Feyenoord viert zege ingetogen PZC NAC even uit de zorgen na winst op pover RBC Smits aanjager Oranje Kafelnikov komt met de schrik vrij Snelwandelschoen wordt verbeterd Voetbalclubs gaan het racecircuit op 16 Mooie avond in Heerenveen Nieuwe koploper verslaat Sparta in magere stadsderby Uruguayaanse spelers in de cel Rugbyers met 10-100 ten onder Salt Lake City hakt vloer uit schaatsbaan PvdA-Kamerlid wil olympische status kaatsen Tennissers zien Felius niet zitten als nieuwe coach donderdag 30 november 2000 HEERENVEEN - Dennis de Nooijer beleefde woensdag een mooie avond in Heerenveen. De door blessures geplaagde Souburgse spits, die voor het eerst sinds bijna twee jaar weer voor eigen publiek speelde, maakte na dertien minuten de openingstreffer voor de Friezen in de wedstrijd tegen AZ. De Nooijer (rechts) profiteerde van balverlies van Bosman. Hij onderschepte de bal, troefde verde diger Wijker (links) af en liet vervolgens - met links - ook doelman Timmer kansloos. Het was zijn eerste doelpunt in de eredivisie sinds 25 oktober 1998, toen hij scoorde tegen Sparta. Drie punten leverde de treffer niet op, want in de 71e minuut kwamen de Alkmaarders via topscorer Ne- lisse alsnog langszij: 1-1. foto Cor Mulder/ANP door Gijsbert Spierenburg ROTTERDAM - Ingetogen en bescheiden, zoals het hoorde, vierde Feyenoord gisteravond z'n triomf op Sparta (2-1) en het nieuwe leiderschap in de eredi visie. Voor veel enthousiasme was in de Rotterdamse derby opnieuw geen aanleiding, zeker niet voor de thuisclub met het oog op de cruciale Uefa Cup-re turn, volgende week dinsdag in Stuttgart. Zelden was de Rotterdamse broederstrijd van zo'n bedenke lijk peil als gisteren. De trainer van Feyenoord, Van Marwijk, had er geen moeite mee dat toe te geven. ,,Het was geen top en misschien was de overwinning zelfs een tikje geflatteerd." Voor het eerst sinds hij dit sei zoen de leiding heeft in de Kuip had de trainer tegen Sparta van meet af aan de indruk dat het niet goed zou aflopen; ondanks de 1-0-voorsprong al in de vijf de minuut na een eigen doelpunt van Kayis. ,,Ik dacht: het is van avond voor het eerst dat we te veel kansen creëren en we er te weinig afmaken. Ik heb het aan tal kansen niet bijgehouden, maar met name in de eerste helft hebben we onszelf enorm te kortgedaan." Blunderend Tot de laatste minuut moest Van Marwijk nog de adem inhouden voor de gelijkmaker. Onmiddel lijk na de tweede treffer van Paauwe (2-0) in de 75e minuut reageerde Elkhattabi met een fraaie lob over de blunderende Dudek (2-1). Vooral Elkhattabi hield Feyenoord in een wurg greep. „Door hem was Sparta van onze sportredactie LISSABON - Jefgeni Kafelni kov heeft woensdag in zijn ope ningsduel bij de ATP Masters Cup veerkracht getoond. De Russische tennisser kwam tegen Magnus Norman een set (4-6) en een break achter, maar knokte zich toch nog vaardig voorbij de Zweed: 7-5 6-1. De olympisch kampioen schaarde zich met die zege in de groene groep naast de Ameri kaan André Agassi. Kafelnikov was met één bedoeling naar Lis sabon, waar de beste acht spe lers van het seizoen 9,6 miljoen gulden mogen verdelen, geko men: zich niet helemaal door landgenoot Marat Safin in de schaduw laten stellen. Kafelnikov begon zwak tegen Norman, verliezend finalist op Roland Garros. Hij verloor zijn opslag tweemaal en na minder dan drie kwartier mocht de van onze sportredactie LAUSANNE - De internationa le atletiekfederatie IAAF wil een 'intelligente' snelwandel schoen introduceren. De schoen geeft een waarschuwingssig naal als een atleet beide voeten van de grond heeft, hetgeen ver boden is. Mogelijk wordt de schoen al tijdens het WK in 2001 gebruikt. MONTEVIDEO - Negen