PZC Schuldenlast UPC baart zorgen Alles op zijn plaats in Nieuwerkerk Ü1 aJ Eerlijke en trendy kleding komt eraan Moddergevecht rond Chrysler Deutsche Bank betaalt mee aan overname regionale kabelnetten Hoge boete geëist voor opslag asbest het bedrijf Afgescheept marginalia Seks Vet Op elk moment "i%L kunnen kijken waar er sneeuw ligt. Tijdens de Warme Winterdagen. o 299,- Telfort donderdag 30 november 2000 door Fred van Essen AMSTERDAM - Er bestaat nog steeds weinig vertrouwen in de financiële kracht van kabelaar UPC. Zeker nadat het bedrijf gisterochtend details bekend maakte van de eerder aange kondigde overname van de Duitse kabelnetwerken TeleCo- lumbus en SMATcom. De beurs- ALKMAAR - Officier van justi tie P. Groenhuis heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar een voorwaardelijke boete van één miljoen gulden geëist tegen Pilkes Verlichting in Stompeto- ren. Tegen de 52-jarige direc teur-eigenaar eiste de officier drie maanden voorwaardelijke celstraf en 140 uur dienstverle ning. Justitie verdenkt het bedrijf van illegale opslag en verwerking van asbesthoudend afval, dat tussen september 1998 en janu ari 2000 werd vervoerd van Grootschermer naar Stompeto- ren. Tegen de directeur is een straf gevorderd, omdat hij voor de helft eigenaar is van beide opslagterreinen en hij in de mi lieuvergunning als privé-per- soon wordt genoemd. Groenhuis eiste verder 300.000 gulden boete tegen HB Milieu kundig Cultuurtechnisch Ad viesbureau BV in Schagen, waarvan de helft voorwaarde lijk. Volgens de officier heeft het bureau de sanering ondeugde lijk begeleid. Groenhuis eist een voorwaarde lijke geldboete tegen Pilkes Ver lichting BV. Hij wil voorkomen dat het bedrijf failliet gaat. De onderneming heeft financi eel zwaar te lijden gehad van de bodemsanering, waarvoor het een lening van 1,5 miljoen gul den moest afsluiten bij de pro vincie. ANP koers van UPC daalde gisteren met acht procent en sloot in Am sterdam op 13,12 euro. UPC koopt de Duitse regionale kabelnetten - met samen 470.000 abonnees - met steun van de huidige eigenaar, Deut- scheBank. UPC betaalt 750 mil joen gulden via een optie die binnen negen maanden moet zijn betaald. Deutsche Bank verstrekt UPC daarvoor een krediet van 880 miljoen gulden, dat tevens gebruikt kan worden voor de uitbouw van de Duitse activiteiten van UPC. In reactie op het bericht daalde gisteren de koers van het aan deel UPC. Onder beleggers heerst de angst dat UPC door zijn schuldenlast van 15,2 mil jard gulden ten onder gaat, waarbij de Duitse deal nog niet is meegeteld, netzomin als de nog te financieren overname van Teléwest in Engeland. Ook over de financiering van de Rot terdamse, Haarlemse en Alk- maarse kabelnetwerken kon UPC nog geen mededelingen doen. UPC geeft per maand 550 miljoen gulden uit aan lonen, huur, subsidies op digitale de coders en de digitalisering van de kabel. Het bedrijf verdient vooralsnog alleen aan traditio nele kabel-televisie. Vorige week maandag dreef een - achteraf als onjuist betiteld - bericht van een analist dat UPC moeite had met een miljarden krediet van Chase Manhattan Bank de koers naar een diepte punt van 8,70 euro, ongeveer 3,5 euro onder de slotkoers van de eerste beursdag op 2 februari vorig jaar. Nadat veel analisten de onjuistheid van het onheils bericht hadden ingezien her stelde het fonds. Tienvoudige UPC, dat over het afgelopen kwartaal een verlies boekte van 1,4 miljard gulden, verwacht pas ergens tussen 2005 en 2007 winst te maken. Tussen de beursgang op 2 februari vorig jaar en maart dit jaar klom het aandeel van de introductieprijs van 8,67 euro tot een piek van bijna