Computer helpt bij kiezen verf PZC Handelskamer stapt over op digitaal archief Juridisch gevecht rond octrooi op mosselverwerking Koffiehuis Westkapeiie tonen interesse voor de mens Dorrestijn is de eeuwige underdog Hansje en Fransje in 11 De Bewaerschole 18 Schildersbedrijf Apon uit Zierikzee biedt klanten bijzonder kleuradvies Ondernemers Bellamypark verbouwen en verhuizen ondernemend zeeland Fiat voor fusie Milieu Diensten Wemeldingers schrijven boek Gerechtshof handhaaft straf bezit xtc-pillen kunst cultuur Rock-'n-roll-party in Portretten van F. Leenhouts Vandaag kijkdag Kunstveiling in Middelburg Tafelgesprek over farao's in bieb Goes donderdag 30 november 2000 door Inge Heuff ZIERIKZEE - Nooit meer tien bussen verf van een kleur die eigenlijk toch tegenvalt. Schil ders- en afwerkingsbedrijf Apon v.o.f. uit Zierikzee biedt zijn klanten sinds kort een uniek kleuradvies aan. Dank zij een uitgekiend computer programma van verffabrikant Sikkens kan het schildersbe drijf precies laten zien hoe een huis of interieur er uit gaat zien bij een nieuwe kleurstelling. VLISSINGEN - De onderne mers van het Vlissingse Bella mypark zijn zeer actief. In een half jaar tijd volgen verbou wingen en verhuizingen elkaar in een rap tempo op. Boekhandel Bellamy wordt sinds een aantal weken druk verbouwd. Het pand is aan de achterzijde vergroot. De boek handel wordt vernieuwd en aangevuld met een expositie ruimte. „Twee jaar geleden zijn er twee expositieruimten uit Vlissingen verdwenen. Wij wil len voornamelijk maritieme schilders de kans geven om te exposeren", vertelt J. Metman, sinds 1983 eigenaar van de boekhandel. Het iets verderop gelegen hoekpand aan het Bellamy park wordt eind van dit jaar door Autoshop Carlife verla ten. Zij betrekken het oude pand van de Veij Mesdag (ach terzijde van Vobis). Het dan vrijgekomen pand is door B. Bleijenberg, eigenaar van het daarnaast gelegen Restaurant Bleij gekocht. In januari begint de verbouwing tot een lunch room/brasserie. Deze zal van 10 tot 24 uur geopend zijn en een kleine doorgang krijgen naar het restaurant. Bleijen berg wil zijn nieuwe zaak op 1 april openen. „Het lijkt heel simpel", legt C. Apon uit. „Wij scannen een fo to van het huis. Vervolgens ge ven we op de computer precies aan welke delen we willen ver anderen. Daarbij hebben we de beschikking over het hele kleu rengamma van Sikkens, inclu sief de door instellingen veel gebruikte meerkleuren muur verf, en alle RAL-kleuren. Als alles naar wens is 'ingekleurd' maken we er een mooie afdruk van en kan de klant zien wat het effect is van de kleurkeu ze." Het klinkt heel eenvoudig maar het computerprogram ma, dat een flinke investering vergde, is behoorlijk gecompli ceerd. Het echtpaar Apon heeft er twee dagdelen computeron- derwijs voor gevolgd om alle aspecten van het programma te kunnen benutten. C. Apon: „Er zijn nog niet veel schildersbe drijven die deze nieuwe en uit gebreide versie in huis hebben. We kunnen ook bouwtekenin gen helemaal inkleuren. Dat is tot en met de kleur van de dak- J. van Loenhout van de Kamer van Koophandel: alles in de computer zit." ,Ik verwacht dat het nog jaren gaat duren voordat pannen en de bakstenen aan toe. En als de klant bij zijn huis gras heeft of grindtegels, kun nen wij die ook invoeren zodat hij kan zien of de kleuren daar goed bijpassen." Wie zijn interieur van bijvoor beeld strak wit in een zacht kleurtje wil veranderen, kannu zien wat voor effect