Jeugd mist betaalbare huurhuizen PZC Plan uitbreiding bedrijfsterreinen Snellere busreis naar 43.9SI21.95I17.95|21 !119f KOOP NU ALVAST UW CHAMPAGNE VOORDELIG IN Nieuw pand waterschap is blikvanger Hoofdingelanden fel tegen forse stijging waterschapsbelasting Borsele soepel met nieuwe economische dragers platteland ziekenhuis Goes voor Schouwse passagier Grolsch Hl Herfstbok, 29» ,i ,20 Uitkomst enquête Domburg Workshops bloemschikken Kerstzang in Middelburg Sportinstuif Oecumenische Adventsdienst g het Bier van Herfst. donderdag 30 november 2000 door Miriam van den Broek DOMBURG - Eenenveertig Domburgers tussen de achttien en vijfentwintig jaar vinden dat er meer betaalbare huurwonin gen in hun dorp moeten komen. Dat zeggen ze in een enquête die door W. Passenier is overhan digd aan wethouder J. Korstan- je van Veere. „Het idee voor de enquête is af komstig van enkele jongeren", zegt Passenier, mede-oprichter van de Stadsraad Domburg. „Deze jongeren zijn bang dat ze niet meer voor een huurhuis aan bod komen als men weet dat zij hiervoor het initiatief hebben genomen. Daarom hebben ze mij gevraagd de enquête op te stellen en als woordvoerder naar buiten te treden. Hoewel de "stadsraad hiervan op de hoogte is, staat die er los van." Het probleem met mensen uit deze leeftijdscategorie, is dat ze nog geen salarissen hebben waarmee ze een woning kunnen kopen of huren, meent Passé- MIDDELBURG - In Middel burg wordt woensdag 13 de cember een workshop bloem schikken gehouden met als thema kerst. Deze workshop begint om 13.30 uur en duurt tot 163 0 uur, in het ZVU-gebouw aan de Span jaardstraat 51 in Middelburg. De workshop wordt ook in Se- rooskerke (W) gegeven, op don derdag 14 december. Deze be gint ook om 13.30 uur en wordt gegeven in De Zandput. Aan melding bij het ZVU-gebouw is voor beide workshops noodza kelijk. nier. „Een huurwoning kost al snel achthonderd gulden per maand en dan zijn er nog de an dere vaste lasten. Dat is niet op te brengen. Er zijn jongeren die maar naar Middelburg en Vlis- singen vertrekken omdat daar wel betaalbare huurwoningen zijn. Ook zijn er kartelafspra ken met een woningcorporatie gemaakt. Doorstromers, die de hoge huurprijzen kunnen op brengen, hebben voorrang op de starters." Hypotheek Passenier is met de enquête per soonlijk naar de jongeren thuis of naar hun werk gegaan. „Ik heb mensen ontmoet die een hy potheek hebben genomen op twee inkomens. Dat is een groot risico. Als er iets met een van hen gebeurt, ontstaan er grote problemen. Het zou beter zijn als ze eerst konden huren en nog wat sparen voordat ze een huis kopen." Over de koopwoningen in Domburg kan hij ook een boekje open doen. „Je betaalt hierin Domburg 650.000 gulden voor een gerenoveerde kippen ren. En dan heb ik het nog niet eens over de tweede woningen. Hoeveel huurwoningen er in Domburg zijn weet ik niet, maar er zijn wel vierhonderd tweede woningen." Wethouder Korstanje zei bij de overhandiging van de enquêtes dat er momenteel wordt ge werkt aan de nota volkshuisves ting. De uitkomsten van Passe- niers vragenlijsten worden daarin meegenomen. Korstanje maakte alvast duidelijk dat de inwoners niet op korte termijn op betaalbare huurwoningen moeten rekenen. „Dat begrijp ik heel goed", zegt Passenier. „Maar tussen nu en twee jaar moet er wel wat gebeuren. Voor lopig wachten we het antwoord van de gemeente op de enquête af." Het nieuwe districtskantoor van Zeeuwse Eilanden in Eindewege. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom EINDEWEGE - Het bedrijven terrein in Eindewege heeft een ware blikvanger gekregen. Wie over de Nieuwe Rijksweg rijdt, ziet al van verre het rode dak van het nieuwe districtskantoor annex centrale werkplaats van waterschap Zeeuwse Eilanden. Eind vorige week werd het pand officieel opgeleverd. De nieuwbouw past in het be leid van het waterschap om de vele kleine loodsen die het tot voor kort bezat, te vervangen door enkele grotere, representa tieve gebouwen. Het pand aan de Ambachtsweg in Eindewege is bedoeld als opvolger van de loods in Kloetinge, maar is tege lijk de centrale werkplaats voor de afdeling Onderhoud Techni sche Installaties (OTI) gewor den. Onderhoud en reparaties aan de machines, installaties en ander materieel van het waterschap worden voortaan in Eindewege verricht. Daarvoor beschikt het gebouw onder meer over een werktuigkundige