Inflatie besluipt ons wonder Fiscus snijdt in ruimte lijfrente PZC Uitverkoop bij Begemann 11 Woodside Petroleum wijst laatste bod Shell af Economische groei in Nederland dreigt te worden gesmoord verkoop: (024) 677 77 76 belasting belicht Nieuwe emissie Reed Elsevier Forse winststijging Carlsberg OAD boekt recordomzet Werknemers GTI zijn leiding zat Ook Qantas bestelt superjumbo's Londen leent miljarden voor metro donderdag 30 november 2000 SYDNEY - De directie van het Australische energieconcern Woodside Petroleum heeft ook een derde en laatste bod van Koninklijke/Shell Groep afgewezen als onvoldoen de. Wel kan het bod, of een aangepaste versie daar van, worden voorgelegd aan een aandeelhouders vergadering tussen maart en juni volgend jaar, aldus Woodside. Shell heeft al een belang van 34,3 procent in het Australische bedrijf en wil dat vergroten tot 56 procent. Het concern biedt 14,80 Australische dollar per aandeel plus een optie om een aandeel Woodside terug te kopen voor 14,80 dollar. Nieuwe aandelen Die optie kan worden uit geoefend als de aandeel houders hebben inge stemd met het voorstel van Shell om olie- en gas- belangen onder te bren gen bij Woodside in ruil voor nieuwe aandelen. In de gecompliceerde con structie krijgt Shell in eerste instantie voldoen de aandelen in handen om een aandeelhoudersver gadering af te dwingen. Zelfs als alle aandeelhou ders gebruik maken van de terugkoopregeling, be zit Shell aan het eind van de rit 56 procent omdat het nieuwe aandelen heeft gekregen. Koers Woodside wees dit jaar al twee keer eerder een bod van Shell af. Het Neder lands-Britse concern heeft laten weten dat het jongste voorstel definitief is. De afwijzing daarvan had gisteren geen effect op de koers van Woodside op de beurs in Sydney. Het aan deel sloot onveranderd op vijftien Australische dol lar. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De Nederlandse economie is over haar hoogte punt heen. Nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven aan dat de eco nomische groei in het derde kwartaal 3,4 procent bedroeg vergeleken met dezelfde perio de in 1999. Sinds afgelopen win ter, toen een piek van bijna vijf procent groei werd gehaald, vertraagt de groei. De eerste aanwijzing dat de groei een tandje terug ging, kwam in de vroege zomer. Ban ken constateerden dat de hypo theekmarkt, die de afgelopen jaren als het ware was geëxplo deerd, begon te krimpen. Dat heeft zich in de loop van het jaar versterkt doorgezet. Er zijn ook andere tekenen van een afnemende groei. Zo con stateert het economisch bureau van de Rabobank in haar jong ste maandelijkse bedrijvenon- derzoek dat de activiteit van on dernemingen sinds het vierde kwartaal van 1999 flink terug loopt. In dit onderzoek worden de gegevens van 175.000 bedrij ven betrokken. Spanningen De bedrijvigheid wordt onder meer geremd door de spannin gen op de arbeidsmarkt. Steeds meer ondernemingen kunnen niet zoveel groeien als ze zouden willen. Extra groei gaat nu ge paard met een groter risico op hogere prijzen. Werknemers worden bijvoorbeeld snel duur der. Officieel geldt nog de loon matiging, maar in verschillende sectoren dijt het pakket aan se cundaire arbeidsvoorwaarden uit en worden hogere incidente le loonstijgingen betaald. Deze ontwikkeling plus de hoge olie prijs en de lage euro, leiden tot inflatie. Die wordt vanaf 1 janu ari nog eens aangewakkerd door het verhogen van de BTW met anderhalf procent. Komend jaar wordt zo een jaar met een vrij sterke hoge econo mische groei - verschillende ra mingen komen uit rond 3,5 pro cent - maar ook een stevige geldontwaarding die naar vier procent kruipt. Het economi sche wonder dat Nederland sinds 1994 beleeft, dreigt zo in Het inkrimpen van de hypotheekmarkt was de eerste aanwijzing dat de groei afvlakte. inflatie te worden gesmoord. Het kabinet doet niets om dit gevaar te beperken. Om over verhitting van de economie