PZC Nuchtere Bob ook in Zeeland Oost en West vist met hart en ziel Discussie over één Zeeuws waterschap is onvermijdelijk Zeeland en marine onlosmakelijk met elkaar verbonden 19 Campagne tegen alcohol in verkeer Motorrijder gewond bij aanrijding Loontjes Automaten bezorgd over sluiten lunapark Man opgepakt na mishandeling Sinterklaas gul voor pleegzorg zaterdag 2 december 2000 door Barend Pelgrim SLUIS - Bob komt naar Zee land. De nuchterste der Vlamin gen begint dit weekend in Sluis aan zijn veroveringstocht van Nederland. In de komende we ken is er geen ontkomen aan: voor wie Bob nog niet kent volgt een intensieve mediacampagne met televisie- en radiospotjes, billboards langs wegen, met folders en zelfs een heus Bob promotieteam zal niet ontbre ken. Het Bob-concept is medio jaren negentig bedacht door het Bel gisch Instituut Voor Verkeers veiligheid (BIW) en heeft in vijf jaar tij d een enorme bekendheid bereikt. Uit marktonderzoek is gebleken dat maar liefst 95 pro cent van de Belgen Bob kent. De naam is in heel Vlaanderen in middels doorgedrongen tot het alledaags taalgebruik. Bob is geen bestaande persoon of stripfiguur, want Bob kan ie dereen zijn. 's- HEERENHOEK - Een 25-ja- rige motorfietser uit de gemeen te Goes is vrijdagmorgen om even over acht uur gewond ge raakt bij een aanrijding met een bestelbus. De motorfietser reed over de Sloeweg komende uit de rich ting van Goes. Op de kruising Sloeweg-Bemhardweg west in 's-Heerenhoek verleende hij geen voorrang aan de 34-jarige bestuurder van de bestelbus uit de gemeente Borsele. De motor rijder is met onbekende ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Beide voertui gen raakten beschadigd. door Jacques Cats MIDDELBURG-Loontjens Au tomaten in Middelburg heeft met bezorgdheid kennis geno men van de plannen van de stad Oostende om alle lunaparken op haar grondgebied te sluiten. Dat streven kan consequenties hebben voor andere door de Middelburgse onderneming ontplooide activiteiten aan de Belgische kust. Het stadsbestuur van Oostende kan nog niet tot concrete maat regelen overgaan. Er moet wor- .den gewacht totdat de uitvoe ringsbesluiten van de wet op de kansspelen helemaal rond zijn. De gemeente Oostende zegt pro-actief te willen handelen door nu al het idee te lance ren. Loontjens heeft in Oostende geen lunapark maar wel een in Coksijde en Bredene. Daarnaast wordt gewerkt aan de realise ring van een lunapark in St.- i Niklaas. Woordvoerder Stan zegt niet te weten waar de op vattingen van het stadsbestuur van Oostende precies op zijn ge baseerd. ,,Het is in elk geval geen gunstig bericht", zo luidde donderdag zijn reactie. „Slui ting van de hallen lijken mij nogal erg verregaand." In natura Lunaparken zoals Loontjens automaten die heeft opgezet zijn ruimten waar speelautoma ten staan opgesteld. Daarbij valt een onderscheid te maken in uitbetalende kansspelauto maten en amusementsautoma ten die prijsjes in natura opleve ren. De nieuw gedachte bepalingen van de gemeente Oostende zijn gericht op de uitbetalende auto maten. Loontjens heeft in Coksijde een afdeling met gok automaten. Uitbetalende auto maten komen ook te staan op de nieuw te openen locatie in St. Niklaas. Loontjes is in Oostende op een ander terrein actief: nabij het vliegveld is een familiever- maakcentrum ingericht met elementen als bowling, biljart en kinderspelen- De naam staat symbool voor diegene die op een stapavondje nuchter blijft om na afloop ie dereen veilig naar huis te kun nen vervoeren. De termwie is er Bob vanavond?'is dan ook ge meengoed geworden om vooraf gaand aan feestjes, café- of dis- cotheekbezoek af te spreken wie het die avond bij frisdrank houdt. Pispaaltje