Barak zit als een kat in het nauw PZC PZC Internationale misdaadbendes zijn nauwelijks nog te stoppen Schietincidenten in Amsterdam Leven en sterven Ambitieus uithoekje Premier maakt in vervroegde verkiezingen weinig kans 30 november 1950 donderdag 30 november 2000 door Ad Bloemendaal Ehud Barak houdt zich groot, maar het is duidelijk dat hij in grote nood verkeert. De in een hoek gedreven Israëlische pre mier deed dinsdagavond in de Knesset of hij van de nood een deugd maakte door zich met veel aplomb achter een voorstel voor vervroegde verkiezingen te plaatsen. Maar tot een half uur voor zijn toespraak had hij er nog werke lijk alles aan gedaan om het le ven van zijn regering te rekken. En zelfs in de loop van zijn speech zei hij dat hij eigenlijk liever een noodkabinet van na tionale eenheid had gevormd met de rechtse oppositie. Maar ja, het parlement wilde verkie zingen en hij, Ehud Barak, zou die niet in de weg staan. Hij her innerde de afgevaardigden er aan dat hij in zijn politieke loop baan - hoe kort ook - nog nooit een verkiezing heeft verloren. Met andere woorden: als u denkt dat ik me zorgen maak, dan heeft u het mis. Zijn parmantige taal ten spijt, was Ehud Barak zonder meer een man in nood. Volgens alle opinieonderzoeken van de laat ste tijd legt hij het met ruim ver schil af tegen ex-premier Benja min Netanyahu, die al warm loopt om Ariel Sharon als Li- koed-leider op te volgen. Zelfs tegen de oude en weinig overtui gende Sharon zou Barak vol gens de peilingen weinig kans maken. Dat wil zeggen, en dat staat in alle onderzoeken met vette letters vermeld: als er op dit moment verkiezingen zou den worden gehouden. Wat er in werkelijkheid zal gebeuren in mei, de vermoedelijke verkie- zingsmaand, is nog een open vraag. Sharon De eerste onzekere factor is Ariel Sharon. De huidige Li- koed-leider zit eigenlijk liever in een regering met Barak, waar hij een cruciale rol zou kunnen vervullen, dan dat hij tweede of derde viool speelt onder Ne tanyahu. Het kan dus zijn dat hij toenadering gaat zoeken tot de premier, in de hoop dat die alsnog zijn wens voor een nood- De Israëlische premier Barak (r.) in gesprek met partijgenoot Ofir Pines-Paz, nadat in de Knesset is be sloten vervroegde verkiezingen te houden. foto AP kabinet van nationale eenheid zal vervullen. Maar het is een onwaarschijn lijk scenario. Om te beginnen, zal Sharon worden teruggeflo ten door een grote meerderheid in zijn eigen partij. De Likoed wil in haar verkiezingspropa ganda de regering van Barak kunnen kraken en dat zal niet goed lukken als ze er zelf deel van uitmaakt. Baraks Arbeiderspartij heeft nu evenmin behoefte aan nationale eenheid. Daar beschouwen ve len de vervroegde verkiezingen als een uitgelezen mogelijkheid om vaart te zetten achter het vredesproces Het vredeskamp in de partij, aangevoerd door ministers als Yossi Beilin en Shlomo Ben-Ami, heeft het ge voel uat er nu een alles-of-niets situatie is geschapen. Als Barak er niet in slaagt het voor de ver kiezingen vergaand eens te zijn met Arafat, zal hij de kiezers weinig anders kunnen laten zien dan mislukkingen. Ne tanyahu wint dan met zijn han- van onze redactie binnenland Amsterdam is in ruim twee maanden tijd het decor ge weest van twaalf schietpartijen. Het laatste incident had giste ren plaats. Politiemensen scho ten op twee mannen die na een overval op een supermarkt in Amsterdam-West op de vlucht waren geslagen. De politie verzekerde nadruk kelijk na het laatste schietinci dent dat er geen sprake is van een explosieve stijging van het vuurwapengeweld. De politie maakt zich echter wel grote zorgen over de kogels die in toenemende mate argeloze passanten in Amsterdam om de oren vliegen. Een overzicht: In het ziekenhuis overlijdt op 20 september een zeventien jarige jongen die voor de