de kleuren hebben. De klant kan ook kie zen voor plavuizen op de vloer en granolstructuur op de mu ren. „Met dit uitgebreide kleu- renprogramma kunnen we voorkomen dat mensen toch MIDDELBURG - De besturen van de Bedrijfs Milieu Dien sten Zeeland en West en Mid den Brabant hebben ingestemd met een fusie. Het besluit ligt een maand ter inzage, onder meer bij de Kamer van Koop handel. Als er geen bezwaren worden ingediend, is de fusie per 1 januari een feit. De nieuwe organisatie gaat BMD Advies Zuidwest Neder land heten. De kantoren in Middelburg, Tilburg en Breda blijven bestaan en het aantal werknemers wordt eerder uit gebreid dan ingekrompen. Klanten van de BMD's krijgen in december een brief met alle informatie. heel teleurgesteld reageren als de verf er eenmaal opzit. Want wat er op een waaier bijvoor beeld zacht uitziet, kan op een groot vlak toch harder overko men." WEMELDINGE - Guus en Nel Schipper uit Wemeldinge heb ben een tweede reisboek ge schreven. Onder de titel Trap pen naar Toscane, beschrijft het echtpaar een reis per fiets naar Florence, ondernomen in de zomer van 1999. Him eerste boek, Trappen naar Santiago, kwam uit in 1998 en beschrijft de fietstocht naar het Spaanse Santigo de Compestella. Beide boeken zijn uitgegeven bij uit geverij Aschcom in Wemeldin ge. Trappen naar Toscane ligt voor 29,90 gulden in de boek handels. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Alle 60.000 dossiers van actieve en opgeheven bedrijven lig gen nog zwaar beveiligd opgeslagen in de kluizen van de Kamer van Koophan del Zeeland in Middelburg en Terneu- zen. Maar de Kamer gaat met de tijd mee. Van nieuwe ondernemingen maakt de Kamer geen kartonnen mapjes meer aan, maar gaan de gegevens in de com puter. De ruim 40.000 bestaande papie ren dossiers van actieve bedrijven wor den nu gescand en digitaal opgeslagen: een klus die jaren gaat duren. Sinds 1921 houdt de Kamer van Koop handel een gedetailleerd Handelsregis ter bijEen plicht die is vastgelegd in de Handelsregisterwet. Vanaf die tijd houdt de Kamer van elk opgerichte on derneming een map bij, met daarin de opgave van de allereerste inschrijving, maar ook met alle mutaties (bijvoor beeld adreswijzigingen). In Zeeland zijn er vanaf die tijd ruim 60.000 dos siers aangemaakt. De kartonnen mappen werden opgesla gen in beveiligde kluizen met zware dikke stalen deuren. „Dat moet op grond van de archiefwet", legt Jan van Loenhout, manager wetsuitvoering van de Kamer van Koophandel uit. Om een dossier terug te kunnen vinden, werd een uitgebreide kaartenbak bijgehou den. Nu gaat de Kamer digitaal. Jaar verslagen van BV's worden sinds janua ri gescand en digitaal opgeslagen. Maar vanaf nu gaat dat ook gebeuren met aanmeldingen van nieuwe bedrijven. Van Loenhout: „Een ondernemer die zijn bedrijf laat inschrijven, moet nog wel een formulier invullen en onderte kenen. Dat formulier scannen we in en wordt daarna direct vernietigd." Die procedure kan nog niet elektronisch vanwege de noodzaak van een handte kening. Maar in de nabije toekomst moet ook dat gaan veranderen. Het in voeren van nieuwe gegevens gaat dus vrij eenvoudig. Wat rest is het doorploe gen van de tienduizenden dossiers van actieve bedrijven. „Deze worden één voor één ingescand legt Van Loenhout uit. „Het is de bedoeling dat medewer kers dat regelmatig gaan doen. Ik ver wacht dat het nog jaren gaat duren voordat alles in de computer zit." De papieren van opgeheven onderne