ROVINCIALE ZEEUWSE OOURAN Chili gelast arrestatie Pinochet Duitse politicus wil Nederland straffen voor euthanasiewet Warmte zonder zorgen Bush en Gore strijden nu in Washington Kok voegt zich in rij critici looneis van vier procent VACATURES Eiergooiers aangehouden na stammenstrijd Nederlandse vrouw traditioneel Oud-dictator moet zich verantwoorden voor politieke moorden tfótJjL Roker op werk in verdrukking Nuchtere Bob laat borrel staan Kezman weer held van PSV 4 WEKEN VOOR Zwart geld Milosevic Kortingen tot 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. PZC De winter komt eraan. Is uw CV-ketel aan vervanging toe? Bel Energie Service Delta voor 'Warmte zonder zorgen'. S Vraag om de brochure of vrijblijvend advies: Telefoon 0113- 88 4i oo. eneraieservicedelta Energie Service Delta: CV-ketels, boilers, geisers, leberviLCUeilU zonne-energie. Verhuur, plaatsing, onderhoud service. fJ Energie Service Delta is een 100% dochter van NV DELTA Nutsbedrijven f 12° 17° t Z 5 Zuidenwind Veel wolkenvelden en hier en daar een bui. Middagtemperatuur rond 12 graden. 243e jaargang no. 286 zaterdag 2 december 2000 losse nummers 2,75 door Sheila van Doorsselaer HULST - Twee groepen leer lingen, respectievelijk uit Koe wacht en Heikant, hebben elkaar gisteren in het fietstun- neltje aan de Steensedijk in Hulst bekogeld met honderden eieren. Er heerst sinds jaar en dag rivaliteit tussen de jeugd uit beide dorpen. In totaal vijf entwintig scholieren besloten de strijd met eieren te beslech ten. Zes jongens, tussen 12 en 16 jaar oud, zijn opgepakt. Een van hen had maar liefst 43 stuks 'munitie' bij zich. Vol gens een politiewoordvoerster was de slag woensdag al be gonnen. Donderdag bekogel den de strijdende partijen el kaar bij een supermarkt in Hulst met bananen en manda rijnen. Toen de jongeren uit Heikant en Koewacht van el kaar vernamen dat sommigen van plan waren eieren mee naar school te nemen, was het hek van de dam. Volgens de po litie was de ravage groot. Het struif droop van de muren en maakte het wegdek in het tun neltje spekglad. De opgepakte jongeren mochten na verhoor naar huis. Alle betrokkenen moeten naar bureau HALT voor een alternatieve straf. De politie trad op omdat er op de naastgelegen weg auto's reden. Die zijn niet geraakt, maar de politie wil de eiergooiers aan spreken op hun gedrag. van onze redactie buitenland SANTIAGO - Een Chi leense rechter heeft giste ren de arrestatie en berechting van oud-jun taleider Augusto Pinochet Ugarte bevolen. De 85-ja- rige generaal is onder huisarrest geplaatst op gezag van de speciale on derzoeksrechter Guzman. Het was gisteravond onduide lijk of het huisarrest al was geëf fectueerd en evenmin of Pino chet formeel op de hoogte was gesteld van het rechterlijke be sluit. Mensenrechtenorganisaties en nabestaanden van de slachtof fers reageerden verheugd op het besluit van de rechter. Pinochet zou verblijven op zijn residentie in Los Boldos de Bu- calemu, op zo'n 120 kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad Santiago. Dat verklaarden bronnen rond de ex-juntaleider. Oud-dictator Pinochet bestuur de het Zuid-Amerikaanse land tussen 1973 en 1990 met harde hand. Duizenden zijn onderzijn regiem vermoord, vele tiendui zenden werden gearresteerd. Pinochet moet zich volgens Zorgverzekeraars gaan fraude beter aanpakken ZEIST - De zorgverzekeraars willen informatie over fraude onderbrengen bij het centrale systeem van de schadeverzeke raars, het Fraude en Informa tiesysteem Holland (FISH). De omvang van fraude met zorgverzekeringen is moeilijk in te schatten, aldus een woord voerster