Sloop autobedrijf De Jager nabij Cine City ruimt plek in voor kunst PZC Specialist in kalanchoës breidt opnieuw uit Geen extra rijksgeld voor bestrijding van de muskusrat Wapenbezit bestraft met 60 uur werken Raad voor Cultuur moet afblijven van Rooseveltcentrum Goesenaren krijgen werkstraf voor stelen kinderwagen Extraatje voor Borselse minima 20 Grond onder garage in Goes wordt gesaneerd ondernemend zeeland in detail kunst cultuur woensdag 29 november 2000 door Desirée Schouten GOES - Autobedrijf De Jager, een van de gezichtsbepalende bedrijven aan de Westhaven- dijk in Goes, verdwijnt Deze week worden de bedrijfshallen en de showroom leeggehaald, vrijdag zullen Johan en Ineke de Jager voor de laatste maal de deur achter zich dichttrek ken. Volgende week maken breek- hamers en bulldozers een einde aan het bedrijf in zijn huidige vorm, waarna de vervuilde grond kan worden opgeruimd en gereinigd. Eind volgend jaar hoopt De Jager zijn nieuwe plannen te realiseren. ,,Als het bestemmingsplan niet gewij zigd wordt, kunnen we zo met nieuwbouw beginnen." Johan en Ineke de Jager koch ten in 1973 de grond, waarop van 1887 tot 1954 de gasfa briek van Goes had gestaan. De fabriek had de bodem zwaar vervuild met onder andere cya nide, een dodelijk gif. Destijds ontbrak het aan de kennis en ervaring om met deze veront reiniging om te gaan en de mi lieuproblematiek speelde nog nauwelijks. De Jager opende zijn garage complex in 19 7 5 met de merken Vauxhall en Saab, later uitge breid met het dealerschap voor Daihatsu. Daarnaast werd hij dealer voor Bedford- en Sca- nia-vracht wagens, waarvoor een grote bedrijfswagengarage in gebruik werd genomen. ,,De naam Garage De Jager werd een begrip in het Zeeuwse, we kregen een forse klanten kring", aldus Ineke de Jager. Later werd ten behoeve van de bedrijfswagens een nieuw complex neergezet in De Poel. In de jaren tachtig en negentig kwam er meer aandadht voor het milieu. Na onderzoek con stateerde de overheid ernstige verontreiniging van de grond onder het bedrijf van De Ja- ger.Sanering was noodzake lijk. Kosten: enkele miljoenen guldens. De Jager: „Als onder nemer denk je dan: ik ben geheel onschuldig, de veroor zaker is bekend, namelijk de ei genaar van de gasfabriek en dat is de gemeente Goes. Nou dan heb je het mis." Het bedrijf kreeg de rekening gepresen teerd. „Dat hebben we altijd als een grote onrechtvaardig heid ervaren. Jarenlang liepen onze contacten alleen via ad vocaten en procedures." De gemeente besloot in 1998 dat bodemsanering urgent was en dat deze binnen vijf jaar moest beginnen. Het zou een langdurig project worden met een forse financiële bijdrage van De Jager. Dankzij de tus senkomst van een, door het be drijf in de arm genomen mi lieuadviesbureau, is er een an der plan van aanpak gekomen. H. Souer van dit bureau: „Er zal nu een bodemsanering plaatsvinden volgens een bete re methode, die binnen enkele maanden kan worden afge rond. De financiële gevolgen voor De Jager zullen minimaal zijn." Begin volgend jaar moet de sanering beginnen. Voor 31 december moet het bedrijf ge- Op 1 december opent Archer Systems VOF in Middelburg een zaak aan de Langeviele- weg. Vanaf het adres aan de Agaat in Middelburg levert het bedrijf al geruime tijd compu ters, soft- en hardware aan be drijven. Vanuit de nieuwe winkel willen zij nu ook de particuliere markt gaanveroveren. Eigenaar Ste fan Ismet en zijn partner San dra Poortvliet verwachten veel interesse in DVD-films en - spelers. „DVD is een soort vi deo op een CD-rom, alleen is de kwaliteit veel beter"legt Ismet uit. Mannequins showen vrijdag 1 december de kerst- en feest collectie van Nicky Noe Fas hion in Yerseke. De kleding wordt geshowd van 13.30 uur tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De voorbereidingen voor de sloop van het Goese autobedrijf zijn in volle gang. foto Willem Mieras sloopt zijn. Door de duur van de sanering moet de personen wagenafdeling van De Jager aan de Ringbaan