mingen gaan naar het Rijksarchief in Middelburg. door Niels Juist DEN HAAG - Mosselkwekerij Moule d'or BV uit Yerseke heeft gisteren in kort geding bij de Haagse rechtbank geëist dat haar concurrent Barbe BV uit Yerseke ophoudt met het ge bruiken van de mosselverwer kingsmethode waar Moule d'or patent op heeft. Moule d'or voegde enkele jaren geleden een nieuw element toe aan het gangbare productiepro ces. Nadat de mosselen op grootte zijn gesorteerd, worden ze niet direkt verpakt, maar op geslagen in grote buffertanks die gevuld zijn met koud zeewa ter. „Dat heeft een aantal grote voordelen," zo legde advocaat B. van den Broek uitvoerig uit aan rechter D. von Maltzahn. „De mosselen zijn door het pro ductieproces erg gestresst ge raakt. Door de lage tempera tuur van het water wordt hun stofwisseling verlaagd, wat de kwaliteit verbetert. Bovendien nemen ze in de tanks zeewater op, waardoor ze zwaarder wor den. Dat levert economisch ge win op, want het bedrijf hoeft minder mosselen te verpakken om aan hetzelfde gewicht te ko men", aldus Van den Broek. Door deze manier van opslaan, zijn de mosselen ook langer houdbaar, waardoor het bedrijf beter kan inspelen op de vraag van de consument. Zodra de mosselen uit de tank komen, worden ze strak verpakt zodat ze zelf minder moeite hoeven te doen om hun schelp dicht te houden. Ook dat zou de kwali teit ten goede komen. Koelgoot Om de nieuwe productiemetho de wettelijk te beschermen, heeft Moule d'or BV een en an der in een octrooi laten vastleg gen. Sinds afgelopen zomer heeft Barbe BV echter ook tien tanks met zeewater staan om de mossels in te koelen. Het con currerende bedrijf beweert dat die methode in andere varian ten algemeen wordt toegepast in de mosselindustrie. Volgens Barbe zou de methode al bekend zijn sinds begin jaren tachtig en dus tot de stand der techniek be horen. Barbe wees er bijvoorbeeld op dat zij zelf voorheen een zoge noemde 'koelgoot' gebruikten en dat andere bedrijven dat nog steeds doen. Daarbij worden mossels door een bak met koud water getrokken. Volgens advocaat Van den Broek gaat het bij die koelgoot echter om een 'wezenlijk andere techniek'. „Daar worden de mossels maar vijf minuten doorheen gehaald en raken ze hun stress niet kwijt." Dat het minder goed werkt, bleek vol gens de raadsman wel uit het feit dat de Barbe deze zomer overstapte van koelgoot naar watertank. De rechtbank doet op 13 decem ber uitspraak. DEN HAAG - Een 36-jarige in woner van Sas van Gent is in ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur en twee maanden voorwaardelijke cel straf. Hij krijgt de straf voor het in zijn bezit hebben van 493 xtc- pillen. De straf is hetzelfde als het von nis van de rechtbank van Mid delburg waartegen de man ho ger beroep aantekende. De advocaat-generaal bij het gerechtshof, J. van Dijk, kwam twee weken geleden in haar eis tot dezelfde strafmaat. De man ontkent iets van de xtc te weten. Hij werd op 19 novem ber vorig jaar na een anonieme telefoontje naar de politie aan gehouden bij een café in West- dorpe. Zelf zegt de man het slachtoffer te zijn geworden van iemand die hem een loer gedraaid heeft door de pillen in de kofferbak te leggen en de politie te waar schuwen. Olieverf op doek van Frank Leenhouts. foto Peter Nicolai door All Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat in feite om een expositie van een docente en een leerling. Vanaf zaterdag 9 december zijn