Behalve preventief via voor lichting, is de Bob-actie ook re pressief door middel van groot scheepse alcoholcontroles op de Vlaamse wegen, waarbij de po litie vanaf begin december tot begin januari, maar met name rond de feestdagen, zeer inten sief te werk gaat. De kracht van Bobs' imago schuilt in het feit dat hij geen pispaaltje is, maar wordt beschouwd als iemand die gezegend is met gezond ver stand en de wilskracht om nee te zeggen tegen een pilsje of glas wijn. Dat de Bob-campagne in Zee land is opgepikt en van start gaat in Sluis is niet geheel toe vallig. Wat betreft alcoholge bruik in het verkeer springt Zeeland er in negatieve zin uit in Nederland. In Zeeuws-Vlaan- deren is in tegenstelling tot het nationale beeld het aantal drankrijders tussen 1995 en 1998 niet eens afgenomen; in West-Zeeuws-Vlaanderen wordt zelfs relatief veel onder invloed gereden. Het aandeel Belgen dat hier tegen de lamp loopt is daar mede debet aan. Volgens woordvoerder Henk .3 Billboards langs de wegen maken de automobilist bekend met Bob. Rheberg van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) is het niet onlo gisch dat Zeeland inhaakt bij de Belgische anti-alcoholcampag ne. Met name in Zeeuws-Vlaan- deren wordt al jaren intensief samengewerkt met de Vlaamse politie tijdens de seizoensge bonden controles. De grote be kendheid van Bob in België heeft de doorslag gegeven voor foto Peter Nicolai het ROVZ. Rheberg zegt dat de Zeeuwen wel een inhaalslag te maken hebben om Bob aan de man te brengen, maar hoopt binnen twee tot drie jaar op een zelfde impact. Er zit een groot verschil tussen de moderne aanpak op de vissersboot vap Vlissinger Piet de Nooijer (foto boven) en het bescheiden handwerk van de Japanse vissersfami lies (foto onder). foto's Luciënne van der Mijle doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - In een oogop slag is het verschil te zien, bij nadere beschouwing komt de overeenkomst aan het licht. Voor de expositie Vissersbe- staan Vlissingen (NL) Hirado (Japan), die vandaag begint in Kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen, heeft de Amster damse fotografe Luciënne van der Mijle het dagelijks leven in beeld gebracht van twee Ja panse en één Vlissingse vis sersfamilie. Direct springt het contrast in het oog tussen de ultramoder ne, grootschalige aanpak van Piet de Nooijer en het beschei den handwerk van de families Haruno en Shinya. Maar tref fend is ook in beeld gebracht dat zowel de vissers in Vlissin gen als die in Hirado hart en ziel in hun werk leggen. „Dat trekt mij zo aan in fotografie", vertelt Van der Mijle. „Dat ik de betrokkenheid van mensen kan vastleggen." De tentoonstelling maakt deel uit van een project in het kader van 400 jaar handelsbetrek kingen tussen Nederland en Japan. Het Amsterdamse kun stenaarscollectief Studio E en het toeristisch bureau in Hira do hebben het afgelopen jaar onder het motto '12x Holland' twaalf kunstenaars of am bachtslieden (een banketbak ker bijvoorbeeld) uitgenodigd een maand lang in Hirado te komen werken. Uit honderdvijftig aanmeldin gen werd Van der Mijle als fo tografe uitverkoren. „Mijn plan had als werktitel Haring ago go", vertelt ze. „Ja pan en Nederland hebben alle bei veel met de zee te maken. Zo kwam ik op het idee iets met vis te doen. In Japan heb je de vliegende vis, de ago. Ik dacht dat elke Nederlandse visser wel iets met haring te maken zou hebben. Zo kwam ik op de titel. Ik wist echt niets van vis serij hoor. Behalve dat ik vis al tijd lekker heb gevonden om te eten." Van der Mijle besloot het socia le leven van vissers in Hirado en Vlissingen tot haar onder werp te maken. „Ik wilde veel aandacht schenken aan het ge zinsleven." Ze belandde in een voor haar volstrekt onbekende wereld. In Hirado bleek ze als eerste vrouw op een vissers boot mee te mogen varen. In Vlissingen benaderde ze Piet de Nooijer, eigenaar van de Vlissingen 27, ofwel de Rosalia Clasina. „Ik kwam in contact met Leon Riekwell van het bu reau beeldende kunst in Vlis singen. Hij benaderde Zevibel en de vismijn. Iedereen vond het een fantastisch plan en overal kregen we te horen: 'Je moet Piet de Nooijer vragen.' Zo had ik ineens een naam. Ik schreef een brief en belde hem op. 