Overlast straaljagers onopgelost 21 I95 l PZC Boerenboscamping op proef Sollicitanten in de rij voor containerterminal Grolsch HerFstbok, 43.95I21 "117.95I21 9.95l 895 ir KOOP NU ALVAST UW CHAMPAGNE VOORDELIG IN ,20 Boven Schouwse Westhoek Koffieochtend over geloof en moederschap u*Ci,^ATiEB0ERDERIJ VAN LANGERAAD 'FORELLEN VISVIJVER Miniatuur stoomtrein Geen lange wachtlijst op Schouwen voor indicatie zorgaanvraag Radio 538 Schooltour op Buys Ballot Aanrijding 3 i x v Parkeervakken krijgen afbakening Waterschap verdeeld over stijging belasting g j het Bier van de Herfst. donderdag 30 november 2000 door Marqreet van den Broek NIEUW-HAAMSTEDE - De Koninklijke Luchtmacht ziet geen mogelijkheden om de ge luidsoverlast van laagvliegende straaljagers in de Westhoek te beperken. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft onlangs op maatregelen aangedrongen naar aanleiding van klachten van bewoners van Nieuw- Haamstede. Tijdens een kernbezoek van het college aan de dorpsraad van Burgh-Haamstede werden bur gemeester en wethouders ge confronteerd met klachten over vliegbewegingen van de lucht macht boven de Westhoek. Spe cifiek werden twee dagen in september genoemd waarop in de middaguren zeer frequent en zeer laag over Nieuw-Haamste- MIDDELBURG - De EO houdt woensdag 13 december een kof fieochtend in de Middelburgse Stadsschouwburg. Jacoleen Lieve presenteert de koffieoch tend, de muziek wordt verzorgd door Frannic Vink en Peter van Essen (piano en viool). Tjitske Lemstra spreekt over het thema 'Daar ben je moeder voor'. Hierbij zal zij het onder andere hebben over dilemma's waarmee moeders in deze tijd te maken hebben. Ook komt aan de orde hoe moeders in prakti sche zin vanuit hun geloof met hun kinderen om kunnen gaan. Er is een boekentafel aanwezig en er is kinderoppas voorhan den. De EO-ochtend duurt van 9.15 tot 11.15 uur. de werd gevlogen. „Vooral ou dere mensen, zo hebben wij be grepen, zijn met de ervaringen vanuit de oorlog in het achter hoofd, erg onrustig geworden. Zij vragen zich af of het nu echt nodig is dat er op deze manier wordt geoefend", schrijven Burgemeester en Wethouders in oktober in een brief aan de Vliegbasis Woensdrecht. In de zelfde brief dringt het college aan op een andere vormgeving van de oefeningen, bij voorkeur op een andere locatie. „De ma nier zoals het nu gebeurt, leidt tot overlast en onrust." Den Haag De vliegbasis heeft de klachten doorgespeeld, omdat de ge noemde overlast niet veroor zaakt is door vliegtuigen uit Woensdrecht. De brief van B en W is uiteindelijk bij de sectie Geluidhinder, Zonering en Rapportering in Den Haag be land. Die heeft deze week een schriftelijke reactie verzonden naar de gemeente Schouwen- Duiveland, Op het gemeentehuis is deze re actie nog niet verwerkt door cle betrokken afdeling. P. Luijen- dijk, woordvoerder bij de Koninklijke Landmacht kan al vast melden dat het niet moge lijk is om aan de wensen van de gemeente Schouwen-Duive- land tegemoet te komen. „Er wordt op die plek regelmatig ge oefend met vliegtuigen van ver schillende bases. Soms vliegen er toestellen uit Volkel, Leeu warden, noem maar op. Soms zijn er ook Belgische toestellen te signaleren." Uitwijken naar een vergelijkba re, andere locatie is uit veilig heids- en milieuoverwegingen binnen Nederland nauwelijks mogelijk, stelt Luijendijk. „Bo vendien komt het niet vaak voor. Deze oefeningen vinden slechts incidenteel plaats." Familiecamping' Het ziet er naar uit dat de familie Van Langeraad een boerenboscampingin Kerkwerve mag realiseren. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland staat positief tegenover de aanleg van een boe renboscamping in Kerkwerve. Die mede deling deed wethouder C. Veerhoek woensdagavond in de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken (ROEZ). Met de wetenschap dat er in de toekomst dus kansen zijn voor nadere ontwikkeling van zijn plannen, moet initiatiefnemer P. van Langeraad het voorlopig doen. Voors hands is er nog steeds geen zicht op hoe lang het nog gaat duren voord at er werke lijk procedurele stappen worden gezet door de gemeente. Het plan van Van Lan geraad is niet het enige verzoek dat op af handeling bij de afdeling ruimtelijke or dening ligt te wachtenDe afdeling kan de hoeveelheid werk niet aan met als gevolg dat veel plannenmakers ongeduldig wor den, omdat de gemeente maar niks con creets van zich laat horen. Woensdagavond leek een stap in de goede richting gezet te gaan worden met het aangeven van prioriteiten in de ruimtelij ke plannen en verzoeken binnen de com missie ROEZ. Ook dat bleek voor veel be trokkenen op de publieke tribune echter weer ijdele hoop. De omschrijving van het agendapunt was wat ongelukkig. Volgens voorzitter C. J. Geluk ging het niet om het aangeven van prioriteiten, maar simpelweg om een overzicht van de be langrijkste werkzaamheden op de afde ling ruimtelijke ordening; Zij stelde de commissieleden voor er geen inhoudelij ke discussie over te voeren. Wethouder Veerhoek voegde daaraan toe dat het col lege op 19 december de problematiek bij de afdeling bespreekt en dat de zaak op 10 januari wederom in de commissie ROEZ aan de orde komt. Lijntje „Het is niet best als zaken meer dan vijf jaar op de plank blijven liggen. Dan is er capaciteitsvergroting nodig op die afde ling", stelde voorzitter P. de Koeijer van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) vast. Hij maakte gebruik van het spreek recht om de commissieleden ervan te doordringen dat inwoners niet eindeloos aan het lijntje gehouden mogen worden. Volgens hem wijst de praktijk uit dat de gemeente voor recreatieve voorzieningen weieens wat meer haast wil maken. De procedures stokken vooral als er voor de betrokkenen belangrijke bedrijfsecono mische zaken geregeld moeten worden. „Dat is slopend en zo kun je niet met men sen omgaan", vond De Koeijer. Hij kreeg daarin bijval van commissielid H. Coomans. Al kon die ook niet veel meer doen dan constateren dat het een schrij nende situatie is die weieens bedrijven en werkgelegenheid kan gaan kosten. PvdA- 'er W. Renden vond het helemaal niet tot zijn taak behoren om prioriteiten aan te geven. Hij vond dat de commissie pas in actie moet komen als er krediet voor uit breiding van de afdeling wordt gevraagd. P. van der Meide vroeg zich af hoe die ver traging kon ontstaan bij ruimtelijke or dening, terwijl onderzoeksbureau KPMG helemaal geen melding maakt van onder bezetting op deze afdeling. Wethouder Veerhoek volstond met de me dedeling dat het college positief staat te genover een pilotproject voor de boeren boscamping, maar dat over de start nog niks kan worden gezegd. Belanghebben den bij zaken als windmolens en landgoe deren moesten met lege handen naar huis. door Ali Pankow ZIERIKZEE- Op Schouwen- Duiveland is geen sprake van een wachtlijst voor indicaties van aanvragen om toewijzing van thuiszorg of plaatsing in een verpleeg- of verzorgingstehuis. Een recent overzicht toont aan dat alle verzoeken om indicatie binnen redelijke termijnen kun nen worden beoordeeld. De regio vormt daarmee een gunstige verschil met de situatie in de Bevelanden. Het Regio naal Indicatie Orgaan (RIO) dat de aanvragen voor de Ooster- schelderegio beoordeelt, kampt daar wel met een fikse achter stand. Gemeentelijk beleidsambte naar van de afdeling welzijn A. de Wit is voorzichtig met het trekken van conclusies. „We moeten niet over de rug van het indicatieteam in de Bevelanden gaan stellen dat het op Schou wen-Duiveland allemaal veel beter gaat." Hij zegt geen slui tende verklaring te hebben voor het feit dat er geen wachtlijst is weg te werken. Volgens hem heeft het wel te maken met het feit dat het subteam hier soepel kan functioneren. „Het team in de Bevelanden heeft te kampen met langdurige ziekte van me dewerkers en dat kan op een krappe formatie drastische ge volgen hebben." Het RIO voor de Oosterschelde- regio wordt al geruime tijd ge confronteerd met veel meer aanvragen om thuiszorg of plaatsing in een verpleeg- of verzorgingstehuis dan aanvan kelijk verwacht. In plaats van de geschatte vijfduizend aan vragen per jaar, moet het RIO inmiddels zevenduizend toet singen per jaar verrichten. Het subteam op Schouwen-Duive land, ondergebracht in het ge meentehuis in Zierikzee, kreeg in de loop der