in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede beelden van Hansje den Hollander uit Den Haag en schilderijen van Fransje van der Swan uit Dreischor te zien. Van der Swan volgde ooit beeld houwles bij Den Hollander, maar haar voorkeur is toch blij ven uitgaan naar het schilderen. Het werk dat zij in De Bewaer schole exposeert, toont aan dat wisseling van de jaargetijden, het spel van licht, lucht en water haar grootste inspiratiebron is. Wonen en werken op Schou- wen-Duiveland met de Greve- lingen, de Oosterschelde en het bos van Schuddebeurs in de naaste omgeving, is dan ook be langrijk voor haar. Van der Swan werkt veel op lo catie. Ze vindt dat het land schap zich goed leent voor wer ken met pastel. In acryl geeft ze meer emotionele gevoelens prijs. Dit leidt vaak tot wat ab stracter werk. Daarnaast maakt doorErnst Jan Rozendaal WESTKAPELLE - Het Engelse trio The Harmany Brothers, de Nederlandse formatie 2 Tones en de Walcherse groep Cheeky Blighters treden zaterdag 2 de cember op tijdens een grote rock-'n-roll-party in het Koffie huis in Westkapeiie. Al enkele jaren wordt in restau rant De Valk in Westkapeiie Advertentie 30 november 14.00-20.00 uur (vrijdag kijkmorgen 10.00-13.00) Kunst- en Antiek VEILING 1 december, aanvang 13.30 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 ze ook pentekeningen. Ze be zocht de Vrije Academie in Den Haag en kreeg daar les van Hes- sel de Boer en Jan Sierhuis. Hansje den Hollander woonde en werkte in Oostkapelle, Ter- neuzen, Ethiopië, Haarlem en Middelburg. Ze volgde teken lessen in Terneuzen en Haarlem. Beeldhouwlessen kreeg ze van Peter de Jong in Middelburg en aan de academie voor Beelden de Kunsten in Eekloo in België. Den Hollander heeft in maat- schapverband samengewerkt met Peter de Jong. Zij verricht ten zowel vrij werk als restaura tiewerk. In Zeeland onder meer aan het stadhuis in Middelburg. Den Hollander gaf les in beeld houwen in atelier Balans 17 in Middelburg. Ook was zij enige jaren bestuurslid van de Zeeuw se Kunstkring, Binnenkort ver schijnt er een fotoalbum met af beeldingen van haar werk. De expositie in De Bewaerschole wordt zaterdagmiddag 9 december om 15.00 uur geopend door Petra van Gent. De tentoonstelling is t/m zaterdag 6 januari, met uitzondering van twee de kerstdag, geopend van di t/m za van 13.30 tot 16.30 uur. jaarlijks in besloten kring een reünie gehouden van rockers uit Vlissingen en Middelburg. Hier voor werden altijd topbands uit het rock-'n-roll-circuit ge boekt. Omdat elk jaar meer mensen belangstelling toonden, is ditmaal besloten tot een gro tere aanpak. Het concert wordt daarom gehouden in het Koffie huis in Westkapeiie en is voor ie dereen toegankelijk. De eerste band die optreedt is de inmiddels lokaal bekende Cheecky Blighters. De groep speelt bekende rock-'n-roll en rockabilly nummers. 2 Tones is hard op weg om bij de Europese rock-'n-roll-top te komen. Ze werden onlangs vierde in de vet- kuivencompetitie voor de beste r&r-band van Nederland en gaan binnenkort op tournee door Finland en Denemarken. 