Hulst lokt toerist met paspoort 5 (M PZC LaBan Vlucht naar België is funest voor ziekenzorg Zeeuws-Vlaanderen Struikelblokken verdwijnen uit Sluis Toch apart fietspad tussen Oostburg en Waterlandkerkje Oostburg differentieert ozb-tarief Lubbers reikt Dow Energieprijs uit Politie controleert brommers Kerstbonus voor Kapelse minima Bezoekers kunnen ook met informatieve cd-rom door stad wandelen Progressief Hontenisse wil na herindeling doorgaan Toertocht voor mountainbikers Bloemschikken Dia's oud-Hulst KORTING op alle GEUREN DE HELE MAAND DECEMBER OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil in de nabije toe komst niet meer één heffingstarief hanteren voor de onroe- rendzaakbelasting op woningen en andere panden. Burge meester en wethouders van Oostburg stellen de raad nu voor om voor woningen één tarief te gebruiken en een apart ozb- tarief voor bedrijfswoningen en andere gebouwen. Oostburg kiest voor differentiatie omdat gebleken is dat de waarde van gewone woningen de voorbije jaren sterker geste gen is dan die voor ander onroerend goed. De gemiddelde hef fingsgrondslag voor woningen steeg in Oostburg tussen 1997 en nu zo 'n 3 6 procent. Andere gebouwen stegen slechts zo 'n 15 procent in waarde. B en W willen de tarieven voor gebruikers van woningen vast leggen op 4,31 per 5000 gulden aan waarde, voor eigenaren op 5,38 gulden. Voor niet-woningen komen de tarieven uit op respectievelijk 5,08 en 6,34 gulden. De commissie financiën buigt zich vrijdag 1 december over het voorstel. De openbare vergadering wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis van Oostburg en begint om 14.00 uur. DEN HAAG - Windmolen-ontwerper H. L. Lagerweij, direc teur van Lagerweij De Windmaster in Barneveld, krijgt van daag in Den Haag de Dow Energieprijs 2000 uit handen van oud-premier R. Lubbers. Lagerweij ontvangt de prijs onder meer voor de ontwikkeling van een miniwindturbine, die plaatsbaar is op kantoren en flats, maar ook in tuinen. De mi niwindturbine is geluidsarm en levert voldoende energie voor twee gezinnen. Dow Chemicals in Terneuzen heeft de Dow Energieprijs in 1985 in het leven geroepen, nadat het chemieconcern zelf twee jaar eerder de Energiebesparingstrofee van de rijks overheid in de wacht had gesleept. TERNEUZEN - De politie heeft maandag, dinsdag en woens dag op verschillende plaatsen in Terneuzen technische ver keerscontroles gehouden. Zo kregen 25 brommereigenaars op de rijksweg N61, ter hoogte van de brug bij Sluiskil, bekeu ringen voor slecht werkende remmen, ontbreken van verlich ting, opgevoerde motoren en onverzekerd rijden. Maar ook andere verkeersdeelnemers waren de afgelopen dagen de klos. Enkele automobilisten moesten lappen voor het niet dragen van een autogordel. In totaal heeft de politie 81 bekeuringen uitgedeeld. Vooraf gaand aan deze controles is er op de middelbare scholen Zel- denrustcollege, De Schans en De Rede een grootscheepse brommercontrole gehouden. KAPELLE - De gemeente Kapelle geeft mensen met een mi nimum inkomen een eindejaarsuitkering. De commissie On derwijs en Welzijn heeft dat unaniem besloten op voorstel van wethouder L, A. Niewenhuijse. Bij de behandeling van de no titie minimabeleid van de gemeente Kapelle, is het voorstel voor een extraatje meegenomen. Aan alleenstaanden met een minimum-inkomen geeft Kapel le honderd gulden en aan gezinnen een bedrag van 150 gul den. Het geld zal rechtstreeks worden uitgekeerd omdat de gemeente via de bijstandsadministratie en die van het kwijt- scheldingsbeleid, weet wie op zo'n extraatje recht hebben. Ondanks het feit