het tienvoudige (83 euro). Sindsdien is er weer 85 procent vanaf gegaan. Een groot deel van de koersval kan worden geweten aan het ne gatieve beurssentiment voor nieuwe economie-fondsen Maar UPC krijgt ook kritiek van institutionele beleggers en ana listen die het bedrijf 'ondoor zichtig' vinden met hier en daar de schijn van belangenverstren geling. Door de koersval moest eerder de overname van SBS worden afgeblazen en de beursgang van de divisies Chello-internet, Priority-telecom en UPC Media uitgesteld. Daar staat tegenover dat UPC de korte bloeitijd op de beurs heeft benut door een veer tigtal bedrijven te kopen met ei gen aandelen en daardoor nu volgens zakenbanken groot ge noeg is om een Europese rol te kunnen spelen. UPC heeft aansluitingen in 9,7 miljoen huishoudens, waarvan er 6,4 miljoen een kabelabonne ment hebben. Daarnaast maken 395 duizend huishoudens ge bruik van tv-doorgifte via het satellietbedrijf van UPC. De telefoondienst Priority Telecom heeft 365.000 abonnees en de internetprovider Chello 278.000. Telecomgigant AT&T heeft via zijn dochter Liberty Media en United Globalcom zestig pro cent van de aandelen UPC in handen. Microsoft bezit ruim acht procent. GPD door Frans van den Berg HAARLEM - Na de Max-Have- laarkoffie en de Oké-bananen, komt er nu ook eerlijke kleding. In het najaar van 2001 moet een trendy kledinglijn voor jonge ren tussen de twintig en dertig jaar in de winkels liggen. Kle ding van biologisch geteelde ka toen, verwerkt en in elkaar ge zet in de ontwikkelingslanden zelf. Alleen het ontwerpen en de verkoop worden vanuit Haar lem gedaan. Een wand hangt vol met kleuri ge tekeningen van broeken, po lo's, sweaters en truien. Aan een kledingrek hangen de eerste monsters van de nieuwe lijn voor volgend jaar winter. In het pand wordt met acht en vanaf 1 december met veertien mensen hard gewerkt aan de introductie in Nederland. „We hebben be wust voor Haarlem gekozen, omdat we in Amsterdam zouden ondersneeuwen tussen de ande re modebedrijven", licht Cees den Toom toe. Samen met zijn broer Piet voert hij de directie over Kuyichi (de Peruaanse god van de regenboog). De broers zijn geen ontwerpers. Piet is logistiek deskundige en Cees deed twintig jaar ervaring op met projecten in het bedrijfs leven. De modewereld is geen onbekend terrein voor hen. Cees is een van de oprichters van Big Star Nederland, importeur van het gelijknamige jeansmerk. Pesticiden Ruim een jaar geleden kwam de ontwikkelingsorganisatie Soli- daridad met het plan om na de koffie en bananen ook in eerlij ke katoen te gaan. Eerlijk om dat er in tegenstelling tot de ge wone katoen niet een berg pes ticiden overheen gaat en omdat de minimumprijs die de boeren krijgen twee keer zo hoog ligt. Bovenop die prijs wordt tien procent betaald voor sociale ac tiviteiten (huisvesting, onder wijs, gezondheidszorg). Solidaridad kondigde aan in het najaar van 2001 een spijker broek op de markt te willen brengen. „Toen ik dat las wilde ik hen waarschuwen. Weten ze wel hoe moeilijk het is om een spijkerbroek te maken en op de markt te brengen? Onze vader is hervormd predikant in Abcou de en daarom kenden we Soli daridad van huis uit wel. We wilden ze wel vrijblijvend ad vies geven." De handreiking werd aanvaard door Solidaridad. „Tijdens het eerste gesprek adviseerden we om het kledingproject commer cieel aan te pakken en niet al leen een spijkerbroek te lance ren, maar een hele kledinglijn. Je moet voorkomen dat alleen een bepaalde groep linkse men sen de kleding in wereldwinkels koopt.Op een overvolle markt zijn imago en kwaliteit van es sentieel belang. Op basis daar van kopen jongeren