spelers van Penarol en Nacional drei gen de beslissende wedstrijden om het kampioenschap van Uruguay te missen. Ze zitten nog altijd in de cel. De voetballers werden zondag direct opgesloten na een massa le vechtpartij tijdens de beladen derby tussen Penarol en Nacio nal (1-1). Zes spelers van Penarol en drie van Nacional verblijven sinds dien in de gevangenis van Mon tevideo. Ook coach Julio Ribas van Penarol zit achter de tralies. Volgens de media komen ze niet voor 10 december op borgtocht vrij.RTR voortdurend dreigend", aldus Van Marwijk, die zijn spelers een compliment maakte voor hun tomeloze inzet. In de laatste twee wedstrijden, tegen Stuttgart (2-2) en Willem II (1-0), maakte Feyenoord een vermoeide indruk. Vooral de aanval oogde flets en onzeker. Van Marwijk had dat ook ge hoord en gelezen, zei hij. „Het spel was niet fris. Ik las dat het met ons drukke programma te maken moest hebben. Ik ben het eerder eens met de mening van Van Hanegem, dat het een men tale kwestie is. Vermoeidheid zit vaak in het hoofd. Vandaag heb ben we bewezen dat het, on danks al die blessures en de vele wedstrijden, toch kan." Het gebrek aan schotkracht was opnieuw de grootste tekortko ming van de ploeg, die volgende Zweed voor de eerste set serve ren. Dat was geen probleem. Toen Norman in de zevende game van de tweede set opnieuw brak, leek de missie van Kafel nikov een hopeloze. Niets was minder waar. Kafel nikov herstelde het evenwicht onmiddellijk en putte daaruit zoveel inspiratie dat Norman er in het verdere verloop nauwe lijks meer aan te pas kwam. De Zweed kreeg nog even kansen, maar toen hij vier breakpunten miste, brak zijn verweer. „Toen ik in de viei'de set terugkwam tot 4-4 wist ik dat ik hem te pak ken had", zei Kafelnikov. Pete Sampras heeft zijn kansen op de halve finale behouden. De Amerikaan won zijn tweede duel in de rode groep. Hij ver sloeg de Spanjaard Alex Corret- jamet 7-6 7-5. Sampras had zijn eerste duel van de Australiër Hewitt verloren. Hewitt verloor woensdagavond met tweemaal 6-4 van Marat Safin. ANP/RTR „Het is de bedoeling dat we met deze nieuwe techniek proble men rond diskwalificaties, zo als die op de Spelen in Sydney, voorgoed vaarwel kunnen zeg gen", aldus woordvoerder Rei- nieri. In Australië werd de Mexicaan Segura uitgesloten, meer dan een kwartier nadat hij zijn ereronde voor zijn winst op de vijftig kilometer snelwande len had beëindigd. De intelligente schoen komt uit de koker van de Canadees Fur long. Een capsule met een detec tor van negentig gram wordt aan beide schoenen vastge maakt. De detectoren staan met elkaar in verbinding en regi streren onmiddellijk ieder ver lies van contact met de onder grond. Na iedere overtreding volgt een signaal. Bij meerdere signalen wordt de zondaar uit gesloten. Invoering van het systeem zou de rol van de jury inperken. Nu doen zich vaak rare situaties voor, omdat de hoofdjuxy moet wachten op rapporten van de baanjuryleden. Atleten die den ken te hebben gewonnen, krij gen niet zelden later te horen dat ze zijn gediskwalificeerd. De snelwandelcommissie buigt zich in februari over de schoen. RTR De Bosniër Ovcina is Rik Smits (nummer 15) te snel af onder de basket. foto Marcel Antonisse/ANP door Ruud Ramler DEN BOSCH - De Nederlandse basketballers zijn nog twee overwinningen verwijderd van het Europees kampioenschap, volgend jaar in Turkije. Als Oranje voor het eerst sinds 1987 het EK haalt, dan is dat louter en alleen de ver dienste van Rik Smits. Met Raoul Heinen was de 'Dunking Dutchman' uit Indiana gister avond tegen Bosnië Herzegovina voor de derde keer in successie de aanjager van een gretig Oranje: 73-56. Het voelde, zei bondscoach Maarten