Bloeiende Zeelandstad in zicht A Mobiele hint voor de Sint. PZC Varenscentrum krijgt alsnog subsidie voor het volgend jaar Geld voor verbetering gezamenlijke hulp bij ramp in grensstreek Milieufederatie wil eenduidig signaal tegen verdieping Oppasservice ontlast mantelzorgers van hulp aan zieken 21 Vlissinger kan boete niet betalen door hoge schulden Debat Jaar cel voor drugshandel Sociale binding bepalend bij toewijzing bouwkavel X 7 2.49 f 98,-* Primafoon donderdag 30 november 2000 DEN HAAG - „Er liggen toren hoge schulden op me te wachten als ik straks vrij kom", vertelde een 25-jarige man uit Vlissingen woensdag aan het Haagse ge rechtshof. Hij zit op dit moment zes maanden cel uit voor dief stal. Maar inmiddels heeft de politierechter in Middelburg hem nog eens 1500 gulden boete opgelegd wegens fraude. Die boete kon hij er met al zijn andere schulden niet bijhebben, zei hij en pleitte voor een voor waardelijke straf. Zodoende moest het hof zich opnieuw over de kwetsie van de hypotheek fraude buigen. De Vlissinger wilde in 1997 een pand kopen, waarvan hij de ga rage zou ombouwen tot vakan tiehuisje. Daarvoor had hij de hulp ingeroepen van een, naar achteraf bleek, duister hypo theekbedrijfje. Dat raadde hem aan om een aantal facturen en offertes te vervalsen om zodoen de een hypotheek bij de bank los te krijgen. De 20.000 gulden extra lening die hij onder valse voorwendse len bij de bank had losgepeu terd, moet hij dan ook direct aan de bank terugbetalen. Maar naast die twintig mille had de man nog eens enkele tonnen schuld uitstaan. Dat had vol gens advocaat J. Lecoóu alles te maken met het losbandige leven dat de man altijd had geleefd. In diezelfde tijd bouwde de Vlis singer bovendien een 'behoor lijk strafblad' op. Volgens de man waren dat voor namelijk misdrijven die ont stonden uit baldadigheid. ,,Ik heb nu een goede betalingsrege ling getroffen en ik wil graag met een schone lei beginnen als ik volgende week vrij kom." De hofaanklager zei te begrij pen dat als iemand 650 gulden per maand moet afbetalen een boete van 1500 gulden erg zwaar aankomt. De aanklaag ster stelde het hof voor om drie weken werkstraf op te leggen. Het hof zal daar niet erg snel toe geneigd zijn, omdat de Vlissin ger al twee keer eerder een der gelijke straf had gekregen en die niet had uitgevoerd. De advo caat zag meer in een voorwaar delijke straf, die als 'stok achter de deur' zou moeten dienen. Uitspraak over twee weken. door Henk Postma Zeeland in 2010. „De landing op de Westbaan van Zeelandstad Inter national Airport verloopt soepeltjes. Terwijl ik plaats neem in de grote sloep die de laatste kilometers naar het vaste land overbrugt, ontwaar ik in de verte de contouren van de grootste container- terminal van Europa. Aan wal staat een feestelijk ogende diligence gereed die ons via kronkelige, in oude staat her stelde wegen naar de onthulling van een standbeeld brengt: een 1240 meter hoge, volstrekt transparante sculptuur van het Zeeuwse Meisje. Zeker wan neer ze kippenvel krijgt, moet ze in gro te delen van Europa zijn te zien." Met deze luchtspiegeling introduceerde Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift onlangs zijn plan Zeelandstad: de omvorming van de provincie tot een stedelijk park, een plek die de grootste en meest aantrek kelijke metropool van Nederland be looft te worden. In de Stadsschouwburg van Middel burg viert het Zeeuws Tijdschrift van daag zijn gouden jubileum. De commissaris van de koningin, W. van Gelder, tevens bestuursvoorzitter van het periodiek, opent dan een debat over Zeelandstad. Een hersenschim? Hoog waardigheidsbekleders verwaardigen zich in ieder geval er hun zegje over te baar is, bestuurd door een stadsraad, samengesteld uit afgevaardigden van wat nu nog gemeenteraden worden ge noemd. De langgekoesterde wens een Zeeuwse universiteit uit de klei te stampen, is dan allang in vervulling ge gaan. Die Zeeuwse universiteit is de motor van