deur van zijn huis wordt neergescho ten. Drie mannen probeerden zijn vader te overvallen. De zoon kwam de vader te hulp en werd door een kogel getroffen. Op de Haarlemmerdijk wordt 23 september de crimi neel Jan Femer doodgeschoten. Hij wordt van dichtbij door een schutter vanaf een motor dood geschoten. De politie vermoedt dat Femer het slachtoffer is geworden van een afrekening in het criminele circuit. De daders zijn nog niet gepakt. Bij de flat Hoptille komt een twintigjarige Amsterdammer om het leven tijdens een schiet partij. Dat gebeurt na een woor denwisseling. De politie houdt een verdachte enkele dagen la ter aan in Maastricht. Op een feest in Amsterdam- Zuidoost wordt 7 oktober na een ruzie een 31-jarige man doodge schoten. De 23-jarige schutter vlucht, maar wordt enkele da gen later in Suriname aange houden. Bij een schietpartij in een koffieshop aan de Javastraat overlijdt een 25-jarige man en raakt een ander gewond. De oorzaak is onenigheid tussen de tweemannen. De schutter vlucht en blijft spoorloos. Op het Gelderlandplein wordt op 10 oktober de veertig jarige topcrimineel Sam Klep per temidden van winkelend den op zijn rug. De tweede onze kere factor is Jasser Arafat. De Palestijnse president moet be seffen wat het aan de macht ko men van de Likoed voor het vre desproces zal betekenen. In zijn vorige regeringsperiode heeft Netanyahu drie jaar lang op de rem gestaan en dat valt ook nu weer te verwachten. De Pales- tijnen zullen moeten onderhan delen met de zwakke regering van Barak - zonder enige zeker heid dat wat wordt overeenge komen ook zal worden uitge voerd - maar het lijkt voorlopig hun laatste kans. Er is een school in het Palestijn se kamp die meent dat alleen een drastische verslechtering van de toestand, waarvoor Ne tanyahu zorg zou kunnen dra gen, de Palestijnen kan helpen. Internationaal ingrijpen zou dan onvermijdelijk worden, zo redeneert men daar. Maar dat is een levensgevaarlijke theorie, die Arafat maar beter kan ver geten als het hem ernst is met het vredesproces. Amerikanen De Amerikanen vormen de der de onzekere factor. Op 20 janua ri verlaat Bill Clinton, de motor achter het Israëlisch-Palestijn- se vredesproces, het Witte Huis. Zoals het er nu naar uit ziet, heet zijn opvolger George Bush, een beginneling in de internationale politiek en naar het lijkt niet ie mand die zich onmiddellijk in de slangenkuil van het Midden- Oosten zal storten. Dat maakt voor Barak en Arafat de tijd ex tra kort. Het valt te hopen dat Bush zo verstandig is in overleg met de Democraten een naad loos vervolg van de Amerikaan se bemiddeling te creëren. De meest onzekere factor ten slotte is Barak zelf. De premier heeft in de anderhalf jaar van zijn regering zijn bijnaam 'Na- publiek geliquideerd. De politie houdt rekening met een afreke ning in het criminele milieu. Een tachtigjarige man wordt door de rondvliegende kogels geraakt. Op de avond van 27 oktober wordt in een pizzeria aan het Bijlmerplein een 38-jarige man onder vuur genomen. De recherche houdt twee ver dachten aan. Op 31 oktober ar resteert de marechaussee een 36-jarige man als hoofdver dachte. Het motief voor de schietpartij is vermoedelijk ru zie over drugs. Een dag later, 28 oktober, is het opnieuw raak in Zuidoost: een 36-jarige man wordt in de flat Grubbehoeve doodgescho ten. De vermoedelijke dader (19) vlucht en wordt korte tijd later in New York aangehouden. Het motief is onduidelijk. Op 17 november wandelt een onbekend gebleven schutter het Japanse restaurant Kobe House tegenover een politiebureau binnen en schiet drie dinerende gasten in koelen bloede dood. Een vierde gast aan de tafel blijft ongedeerd. De politie spreekt van een 'pure afrekening'. In de nacht van 24 op 25 no vember vindt een feest plaats in een buuilcentrum in Zuidoost. Direct