Verzet Raad Europa tegen euthanasiewet 1 PZC Italië is in rep en roer over idee van minister drugs vrij te geven Oekraïnse president ontkent bevel ontvoering Tot 450,- extra voordeel. daar word ie stil van Nederland handelt in strijd met conventie Indonesië pakt leider beweging afscheiding van Papaoe op Oh, kom er eens kijken! VN openen corridor door frontlinies Ethiopië en Eritrea Doema op de bres voor ex-presidenten mms® Honger Afghanistan eist levens Volop martelingen in Bangladesh VN-missie in Haïti mislukt Spuitgast verdacht van pyromanie Zelfmoord reder Griekse veerboot Spionageproces in Moskou Lockerbie-verdachte moet in cel blijven BelOompaiuy donderdag 30 november 2000 van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Raad van Europa keert zich tegen de Ne derlandse euthanasiewetgeving zoals de Tweede Kamer die dinsdag heeft aangenomen. Dat staat in een verklaring van de Oostenrijkse christen-demo- crate Gatterer, die rapporteur is over euthanasie-aangelegenhe- den van de Assemblée (het par lement) van de Raad van Europa in Straatsburg. „De wet op de euthanasie die de Tweede Kamer heeft aangeno men, is in strijd met de Europese conventie voor de Rechten van de Mens", stelde Gatterer giste ren. Zij dringt er bij de Neder landse Eerste Kamer op aan het wetsontwerp niet aan te nemen. „Artikel 2 van de conventie stelt dat niemand een ander opzette lijk mag doden. Dat is een ga rantie voor het recht te leven, met name voor ongeneeslijk zie ken en stervenden in de 41 lan den die lid zijn van de Raad van Europa, Nederland inbegrepen. In juni 1999 nog hebben wij alle lidstaten een dringende aanbe veling gestuurd geen inbreuk te maken op dat recht", aldus Gat terer. Volgens haar kan de wens van een ongeneeslijk zieke nooit een juridische rechtvaardiging zijn voor een derde om hem te doden Daarnaast wijst zij op het recht van elke ongeneeslijk zieke om waardig te sterven. „Het recht en de bescherming van leven moeten in alle stadia van het be staan worden gerespecteerd. Dat kan door daarvoor een pas sende omgeving te scheppen." De Assemblée van de Raad van Europa telt 582 leden, die tevens lid zijn van een parlement van een van de 41 lidstaten. België In België is 81,8 procent van de bevolking voorstander van het legaliseren van euthanasie. Het moet wel gaan om ongeneeslijk zieke, volwassen patiënten. Dat blijkt uit een enquête van het JAKARTA - De politie in de hoofdstad Jayapura van Papoea heeft gisteren Theys Eluay ge arresteerd, een leider van de be weging voor afscheiding van In donesië. Hij wordt beschuldigd van 'separatistische activitei ten', deelde de politie mee. De roerige provincie in het oos ten van Indonesië herdenkt morgen dat zij in 1961 na het vertrek van de Nederlanders eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. De autoriteiten staan demonstranten voor onafhan kelijkheid toe dan hun verbo den vlag te hijsen, maar vrezen oproer als na de herdenking het dundoek moet worden gestre ken. Jakarta heeft twee batal jons militairen (samen 1300 man) als versterking naar het gebied gestuurd. Jakarta wil Papoea in mei 2001 autonomie verlenen, maar wijst onafhan kelijkheid af. AFP (Advertentie) tijdschrift Test Gezondheid on der duizend Belgen. Van de ondervraagden is slechts 42,9 procent voorstander van de actieve levensbeëindiging van een zwaar ziek kind van drie jaar met chronische pijnen. Het aantal tegenstanders van eu thanasie in België is het grootst onder ouderen en gelovigen. Voor de enquête zijn ook nog eens ruim negenhonderd nabe staanden van zwaar zieke kan kerpatiënten en evenveel ver plegers ondervraagd. Van de verplegers zegt drie procent de behandeling van een zwaar zie ke patiënt te hebben stopgezet zonder medeweten van een arts Minder dan één procent heeft actieve euthanasie toegepast zonder dat de behandelend arts daarvan op de hoogte was. Artsen Uit een enquête onder 277 art sen blijkt verder dat 38 procent van de medici in België al eens betrokken was bij een vorm van euthanasie. Ruim twintig pro cent van hen maakte op verzoek van een patiënt een einde aan diens leven, 14,8 procent deed dat na vragen van verwanten en 11,8 procent pleegde euthanasie op eigen initiatief. Een kwart van de Belgische medici zegt verder dat euthana sie bij de zuiderburen een gang bare praktijk is. België kent geen enkele