tussen de twintig en dertig jaar, onze doelgroep, dergelijke kleding", verduidelijkt Cees de strategie, die ook Solidaridad wel zag zit ten. Peru Na het schrijven van een be drijfsplan werd het duo ge vraagd de kar te trekken voor minimaal dne tot vijf jaar. Er volgden bezoeken aan de ka- toenboeren in Peru en een door Solidaridad gesteund confec- tieatelier in het zuiden van Mexico Deze groepen krijgen straks niet alleen veel werk van Kuyichi, maar ze zijn ook voor 49 procent aandeelhouder. Soli daridad beheert de overige aan delen, maar int zelf geen winst. De biologisch geteelde katoen van de tachtig boeren in Peru behoort tot de beste soort ter wereld en is daarom geschikt voor mooie kleding. „Onze doel groep heeft het geld om in de be tere jeanswinkels en boetieks te kopen. Bij ons lopen de spijker broeken straks uiteen van 179 tot 300 gulden." Uit Haarlem komen de ontwer pen en in Mexico en andere lan den worden ze gemaakt. Het streven is om tachtig procent van het werk in ontwikkelings landen te doen, met strikte kwa liteitseisen. Solidaridad denkt daarbij nog aan een atelier in Peru en een katoenproject in het Afrikaanse Benin. Volgend jaar hoopt Kuyichi 120.000 stuks kleding te verkopen. Na vijf jaar moet de kleding in acht andere Europese landen te koop zijn. GPD door Inge Heuff NIEUWERKERK - Mechatron Engineering is een van die bedrijven die het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive- land graag binnenhaalt. Hoog waardige werkgelegenheid, gebruikmakend van alle moge lijkheden die nieuwe media bie den en nauwelijks afhankelijk van transportactiviteiten. Me chatron Engineering ontwerpt en maakt stand-alone machines die aan bestaande productie processen iets toevoegen. Directeur Eric P.F. Kivits zit te midden van dozen met snoep in zijn kantoor. Nee, zo verklaart hij desgevraagd, hij heeft geen snoepverslaving maar een van zijn opdrachtgevers heeft een snoepfabriek en daarvoor moet hij machines ontwerpen die bij zondere verpakkingen kunnen verwerken. Kivits heeft een werktuigbouw kundige achtergrond. Opgeleid aan de TU van Eindhoven, was hij een van de eerste werktuig bouwkundigen die de speciali satie mechatronica konden gaan volgen. „Mechatronica is de combinatie van mechanica (werktuigbouw) en elektronica in de zin van be sturingstechniek", legt Kivits uit. „Deze combinatie is heel lo gisch omdat steeds meer mecha nische machines gebruikmaken van elektronische besturings systemen. Maar veel machine fabrieken kennen die combina tie nog niet en hebben daarvoor twee totaal gescheiden afdelin gen." Mechatron Engineering richt zich met zijn ontwerpen en ma chines vooral op de sterk groei ende markt van de verpak kingsindustrie, en dan met name de levensmiddelen en de zoetwaren. „Alles moet verpakt worden en dat gebeurt steeds meer in kleine hoeveelheden. Ook moet de wijze van verpak ken steeds vaker opvallen om het product te onderscheiden van andere. Wij bieden daar oplossingen in. Ons motto is niet voor niets 'Alles op zijn plaats'." Het jonge bedrijf heeft inmid dels opdrachtgevers van Fries land tot Limburg, waarbij de geleverde machines vaak nog naar nevenvestigingen in het buitenland verdwijnen. Bij een bepaalde vraag naar machines of besturingssystemen levert het bedrijf voorstellen aan die passen bij het specifieke pro ductieproces van het bedrijf. Vervolgens wordt de machine ontworpen, getest en eventueel aangepast. Uitgangspunt blijft Naam Mechatron Engineering Plaats Nieuwerkerk Opgericht 1997 Werknemers 2 Omzet 600.000(1999) 800.000 (2000) toor te vinden voor startere en doorstartere. Binnenkort ik ga ik weer adverteren voor