'Kom volgende week maar eens langs', zei hij." Achtergrond De Nooijer wist niet precies wat hij moest verwachten. „Ik heb er geen problemen mee als iemand hier foto's komt ma ken, als ik er maar niet te veel op sta. Ik blijf liever op de ach tergrond." Toen Van der Mijle haar eerste foto's liet zien, por tretten van De Nooijers ou ders, begreep hij dat het wel goed zat. „Hele mooie foto's van vader en moeder," Met een grap vervolgt hij: „Zo'n gewel dige reportage en ik hoef de fo tograaf niet eens te betalen." Van der Mijle heeft haar foto's in twee blokken opgehangen in een studio van kunstcentrum deWillem3. Links twintig fo to's van het Vlissingse vissers leven, rechts twintig keer Hi rado. Bij de reportage over de De Nooijers neemt ze het fami lieleven als uitgangspunt, om tenslotte uit te komen bij de werkzaamheden op en om de boot, die met zijn 47 meter en 3800 pk in feite een varende visfabriek is. „Wat ik zo mooi vind zijn de details op de fo to's", zegt De Nooijer. „Het snijden van de vis, het boeten van de netten, het leeggooien van een emmer, ieder ander zou daarvan veel algemenere foto's hebben gemaakt, maar zij heeft elke keer op het juiste moment zitten wachten. Je ziet precies wat de jongens voor werk doen." Trots De Nooijer is fier op zijn vak. De enige foto waarop hij in beeld is, toont hem in de con trolekamer, van trots bijna net zo glimmend als het geschrob de en gepoetste houtwerk om hem heen. Van der Mijle heeft die trots willen vangen, in Hi rado net zo goed als in Vlissin gen. „Ik ben geïnteresseerd in wat mensen doen, vooral als ze hun ziel en zaligheid daarin leggen. Daarom maak ik ook graag theaterfoto's." Het be valt De Nooijer ook, vanwege zijn trots op het werk, dat de visserij met Van der Mijle's re portage eens in een ander dag licht staat dan gewoonlijk. „De visserij is altijd negatief in beeld Overbevissing, enzo voort Nu is een ander aspect te zien. Mensen hebben geen voorstelling van wat hier aan boord gebeurt. Van de week voer een chirurg mee. Hoe lan ger hij keek, hoe meer respect die man kreeg voor de jongens. En hij vond het gezellig ook. Het was niet dat stelletje rauw douwers dat altijd wordt be schreven. En de visserij veran dert zo snel, dat het goed is dat de manier waarop we het nu doen is vastgelegd." De expositie duurt t/m 21 januari, open do t/m zo van 12-17 uur. door Ben Jansen VLISSINGEN De waterschap pen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws Vlaanderen moeten zich voorbereiden op de onver mijdelijke discussie over de vor ming van één waterschap in Zeeland. Voorzitter W. Gosselaar van de Zeeuwse Waterschapsbond ver wacht dat dit onderwerp over drie of vier jaar aan de orde komt. Hij baseerde zich op het landelijke streven de schaalver groting in de waterschapswe reld verder door te laten gaan en op het feit dat de neiging bestaat de werkterreinen van de water schappen te koppelen aan stroomgebieden. De toekomst van de water schappen stond vrijdag cen traal tijdens een vergadering van de Zeeuwse Waterschaps bond in Vlissingen. Dat in de toekomst wellicht één Zeeuws waterschap zal worden ge vormd, mag