Zeelandstad: aanjager van ver nieuwingen op alle terreinen. Wat nog het meest in het oog springt, is de agra rische sector waarin nu weer dertig pro cent van de bevolking werkzaam is. De boeren zijn overgestapt op kleinschali ge, kwaliteitsgerichte landbouw die niet meer van natuur- en landschapsbe heer is te onderscheiden. Zij zijn ver antwoordelijk voor het beheer van het park Zeelandstad dat wereldwijd als ideale leefomgeving wordt gezien. Wie er voor het eerst komt, beseft niet dat er nu al meer dan een miljoen mensen wo nen en werken. Dat komt doordat de dijken in toenemende mate worden be woond. „Licht, water en ruimte zijn de kernbegrippen van de dijkarchitec- tuur", schrijft Van der Velde. Wie zou er niet in zo'n stad willen wonen? Oud- Zeeuwen, waar ook ter wereld, willen allemaal terug, Ze verdringen zich om een plaatsje, hallucineert Van der Velde er lustig op los. De continue brain- drain bracht een ongekende dynamiek teweeg." En dat leverde ook nog eens extra Rijksgeld op. Want als Parkstad profiteerde Zeeland natuurlijk royaal mee van voordelen die zijn verbonden aan grote stedenbeleid. Kortom, in het 'nieuwe denken' schuilt een 'onblus baar elan'. Grote jongens De columnist van het Zeeuws Tijd schrift, Schoonheim, is niet de grootste optimist die dit gewest herbergt. Maar zelfs hij is al om. „Als stad doet Zeeland opeens mee met de grote jongens in ons kleine landje", jubelt hij op het Inter net. Maar dan zal toch eerst het een en ander moeten gebeuren. Het provincie bestuur heeft al wel een Zeeland-debat in gang gezet. Maar daar heeft Schoon heim zo zijn bedenkingen bij. „Wat moet je nu met een hooghartig provinci aal apparaat dat nooit eerder uit het statige complex aan het Abdijplein is gekomen? Wie het provinciehuis be treedt en de zware bronzen deur achter zich hoort dichtvallen, bekruipt onwil lekeurig een koude rilling: alsof je doodkist dichtvalt! Geestelijk vader Van der Velde beseft zelf ook wel dat zijn 'nieuwe denken' nog lang geen gemeengoed is. Erger, naar zijn opvatting domineert in dit ge west nog immer een 'diepgeworteld eilanddenken, voortkomend uit ver meend eigenbelang en kortzichtigheid' Hij gokt op een rigoureuze mentali teitsverandering Hoe? „Door Zeeu wen", schrijft hij, „meer met elkaar in contact te brengen. De gemeentes zou den een begin kunnen maken door per soneel uit te wisselen." Klinkt, na alle klaroengeschal, wel wat bescheiden. Te vrezen valt dat ons Zeeuws Meisje, kip penvel of niet, daarvoor nog niet zo gauw warm is te krijgen. komen doen. Onder hen klinkende na men als prof. dr. R. van Engelsdorp Gas telaars, hoogleraar in de sociale geo grafie, en de plaatsvervangend directeur J. ten Doeschate van grote- stedenbeleid en interbestuurlijke be trekkingen op het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksrela ties. In de stoute dromen van hoofdredac teur Van der Velde (woonachtig in Am sterdam, maar geworteld in Sint Jan steen) is Zeeland over tien jaar een bloeiende 'decentrale stad': grote en kleine woongebieden, verbonden door groene ruimtes, schitterende waterpar tijen en een wegennet dat nog begaan- Zeeland Parkstad. Zicht vanuit de toren te Nisse. foto Willem Mieras door Barend F ZEEBRUGGE - De Nederland se rijksoverheid stelt ruim vijfenhalve ton beschikbaar voor de verbetering van de ge zamenlijke aanpak van rampen in de Zeeuwse grensstreek. Dat maakte commissaris van de ko ningin W. van Gelder gisteren bekend bij de ondertekening van een verdrag voor de geza menlijke bestrijding van ver ontreiniging van het Zwin van uit zee. Daarnaast sloten Zeeland, de provincie West-Vlaanderen en de gemeenten Sluis-Aarden- bui^ en Knokke-Heist (B) een convenant' met praktische af spraken over grensoverschrij dende informatieverstrekking, alarmering en het houden van rampoefeningen. Van Gelder meldde woensdag middag in Zeebrugge dat bin nen de Euregio Scheldemond op korte termijn een pakket met acht maatregelen gestalte