te gen te gaan, kan de minister van Financiën de lasten verhogen, zodat er minder geconsumeerd wordt. Maar in plaats daarvan komt er een lastenverlichting van zeven miljard gulden. Dat 'smeergeld' is nodig om een nieuw belastingstelsel in te voe ren. Hulp van de Europese Centrale Bank (ECB) is evenmin te ver wachten. De ECB bepaalt de rente in de eurozone, en kijkt naar inflatie-gemiddelden in de elf landen die samen de econo mische en monetaire unie vor men. In de financiële wereld is de algemene opinie dat de ECB nauwelijks nog mogelijkheden heeft om de rente te verhogen. Voor een land met een overver hitte economie zoals Nederland is een verwachte renteverho ging van een kwart tot een half procent in 2001 te weinig. De mooie groeicijfers die Ne derland volgend jaar zal verto nen - hoger dan het gemiddelde in Europa, en wellicht zelfs ho ger dan in de VS - worden dan ook seneus bedreigd. De geld ontwaarding is onder meer schadelijk voor de concurren tiepositie. die de afgelopen twee jaar al langzaam terugliep. Voor Nederlandse bedrijven die ex porteren binnen de eurozone is dat al merkbaar. Exporteurs met afzetmarkten buiten het eurogebied zijn geholpen dooi de val van de euro, maar als de eenheidsmunt weer opkrabbelt, is hun concurrentiekracht in eens ook een stuk minder. Bonden De veelvuldige waarschuwin gen tegen het gevaar van infla tie en oververhitting - de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling en de Europese Commissie voegden zich vorige week in de lange rij - hebben in ieder geval effect op de vakbeweging in ons land. De twee grootste bonden foto Koen Verheyden/ANP (AbvaKabo en FNV Bondgeno ten) willen 2001 in gaan met een looneis van vier procent. De vakbeweging is bang voor een loon-prijsspiraal die banen kost en kiest voor een uiterst gema tigde opstelling. Want met een inflatie van vier procent houdt de werknemer van zijn CAO- loonsverhoging straks geen dubbeltje over. Die gevreesde loon-prijsspiraal dreigt dan ironisch genoeg te beginnen bij de werkgevers: in verwoede pogingen aan vol doende personeel te komen, is het heel verleidelijk om in som mige sectoren en voor bepaalde funkties meer te betalen dan in de CAO is vastgelegd. GPD door Wil Wouters Door veel inzet en hard werken heeft Bram een mooie carrière opgebouwd. Met een beperkte opleiding heeft hij mede door tijdige en ook gelukkige wisselingen van werkkring een toppositie bereikt. Maar deze loopbaan heeft ook zijn schaduwzijde. Door de wisselingen van werkgever heeft zijn pensi oenopbouw enkele breuken opgelopen. Alle werkgevers van Bram hadden hun eigen pensioenre gelingen. De mogelijkheid tot overname en voortzetting van een bestaande pensioenrege ling door een opvolgende werkgever, is nog maar kort wettelijk geregeld. Natuurlijk heeft Bram advies ingewonnen en een levensver zekering met lijfrenteclausule afgesloten. Met behulp van deze polis vult hij zijn pensi oeninkomen aan. In ruil voor de jaarlijkse premiebetaling krijgt hij als 65 is geworden recht op periodieke uitkerin gen. Bij voortijdig overlijden komen de uitkeringen toe aan zijn echtgenote of minderjari ge kinderen. Bram kan zelf de looptijd van de uitkeringen bepalen. Bij een langere looptijd zijn de bedragen lager. Maar met het verstrijken van de tijd worden de behoeften van Bram en zijn echtgenote ook minder; de lust om op vakantie te gaan en reizen te maken neemt in de loop van de jaren gewoonlijk af. Aftrekken De voor de levensverzekering met lij frenteclausule betaalde premies kan Bram van zijn be lastbaar inkomen aftrekken. De premies beperken zo Brams belastingdruk in de ja ren, waarin hij met zijn salaris voor een relatief groter deel in het hoge tarief valt. De uitke ringen vormen later een belast inkomensbestanddeel, in de jaren, waarin het inkomen - en dus ook het belastingtarief - lager is. Omdat Bram de polis van de levensverzekering heeft afge sloten vóór 16 