Intern verzet tegen hoge watertax 1 I7.95 21 I.95 A I PZC Plan nieuw pand Ter Valcke af KOOP NU ALVAST UW CHAMPAGNE VOORDELIG IN F3 i Reimerswaal legt meer geld opzij voor reparaties scholen ChristenUnie en D66 tegen aankoop grond voor bedrijfsterrein Grolsch Herfstbok, Hl ,20 Zeeuwse Eilanden moet van hoofdingelanden spaargeld aanspreken Connexxion stemt bustijden af op ziekenhuis Koffieochtend over geloof en moederschap Open podium in De Zwaan Borsele soepel met plannen in buitengebied het Bier van de HerFst. donderdag 30 november 2000 door Rolf Bosboom GOES - De plannen voor een forse verhoging van de water schapsbelasting zijn onaan vaardbaar. De hoofdingelanden in de commissie middelen van waterschap Zeeuwse Eilanden lieten daarover woensdag geen misverstand bestaan. Zij willen dat het waterschap zijn spaar geld aanspreekt om de verho ging op z'n minst te matigen. Het dagelijks bestuur wil vol gend jaar alle tarieven met 3,7 tot 4,5 procent verhogen. Dat is op zich een normale stijging, maar in de categorie 'gebouwd' vallen de uiteindelijke aansla gen waarschijnlijk enkele tien tallen procenten hoger uit. Dat komt doordat die belasting is gebaseerd op de getaxeerde waarde van het onroerend goed. Volgend jaar gelden de nieuwe taxatiewaarden, die veel hoger liggen dan de waarden die de af gelopen vier jaar golden. Gemeenten hebben daarop ge reageerd door het tarief dusda nig te verlagen, dat de uiteinde lijke opbrengst gelijk blijft. Het dagelijks bestuur van het wa terschap wil daar in elk geval in 2001 niet aan beginnen, omdat zij de enorme kosten van de vo rige taxatieronde nog moet ver rekenen. Ook heeft het erop ge wezen dat de definitieve uitkomsten van de nieuwe taxa ties, die in opdracht van de ge meenten zijn verricht, nog lang niet allemaal bekend zijn. De financieel specialisten in het algemeen bestuur van het wa terschap keerden zich gister avond tegen de plannen. Zij vonden het 'principieel onjuist' dat eigenaren van onroerend goed een dubbele verhoging voor hun kiezen krijgen: een verhoging van het tarief (van 3,55 naar 3,68 gulden per 5000 gulden getaxeerde waarde) en, veel drastischer, de waardestij ging van het onroerend goed. Daardoor gaat de aanslag die burgers in de bus krijgen met enkele tientallen procenten omhoog. „Exorbitant en onaanvaard baar", oordeelde C. J. Diele- man. De andere hoofdingelan den onderstreepten zijn woor den. A. M. M. van Haperen en G. R. Heerebout vonden de zaak des te kwalijker omdat de reser ves van het waterschap ruim bo ven de afgesproken omvang lig gen. Er is dus geld genoeg om de gevolgen van de waardestijging op te vangen. Taxatieronde Dagelijks bestuurder J. Hoek man probeerde in een uitge breid betoog de commissie van zijn standpunt te overtuigen. Hij rekende voor dat het water schap over de vorige taxatie- ronde nog zeker vijf miljoen gulden moet betalen. Voor de komende periode bedragen de kosten minimaal acht ton per jaar. Vooral om die vijf miljoen te kunnen afrekenen, zijn in 2001 extra inkomsten nodig. Hoekman wees ook op bet be leid van het waterschap de ta rieven zo geleidelijk mogelijk te laten stijgen. „Anders krijg je een jojo-effect." Verder vond hij dat het geld dat in 2001 mogelijk te veel wordt opgehaald, later hoe dan ook weer ten goede moet komen aan degenen die dat hebben betaald. De commissieleden antwoord den dat het niet zozeer de be doeling is de tarieven geleide lijk te laten stijgen, maar vooral de hoogte van de nota die uitein delijk in de bus valt. Dat gebeurt in het huidige voorstel in elk ge- ZIERIKZEE - Vervoersmaat- schappij Connexxion gaat de dienstregeling zodanig aanpas sen dat de wachttijden voor pas sagiers die vanuit Zierikzee naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes reizen, drastisch korter worden. De maatregelen zijn genomen na herhaalde ver zoeken van onder meer de Schouwse Seniorenraad. De vertrektijd van de bus die vanaf het station in Goes naar het Oosterscheldeziekenhuis rijdt, is niet afgestemd op de aankomsttijd van lijn 132 uit Zierikzee. Het gevolg is dat rei zigers vanuit Schouwen-Duive- land lang moeten wachten