wettelijke regeling voor levensbeëindiging door medici of verplegend personeel. De paarsgroene coalitie werkte aan een regeling die nog verder zou gaan dan de Neder landse wet. Maar zowel de coa litiepartijen als de christen-de mocratische oppositie trokken inmiddels hun medewerking in. Nu wordt gewerkt aan een nieuw, minder vergaand wets voorstel. ANP/Belga commentaar op pagina 2 van onze redactie buitenland ADDIS ABABA - De Ver enigde Naties hebben in het gebied waar Ethiopië en Eri trea met elkaar streden een corridor geopend. De route loopt dwars door de frontli nies. De commandant van de VN-vredesmissie in het ge bied, generaal Cammaert, zei dat de corridor van symboli sche betekenis is en een nieu we stap op weg naar vrede. De route loopt van Aid Keyh in Eritrea naar Senafe, een Eritrese plaats die door Ethi opië bezet wordt gehouden. Voorlopig zal alleen perso neel van de VN-missie Un- mee gebruikmaken van de route. Unmee hoopt langs de duizend kilometer lange grens spoedig nog twee corri - dorste openen. Nederland neemt met 1100 man deel aan Unmee. Zi] ver trekken in december naar het gebied en blijven daar een half jaar. De Nederlanders moeten waken over een staakt-het-vuren tussen Ethiopië en Eritrea. Het internationale comité van het rode Kruis in Ethio pië kondigde gisteren aan te beginnen met het repatriëren van 843 in Eritrea verblij vende Ethiopiërs. De repatriëring vloeit voort uit een akkoord over de stop zetting van de vijandelijkhe den. RTR/ANP/AFP Doema-leden hebben een onderonsje tijdens de behandeling van het wetsvoorstel over de privileges voor ex-presidenten. ISLAMABAD - In Afghanistan zijn de eerste doden gevallen als gevolg van hongersnood door de ergste droogte in dertig jaar. De situatie zal in de komende wintermaanden waar schijnlijk dramatisch verslechteren. Dat heeft VN-coördinator Sackett voor Afghanistan gisteren verklaard in Islamabad in Pakistan. Hij vraagt de internatio nale gemeenschap 230 miljoen dollar aan hulp voor het door oorlog geteisterde Afghanistan. DPA DHAKA - In Bangladesh sterft jaarlijks een groot aantal mensen als gevolg van martelingen in de gevangenis en door politiek geweld. „De slachtoffers kunnen kinderen, vrouwen, ouderen, politieke dissidenten, verdachte criminelen of on schuldige buitenstaanders zijn", aldus Amnesty Internatio nal in een rapport dat gisteren werd gepubliceerd. Tussen mei en oktober zouden ten minste 136 mensen zijn ge dood en bijna vierduizend gewond door politiek geweld, al dus Amnesty-onderzoeker Abbas Faiz. Volgens hem zijn 56 arrestanten in de eerste tien maanden van dit jaar door martelingen om het leven gekomen. RTR NEW YORK - De Verenigde Naties trekken hun missie Micah in Haïti op 6 februari terug. Dat heeft secretaris-generaal An nan bekendgemaakt. De 68 VN-burgeradviseurs hadden de taak de Haïtianen te helpen bij de opbouw van de democratie in hun straatarme land. Door de criminaliteit, gewelddadige demonstraties en de spanningen tussen de regeringspartij Lavalas en de oppo sitie is daarvan weinig terechtgekomen. De missie was sinds juni in Haïti. AFP ROESELARE - Justitie in het West-Vlaamse Kortrijk ver denkt een 21-jarig lid van de vrijwillige brandweer van Roe- selare van twintig brandstichtingen. Die veroorzaakten de afgelopen maanden een schade van vele tientallen miljoenen guldens in en rond Roeselare. ANP ATHENE - Vice-president Sfinias van de rederij van de eind september verongelukte Griekse veerboot Express Samina heeft gisteren zelfmoord gepleegd. Sfinias sprong van de zes de etage van het kantoorgebouw van de rederij. De Express Samina zonk bij het Griekse eiland Paros nadat het was vastgelopen. Tachtig mensen kwamen daarbij om het leven, ruim vierhonderd opvarenden konden worden gered. Tegen de rederij loopt een aanklacht. De bemanning van de boot werd meervoudige doodslag met mogelijke opzet ten las te gelegd. Op het fatale moment zou er niemand op de brug hebben gestaan. ANP/RTR MOSKOU - Voor een rechtbank in Moskou is twintig jaar cel geëist tegen een Amerikaan die van spionage wordt verdacht. Volgens de aanklacht heeft de 54-jarige Edmond Pope in con tact gestaan met een Russische wetenschapper en zou hij heb ben geprobeerd informatie te krijgen overeen raket. De Amerikaan heeft de beschuldigingen ontkend. Hij zit sinds april in een Russische cel. De