oktober 1990 mag hij in 2000 een premie tot 21.571 aftrekken. Had hij de polis op een latere datum af gesloten, dan bedroeg de af trek slechts ƒ6.179 (en voor gehuwden en samenwonen den/ 12.358). Afhankelijk van zijn pensi oentekort zou Bram in 2000 nog extra bedragen kunnen aftrekken ter grootte van ƒ61.767 (de zogenaamde tweede lijfrentetranche) en 12.355 (de zogenaamde der de lijfrentetranche). Voor ondernemers met een oudedagsreserve en voor on dernemers, die hun bedrijf staken, kent de huidige belas tingwet speciale regelingen. De nieuwe belastingwet leidt per 1 januari 2001 tot een gro te beperking ten opzichte van de bestaande mogelijkheden. Allereerst: er is géén eerbiedi gende werking voor bestaan de levensverzekeringen en lo pende polissen. Met ingang van het nieuwe jaar komt er een basisaftrek voor iedereen van slechts 2.204. Het thans bestaande recht voor gehuwden en samenwo nenden om de basisaftrek over te dragen, verdwijnt. Wil de echtgenote van Bram haar persoonlijk recht op de basis aftrek gebruiken, dan moet zij 'inkomen uit werk en wonen' ('Box 1', in het jargon van de belastingdienst) hebben. Het nieuwe stelsel kent wel de mogelijkheid om een oude dagsvoorziening op te bou wen tot zeventig procent van het inkomen op 65-jarige leef tijd. Deze mogelijkheid valt uiteen in twee regelingen, een jaarruimte en een reserve ringsregeling. Beide regelin gen kennen als uitgangspunt de premiegrondslag, die be staat uit de optelsom van de vier inkomensbestanddelen, te weten de winst uit onderne ming, het belastbaar loon, het resultaat uit overige werk zaamheden en de periodieke uitkeringen en verstrekkin gen. De premiegrondslag heeft wel een maximum van 282.609, hierop komt een AOW-fran- chise van ƒ21.062 in minde ring. De jaarruimte bestaat vervolgens uit zeventien pro cent van de premiegrondslag na aftrek van de pensioenop bouw en de oudedagsreserve van dat jaar. Het overblijven de bedrag kan Bram als pre mie voor een levensverzeke ring met lijfrenteclausule van zijn 'Box I-inkomen' aftrek ken. Voor de jaarruimte geldt de 65-jarige leeftijd als bo vengrens. De reserveringsregeling is naast de jaarruimte bedoeld voor het inhalen van pensi oentekorten. De maximale re serveringsregeling bedraagt zeventien procent van de pre miegrondslag met een maxi mum van 12.149 Voor wie 55 jaar of ouder is, bedraagt de reserveringsregeling maxi maal 24.001.Voor zover de jaarruimte niet gebruikt is, kan deze ten hoogste zeven jaar gereserveerd worden De betaling van de levensver zekeringspremie voor de jaar ruimte en de reserveringsre geling kan na afloop van een jaar, maar binnen zes maan den daarna plaatsvinden. De basisaftrek moet in hetzelfde jaar betaald zijn. Premies De belastingheffing over de uitkering op grond van de le vensverzekering met lijfren teclausule hangt af van de fiscale behandeling van de premiebetaling. Wanneer de premies volledig van het be lastbaar inkomen afgetrok ken zijn, behoren de uitkerin gen tot het Box I-inkomen. Komen de premies door de wetswijziging slechts gedeel telijk voor aftrek in aanmer king, dan vindt een splitsing van de polis plaats. Voor zover de premies niet voor belas tingaftrek in aanmerking komen, valt de polis van le vensverzekering onder de ver- mogensrendementsheffing. Voor bestaande polissen van levensverzekering lijkt het op voorhand raadzaam om de premiebetaling te beperken tot de basisaftrek en deels op de naam van de partner te stellen, zodat die bij voldoen de Box I-inkomen de belas tingaftrek ook kan gebruiken Mr. C.W.B.M. Wouters is belas tingadviseur te Meliskerke door Jeroen Segenhout AMSTERDAM - Een machine fabriek in Helmond. Dat was ooit de Koninklijke Begemann. Maar omdat bedrijvendokter Joep van den Nieuwenhuyzen een beursfonds zocht, kreeg Be gemann bekendheid als een conglomeraat van industriële bedrijven. Na het vertrek van Van den Nieuwenhuyzen in 1994, leidde het echter een