op hun aansluiting. Afhankelijk van het tijdstip varieert de wachttijd van een half uur tot drie kwartier. Een delegatie van de Schouwse Seniorenraadging daarom vori ge week om de tafel met R. Oos- ting van Connexxion. Die kon hen meedelen dat de dienstrege ling met ingang van 28 januari wordt verbeterd. De wachttijd in Goes is teruggebracht naar maximaal een kwartier. Die tijd is nodig om ook de aansluiting voor de treinpassagiers te kun nen garanderen. MIDDELBURG - De EO houdt woensdag 13 december een kof fieochtend in de Middelburgse Stadsschouwburg. Jacoleen Lieve presenteert de koffieoch tend, de muziek wordt verzorgd door Frannie Vink en Peter van Essen (piano en viool). Tjitske Lemstra spreekt over het thema 'Daar ben je moeder voor'. Hierbij zal zij het onder andere hebben over dilemma's waarmee moeders in deze tijd te maken hebben. Ook komt aan de orde hoe moeders in prakti sche zin vanuit hun geloof met hun kinderen om kunnen gaan. Er is een boekentafel aanwezig en er is kinderoppas voorhan den. De EO-ochtend duurt van 9.15 tot 11.15 uur. OOST-SOUBURG - Theater groep Jazooo houdt zaterdag 9 december een theatercafé in buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg. De avorfd is bedoeld voor iedereen die van cabaret en muziek houdt. Jonge muzikan ten kunnen het optreden verzor gen op het open podium. Arties ten en muzikanten kunnen zich vanaf 14.30 uur melden bij de organisatie in de zaal. Het thea tercafé begint omstreeks 20 uur. Goes' verpleeghuis begint na zomer 2002 met bouw ïMMIM Het huidige Ter Valcke voldoet niet meer aan de hedendaagse normen in de verpleeghuiszorg. door Rolf Bosboom GOES - Verpleeghuis Ter Valcke in Goes heeft het ont werp voor de nieuwbouw gereed. De tekeningen lig gen inmiddels ter beoordeling bij het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen, dat het ministerie advi seert. De verwachting is nu dat na de zomer van 2002 met de bouw kan worden begonnen. Dat is een klein jaar later dan aanvankelijk de bedoeling was. Het verpleeghuis is al enkele jaren bezig met de voor bereiding van nieuwbouw op de huidige locatie, tus sen de Valckeslotlaan en de Louise de Colignylaan. Het huidige complex is verouderd en voldoet niet meer aan de hedendaagse normen in de verpleeghuis zorg. Het gaat daarbij onder meer om het aantal bed den op één kamer en de groepsgrootten. Meer privacy en kleinschalige woonvormen vereisen andere huis vesting. Woontoren Afgelopen voorjaar ontstond er commotie over de plannen omdat een van de onderdelen de bouw van een smalle woontoren van zeker twaalf etages, aan de kant van de Valckeslotlaan, was. Die zou worden ge realiseerd door woningcorporatie RWS, partner van Ter Valcke in het nieuwbouwproject. De appartemen ten waren bedoeld voor mensen die zelfstandig willen wonen, maar desgewenst gebruik kunnen maken van zorg. Omwonenden protesteerden echter direct tegen een woontoren in hun buurt en ook de politiek was niet enthousiast. Daarom werd besloten beide onder delen van het plan uit elkaar te halen. Voor de ver nieuwing van Ter Valcke wordt daarom nu een aparte traject gevolgd, om al te grote vertragingen te voorko men. „Als dat eenmaal rond is, zullen we kijken of we nog iets in de sfeer van wonen en zorg kunnen realise ren", zegt directeur M. Heijboer van Ter Valcke. De kwestie met de woontoren en de verdere aanpas sing van de plannen voor het nieuwe verpleeghuis, heeft niettemin nogal wat tijd in beslag genomen. Heijboer: „We hadden gehoopt het definitief ontwerp nog voor de zomervakantie rond te hebben, maar dat is toch een paar maanden later geworden. Al met al heeft het ons driekwart jaar gekost." Heijboer hoopt dat het ministerie voor de zomer van volgend jaar het ontwerp goedkeurt, waarna de bou w verder kan worden voorbereid. Daarnaast moet nog een planologische procedure worden gevoerd. Nu een eventuele woontoren buiten de procedure valt, ver wacht Ter Valcke op dat punt geen grote problemen meer. De bedoeling is na de zomer van 2002 met de bouw van het verpleeghuis te beginnen. De werkzaamheden zullen tot in 2006 dooiiopen, omdat het nieuwe com plex