacht het bedrijfs leven de nieuwe wetge ving niet af. Talloze kleine en grote ondernemingen in uiteenlopende sectoren ontwikkelen een rookbe leid. Organisaties die be drijven daarbij helpen, kunnen de vraag niet aan en voorzien oplopende spanningen tusse?i rokers en niet-rokers. door Achille Prick Minister Borst maakte deze week bekend dat zij streeft naar een wettelijk verbod op het roken in bedrijfsgebouwen. Hoewel lang niet alle Kamer fracties op één lijn zitten en een eventueel wetsvoorstel tot flin ke discussie zal leiden, wacht het Nederlandse bedrijfsleven niet af. De gedachte dat roken slecht is voor de werknemers en geen goed doet aan het imago van het bedrijf, lijkt definitief aangeslagen. Net als bijvoor beeld in de Verenigde Staten zal de roker steeds vaker worden veroordeeld tot de straat. „Als je je rokende werknemers de straat op stuurt om een siga retje op te steken, ben je niet goed bezig", reageert T. Rolle van het Astmafonds. „Het moet geen anti-rookbeleid worden. Bedrijven moeten zorgen dat ze op hun kantoren rookvrij zijn en tegelijkertijd moeten ze plek ken inrichten waar wel gerookt kan worden." Het Astmafonds ziet de plannen van Borst daarom ook niet als een overwinning. „Maar het is een hele belangrijke stap voor mensen die echt last hebben van rook. In Nederland hebben zo'n 350.000 mensen een longaan doening die dodelijk kan zijn. Veel mensen durven collega's niet aan te spreken op hun rook gedrag. Ze zijn bang voor het conflict; roken is immers een verslaving en als je daar aan komt, verliezen mensen wel eens derede." Voor de niet-rokers lijken er, met of zonder nieuwe wetge ving, betere tijden aan te bre ken. Veel bedrijven zijn al druk bezig met het opzetten van een rookbeleid. De Stichting Cicon begeleidt de bedrijven daarbij en kan de vraag niet meer aan. „Nationale Nederlanden, Hei- neken, Delta Lloyd, dat zijn een paar voorbeelden waar we nu druk mee zijn", zegt J. Stoop van Cicon. „Uitgebreide ge sprekken met directies, onder nemingsraden, enquêtes onder het personeel over de wensen, plan maken, uitvoeren en evalu eren. We kunnen de vraag niet aan. Alle bedrijven willen het roken goed geregeld hebben." Rokers zijn uiteraard niet blij met het plan van Borst. A. Wurtz van de Stichting Rokersbelan gen betitelt eventuele wetge ving zelfs als een nieuwe vorm van apartheid. „De roker wordt steeds verder in een hoekje ge dreven. Als je dit gaat verbie den, kun je alles wel verbieden. door Koos van Wees In politiek Den Haag circule ren de laatste tijd tal van voorstellen om de problemen rond de NS te lijf te gaan. Zoals een eigen parlementair onder zoek naar de manier waarop de NS met miljarden aan over heidsgeld is omgesprongen. Of een 'kwaliteitsscan' van het spoornet, 'met als doel binnen drie jaar het hele spoorwegstel- sel aan een grondige opknap beurt te onderwerpen'. Of een rechtszaak van de staat tegen de NS wegens wanprestatie. Toon een Kamerlxd een station vol wanhopig kijkende treinrei zigers en overvolle treinen en hij is bereid de republiek uit te roe pen. De drie voorstellen zijn nog niet eens de volledige oogst van twee weken debatteren over de begroting verkeer en water staat. De NS functxoneren niet naar behoren en elk Kamerlid greep die debatten aan om steeds verdergaande voorstel len te doen. „Het is een zooitje", zo beweerden ze onder het gre tig oog van de camera's. Je zou haast vergeten dat er nog dagelijks treinen rijden en soms nog op tijd ook. En dat de Kamer misschien zelf ook wel eens eer der op de rem had