van Zorgverzekeraars Nederland. De indruk bestaat dat particulier verzekerden soms valse rekeningen indienen voor medische behandeling, vooral door buitenlandse art sen. Bij de hulpverleners kan het gaan om foute of verkeerde declaraties. Zorgverzekeraars Nederland heeft in het verleden een protocol ontwikkeld om art sen, paramedici en andere be roepsbeoefenaren in de zorg doelgerichter te kunnen aan pakken. Het gaat daarbij vooral om afspraken die het slecht functioneren door hulpverle ners tegen moeten gaan. ANP (Advertentie) 'Wittem 's 'Winlyef Winterpaleis 30 nov. 1 dec. 10.00-21.00 uur. 2 december 10.00-17.00 uur. Dam 61, Middelburg (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel jlouccLt cc Oöfc 10 tscon shjcfccL Guzman verantwoorden voor tientallen moorden die direct na zijn machtsovername in 1973 zijn gepleegd. Na de geweldda dige staatsgreep waarbij presi dent Allende werd gedood, ver moordde de Karavaan des doods, een militaire eenheid, politieke tegenstanders van Pi nochet. Tegen de 85-jarige Pi nochet lopen in Chili 186 aan klachten wegens schendingen van de mensenrechten. Na een referendum in 1988, waarbij meer dan de helft van de Chileense bevolking het be wind van Pinochet afwees, volgden in 1990 verkiezingen. Daarbij is Patricio Alwyn tot president gekozen. Pinochet hield echter tot 19 9 8 de touwtj es strak in handen als legerleider. Hij gaf die positie op in ruil voor onschendbaarheid. De oud-dic tator werd benoemd tot senator voor het leven. Pinochet had een diplomatiek paspoort, maar dat weerhield de Britse autoriteiten er in okto ber 1996 niet van hem op ver zoek van een Spaanse onder zoeksrechter te arresteren wegens schendingen van de mensenrechten. Een strijd van zeventien maanden volgde om Pinochet uitgeleverd te krijgen. Uiteindelijk mocht de ex-junta leider toch terugkeren naar Chi li. Daar wachtte justitie hem echter op en er werd een onder- Aanhangers van de Democratische presidentskandidaat Gore betuigen hun trouw bij het Hooggerechtshof in Washington. foto Kevin Lamarque/RTR door John Wanders WASHINGTON - Het is riskant uit vra gen van rechters te distilleren hoe hun vonnis zal luiden. Niettemin conclu deerden gisteren vrijwel alle juridische waarnemers uit de vragen van het federale Hooggerechtshof in Washing ton dat dit hoogste rechtscollege ver deeld is over de aard van de historische zaak 'Bush tegen Gore'. Het draait om de uitspraak van het Hooggerechtshof van de staat Florida. Die verschoof vorige maand de slui tingsdatum voor het inleveren van de stembusresultaten in die sleutelstaat van 14 naar 26 november. De Democra tische presidentskandidaat Al Gore hoopte daardoor na hertellingen meer stemmen te krijgen. Zijn Republikeinse tegenstander George W. Bush was fel tegen de verlenging en legde de zaak voor aan de negen rechters van het fe derale Hooggerechtshof. Maar is dit wel een zaak voor een fede raal hof? Is het niet een kwestie die on der de exclusieve bevoegdheid van het Hooggerechtshof van Florida valt? De rechters Sandra Day O'Connor, Antho ny Kennedy en Stephen Breyer leken gisteren op de zitting de nadruk te leg gen op die vraag. Opperrechter Rehnquist, voorzitter van het hof en rechter Scalia klonken het meest kritisch over de rol die het hoogste rechtscollege van Florida speelt in de strijd tussen Bush en Gore om de verkiezingszege in Florida. Volgens Bush veranderde het hof met de verlenging de wetten van Florida. Dit schept een constitutioneel probleem. Bush' advocaten betoogden gisteren dan ook dat deze kwestie dus bi] uitstek een zaak is voor het federale Hoogge