Twijfels over kans kassen 60% Goes brengt vastgoed beter in kaart Veel bekers maar weinig vogels op beurs Bruinisse Muziek bezorgt patiënten afleiding Hof eist hogere straf tegen drugsverdachte Vele vragen onbeantwoord Schouwen wil matiging tarieven waterschap Mishandelen pestkop bestraft Nieuwe directeur ziekenhuizen Goes vindt provincie bemoeial Rijontzegging en cel voor drankrit Geld voor dorpen en wijken Hulst kj?E.Nl*LlAI2Jv1 Taizé-dienst Op zoek naar ontbrekend kopje op serviezenbeurs door Edith Ramakers VLISSINGEN - Aan de wachttijd lijkt maar geen ein de te komen. Vier weken ver blijft Thea Mastenbroek al in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Ze heeft een hernia en de rustkuur in een Vlissings ziekenhuisbed heeft niets op geleverd. „Ik moet in hoogst waarschijnlijk Tilburg geope reerd worden. Maar ook daar is een wachtlijst. Het is net als of ik in een grote wachtkamer voor Tilburg zit." Mastenbroek en Willem ij n van Nassau, voorzitter van Radio Walcheren (RAWA), kregen vrijdagmiddag van het Vocaal ensemble Elancore een cd met kerstmuziek aangeboden. De ziekenomroep is bij veel pati ënten bekend. Uit een enquête, die afgenomen is in het zieken huis en verzorgingstehuizen, bleek dat 85 procent van de patiënten de ziekenomroep weet te waarderen. Ook voor de rugpatiënte was de radio een uitkomst. „In mijn eerste week heb ik er regelmatig naar geluisterd." Veel anders dan luisteren kon ze toen niet. Haar spieren wer den ontspannen gehouden in de hoop dat een rustkuur een herniaoperatie overbodig zou maken. „Het was prettig dat ik in elk geval nog een beetje af leiding vond in de muziek. Mo menteel kan ik me ook verma ken met lezen en de televisie." Voor de ziekenomroep kwam de cd op een uitgelezen mo ment. „Kerstmis komt eraan. De RAWA wordt goed beluis terd. We zenden 24 uur per dag non-stop uit. Als je niet zelf aan bed gekluisterd bent, heb je niet in de gaten hoe belang rijk muziek is", zegt Van Nas sau. Wachtlijsten Dat kan Mastenbroek beamen. Een soortgelijke ervaring heeft ze met de wachtlijsten. Iedereen weet dat er lange wachtlijsten zijn. Maar pas als je er zelf mee wordt geconfron teerd, dan wordt het jouw per soonlijke, vervelende werke lijkheid. In juni had ze voor de eerste keer last van haar rug. Ze stond op het punt om met haar man op vakantie te gaan. Door rust en zon zou ze wel afkomen van haar rugpijn. „Dat ver wachtte ik. Maar ik bleef maar sukkelen. We zaten ergens bi] de Duitse Waddeneilanden, toen ik bijna niets meer kon. Mijn man heeft de boot alleen moeten terugvaren." Vanaf die tijd is het echt mis en heeft ze rugpijn. Voordat je zelf beseft dat je echte proble men hebt, ben je ook weer een paar weken verder. „Nu lig ik hier alweer bijna een maand. Ik hoop wel dat ik met Kerst mis thuis in Oostkapelle kan zijn." Een ziekenhuis is nu eenmaal geen opwekkende omgeving. „Ik ben de enige van deze zaal die de zuster kan bellen. De anderen zijn er niet meer toe in staat. Dit is de geriatrie en dat is geen gemakkelijke afdeling. Iedereen doet zijn best, maar voor mij is het een wachtka mer." Jarien Sinke (links) van het Vocaal Ensemble Elancore en Willemijn van Nassau van de ziekenomroep RAWA aan het bed bij Thea Mastenbroek. foto Lex de Meester door Mieke van der Jaqt LEWEDORP - Het is nog niet duidelijk of de bouw van een glastuinbouvvproject van 780 hectare in het gebied ten westen van Nieuwdorp en Lewedorp, rendabel en wenselijk is. De haalbaarheidsstudie, die het projectbureau van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani saties (ZLTO) heeft gedaan in opdracht van de provincie, de gemeente Borsele, Delta Nuts bedrijven en de ZLTO, heeft niet de vereiste duidelijkheid kun nen verschaffen. Op een aantal punten moeten verdiepingsstu dies worden uitgevoerd. Een belangrijke vraag waarop nog geen antwoord is gevonden, ZIERIKZEE - In navolging van enkele andere gemeenten be pleit ook Schouwen-Duiveland bij het waterschap Zeeuwse Ei landen enige matiging te be trachten bij de vaststelling van de nieuwe tarieven. De Schouwse gemeenteraad richt dit verzoek tot de algeme ne vergadering van het water schap die maandag 11 december vergadert. Het college van burgemeester en wethouders kreeg deze week steun van de voltallige gemeen teraad om het waterschap te verzoeken rekening te houden met de nieuwe waarden van de Wet Onroerende Zaken (WOZ) bij de vaststelling van de nieuwe tarieven. is die van de grondprijzen. Niet duidelijk is wat de grond bij ver werving zal gaan kosten en voor welke prijs die vervolgens moet worden uitgegeven. Als de uit gifteprijs te hoog wordt, kan Zeeland een glastuinbouwpro- ject op die plaats wel vergeten. Daarnaast is er nog het vraag stuk van de landschappelijke inpassing. Gemeente en provin cie hebben dat als een belangrij ke voorwaarde gesteld voor verdere medewerking aan het project. Om klaarheid te krijgen in de beelden die de inpassing oplevert, de kosten die ermee gemoeid zijn en in de verkeers technische gevolgen van ont sluiting van het gebied op de Bemhardweg, moet het project- pureau ZLTO eerst wat dieper graven. Dan is er nog de kwestie van de centen. Niet helder is welke subsidieregelingen van toepas sing zullen zijn en hoeveel geld dat oplevert. Het is belangrijk om te weten welke duurzaam heidsprincipes het Rijk van plan is te hanteren, wat het ministe rie daar voor over heeft en of het beeld dat dan ontstaat, accepte bei is voor de opdrachtgevers. De vertraging in de voortgang van de haalbaarheidsstudie, heeft ook te maken met de ver traging in de aanvullende Mi lieu Effect Rapportage (MER) over het glastuinbouwproject. De resultaten daarvan kunnen direct van invloed zijn op het eindresultaat van het haalbaar heidsonderzoek. Beslissing Gedeputeerde Staten moeten uiterlijk in maart volgend jaar een beslissing over die MER hebben genomen. Tot dan schuift de rapportage over eco nomische, maatschappelijke en verkeerstechnische haarbaar- heid van het glastuinbouwpro ject op. zondag 2 december 2000 TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 19-jarige vrouw uit Axel veroordeeld tot 360 gulden voor waardelijke boete. Ze moet verder 100 gulden smartengeld aan het slachtoffer betalen. De Axelse had 24 mei dit jaar op een schoolplein in Terneuzen een 13-jarig meisje hardhandig beetgepakt en haar in de keel geknepen. De verdachte kwam die dag op voor haar kwetsbare zusje dat op school voortdu rend het slachtoffer is van pesterijen en dreigementen van an dere meisjes. Ze moest toegeven dat het uit de hand was gelo pen De vrouw zei het incident te betreuren. TERNEUZEN - De Raad van Toezicht van de stichting Zorg- Saam (voorheen de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen) heeft de 41-jarige J S. van der Heide benoemd tot nieuwe di recteur patiëntenzorg. Van der Heide volgt G. Ramaekers op die de voorbije zomer onverwachts overleed. Van der Heide, momenteel nog werkzaam als directeur patiëntenzorg van het Van Weel Bethesda-ziekenhuis in Dirksland, zal op 1 maart zijn werkzaamheden oppakken in Zeeuws-Vlaande- ren. De nieuwe directeur