erna ontstaat een schiet partij, waarbij een 21-jarige man uit Almere om het leven komt. De dader is nog altijd spoorloos. Op 26 november doet zich even voor de deur van het Nieu we de la Mar-theater, bij het Leidseplein, een schotenwisse ling voor. Er vallen geen slachtoffers, de politie arresteert acht verdach ten. Een ruzie onder bezoekers is vermoedelijk de achtergrond van het incident. Op 29 november overvallen twee gewapende mannen een supermarkt aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Ze bedreigen het personeel en gaan ervandoor met enkele duizenden guldens. Op de Keizersgracht beroven ze een loodgieter van diens bestel wagen. Na een achtervolging rijdt de politie de overvallers klem. Eén van hen wordt bij een scho tenwisseling in een been ge schoten. ANP Hells Angels op weg naar de begrafenis van Sam Klepper in oktober dit jaar. Volgens Robinson hebben de recente liquidaties in Am sterdam internationaal amper betekenis. foto Phil Nijhuis/GPD doorFerdi Schrooten Of ze nu dealen in wapens, drugs of vervalste credit cards en of ze nu komen uit het voormalige Oostblok, Colom bia of Nigeria; anno 2000 wer ken de grote internationale misdaadbendes net als multi nationals. Waar ze maar kunnen, vormen ze joint ventures en strategi sche allianties met groeperin gen die ze elders net zo goed op leven en dood beconcurreren, Als het maar geld oplevert. En in deze alsmaar ongrijp baarder wordende wereldwij de misdaadeconomie speelt Nederland een grote rol. Dat vindt althans de Ameri kaanse schrijver Jeffrey Ro binson, die eerder in 'De Wit wassers' een boekje open deed over de internationale wit waspraktijken van grote cri minelen. Deze week brengt Robinson een bliksembezoek aan Nederland voor de promo tie van zijn nieuwe boek 'De Fusie; hoe de georganiseerde misdaad de wereld over neemt'. Na jaren van diepgra vende reseai-ch en gesprekken met 'crimefighters' in vele lan den schetst de New Yorker het afschrikwekkende beeld van een nog amper te stoppen we reldwijde misdaadmacht. Eigen markten „Misdadigers hebben niet meer hun traditionele eigen markten. In plaats van elkaar zomaar neer te knallen, verde len ze hun markten en maken ze teams waar ze elkaar nodig hebben. Colombianen van het Cali-kartel ruilen hun coke te gen de heroïne van Italiaanse maffiosi. En die heroïne, waar ze minder in thuis zijn, verpat sen ze in deals met Mexicaanse Jeffrey Robinson bendes. De Italianen ruilen de coke tegen raketwerpers en in grediënten voor nucleaire wa pens van de Russen. En anders kunnen ze wel een deal maken met Nigerianen, die ook in Ne derland grof geld verdienen met oplichterspraktijken." Nederland is volgens Robin son zonder meer een knoop punt in de wereldwijde geor ganiseerde criminaliteit, of het nou gaat om drugs, men sensmokkel witwassen of wa pens. „Dit is een ideaal land voor misdaad. Jullie hebben een eerste klas bancair stelsel, jullie communicatienetwerk is perfect en de infrastructuur voor transport is met de haven van Rotterdam en luchthaven Schiphol top. Die zijn niet misdaadvrij te maken, al had den jullie hier alle douaniers van Europa. En dan is het voor buitenlandei's ook nog eens heel gemakkelijk om hier te opereren, zeker met jullie con necties met Caribische eilan den en Azië. Geen wonder dat alle grote bendes hier verte genwoordigd zijn. Of het nou Russen, Chinezen, Ameri kaanse maffiosi of Nigerianen zijn, de grote jongens kunnen rustig vanaf hun balkon in Monaco hun zaakjes via Ne derland runnen." De liquidaties die Amsterdam de laatste tijd teisteren, heb ben volgens Robinson interna tionaal amper betekenis. „Im posant hoor, zo'n kilometers lange stoet Heli's Angels en andere criminelen door de hoofdstad. Maar in de wereld van de echte grote jongens is dit dom. Als je iets af te reke nen