moet krijgen om de gezamenlijke aanpak van rampen te verbete ren. „Als wij in dit gebied niet streven naar een gezamenlijke aanpak dan hebben wij bij voor baat een achterstand. Binnen onze landsgrenzen zijn de diver se hulpdiensten op elkaar inge speeld om bij grote rampen el ders direct bijstand te kunnen verlenen." Snelle verbetering De commissaris van de konin gin noemde als elementen die tot een snelle verbetering van die coöperatie tussen Vlamin gen en Zeeuwen leiden onder meer een goede centrale coördi natie bij rampen, de verbetering van de communicatie tussen Zeeuwse en West-Vlaamse diensten, een vereenvoudiging van de grensoverschrijdende zorg en een gezamenlijke inven tarisatie van de risico's op grote ongelukken. Ook komen er sta ges waarbij hulpdiensten van weerszijden van de grens een kijkje in eikaars keuken nemen. Verder zijn er plannen om tot een breder samenwerkingsver band te komen tussen de over heden van de Noord-Franse (Nord Pas-de-Calais). de Vlaamse en de Zeeuwse kust Gouverneur R Breyne van West-Vlaanderen vindt dat de huidige informatie-uitwisse ling verre van optimaal is. Hij noemt daarbij als voorbeeld de haperende alarmering bij de ontsnapping van een gaswolk bij chemiebedrijf Kronos in de Gentse haven.. „De communi catie wordt beter werkbaar ge maakt. Verder leren de betrok kenen elkaar door stages beter kennen. En wat niet onbelang rijk is, is dat er door gezamenlij ke rampoefeningen een stuk au tomatisme komt." Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg hamerde al geruime tijd op het maken van de nu geformaliseerde afspra ken, al pleit ook hij voor verbre ding van het convenant. Daar naast vindt Van Liere dat er internationaal gewerkt moet worden aan een zogeheten volg systeem voor schepen met ge vaarlijke stoffen aan boord Daarmee zou al in het vroegste stadium van een ongeluk duide lijk zijn welke maatregelen ge wenst zijn „In algemene zin is dit een grote stap voorwaarts in de rampenbestrijding. Maar een uitbreiding naar Noord-Frank rijk is noodzakelijk. Stel je voor dat je voor de Noord-Franse kust een aanvaring met een che- micaliëntanker hebt, dan moet er sprake zijn van een correcte en goede informatieverstrek king, alarmering en coördina tie." MIDDELBURG - Een 39-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is gisteren in Middel burg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man dit jaar in Middel burg een periode in harddrugs heeft gedeald. Toen hij in maart uit detentie kwam, ging het geld van zijn eerste uitkering op aan heroïne. De man werd ook ver plicht om een bedrag van 6398 gulden (drugswinst) aan de Ne derlandse Staat te betalen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Woningzoeken den die sociaal en/of econo misch gebonden zijn aan een dorp, moeten voorrang kunnen krijgen bij toewijzing van nieuwbouwkavels. Het CDA in de Tweede Kamer wil dat. CDA-Kamerlid T. Rietkerk heeft woensdag in Kamervra gen dit verzoek gedaan aan staatssecretaris J. W. Remkes van Volkshuisvesting. De eis van economische en/of sociale gebondenheid sluit, volgens Rietkerk, aan bij het experi ment dat Remkes in Zeeland wil houden met een geleidelijke, kleinschalige groei van dorpen. Het experiment is een idee van de Zeeuwse gedeputeerde J. G. van Zwieten, dat door Remkes is overgenomen in zijn onlangs ge presenteerde nota Wonen in de 21ste eeuw. Het plan is de nieuwbouwmogelijkheden bij dorpen af te stemmen op de natuurlijke vraag, zoals dat vroeger gebeurde. Zo kunnen dorpen blijven groeien, maar geleidelijk. Rietkerk juicht dit experiment toe, maar het kan naar zijn me ning pas slagen als de eis van so ciale en/of economische gebon denheid mag worden gesteld. En juist daar voorziet de nieuwe Huisvestingswet niet in. In het liberale huisvestingsbeleid van de WD'er Remkes is vrije vesti ging een groot goed. Gemeenten die toch beperkingen opwerpen voor woningzoekenden, lopen de kans op de vingers te worden