treedt tevens toe tot de Raad van Be stuur van de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling GOES - Het provinciebestuur heeft in de verwikkelingen rond het outletcentrum, dat Goes ten zuiden van de stad wilde helpen realiseren, voor zijn beurt gesproken Dat schrijft de gemeente Goes in een reactie op een oproep van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) om verstoorde relaties tussen ge meenten en provincie te melden. Met het rapport, waarin de grieven uit heel Zeeland verzameld worden, wil de VZG een aanzet geven om de relatie tussen de provincie en de gemeen ten te verbeteren. In het geval van het outletcentrum (de gi gantische dumpwinkel die aan de rand van industrieterrein De Poel had moeten komen) ging de provincie er zich al tegen aan bemoeien toen Goes nog bezig was met een haalbaar heidsonderzoek. Reden voor de onderneming om van de vesti ging in Goes af te zien, was onder meer het minder gunstige planologische klimaat. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 59-jarige inwoner uit het Belgische Blankenberge conform de eis tot een jaar rijontzegging en twee weken cel. De politie had de man op 17 juni dit jaar in Schoondijke slin gerend zien rijden. Een blaastest mislukte, maar ook de bloedproef lukte niet. De man had op het politiebureau een verklaring ondertekend dat hij de bloedproef heeft gewei gerd. „Hij heeft gevraagd om het proces-verbaal voor te lezen, omdat hij zijn bril niet bij zich had. Dat is niet gebeurd", was het verweer van de verdediging. De politierechter vond het niet moeilijk om een keuze te maken tussen drie agenten of de verdachte. „Dan geloof ik de politie eerder dan u." HULST - Voor de negen dorps- en wijkraden die de gemeente Hulst telt, wil het college van burgemeester en wethouders een eenmalig budget van 25.000 gulden uittrekken. Met dit bedrag kunnen kleine wensen van de raden in vervulling gaan, zoals het inrichten van een speelterrein, het plaatsen van blikvangers of het plaatsen van verkeersborden. Enkele wijkraden en een dorpsraad trekken er hard aan de saamho righeid in hun eigen wijk of dorp te verbeterenHiervoor pro beren de besturen allerlei activiteiten te ontplooien en hier is een budget voor nodig. COR DE JONGE door Ali Pankow BRUINISSE - Driehonderdvijf tig vogeltjes is niet niks, maar wie een nationale beurs houdt, verwacht een veelvoud van die fraai gevederde exemplaren. Het bestuur van vogelvereni ging De Nachtegaal in Bruinisse is teleurgesteld over de geringe deelname van kwekers uit den lande aan de vogeltjesbeurs dit weekend in het Bruse Durps'Uus. Veel concurrentie maakt zo'n evenement nou eenmaal span nender. Secretaris J. van den Ouden van de Nachtegaal mag met de 91punten voor zijn gold amadi- ne het algemeen kampioen schap en daarmee het bonds- kruis van de Nederlandse Bond voor Vogelverenigingen op zijn naam schrijven. „Zo'n prijs heeft natuurlijk meer waarde als er echt veel vogels zijn ge keurd. Nu doet het me eerlijk gezegd niet zoveel", erkent Van den Ouden. Derbykampioen werd een agapomis fisherie, of tewel een dwergpapegaai van M. Muller. Het fraaie dier ver gaarde 92 punten. De secretaris kan de tegenval lende respons niet echt verkla ren. De Bruse beurs is toch dui- (Advertentie) Eszbeth gaat VERBOUWEN KORTINGEN tot ook op feestkleding ESZETH lAls ii van aparte mode lioudl Loskade 9, Middelburg 0118-623246 delijk aangekondigd in het nationaal bondsorgaan 'Onze Vogels'. Van den Ouden wijt het een beetje aan een grote vogel manifestatie die dit weekend ook in