Machinerie PSV vertoont kuren De beste te paard en te boek Zegereeks Brugge eindigt in Brussel Scepsis en opwinding over combinatie voetbal en autosport Fifa schrapt schorsing Benni Molenaar van Leeds naar Bradford Chivu zondag niet inzetbaar Haan sportdirecteur Austria Wien Jonker volgt bij KNVB Pijpers op Slechte start Klaartje Zuiderbaan Piket en Van Wely ronde verder Kezman leidt Eindhovenaren met twee treffers naar 2-1-zege op Roda Bruggink vier duels geschorst UCI vraagt om vernietiging urinemonsters Tour de France Sampras naar halve finales Laurens van Lieren schittert in Amsterdam ZURICH - De wereldvoetbalbond Fifa heeft de schorsing van twee interlands met Zuid-Afrika voor Benni McCarthy onge daan gemaakt. De oud-speler van Ajax kreeg die straf aan vankelijk opgelegd wegens provocerend gedrag in het kwali ficatieduel met Zimbabwe. Tijdens de wedstrijd in juli zou de spits, tegenwoordig uitkomend voor het Spaanse Celta de Vi go, te uitbundig het tweede doelpunt van zijn land hebben ge vierd. Dat zou ondermeer geleid hebben tot ernstige rellen in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Daarbij kwamen der tien mensen om het leven. RTR LONDEN - Robert Molenaar verhuist in Engeland van Leeds United naar Bradford City. De Nederlandse verdediger (30) tekende een contract tot en met het einde van dit seizoen, met een optie op verlenging. Na een zware knieblessure, twèe jaar geleden opgelopen, was Molenaar er niet meer in geslaagd een basisplaats te veroveren. Met de overgang is ruim anderhalf miljoen gulden gemoeid. ANP AMSTERDAM - Cristian Chivu is bij Ajax zondag niet inzet baar in de thuiswedstrijd tegen SC Heerenveen. De Roemeen verliet donderdag in het duel met RKC Waalwijk geblesseerd het veld. Onderzoek wees vrijdag uit dat Chivu een verrek king van de mediale band in zijn linkerknie heeft opgelopen. Voor hoelang Chivu is uitgeschakeld, is niet duidelijk. ANP WENEN - Arie Haan is de nieuwe sportdirecteur van Austria Wien. De Nederlander volgt in Oostenrijk Friedl Koncilia op. Haan, die maandag officieel wordt gepresenteerd, heeft voor zijn dienstverband in Oostenrijk een trainersfunctie bij het Cypryotische Omonia Nicosia opgegeven. DPA/ANP ZEIST - Andries Jonker is per 1 december de nieuwe bonds coach jeugdopleidingen bij de KNVB. Jonker, die een con tract tot en met 1 juli 2006 tekende, volgt Arno Pijpers op. Pij pers is per 1 december bondscoach van Estland. Jonker (38) houdt zich in Zeist bezig met de opleiding van jeugdspelers en -trainers. Ook wordt hij coach van het nationale elftal voor spelers onder 14 jaar. Jonker was de laatste anderhalf jaar ac tief als coach van Volendam. ANP ST PETERSBURG - Zeilster Klaartje Zuiderbaan kent een slechte start in de kwartfinales van het wereldkampioen schap matchracen in het Amerikaanse St Petersburg. Zij en haar bemanning wonnen een race, maar verloren er vier. Er zijn nog twee races te gaan. ANP NEW DELHI - Jeroen Piket en Loek van Wely hebben vrijdag in New Delhi de derde ronde bereikt van het wereldkampi oenschap schaken. Beide Nederlanders wonnen beide partij en in de tweede ronde. Piket won daardoor met 2-0 van de Roemeen Vladislav Nevednichy, Van Wely versloeg met de zelfde cijfers de Indiër Krishnan Sasikiran. Bij de vrouwen plaatste de Nederlandse Zhaoqin Peng zich voor ronde drie, zij boekte twee zeges op de Chinese Lei Wang. ANP zaterdag 2 december 2000 van onze sportredactie BRUSSEL - Anderlecht heeft Club Brugge gisteren in Brussel met 2-0 aan de kant geschoven. Voor Brugge was hei de eerste verliesbeurt na veertien over winningen op rij. Club bleef wel koploper maar zag Anderlecht naderen tot op drie punten. Club Brugge begon goed aan de wedstrijd, alleen de scherpte voorin ontbrak. Aan de andere kant was de eerste goede kans meteen raak. In de twintigste