HT- S'ere en MTS'ers. Ik zou hier graag willen blijven en ik weet van andere starters dat ze ook op zoek zijn naar geschikte ruimte. De gemeente zou moe ten overwegen om dit gebouw te behouden voor startende be drijven waar juist zo'n behoefte aan is En anders zit ik volgend jaar bijvoorbeeld in Brabant. Want zo gebonden aan Nieu werkerk ben ik niet." Ex-werknemers van Shell- Pemis die met de verkoop van de harsen- en versaticsfa- brieken zijn meegegaan naar de nieuwe Amerikaanse eige naar Apollo voelen zich afge scheept met een plastic horlo ge als afscheidscadeau. Zij retourneerden hun pre sentjes aan directeur W. Goet- zee van Shell-Pemis. De pijn zit hem bij de werkne mers in het feit dat Shell vol gens hen een voorraad horlo ges met het opschrift Sydney 2000 op de kop heeft getikt en deze als afscheidscadeau aan de werknemers heeft opge stuurd. Vergezeld van een brief waarin staat dat de men sen overgaan naar de nieuwe werkmaatschappij Resolu tion Nederland van Apollo. (Onno Buiter) Marketing is een vak.Na de laatste Amerikaanse presidentverkiezingen verlo ren de opiniepeilers wel wat van hun glans, maar toch! Het is altijd nuttig te weten wat consumenten of kiezers willen, doen, gedaan hebben of nog willen doen. Dat dacht het nieuwe bedrijf Planet Pro ject ook. En wat doe je dan om de aan dacht op je te vestigen? Een wereldwijd seksonderzoek. Volgens Project Nieuws was vooral de uitkomst opvallend dat bij na evenveel mannen 12 procent) als vrouwen (16 pro cent) zeggen sex te hebben met hun baas. Grootste vraag is natuurlijk: Wat hebben we aan dit soort onderzoeken? (Dick van der Peijl) Iedereen weet dat groente en fruit eten gezond is. Jaren lang zijn we doodgegooid met kreten als 'snoep verstandig, eet een appel. En inmiddels weet ook bijna iedereen dat de schijf van vijf belangrijk is. Maar de snackbars dreigen met een gezamenlijke actie roet in het eten te gooien. Vol gend jaar willen ze een snack- tiendaagse invoeren, met on der meer 'De dag van de Kro ket', onthult Snackkoerier, het lijfblad van verkopers van Snacks, frites, ijs en belegde broodjes. (Sylvia Marmelstein) (Advertentie) Dicky Blok van Mechatron Engineering werkt aan The Gripper: een innovatieve machine om brochu res, folders of losse katernen aan de productlijn toe te voegen. de specifieke situatie van het productieproces van de op drachtgever. Als een machine uiteindelijk ook universeler kan worden ingezet, wordt het on derdeel van het eigen product aanbod. Voor machinefabrieken die geen afdeling besturingssyste men hebben, ontwerpt het be drijf besturingssystemen en aandrijftechnieken. Daarnaast ontwikkelt Mechatron Engi neering zich als kenniscentrum, gespecialiseerd in het doorreke nen van moeilijke productie processen. „Er kunnen zich hele specifieke problemen voordoen die om een eigen oplossing vra gen. Ontwerp bijvoorbeeld maar eens een mes dat op hoge snelheid repen Marsh Mellow tot kleine snoepjes kan snijden. Marsh Mellow is slecht snijd- baar omdat het zo kleeft. Toch is het ons gelukt met ons ontwerp 'la guilotine' om tot een heel fijn bestuurbaar mes te komen dat op diverse wijzen is in te zetten." De apparaten van Mechatron Engineering kunnen altijd vol ledig zelfstandig werken en hebben alleen een stopcontact nodig. Sensoren die gekoppeld worden aan de bestaande pro ductielijn tasten de vereiste snelheid en hoeveelheid af. Lawaai Door de software zijn de beno digde parameters uiterst nauw keurig in te stellen. Bijkomend voordeel is dat de machine geen lawaai produceert. Het bedrijf werkt onder meer met Computer Aided Design (CAD) in driedimensionale vorm Dat is om de