de bedrijfs voering stopzetten. Plannen om op dezelfde plaats opnieuw te beginnen zijn in de maak. „We komen beslist terug. We hebben met een projectont wikkelaar en een architectenbureau een plan ontwikkeld voor een mobili teitscentrum met onder andere een garagebedrijf, quickservi- cestation en horeca, geheel in overeenstemming met het be stemmingsplan. Als het aan ons ligt, beginnen we eind vol gend jaar met de nieuwbouw. Het tijdperk De Jager is nog niet voorbij." La Plage heeft ander interieur VLISSINGEN - Het in septem ber vorig jaar overgenomen restaurant La Plage aan Boule vard Bankert in Vlissingen is in een jaar tijd geheel veranderd. Alleen de bar staat er nog, maar verder hebben de eigenaren John en Isabel Brakeboer de zaak volledig op zijn kop gezet. „Stukje bij beetje is het interi eur veranderd om de klanten nxstig te laten wennenDe zaak heeft een klassieke, rustieke en gemoedelijke sfeer gekregen", aldus John Brakeboer. De Zeeuwse kok Björn Muller zwaait sinds kort de scepter in de keuken. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Kwekerij Blommen- dale aan de Van 't Hoffweg in Middel burg is specialist in kalanchoës. De uit Madagascar afkomstige plant is popu lair in Nederland. Met de nu net gereed gekomen uitbreiding, is de oppervlakte van de kwekerij in vijftien jaar tijd ge groeid van 2000 tot 35.000 vierkante meter. De Middelburgse M. Marinissen begon ongeveer vijftien jaar geleden met het kweken van perkplanten. Nadat ie mand hem attent had gemaakt op de uit Madagascar afkomstige kalanchoë, was hij verkocht. Het kleine, op een vet- plant lijkende, kamerplantje is sterk. Tevens was het in plantenbakken een blikvanger. „De kalanchoë wordt het hele jaar door gekweekt en is in allerlei kleuren te koop. Behalve blauw en zwart", weet medewerker Marco Wisse. Door veredeling is een uitgebreide, veelkleurige verzameling van rassen ontstaan. Kwekerij Blommendale heeft ongeveer zeventig personeelsleden, waarvan de helft in deeltijd werkt. Veel kweekhandelingen verlopen volledig geautomatiseerd. Door de Visiontech- niek worden video-opnamen van iedere plant gemaakt en de bladparen geteld. Met dit opgebouwde beeld, worden de planten door de computer geselecteerd en bij elkaar op de band gezet. „De planten leggen ongeveer driehonderd meter af, zonder dat daar mensenhan den aan te pas komen. Maar ook bloem potten worden automatisch gevuld, de planten wijder gezet en later ook ge oogst", vertelt Wisse. Kwekerij Blom mendale kiest voor biologische gewas bescherming en werkt met een minima le hoeveelheid groeiremstoffen. Het be drijf heeft de kwalificatie A-teler in het Milieuproject Sierteelt, hetgeen bete kent dat zij een minimale belasting voor het milieu opleveren. De kalanchoë's worden op veilingen in het hele land verkocht. Wisse weet dat tachtig pro cent van de kamerplanten uiteindelijk in het buitenland terecht komt. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Rijk is niet van plan extra geld te geven voor de muskusrattenbestrij- ding in Zeeland. Eerste Kamer lid H. Eversdijk (CDA) had daarom gevraagd vanwege het sterk gestegen aantal gevangen muskusratten in met name West-Zeeuws-Vlaanderen af gelopen voorjaar. Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat voelt er niets voor op dit verzoek van Eversdijk in te gaan. Het Rijk heeft de muskusrattenbestrij- ding, met het benodigde geld, aan de provincies overgedra gen. De lusten en lasten van de ze regeling zijn voor de provin cies, aldus De Vries. In Zeeland zijn dit jaar extra muskusrattenbestrijders inge zet om de gangenmakers onder controle te krijgen. Dat kost de provincie de komende vijf jaar honderdduizend gulden per jaar. De twee Zeeuwse water schappen besteden er ook meer geld aan. Gevolgen Staatssecretaris De Vries vindt dat de financiële gevolgen van de extra inzet van muskusrat tenbestrijders wel meevallen. Het leidt in elk geval niet, stelt zij, tot een 'onacceptabele ver hogingvan de