minuut legde Jan Roller de bal panklaar voor de gretige To- masz Radzinski: 1-0. Het was Radzinski's twaalfde van de competitie. Anderlecht kreeg daarna het betere van het spel. Het was echter Club Brugge dat bijna scoorde. Aanvoerder Gert Verheyen schoot van dichtbij keihard over. Na rust kwamen de blauw-zwarten meer en meer opzetten. Maar de treffer viel, weer, in het andere doel. Vlak voor tijd maakte Bart Goor er 2- 0 van. Het was voor het eerst in vijf jaar dat Anderlecht thuis van Club Brugge won. ANP door Frans Dreissen KERKRADE - De machinerie haperde eventjes. PSV toonde sporen van vermoeidheid, van lichtzinnigheid. Maar dankzij twee ingevingen van de Joego slaaf Kezman kwamen de Eind hovenaren uiteindelijk toch nog goed weg bij Roda: 1-2. „Eind goed, al goed", meende trainer Eric Gerets. Zes dagen voor de Europacup return tegen PAOK Saloniki, bleek PSV amper vooruit te branden. Onachtzaamheden, misverstanden en slordige fout jes. Na een oppertune beginfase, met uitgelezen kansen voor Van Bommel, Ramzi en Kezman, raakten de Eindhovenaren het spoor bijster. „En dan heb je twee flitsen van een veelvuldig ZEIST - Arnold Bruggink moest de wedstrijd Roda JC-PSV gis teravond aan zich voorbij laten gaan. De tuchtcommissie van de KNVB heeft PSV'er Arnold Bruggink voor vijf wedstrijden geschorst, waarvan één voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. De sanctie werd opgelegd om dat de spits op 18 november in de competitiewedstrijd tegen Heerenveen tegenstander Van Gessel een elleboogstoot had uitgedeeld. De openbaar aanklager van de KNVB had een ban van vijf duels geëist. PSV en Bruggink gingen niet in beroep tegen de schorsing, zodat de aanvaller gisteravond vanaf de tribune moest toekijken. ANP bekritiseerde spits nodig, om de status quo te doorbreken", al dus Gerets. De reactie van Van Bommel was misschien nog het meest tekenend. „Dit sloeg ner gens op, maar de drie punten zitten in de knip." Het venijn zat vooral in de slot fase. PSV en Roda, die beide drukke tijden achter de rug heb ben, waren lange tijd eikaars evenknie. PSV, gehandicapt door het ontbreken van de ge schorste Bruggink, had ver zuimd het duel binnen een kwartier te beslechten. „En dan ontstaat er een vreemde match", aldus Gerets. Het was wachten op de ploeg die de eerste misstap zou maken. De Australische Roda-doelman Kalac voorkwam met enkele fraaie acties lange tijd averij voor zijn ploeg. Aan de andere kant was het vooral Anastasiou die de PSV'ers het Griekse vuur na aan de schenen legde. De ve nijnige uithalen misten echter richting of raakten de doellat. Pas na 69 minuten werd het evenwicht doorbroken. Kez man ontworstelde zich aan ci pier Vrede en met een onbedaar lijk harde uithaal bracht hij de stand op 0-1. Tien minuten later was opnieuw Kezman er als de kippen bij: 0-2. De Joegoslaaf, onlangs nog bij wijze van prik kel uit de PSV-selectie gelaten, haalde opnieuw het gif uit zijn tenen. Zweten en zwoegen Geen vuiltje aan de lucht, dacht PSV. Totdat de defensie een mi nuut later opzichtig in de fout ging en Zafarin ongehinderd mocht uithalen. De 1-2 had een Kerkraadse belegering tot ge volg. En daarin moest PSV nog eenmaal alle zeilen bijzetten. „Het was zweten en zwoegen. Maar de buit is binnen", zei Ge rets. Voor Roda JC restte de kater. Trainer Vergoossen vond het echter te dramatisch om van een rampweek te spreken nu de ploeg de aansluiting met de top heeft verloren. „We zijn teleur gesteld. Twee redelijke wed strijden maar nul punten. We hadden de kracht niet meer om nog een keertje keihard terug te slaan." De klasse van PSV gaf uiteinde lijk de doorslag. Nu wacht PA OK Saloniki in de heksenketel die Toumba-stadion (Grieks voor graftombe) heet. Volgens Gerets is er ondanks het zwakke optreden tegen Roda, geen re den voor twijfel. „Een nieuwe ronde, nieuwe kansen. Laten we die wedstrijd tegen Roda maar snel vergeten." Roda JC - PSV 1-2 (0-0). 