in stappen moet worden gerealiseerd. Eerst wordt op de plaats van het huidige plantsoen, nabij de overgang van de Louise de Colignylaan naar de Bea- trixlaan, het gedeelte voor mensen met lichamelijke problemen en de afdeling voor stervensbegeleiding gerealiseerd. De vleugel telt drie bouwlagen, met deels een extra verdieping voor kantoorruimten. foto Willem Mieras Als de vleugel klaar is, wordt het bestaande gebouw in stappen gesloopt om plaats te maken voor dertien huizen, elk geschikt voor een groep van zes psychoge riatrische bewoners. Beide delen van de nieuwbouw worden verbonden door een centrale hal waar mensen elkaar kunnen ontmoeten en waar ook de diverse voorzieningen zijn gelegen, zoals een winkel, de ruim te voor fysiotherapie en andere paramedische behandelruimten. Aardig Er komt een hoofdingang aan de kant van de Louise de Colignylaan, maar ook de zijde van de Valckeslot laan krijgt een entree. „We willen dat het gebouw van alle kanten aardig is", zegt directeur Heijboer. Het complex, dat zo'n 37 miljoen gulden gaat kosten, is getekend door J. Dieleman van het Goese architecten bureau Archikon. Medewerkers en de cliëntenraad van het verpleeghuis zijn ook betrokken geweest bij het opstell en van het ontwerpHoewel het nog zes j aar duurt voordat het nieuwe Ter Valcke helemaal klaar is, zijn de eerste veranderingen al merkbaar. Veertig verpleegplaatsen zijn verhuisd naar de zorgcentra Cederhof in Kapelle en Poelwijck in 's-Heer Arends- kerke en nog eens twintig gaan eind volgend jaar naar het nieuwe Rehoboth in Goes. Dat heeft ruimte ge schapen om al een begin te maken met de verkleining van de groepen en het verminderen van het aantal bedden op één kamer. Kamers met zes bedden komen daardoor al niet meer voor. Heijboer: „Dat is al een eerste stap." val niet. Commissievoorzitter Heerebout stelde voor de kos tenpost van vijf miljoen gulden uit de voorgaande jaren in één keer weg te werken via een greep in de reserves. De kosten van de nieuwe taxaties kunnen dan de komende jaren in het. ta rief worden verwerkt. De ande re aanwezige hoofdingelanden steunden dat voorstel. Hoekman kon niets anders doen dan toezeggen de suggestie te bekijken, maar liet merken daar weinig gelukkig mee te zijn. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden neemt maandag 11 de cember een beslissing over de begroting 2001, waar de nieuwe tarieven onderdeel van zijn. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Om de komen de jaren dringende reparaties aan een aantal schoolgebouwen te kunnen uit voeren, gaat de ge meente Reimerswaal fors meer geld reserveren. Voor de openbare scholen wordt de jaarlijkse bijdrage verhoogd van ongeveer 23.000 naar dik 75.000 gulden per jaar. In depot van het bijzonder onderwijs moet jaarlijks geen 72.000 gul den, maar ruim een ton meer. Om de verhoging geleidelijk in te voeren, wordt voor komend jaar voor het openbaar onder wijs bijna 50.000 gulden en voor het bijzonder basisonderwijs dik 130.000 gulden uitgetrok ken. De meeste Reimerswaalse scho len zijn op dit moment tussen de twintig en veertig jaar oud. Dat betekent dat van veel schoolge bouwen de komende jaren de dakbedekking moet worden vervangen en dat de schoolplei nen opnieuw moet worden be straat. Ook is een groot aantal alumini um kozijnen aan vervanging toe. De kozijnen sluiten slecht aan op de houten omkadering met als' gevolg dat het flink kan tochten. In de winter zijn de lo kalen niet warm te krijgen met als gevolg erg hoge stookkosten. Doorvoering van de afgespro ken verkleining van de groepen naar twintig leerlingen bete kent dat er de komende drie jaar acht nieuwe lokalen zullen moeten worden bijgebouwd. Basisschool De Schuttevaer in Hansweert wordt op dit mo ment al uitgebreid. Volgend jaar zijn de Kruiningse Comrie- school en D'n Bogerd in Waarde aan de beurt. Speellokaal In 2002 krijgt D'n Akker in Waarde een nieuw lokaal en wordt ook de Kerstenschool in Yerseke uitgebreid. Die laatste school heeft in 2003 hoogst waarschijnlijk opnieuw recht op een extra lokaal en een nieuw speellokaal. Voor dat jaar staat eveneens een uitbreiding