dan niet onwaar schijnlijk zijn, voor Gosselaar staat in elk geval als een paal boven water dat het schap als bestuursorgaan blijft bestaan. „Mocht er nog eens een Staten lid een bom onder het waterschap leggen", zei hij ver wijzend naar de opmerkingen die vorige week in de Staten commissie ruimte, milieu en water zijn gemaakt, „dat zullen we die bom rustig demonteren en doorgaan met iedereen ervan te overtuigen dat waterbeheer in de 21ste eeuw noodzakelijk is." Te simpel Voorzitter J. Ramondt van de bewuste Statencommissie vond dat te simpel. Hij verwierp de gedachte dat de visie die de PvdA vorige week naar voren bracht, kan worden afgedaan als zomaar wat roepen. Ram ondt: „Er is een tendens in de sa menleving verwoord. Er moet meer rekening worden gehou den met vasthouden en bergen van water. En er zijn bestuurlij ke veranderingen bij de water schappen nodig, zodat ze hun maatschappelijke taken kun nen blijven waarmaken. Dit be tekent volgens mij dat de water schappen iets politieker zullen worden. Dat houdt weer het ge vaar in van een vierde bestuur slaag." Gosselaar erkende dat de wa terschappen de toekomst deels zelf in de hand hebben. Ze moe ten de bestuurssamenstelling veranderen, zodat meer burgers zich geroepen voelen deel te ne men aan de waterschapsverkie zingen, hun belastingstelsel sterk vereenvoudigen en beter duidelijk maken waar ze mee bezig zijn en welke ontwikke lingen te verwachten zijn. De in de Statencommissie ge ventileerde opvatting dat de waterschappen maar beter kun nen worden opgeheven, mag volgens gedeputeerde T. Poppe- laars worden opgevat als een 'kritisch signaal vanuit de poli tiek, dat leidt tot kritisch vol gen'. Een belangrijke toetssteen is voor hem de manier waarop de provincie en de waterschap pen samen inhoud geven aan het waterbeheer. De provincie heeft, in samenspraak met de waterschappen, een nieuw wa terhuishoudingplan gemaakt. De noodzaak betere mogelijk heden voor de berging van wa ter tot stand te brengen en water te erkennen als ordenend prin cipe, vormt daarin een belang rijk thema Het is de bedoeling dat de waterschappen dit uit gangspunt vertalen in hun eigen waterbeheerplannen. Poppe- laars: „De provinciale politiek rekent daarbij op een hoog am bitieniveau en een manier van uitvoering die daarop aansluit. Geen woorden maar daden dus." VLISSINGEN - Op de Singel in Vlissingen is vrijdagmiddag omstreeks half twee een 20-jari- ge Vlissinger aangehouden voor mishandeling en poging tot diefstal. De man had gepro beerd geld uit de kassa van een winkel weg te nemen Hierop werd hij hardhandig de winkel uitgewerkt. Even later keerde hij terug en bedreigde de aan wezigen met een mes, waarbij hij een 51-jarige man in het schouderblad sneed. MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland heeft 12.500 gulden gekregen van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Jeugdzorg geeft het geld rechtstreeks aan de pleeggezinnen in Zee land, als dank voor hun inzet voor de pleegzorg. Alle Zeeuwse pleeggezinnen krijgen voor elk pleegkind dat zij ver zorgen een speelgoed-cadeaubon ter waarde van vijftig gulden. (Advertentie) De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt 5K«s,nw rw®™s2d, 's-Heer Hendrikskinderen, 0113-215395 europaTuin door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland en de marine zijn nog lang niet op el kaar uitgekeken. Weliswaar is de eigen Zeeuwse Admiraliteit al in 1795 opgeheven, maar vooral dankzij scheepsbouwer De Schelde is er altijd een nau we band gebleven. En dat blijft voorlopig ook zo, verzekerde vi- ce-admiraal C. van Duyvendijk, bevelhebber der zeestrijd krachten, vrijdag tijdens het tweedaagse symposium