IIIÏHCÏI OURAN Paniek om BSE kost miljarden Spoorwegen schrapen treinstellen bij elkaar Jorritsma wijst extra stimulans zonne-energie af Baken aan de Westerschelde Politie Servië terug in omstreden dorp Wiiïem 's 'Winket Winterpaleis 4 WEKEN VOOR WÊmam Werkverbod voor vutters heeft langste tijd gehad 4Ê& Europese Commissie eist zeer strenge maatregelen Lockerbie-verdachte blijft vast Proces-Dutroux begint in 2002 FNV legt accent op ledenadvies Feyenoord lost Vitesse af aan kop Politie pakt overvallers na schietpartij Belgrado zoekt toenadering tot VN-tribunaal over Milosevic 16 Gemeenten trekken één lijn door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Jorrits ma van Economische Zaken voelt niets voor een extra stimu lans voor zonne-energie. Een deel van de Tweede Kamer had daar op aangedrongen bij de be handeling van de begroting van de minister. Jorritsma ziet meer in wind energie en biomassa om milieu vriendelijke stroom op te wek ken. In de Kamer leven grote zorgen over de haalbaarheid van de doelstellingen voor duurzame energie, die bij de opwekking geen C02-uitstoot veroorzaakt. De afspraak is dat in 2020 tien procent van alle energie duur zaam moet zijn opgewekt. Nu is dat nog maar 1 tot 1,5 procent PvdA en GroenLinks vroegen de minister de introductie van zon necellen te bevorderen door het bedrijfsleven een verplicht aan deel zonne-energie op te leggen. Die is nu nog tien keer zo duur als de stroom die wordt opge wekt met gas of kolen. Jorritsma voelde niets voor het idee. Zij ziet meer heil in onderzoek naar goedkopere zonnecellen. De minister is niet zo somber over de haalbaarheid van de tien procent duurzame energie in 2020. De vraag zal de komen de jaren naar verwachting nog groter worden. Stroom die met kolen of gas wordt opgewekt wordt elk jaar duurder door de hogere ecotax. Duurzame ener gie is hiervan vrijgesteld. Jor ritsma wil daarom het aanbod hiervan stimuleren. Daarbij denkt ze vooral aan grote wind molenparken, al dan niet in zee. Het grote probleem bij die par ken is de beschikbare ruimte. Weinig gemeenten en provincies (Advertentie) 30 nov. 1 dcc. 10.00-21.00 uur. 2 december 10.00-17.00 uur. Dam 61, Middelburs wensen zo'n park binnen hun grenzen. Het ministerie is daar om bezig hierover afspraken te maken met gemeenten en pro vincies. Als ze niet meewerken, zal de minister zelf grootschali ge locaties voor windmolenpar ken aanwijzen, zo klonk het dreigend van achter de rege ringstafel. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,—) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 8 713214 000002 TERNEUZEN - Spookachtig maar fraai. De laatste da gen wordt de westkant van Terneuzen (onbedoeld) hel verlicht door een van de gigantische fakkels van Dow Benelux. De enorme vlam, die tot ver in de omgeving is waar te nemen, wordt veroorzaakt door de herstart van één van de krakers (LHC2), eind vorige week. Er is wat vertraging opgetreden bij dit proces. Dat komt doordat de herstart wordt gestuurd vanuit de nieuwe controle kamer van het chemieconcern. Het bulderende geluid dat tot aan de zuidkant van Terneuzen is te horen, wordt veroorzaakt door de toevoeging van stoom onder hoge druk. Dit proces moet het verspreiden van roet zoveel mogelijk voorkomen. Wanneer alles volgens plan ver loopt is het affakkelen afgelopen nacht geëindigd. foto Peter Nicolai Een Servische politieman richt vanaf een pantserwagen zijn machinegeweer op Lucane. foto Goran Tomasevic/RTR van onze redactie buitenland LUCANE - Speciale eenhe den van de Servische politie zijn gisteren het dorpje Lu cane aan de grens met Koso vo binnengetrokken. Het plaatsje in de omstreden Presevo-vallei was de