69. Kezman 0-1, 80. Kezman 0-2, 82. Zafarin 1-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toe schouwers: 13.000. Gele kaart: Vre de, Luijpers (Roda JC). Roda JC: Kalac; Sonkaya, Vrede, To- masic en Van HaarenZafarin, Van Dessel, Van der Luer en Larval; Ny- gaard (50. Soetaers/75. Luijpers) en Anastasiou. PSV: Waterreus; Ooijer, Faber, Niki- forov en Heintze; Rommedahl (65. De Jong), Van Bommel, Vogel (71. Lucius) en Kolkka; Kezman en Ramzi (81. Van der Doelen). GPD Dennis Rommedahl (links) vecht een verbeten duel uit met Roda-verdediger Ramon van Haaren. foto Marcel van Hoorn/ANP Anky van Grunsven wint ook zonder Bonfire LAUSANNE - De Internationa le wielerunie (UCI) heeft het Franse ministerie van Sport ge vraagd de ingevroren urine monsters van deelnemers aan de Ronde van Frankrijk te vernie tigen. Minister Marie-George Buffet reageerde direct en zei niets in dat voorstel te zien. Sinds afgelopen zomer zijn de monsters bewaard, met als doel uiteindelijk een controle uit te voeren op gebruik van het ver boden bloeddopingmiddel epo. Maar UCI-voorzitter Hein Ver- bruggen betwijfelt of de kwali teit van de monsters betrouw baar genoeg is. „Daarom moeten ze vernietigd worden. Wij hebben overigens in juli een brief van minister Buffet gehad, waarin ook zij twijfelt aan de houdbaarheid van de mon sters." Desondanks ziet de bewinds vrouw nu geen heil in de de structie van het materiaal. Dat liet ze via een woordvoerder ook duidelijk blijken. „De regle menten van de UCI zijn niet be palend, hier geldt slechts de Franse wet." AFP LISSABON - Pete Sampras heeft zich vrijdag in Lissabon geplaatst voor de halve finale van de Masters Cup. De 29-jari- ge Amerikaan, zevenvoudig Wimbledonkampioen, versloeg de jonge Rus Marat Safin in twee sets: 6-3 6-2. Safin, de nummer 1 van de Champions Race, was al zeker van de laatste vier. Sampras had in de eerste partij van de Masters Cup verloren I van Lleyton Hewitt. De Austra- I liër had nu het nakijken. Hij zou de halve finale bereiken als I Sampras van Safin zou verlie- I zen. Daar was geen sprake van. De Amerikaan dicteerde de par tij vanaf de eerste slagwisseling, I Sampras' landgenoot en rivaal Andre Agassi was al zeker van de halve finale. Om een confron tatie in de halve eindstrijd te vermijden versloeg Agassi vrij- dagavond de Zweed Magnus Norman toch maar: 6-3 6-2, pre- I cies dezelfde cijfers als Samp- ras-Safin. Daardoor eindigde hijnet als Sampras, als eerste in de groep en is hun ontmoeting op zijn vroegst pas in de eind strijd. Agassi speelt nu tegen Safin. Sampras ontmoet de Bra- ziliaan Gustavo Kuerten die Kafelnikov uitschakelde. ANP door Andrë Hoogeboom ALKMAAR - Voetbal en auto sport gecombineerd in de Pre mier 1 Racing League. Niet zomaar voetbal of autosport. Nee, topclubs als Barcelona, Manchester United en Feye- noord gekoppeld aan speciaal ontwikkelde bolides met Fl- allure. Alom scepsis maar ook nieuws gierige opwinding. Bijvoor beeld bij Chris Woerts, marke tingmanagerbij Feyenoord. „Je moet de ogen nooit sluiten voor nieuwe ontwikkelingen. Negen jaar geleden zag men ook niets in de Champions League en moet je nu zien. Ik moet zeggen dat ik aanvankelijk ook lache rig heb gereageerd op het idee Maar gaandeweg bleek dat er serieuze mensen achter zitten, dat er wel degelijk iets in gang is gezet en al fors is geïnvesteerd in de strategie en research. Wat ons aanspreekt is het idee dat het 'merk' Feyenoord twaalf maan den per jaar te zien is. In de voet balcompetities en in de Premier 1 Racing League." „We wachten de ontwikkelin gen af. We hebben de intentie verklaring getekend en dat geeft de initiatiefnemers de mo gelijkheid te gaan onderhande len met de