PZC Bestemmingsplannen op één lijn 17 Prinses Christina weer in de vaart Axel is nog niet van Johannes Baank af Sollicitanten voor containerterminal melden zich nu al Zeeuwse gemeenten spreken af eenduidige regels op Internet te zetten Overvaller tankstations moet drie jaar cel in Zwaar werk op het land Wietkwekerij ontdekt bij woningbrand Automobilist gewond in IJzendijke Versoepeling loodsplicht verontrust gemeenten To u ri stSlmp zeeuwse almanak Lied T(r)ips ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 30 november 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Als je in Zee land een schuurtje, een garage of een tuinhuisje wilt bouwen kun je over vijf tot tien jaar op Internet bekijken welke voor waarden daaraan worden ge steld. Woensdag tekenden de Zeeuwse gemeenten een conve nant waarin staat dat zij hun bestemmingsplannen stan daardiseren en op Internet be schikbaar stellen. Zeeland is de eerste provincie waarin hier over afspraken zijn gemaakt. Volgens voorzitter D. van der Zaag van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) is digitalisering voor gemeenten van levensbelang. „Gemeenten moeten meekomen op de elek tronische snelweg, anders mis je de boot", stelde Van der Zaag. Hij constateerde dat de ruimte lijke ordening veel in beweging is en dat daarover steeds meer informatie tussen gemeenten, provincies en stedenbouwkun digen bureaus wordt uitgewis seld. „Daarom moeten we die informatie zo goed mogelijk standaardiseren en rubriceren, zodat die voor iedereen toegan kelijk en begrijpelijk is. Dat is absoluut noodzakelijk; plannen moeten naadloos aansluiten, want daar zit nu nog teveel licht tussen." Van der Zaag zag het convenant wat dat betreft als een mijlpaal. door Ben Jansen VLISSINGEN - De veerboot Prinses Christina komt vrijdag na een onderhouds- en inspec tiebeurt van ruim een maand weer in de vaart. Naar het oordeel van het klasse bureau Veritas en de Scheep vaartinspectie verkeert het oudste schip van het provinciale veerbedrijf PSD nog in een zo danige conditie dat het zonder beperkingen passagiers en voertuigen de Westerschelde mag overzetten. Vandaag (don derdag) maakt de PSD nog een proefvaart met het schip om alle systemen onder een zo zwaar mogelijke belasting te testen. Volgens PSD-directeur D. Vos is nog onduidelijk hoe lang het nieuwe certificaat voor de Christina geldig zal zijn. „Voor jongere schepen is dat door gaans vijf jaar. In het geval van de Christina rekenen we op een certificaat voor drie of vier jaar. Wat het precies zal zijn, wordt pas duidelijk wanneer Veritas en de Scheepvaartinspectie ons hun rapporten hebben toege zonden." Vos wilde niet vooruitlopen op dit definitieve resultaat. „Na tuurlijk hebben we aanwijzin gen op basis van de contacten met de inspecteurs, maar die hou ik voor me." Tot het certifi caat in de bus ligt, vaart de Christina met een tijdelijk be wijs van zeewaardigheid. Tijdens de grote beurt van de Christina zijn constructie, voortstuwing, veiligheid en nautische systemen uitgebreid gecontroleerd, waar nodig ver beterd en getest. Daarbij zijn geen grote tegenvallers aan het licht gekomen. Nadrukkelijk is gelet op mogelijke metaalmoe heid in de hoofdmotoren, een euvel waaraan de Prins Willem- Alexander, het zusterschip van de Christina, eerder deze maand bleek te lijden. De inspecties hebben op dit gebied niets ver ontrustends opgeleverd. Hogere eisen De proefvaart vandaag hoort niet bij het certificeringspro gramma. Vos: „Wij stellen hoge re eisen dan de minimumnor men in de wet. We zullen de systemen zo zwaar mogelijk be lasten en allerlei procedures uitvoeren, zoals een noodstop maken en het anker laten vallen. Die tests doe je bij voorkeur zonder passagiers." Wanneer de Christina weer in de vaart komt, wordt het schip in gezet als tweede boot op de dienst Kruiningen-Perkpolder. Dat betekent dat de oude veer boot alleen van maandag tot en met vrijdag overdag vaart. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 32-jarige man uit de Zeeuw se hoofdstad veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf plus zes maanden voor waardelijk. Advertentie Beste Winkel van Nederland Sinterklaas koopavonden Daarnaast kreeg hij nog zes maanden cel opgelegd, omdat de delicten binnen de proeftijd zijn begaan. De Middelburger pleegde dit jaar in augustus ge wapende overvallen op tanksta tions in Middelburg. Bij een van de overvallen, op het Shell-station, had hij met een vuurwapen geld afgeperst van een medewerkster. De buit be droeg 130 gulden. Bij de overval op het BP-station bleef het bij een poging, omdat de caissière - op wie hij zijn pistool richtte - nog net op tijd de schuifdeuren kon sluiten. Video-opnamen droegen bij tot het bewijs. De rechtbank oordeelde dat de overvallen voor de medewerk sters zeer bedreigend waren overgekomen. D e man is al sinds zijn veertiende jaar verslaafd aan harddrugs en heeft inmid dels een fors strafblad opge bouwd. Afkicken op eigen kracht mislukte. V*arevrtJ!&Ë&j?''r Trekkers hebben moeite met het werk op de natte akkers. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor veel boe ren is het moeilijk oogsten door de grote hoeveelheid re gen van de afgelopen weken. Het is in deze periode geen uit zondering dat een trekker muurvast komt te zitten in de modder. Zo extreem nat als het in het najaar van 1998 was, is het nu beslist niet, maar zorgen over het verdere veiioop van de oogst en over de opbrengsten zijn er zeker wel. Volgens voorzitter P. de Koeij- er van Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) zijn de om standigheden in de regio ove rigens nog wat gunstiger dan op veel plaatsen elders in Zee land en in de rest van Neder land. ,Er zitten nog maar spo radisch aardappelen in de grond. Maar ja, je zult het maar wezen", zegt De Koeijer. Hij acht een snelle omslag naar vriezend weer in deze pe riode niet uitgesloten en in dat geval zijn de nog niet geoogste aardappelen vrijwel verloren. Omdat het om individuele ge vallen gaat, zit een schadever goeding er niet in, volgens de ASD-voorzitter. De bietenoogst levert nog niet foto Marijke Folkertsma zoveel problemen op. De Koeijer meent dat de grond nog redelijk dragend is. Dat wil zeggen dat de meeste land bouwmachines nog niet voortdurend wegzakken in de klei. Incidenteel kan het ech ter weieens misgaan. Volgens De Koeijer kan knol selderij op dit moment nog re delijk worden geoogst, maar moeizamer gaat dat met wit lof en winterpeen omdat die dieper in de grond zitten. Door het extreem natte najaar zijn er op Schouwen-Duive- land ook nog niet veel lande rijen geploegd en is er slechts weinig wintertarwe gezaaid. De Brasserie! Italiaans groenteschoteltje (vegetarisch) ƒ13,50 Hongaarse goulash met rijst ƒ17,50 Fazant met witloof ƒ21,50 zaterdag 2 december 14.30 - 16.30 uur De Niro pop-rock zondag 3 december 13.00- 17.00 uur koopzondag GOES - Een woningbrand dins dag in een pand aan het Kamil lepad in Goes heeft geleid tot de ontdekking van een wietkweke- «j- Van de brand, die op zolder is begonnen, kwam iets over half zes 's middags melding binnen bij de Goese brandweer. Op de zolder van de woning troffen brandweer en politie tussen de driehonderdvijftig en vierhon derd wietplanten aan. De stroom bleek illegaal afgetapt. De politie ziet oververhitting daarom als mogelijke oorzaak van de brand. De brandweer, die de brand als klein typeerde, rukte uit met tankautospuit en ladderauto. In de woning was ten tijde van de brand niemand aanwezig. De restanten van de planten en lampen zijn in beslag genomen. Onderzoek naar de bewoner van de woning is nog gaande. Er is nog niemand aan gehouden. Oud-inwoner wil geld zien voor ontnomen woongenot' Pierre Wind| vertelt en laat u proeven vanaf zondag 3 december