hebt, doe je dat stilletjes. Anders vestig je alleen maar de aandacht van de politie op je." Niet dat er tussen grote inter nationale misdadigers geen afrekeningen voorkomen. „Maar dat is gewoon business. Mensen die afspraken niet na komen en zo. Dat moet je ge woon professioneel zien", zegt Robinson net zo koelbloedig als hij in zijn boek tal van moordpartijen de revue laat passeren. „Een beetje crimi neel kiest voor gelegenheids combi's. Zit je even omhoog met een partij drugs hier, dan verkoop je de zooi toch met hulp van de Russen in het Oostblok? Schieten kan altijd nog." De opsporingsdiensten heb ben het nakijken. „De crimi nelen hebben de middelen, zijn niet gebonden aan gren zen of wetten. Politie en justi tie hebben last van precies het omgekeerde. Als een bende Heli's Angels in Vancouver een deal doet met broeders in Am sterdam, weet iedere Heli's Angel via een wereldwijd be veiligd computernetwerk van die deal, en dat hij zich er niet mee moet bemoeien. Denk maar niet dat de samenwer king van de Nederlandse op sporingsdiensten met collega's in het buitenland net zo vlot loopt." Hak En dat terwijl er volgens Ro binson wel degelijk mogelijk heden zijn om de globalisering van de misdaad een hak te zet ten. „Als je ze als multinatio nale bedrijven ziet, weet je waar je ze moet pakken: in hun geld. Er moeten internatio naal wetten komen, die ban ken verplichten precies na te gaan van wie geld precies af komstig is. Blijkt het dan via buitenlandse schaduwbedrijf- jes in exotische oorden op naam te staan van een Colom biaanse gangster, dan is het af gelopen voor de bank. Als mis dadigers hun winsten niet kunnen witwassen, gaan ze failliet." Een mooi streven, maar Ro binson ziet die internationale misdaadbestrijding niet van vandaag op morgen van de grond komen. „Kijk naar Eu ropol in Den Haag. Mooi hek om het gebouw. Een hele leuke ontvangsthal ook en veel com putertjes. Maar wat kunnen ze nou? De vijftien lidstaten heb ben zo lang gekibbeld over de bevoegdheden van Europol, dat wat een daadkrachtige Europese politiemacht moet zijn in werkelijkheid niks meer kan dan wat rapportjes schrijven," De gevolgen zullen er naar zijn, voorspelt hij. „Nu zie je dat de misdaad de afgelopen jaren deels de macht heeft overgenomen in landen als Co lombia, Rusland, Mexico en Nigeria. Over vijf jaar zullen dat er zeker tien zijn en als we niks doen, groeit de misdaad gewoon door." GPD poleon' meer dan waar gemaakt en wel voornamelijk in negatie ve zin. Hij voert een 'one-man- show' op, kan niet delegeren en weet als geen ander naaste en goedwillende medewerkers te gen zich in het harnas te jagen. Zijn hautaine optreden maakt hem vrijwel ongeschikt als on derhandelaar en zijn politiek beleid, als het zo kan worden ge noemd, omschrijven vriend en vijand als 'een zigzag koers'. Politiek gezien lijkt Barak van de hand in de tand te leven. Een voorbeeld daarvan is de gewen ste uitkomst van onderhande lingen met Arafat. Barak wilde steeds een definitieve vredes overeenkomst, waarin de Pales tijnen officieel 'het einde van het conflict' zouden verklaren. Maar toen hij een enorme be hoefte voelde aan de vorming van een noodkabinet met Sha ron, bleek hij ineens bereid ge noegen te nemen met de door de Likoed-leider voorgestane 'se- mi-permanente interim-rege ring'. Niet iedereen in de Arbeiders partij is ervan overtuigd dat met zo'n onzekere factor als leider een verkiezing kan worden ge wonnen. Als Barak er niet snel in slaagt een duidelijke, en voor een meerderheid aanvaardbare, koers te varen, staat de Arbei derspartij een fikse interne strijd om het leiderschap te wachten. GPD De Raad van Europa moet er nog aan wennen en denkt dat de Nederlandse euthanasiewetge ving de rechten van de mens aantast. Maar in feite geeft de wet de stervende mens meer