getikt door het Rijk. Het CDA zou graag zien dat ook delen van Groningen, Overijssel en Gelderland voorhet experi ment met een geleidelijke uit breiding van dorpen in aanmer king komen. door Ben Jansen DOMBURG - Overheden en maatschappelijke organisaties in Zeeland beraden zich op het juiste moment om een ferm en eensgezind 'neen' te laten horen tegen een mogelijke verdere verdieping van de Westerschel- de. Dat een nieuwe baggerope- ratie in deze provincie van de hand wordt gewezen, is genoeg zaam bekend. De signalen met deze strekking zijn tot nu toe evenwel te versnipperd afgege ven, vindt de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF). Tijdens een vergadering van de taakgroep Westerschelde, waarin de tien gemeenten en de twee waterschappen aan de ri vier zijn vertegenwoordigd, pleitte ZMF-medewerker T. Kramer voor de presentatie van een. gemeenschappelijk stand punt. De taakgroep heeft zich vorige maand in het rapport Land en Water weliswaar uitge- door Wout Bareman TERNEUZEN - Na de Kanaal zonegemeenten Terneuzen en Sas van Gent heeft het Haven schap Zeeland Seaports beslo ten alsnog een subsidie te verstrekken aan het Varenscen trum in Terneuzen. De raad van bestuur beslist volgende week over een subsidie voor 2001 van 37.000 gulden. Ook Terneuzen en Sas van Gent zetten de subsi diëring - in ieder geval tot in 2001 - voort. De subsidiegevers hebben daar toe besloten in afwachting van de uitkomst van een onderzoek dat bureau Beerenschot in op dracht van 'Den Haag' verricht naar het bestaansrecht van de zeemanshuizen in Nederland. In '96 kwam Beerenschot tot de conclusie dat de behoefte aan de welzijnsvoorziening afneemt. Vorig jaar kreeg het bureau op dracht een vervolgonderzoek uit te voeren. De uitkomst wordt volgend jaar verwacht. Tot verbijstering van het be stuur van de stichting Varens centrum Kanaalzone in Terneu zen besloten de gemeenten en het havenschap afgelopen zo mer de subsidiekraan dicht te draaien. De drie verstrekten het centrum jaarlijks een subsidie van ruim zeventigduizend gul den maar ze kwamen tot de con clusie dat de welzijnsinstelling sproken tegen een volgende ver dieping, Provinciale Staten en de gemeenteraad van Vlissin gen hebben met mis te verstane uitspraken hierover gedaan en de visserijbelangenorganisatie Zevibel heeft een brief met de zelfde strekking geschreven. Kramer zei dat ook de boerenor- ganisatie ZLTO en de water sportkoepel Breed Overleg Deltawateren zich in dit koor willen scharen. De vraag is al leen wel k moment in strategisch opzicht het meest geschikt is de breed gedragen Zeeuwse opvat ting over de toekomst van de Westerschelde kenbaar te ma- grotendeels overbodig was ge worden door de modernisering van de scheepvaart. In dit ver band wezen ze op het teruglo pende bezoekersaantal. De me dedeling dat de subsidiëring zou worden stopgezet, viel sa men met de aankondiging van 'huurbaas' Terneuzen dat per 1 juli 2001 de huur van het huidi ge onderkomen in de Westkolk- straat werd opgezegd. Het ken: onmiddellijk na de presen tatie van de langetermijnvisie voor het Schelde-estuanum, na de standpuntbepaling van de Nederlandse en Vlaamse over heid erover, of na een verzoek van Vlaanderen om de vaargeul in de Westerschelde tot 14 meter te verdiepen. Geërgerd De taakgroep rekent erop dat het rapport Land en Water een rol gaat spelen in de langeter mijnvisie. Voorzitter L. Poppe- de Looff zei in dit verband dat ze zich had geërgerd aan de lucht hartige manier waarop een ver- centrum moet wijken voor kof fieshop Checkpoint, die moet verhuizen in verband met de bouw van het Scheldetheater. Het bestuur van het varenscen trum heeft een nieuw onderko men op het oog op een steenworp afstand van de hui dige locatie. Het heeft overigens goede hoop dat de gemeenten en het havenschap tot inkeer ko men en de komende jaren ge- tegen woordiger van Rijkswa terstaat over het werkstuk van de Westerscheldegemeenten en de waterschappen had