2 Tones speelt een mix van rocka billy, country, jive, rock-'n-roll en swing. Als afsluiter komt The Harmany Brothers uit Enge land. De band bestaat uit de drie gebroeders Harman en speelt een eigen stijl van rockabilly.. Aanvang: 19 uur. door Anita Tournois SLUIS - Uit de portretten van Frank Leenhouts spreekt een fascinatie voor de mens. Zijn werken, tot en met 7 januari te bezichtigen in de Raadskelder in Sluis, doen denken aan schil derijen van oude Nederlandse meesters. Met oog voor detail en compositie. De stichting Raadskelder houdt voor de tweede maal in de kel dervan het Belfort een expositie van de in Amsterdam woonach tige, maar in Sluis gewortelde kunstenaar. De eerste keer was in 1994. Voor Leenhouts is Sluis overigens een thuisbasis. Hij treedt er wel vaker op, niet als beeldend kunstenaar maar als muzikant. Leenhouts studeerde aan de academie voor Schone Kunsten in Gent en de Rijksacademie in Amsterdam. Als bestuurslid van het Nederlands Portret- schap heeft hij diverse tentoon stellingen op zijn naam staan. De suikerets die hij maakte van koningin Beatrix kreeg lande lijke bekendheid. In Sluis zijn vooral olieverf schilderijen van hem te zien. Op doek en op houten panelen. Zijn MIDDELBURG - Het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg houdt morgen, vrijdag, de laat ste kunst- en antiekveiling van dit jaar. Onder de hamer komen 582 ka vels, waaronder vijf oldtimers, twee Jaguars, een Triumph, vijf werken van de kunstschilder Reimond Kimpe, een grote col lectie sieraden en circa honderd meubels. De kijkdag is vandaag van 14.00 tot 20.00 uur. Morgen is het kijkmorgen van 10.00 tot 13.00 uur. Aansluitend om 13.30 uur is de veiling. portretten zijn ambtelijke, kunstzinnige impressies van mensen. Uitgevoerd in diepe donkere tinten - veel blauw en bruin - krijgen ze een voorname uitstraling. Geschiedenis speelt in het werk van Leenhouts een belangrijke rol. Zowel in de techniek als in de themakeuze, grijpt Leenhouts terug in de tijd. Voorbeelden daarvan zijn werken als Salomé, Orfeo en the Proof of the Pudding. Landschappen Naast portretten heeft Leen houts in de Raadskelder ook re cent gemaakte landschappen hangen. De inspiratie voor die schilderijen vond de schilder in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ti tels als Buitenwallen en Bij Sint-Kruis spreken boekdelen. De landschappen zijn geschil derd met een grove penseel streek, met op de voorgrond vaak dreigende groentinten te gen een strak grijsblauwe lucht. Ze doen zowel figuratief als ab stract aan. Boeiend zijn ook de kleinere werken. Beschilderde paneeltjes, bespannen met stof in bloemetjesreliëf. Deze ach tergrond en de diepte van de kleuren geven de werkjes iets mysterieus. Uit een aantal er van, zoals bijvoorbeeld Moeder en Kind blijkt ook weer Leen houts speciale interesse voor de mens. Expositie Frank Leenhouts, t/m 7 januari in de Sluisse Raadskelder Open: dagelijks van 14 tot 17 uur, met uitzondering van vrijdag. Op 24, 25 en 31 december en 1 januari is de Raadskelder gesloten. (Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel voor bedrijf en particulier Biezelingsestraat 102a 4421 BV Kapelle tel.:0113- 342383 fax: 340044 ZIERIKZEE, Theater Mondragon 'Nieuwe voorstelling', teksten en liedjes van Hans Dorrestijn, muzi kaal begeleid door Martin van Dijk. Regie-adviezen van Arie Kant. door Willem Nijssen Tot en met december 2000 zijn alle voorstellingen try- outs, vanaf januari 2001 zijn al le voorstellingen inspeelvoor- stellingen. Dat staat met kleine lettertjes rechts onderaan op het programmafoldertje van Nieu we voorstelling van Hans Dor restijn. Het is een typisch voorbeeld van een Dorrestijn- understatement, de voorstelling loopt tenslotte al vanaf 14 sep tember. Maar het is ook een feit, dat Ilans Dorrestijn nog steeds alles van papier leest. En een paar keer zelfs