afgelo pen week bezet door etnisch- Albanese strijders. De Joego slavische autoriteiten en de guerrillastrijders kwamen dinsdag een wapenstilstand De agenten namen ongehin derd de controle in Lucane over, al hoorde een camera ploeg van persbureau Reu ters enkele schoten en explo sies in de verte. De Serviërs trokken zich vorige week te rug uit het voornamelijk door etnische Albanezen be woonde dorp nadat bij ge vechten vier Servische agen ten waren gedood. NAVO-vredestroepen in Kosovo hielden gisteren een vrachtwagen met wapens aan. Die waren bestemd voor etnisch-Albanese guerrilla's in het grensgebied van Servië en Kosovo Volgens een woordvoerder van de NAVO arresteerden Noorse militairen in de Dre- nica-vallei in het westen van Kosovo drie Albanezen. In de vrachtwagen werden twintig mortiergranaten, eenzelfde aantal antipersoonsmijnen, duizend stuks munitie, een antitankwapen en unifor men aangetroffen. RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Reizigersorgani saties en de Consumentenbond hebben forse kritiek op het gis teren gepresenteerde 'nood plan' van de NS. Daarin geeft het bedrijf aan hoe het zijn dienstverlening wil verbeteren. De NS heeft voor 125 miljoen gulden 150 tweedehands Duitse spoorrijtuigen gekocht, waar van de eerste wellicht al in de zomer van volgend jaar en de laatste pas in 2002 kunnen gaan rijden. Aangezien het om ouder materi eel gaat, moeten de rijtuigen eerst worden opgeknapt. In to taal gaat het hierbij om 9500 ex tra zitplaatsen. Volgend jaar hoopt de NS ook 3500 extra zit plaatsen binnen te halen door materieel in Duitsland te huren. Voorts zijn er 252 nieuwe rijtui gen besteld die vanaf februari 2002 worden ingezet. De NS be schikt op dit moment over 205.000 zitplaatsen. Al die rijtuigen, nieuwe en oude, moeten worden getrokken door locomotieven. NS hebben van Railion, waarin de goederen- poot opging, vier 1600-locomo- tieven opgekocht. Tien oudere 1300-locs worden opgeknapt met onderdelen uit vijftien an dere exemplaren. Een woordvoerder van de NS wees erop dat het bedrijf er in is geslaagd capaciteit bij te kopen op een overspannen Europese spoormarkt. De Consumenten bond vindt dat allemaal 'een druppel op een gloeiende plaat' en 'volstrekt onvoldoende'. De NS heeft ook aangekondigd de informatievoorziening aan reizigers te willen verbeteren. NS-personeel moet sneller op de hoogte zijn van problemen en conducteurs krijgen hiervoor ook communicatiemiddelen. Maar ook hier ontmoet de NS vooral kritiek. Reizigersorgani saties denken dat de klanten daar voorlopig niets van zullen merken De Consumentenbond zegt in een reactie dat de NS alleen met technische oplossingen komt 'voor de langere termijn'. Teleurgesteld Consumentenbond, reizigers vereniging Rover en ANWB toonden zich gistermiddag na afloop van overleg met NS en het ministerie van Verkeer en Waterstaat teleurgesteld. Ze gaan ervan uit dat het noodplan nauwelijks helpt in de spits en vinden dat de kwaliteit van het treinvervoer ver beneden een aanvaardbaar peil is gekomen. De Tweede Kamer wil zelf on derzoek doen naar de NS. Een meerderheid staat achter het initiatief van PvdA-Kamerlid Van Gijzel om de problemen - vertragingen, te weinig materi eel, verouderd spoor - in kaart te brengen. ,,Dat zijn we aan de reizigers verplicht", aldus Van Gijzel. De fracties storen zich in toene mende mate aan de dienstverle ning van de NS. „Het is zo'n zootje dat we zelf wat moeten doen", vindt Kamerlid Hofstra van de WD. „We moeten uit zoeken of de NS de concessie om treinen te laten rijden wel aan kunnen." GPD/ANP DEN HAAG - Het verbod om naast een vut-uitkering be taald werk te verrichten, lijkt niet meer van deze