Kunsthandel De Directiekamer dc Winkel KERY Beeld &Geluid door René Hoonhorst AXEL - Johannes Baank senior is verhuisd naar het landelijke Ureterp in Friesland, vlak tegen de grens met Groningen. Hij heeft 'het gevecht met de ge meente Axel verloren', geeft hij ruiterlijk toe. „Voorlopig dan, want het gemeentebestuur is nog niet van Baank af. Ik zal te rugslaan via de rechtbank, zo wel civiel- als strafrechtelijk", verzekert de oud-Amsterdam- Het Axelse gemeentebestuur zal nog merken dat Baank geen moderne Don Quichotte is, die volkomen kansloos tegen on draaglijk verkeerslawaai in de Kerkdreef vocht. Hij legde al een claim van 25 mille bij de ge meente vanwege (tevergeefs ge nomen) maatregelen tegen het verkeerslawaai, verhuis- en in richtingskosten en 'mentale schade'. Dat bedrag kan nog flink oplopen als door het voor bij denderende verkeer schade aan het te verkopen huis- en winkelpand aan de Kerkdreef wordt geconstateerd, of als de opbrengst van het pand veel minder is dan het bedrag dat Baank en zijn vrouw vorig jaar betaalden. Onrecht Johannes Baank ziet er met zijn dunne, wilde haardos, geiten- sikje en priemende ogen voor Johannes Baank: „Ze zullen nog zien dat Don Quichotte in een bullterriër kan veranderen." foto Charles Strijd sommigen uit als een kruising tussen de in de jaren zeventig befaamde tovenaar Catweazle en een geiten-wollensokkenac- tivist. Maar als Baank (67) meent dat hem om-echt is gedaan, zal de wereld het weten. Helemaal als hij zijn gelijk overduidelijk en 'met de wet in de hand' kan aan tonen. De gemeente kan zich niet verschuilen achter over macht. De politie moet welis waar controleren dat vrachtwa gens en bussen niet 's nachts door de Kerkdreef denderen en moet opgevoerde brommers van de straat halen, maar de ge meente dient er voor te zorgen dat de controles plaatsvinden. Daarnaast is het, vindt Baank, te gek voor woorden dat Axel nog minstens twee jaar wacht met het instellen van een 30-ki- lometerregime in de Kerkdreef en de overige straten die de doorgaande verbindingsroute vormen. Als jurist in spe, hij studeert be stuursrecht aan de Open Uni versiteit, weet Baank bijna ze ker dat de rechter niet om zijn argumenten heen kan. „Je weet nooit voor honderd procent zeker hoe de uitspraak van een rechter zal luiden. Be halve met bestaande jurispru dentie houdt zo'n functionaris rekening met het belang van de gemeenschap en daarnaast speelt zijn eigen mening een rol. Maar met mijn studieclubje, en daar zitten wat keien tussen, hebben we toch al een aantal ar gumenten gevonden waar een rechter niet aan voorbij kan gaan." Taalgebruik Baank zegt geen loze dreige menten te uiten. Het is waar dat hij begin dit jaar ook gerechte lijke stappen wilde ondernemen tegen toenmalig burgemeester W. de Graaf en WD-raadslid P. Apers. Zij hadden in een raads vergadering laten weten dat hij onwelvoeglijk taalgebruik be zigde (De Graaf) en maar beter terug kon gaan naar de Rand stad (Apers). „Ik wilde hen eerst aanklagen, maar heb na overleg met het Anti-Discriminatie Bu reau besloten dat het sop de kool niet waard was. Het zijn voor mij gewoon twee heel domme mensen en daarmee is de kous af." Met deze schadeclaim ligt het anders, stelt hij. „De gemeente Axel heeft niet het maximale gedaan om mijn vrouw en mij het woongenot te garanderen waar we recht op hebben. En daarvoor willen wij financiële en juridische genoegdoening. Ik ga desnoods door tot aan de hoogste instantie om mijn recht te halen. Ze zullen nog zien dat Don Quichotte in een bullterriër kan veranderen." Ook de burger moet profiteren. Van der Zaag; „Hij moet van het Internet kunnen halen hoe hoog bijvoorbeeld zijn carport mag zijn, zonder daarvoor naar de gemeente te hoeven. Dat willen we bereiken, al is dat voorlopig nog niet het geval." Hij maakte duidelijk dat een periode van vijf tot tien jaar lang lijkt, maar dat er