Snellere busverbinding ziekenhuis PZC Schouwen weert varkensbaronnen PZC Kinderen van OBS De Klimop planten iep voor groenste dorp Gemeente betaalt niet voor herstel betonrot Werkgroep wijst minima de weg naar Sociale Dienst Kledingcontainer in trek bij asielzoekers 19 Reizigers vanuit Zierikzee krijgen betere aansluiting in Goes Korenconcert in Haamstede Gemeentesecretaris wil bedenktijd J. van Schengenschool veilig Kerstbonus voor Kapelse minima Lubbers reikt Dow Energieprijs uit Opeis in trek bij dievengilde KORTING op alle GEUREN DE HELE MAAND DECEMBER donderdag 30 november 2000 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Vervoersmaat schappij Connexxion gaat de dienstregeling zodanig aanpas sen dat de wachttijden voor pas sagiers die vanuit Zierikzee naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes reizen, drastisch worden bekort. De maatregelen zijn genomen na herhaalde ver zoeken van onder meer de Schouwse Seniorenraad. De vertrektijd van de bus die vanaf het station in Goes naar het Oosterscheldeziekenhuis rijdt, is niet afgestemd op de aankomsttijd van lijn 132 uit Zierikzee. Het gevolg is dat rei zigers vanuit Schouwen-Duive- land lang moeten wachten op hun aansluiting. Afhankelijk van het tijdstip varieert de wachttijd van een half uur tot drie kwartier. Daarbij komt dat de huidige dienstregeling van uit Zierikzee niet optimaal is af gestemd op de bezoektijden van het Oosterscheldeziekenhuis. „Vooral voor ouderen kunnen de lange wacht- en reistijden problemen opleveren", meent J. de Boer, secretaris van de Schouwse Seniorenraad. Een delegatie van dit adviesorgaan ging daarom vorige week om de tafel met R. Oosting, vervoers- architect bij Connexxion. Die kon hen meedelen dat de dienst regeling met ingang van 28 ja nuari zal worden verbeterd. „De wachttijd in Goes is terugge- BURGH-HAAMSTEDE - Het Interkerkelijk Kerkkoor Haam stede geeft vrijdag 8 december een advenstconcert in de plaat selijke Nederlands-hervormde kerk. Aan de uitvoering wordt meegewerkt door De Westhoek zangers (gevormd door de man nen van het gemengd koor Nu met Hope) en het gospelkoor The Message uit Bruinisse. De koren staan onder leiding van respectievelijk Elvira Vos-Si- mons en Lennard Hoekman. Or- ganiste is Jikke Troost-Offrin- ga. Het concert begint om 20.00 uur. bracht naar maximaal een kwartier. Die tijd is nodig om ook de aansluiting voor de treinpassagiers te kunnen ga randeren." De Seniorenraad heeft in het ge sprek ook gepleit voor een direc te verbinding vanuit Zierikzee naar het Oosterscheldezieken huis in Goes. „Het zou fantas tisch zijn als er minstens één keer in de week een bus recht streeks naar het ziekenhuis zou rijden. Dat zou dan bijvoor beeld op zaterdag- of zondag middag kunnen zijn, voor men sen die dan op ziekenbezoek willen." Oosting geeft dit verzoek echter weinig kans. „Het ontbreekt Connexxion daarvoor aan de fi nanciële middelen. We geven er daarom de voorkeur aan de hui dige verbindingen te optimali seren." Gebleken is dat met het Oosterscheldeziekenhuis goede afspraken te maken zijn over al ternatieve bezoektijden, voor mensen die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. „Op die manier kunnen de problemen wellicht al voor een deel worden opgelost", vermoedt Oosting. Hoe de nieuwe dienstregeling er exact uit gaat zien, is op dit mo ment nog niet bekend. Connex xion hoopt binnen afzienbare tijd haar klanten daarover te kunnen informeren. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland zit niet te wachten op Brabantse var- kensbaronnen of op een roze invasie uit welke streek dan ook. De gemeente zoekt daarom naar mogelijkheden om de intensieve veehouderij op het eiland te weren. Over de manier waarop dat moet gebeuren, lopen de meningen nog uiteen. Het college van Burgemeester en Wet houders schermt met het begrip 'mi lieuruimte' in de partiële herziening in tensieve veehouderij van het vooront werp-bestemmingsplan. Agrarisch Schouwen-Duiveland vindt dat een 'onzinnig argument', zo bleek woens dagavond tijdens de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken (ROEZ). ASD-voorzitter P. de Koeijer vreest in dit verband voor nadelige effecten bij uitbreiding van bestaande bedrijven, of bij inpassing van veehouderij in huidi ge landbouwbedrijven. Hij pleitte voor overeenstemming tussen gemeente en provincie dat het begrip 'milieuruimte' ten aanzien van de bestaande agrari sche bedrijven op Schouwen-Duive land flexibel wordt toegepast. De gemeente beweert op basis van die milieuruimte in feite dat er in deze streek al meer mest wordt geprodu ceerd dan de landbouw hier kan ver werken. Ook commissielid J. van den Berge (RPF) lachte wat schamper over deze bewering. „Dan zou elke zak kunstmest die nog wordt gekocht, als milieuvervuiling kunnen worden aan gemerkt." Zonering Ook R. van der Wekken (CDA) zette twijfels bij die milieuruimte. „Als we de roze invasie willen weren, moeten we wel met goede argumenten komen. An ders slaan ze ons er straks zelf mee rond de oren." Ook de toepassing van zone ringen vond geen genade in de ogen van ASD en van sommige commissieleden, omdat dit afhankelijk van de ligging voor het ene bedri j f gunstig kan uitpak ken en voor het andere bedrijf uitbrei dingsmogelijkheden uitsluit. Inspreker H van Dijk van varkensfok kerij Agrigroep in Zierikzee pleitte voor ruimere uitbreidingsmogelijkhe den. Tien procent groei acht hij in de toekomst te weinig om als bedrijf met een oppervlakte van 8240 vierkante meter te kunnen voldoen aan de zoge heten dier-welzijnseisen. De partiële herziening intensieve veehouderij wordt in december ter visie gelegd. In die periode kunnen er schriftelijke re acties over worden ingediend. In die tussentijd start de gemeente het overleg met de provincie over de haalbaarheid van de herziening in het bestemmings plan. ZIERIKZEE - Interim- gemeentesecretaris G. van Hofwegen heeft bedenktijd gevraagd aan de ondernemingsraad van de gemeente Schouwen-Duiveland. Woensdag vond overleg plaats tussen beide partijen over het concept-advies van de OR over de inkrimping van het ambtelijk apparaat met 23 formatieplaatsen. Van Hofwegen heeft aangegeven schrifte lijk op het concept te willen reageren. Hoeveel tijd hij daar voor nodig heeft is niet bekend. De OR heeft besloten niet met haar standpunt naar buiten te treden zolang Van Hofwegen nog niet heeft gereageerd. Ver wacht wordt dat de OR in december of januari met een defini tief advies komt. Dit is bepalend voor het voorstel dat het col lege naar verwachting eind januari aan de gemeenteraad zal doen over het schrappen van banen binnen het ambtelijk ap paraat. HEINKENSZAND - De Jan van Schengenschool in Hein- kenszand krijgt woensdag 6 december het Zeeuws Verkeers- VeiligheidsLabel. De school voldoet ruimschoots aan de cri teria die de commissie van het Regionaal Overlegorgaan Verkeersveiligheid Zeeland, bedenker van het label, stelt. Die criteria betreffen schoolorganisatie, inhoud verkeerslessen, verkeersprojecten, praktische verkeersproefverkeersveilige schoolomgeving en verkeersveilige huis- en schoolroutes als mede de betrokkenheid van