kunnen trap pen toen bleek dat de NS miljar den overheidssteun incasseerde en tegelijkertijd sneed in perso- neel en matei'ieel. Goed voor het bedrijf, maar slecht voor de rei ziger. Invloed De Kamer zit al j aren in een spa- ga at tussen enerzijds de wens de NS los te maken van de overheid en anderzijds invloed uit te oe fenen op de bedrijfsvoering. Die twee zaken zitten elkaar soms danig in de weg, met als resul taat dat de NS zijn eigen gang gaat en de politiek ach en wee roept. Een maand voordat het presta tiecontract ingaat, waarin staat geregeld hoeveel passagiers worden vervoerd en wat gebeurt als afspi-aken niet worden nage komen, zet de Kamer eindelijk de trein even stil. Want duidelijk is dat de reiziger, wiens positie er door het contract juist op vooruit diende te gaan, geen kant op kan als de NS zich er niet aan houdt. Mooie passages over terugbeta ling van een heel kaartje bij ver tragingen van meer dan een uur, en van dehölfl yaa (ie /ritprijs bij Het zal de werksfeer niet ten goede komen. Ik heb begrepen dat de PTT-mevrouw uit Breda nu ziek thuis zit." Onderling Wurtz doelt op mevrouw Rooijen, die begin dit jaar via de rechter een rookvrije arbeids- plek afdwong. Ze was gisteren onbereikbaar voor commen taar. Wurtz: „Roken moet je niet van hogerhand verbieden; men sen moeten er onderling uit ko men. Anders werkt het niet." Verzekeraar Nationale Neder landen heeft jaren onder het motto 'Roken, daar komen we samen wel uit' geprobeerd het rookprobleem op te lossen. „De eei-lijkheid gebiedt te zeggen dat dat dus niet altijd lukt", zegt woordvoerder K. Woltjes. „In een enquête geeft 76 procent van de niet-rokers binnen ons bedrijf aan last te hebben van rook. Eenderde heeft daar zelfs regelmatig tot altijd last van. Wij hebben Cicon in de arm ge nomen om samen met ons een oplossing voor dat probleem te bedenken. Ik denk dat wij de al gehele trend zullen volgen, na melijk: rookverbod, maar wel ruimtes waar je wel mag roken." Het schoolvoorbeeld van rook beleid binnen ondernemingen bestaat niet, volgens Stoop van Cicon. „Dat verschilt per be drijf. Heeft te maken met be drijfscultuur, opleiding van werknemers, soort werk enzo voort, enzovoort. Maar wat ze ker niet goed is, zijn de rook ruimtes die qua inlichting bijna doen denken aan een gezellig café: koffieautomaat, lekkere fauteuils, krantje, televisie, ra dio, dartbord. Dat is verkeerd. Een rookruimte moet alleen worden gebruikt om even te ro ken. Verder niets." Campagne Het Astmafonds en Stivoro be ginnen binnenkort een campag ne om werkgevers te ondersteu nen bij het opstellen van een rookverbod. Op 15 december is er een studiedag in de Jaarbeurs in Utrecht. „Het is in het buiten land, waar ze al rookvrije werk plekken hebben, aangetoond dat de bevolking minder gaat roken", zegt T. Prins van Sti voro. „Dat is grote winst, want nog steeds sterven er zo'n 25.000 mensen per j aar aan de gevolgen van ziekten die onder meer het gevolg zijn van roken. Driehon derd mensen steiven als het ge volg van ongewild meeroken. Met een verplichte rookvrije werkplek zullen die cijfers op termijn absoluut dalen." GPD vertragingen tussen dertig en zestig minuten, krijgen zo een slechts symbolische waarde. Zolang de nieuwe concessiewet, waarmee de NS het exclusieve recht krijgt de komende tien jaar op het kernnet - de interci- tylijnen - te rijden, niet door het parlement is goedgekeurd, kan de reiziger alleen maar klagen bij de minister, en niet bij de NS. Het prestatiecontract is een doodgewone afspraak tussen