zieltogend bestaan. Nu rest de uitverkoop. De aspiraties waren in de jaren tachtig nog zo groot. Van den Nieuwenhuyzen (1955) Jcreeg in 1983 de machinefabriek Stramproy in de schoot gewor pen. Een cadeautje van de fami lie Van der Valk, omdat schoon zoon Joep zich uitstekend had gekweten van zijn taak als woordvoerder van de familie in de geruchtmakende ontvoe ringszaak Van der Valk. Ambities Stramproy, tot Van den Nieu- wenhuyzens aantreden noodlij dend, werd binnen korte tijd winstgevend. Maar Joep wilde meer. Om zijn ambities te ver wezenlij ken zocht hij een beurs fonds. Kapitaal was zo gemak kelijker te vergaren. Zijn keuze viel op Begemann, een machinefabriek in Hel mond Het werd een koopje. Van den Nieuwenhuyzen legde er in 1985 twee miljoen gulden voor op tafel en er kon serieus ge werkt worden aan een plek in de Nederlandse economie. Bege mann reeg vanaf de tweede helft van de jaren tachtig tientallen bedrijfjes aan zijn ketting. De meest voorname waren het elektrotechnische bedrijf Holec (1989) en scheepswerf RDM (1991). Maar ook in het buiten land sprak Begemann een woordje mee door de overname van de Siberische opleggerfa- briek Krasnojarsk en het Vlaamse Boelwerf. Conglomeraat Begemann was daarmee een conglomeraat geworden, actief in diverse sectoren: energie, voeding, milieu, vervoer en diensten. In 1990 telde Bege mann zo'n 140 dochteronderne mingen, had het een omzet van bijna 1,4 miljard en 7300 me dewerkers (exclusief Rusland). Van den Nieuwenhuyzen had naam gemaakt als bedrijven dokter. Voor uitbreiding van zijn conglomeraat pikte hij er vooral de slecht draaiende on dernemingen uit. Hij kocht ze voor een prikje en krikte ze via keiharde saneringen weer op. Vakbonden liepen desondanks weg met Joep. Zonder zijn kor date optreden zouden faillisse menten volgen en daarmee vele banen definitief verdwijnen. Ook de financiële wereld sloot Van den Nieuwenhuyzen in de AMSTERDAM - Het Brits/Nederlandse Reed Elsevier wil voor 4,4 miljard aan nieuwe aandelen uitgeven om de over name van de Amerikaanse uitgever Harcourt General te fi nancieren. Dat maakte het uitgeversconcern gisteren bekend. In totaal kan de uitgifte van de nieuwe aandelen het uitstaan de aandelenkapitaal met 9,9 procent verhogen. De definitieve prijs van de nieuw uit te geven aandelen wordt naar verwachting morgen bekendgemaakt. Eind oktober kondigde Reed Elsevier aan de Amerikaanse uitgever Harcourt General in te lijven Daarvoor moest het een bedrag van ruim ƒ12 miljard op tafel leggen. Maar Reed Elsevier verkocht gelijk een deel ter waarde van ruim 5,5 miljard door aan aartsconcurrent Thomson. ANP KOPENHAGEN - De nettowinst van de Deense bierbrouwer Carlsberg is in het eind september afgelopen boekjaar geste gen met 64 procent tot 1,9 miljard kroon 560 miljoen). De netto-omzet groeide met zeventien procent tot 27,9 miljard kroon 8,2 miljard). Carlsberg heeft het boekjaar deze keer met drie maanden verlengd tot eind december, zodat het voortaan samenvalt met het kalenderjaar. ANP HOLTEN - Reisorganisatie OAD uit Holten heeft in het op 1 november afgelopen boekjaar 576.000 passagiers vervoerd. Dat is tien procent meer dan het jaar ervoor De omzet kwam elf procent hoger uit op ongeveer 1 miljard. Dat is een re cord, meldt het bedrijf gisteren. De winst is niet bekendge maakt. Hoewel busvakanties in Nederland in het algemeen minder in trek zijn, ziet OAD de belangstelling voor busreizen niet da len. Het familiebedrijf had wel te kampen met de dure dollar en het dure pond sterling. ANP IJMUIDEN - De werknemers van de Corus-buitenfirma GTI (Groep Technische Installaties) eisen in een brandbrief dat de directie voor 15 december haar manier van leiding geven ver andert. Gebeurt dit niet, dan zal het personeel weigeren nog langer voor de buitenfirma te werken. Door een gebrek aan communicatie tussen de GTI-bedrijfs- leider en het personeel zijn het afgelopen jaar