rechtshof. Gore's advocaten verkon digden andermaal dat een dispuut over de kieswet van Florida dient te worden opgelost door de rechter in die staat. Bush' advocaat Olsen bracht daartegen in dat het gaat om een hoogst ongewone zaak van nationaal belang Het presi dentschap is immers in het geding. Hoop Bush hoopt met de rechtszaak voor het Supreme Court te bewerkstelligen dat alle stembusresultaten die na 14 no vember zijn ingeleverd in Florida, on geldig worden verklaard. Dat zou vrij wel zeker het einde betekenen van Go- re's pogingen om alsnog de verkiezin gen te winnen. Het Hooggerechtshof zal naar verwachting begin volgende week uitspraak doen. Het Hooggerechtshof in Florida stak gisteren een stokje voor de eis van het Gore-team om onmiddellijk te begin nen met hertellen van stemmen. Het gaat daarbij om 14.000 ongeldig ver klaarde biljetten in de kiesdistricten Palm Beach en Miami-Dade. De uit spraak werd zonder toelichting be kendgemaakt. Gore vecht de uitslag in Florida aan, die Bush met 537 stemmen voorsprong tot winnaar maakt. Met die zege is Bush verzekerd van het presi dentschap. Een lagere rechter buigt zich vanaf vandaag over deze zaak. Het hof stelde gisteren verder een groep kiezers in het ongelijk, die eisten dat de verkiezingen in Palm Beach over zou den worden gedaan omdat het biljet te verwarrend was. GPD zoek ingesteld naar zijn rol in het schenden van de mensen rechten tijdens zijn regime. De aanklachten tegen de oud dictator stapelden zich op. In augustus besloten rechters in het Zuid-Amerikaanse land zijn onschendbaarheid op te heffen, waardoor de weg naar vervol ging open lag. ANP/AFP Als vrouwen moeten kie zen tussen carrière en ge zin, kiest ruim tachtig procent voor haar gezin. Dertig procent vindt bo vendien dat moeders thuis voor de kinderen moeten zorgen. Uit een enquête onder duizend Neder landse vrouwen blijkt dat zij in hun opvattingen tra ditioneler zijn dan vaak wordt gedacht. Het Nederlandse bedrijfsleven wacht de discussie in de Twee de Kamer over roken in bedijfsgebouwen niet af en is druk be zig met het formuleren van eigen beleid. Dat varieert van de inrichting van rookruimten met bankstel, tv en dartbord tot het decreet: „Dan roken ze maar op straat. "Minister Borst wil met een nieuwe wet het roken op de werk vloer verbieden. Wie is de Bob vanavond? Bob is een B. V., een Bekende Vla ming en moet een B. N. wor den. Bob is in België degene in een gezelschap die rijdt en dus niet dri nkt t ij dens een avondje stappen. De campagne is in Vlaanderen een groot succes en wordt nu ook in Zeeland ge voerd. Mateja Kezman was opnieuw de held van PSV. De Joegoslavi sche international schoot de Nederlandse titelverdediger gis teravond in Kerkrade naar een 2-1-zege op Roda JC. Kezman was met twee doelpunten de matchwinnaar in een matig tref fen tussen de nummers vijf en dne van de KPN Ere- divisie. De Joegoslaaf bracht daarmee zijn doelpun- tentotaal voor de competitie op tien. feiten en meningen: 2; binnenland: 3, varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13, 14,15,17,19 en 21; sport:: 22 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; reizen: 33,34,35 en 37; wonen: 39 en 41. door Peet Vogels DEN HAAG - Premier Kok roept de werkgevers en werkne mers op om de lonen niet te veel te laten stijgen. „We moeten op passen niet te veel uit de pas te lopen met onze buurlanden", zei hij gisteren. Eerder lieten vice-premier Jor- ritsma en een meerderheid van de Tweede Kamer al weten de looneis van vier procent die de vakbonden stellen, te hoog te vinden. Ook Kok zei vier pro cent 'wat aan de hoge kant' te