tij d ook een toen e- mend aantal verzoeken te be oordelen. Tot nu toe heeft dat echter niet tot wachtlijsten ge leid. Grillig beeld Volgens informatie van de lan- delij ke koepel van RIO's laat het patroon van indicatie-aanvra gen landelijk een grillig beeld zien. „Op duizend inwoners blijkt in de ene regio het aantal aanvragen soms tweemaal zo veel dan in een ander gebied. De koepel wil volgend jaar een on derzoek laten doen naar de oor zaken daarvan", zegt De Wit. Hij verwacht voor het subteam Schouwen-Duiveland geen problemen doordat met ingang van volgend jaar ook de aanvra gen voor WVG-voorzieningen door het RIO beoordeeld moe ten worden. „In feite gaat het al leen om het gebruik van ander briefpapier, want de WVG-aan- vragen worden nu door diezelf de mensen geïndiceerd. Alleen gebeurt dat tot nu toe in op dracht van de gemeente en straks door het RIO." GOES - De Radio 538 School tour bezoekt morgen, vrijdag, het Buys Ballot College in Goes. 's Middags presenteert Jeroen Nieuwenhuize zijn programma live vanuit de aula van het schoolgebouw. In de avonduren, tussen 20.00 en 24.00 uur, wordt daar een discoshow gehouden met Radio 538 disc-jockey Bar ry Paf als middelpunt. De alweer voor het derde jaar gehouden Schooltour van Radio 538 trekt acht weken lang langs scholen in Nederland. Volgende week wordt de laatste school, in Enschede, aangedaan. Morgen kunnen vanaf 13.00 uur uitsluitend leerlingen van het- Buys Ballot College in de aula terecht. Nieuwenhuize ont vangt artiesten die live optre den, zoals dj Jose vs G-Spott (13.15 uur), Rockin' Nation 1 (13.45 uur), Sat-R-Day (14.15 uur) en Milk Ink (14.45 uur). Aan de Radio 538-tour is een goed doel gekoppeld, waar iede re school zich op een eigen ma nier voor inzet. De leerlingen van de Goese school hebben on der meer een volleybalnacht ge organiseerd. Ook een deel van de consumpties gaat naar het goede doel, in dit geval Terre des Hommes. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Tientallen mensen melden zich spontaan aan bij het havenschap Zeeland Seaports en de provincie Zee land om te gaan werken in de Westerschelde Container Ter minal (WCT). Hoewel er offici eel nog geen vacatures zijn, worden de open sollicitaties al wel geregistreerd. Zodra er va catures zijn, zal het Havenschap hen benaderen met de vraag of ze nog beschikbaar zijn. Dat zegt voorzitter D. J. P. Bruinooge van Zeeland Sea- KERKWERVE - Op de provin ciale weg in Kerkwerve heeft woensdagochtend rond acht uur een aanrijding plaatsge vonden. Een 27-jarige bestuurder uit Yerseke reed over de provinciale weg in de richting van de Zwaardweg. Hij verloor de macht over het stuur en reed een tegemoetkomende auto van een 33-jarige man uit Schilde (B) in de flank. De bestuurders bleven ongedeerd. ports. De mensen die zich aan melden zijn zowel laag- als hoogopgeleid, werkzoekend, maar zeker niet altijd werkloos. Hessenatie NV de grootste goe derenbehandelaar in de Ant werpse haven en de toekomstige exploitant van de WCT heeft volgens Bruinooge zo'n 800 mensen nodig, waarvan zeker 200 met een HBO of universitai re opleiding. Bij Arbeidsbureaus in de regio Zeeland (waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort) staan bij na 400 mensen ingeschreven als werkzoekende in de CBS be roepsgroep verkeerspersoneel. Daaronder vallen beroepen die nauw gerelateerd zijn aan transport, logistiek en de haven in het algemeen. Nadere analyse door Arbeids voorziening Zeeland wijst uit dat bijna de helft Voorberei dend Beroeps Onderwijs heeft gevolgd.. Het zijn vooral erva ren, oudere arbeidskrachten (50 tot 59 jaar). Het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening Zeeland stippelt samen met Hessenatie en onder wijsinstellingen een plan uit om de toekomstige vraag naar per soneel op te vangen. Hoe dat plan er uit ziet is nog niet duide lijk. Bekend is wel dat ook wordt gedacht aan het opstar ten van nieuwe opleidingen. Hessenatie NV, zoekt zowel hoog als lager opgeleid perso neel, zo stelt Erik d'Hondt, di recteur projecten van Hessena tie. „Hessenatie wil de terminal geleidelijk ontwikkelen. Dus die werknemers zijn niet alle maal