nog een lange weg te gaan is voordat alle bestemmings plannen op Internet staan. Daarom riep hij de bestuurders op ook aan de slag te gaan. Fel uithalen Gedeputeerde J. van Zwieten (ruimelijke ordening) maakte van de gelegenheid gebruik eens fel uit te halen naar de landelij ke politiek. Hij refereerde hij aan de uitspraken van minister Netelenbos (verkeer), die eerder deze week stelde dat Zeeland te veel ambities koestert. „Zee land heeft misschien het imago dat alle nieuwste ontwikkelin gen aan de provincie vooi-bij gaan. Maar mevrouw Netelen bos, wij werpen onze beschei denheid van ons af. En maakt u zich niet ongerust over de uit breiding van de haven van Rot terdam of de Betuwelijn. Die lo pen door onze projecten echt geen gevaar", sneerde de gede puteerde. „Wij vragen hier in Zeeland niet te veel geld, me vrouw Netelenbos. Het geld wordt hier rendabel besteed, en die tunnel bij Sluiskil verdient zichzelf terug." Knooppunt Ook minister Pronk (VROM) kreeg onder uit de zak; „Zee land en Gent willen samen een nationaal stedelijk knooppunt van hoog niveau vormen. Dat in de pravincie en Gent samen zo'n half miljoen mensen wonen, is natuurlijk niet van belang", zei Van Zwieten. „Als je een ander imago hebt dan de werkelijk heid, heb je een probleem. Maar datiseen probleem dat bij ande ren ligt. Zeeland is allang een provincie waar zaken als eerste plaatsvinden. Ook nu met dit convenant. Daar ben ik trots op", aldus de gedeputeerde. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Tientallen mensen melden zich spontaan aan bij het havenschap Zeeland Seaports en de provincie Zee land om te gaan werken in de Westerschelde Container Ter minal (WCT). Hoewel er offici eel nog geen vacatures zijn, worden de open sollicitaties al wel geregistreerd. Zodra er va catures zijn, zal het Havenschap hen benaderen met de vraag of ze nog beschikbaar zijn. Dat zegt voorzitter D. J. P. Bruinooge van Zeeland Sea ports. De mensen die zich aan melden zijn zowel laag- als hoogopgeleid, werkzoekend, maar zeker niet altijd werkloos. Hessenatie NV de grootste goe derenbehandelaar in de Ant werpse haven en de toekomstige exploitant van de WCT heeft volgens Bruinooge zo'n 800 mensen nodig, waarvan zeker 200 met een HBO of universitai re opleiding. Bij Arbeidsbureaus in de regio Zeeland (waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort) staan bij na 400 mensen ingeschreven als werkzoekende in de CBS be roepsgroep verkeerspersoneel. IJZENDIJKE - Bij een on geval op de N61 is woens dag ter hoogte van IJzen dijke een negentienjarige automobilist gewond ge raakt. De Oostburger x-eed in de richting Schoondij- ke en kwam met een wiel in de berm terecht. Door dat hij krachtig naar links stuurde schoot hij de weg over en belandde in de sloot. Het slachtoffer liep daarbij vermoedelijk een hersenschudding op. Daaronder vallen beroepen die nauw gerelateerd zijn aan transport, logistiek en de haven in het algemeen. Nadex-e analyse door Ax'beidsvoorziening Zee land wijst uit dat bijna de helft Voorbereidend Beroeps Onder wijs heeft gevolgd. Het zijn vooral ex*vax*en, oudere arbeids- krachten (50 tot 59 jaar). Het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening Zeeland stippelt samen met Hessenatie en onder wijsinstellingen een plan uit om de toekomstige vraag naar per soneel op te vangen. Hoe dat plan er uit ziet is nog niet duide lijk. Bekend is wel dat ook woi'dt gedacht aan het opstar ten van nieuwe opleidingen. Hessenatie NV, zoekt zowel hoog als lager opgeleid perso neel, zo stelt Erik d'Hondt, di recteur projecten van Hessena tie. „Hessenatie wil de terminal geleidelijk ontwikkelen. Dus die weirknemers zijn niet alle maal direct in het begin nodig. Het is nog moeilijk in te schat ten hoe we aan de benodigde hoeveelheid mensen moeten ko men. Pendelen Volgens d'Hondt wil het bedrijf veel mensen werven onder de