lastendruk' in een dunbevolkte provincie als Zee land. Dat er dit voorjaar meer muskusratten zijn gevangen, heeft volgens Verkeer en Water staat niet alleen te maken met een gebrek aan muskusratten- bestrijders. Muskusratten kon den de laatste jaren goed gedij en, dankzij de zachte winters. Ze konden zich langer voort planten en er gingen minder rat ten dood. De zachte winters hebben ook de beverrat geholpen. Hun aan tal is toegenomen en hun ver spreidingsgebied is groter ge worden, laat De Vries weten in antwoord op Eversdijk. De pro vincies en de Unie van Water schappen zijn een proef begon nen om te bekijken of de beverrat permanent bestreden moet worden en met welke mid delen. De vangmiddelen voor de muskusrat zijn niet geschikt voor de grotere beverrat. In Zeeland is de beverrat nog niet gezien. Alleen op de Slik ken van de Heen, ten noorden van Sint-Philipsland, zijn door muskusrattenvangers bever- ratsporen gesignaleerd, maar, aldus de Zeeuwse Coördinator M. Geuze, 'geen overtuigende'. In de Biesbosch zitten vrij veel beverratten. Ze kunnen van daar naar de Slikken van de Heen gekomen zijn. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter C. Kool heeft dinsdag een 20-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad we gens wapenbezit veroordeeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. De Middelburger was 12 sep tember van plan om een wapen dat hij had gekregen, met winst door te verkopen. De verdachte had binnen het criminele circuit een koper voor het pistool ge vonden. De potentiële koper, die bij politie en justitie als een gevaarlijk figuur te boek staat, schoot een dag eerder bij een coffeeshop met een ander wa pen iemand in de rug. Net voor de deal kon plaatsvinden had den een oma en een nicht van de man de politie ingeschakeld. Zij hadden het pistool gevonden op de kamer van de verdachte, die toen bij zijn oma woonde. De Middelburger zei gisteren dat hij hoopte zijn financiële problemen op te lossen door verkoop van het wapen. Tentoonstelling in Vlissingse bioscoop verenigt werk zes kunstenaars door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse galerie Hannelore Meijaard heeft de beschikking over een andere expositieruimte. De nieuwe tentoonstelling is te zien in een ontruimde vergaderzaal van het bioscoopcomplex Cine City. Het biedt Meijaard de gele genheid in één keer veel meer werk te laten zien dan in haar ei gen galerie mogelijk is en de kunstenaars - niet de minst be kende - mogen hopen op een an der en groter publiek dan ge bruikelijk. De tentoonstelling verenigt werk van zes volstrekt verschil lende kunstenaars. De be roemdste is de Belg Roger Ra- veel, maar van hem is het minste werk te zien. Het gaat om drie zeefdrukken, waarin een rode hand het belangrijkste motief is. Die is gecombineerd met be kende Raveel-motieven als de lege spiegel en de gezichtsloze man. Mooi werk, maar de drie afbeeldingen vallen een beetje in het niet temidden van de overvloed die de overige kun stenaars aanleveren. Schilder/dichter Hans Verha gen draagt vijftien doeken bij waarop de kleur explodeert. Het zijn wild geschilderde taferelen, die herinneringen oproepen aan door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor Cultuur Zeeland heeft niets te vertellen over het Roosevelt Studiecentrum. Dat betoogt het dagelijks provinciebestuur in een reactie op het negatieve ad vies dat de Raad voor Cultuur Zeeland deze zomer uitbracht over het Roosevelt Studiecen trum en de Four Freedoms Awards die elke twee jaar in Middelburg worden uitgereikt. De activiteiten van het studie centrum horen helemaal niet tot de adviestaak, vinden Gedepu teerde Staten. De Raad voor Cultuur Zeeland bracht in juni een advies uit over de concept-cultuurnota De kracht van cultuur. In opvallend harde bewoordingen werd ge oordeeld over het Roosevelt Studiecentrum. Het algemeen Zeeuwse belang van deze we tenschappelijke instelling is volgens de raad 'vergezocht en twijfelachtig' en