tijd, vindt minister Jorritsma van Economische Zaken. Ze voegt eraan toe dat het gaat om een verbod in rege lingen voor vervroegd uittre den, die werkgevers en werk nemers samen zijn overeen gekomen. „De mogelijkheden hier via wetgeving in te treden zijn beperkt." De bewindsvrouw reageerde hiermee op D66-Kamerlid Van Walsem die er voor pleit te iedereen in de vut toe te staan te werken. Hij kreeg bijval van de PvdA Opheffen van de strafkorting, die in bepaalde vut-regelingen staat op het verrichten van betaald werk, zou helpen te gen knelpunten op de ar beidsmarkt. ANP ,12° r1Ö° "ff Z 4 Af en toe zon af en toe zon en meest droog. Nog steeds zacht met middagtemperaturen van ongeveer 12 graden. 243e jaargang no. 284 donderdag 30 november 2000 losse nummers 1,85 De Nationale 7 Wetenschapsquiz De zaak tegen beide verdachten van de Lockerbie-aanslag wordt voortgezet. Het Schotse gerechtshof, gevestigd op de luchtmachtbasis Kamp van Zeist, wees het verzoek om vrijla ting door de advocaten van een van de Libiërs giste- ren af. Volgens de rechter is er vooralsnog geen aan- k leiding het proces tegen de verdachte te staken door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Commissie eist ingrijpen de maatregelen om ver spreiding van de gekke- koeienziekte (BSE) te voorkomen. Het gaat om een verbod op het gebruik van alle dierlijke resten in alle veevoer en het vernie tigen van circa twee miljoen runderen. De maatregelén kosten de be lastingbetaler en de indu strie miljarden guldens per jaar. De landbouwministers van de Europese Unie vergaderen maandag over de voorstellen. De Eurocommissarissen Fisch- ler (Landbouw) en Byrne (Con sumentenbescherming) spra ken gisteren over 'uitzonderlijk BRUSSEL - Het proces tegen Mare Dutroux, hoofdverdachte in een reeks verkrachtingen en kindermoorden die na zijn ar restatie in 1996 België op zijn kop zette, begint in het najaar van 2002. Minister van Justitie Ver- wilghen zie gisteren te verwach ten dat het onderzoek in de zaak-Dutroux in maart 2002 wordt afgerond. De rechtszaak, die grote belang stelling zal trekken, heeft plaats in het justitiegebouw in Aarlen, vlakbij de grens met Luxem burg. ANP/Belga harde maatregelen voor een uit zonderlijke situatie'. „Het ver trouwen bij de burger in rund vlees is volledig ingestort", zo stelde Fischler. Volgens Byrne is het 'steeds duidelijker dat de EU-landen reeds geldende anti- BSE-regels overtreden'. Het eten van met BSE besmet vlees kan bij mensen de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jacob veroorzaken. Het verbod op het verwerken van dier- en beendermeel in vee voer geldt voorlopig voor zes maanden. De Commissie schat dat het verbranden van de tota le productie van dier- en been dermeel in de EU 6,6 miljard gulden per jaar kost. Het in komstenverlies voor boeren en veevoerbedrijven wordt ge raamd op 3,3 miljard per jaar. De industrie krijgt geen schade loosstelling als het aan de Com missie ligt. Veevoer geldt als voornaamste besmettingsbron voor BSE. Sinds 1994 is dier- en beender meel daarom al verboden in voer voor runderen. Voor var kens en kippen wordt het nog wel gebruikt, omdat bij deze dieren nog nooit BSE is aange troffen. Voor de Commissie is het echter zonneklaar dat run deren toch illegaal dier- en beendermeel krijgen. Tegelijkertijd stelt de Commis sie voor alle runderen ouder dan dertig maanden te vernietigen, tenzij een BSE-test uitwijst dat de dieren gezond zijn. Deze maatregel moet op 1 januari in gaan. De verwachting is dat door gebrek aan testcapaciteit aanvankelijk zo'n twee miljoen ongeteste dieren vernietigd zul len worden. Fischler hoopt dat het uit de markt nemen van deze dieren de