Verenigde Staten hebben Moskou in augustus gevraagd aan kanker lijdende doodzieke Pope vrij te laten. Moskou wees dit verzoek af. AFP/ANP foto Maxim Marmur/AP door Marjolijn de Cocq van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische parlement, de Doema, is gisteren akkoord gegaan met een wetvoorstel dat aan voormalige pre sidenten van het land een reeks van pri vileges toekent. Volgens de nieuwe wel kunnen ex-presidenten niet meer straf rechtelijk worden vervolgd voor zaken tijdens hun ambtsperiode. De volksver tegenwoordiging ging bij de eerste lezing akkoord met 282 stemmen voor en 130 tegen. De grootste groep in het parle ment, de communisten, stemde tegen het voorstel, dat de ex-presidenten een pen sioen, gezondheidszorg, vervoer en een buitenhuis toewijst. Het voorstel moet een wettelijk raam werk geven aan een decreet dat president Poetin enkele uren na zijn inauguratie op oudejaarsavond uitvaardigde. Door het decreet konden Jellsin en zijn directe fa milie niet meer worden vervolgd. Dit leidde destijds tot een rel. In de media werden Jeltsin en zijn entourage be schuldigd van zelfverrijking tijdens zijn ambtsperiode. De Doema moet nog twee keer over het wetsvoorstel stemmen. Daarna gaat het naar de Federatieraad waarna het uit eindelijk door de president moet worden ondertekend. De parlementariërs heb ben al een reeks van wijzigingen aange kondigd. Zo zou de wet ook moeten gel den voor de laatste leider van de Sovjet- Unie, Michael Gorbatsjov. DPA/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - De Oekraïnse presi dent Koetsjma ontkent dat hij de hand heeft gehad in de ver dwijning en de dood van de journalist Georgi Gongadze. In een spectaculaire verklaring voor het Oekraïnse parlement zei oppositieleider Moroz dins dag dat hij over geheime band opnamen beschikt waarop te horen is hoe Koetsjma opdracht geeft de journalist te ontvoeren. De president deed de onthulling gisteren af als 'laster' en dreigt met juridische stappen. De bandopname is inmiddels in handen van journalisten. Te ho ren is hoe een man opdracht geeft Gongadze te ontvoeren en uit het land te verwijderen. Vol gens Moroz gaat het om de stem van Koetsjma. Gongadze verdween op 16 sep tember. Medewerkers van hem zeggen dat hij dood is. Ze identi ficeerden twee weken geleden een met chemicaliën zwaar ver minkt lichaam als dat van Gongadze. De autoriteiten na men het lichaam in beslag om 'een DNA-onderzoek uit te voe ren. De resultaten zijn nog steeds niet bekend. De ex-parlementsvoorzitter Moroz zegt de band te hebben gekregen van medewerkers van de Oekraïnse geheime dienst SBU. Medewerkers van de SBU ontkende gisteren echter ooit met Moroz gesproken te hebben. Gongadze schreef op zijn inter netsite www.pravda.com.ua met grote regelmaat over cor ruptie op hoog niveau. De publi caties vielen niet goed bij de autoriteiten. Voor zijn verdwij ning diende Gongadze al een klacht in, omdat hij voortdu rend werd gevolgd. Europarlement De Nederlandse PvdA-euro- parlementariër Wiersma stuur de gisteren een brief naai- de voorzitter van het Oekraïnse parlement. Wiersma, voorzitter van de commissie van het euro parlement voor samenwerking met Oekraïne, toont zich be zorgd over de persvrijheid in het land en dringt aan op een gron dig en onafhankelijk onderzoek naar de zaak. Een soortgelijke brief hebben de Nederlandse Vereniging van Journalisten en de Internationale Federatie van Journalisten aan de regering van Oekraïne gestuurd. GPD SOESTERBERG - Het Schots gerechtshof op de voormalige luchtmachtbasis Kamp van Zeist heeft gistermorgen de eis afgewezen om een van de twee Libische verdachten van de Lockerbie-aanslag onmiddel lijk vrij te laten. Volgens advocaat Richard Keen is er niet genoeg bewijs dat Al- Amin Khalifa Fhimah mede plichtig was aan de bomaanslag op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie op 21 december 1988. Maar de drie Schotse rechters zijn er niet van overtuigd dat er 'geen zaak' is tegen de Libiër. Fhimah staat sinds 3 mei met medeverdachte Abdel basset Mohmed Ali al-Megrahi terecht in Kamp van Zeist. Vorige week rondden de Schotse aanklagers hun zaak tegen de Libiërs af Advocaat Keen betoogde dins dag dat niet is aangetoond dat Fhimah wist van het plan om vlucht PanAm 103 op te blazen. Maar voorzittend rechter Lord Sutherland zei gisteren