de uitstraling van de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards zou 'niet meer dan incidenteel' zijn. Al met al weinig reden om de jaarlijkse subsidie van 557.000 gulden te verhogen tot 765.800 gulden. dagelijks provinciebestuur stelt nu dat het advies van de Raad voor Cultuur Zeeland op Morgen kijkdag donderdag 30 november 14.00-20.00 uur (vrijdag kijkmorgen 10.00-13.00) Kunst- en Antiek VEILING 1 december, aanvang 13.30 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 de drippings van de Ameri kaanse schilder Jackson Pol lock, maar evenzeer aan de dy namische figuren van de Cobra beweging. Met als belangrijk verschil dat bij Verhagen door gaans de mens centraal staat en niet een fabeldier. Net als in zijn poëzie weet Verhagen met een stap van de alledaagse werke lijkheid in de kosmos te treden, en omgekeerd. De afbeelding van een zakenman (politicus wellicht?) met een starre grijns, een grote bril, mooie stropdas en een condoom in de hand, hangt hij gemakkelijk naast een fee in troebel water, beschenen door een Jupiter-achtig hemelli chaam. Of hangen, Verhagen heeft een aantal schilderijen gewoon te gen de muur of op de vexwaï"- ming neergezet. Zelfs als dat het gevolg is van verstrooidheid of onverschilligheid - wat zeer waarschijnlijk is - is het een mooi statement over de terloop sheid van zijn kunst. Het ver sterkt wel het toch al wat rommelige karakter van de ex positie. Shockeren Anders dan Verhagen, die zijn verf min of meer op het doek kwakt, is Guido Metsers een zeer zorgvuldig schilder. Wat hij met de in Vlissingen geboren Amsterdammer gemeen heeft, is een gevoel voor ironie en een lichte neiging tot shockeren. Dat blijkt onder meer uit een schilderij met de titel Kerkje in de duinen. Van een afstandje be zien, lijkt dat inderdaad te zijn uitgebeeld, maar het duurt niet lang voordat duidelijk is dat het groene duinlandschap wordt gevormd door het middel en de bovenbenen van de man, met zijn scrotum als kerk en zijn ge slacht als een scheef torentje. Van Metsers is bekend dat hij een misverstand berust. Hoewel de activiteiten van het Roose velt Studiecentrum en de Roo sevelt Stichting - die de Middel burgse uitreiking van de Four Freedoms Awards organiseert - in een nota over provinciaal cul tuurbeleid staan vermeld, gaat het eigenlijk om provinciaal we- tenschaps- en ondeiwijsbeleid, aldus GS. Daarover heeft de Raad voor Cultuur dus niets te adviseren. Verder bestrijden GS dat de provincie meer aan het Roosevelt Studiecentrum bij draagt dan de Koninklijke Ne derlandse Academie van We tenschappen doet. Volgens de Raad voor Cultuur was dat het geval. (Advertentie) graag het menselijk lichaam uitbeeldt, maar nooit alleen met een erotische bedoeling. Van de tien werken op de expositie in Cine City is er, blijkens de titels, een aantal ontleend aan bijbel se, historische of mythologische verhalen. Van de kijker wordt wel inlevingsvermogen ver wacht. Zo is het lichaam van een naakte man te zien, van schou ders tot en met bovenbenen, het geslacht prominent in beeld. In zijn linkerzij heeft hij een wond. Metsers' weergave van een krui siging. Preciezer nog dan Metsers, maar weer heel anders, zijn de aquarellen - negen in getal - van Frans Dingemanse. Een van de werken toont, zeer realistisch, de achterkant van een schilde rij Het is een bijna programma tisch werk, want Dingemanse heeft oog voor de achterkant van de maatschappij, de schoonheid van afval en afge dankte goederen. Als een Jopie Huisman schildert hij oude au to's, gedeukte flesjes of spullen van een rommelzolder. Een gro ter contrast dan met het werk van Joop Frohwein is nauwe lijks denkbaar. Van hem zijn vijftien monotypes te zien, ab stracte olieverfschilderijen op papier, waarop donkere figuren opdoemen temidden van verf- vegen, als flatgebouwen in de mist. Kennelijk onderzoekt Frohwein nog steeds zijn moge lijkheden, want dit werk wijkt behoorlijk af van de architecto nische dx-oomtaferelen