tv-stations. Want daar moet uiteindelijk het geld vandaan komen. De voetbal clubs geven het verhaal body en daarom heeft mijn scepsis plaats gemaakt voor construc tief positivisme. Baat het niet, dan schaadt het zeker niet." Deze week gaf de wereldauto- sportbond, FIA, goedkeuring een alternatieve autosport com petitie te starten onder haar vlag. Topvoetbalclubs gaan hun naam aan de renstallen verbin den. Daarvoor vangen ze 2,5 miljoen gulden per jaar. Feye noord, Ajax, PSV, Vitesse, Man chester United, Barcelona, Pa ris SG, Bayern München, Inter en AC Milan tekenden al een in tentieverklaring. Verzet Vitesse is daardoor echter in de problemen geraakt. Hoofd sponsor NUON verzet zich na melijk hevig tegen het woens dag gelanceerde plan van Vitesse om de clubnaam te ver binden aan de autosport. NUON trekt zich terug als geld schieter indien de Arnhemse eredivisionist de plannen door zet. Vitesse kan haar naam aan een autosportteam verbinden, waarmee de club behalve naamsbekendheid ook geld bin nenhaalt. Energiebedrijf NUON wil zich echter absoluut niet associëren met de auto- of motorsport. „Wij zijn uit mi lieu-oogpunt bezig met duur zame energie", aldus woord voerder P. Knoers. „Dat is onverenigbaar met autosport. We hebben het Vitesse meege deeld, en de club heeft beloofd hier op korte termijn op terug te komen." Coronel In april 2002 moet de Premier 1 Racing League gaan starten. Per land kunnen vier rijders in- geschrijven. Tom Coronel die voor Feyenoord racet? Woerts: „Wij krijgen zeggenschap over het aanstellen van de coureurs. Maar of dat Coronel zal zijn? Ik weet niet of hij wel in de Feye- noord-cultuur past." Racepiloot Jan Lammers moet er om lachen. „Als dit gaat luk ken, moet logica een andere naam krijgen. Ik zie het voor deel voor de voetbalclubs niet. In het bedrijfsleven moet je dicht bij je doelstelling blijven. Dat geldt zeker voor specifieke activiteiten als voetbal of auto sport. Dat zijn twee specifieke doelgroepen, die je niet met el kaar kunt mengen. Bovendien: Ajax in de autosport. Het lijkt me voor Ferrari makkelijker een voetbalclub te starten. Fey enoord tegen Ajax of PSV, daar lopen de mensen voor warm. De confrontatie tussen McLaren en Ferrari. Dacht je dat mensen bij autoraces Feyenoordpetjes gaan dragen? Ik geloof er niets van." FIA Volgens Woerts is er het nodige onderzoek gedaan. „Weliswaar niet grootschalig, maar toch re presentatief. Ik ben wat gaan grasduinen op internet en ruw weg zag 70 procent van de fans de combinatie wel zitten." Dat de FIA er achter staat zegt Lammers niets: „De historie leert dat de FIA zich wel vaker zo opstelt. Ze laten een idee plankgas een doodlopende straat in rijden. Dat bespaart een hoop tijd." Bovendien is er volgens Lammers geen plaats naast de Formule 1 op de auto- sportmarkt. Pogingen om ande re racecategorieën in de belang stelling te krijgen zijn allemaal mislukt. van onze sportredactie AMSTERDAM - Anky van Grunsven heeft zich op de eer ste internationale dag van Jumping Amsterdam te paard en te boek gepresenteerd: bei de keren als winnares. De olympisch dressuurkampioe- ne was volgens de jury met de 9-jarige, nog wat onstuimige hengst Gestion Junior STV de beste in de Intermediaire I. Ze kreeg een waardering van 1399 punten, oftewel een score van 69,95 procent. Van Gruns ven bleef met dat totaal haar olympische ploeggenotes El len Bontje (Rubioso N) en Coby van Baaien (World Online Mo re Magic) net voor. Na afloop kreeg de Brabantse amazone uit handen van actri ce Linda van Dijck, een harts vriendin, het boek 'Anky, een leven met Bonfire' overhan digd. Daarin staan haar ver richtingen en ervaringen in de paardensport beschreven van af het moment dat ze op een po ny stapte tot en met het succes in Sydney met Gestion Bonfi re. „Het bekendste paard van Nederland. 