dat op dit punt in het proces het be wijsmateriaal van de aankla gers op zijn 'hoogste waarde' moet worden geschat Juridisch Volgens Schots recht moesten de rechters op zuiver juridische gronden beoordelen of genoeg bewijs tegen Fhimah is aange dragen om het proces voort te zetten. „De geloofwaardigheid en betrouwbaarheid van getui gen spelen op dit moment geen rol", aldus Sutherland. Volgens de aanklagers heeft Fhimah, die werkte op het vlieg veld van Malta, geholpen om een koffer met een bom aan boord te smokkelen van vlucht PanAm 103. GPD Dat klinkt lekker! door Hans Geleijnse ROME - Is hij nu helemaal gek geworden. Dat was gisteren zowel binnen het Italiaanse re geringskamp als bij de (ver heugde) oppositie het gevoel na suggesties van minister van Gezondheidszorg Umberto Veronesi om een einde te ma ken aan het verbod op drugs. Gianfranco Fini, leider van de rechtse Nationale Alliantie, greep het ministeriële present je in de waarschijnlijk tot april volgend jaar durende verkie zingscampagne gretig aan. „Het is een onacceptabele po sitie voor een bewindsman van een beschaafd land. Het enige middel tegen verslaving is een totaal verbod." De oppositie stelde vast dat het centrum-linkse regerings kamp zwaar verdeeld is over Veronesi's uitlatingen dinsdag tijdens een nationale confe rentie over drugspreventie en - bestrijding in Genua. Kabi netscollega Patrizia Toia, lid van de (katholieke) Volkspar tij, was woedend. „Hij bekijkt de effecten van het drugsge bruik met de koude klinische ogen van een kamergeleerde. Hij heeft waarschijnlijk nooit de rijen verslaafden gezien die bij klinieken op hun portie me thadon wachten." Veronesi had inderdaad een voor Italië zeer rationele afwe ging gemaakt. „Drooglegging heeft nooit geholpen. Het voorkomt geen schade, maar veroorzaakt die juist", begon hij zijn inleiding op de confe rentie. Zijn gehoor werd daar na opgeschrikt door opmer kingen als 'soft drugs hebben een recreatieve waarde, maar zijn ook medisch succesvol bij behandeling van tumoren', 'XTC-gebruik leidt niet tot verslaving' en 'experimenten met door de staat verstrekte heroïne in Nederland, Duits land en Zwitserland openen perspectieven, ook al zijn de definitieve resultaten nog niet bekend'. Koren op de molen voor de zeker 1500 betogers voor liberalisering van het f drugsbeleid, die demonstra tief jointjes rokend door de straten van Genua trokken. „Eindelijk een serieuze weten schapper die zegt waar wij al lang voor strijden: het verbie den heeft gefaald, het is de hoogste tijd voor experimen ten", meende voormalig Euro pees Commissaris Emma Bo- nino, lid van de Radicale Partij en groot fan van het Neder landse gedoogbeleid. Preventie Ook minister van Justitie Fas- sino reageerde op de conferen tie in Genua met enige sympa thie. Hij wil de nadruk bij drugsbestrijding op preventie en rehabilitatie leggen. Italië heeft zo n half miljoen drugs verslaafden. ruim 13.000 van hen zitten gevangenisstraffen uit. Volgens Fassino moeten degenen die langer dan vier jaar zitten worden vrijgelaten om te kunnen worden .behan deld. Het rumoer toont aan dat Ver onesi'spoging om, zoals hij dat noemde, 'een rustige discussie over de drugsproblematiek' te openen meteen schipbreuk leed. De 75-jarige partijloze kankerspecialist zal dat een zorg zijn. „Ik ben eraan ge wend om heel Italië tegen me te hebben", zei hij kort nadat premier Amato hem als minis ter had aangezocht. „Ik ben een chirurg, geen politicus. Soms voel ik me als een olifant in een porseleinwinkel." Het Vaticaan weet daarvan mee te praten. Veronesi's be sluit om de morning-afterpil in de verkoop te brengen joeg de kerk eind vorige maand in de gordijnen. Veronesi's vele tegenstanders kunnen zich met één gedachte troosten. „Geen van mijn vele voorstellen zijn door het par lement tot wet verheven", gaf hij onlangs toe. GPD Nu bij een nieuw Libertel abonnement tot 450,- voordeel* U betaalt 4% maanden lang geen abonnementskosten! Beltijd tot 270 min. Standby tot 260 uur Trilfunctie Voicedial Picture messaging Ericsson T28s Gewicht 83 gram Beltijd tot 150 min. Standby tot 50 uur Trilfunctie Voicedial en -answering Active flip Act» gtoq lol 7 pnual 2001 Pip i< m }-p»9 Ifcntri 3«0 Vow U*rtH 8ud9« 9rMI «o tfwfr Mensen met verstand van mobiele communicatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5