dat de raad het voorstel niet heeft behan deld, is het college toch met de uitvoering begonnen omdat het geld dan nog voor het einde van het jaar op de rekening van de mensen kan staan. De commissie ging hiermee ak koord. donderdag 30 november 2000 door Sheila van Doorsselaer HULST - Burgemeester A. Kes- sen (voor de gelegenheid De Schout van Hulst) en gedepu teerde G. van Zwieten namen woensdag in het stadhuis de eerste exemplaren van het Hul ster paspoort en de speciale Hulst cd-rom in ontvangst. Met de uitgave van het paspoort en de cd-rom hopen de gemeente en ondernemersvereniging Hulst Reynaex-tstad dat toeris ten meer uit hun bezoek aan de vestingstad halen en vaak te rugkomen. In The Tower of London kan het al, maar nu ook in Hulst. De pa den op, de lanen in, maar dan di gitaal. Met oordopjes en een bij de WV geleende discman door de vestingstad wandelen, en bij elke bezienswaardigheid nutti ge achtergrondinformatie krij gen. De speciale cd-rom kan ook worden gekocht. Thuis kan de wandeling dan nog eens op de computer worden overgedaan, inclusief foto's en filmpjes. Het is zelfs mogelijk foto's van Hulst per e-mail te versturen. Ook het paspoort moet bezoe kers van Hulst iets extra's bieden. Het zogenaamde Poor- tex-spaspoort is gedrukt in een oplage van 100.000 stuks en wordt huis-aan-huis verspreid in heel Zeeuws-Vlaanderen en Oost-Vlaanderen. Tijdens een vooraf vastgesteld aantal maanden kunnen op steeds wis selende locaties in Hulst stem pels worden gekregen voor in het paspoort. Heeft de bezitter van het paspoox4 aan het eind van 2001 alle stempels op zak, dan staat daar een gratis be klimming van de basiliektoi'en tegenover. Ook maakt iedereen met een vol paspoort kans op een vlucht met een luchtballon. In het paspoort staat ook aller hande informatie over Hulst vermeld. Een stukje historie, gegevens van winkels en restau- rants, maar ook een kaart met parkeerplaatsen. De presenta tie van het nieuwste promotie materiaal is onderdeel van het Toeristisch Ontwikkelingsplan Hulst. Een plan, dat volgens Van Zwieten zeker nodig is. „Toeris ten kiezen voor een bepaalde stad vanwege het imago dat de stad of streek uitstraalt. Ze gaan voor het hele pakket. De weg die Hulst nu inslaat is goed, de mo derne media hebben de toe komst." Kessen sprak uit trots te zijn op het paspoort en de cd-rom en roemde de samenwerking tus sen gemeente, VW en onderne mersvereniging. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De poli tieke groepering Progressief Hontenisse wil na de herinde ling blij ven bestaan. Bij een eer ste inventarisatieronde tijdens de ledenvergadering woensdag, bleken de partijleden als groep bijelkaar te willen blijven. Progressief Hontenisse ont stond in de j aren negentig als sa menwerkingsverband van pro gressieve partijen. De PvdA kreeg alleen niet genoeg stem men in Hontenisse, maar met steun van sympathisanten van D66, GroenLinks en individuele progressievelingen wex'd meer succes behaald. Het partijbe stuur verwachtte min of meer dat de groep na herindeling weer uit elkaar zou vallen. Tij dens de ledenvex'gadering ble ken alle aanwezigen echter zo tevreden dat ze de groep ook na 2003 bij elkaar willen houden. „We willen de komende maan den inventaiiseren of voortbe staan een haalbare kaart is.", verklaarde partijvoorzitter M. Ie Roy. Om een sterke groepe ring te vormen, zal Progressief Hontenisse - 'of de naam ook blij ft is nog niet van belang' - sa menwerking zoeken met andere partijen. Le Roy sluit samen- werking met Progressief Hulst of GroenLinks niet uit. De scheiding met een ligusterhaagje op de St. Annastraat blijkt beter te werken dan de betonnen drempels. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim SLUIS - De vaak verfoeide broodjes in de Sint Annastraat in Sluis verdwijnen binnen en kele maanden uit het straat beeld. De betonnen scheidings- blokken, tussen de rijbaan en het fietspad maken begin 2001 plaats voor een ligusterhaag, tex-wijl de stootblokken die de parkeei-vakken markeren ver vangen worden door gekleurde tegels. De Sint Annastraat is in 1996 op de schop gegaan in het kader van het West-Zeeuws-Vlaamse verkeersproject Duurzaam Vei lig. De weg tussen Sluis en Sint Anna ter Muiden geldt als de meest gebruikte invalsweg van en naar het een trom. Zo komt het gros van de Belgische koop toeristen het winkelhart van Sluis via de Sint Annastraat binnen. Bij de reconstructie van de straat is - om de snelheid van het verkeer te matigen - vier jaar geleden gekozen voor zoge naamde asverspringingen in de rijbaan en een afscheiding tus sen die rijbaan en het naastgele gen fietspad. Uit een evaluatie is gebleken dat de maatregelen ef fectief zijn: de gemiddelde snel heid in de Sint Annastraat is sinds de reconstructie gedaald naar gemiddeld 49 kilometer per uur, terwijl er daaxvoor veel harder gereden werd. Bij de vei'beteringen aan de weg werd de grens tussen de fiets- en rijstroken echter gemai'keerd door halve, aan de bovenzijde afgeronde betonnen blokken. Ditzelfde gebeurde ook om de pax'keexvakken in de Sint Anna straat van elkaar te scheiden. In praktijk blijkt dat de broodjes behoorlijke struikelblokken vox-men. In de afgelopen jax-en gingen verschillende fietsers en voetgangex-s gestrekt over de scheidingsblokken. Daarom zijn nieuwe maatregelen be dacht om het beoogde veilig heidseffect te bereiken. Een proefstrook van zo'n tien meter ligusterhaag, ter hoogte van restaurant De Sluyse Haven, heeft aangetoond dat het straat beeld er bovendien van op knapt. Tussen de parkeerha vens komen gekleurde tegels zoals gebruikt bij bushaltestro- ken. Woordvoerder M. Verhoo- sel van de afdeling Weg- en Wa- tei'bouw van de gemeente Sluis- Aax-denbux-g had liever gezien dat de reconstructie van de Sint Annastraat in één keer goed was gegaan, maar zegt dat de aan passing past in de geest van Duurzaam Veilig. „Het is een proefproject; in het ene geval lukt het wel, maar soms ook niet. In Groede zijn dezelfde blokken gebruikt en naar volle tevredenheid. Maar men is en thousiast over de aanleg van de ligusterhaag en daarmee wordt ook het bedoelde verkeersvei- ligheidseffect bereikt." HULST - De tourclub Hulst hoxxdt zondag 3 december een veldrit en nxountainbiketocht voor recreanten. De tocht is een onderdeel van de Ronde van Vlaanderen waarbij de deelne mers in vier maanden tijd der tien startplaatsen aandoen. Deelnemei's kunnen zich tussen 8.30 en 10.30 uur inschrijven in het clublokaal van de RKHAV aan de Willem Alexandex-straat. Hier klinkt ook het startschot voor een tocht van 25 en 45 kilo meter. De x-outes zijn uitgezet langs de Hulster wallen, de Liniedijk, de Clingse bossen, de aangrenzen- de Stropersbossen en het water wingebied in Sint Jansteen. Na afloop kunnen de fietsen wor den schoongespoten. OOSTBURG - In Oostburg wordt donderdag 14 december een workshop bloemschikken gehouden met als thema kerst. Deze begint om 19.30 uur en duurt tot 22 uur, in het Px-ins Willem Alexandergebouw aan de Stadhouderslaan 1 in Oost burg. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax; (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is van plan toch een vrijliggend fietspad en fietsstroken aan te leggen tus sen de kernen Waterlandkerkje en Oostburg. De aanleg van het pad was eerder al opgenomen in het project Duurzaam Veilig Zeeuws-Vlaanderen, waar het was ingediend door het voorma lig waterschap 't Vrije van Sluis. In 1996 en 1997 werden tijdens informatiebijeenkomsten voor burgers, boeren en andere be trokkenen de plannen voor het pad voorgelegd. In eerste in stantie zaten de inwoners van Waterlandkerkje niet op het pad te wachten. Dit kwam Iioofdza- kelijk door het feit dat bij een herstructurering van de weg Waterlandkerkje-Oostburg het naast die weg gelegen fietspad zou komen te vervallen, en de dorpelingen alleen per fiets via de Ketelaax-sstraat-Eilandweg en Bakkersstx-aat Oostburg zou den kunnen bereiken. Maar het oude pad ligt nog steeds langs de route Waterlandkerkje- Oostburg. De dox-pelingen heb ben nu dan ook geen enkel be zwaar meer tegen een tweede fietsroute naar het verzorgend centrum van de streek. Het pad ligt er echter nog niet. Het waterschap zal eerst de be nodigde grond voor het vrijlig gend pad en de berm moeten verwelven. Het schap gaat er van uit dat de eigenaren bex-eid zijn om de grond te verkopen te gen een door een taxateur vast gestelde prijs. Het algemeen bestuur van het schap wordt verzocht om het dagelijks be stuur de vrije hand te geven om de ondex-handelingen te kunnen voeren. Het algemeen bestuur van het waterschap spreekt zich uit over het voorstel op donderdag 21 december. Op de agenda prij ken verder de begroting van het schap voor 2001 en het nieuwe calamiteitenplan, waarin het optreden van schapsmedewer kers bij rampen is gex-egeld. De vergadering wordt gehouden in het waterschapshuis in Terneu zen en begint om 13.30 uur. HULST - In dienstencentrum De Lieve in Hulst vindt zondag 10 december de laatste editie van 'Uit op zondagmiddag' van dit jaar plaats. Tijdens deze bijeenkomst voor Hulster ouderen verzorgt Paul Stockman vanaf 14.30 uur een dia-presentatie over oud-Hulst. De 'uit'-reeks wordt volgend jaar voortgezet. Advertentie Trefpunt der wereldmerken door Joost Bosman TERNEUZEN - Algemeen chi rurg Jos de Blok (58) neemt vandaag na ruim 23 jaar af scheid van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Sommi gen noemen hem een driftkop, niet te bang om zijn soms onge zouten kritiek te spuien. 'Laf bekken', noemt hij de directie onomwonden. „Ze durven geen beslissingen te nemen." Op 1 mei 1977 trad De Blok in dienst van het toen nog zelf standige Antonius-ziekenhuis van Oostburg. Samen met een aantal jonge collega's, die net als hij academisch waren ge schoold. Volgens De Blok was dat goed te merken: „Er was een positief verschil in opvat ting en benadering van het vak. Maar ook door toedoen van de toenmalige directie wa ren er in het ziekenhuis zeer veel mogelijkheden. We bedre ven hoogwaardige geneeskun de", herinnexi; hij zich. Ook zette De Blok met zijn collega's een 'open lijn' op met het aca demisch ziekenhuis Sint Jan in Brugge, voor de hulp die de medici in Zeeuws-Vlaanderen niet konden bieden. „Het zie kenfonds stond dat destijds al toe, wat uniek was voor Neder land." Niet rendabel De samenwex'king met Brugge eindigde in de jaren tachtig, door de fusies van de toen nog vier Zeeuws-Vlaamse zieken huizen. Oostburg bleef daar in eerste instantie buiten. Maar door de bezuigingsdrift van de politiek bleek een zelfstandig Antonius niet meer rendabel en werd het ziekenhuis alsnog met locatie De Honte in Ter- neuzen samengevoegd. Het ge volg was dat het Antonius flink werd uitgekleed en leegge haald. Er moest meer