de ouders. KAPELLE - De gemeente Kapelle geeft mensen met een mi nimum inkomen een eindejaarsuitkering. De commissie On derwijs en Welzijn heeft dat unaniem besloten op voorstel van wethouder L A. Niewenhuijse. Bij de behandeling van de no titie minimabeleid van de gemeente Kapelle, is het voorstel voor een extraatje meegenomen. Aan alleenstaanden met een minimum-inkomen geeft Kapel le honderd gulden en aan gezinnen een bedrag van 150 gul den. Het geld zal rechtstreeks wordep uitgekeerd omdat de gemeente via de bijstandsadministratie en die van het kwijt- scheldingsbeleid, weet wie op zo'n extraatje recht hebben. Ondanks het feit dat de raad het voorstel niet heeft behan deld, is het college toch met de uitvoering begonnen omdat het geld dan nog voor het einde van het jaar op de rekening van de mensen kan staan. De commissie ging hiermee ak koord. DEN HAAG - Windmolen-ontwerper H. L. Lagerweij, direc teur van Lagerweij De Windmaster in Barneveld, krijgt van daag in Den Haag de Dow Energieprijs 2000 uit handen van oud-premier R. Lubbers. Lagerweij ontvangt de prijs onder meer voor de ontwikkeling van een mini windturbine, die plaatsbaar is op kantoren en flats, maar ook in tuinen. De mini windturbine is geluidsarm en levert voldoende energie voor twee gezinnen. Dow Chemi cals in Terneuzen heeft de Dow Energieprijs in 1985 in het le ven geroepen, nadat het chemieconcern zelf twee jaar eerder de Energiebesparingstrofee van de rijksoverheid in de wacht had gesleept. GOES - Aan de Joachimkade in Goes is in de nacht van dins dag op woensdag een zwarte Opel Kadett gestolen met het kenteken SB-75-ZX. Ook van de Noordweg in Middelburg is een Opel weggenomen. Het betreft hier een goudkleurige As- cona met het kenteken JH-48-NJ. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Huiseigenaren op Schouwen-Duiveland, die te kampen hebben met betonrot in hun woning, kunnen niet reke nen op een tegemoetkoming in de kosten van de gemeente. Het college van B en W heeft er voor gekozen in de op handen zijnde Nota Stedelijke Vernieuwing geen gelden te reserveren voor de aanpak van dit probleem. Het herstel van een 'kwaaitaal- vloer' kost een huiseigenaar gemiddeld rond de twintigdui zend gulden. Deze kosten kun nen niet verhaald worden op de producenten van de betonvloe- ren, Kwaaitaal en Manta, om dat zij inmiddels failliet zijn. De vraag die daarom al tijden speelt is wie voor de schade moet opdraaien. Het ministerie van VROM trok er eerder dit jaar al zijn handen vanaf en schoof de kwestie door naar de gemeenten. Zij kregen de moge lijkheid een fonds voor de aan pak van betonrot op te nemen in het Investeringsbudget Stede lijke Vernieuwing (ISV). REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-maïl: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc, nl e-mail: redactie@pzc.nl Het Schouwse college heeft ech ter besloten het ISV hier niet voor te gebruiken. „Omdat het daar niet voor bedoeld is. Het budget kan aangewend worden voor het reconstrueren van woonwijken of wanneer delen van de stad aan een functie-ver andering toezijn", stelt wethou der C. Veerhoek. Tevens ligt de financiële verantwoordelijk heid voor het herstel van de be tonrot in zijn optiek niet bij de gemeente. Voor huiseigenaren met beton- rotschade is dit besluit een forse tegenvaller, omdat de kraan dus dichtblijft. Ook woningbouw corporatie Zeeuwland had ge hoopt op een bijdrage voor de aanpak van het probleem in haar woningen. Volgens direc teur P. van Doorne komt het her stelproject van hun woningen echter niet in gevaar omdat