waar mee hij bijna een jaar geleden debuteerde in de Middelburgse Galerie T. Drie ingenieuze ob jecten van Joop Miermans com pleteren de tentoonstelling. De expositie in Cine City duurt tol en met 17 dec, open woe t/m zo van 15-22 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor officier van justitie G. Rip stond de dief stal van een luxe kinderwagen niet ter discussie. Dat liet de of ficier dinsdag in Middelburg op de zitting van de politierechter blijken door tegexx twee Goese verdachten zes weken gevange nisstraf te eisen. De één, een 27-jarige Goese- naar, vertelde de kinderwagen bij toeval van een man voor driehonderd gulden te hebben gekocht. De ander, een 19-jari- ge Goesenaar, zou op zijn beurt de wandel wagen, ter waarde van 1800 gulden, zomaar ca deau hebben gekregen. Dat kwam het jonge gezin goed uit, want er was net een kind gebo ren. Politierechter C. Kool vond het een vreemd verhaal. „Ik ben nog nooit iemand in de stad tegenge komen die mij een kinderwagen aanbiedt. Heeft u er soms ook nog een kind bij kunnen kopen? merkte de politierechter cy nisch op. Ook de officier van justitie ge loofde niets van het verhaal. „Jullie hebben samen ingebro ken om de dure kinderwagen te stelen. Getuigen hebben jullie 's nachts in de buurt van de win kel gezien." Op 6 september werd bij de Pré- natal-winkel in Goes de duurste kinderwagen uit het assorti ment gestolen. De gedupeerde winkelier zag een paar dagen la ter een vrouw, naar later bleek de partner van de 19-jarige Goesenaar, achter de gestolen wagen lopen. Hij waarschuwde de politie. Het spoor leidde naar de twee mannen, die vervolgens werden ingerekend. De officier verzette zich tegen omzetting van de gevangenis straf in een alternatieve straf, omdat hij er geen enkel vertrou wen in had dat de taakstraf tot een goed eind zou worden ge bracht. „Jullie zitten hier te lie gen." Ook politierechter C. Kool acht te de diefstal bewezen. „Ik ge loof van jullie verhaal geen snars", was zijn reactie. Kool wilde ze nog wel een kans geven door ze een werkstraf op te leg gen. De jongste verdachte kx'eeg 120 uur onbetaalde arbeid, omdat hij nog in zijn proef tijd verkeer de van een eerder vonnis. De 27- jarige man werd veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De rode hand van Roger Raveel. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het colle ge van burgemeester en wet houders van Borsele wil alle Borselse alleenstaanden en ge zinshoofden die aanspraak kunnen maken op het fonds voor maatschappelijke partici patie, een eindejaarsuitkering van 150 gulden geven. Een voor stel daartoe komt donderdag 7 december aan de orde in de ver gadering van de gemeenteraad. Het college stelt vast dat men sen met een minimum-inkomen maar moeilijk de eindjes aan el kaar kurxnen knopen. Dit, on danks het feit dat het beleid van sociale zaken erop is toegesne den bijzondere uitgaven te ver goeden. De vakbond FNV heeft de gemeenten gevraagd iets ex tra's te doen voor mensen met een bijstandsuitkering en de het college staat daar sympathiek tegenover. De groep bijstands gerechtigden, vindt Borsele echter te beperkt. Ook voor an deren met een minimum-inko men is het niet gemakkelijk rond te komen. Daarom wil Bor sele de honorering uit het fonds maatschappelijke participatie als norm hanteren. De groep die van de eindejaarsuitkering pro fiteert wordt daarmee groter Om praktische redenen wil Bor sele de hoogte van de uitkering niet laten afhangen van de ge zinsgrootte. De eindejaarsuit kering zou op die manier veel meer kosten dan de 45,000 gul4 den die er nu mee gemoeid is. Gediffei-entieerd uitkeren geeft de ambtenaren handenvol werk. Het geld voor de uitkering komt uit de potjes voor bijzon dere bijstand en minimabeleid. De openbare raadvergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis in Heinkenszand en be gint om 20.00 uur. foto's Lex de Meester De zakenman van Hans Verhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50