veel mensen overspannen geraakt, zo schrijven de werknemers aan de Co- rus-leiding in IJmuiden. Het bedrijf GTI heeft per 1 januari van dit jaar de regie overgenomen van de afdeling Site Facili ties ABS TSI (Technische Service Installaties) van Corus. De werknemers vallen onder de CAO van Corus. Het concern heeft de dienst uitbesteed om de kosten te verlagen. GPD SYDNEY - De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft twaalf exemplaren van de nieuwe superjumbo Airbus A3XX besteldD aarmee is het vrij wel zeker geworden dat het Europese consortium Airbus Industrie begin volgend jaar be gint met de productie van het toestel. Airbus nam eerder dit jaar al het principebesluit het prestigi euze project door te zetten. Maar het zou pas doorgaan bij vijftig bestellingen. Vijf maatschappijen hebben nu orders geplaats voor in totaal 44 toestellen. ANP LONDEN - De Europese Investeringsbank heeft Groot-Brit- tanmë een lening van negenhonderd miljoen pond 3,28 mil jard) aangeboden voor de gedeeltelijke privatisering van de Londense metro. De Britse krant The Guardian berichtte dat gisteren. De Europese bank is bereid leningen van driehonderd miljoen pond te verlenen aan drie bedrijven die een dertigjarig con tract weten binnen te halen om het metrospoor en de signale ring te beheren. Bankdirecteur Thomas Barrett schreef de Londense autoriteiten dat de leningen worden verstrekt 'met het oog op het strategische belang van de verbetering van de openbaar vervoerdiensten in Londen.' De gemeente Groot- Londen zal het beheer van de metro op zich nemen zodra er bedrijven zijn gevonden voor de privatisering. AP (Advertentie) Joep van den Nieuwenhuyzen (1) aan het begin van het proces over HCS. Hij was die dag, op 22 maart 1994, hoofdverdachte in de eerste rechtszaak in Nederland over voorkennis bij aandelenhandel. foto Herman Pieterse/ANP armen. Het opkopen van lege beursfondsen was in de jaren tachtig gebruikelijk, maar wat hij ermeé deed was uitzonder lijk. De bedrijvendokter peuter de hij dan ook honderden mil joenen los. Als onderpand gaf hij aandelen. De schuldeisers boerden daar niet slecht mee. Het aandeel Begemann bleef maarstijgen op het Damrak. Op het hoogtepunt in 1990 was het 191 gulden waard, wat overeen kwam met een beurswaarde van achthonderd miljoen gulden. Toch zouden de banken de on dergang van Begemann inzet ten. Van den Nieuwenhuyzen overspeelde zijn hand toen hij samen met zakenvrienden auto matiseringsbedrijf HCS over namNiet a lleen ging die onder neming failliet, Joep werd ook nog eens beschuldigd van de handel met voorkennis in aan delen HCS De perikelen rond HCS sloegen over naar de Begemann Groep Alles wat door de handen van Van den Nieuwenhuyzen was gegleden, werd opeens besmet verklaard. Banken draaiden de geldkraan dicht en beleggers lieten het conglomeraat vallen als een baksteen. De bedrijvendokter moest door alle problemen opeens stevig in grijpen in zijn levenswerk. On der zijn broer Jeroen ging het saneren verder. Wat rest is een uitverkoop van het uitgeklede Begemann. ANP We hebben nog gedacht aan een tweede boordcompu Aan een zesde laklaag Aan Climate Control in de kofferbak Maar af is af Het 1 ikt te mooi om waar te uitrusting, top of the bill' dus. zijn, de Rover 75 2.5 Litre V6 Maar niet letterlijk. De Rover 75 Sterling automaat. Dit absolute 2.5 Litre V6 Sterling automaat is topmodel van Rover koppelt een er namelijk vanaf fl 88.990,- krachtige, soepele V6 benzine- QSQmi Komt u gerust eens langs motor aan een overcomplete voor een proefrit. Rover 75 AUTO ACCELL Amundsenweg 33, Goes, Telefoon 0113 - 245295 GARAGE RIDA TERNEUZEN B V Mr. FJ. Haarmanweg 4. Terneuzen, Telefoon 0115 - 613690 Dc Row 75 if «erlcr,|gb*ir vmffl 61 990.- LmMpnJim vwuf fl 1,529.- p mod rxcl BTW (bron. RFS. operational leur. 48 mnd en 20 000 km per i..m Pri|i. en lpetificaur»i|iig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11