minister en NS. De invoering van de concessiewet geeft er de wettelijke basis aan die het mo gelijk maakt voor de reiziger rechtstreeks de NS aansprake lijk te stellen, als deze er weer 'een zooitje' van maakt. Concessiewet Probleem is dat ondanks allerlei beloften de minister er niet in slaagde de concessiewet voor 1 januai'i, de datum waarop ook het prestatiecontract zou in gaan, door het parlement te loodsen. Bovendien heeft de Kamer het definitieve presta tiecontract nog steeds niet ge zien. Toen minister Netelenbos deze week desondanks voorstel de het toch maar per 1 januari te laten ingaan, was de wereld te klein. Het wordt nu op zijn vroegst volgend jaar juli. De slechte ervaringen met de NS de laatste jaren maken het parlement kopschuw. Als de spoorwegen functioneren zoals dit jaar kunnen ze onmogelijk voldoen aan de afspraken in het prestatiecontract. Een boete van maximaal 25 miljoen gul den per jaar voor te veel vertra gingen klinkt indrukwekkend, maar maakt weinig indruk als je er tóch niets aan kunt doen. Vandaar dat het nu zelf een ex tern bureau wil inhuren dat de boeken van de NS doorploegt en bekijkt of de investeringen lei den tot meer reizigers en of de afspraken ook maar enigszins nagekomen kunnen worden. Sinds 1995, toen een eerste ex clusief contract wei'd gesloten tussen NS en overheid, kreeg de onderneming miljai'den gul dens. Als uit het onderzoek blijkt dat dat geld vergeefs is uitgegeven moet misschien toch nog eens gekeken worden of de NS die concessie wel moet behouden of dat er misschien anderen zijn die het óók kunnen. Dat de Ka mer zo laat in actie komt kan dan alsnog in haar voordeel werken. GPD Roken op de werkplek kan binnenkort niet meer. foto Phil Nijhuis/GPD door Dirk Visser In zijn dromen, zo zegt bis schop Muskens van Breda, 'zie ik enkele honderden gelo vigen bijeen die beleven hoe vreugdevol het is katholiek in Breda te zijn'. Zo stelt de bis schop zich de afsluiting van de diocesane synode in 2003 voor, waarvan hij gisteren de plan nen bekendmaakte. Muskens kreeg zijn 'visioen' voor de synode, een gezamen lijke bezinning op de koers van het bisdom, tijdens de laatste drie dagen van augustus. Ruim veertig pastores waren toen bijeen in achtereenvolgens de basilieken van Oosterhout, Oudenbosch en Hulst om el kaar te versterken in het ge loof. „Ik ben nou eenmaal een beet je gevoelig mens", zegt Mus kens, „maar tijdens de eucha ristieviering in Hulst raakte ik onder de indruk van het geloof van die pastores. Ik dacht: er zijn zoveel mensen in het bis dom bezig voor kerk en geloof, pastores maar ook duizenden vrijwilligers, die moeten daar in bevestigd worden." Zo ont stond de 'bevlieging' voor een diocesane synode. De bisschop hoopt dat in to taal zo'n 20.000 gelovigen de studieboekjes zullen bespre ken, waarvan er nu één is ver- schenen. Hij stelt zich de af sluiting, een bijeenkomst van een dag of tien, net zo voor als die van het Tweede Vaticaans Concilie. Als blijk van instem ming hebben toen de deelne mende bisschoppen achter in de documenten hun handteke ning gezet. Zo kunnen de gelo vigen achterin de Bredase boekjes ook hun handtekening zetten. „Het idee is zo authentiek dat ik geen enkele twijfel heb dat het niet zal lukken. Ik heb al die mensen voor ogen die zo voor de kerk in de weer zijn." Het is de Heilige Geest die aan Bisschop Muskens: „Tijdens de eucharistieviering in Hulst raakte ik onder de indruk van het ge loof van die pastores." foto Niels Westra/GPD het werk is, vervolgt de bisschop. Hij hoopt dat de op