Oud-Beijerland wordt gehouden. „Bij eerdere nationa le beurzen in 1974 en 1976 kre gen we bijvoorbeeld veel deel nemers uit de Hoekse Waard", aldus de secretaris. Voorzitter J. de Boet is overi gens nu al optimistisch gestemd over de toeloop volgend jaar. Dan is De Nachtegaal gastheer voor de Zeeuwse kampioen schappen. „Veel te lang geleden dat we die hier hebben gehad", vinden hij en de secretaris. Vol gens Van den Ouden was dat in 1984 en werden er toen 1600 vo gels ingezonden. Het bestuur is vol goede moed dat die toeloop zich volgend jaar ook aandient en derhalve is sporthal De Vanger daarvoor al gereserveerd. De Bruse vogelvereniging telt zestig leden. Dat aantal blijft vrij constant, maar het ledenbe stand vergrijst wel. „Zelden gaat deze hobby over van vader op zoon. Eventjes misschien, maar zodra zo'n jongen een meisje ziet staan is het afgelo pen", weet de secretaris. De vo- gelbeurs in 't Durps'Uus is van daag, zaterdag nog geopend van 10.00 tot 18.00 uur. door Esme Soesman GOES - De gemeente Goes wil informatie over vastgoed bin nen haar gemeentegrenzen dui delijker gaan opslaan en toe gankelijker maken. Om dit te realiseren is een vierjarig pro ject uitgestippeld. Met het plan is bijna een miljoen gulden ge moeid. Onder vastgoed worden alle ob jecten met een vaste plaats ver staan. Behalve panden (van be drijven en particulieren) vallen ook zaken als dijken, wegen, ka vels en de waterleiding onder dit begrip. Vastgoed neemt een prominente plaats in in het da gelijks leven. Uit onderzoek bij gemeenten is gebleken dat on geveer de helft van de vragen waar burgers en bedrijfsleven mee aankloppen betrekking heeft op vastgoedkwesties. Ook zou ongeveer tachtig procent van de onderwerpen die in raadsvergaderingen aan de orde komen over vastgoed gaan. De gemeente Goes wil de verza melde informatie voor verschil lende doelen gaan gebruiken. Zo kunnen de gegevens onder meer worden aangewend bij de ontwikkeling van bestem mingsplannen, de inrichting van de openbare ruimte (wegen, groen en water) en beheer. Bij het heffen van diverse belastin gen (bijvoorbeeld onroerend zaakbelastingen en rioolrech ten) komen vastgoedgegevens eveneens om de hoek kijken. Daarbij is een informatiebank waarin onder andere eigenaar, topografische ligging en ka dastrale gegevens zijn opgeno men een handig hulpmiddel. Ook bij recente ontwikkelingen, zoals de Structuurvisie Goes 2030 en stedelijke vernieuwing, kan van de gestructureerd opge slagen informatie gebruik wor den gemaakt. Bovendien moet het nieuwe systeem een handig hulpmiddel worden in de dienstverlening aan burger en bedrijfsleven. Er zou zelfs een gemeentelijk vastgoedloket kunnen worden ingericht. Tijd en geld Overigens beschikt de gemeente Goes nu al over uitgebreide vastgoedinformatie. Probleem is alleen dat de informatie die binnen het gemeentehuis aan wezig is, niet voldoende aan el kaar is gekoppeld en niet vanaf elke werkplek te raadplegen is De ontwikkeling van een vast systeem heeft als extra voordeel dat er tijd en geld wordt be spaard, door het uitsluiten van dubbele administraties. Ook zal precies duidelijk worden wie de verantwoordelijkheid draagt voor wat. Via verschillende projecten wil de gemeente Goes in vier jaar tijd naar een sluitend vastgoed systeem toewerken. Aanvanke lijk was het de bedoeling dit project in maart van dit jaar op te starten, maar toen ontbrak het de gemeente aan geld. Nu ziet ze wel kans de benodigde 952.000 gulden te investeren. De commissie ruimtelijke orde ning, financiën en onderwijs