van Gent, alsof hij de Los Angeles Lakers coachte. Met die vergelijking met de NBA-kampioen be doelde hij maar te zeggen hoe groot het verschil is als er een grote man onder het bord staat. De Lakers hebben Shaquille O'Neal, Nederland heeft Rik Smits, voormalig topcenter in de, profcompetitie. Dat betekende een 2 meter en 24 centimeter groot probleem voor Bosnië, waarop geen af doend antwoord kon worden gevonden. Smits, goed voor 21 punten, 9 rebounds en 3 geblokte schoten, maakte gisteravond het verschil. Met name in het laatste kwart toen de tegenstander met fysieke wapens van 47-34 was teruggeko men tot 48-44. Smits en de in die fase uiterst koele Heinen (20 punten) loodsten Oranje ech ter door de lastigste periode. De belangrijkste vraag is nu hoe het in januari als de laatste twee beslissende kwalificatie wedstrijden worden gespeeld tegen Bulgarije en Finland, verder gaat. Dat is ook voor Van Gent gissen. Raoul Heinen doet zeker niet mee. De spelverdeler van Amsterdam gaat een Ame rikaans avontuur tegemoet. Rik Smits, die zich ook gisteravond met opvallend veel plezier over het veld bewoog, liet in het midden of hij er straks nog twee keer bij zal zijn. „Ik blijf in ieder geval doortrainen en kijk tegen die tijd wel hoe ik me voel. Het spelen was heel leuk, net als de kennismaking met nieuwe spelers. Maar het lange wachten tussen de wedstrijden door was saai." GPD week in Stuttgart per se moet winnen. De teruggekeerde Ka- lou, Tomasson en Jochemsen konden zich dat aanrekenen. Maar ze werkten hard, tot ze er bij neervielen. Van Leonardo kon dat niet worden gezegd. De over het paard getilde Brazili aan struikelde bij voortduring over zijn eigen benen. Hij was vrijwel uitsluitend op eigen glo rie uit, een karaktertrek die soms ook bij Kalou te ontdek ken viel. Op Elkhattabi, topscorer met twaalf treffers, en Monteiro na had Sparta weinig te bieden. Voor de Kasteel-club van de Schouwse trainer Dolf Roks breken zware tijden aan. Tien punten uit veertien wedstrijden zijn een schamel totaal. De pres tatie van gisteravond wijst niet bepaald op een snelle omme keer. GPD van onze sportredactie ROOSENDAAL - Na een maand vol kommer en kwel kon Henk ten Cate woensdag in Roosendaal eindelijk weer eens glimlachen. Het spel van NAC, door de trainer de laatste weken omschreven als een parodie op voetbal, was nog niet impone rend, maar goed genoeg om RBC met zuinige cijfers (0-1) te ver slaan. RBC-trainer Maaskant hoopt voor de winterstop vijftien pun ten te bezitten. Dat wordt een haast onmogelijke klus: zijn ploeg moet daarvoor de twee resterende wedstrijden, thuis tegen Heerenveen en FC Twen te, winnen. Gezien het spel van woensdag tegen NAC lijkt het verstandig de doelstelling' bij te stellen. RBC won in het nieuwe stadion de eerste twee duels. Roda toon de zaterdag (0-4) al aan dat myt hevorming rond die ongeslagen status voorbarig was. NAC deed dat nog eens dunnetjes over. De Bredanaars hadden vanaf de eerste minuut, voor wat het waard was, het betere van het spel. In de beginfase was Sergio een keer dicht bij een treffer. De pass kwam van Stewart, die nog voor rust met een knieblessure naar de kant moest. Hetzelfde overkwam RBC-verdediger Kuiper al na achttien minuten. Nerveus De nerveus ogende doelman Dijkstra werd door NAC rede lijk ontzien. Doomernik en Si mons mikten niet goed, Feher schoot precies in de armen van de doelman die tegen Roda zo mallotig oogde. Aan de treffer van NAC had Dijkstra geen schuld. Uit een corner van Schreuder kopte Engelaar de bal net voor rust door richting Penders. De voormalig RBC'er schoot van dichtbij in. RBC had voor rust slechts een maal NAC-keeper Babos op de proef gesteld. De