van De Horizon in Rilland op het pro gramma. Om de klassenverklei ning in goede banen te leiden krijgt de gemeente een speciale uitkering van het Rijk. Over het onderhoudsgeld van de scholen wordt woensdag 6 de cember vergadert door de com- missie financiën. De nieuwe schoollokalen staan maandag 4 december op de agenda van de. commissie welzijn. Beide bij- - eenkomsten vinden plaats op het gemeentehuis in Kruiningen en beginnen 's avonds om acht uur. HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil een selectief beleid voeren als het gaat om het toestaan van nieuwe economi sche dragers op het platteland. Wat dat betreft is de gemeente het helemaal eens met de pro vincie, die het ook wat soepeler aan wil pakken. De provincie heeft de gemeenten gevraagd te kiezen tussen een selectief of een restrictief beleid. Het Bor- selse college stelt de raad voor te kiezen voor het eerste. Bij een restrictief beleid moet de activiteit die op het platteland ontplooid wordt, direct te ma ken hebben met de functie land bouw. Vrijkomende boerderijen mogen wel als burgerwoning worden gebruikt, maar de ove rige ruimten, schuren en derge- lijke, moeten voor de landbouw gebruikt blijven. Het selectieve beleid, waarvoor Borsele wil kiezen, sluit veel meer aan bij het beleid dat de afgelopen ja ren is gevoerd in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland. De econo mische activiteiten moeten te maken hebben met landbouw, natuur en recreatie of een men geling van die functies. Daar mee hebben boeren die op een andere manier een deel van hun inkomen of hun hele inkomen willen verwerven, meer kans. De gemeenteraad bespreekt het voorstel voor ruimere mogelijk heden tijdens de raadsvergade ring die donderdag 7 december wordt gehouden in het gemeen tehuis in Heinkenszand. Aan vang 20.00 uur. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - D66 en de ChristenUnie in de Thool- se gemeenteraad zijn tegen de aankoop van grond voor een nieuw lokaal bedrijventerrein in Poortvliet. De andere raads fracties gingen deze week ak koord onder voorwaarde dat al le belanghebbenden, ook de omwonenden, bij de planvor ming betrokken worden. De provincie Zeeland wil alleen bedrijfsactiviteiten aan de westkant van de Paasdijkweg. Aan de oostkant ligt al een be drijventerrein. De gemeente Tholen moet de provincie nog wel een nadere onderbouwing voor het plan voor een nieuw be drijventerrein aanleveren. In tussen heeft echter een bewoner van de Paasdijkweg de gemeen te vijf hectare landbouwgrond te koop aangeboden. Burge meester en wethouders willen daarop ingaan. J. van den Donker (D66) zei een bevredigende argumentatie van de provincie voor de lokatie- keuze te missen. Hij vindt indu strie aan weerszijden van de Paasdijkweg een hele slechte zaak. „Ik heb nog steeds niet be grepen waarom de provincie de ze wanstaltige beslissing heeft genomen." Ook A. P. Piet van de Christen- Unie vindt dat de provincie de gemeente dwingt tot een 'onge lukkige oplossing'. Hij wees daarbij op de handtekeningen waarmee omwonenden tegen de locatie voor het nieuwe bedrijfsterrein hebben gepro testeerd. Piet wil met voorberei dende stappen voor het indu strieterrein wachten tot er een totaalvisie ligt voor heel Tholen. „Als een bedrijventerrein hier te veel ingrijpt in het landschap, kun je dat nooit meer terug draaien", stelde hij. De fracties van de PvdA, SGP, CDA en WD onderkenden het belang dat het bedrijfsleven heeft bij een nieuw terrein, maar benadrukten dat bij ver dere uitwerking van de plannen ook de omwonenden betrokken moeten worden. „Er spelen heel veel belangen mee, van omwonenden en van het bedrijfsleven dat klem zit. Daarom moeten we de ruimte lijke procedure aangaan in alle openheid, met alle betrokke nen", aldus P. W. J. Hoek (SGP). v0-fH Korte Kerkstraat 8, Goes, Telefoon 0113 - 21 61 19 SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Plein 1940 10-12, Middelburg, tel. 0118 -61 27 69 GROLSCH GEEFT ELK JAARGETIJDE ZIJN EIGEN BIER. SIXPACK AANBIEDINGEN GELDIG VAN 30 NOVEMBER T/M 13 DECEMBER DISARONNO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36