opdrachtge ver het juiste idee te geven hoe de machine er uit gaat zien en wat het precies produceert of aanstuurt. „Niet iedereen kan een technische tekening lezen", weet Kivits, „en mijn ervaring is dat een 3D ontwerp veel begrij pelijker is." foto Marijke Folkertsma Voor een machinefabriek voor de bakkerij-industrie in Lim burg ontwerpt Mechatron Engi neering momenteel een machi ne die naar Japan moet. Kivits: „Ik ga dus niet telkens naar Maastricht en al helemaal niet naar Japan. Mijn uitvoeringen in CAD/3D, zet ik op een speci aal voor onze klant ingerichte webpagina op onze website. De klant beoordeelt het ontwerp en als ik zijn goedkeuring heb, gaat het ontwerp naar net zo'n web pagina van de Japanse bakkenj Zo maken we optimaal gebruik van nieuwe media." Voor een startend bednjf als Mechatron Engineering is het voormalige gemeentehuis in Nieuwerkerk een perfecte loca tie. Goed bereikbaar, redelijke huur, voldoende ruimte om kantoor te houden en apparaten te assembleren. Eind 2001 moe ten Kivits en zijn werknemers er echter uit. „Er is binnen de ge meente geen betaalbaar kan- 3 V' C35. 5 'J Geschikt voor WAP Q vi en met in totaal 50,- bettegoed. van onze redactie economie DÜSSELDORF - Ten tijde van de onderhandelingen over de fusie tussen de autoconcerns Daimler-Benz en Chrysler heeft het laatstgenoemde concern be langrijke financiële gegevens achtergehouden. Deze beschul diging is afkomsig van Manfred Goebels, lid van de raad van commissarissen van Daimler Chrysler. Goebels uit zijn beschuldiging in het Duitse weekblad Wirt- schaftwoche. 'In de voorberei dende fase van de fusie zijn ons alle kerncijfers onthouden', al dus Goebels. Daarmee lijken de ontwikkelin gen rond het gefuseerde auto concern te ontaarden in een moddergevecht. Eerder deze week eiste de Amerikaanse mil jardair Kerkorian acht miljard dollar schadevergoeding. Hij had in Chrysler een belang van 13,75 procent en in Daimler Chrysler vier. Kerkorian liet weten dat hij nooit met de fusie had inge stemd als hij had geweten dat Daimler-Benz van plan was 'om de Chrysler-directie op straat te zetten'. Daimler Chrysler heeft de klacht ongegrond genoemd. Chrysler lijdt verlies en kortge leden kwam de Duitser Dieter Zetsche daar aan het hoofd te staan om orde op zaken te stel len. Hij zette enkele Ameri kaanse directieleden aan de kant. De meerderheid van de di rectie bestaat nu uit Duitsers. Behalve Kerkorian hebben ook de andere voormalige aandeel houders van Chrysler in de VS een zaak in voorbereiding. Het advocatenkantoor Milberg Weiss Bershad Hynes Lerach LLP zegt namens alle aandeel houders een klacht te zullen in dienen. Die draait er om dat Daimler-Benz en zijn topman Jürgen Schrempp bij de fusie onderhandelingen een verkeer de voorstelling van zaken heb ben gegeven. Ze zouden de toe zegging om de directie van Chrysler in functie te houden al leen hebben gedaan om de aan deelhouders over de streep te trekken. DPA/AFP Ze zijn er weer de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En gemak. Neem de Siemens C35i een zeer compacte telefoon die geschikt is voor WAP. Hiermee kunt u onder andere sneeuwhoogtes in wintersportgebieden opvragen of de laatste filmtips bekijken. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. Leuke bijkomstigheid: wappen kan al vanaf 35 cent per minuut. Telfort maakt 't waar. Vraag in de winkel naar de actie- en abonnementsvoorwaarden Prijzen geldig t/m 31-12-2000 (zolang de voorraad strekt) maximaal 2 pakketten per klant. "Kijk voor meer informatie, tarieven en verkooppunten op www telfort.nl/warme winterdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9