een aantal jaar geleden hiervoor al vijf miljoen gulden werd gere serveerd. Het laatste woord in deze kwestie is aan de gemeente raadsleden. Zij kunnen bij de behandeling van de nota in de commissie, begin 2001, een te gemoetkoming in de kosten als nog onderdeel laten uitmaken van het beleidsstuk. Hoewel hij niet op de politieke discussie vooruit wil lopen, merkt wet houder Veerhoek op dat hij dit 'sterk zou afraden'. Een laatste strohalm voor de ge dupeerde huishoudens zou nog de nieuwe beschikking voor de WOZ-belasting kunnen zijn. De gemeentelijke inventarisatie lijst van betonrotschade bij Schouwse woningen is overge dragen aan het extern bureau, dat de hertaxatie van alle wo ningen binnen de gemeente voor zijn rekening neemt. „Het is de bedoeling dat deze gegevens worden meegenomen in de her waardering", vertelt beleidsme dewerker N. Krijger. Vol overgave helpen leerlingen van basisschool De Klimop bij het planten van de iep. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans DREISCHOR - Met het planten van een iep - een Ulmus Lobel om precies te zijn - op het gras veld voor de kerk werd woens dagmorgen de door Dreischor in de wacht gesleepte titel Groen ste dorp van Nederland extra luister bijgezet. De boom, een geschenk van de Nederlandse Bond van boomkwekers, werd geplant door leerlingen van de groepen 4 tot en met 8 van de Dreischorse OBS De Klimop. M. van der Horst - één van de drijvende krachten achter de werkgroep Entente Florale, speciaal opgericht voor deelna me aan de wedstrijd om de titel Groenste Dorp van Nederland - keek het allemaal met een glim lach aan. Na het winnen van de titel kregen zij en haar mede- werkgroepleden enorm veel po sitieve reacties. „Iedereen is ra zend enthousiast en heel trots op het dorp." Trots genoeg vol gens Van der Horst om volgend jaar een gooi te doen naar de ti tel Groenste dorp van Europa. „Daar gaan we voor. Dat lijkt J. Hereijgers van de Nederlandse Bond van Boom kwekers ook een prima plan. Hij roemde in een korte toespraak de inzet van de Reisenaren in hun voortdurende strijd om het dorp groen te houden. „Ik vind het uniek dat een klein dorp als Dreischor deze titel behaald heeft. Meestal zijn het grotere dorpen die zo'n wedstrijd win nen. Voordat het plant werk begon gaf Hereijgers tekst en uitleg over de gekozen boom: een iep van zo'n 8 a 9 jaar oud met een stamomtrek van 28 cen timeter. Een iep die volgens He reijgers niet ten prooi zal vallen aan de iepziekte. door Famke van Loon ZIERIKZEE - 'De Brug tussen burger en sociale dienst'. Met dat doel voor ogen zullen leden en vrijwilligers van werk groep 'De Brug' vanaf maart 2001 door middel van voorlichting proberen hun steentje bij te dragen aan de bestrijding van de stille armoede op Schouwen-Dui veland. „Het is absoluut niet de intentie een ver lengstuk van de afdeling Sociale Zaken te worden", benadrukte voorzitter B. Landman. Tijdens de gezamenlijke jaar vergadering van de FNV-JJGO en CNV- Senioren, woensdagmiddag, deed hij voor de leden het project De Brug uit de doeken. De bedoeling is met inloopmiddagen in woners van Schouwen-Duiveland, die op of onder de grens van het sociaal mini mum leven, te informeren over de steun die de overheid hen mogelijk kan bieden. Het sleutelwoord hierbij is 'laagdrempe lig'. „Met deze voorlichting willen we de drempel naar de Sociale Dienst in het voortraject verlagen", aldus Landman. Volgens de voorzitter is dit nodig omdat veel mensen er moeite mee hebben de stap naar het loket te maken. Het initia tief van de FNV-UGO en CNV-senioren voor