ad viseert in haar vergadering van maandag 4 december over dit voorstel Deze vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 20.00 uur MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zon dag 10 december een Taizé- dienst gehouden. Deze begint om 16.30 uur. door Niels Juist DEN HAAG - Tegen een 39-jari- ge Tholenaar is gisteren bij het Haagse gerechtshof drie jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist omdat hij tussen 1996 en 1999 speed zou hebben gefabriceerd en verhandeld. De man was door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel. waarvan één jaar voor waardelijk. Hij is in hoger be roep gegaan omdat hij vindt dat hij onschuldig is. De verdachte vertelde dat hij met twee mannen in contact was gekomen in de sportschool waar hij als instructeur werkte Zij zouden hem in 1996 hebben ge vraagd of hij een loods wist, die ze konden huren Die wist de Tholenaar wel. De loods kon, volgens de verdachte, om 'be lastingtechnische redenen" niet op naam van de onbekende mannen gehuurd worden. Wie die mannen waren? Dat durfde hij niet te zeggen, 'uit angst voor represailles'. In de loods werd speed gefrabri- ceerd. maar daar zou de ver dachte volgens hemzelf niets mee te maken hebben gehad. Al thans niet met de productie, zo beweerde hij. Hij zegt dat hij in de loods alleen maar schoon maakte Aanklager A. van der Schans geloofde helemaal niets van het verhaal van de verdachte. Hij vroeg zich af of die twee onbe kende figuren überhaupt be stonden In de video-opnames die de politie van de loods had gemaakt, komen de mannen na melijk helemaal niet voor. De enige die voortdurend te zien is, is de verdachte. Bovendien was er nog een getui ge die belastend over hem ver klaarde. En dan was er nog de eigenaar van de loods, die ver klaarde dat het de verdachte was geweest die hem de huur be taalde. Van der Schans vond dus dat de rechtbank in Middelburg de verdachte terecht had veroor deeld. Alleen vond de aanklager de opgelegde straf te mild. Daarom deed hij daar gisteren in zijn eis nog een schepje bo venop. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Voor het der de jaar wordt in het weekeinde van 9 december in Koudekerke de Zeeuwse ruilbeurs voor ser viezen gehouden. Wie al heel lang op zoek is naar een onder deel van een specifiek servies, een compleet servies of bepaal de tafelaccessoires, maakt op de beurs kans van slagen. Er worden serviezen en servies- delen van alle soorten en uit verschillende prijsklassen aan geboden. Vorig jaar waren er kopjes en borden van zowel de Hema als van Wedgewood, Ara bia en Goedewagen De beurs is aangekleed in kerstsfeer. Behal ve glaswerk, bestek en zilver goed worden er ook kerstquilts verkocht, die gemaakt zijn door Franje Klaster. Initiatiefneemster Ellen Bil kwam enkele jaren geleden op het idee van een serviesbeurs, toen ze zich realiseerde dat veel mensen een tweede servies in huis hebben. Dat servies wordt meestal niet gebruikt maar neemt wel veel plaats in beslag Wie van zijn servies af wil, kan tot een paar dagen voor de beurs contact opnemen met de initia tiefneemster Vorig jaar bezoch ten ongeveer 750 personen de Zeeuwse ruilbeurs voor servie zen. De verkoop wordt gehouden op zaterdag 9 december van 11 tot 17 uur en op zondag 10 decem ber van 12 tot 16 uur bij Ellen Bil in Het Blauwe Hof aan de Bree- weg 11 in Koudekerke (Advertentie) De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt EU ROPAJUI Europatuin Goes, Nw. Rijksweg 2D, 3-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17