'Bonfire, een leven met Anky' was een betere titel geweest", zei Van Grunsven in haar dankwoord. De 17-jarige ruin, ooit voor ruim twintig mille aangeschaft en later met geen miljoenen meer onder haar vandaan te halen, is bezig aan zijn af- scheidstoernee voordat hij van een welverdiend pensioen in de wei mag gaan genieten. Na In- door Maastricht, waar Bonfire schrok en niet genegen bleek een kür a la Sydney te laten zien, treedt ze komend week einde tweemaal op in Amster dam. Het sluitstuk van een op merkelijke carrière is Indoor Brabant. „Maar ook daarna zal ik hem af en toe met heel veel plezier berijden. Alleen niet meer op concoursen." Springplank Omdat Jumping Amsterdam ervoor heeft gekozen op don derdag alle ruimte te geven aan de paardensport in de breedte - bondscoach Bert Romp toonde zich zeer ingenomen met deze springplank voor Nederlands talent - kwamen de internatio nale combinaties pas op de tweede dag voor de hindernis sen van parcoursbouwerHenk Jan Drabbe te staan om zich op te warmen voor de wereldbe kerwedstrijd van zaterdag en de Grote Prijs van zondag. Hoewel bijna de helft van het deelnemersveld Nederlands is - van de brede nationale top ontbreekt alleen Emile Hendrix door een blessure van RBG Finesse - zetten de bui tenlanders om te beginnen de toon. De Brit Robert Smith was met Senator For The Best snel en foutloos in een spring concours op tijd. 3300 Gulden was zijn beloning. Barrage Smith bleef een drietal Duit sers voor. Van hen revancheer de Marcus Ehning zich in de volgende rubriek. In de barra ge troefde hij de Amerikaanse Molly Ashe af, de recente win nares van de Grote Prijzen van Berlijn en Maastricht. Albert Voorn eindigde als derde. De nummer twee van Sydney heeft in Tinello Ischa momen teel wel een behoorlijk paard, maar geen exceptioneel paard. De 44-jarige stilist droomt dan ook al voorzichtig van een her eniging met de hengst Lando, die hem in Australië roem bracht. De Duitser Otto Beek- er, die het dier onder de billen geschoven kreeg door de nieu we eigenaar Paul Schoc- kemöhle, kan er tot op heden niet mee overweg. Om Voorn er weer op te krij gen, zal echter een rijke lief hebber moeten opstaan, die bereid is een aandeel in Lando te nemen. ANP Laurens van Lieren behaalde met een voortreffelijke score van 78.21 procent de eerste plek in de Kür op muziek voor Young Riders. foto Willem Mieras van onze sportredactie AMSTERDAM - Onder luid applaus van het dolenthou siaste publiek verliet Laurens van Lieren met Hexagon's Ru- biquil de hoofdring van Jum ping Amsterdam. De jeugdin- ternational uit Schore reed in de Kür op muziek voor Young Riders de Rubestein-zoon met de voortreffelijke score van 74.21 procent naar de eerste plaats. Laurens van Lieren nam daar mee in de RAI duidelijk revan che op Sanne van Voorst met Jaguar, die hem eerder op de dag met slechts één schamel puntje verschil in de klassieke proef naar de tweede plaats verwees. In de Kür toonde Laurens van Lieren zich verre weg de beste. Het verschil met Sanne van Voorst, die dit keer niet verder dan de tweede plaats kwam, bedroeg ruim drie procent. Van Lieren; „Het ging heel lekker. Het klopte ge woon helemaal. De fouten die anderen maakten, maakte ik niet." Hij was totaal niet onder de in druk van de grootsheid van Jumping Amsterdam geraakt. „Ik voelde me gewoon heel ze ker. Op de kür komt het vooral aan op het show-element, en ik denk dat dat bij mij goed zit. Bovendien was Rubiquil weer geweldig. Hij heeft een stijgen de vorm te pakken, dat heeft-ie vandaag maar weer eens be wezen." In de klassieke proef scoorde Laurens van Lieren 68.21 pro cent. Daarmee kwam hij een fractie tekort om op het presti- euze intenationaal concours in de hoofdstad met een tweede oranje rozet te kunnen bekro nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23