direct in het begin nodig. Het is nog moeilijk in te schat ten hoe we aan de benodigde hoeveelheid mensen moeten ko men. Pendelen Volgens d'Hondt wil het bedrijf veel mensen werven onder de pendelaars. „Er zijn in Zeeland tussen de 11.000 en 13.000 men sen die dagelijks naar de Rand stad of Brabant rijden om te gaan werken. Hessenatie denkt dat daar zeker mensen tussen zitten die op de terminal zouden willen werken." Hessenatie wil geen Vlamingen werven. „We willen geen Antwerpse terminal in Zeeland neerzetten. Hessena tie realiseert zich goed dat de in vulling van het aantal arbeids plaatsen extra aandacht nodig heeft. Daarom zijn gesprekken gaande met Arbeidsvoorziening en onderwijsinstellingen." GOES - Op diverse plaatsen in en rond de Goe se binnenstad treft de gemeente momenteel voorbereidingen voor de invoering van het nieuwe parkeersysteem. Het gebied waar ver gunning- en betaald parkeren geldt, wordt uit gebreid, wat de plaatsing van veel extra bor den, parkeermeters en parkeerautomaten vergt. De voorzieningen daarvoor, zoals de palen waaraan de borden komen, worden nu alvast geplaatst. Verder worden met lijnen of een rij witte klinkers her en der parkeervakken afge bakend. De bedoeling is dat het nieuwe systeem, waar bij bewonersvergunningen voor een groter ge bied geldig worden, op 1 januari van kracht wordt. De afspraak is dat dan wel het nieuwe (gratis) parkeerterrein bij het Stationspark ge reed moet zijn. Hoewel met de aanleg nog altijd niet is begonnen, blijft de gemeente uitgaan van 1 januari als startdatum. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De plannen voor een forse verhoging van de water schapsbelasting zijn onaan vaardbaar. De hoofdingelanden in de commissie middelen van waterschap Zeeuwse Eilanden lieten daar woensdag geen mis verstand over bestaan. Zij wil len dat het waterschap zijn spaargeld aanspreekt om de verhoging op z'n minst te mati gen. Het dagelijks bestuur wil vol gend jaar alle tarieven met 3,7 tot 4,5 procent verhogen. Dat is op zich een normale stijging, maar in de categorie 'gebouwd' vallen de uiteindelijke aansla gen waarschijnlijk enkele tien tallen procenten hoger uit. Dat komt doordat die belasting is gebaseerd op de getaxeerde waarde van het onroerend goed. Volgend jaar gelden de'nieuwe taxatiewaarden, die veel hoger liggen dan de waarden die de af gelopen vier jaar golden. Gemeenten hebben daarop ge reageerd door het tarief dusda nig te verlagen, dat de uiteinde lijke opbrengst gelijk blijft. Het dagelijks bestuur van het wa terschap wil daar in 2001 niet aan beginnen, omdat zij de enorme kosten van de vorige taxatieronde nog moet verreke nen. De financieel specialisten in het algemeen bestuur van het wa terschap keerden zich tegen de plannen. Zij vonden het 'princi pieel onjuist' dat eigenaren van onroerend goed een dubbele verhoging voor hun kiezen krij gen: een verhoging van het ta rief (van 3,55 naar 3,68 gulden per 5000 gulden getaxeerde waarde) en de waardestijging van het onroerend goed. Daardoor gaat de aanslag die burgers in de bus krijgen, met enkele tientallen procenten omhoog. „Exorbitant en onaan vaardbaar", oordeelde C. J. Di- eleman. De andere hoofdinge landen onderstreepten zijn woorden. A. M. M. van Haperen en G. R. Heerebout vonden de zaak des te kwalijker omdat de reserves van het waterschap ruim boven de afgesproken om vang liggen. Er is dus geld ge noeg om de gevolgen van de waardestijging op te vangen. Dagelijks bestuurder J. Hoek man rekende de commissie voor dat het waterschap over de vori ge taxatieronde nog zeker vijf miljoen gulden moet betalen en daarom zijn in 2001 extra in komsten nodig. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden beslist maandag 11 december over de begroting 2001, waar de nieuwe tarieven onderdeel van zijn. Korte Kerkstraat 8, Goes, Telefoon 0113 -21 61 19 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Plein 1940 10-12, Middelburg, tel. 0118 - 61 27 69 GROLSCH GEEF ELK JAARGFIJDE ZIJN EIGEN BIER. fl SIXPACK AANBIEDINGEN GELDIG VAN 30 NOVEMBER T/M 13 DECEMBER COURyOlSIER DISAR0NN0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42