Hongaar ver werkte een knappe inzet van Cales tot corner. Ook in de twee de helft bleef Babos, iets vaker getest, de rust zelve. Een voorzet van Brunswijk werd knap ver werkt, een kopbal van Helle- mons klemvast gepakt. Aan de andere kant redde Cales op de lijn, na een kopbal van de op nieuw mee opgerukte Penders. Het offensief je van RBC, met de twijfelgevallen Veldman en Vos gewoon in de basis, ebde lang zaam weg. Omdat NAC, met de falende Simons, er voorin ook weinig van bakte, bleef de West- Brabantse derby in ieder geval tot het einde spannend. Dat mocht het team van Ten Cate zich aanrekenen. ANP AMSTERDAM - Het Ne derlands rugbyteam is woensdagavond verplet terd door een Zuid-Afri kaanse selectie van spe lers onder 23 jaar. Na een ruststand van 3-43 kwam het einde voor Oranje bij 10-100. De faam was de Zuid- Afrikanen vooruit ge sneld. Ruim 3500 liefheb bers, ongekend veel, had den de weg gevonden naar het rugbycentrum in Am sterdam om de jonge Springbokken een show te zien opvoeren. Ze wer den niet teleurgesteld. Met flitsend spel, prachti ge passeerbewegingen en een feilloze balbeheersing overklasten de Zuid-Afri kanen Nederland volko men. Het fatale honderdste punt viel enkele seconden voor het einde. Bij de be zoekers waren Jantjes en Hall topscorer met ieder 20 punten. Het hardwex-- kende Nederlandse vijf tiental stelde daar in de eerste helft een rake pe naltykick van Nagtegaal tegenover. Na rust maakte Staars een luid bejubelde try. Nagtegaal benutte de coxiversie. ANP DEN HAAG - De organisatie van het WK afstanden in Salt Lake City, dat van 9 tot en met 11 maart wordt gehouden, kampt opnieuw met grote pro blemen. De betonnen fundering van de ijsbaan moet worden uit gehakt en opnieuw worden ge stort. Eerder in het jaar kwam het dak van de olympische schaatshal al naar beneden. Het is onzeker of het WK afstan den over drie maanden, minder dan een jaar voor de Winterspe len, in Salt Lake City kunnen worden gehouden. Schaats wedstrijden die in januai'i op het programma stonden zijn al verplaatst naar ijsbanen in na burige staten van Utah. Het WK zal mogelijk uitwijken naar Milwaukee of Calgary in dien de betonnen vioer, waarin oneffenheden zijn aangeti'offen, niet op tijd gereed is. Het Olym pisch Comité in Salt Lake City, dat 'de beste schaatsers van de wereld het beste ijs wil bieden', besloot daarop tot de ingrijpen de reparatie. Het dunne laagje ijs kan pas na het uithardingsproces op de betonnen vloer woi'den ge maakt. GPD DEN HAAG - Kaatsen als olym pische sport. Als het aan PvdA'er Middel ligt dan komt het ervan. „De meest vreemdsoortige be zigheden worden tot olympisch niveau verheven. Waarom maakt Nederland zich niet sterk voor een olympische status van populaire volksspoiden als kaatsen?" vroeg Middel zich woensdag in de Tweede Kamer af tijdens het debat over de be groting van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Of voor spor- ten als touwtrekken en pols- stokverspringen. NOCNSF heeft de neiging steun aan dit sooxd niet-olympische sporten te beknotten. „Dat voorbeeld verdient geen navolging", aldus Middel. Touwtrekken stond overigens in 1912 (Stockholm) en 1920 (Ant werpen) echt op de olympische agenda. In dat laatste jaar ver- overde een Nederlands achttal zilver. Het goud ging naar Groot-Brit- tannië. Vanaf 1924 wordt niet meer op olympisch niveau touwgetrokken. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De Nederland se topclubs gaan hun naam aan de autosport verbinden. Feye noord en Vitesse hebben met in- tiatiefnemer Premier 1 Racing een akkoord bereikt. Het Engel se bedrijf verwacht binnen tien dagen de contracten met Ajax en PSV af te ronden. Woordvoerder Robin Webb heeft dit verklaard. De wed strijden met bolides, die gelijke nis vertonen met de wagens uit de Formule I, moeten in april 2002 beginnen. De bolides van de clubs moeten een nieuw race circuit gaan vormen naast de Formule I. De auto's krijgen met het beeldmex'k en de kleuren de uitstraling van de diverse ver enigingen en zullen gelijkwaar dig van kwaliteit zijn. De wed strijden, die worden verreden op de circuits van de Grands Prix in de Formule I, zullen gaan over twee manches van honderd mijl zonder pitsstops. De autocoureurs die de bolides gaan besturen, moeten uit het land van de club komen. „We zullen de rijders contracteren", zei Webb. „Maar de clubs heb ben bij hun aanstelling het laat ste woord." Het nieuwe circuit is een initia tief van Collin Sullivan. Hij heeft een passie voor voetbal en autospoxd. Nadat een poging het circuit van Silverstone op te ko pen was mislukt, kwam hij tot het idee beide sporten te combi neren. Hij heeft steun gekregen van de internationale auto- sportfederatie FIA. Hij inves teert meer dan honderd miljoen dollar in het project. De clubs kunnen rekenen op een winst van in elk geval één miljoen dol lar per jaar. Webb: „De verwachting is dat dit bedrag hoger zal uitvallen. Dat is ook afhankelijk van de merchandising en de prestaties van de rijders." Ranglijst Bij de benadering van de teams heeft Premier 1 Racing zich ge- basseerd op de Uefa-ranglijst van achttien maanden terug. De eex'ste zes van deze ranking mo gen vier teams laten starten. De ze landen zijn Spanje, Italië, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Nedeiiand. Naast Feyenoord en Vitesse hebben onder meer ook het Italiaanse Inter, AC Mi lan, het Spaanse Barcelona, Real Madrid en het Engelse Manchester United een inten tieverklaring afgesloten. Volgens marketingmanager Woerts van Feyenoord is het voor de toekomst van de club belangrijk zich ook op andere activiteiten te richten. „Door het autoracen zijn we twaalf maanden per jaar in beeld. De wedstrijden concentreren zich vooral in de voetballoze pexio- de. Premier 1 Racing heeft uit voerig onderzoek gedaan naar een verband tussen aanhangers van het voetbal en de Formule I. Dat loopt in elkaar over. Daar om verwachten we enthousias me van onze fans voor de auto races." Voordelen Vitesse vexwacht dat de deelna me een positieve uitstx-aling zal hebben op de club en de spon sors. „Het is mooi dat we ge vraagd zijn in het interessante rijtje van clubs", aldus woord voerder Huizinga. „Het kost ons niks en we zien er behoorlijk wat voordelen in. We kunnen de club promoten, er zijn financië le doelstellingen aan verbonden en het kan op termijn interes sant zijn voor de sponsors. We zullen de komende tijd betrok ken zijn bij de verdere uitwer king van de plannen." ANP AMERSFOORT - De Neder landse tennissers hebben het voorstel van de KNLTB over een nieuwe captain voor het Davis Cup-team afgewezen. De bond wilde de voormalige Vlissinger Hans Felius, coach van de vrou- wenploeg, voorlopig aanstellen i als opvolger van Michiel Scha pers, in wie de spelers in sep tember het vertrouwen hebben opgezegd. De voorkeur van Richard Kraji- cek en zijn teamgenoten gaat uit naar Tjerk Bogtstra. De KNLTB sprak woensdagavond met de oud-trainer van Jan Siemei'ink, Een akkoord werd niet bei-eikt en de KNLTB maakte ook nog geen vervolgafspraak met Bogtstra. Paul Haarhuis moet de defini tieve opvolger van Schapers wox'den. De Eindhovenaar ziet een functie als Davis Cup-cap tain zitten, maar wil volgend jaar zelf nog meespelen in de wedstrijden in de wex-eldgroep. Nederland treedt in februari aan tegen Spanje. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48