timistische geest, die het Tweede Vaticaans Concilie kenmerkte, ook in Breda merkbaar zal zijn. De laatste diocesane synode in Nederland werd in 1867 in het bisdom Den Bosch gehouden. Daaraan namen alleen pries ters deel die aan het slot moch ten goedkeuren wat bisschop Zwijsen voorlegde. In Breda moeten ook de vrijwilligers aan het woord komen, van wie er 23.000 in het bisdom actief zijn. De plaats van de vrijwilligers in de kerk is nooit fundamen teel doordacht, zegt Muskens. Juist zij zijn de dragers van het volk Gods. Geen priester kan nog zonder vrijwilligers een parochie draaiende houden. Op de 'instapdag' in februari, waar de synodetrein gaat rij den, zal de Nijmeegse theoloog dr. J. van der Ven een inleiding houden over de theologie van Gods volk onderweg, en dan speciaal voor het bisdom Bre da. Verder zal commissaris van de koningin Houben van Bra bant spreken over de vraag wat de samenleving van de kerk verwacht. Eigen weg „Ben ik niet te veel weer de bisschop van Breda die zijn ei gen weg gaat", had Muskens aan de pauselijke nuntius ge vraagd. „Maar mgr. Acerbi heeft me gestimuleerd het sy nodeplan door te zetten. Als het goed gaat, kunnen andere bisschoppen volgen, zei hij." Enkele Europese bisdommen, onder meer Clermont F errand, Verona en Lugano, hebben de afgelopen jaren hun synode al gehad. In deze tijd, waarin de secularisatie om zich heen grijpt, moeten we ons concen treren op de kern, vindt Mus kens, Het gaat om het overle ven van het geloof in een tijd van crisis. De vraag is dan: „Waar haal ik de spiritualiteit vandaan?" Volgens Muskens is dat het doopsel, waarmee de kerk ook is begonnen. De kerk moet niet te schuchter zijn, vindt de bisschop, maar zich volop in de samenleving presenteren. Dat is enerzijds door zichtbaar te zijn. In dat verband worden alle diensten van het bisdom Breda gecon centreerd in de binnenstad. Anderzijds moet de kerk de wereld in. Gelovigen moeten oog hebben voor mensen die sociaal uitgesloten zijn: mi granten en asielzoekers, al leenstaanden en gehandicap ten en vooral de armen. De kerk moet de strijd aangaan met de vrije markteconomie, die in het Westen tot de twee deling tussen arm en rijk leidt en die in de Derde Wereld hele culturen uiteenrijt. De proble men op de Molukken hebben daar alles mee te maken, zegt Muskens, die zeventien jaar in Indonesië heeft gewerkt. ANP door Gerry van der Lit Het volledig laten uitbe talen van ADV-dagen is geen oplossing voor het lera rentekort. De noodmaatregel is onder politieke druk inge voerd, maar docenten pein zen er niet over hun extra vrije dag in de maand in te le veren voor geld. De werk druk is volgens bonden en di recties zo hoog, dat leraren die AD V-dag hard nodig heb ben. Ze vrezen dat docenten vanwege de stress in de ziek tewet terecht komen als ze doorwerken. De Tweede Kamer dwong minister van Onderwijs Her mans hierover de CAO open te breken. De grootste vak bond AOb is 'met frisse te genzin' akkoord gegaan, zegt woordvoerder T. Rolvink. „Deze maatregel heeft abso luut niet het effect dat straks meer lessen worden gege ven." Nu al is het mogelijk een deel van de ADV om te zetten in extra loon. Vanaf 1 januari geldt dat voor alle twaalf ADV-dagen die iedere fullti me leraar elk jaar krijgt. Ook kunnen docenten honderd twintig procent werken voor honderdtwintig procent sa laris. Maar uit onderzoek van de Algemene Onderwijsbond (AOb) blijkt dat slechts vier procent van alle leraren daar gebruik van maakt. Half september overtuigde GroenLinks de Tweede Ka mer van