vinden. Maandag begint in de Stichting van de Arbeid het najaarsover leg tussen vakbonden, werk gevers en overheid over een cen traal akkoord voor de arbeids voorwaarden. Premier Kok ziet het liefst dat er meer geld wordt uitgetrokken voor scholing, kinderopvang en andere secun daire arbeidsvoorwaarden. Op die manier kunnen er meer goed opgeleide mensen aan het werk, waardoor de krapte op de ar beidsmarkt kleiner wordt. Kok vreest dat hogere lonen tot hogere inflatie leiden. Dat wordt dan weer gecompenseerd door hogere lonen. „We moeten oppassen niet in een loon-prijs- spiraal terecht te komen", aldus de minister-president. Echt on gerust is hij nog niet. „Er is wel vier procent gevraagd door de vakbonden, maar de eis is meestal niet de uitkomst van de onderhandelingen." GPD Advertentie van onze redactie buitenland BERLIJN - Een politicus van de Duitse christendemocratische CDU wil sancties tegen Neder land wegens de euthanasiewet geving die eerder deze week is aangenomen door de Tweede Kamer. Hupert Hüppe riep hier toe gisteren op in Berlijn. Nederland doorbrak met die be slissing de consensus van Euro pese waarden, meent Hüppe Denkbaar zijn volgens hem sancties zoals verbreking van contacten met Oostenrijk door de EU-landen afzonderlijk, toen in dat land de rechtsradi- cale FPÖ in de regering kwam. „Er is een drastische reactie van de andere Europese landen no dig en Duitsland is op grond van de bittere ervaringen in de nazi- tijd speciaal tot handelend op treden verplicht", aldus Hüppe. De Raad van Europa heeft nog geen standpunt ingenomen over de Nederlandse wet. Dit stelden Eerste-Kamerleden Jurgens (PvdA) en Dees (WD) gisteren in een verklaring. Beiden zijn lid van het parlement van de Raad van Europa. Hun Oostenrijkse collega, de christen-democrate Gatterer, stelde woensdag dat de eutha nasiewet in strijd is met de Eu ropese conventie voor de Rech ten van de Mens. De Raad zou zich volgens Gatterer dan ook heftig verzetten tegen de wet. Zij sprak niet namens de Raad, aldus Jurgens. Gatterer heeft zich altijd geprofileerd als fel tegenstander van euthanasie. Zij maakte haar persoonlijke mening wereldkundig via de BELGRADO - Joegoslavië is één miljard dollar op het spoor, die door ex-president Milosevic hel land is uitgesluisd. Dit maakte de president van de Joe goslavische centrale bank, Din- kic, gisteren bekend. „Het spoor loopt naar Cyprus en andere landen en is zeer serieus te nemen", aldus Dinkic. De Joegoslavische centrale bank stuurt binnenkort een delegatie naar Cyprus. AFP/ANP pagina 5: VN-tribunalen versterkt persdienst van de Raad van Eu ropa. Zo ontstond de indruk dat zij de mening van het parlement verkondigde Volgens Jurgens en Dees is in het parlement van de Raad zelfs nog niet over het onderwerp gesproken Het parlement van de Raad van Europa adviseert het comité van ministers. Dit comité laat mo menteel onderzoeken hoe de lidstaten van de Europese Unie denken over het vraagstuk. De ministers stelden eerder al dat euthanasie primair een zaak is voor de lidstaten zelf, mits het gebeurt binnen de kaders van de Europese conventie voor de Rechten van de Mens. In de Raad van Europa bestaat niet de indruk dat de Nederlandse wet hiermee in strijd is, aldus Jur gens en Dees. EPD/ANP pagina 2: diplomaten geven uitleg (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! (Advertentie) (eenmalig binnen zi Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Voorletters. Straat nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) (handtekening) Stuur deze bon m een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1