deze dienstverlening wordt eiland- breed gedragen Want naast de vakcen trales werken de ouderenbonden PCOB en ANBO, het Cliëntenplatform, de Se niorenraad, de Agrarische sector en de Kerken van Schouwen-Duiveland mee aan het project. De Stichting Welzijn Ou deren (SWO) heeft daarnaast de afgelo pen maanden de coördinatie op haar schouders genomen In overleg met de Sociale Dienst van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft het plan inmiddels handen en voeten ge door Margreet van den Broek BURGH-HAAMSTEDE - De kledingcontainer in de Juliana- straat in Burgh-Haamstede wordt bijna dagelijks doorzocht op bruikbare kleding. Daarbij belanden regelmatig kleding stukken op straat, die vervol gens niet worden opgeruimd. Volgens omwonende P. van de Linde zijn het vooral bewoners van het naburige Asielzoekers centrum (AZC) die de afge dankte kledingstukken ter plekke passen. Het gaat Van de Linde vooral om de overlast die ontstaat bij de container en niet om het feit dat het asielzoekers zijn die het pro bleem veroorzaken, zegt hij. „Ik kan het wel begrijpen dat ze kij ken of er iets bijzit. Wij doen goede kleding weg omdat we iets nieuws willen, terwijl zij die kleren echt nodig hebben." Minder begrip heeft hij voor de manier waarop de kleding uit gezocht wordt. „Ik zie hier re gelmatig mensen met een stok kleding uit de bak hengelen. Vaak komen ze ook met z'n tweeën: dan kruipt één in de container en geeft de kleding aan." Meestal worden de kleren ter plekke gepast. „Wat niet be valt, wordt dan op straat ach tergelaten. Dat zorgt voor rom mel." Ook stoort Van de Linde zich er aan dat er in het donker rond de containers wordt 'gescharreld' „Onze pensiongasten kijken weieens vreemd op als ze die mensen zich daar zien verkle den." Hij zegt de betrokkenen herhaaldelijk op hun gedrag te hebben aangesproken. „Maar met weinig resultaat." De kleding die in de container wordt ingezameld, is bestemd voor inwoners van armere lan den. Volgens Van de Linde zou het een oplossing kunnen zijn als de bak bij het AZC wordt ge plaatst, zodat de afgedankte kleren meteen op de juiste plek terechtkomen. „Maar de vraag is of de mensen het dan nog daar naartoe willen brengen." A. Eilers van Vluchtelingen werk is niet op de hoogte van het leeghalen van de kledingcontai- ners. Ze denkt dat de asielzoe kers vooral speuren naar mannenkleding. „Er worden re gelmatig zakken met kleding afgegeven bij het AZC, maar daar zit altijd meer vrouwen- dan mannenkleding bij. Vrou wen doen nu eenmaal sneller wat weg." De geschonken kleding komt te recht in de boetiek die in de kel der van het AZC is gevestigd. De bewoners kunnen daar voor één gulden een kledingstuk kopen „Maai- dat is dus vooral vrou wenkleding. Wie er over denkt om kleding weg te doen, is bij deze van harte uitgenodigd om dat bij het AZC in te leveren", aldus Eilers. (Advertentie) kregen. De dienst heeft tienduizend gul den uit haar pr-budget vrijgemaakt om De Brug te ondersteunen. Daarnaast spijkeren zij de vrijwilligers bij over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de sociale dienstverlening van de ge meente. De werkgroep hoopt vanaf maart 2001 met inloopdagen in de verschillende dorpshuizen het project uit te voeren. De bedoeling is vóór de zomermaanden alle kernen op Schouwen-Duiveland aan te doen. Aan de hand van de resultaten wordt bekeken of het project een vervolg krijgt. PARFUMERIE- Vooral voor ouderen is de busreis naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een hele toer. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41