gespro ken. „Dat ging op een toon van: een leuk rapport. Maar wij ver langen dat de kansen en bedrei gingen die we voor de Wester schelde zien serieus worden betrokken bij de langetermijn visie." Het toekomstbeeld voor het Schelde-estuanum mondt uit in vier scenario's. Afhankelijk van de inhoud ervan zal de taak groep zich beraden of ze er een zal omarmen of zelf met een vijfde op de proppen zal komen. Veiligheid tegen overstromin gen en scheepvaartcalamiteiten en ontwikkelingsmogelijkhe den voor recreatie en toerisme staan voorop. Als daarbij even tueel de toegankelijkheid van de havens in het gebied valt te verbeteren, dan is dat meegeno men, maar dit aspect komt in de opvatting van de taakgroep pas op de tweede plaats. foto Charles Strijd woon blijven doorgaan met het verstrekken van financiële steun. Het bezoekersaantal trekt de laatste tijd juist weer aan en bovendien stelt ook het bedrijfsleven in de Kanaalzone de dienstverlening door het cen trum op prijs, zo blijkt uit de ruime sponsoring De raad van bestuur van het ha venschap bespreekt woensdag 6 december hetsubsidievoorstel. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Walchenaren die zorgen voor een chronisch ziek, gehandicapt of demente rend gezinslid en daarom ner gens anders aan toe komen, kunnen sinds kort gebruik ma ken van de oppasservice van Thuiszorg Walcheren. De thuiszorginstelling heeft een aantal mensen aangenomen om deze mantelzorgers een paar uur per week de gelegenheid te geven even iets anders te doen dan zorgen. De oppassers vallen dan in.Mensen die voor een fa milielid zorgen, belanden vaak onbewust in een situatie waarin ze soms 24 uur per dag zorg ver lenen. Hun eigen leven is dan van ondergeschikt belang ge worden." Thuiszorg Walcheren kan nu maximaal vier uur per week een oppasser langs sturen. De servi ce is bedoeld voor mensen die volgens het indicatieorgaan RIO naar een verpleeghuis zou den moeten en voor mensen die niet alleen kunnen blijven wo nen als hun verzorgende partner wegvalt. Vanaf juni biedt de instelling de mogelijkheid een oppasser te le veren Zo'n vijf mensen hebben er tot nu toe gebruik van ge maakt. Met de subsidie die de Zeeuwse verpleeg- en verzor- gingshuizenstichting SVRZ heeft gegeven, kan Thuiszorg volgens medewerker E van Al phen nog wel meer mantelzor gers helpen. „De mensen zijn heel positief over de oppasservi ce", zegt hij. „Zo komen ze toe aan zaken zoals even naar de markt of een bezoekje aan broer of zus. Volgens Van Alphen is de oppas service met professionals van Thuiszorg Walcheren geen con currentie voor de vrijwillige thuiszorg die met vrijwilligers werkt. De oppasservice en de vrijwillige thuiszorg kunnen naast elkaar bestaan." Hij zegt dat de professionele oppasser vice of respijtzorg van Thuis zorg Walcheren meer geschikt is voor de zwaardere, intensieve zorg en de vrijwillige thuiszorg een belangrijke rol heeft bij de patiënten die wat minder zware zorg nodig hebben. Mantelzorgers kunnen alleen via het indicatieorgaan RIO ge bruik van de oppasservice ma ken De momenten dat de op passer langskomt, moeten van tevoren worden afgesproken. Van Alphen erkent dat de op passervice daarmee niet erg flexibel is. „Dat kan voor som mige mensen een belemmering zijn om er gebruik van te ma ken." KQnMar (Advertentie) Stegeman worstehapjes Cervelaat, gerookte worstjes of Toscaanse salami In het koelvak. Bakje 200/185 gram, Met Klantenkaart 499 Per kilo fl2.4S/f 13,46 -v-cvn. zAvnA j{ouxl£ 6c oofc <Zó (Advertentie) Siemens C35i 110 gram; tot 180 uur stand-by; tot 300 minuten gesprekstijd Geschikt voor M-info (WAP) Tekstinvoer met woordenlijst voor SMS-benchten Ingebouwd fax-/datamodem vanaf "In comtxnatie met een Be»Bel* Allround abonnement. Exclusief eenmalige aansluit kosten a f 108.69 Kom langs bij Pnmafoon of bestel direct via 0800-1515 Het Varenscentrum in Terneuzen trekt de laatste tijd meer bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21