de voorstelling onderbreekt om na een (ge veinsde?) nieuwe tekstvondst wat notities te maken op die pa pieren. Alleen al de titel Nieuwe voor stelling (heeft het programma wel een titel?) is een understate ment. Er is eigenlijk nooit iets nieuws aan de programma's van Hans Dorrestijn. Sinds de rel om het boek dat niet verschijnen mocht, weten we dat Dorrestijn tenminste toch enige jaren echt getrouwd is geweest, maar zijn thema's blijven altijd dezelfde: de trieste eenzaamheid van de vrijgezel, de miserie van de mis lukkeling, de eeuwige under dog, de pantoffelheld, de 'loo ser'. „Elke tegenslag is voor mij brood op de plank, ik word zelfs rijker van mijn geldzorgen. On geluk is mijn handelsmerk", zegt hij zelf. En hij koketteert daarmee, een voorstelling lang, en dat al meer dan tien jaar. Zijn humor is morbide, maar ook ongelofelijk droog. En dat is waarschijnlijk deel van het suc ces-geheim. Want succes is er wel, de zalen worden voller en voller. Wie zo consequent kan blijven doorzeuren over eigen ongeluk en over de ongerechtig heden des levens, die krijgt ten slotte van wanhoop alle lachers op zijn hand. Dus daar zijn ze dan: de verhalen over mislukte vogelexpedities omdat de verre kijker niet deugt, over een zeke re Rinus die een pakketje ge dichten aflevert en Dorrestijn zowat begint te stalken omwille van een positief oordeel. Daar zijn ze dan: liedjes - altijd wat karig en op stramien getoonzet - als Medicijn („er bestaat geen medicijn tegen oud of eenzaam zijn"), het Anti-big genlied of Savorin Lohmann, het anti liefdes- ,en anti-lente-lied. In het verleden verscheen Hans Dorrestijn vaak alleen op de planken, en onderstreepte hij met zijn 'miezerige' verschij ning de kommer en kwel die hij wilde vertolken. Dit keer werkt hij samen met Martin van Dijk, een bekende naam in klein- kunst-land, die veel samen werkte met Jenny Arean en Adèle Bloemendaal. Met steun van deze Martin van Dijk wordt Hans Dorrestijn eindelijk wat toonvaster in zijn liedjes en heeft hij ook iemand om op het toneel af en toe eens wat inter actie mee te hebben. Het maakt zijn programma een fractie le vendiger. Het lijkt zelfs of Dor restijn zich wat beter voelt, wat zekerder is dan vroeger, plezier heeft in zijn eigen dingen. Hij ziet er dit keer ook wat gezonder en gevulder uit. Ook al komt er meer en meerpu- bliek, uiteindelijk blijven Dor restij ns voorstellingen toch vooral een aanbod voor de lief hebber. Voor de liefhebber van zwarte humor, van ver'clown'de melancholie. Voor wie niets ver wacht aan 'show' en zozeer op morbide teksten is gebrand, dat het er niets toe doet dat die met een minimum aam theatraal ef fect gewoon van papier worden gelezen. Want dat zal wel zo blijven, 'try-out' of niet. MIDDELBURG - In de Openba re Bibliotheek in Goes (Oostwal 34) wordt donderdag 7 decem ber een tafelgesprek gehouden met als thema Farao's van de Zon, Achnaton, Nefertiti, Toe- tanchamon. De tentoonstelling in het Rijks museum voor oudheden in Lei den, die onder dezelfde naam nog tot 18 februari te bezichti gen is, staat centraal. Na een in leiding door Cees Dubbeldam gaan de deelnemers nader in op facetten van het onderwerp. De avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur en bij de deelnameprijs zijn consumptie en documentatie inbegrepen. Tot uiterlijk 4 de cember kan men bij de klanten service van de bibliotheek inte kenen voor deelname.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50