pendelaars. „Er zijn in Zeeland tussen de 11.000 en 13.000 men sen die dagelijks naar de Rand stad of Bi'abant xdjden om te gaan werken. Hessenatie denkt dat daar zeker mensen tussen zitten die op de terminal zouden willen werken." Hessenatie wil geen Vlamingen werven. „We willen geen Antwerpse terminal in Zeeland neerzetten. Hessena tie realiseert zich goed dat de in vulling van het aantal arbeids plaatsen extx-a aandacht nodig heeft. Daarom zijn gesprekken gaande met Arbeidsvoorziening en onderwijsinstellingen." (Advertentie) DOMBURG - De gemeenten aan de Westerschelde maken zich zorgen over het wegvallen van de loodsplicht voor schepen tot 80 meter en - in de toekomst - tot 90 meter. De ongerustheid wordt ingege ven door de vrees dat de zone waarbinnen rekening moet worden gehouden met de gevol gen van een calamiteit op de Westerschelde, door de vex'soe- peling van de loodsplicht groter wordt. Delen van Breskens, Vlissingen en Hansweert liggen nu nog bin nen die zogenaamde risicocon tour. Dat wil zeggen dat de ge volgen van een ernstig ongeluk met een schip op de Wester schelde zich kunnen uitstrek ken tot deze plaatsen. De Borselse wethouder R Vol- laard zei zich voor te kunnen stellen dat de toegenomen vei ligheid van de zeeschepen in het algemeen aanleiding kan zijn de normen voor beloodsing aan te passen. „Maar in het geval van de Westerschelde moet die ver- betex'de veiligheid worden be nut om de risicocontour verder temg te dringen. Zwakke punt Burgemeester G. de Gx-oot van Kapelle viel hem bij. Hij merkte op te hebben begrepen dat de versoepeling van de loodsplicht in technisch opzicht geen px-o- blemen hoeft op te leveren. Het zwakke punt blijft evenwel de menselijke factor. De Taakgroep Westerschelde, waarin de gemeenten Sluis- Aardenburg, Oostburg, Teimeu- zen, Hontenisse, Hulst, Rei- merswaal, Kapelle, Borsele, Vlissingen en Veex*e en de water schappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen samen werken, brengt haar bezorgd heid bij Rijkswatex-staat onder de aandacht. Dat heeft eerderde provincie Zeeland al gedaan. Theatertip Woensdag 13 december De Oude Man en de Zee, Hemmingway. Literair theater van Jonannes Kemkes. Aanvang; 20.00 uur. Entree: 20,- p.p. Theater De Parel, Domburg. Vraag voor een compleet overzicht naar onze theateragenda of kijk op www.partyservicezeeland.nl UUIJJilHIJ Seizoenplaatsen Vakantiepark Zeebad Supervoordelige seizoenplaats van 01/04/2001 tot 01/11/2001 aan de Noordzee met diverse faciliteiten zoals: overdekt zwembad, multi functionele sporthal met tennisbanen en fietsverhuur. Inclusief kampeer plaats, gebruik kampeermiddel tot max. 6 personen, elektra, 1 auto, kabel tv, waterverbruik, toegang overdekt zwembad. Exclusief toeristenbelasting, waar- j borgsom en evt. voorkeurskosten. I Speciale aanbieding 2.250,-. RESERVEER SNEL, VOL VOL! Vokènli», wonen vrij» lijd -1 Markt 65c, 4331 LK Middelburg id 0118 -674300 Die kleine meid van bijna drie begint al aardig te pra ten en onder de indruk van Sinterklaas te raken. Zwarte Piet noemt ze 'zwarte Kapiet' en ze is er doodsbe nauwd van. Hoewel ze erg jong is, en nog nauwelijks Sinterklaas be wust heeft meegemaakt, weet ze al donders goed waar het om gaat, en zingt uit volle borst: „Sinterklaasje kom maar binnen met je Knexx De leukste in uw omgeving l«IIIUJMI:l>lllll Nieuwjaarsbrunch entree zwemparadijs Tussen 11,00 en 14.00 uur kunt u terecht voor een uitgebreid warm en koud buffet. Na het buffet kunt u zich heerlijk ontspannen in het zwemparadijs. Prijzen: volwassenen 44,50 p.p., kinderen 5 t/m 12 jaar 32,50 p.p., kinderen t/m 4 jaar gratis. (Prijzen inclusief entree zwemparadijs.) Locaties: Familierestaurant Roompot Beach Resort, De Banjaard, Kamperland, Zeeland Village, Scharendijke, restaurant De Parelvisser, Domburg en Sportcafé, Zeebad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49