vleesprijs doet stijgen. De afgelopen weken daalden de consumptie en de prijs van rundvlees met tientallen pro centen. Boeren krijgen de waarde van hun afgeschreven runderen gro tendeels vergoed. De EU betaalt zeventig procent.De lidstaten draaien voor de rest op en moe ten ook de vernietigingskosten betalen. De veevoederindustrie in Ne derland reageert zwaar teleur gesteld op het voorgestelde vér bod op het gebruik van dier meel. De sector heeft het gevoel te moeten boeten voor de paniek die vooral in Duitsland en Frankrijk is uitgebroken. Woordvoerder Hartog van het Productschap Veevoeders noemt de maatregel 'zuur' voor de Nederlandse veevoederbe drijven. Hij wijst erop dat de sector in Nederland sinds 1999 'zeer vergaande en effectieve' maatregelen trof om BSE-be- smetting via veevoer uit te slui ten. GPD Volgens FNV-voorzitter De Waal zal zijn vakcentrale de komende tijd een andere koers inslaan. Lag het accent vanouds op het bereiken van goede arbeidsvoor waarden in het CAO-overleg, in de toe komst komt er meer aandacht voor het adviseren van de leden over hun persoon lij ke behoeften. Dat gebeurt vooral om jongeren te trekken. Feyenoord heeft Vitesse na 24 uur alweer afgelost als koploper in de eredivisie. De Rotterdammers won nen de derby tegen Sparta woensdagavond met 2-1 en staan nu weer twee pun ten voor. RBC verloor de Brabantse derby tegen NAC met 0-1. Dennis de Nooijer was voor het eerst in ruim twee j aa r weer tref zeker voor Heerenveen, dat thuis gelijkspeelde te gen AZ: 1-1 De gemeenten in Zeeland hebben afgesproken regels in hun bestemmingsplannen op elkaar af te stemmen. Zee- land is de eerste provincie waarin wordt gewerkt aan *1 standaardisering van bestemmingsplannen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10 en 11; wetenschap: 13; sport: 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25,26,27, 29 en 31. AMSTERDAM - De politie heeft gistermorgen na een korte achtervolging en een schietpar tij in Amsterdam-West twee mannen aangehouden die een supermarkt hadden overvallen. Eén van de overvallers werd in een been geraakt. WENEN - De Joegoslavische minister van Buitenlandse Za ken Svilanovic heeft voorge steld de voormalige president van Joegoslavië, Milosevic, te berechten in samenwerking met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Op die manier hoeft Milosevic niet uitgeleverd te worden. Svi lanovic zegt dit in een gisteren gepubliceerd interview in de Oostenrijkse krant Die Presse. „Wij willen samenwerken met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, maar van uitlevering van Milosevic zal geen sprake zijn", zo verklaarde de minister. „Wel is het denkbaar dat Milo sevic in Joegoslavië wordt be recht met hulp van het tribu naal." Het is voor het eerst dat de Joe goslavische regering de deur openzet naar mogelijke samen werking met het Joegoslavië- tribunaal. President Kostunica heefti tot nog toe steeds ver klaard samenwerking met het tribunaal geen prioriteit te vin den. AFP De twee gemaskerde mannen waren om tien uur via de perso neelsingang de supermarkt aan de Nieuwezijds Voorburgwal binnengekomen. Met vuurwa pens bedreigden ze twee perso neelsleden en eisten geld. De overvallers gingen er lopend vandoor met een buit van enkele duizenden guldens. Op de Kei zersgracht dwongen ze een loodgieter zijn auto af te staan. De politie kon de overvallers even later klemrijden tegen een vuilniswagen. Behalve de buit van de overval heeft de politie twee vuurwa pens in beslag genomen. De ge wonde overvaller ligt nog in het ziekenhuis. ANP pagina 2: bendes nauwelijks te stoppen schietincidenten in Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1