mogelijkhe den. Als de Eerste Kamer akkoord gaat, zet Nederland een historische stap: het legaliseren van stervenshulp aan uitzichtloos en ondraaglijk lijdende patiënten. Daarmee komt hopelijk een einde aan het weinig ver heffende gedogen. Want hoe praktisch en pragmatisch ook, de laatste tijd kreeg de ongeschreven regel een te elastisch karakter. Vooral de discussie over de vraag of levensmoeheid een grond voor euthanasie is, heeft de acceptatie van de 'zachte dood' geen goed gedaan. Het verkennen van de grenzen zal ook onder de nieuwe wet gewoon doorgaan. Het is goed als op die manier de definitie van 'uitzichtloos en ondraaglijk lijden' scherp wordt gehouden. Dat kan de regionale toetsingscom missies helpen het werk van euthanaserende artsen te controleren. Maar het is niet goed als die verkenning leidt tot een nieuw gedoogklimaat waarin patiënt en arts weer niet weten waar ze aan toe zijn. Voor zover le ven en dood het toestaan, past nu, na de 'wilde jaren', een rustpauze inhet denken over opzettelijke levensbe ëindiging. Met de opmerking dat Zeeland 'te veel wil' heeft minister Netelenbos duidelijk gemaakt dat de ze provincie niet zonder slag of stoot een plaatsje aan de overheidsruif behoudt. Zij hoort uit het hele land de roep om geld voor infrastructurele werken en moet hier en daar de boot afhouden. Zeeuws-Vlaan- deren mocht de gevolgen al voelen. Netelenbos deed het verkeer over de brug bij Sluiskil af als een 'minuscuul transport-asje' waarvoor Zeeland zelf een oplossing (tunnel) moet zien te vinden. Dat doet het ergste vrezen voor andere Zeeuwse wensen, onder meer een verbeter de achterlandverbinding voor de Vlissingse havens. Tegenover de harde waarschuwing van Netelenbos staat nog geen eenduidig Zeeuws antwoord. De VVD denkt dat de toenemende drukte op weg en spoor de be windsvrouw wel tot actie zal dwingen. Het CDA steunt de liberalen en noemt het optreden van de minister 'kwalijk'. Maar de PvdA legt een deel van de verant woordelijkheid, en dus een deel van de investeringslast, bij het bedrijfsleven. In februari komt meer duidelijk heid over het standpunt van de minister. Zij overlegt dan met de zuidelijke provincies over hun bereikbaar heidsplan. Zeeland heeft nog even tijd om de rijen te sluiten. Netelenbos geeft een beeld van deze provincie dat snel en eensgezind moet worden gecorrigeerd. Geen over ambitieus uithoekje dat je gemakkelijk kunt kapitte len, maar een provincie die nog steeds geen kans op eco nomische ontplooiing mag missen. Rode driehoek Verkeersdeskundigen zijn er van overtuigd dat een nieuw, eenvoudig hulpmiddel een be langrijke bijdrage tot de vei ligheid zal zijn. Het gaat om een veiligheidsbaken in de vorm van een rode driehoek, die zeer scherp licht reflec teert. Deze driehoek moet op enige afstand achter of voor een defecte auto worden ge plaatst, waardoor aanrijdin gen kunnen worden voorko men. Wilde zwijnen Er zijn de laatste weken in Noord-Limburg steeds meer wilde zwijnen gesignaleerd. Op de rijksweg Venlo-Nijme- gen zag een automobilist plot seling een kleine kudde evers voor zich opdoemen, Die wer den op hun beurt achtervolgd door jagers. De automobilist reed hevig geschrokken tegen een boom, maar kwam met de schrik vrij. Zeevaartschool De nieuwe Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert in Vlis- singen zal naar verwachting op 1 juni '1952 kunnen worden opgeleverd. De bouw staat on der architectuur van irs. Rot huizen en 't Hooft te Middel burg. Voor het skelet wordt 1500 kubieke meter beton en 160 ton betonijzer gebruikt- Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie.' internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (nvt) perkwartaal: 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers. maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2