het succes van de 'ADV-voor-geld'-maatregel. Uit onderzoek onder leraren in het basis- en voorgezet on derwijs bleek volgens frac tievoorzitter Rosenmöller dat dertig procent van de le raren bereid was langer te werken. Dat zou het acute te kort oplossen: doorwerken tijdens adv zou gelijkstaan aan de werving van vijfdui zend leraren. Maar ook bleek dat 62 procent van de leraren absoluut niet tijdelijk langer wil werken. Woordvoerder Duijnhouwer van de Onderwijsbonden CNV: „Ik denk dat de ver wachtingen van de Kamer te hoog gespannen waren. Ik wil niet nu al spreken van een mislukte maatregel, maar we merken dat directeuren hui verig zijn hun leraren langer te laten werken." De AOb spreekt van een druppel op een gloeiende plaat en is met tegenzin akkoord gegaan met de maatregel die het mo gelijk maakt alle ADV-dagen om te zetten in geld. Als de huidige leraren langer wer ken, zou het aantal onvervul de vacatures verminderen, was het idee van de Kamer. „Maar we zetten de ADV te genwoordig bewust in tegen de toegenomen werkdruk", zegt AOb-bestuurder Rol vink. „Het is daarom niet zo gek dat bijna niemand zegt dat hij meer wil werken. Er staat al zoveel druk op do centen, we hebben geen zin om het ziekteverzuim verder te laten oplopen." Huiverig Ook de woordvoerder van de Onderwijsbonden CNV ver wacht nauwelijks effect van de maatregel. „We hebben een telefonisch onderzoek gedaan en daaruit blijkt dat leraren huiverig zijn: ze wil len tot rust komen en hebben die ADV daarvoor erg nodig. Schooldirecteuren noemen de maatregel symptoombe strijding. Waar echte nood is, zijn de collega's allang langer gaan werken." In de praktijk wisselen voor al de 'kleine part-timers' hun ADV-dagen in voor geld. „Als die hun dagen zouden opnemen, wordt het een cha os, dan zijn de lessen niet te organiseren", zegt schooldi recteur Ine van de Vliet uit Utrecht. Het idee dat het verzilveren van ADV-dagen een groot deel van het lerarentekort zou oplossen, is een illusie, meent ook A. Kuiper, alge meen directeur van het open baar primair onderwijs in Amersfoort. „De groei van het tekort kan hooguit enigs zins afvlakken." GPD Nutsbedrijf De waterleidingbedrijven op Walcheren, in Midden-Zee land en in Vlissingen, worden één bedrijf. Voor de tarieven moet een oplossing gevonden worden: bij Vlissingen wordt na een laag aanvangstarief voor de eerste kubieke meters een duurder tarief berekend, in het Midden-Zeelandtarief wordt het water juist bij grote re afname goedkoper. Kleurentv New Yorkers duwen en drin gen om de felbegeerde toe gangsbewijzen te bemachti gen, waarmee zij een uur lang kunnen kijken naar speciale uitzendingen voor kleurente- Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax, (0115) 686009 Huist: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n v t.) perkwartaal: 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag../ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 levisie. Er is een speciale kleu- renschijf en een omvormings apparaat nodig om deze te kunnen ontvangen. Fietsendief Een Kloetingse schilder is ver oordeeld tot vijf maanden ge vangenis en voorwaardelijke tbs omdat hij zijn fiets twee keer verkocht. Nadat hij zijn rijwiel uit geldnood van de hand deed, kwam hij terug bij de fietsenwinkel omdat hij vervoer nodig had. Hij wilde zijn oude fiets even lenen. De baas was weg. De man deed tegenover de knecht of hij zijn fiets alleen maar ter reparatie afgegeven had, nam hem mee en verkocht hem nog eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2