over de Zeeuwse zeehistorie in Middel burg. „Met die band tussen Zee land en de marine zit het wel goed." Hij zei dat er in het marine-jar gon naast de Haagse en Helder- se marine nog altijd sprake is van een Zeeuwse marine. „En we hebben het ook vaak over de rijkswerf-zuid." Van Duyven dijk gaf aan dat de Koninklijke Schelde Groep heel dicht bij de marine staat. „Ik denk dat het nog wel lang zo zal zijn. Het feit dat Damen investeert in KSG - waar ik persoonlijk erg geluk kig mee ben - betekent dat de toekomst redelijk veilig is ge steld." De vice-admiraal nam het boek Marinekapiteins uit de acht tiende eeuiv in ontvangst, waar in het leven van een elftal Zeeu wen belicht wordt. Het boek, samengesteld door studenten van de Rijksuniversiteit Leiden, is uitgegeven door het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Directeur A. R van Vliet van het Instituut voor Maritieme Histo rie maakte duidelijk dat Zee land enkele eeuwen lang een forse greep had op de marine activiteiten. Dat kwam omdat een centrale marine-organisa tie niet van de grond kwam en Zeeland deed ontzettend zijn best om te voorkomen dat de zeggenschap in Den Haag ge concentreerd werd, uit angst voor een te machtig gewest Hol land. De Zeeuwse Admiraliteit werd in feite bestuurd door het dagelijks provinciebestuur. „De invloed van de Staten-Generaal op het Admiraliteitscollege was heel gering. Gewestelijke be langen prevaleerden soms", be toogde Van Vliet. Hij zei dat de Admiraliteit een belangrijke plaats innam in de Zeeuwse samenleving, niet in de laatste plaats als werkgever, maar ook toeleveranciers ver dienden een goed belegde boter- harti aan de marinefaciliteiten in Middelburg, Veere, Vlissin gen en Zierikzee. Voornaamste taak van de Admiraliteit was het uitrusten van schepen. Daarnaast het beoordelen van buitgoederen, de berechting van zeerovers en zeelieden, de inning van rechten en heffingen. Bij de val van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in 1795 verdwenen de vijf Ad miraliteiten en kwam er een centraal marinecommdando. „De Zeeuwse regenten verloren hun directe greep op de organi satie van de marine", aldus Van Vliet. Zeeland hield een marine werf tot 1868 en enkele jaren la ter werd De Schelde opgericht, waar in 1878 het eerste voor de marine gebouwde schip van sta pel liep. De band met de marine kwam ook tot uitdrukking in de 25 marineschepen die sinds 1814 een Zeeuwse naam droe gen. Van Vliet zei dat er op het ogenblik nog maar één 'Zeeuws' marineschip in de vaart is, de mijnenbestrijder hr ms Walche ren. Scheepsinterieurs Op de eerste dag van het sympo sium in het Zeeuws Archief be lichtte C. E. Heyning de scheepsinterieurs uit vroeger tijden. Die waren doorgaans al lesbehalve sober en voorzien van veel schilderingen en snij werk. Een commandant die over een flink gevulde beurs beschik te, kon zich veel luxe permitte ren. Met name de Zeeuwse admiraliteitsjachten waren binnenin rijk gedecoreerd en waren een demonstratie van de sociale status. A. J. Hoving ging in op historische marine- scheepsbouw in Zeeland. Sche pen werden aanvankelijk van uit het hoofd gebouwd, pas in de achttiende eeuw verschenen er tekeningen. Vandaag vinden er inleidingen plaats over onder meer maritie me biografieën, de kaapvaart en het geslacht Evertsen. Direc teur R. L. Koops van het Zeeuws Archief liet weten dat het sym posium over de zeehistorie het eerste is uit hopelijk een lange rij. „Het Zeeuws Archief wil ac tiever naar buiten treden. Erf goed voor steeds meer mensen zichtbaar maken. „We willen drempels verlagen. Het organi seren van symposia hoort daar- bij.:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19