werkplaats, een timmeiwerkplaats, een ruimte voor elektriciens en een lasafdeling. Ook is er een grote stallingruimte waar het rijdend materieel komt te staan, evenals een noodstroomaggregaat en de pompen die in noodgevallen kunnen worden ingezet. Op de etage bevinden zich, naast de magazijnvloer voor de werkplaats en de kantine, de werkruimten voor het districts kantoor Zuid-Beveland. Dat is nu nog ondergebracht bij het hoofdkantoor in Goes. Omdat het hoofdkantoor in 2003 naar Middelburg verhuist, is beslo ten het districtskantoor samen te voegen met de centrale werk plaats. Nu het nieuwe kantoor in ge bruik kan worden genomen, schept dat meteen wat ruimte in Goes, waar het waterschap flink uit zijn jasje is gegroeid. Dertien werknemers van het districtskantoor verhuizen, als de laatste werkzaamheden en de schoonmaak zijn afgerond, naar Eindewege. In totaal der tig mensen van Zeeuwse Eilan den krijgen Eindewege voort aan als standplaats. De overgang moet nog voor de jaar wisseling zijn voltooid. Huiskleur De nieuwbouw, gerealiseerd door Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp, doet in veel opzichten denken aan het districtskantoor in Grijpsker- ke, dat enkele jaren geleden werd gebouwd. Architectenbu reau Laban Koeijer uit Ka- MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zaterdag 9 december een kerstzangavond gehouden ten bate van de stichting Shaare Zedek. Medewerking wordt verleend door het christelijk jongerenkoor Mattanja uit Goes, het christelijk gemengd Eilandenkoor uit Zie- rikzee (beiden onder leiding van Peter Wildeman), Karei Bogerd op bariton, Peter Wildeman op piano en Martin Westrate op orgel. Er is naast koor- en solozang ook samenzang en koorimprovisatie van bekende kerstliederen. De aanvang is om 20 uur, de kerk gaat om 19.30 uur open. pelle heeft daar ook bewust naar gestreefd. Verder is uiter aard gebruik gemaakt van de huiskleuren van het water schap: groen en blauw. „Iemand die langsrijdt moet in de gaten krijgen dat het waterschap hier zit", zegt K. Vahlkamp, als be- leidscoördinator bij Zeeuwse Eilanden verantwoordelijk voor de nieuwbouw. Het terrein rond het gebouw krijgt binnenkort nog een tijde lijke bestrating. Pas na de win ter is het, gezien de ondergrond, zinvol om het definitief te asfal teren. Dat gebeurt waarschijn lijk in mei. In dezelfde periode is ook de officiële opening van het pand voorzien. Het publiek krijgt dan de gelegenheid het van binnen te bekijken. Voor de nieuwbouw had het be stuur van het waterschap 3,6 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Dat bedi'ag was 'taakstel lend', wat wil zeggen dat het ze ker niet duurder mocht worden. Gedurende de bouw moesten daai'om op enkele punten wat concessies worden gedaan. „Daardoor zijn we wel keurig binnen het budget gebleven", zegt Vahlkamp, die ingenomen is met het resultaat. „We zijn er best een beetje trots op." door Rolf Bosboom GOES - De plannen voor een forse verhoging van de water schapsbelasting zijn onaan vaardbaar. De hoofdingelanden in de commissie middelen van waterschap Zeeuwse Eilanden lieten daarover woensdag geen misverstand bestaan. Zij willen dat het waterschap zijn spaar geld aanspreekt om de verho ging op z'n minst te matigen. Het dagelijks bestuur wil vol gend jaar alle tarieven met 3.7 tot 4,5 procent verhogen. Dat is op zich een normale stijging, maar in de categorie 'gebouwd' vallen de uiteindelijke aansla gen waarschijnlijk enkele tien tallen procenten hoger uit. Dat komt doox'dat die belasting is gebaseerd op de getaxeerde waarde van het onx'oerend goed. Volgend jaar gelden de nieuwe taxatiewaarden, die veel hoger liggen dan de waarden die de af gelopen vier jaar golden. Gemeenten tiebben daarop ge reageerd door het tarief dusda nig te verlagen, dat de uiteinde lijke opbrengst gelijk blijft. Het dagelijks bestuur van het wa terschap wil daar in elk geval in 2001 niet aan beginnen, omdat zij de enorme kosten van de vo rige taxatieronde nog moet ver rekenen. Ook heeft het erop ge wezen dat de definitieve uitkomsten van de nieuwe taxa ties, die in opdracht van de ge meenten zijn verricht, nog lang niet allemaal bekend zijn. Specialisten De financieel specialisten in het algemeen bestuur van het wa terschap keerden zich gister avond tegen de plannen. Zij vonden het 'principieel onjuist' dat eigenaren van onroerend goed een