centraal vanuit Terneuzen worden ge werkt. „Het kan nu niet meer andex-s, maar voor de patiënt was het geen verbetering. Die moet nu soms te ver reizen naar het ziekenhuis", vindt De Blok. Of Antonius op de lange ter mijn open kan blijven, vindt De Blok moeilijk in te schat ten. In 1982 zei een topman van het ministerie van Volksge zondheid hem nog dat de loca tie niet zou mogen verdwijnen. „Maar de politiek verandert. Algemeen chirurg Jos de Blok op zijn werkkamer in het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, dat hij vandaag verlaat, foto Peter Nicolai Als de polikliniek uit Oostburg verdwijnt, is het in ieder geval gebeurd met het Antonius", voox'spelt de scheidend chi rurg. De trend dat steeds meer Zeeuws-Vlamingen hun heil zoeken in de Belgische zieken huizen ziet De Blok met lede ogen aan. „De zorg hier is van hoge kwaliteit, en die moet ook behouden blijven. Maar door dat patiënten vaker voor be handeling naar België gaan, hollen ze de vooi-zieningen in Zeeuws-Vlaanderen uit en worden die uiteindelijk te gronde gex'icht. Dat moeten de inwoners van de regio goed be seffen. Als ze massaal over de grens blijven trekken, komt er hier op zeker moment een point of no return", waar schuwt De Blok. Feit is dat de vlucht naar Bel gië bestaat. Kan het Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen dan toch niet voldoende in de be hoefte voorzien van de patiënt? „Dat is niet waar", zegt De Blok beslist. „De Belgische specialist kan zijn geneeskun de beter vexkopen, terwijl dat in Nederland verboden is. Ook hebben in België wachttijden nooit een rol gespeeld, want daar bestaat een ovexvloed aan bedden en specialisten. Boven dien zijn mensen in met name West-Zeeuws-Vlaandexen nog altijd sterk op België georiën teerd." Wat de opening van de Wester- scheldetunnel teweeg zal brengen voor de ziekenzox'g in de regio, kan De Blok niet voorspellen. Toch verwacht hij dat er de eex-ste jaren niets zal veranderen. Nauwere samen werking met het Ziekenhuis Walcheren ten koste van de co- operatie met Belgische zieken huizen voorziet hij vooralsnog niet. „Je blijft ondanks de tun nel toch met de reistijd zitten, Daarnaast is de vraag hoe de geneeskunde in het algemeen zich de komende jaren zal ont wikkelen. Ik vind dat het zie kenhuis zich toch moet blijven richten op Nederland, Als Bel gische medici hier hun oplei ding hebben gehad, is dat in hun vaderland een pré. Dat zegt wel iets." Managementcultuur De Blok geeft aan dat zijn ver trek niets te maken heeft met de veronderstelling dat hij geen zin meer heeft in de chi rurgie. Integendeel: „Ik vind mijn vak nog steeds verrekte, leuk." Het feit dat hij in Costa Rica, waarheen hij in maart komend jaar vetrekt, het liefst weer als chirurg aan het werk gaat, zegt genoeg. „Maar ik baal ervan dat er binnen het ziekenhuis meer en meer een managementcultuur groeit, Men doet dingen zonder ver stand van zaken. Het manage ment wordt een waterhoofd, slokt te veel geld op. Geld dat niet naar de patiënt kan. Een arts kan daardoor niet meer geven wat een patiënt nodig heeft." De Blok verwacht voor de toe komst grote problemen met de bezetting in het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. „Als het management maar eens wat meer aan het personeel dacht, in plaats van zich slechts bezig te houden met het opstellen van regels. Wanneer de sfeer goed is, blijven mensen hier langer en beter werken en ma ken ze minder fouten. Het ma nagement hier luistert naar het personeel, maar gaat vervol gens zijn eigen gang."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51