dubbele verhoging voor hun kiezen krijgen: een verhoging van het tarief (van 3,55 naar 3,68 gulden per 5000 gulden getaxeerde waarde) en, veel drastischer, de waardestij ging van het onroerend goed. Daardoor gaat de aanslag die burgers in de bus krijgen met enkele- tientallen procenten omhoog. „Exorbitant en onaan vaardbaar", oordeelde C. J. Di- eleman. De andere hoofdinge landen onderstreepten zijn woorden. A. M. M. van Haperen en G. R. Heerebout vonden de zaak des te kwalijker omdat de reserves van het waterschap x-uim boven de afgesproken om vang liggen. Er is dus geld ge noeg om de gevolgen van de waardestijging op te vangen. Dagelijks bestuurder J. Hoek man rekende de commissie voor dat het waterschap over de vori ge taxatieronde nog zeker vijf miljoen gulden moet betalen en daarvoor zijn in 2001 extra in komsten nodig. Jojo-effect Hoekman wees ook op het be leid van het waterschap de ta rieven zo geleidelijk mogelijk te laten stijgen. Verder vond hij dat het geld dat in 2 0 01 mogelijk te veel wordt opgehaald, later hoe dan ook weer ten goede moet komen aan degenen die dat hebben betaald. De commissieleden antwoord den dat het niet zozeer de be doeling is de tarieven geleide lijk te laten stijgen, maar vooral de hoogte van de nota die uitein delijk in de bus valt. Dat gebeurt in het huidige voorstel in elk ge val niet. Commissievoorzitter Heerebout stelde voor de kos tenpost van vijf miljoen gulden uit de voorgaande jaren in één keer weg te werken via een greep in de reserves. De kosten van de nieuwe taxaties kunnen dan de komende jaren in het ta rief worden verwerkt. De ande re aanwezige hoofdingelanden steunden dat voorstel. Hoekman kon niets anders doen dan toezeggen de suggestie te bekijken. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden beslist maandag 11 december over de begroting 2001, waar de nieuwe tarieven onderdeel van zijn. HEINKENSZAND - Kinderen- van 4 tot 12 jaar kurmen zich op woensdagmiddag 13 december uitleven op de sport- en spelin- stuif in De Stenge in Heinkens- zand. De sporthal is die middag omgebouwd tot een spannend sportcircuit. Recreatiesport leidsters begeleiden de activi teiten. De instuif duurt van 13.30 tot 15.30 uur. doorMieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil een selectief beleid voeren als het gaat om het toestaan van nieuwe economi sche dragers op het platteland. Wat dat betreft is de gemeente het helemaal eens met de pro vincie, die het ook wat soepeler aan wil pakken. De provincie heeft de gemeenten gevraagd te kiezen tussen een selectief of MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt zon dag 17 december de traditionele Oecumenische Advents-zang- dienst gehouden. Deze begint om 19 uur. Mede werking vexienen ds. R.E.R. van Buiten (meditatie), Jonathan Kooman (organist) en de koren Soli Deo Gloria, Leger des Heils, Cantate Domino en het Middelburgs Gregoiïaans koor. De dienst vindt plaats onder auspiciën van de Middelburgse Raad van Kerken, een restrictief beleid. Het Bor- selse college stelt de raad voor te kiezen voor het eerste. Bij een x*estrictief beleid moet de activiteit die op het platteland ontplooid wordt, direct te ma ken hebben met de functie land bouw. Vrijkomende boerderijen mogen wel als burgerwoning worden gebruikt, maar de ove rige ruimten, schuren en derge lijke, moeten voor de landbouw gebruikt blijven. Het selectieve beleid, waarvoor Borsele wil kiezen, sluit veel meer aan bij het beleid dat de afgelopen ja ren is gevoerd in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland. De econo mische activiteiten moeten te maken hebben met landbouw, natuur en recreatie of een men geling van die functies. Daar mee hebben boeren die op een andere manier een deel van hun inkomen of him hele inkomen willen verwerven, meer kans. De gemeenteraad bespreekt het voorstel voor ruimere mogelijk heden tijdens de raadsvergade ring die donderdag 7 december wordt gehouden in het gemeen tehuis in Heinkenszand. Aan vang 20.00 uur. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re gaat een plan opstellen voor de uitbreiding van de bedrijven terreinen in Serooskerke en Koudekerke. Het terrein in Koudekerke moet vijf hectare groot worden en dat van Seroos kerke nog groter. Daarnaast gaat Veere alle ondernemingen en bedrijfslocaties in de ge meente in kaart brengen om te komen tot één bestemmings plan voor alle bedrijventerrei- Ruim anderhalf jaar geleden heeft de gemeenteraad de noti tie Bedrijventerreinen vastge steld. Daarin staat dat bedrij ven zoveel mogelijk bij elkaar gesitueerd moeten worden. Vee re wil daarvoor twee forse be drijventerreinen aanleggen. Eén van maximaal vijf hectare in Koudekerke, en een terrein groter dan vijf hectare in Se rooskerke. Waar het terrein in Koudekerke precies moet ko men is nog niet helemaal duide lijk. De meest voor de hand liggende mogelijkheid is uit breiding van het huidige texrein aan deBraamweg. Naast het bestaande bedrijven terrein Karreveld aan de Braamweg, ligt nog een perceel tje dat hiervoor gebruikt kan worden. Voor verdere uitbrei- Het bedrijventerrein Karreveld in Koudekerke. ding wordt gedacht aan een aangrenzend stuk grond van bijna vier hectare. Het bestaan de bedrijventexrein aan de Hondegemsweg in Serooskerke kan worden uitgebreid met een beschikbaar perceel dat er eveneens aan grenst. Aangepast Om aanleg en uitbreiding van bedrijventerreinen mogelijk te maken, moeten de verschillende bestemmingsplannen worden aangepast. Veere wil dat dusda nig doen dat alle bedrijfsloca ties behalve de agrarische, worden opgenomen in één be stemmingsplan. Voordezevoor bereidende werkzaamheden wil het college van burgemeester en wethouders 111.000 gulden be schikbaar stellen. Veere telt momenteel zeven be drijventerreinen. De twee nieu we worden duurzaam ingericht. Als het aan de gemeente ligt ko men er alleen maar bedrijven die aandacht hebben voor kwa liteit van de leef- en werkomge- foto Ruben Oreel ving. Bedrijven die het milieu niet belasten of slechts in be perkte mate, zijn welkom. Een voorbeeld van duurzame in richting van een bedrijventer rein is dat bedrijven samen een autowasserij of een ondex*- houds- en opslagplaats hebben, dat ze samen een afvaldepot be heren of samen gebruikmaken van parkeerplaatsen voor vrachtwagens. De voorbex-eidende werkzaam heden worden op 21 december behandeld in de gemeenteraad. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Vervoersmaat schappij Connexxion gaat de dienstregeling zodanig aanpas sen dat de wachttij den voor pas sagiers die vanuit Zierikzee naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes reizen, drastisch worden bekort. De maatregelen zijn genomen na herhaalde ver zoeken van onder meer de Schouwse Seniorenraad. De vertrektijd van de bus die vanaf het station in Goes naar het Oosterscheldeziekenhuis rijdt, is niet afgestemd op de aankomsttijd van lijn 132 uit Zierikzee. Het gevolg is dat rei zigers vanuit Schouwen-Duive- land lang moeten wachten op hun aansluiting. Afhankelijk van het tijdstip varieert de wachttijd van een half uur tot drie kwartier. Daarbij komt dat de huidige dienstregeling van uit Zierikzee niet opti maal is af gestemd op de bezoektijden van het Oosterscheldeziekenhuis. „Vooral voor ouderen kunnen de lange wacht- en reistijden problemen opleveren", meent J. de Boer, secretaris van de Schouwse Seniorenraad. Een delegatie van dit adviesorgaan ging daarom vorige week om de tafel met R. Oosting, vexwoers- architect bij Connexxion. Die kon hen meedelen dat de dienst regeling met ingang van 28 ja nuari zal worden verbeterd. „De wachttijd in Goes is terugge bracht naar maximaal een kwartier. rechtstreeks De Seniorenraad heeft in het ge sprek ook gepleit voor een direc te verbinding vanuit Zierikzee naar het Oosterscheldezieken huis in Goes. Oosting geeft dit verzoek echter weinig kans. „Het ontbreekt Connexxion daarvoor aan de financiële mid delen. We geven er de voorkeur aan de huidige verbindingen te optimaliseren." Gebleken is dat met het Oosterscheldezieken huis goede afspraken te maken zijn over alternatieve bezoektij den, voor mensen die afhanke lijk zijn van het openbaar ver voer. „Op die manier kunnen de problemen wellicht al voor een deel worden opgelost", ver moedt Oosting. Connexxion hoopt binnen afzienbare tijd haar klanten te kunnen infor meren over de nieuwe dienstre geling. Korte Kerkstraat 8, Goes, Telefoon 0113 - 21 61 19 SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Plein 1940 10-12, Middelburg, tel. 0118 - 61 27 69 GR0LSCH GEEFT ELK JAARGETIJDE ZIJN EIGEN BIER. Y SIXPACK iCOUimJISILR.; RENÉ FLORANCY NU PER FLES AANBIEDINGEN GELDIG VAN 30 NOVEMBER T/M 13 DECEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20