Loopbaanstress treft ook vaders Elke dag brengt wel ^0© een rally op de beurs ©o© Apple in je schoen Scheiding kan bij oudedag nog nare erfenis opleveren Alpinisten verven grootste bulkcarrier Tsjechische bankpresident omstreden Ahold mag Superdiplo kopen Italianen ontstemd over espresso Hagemeyer stoot Tech Pacific af Vrachtafhandeling KLM Duits Holocaustlijst banken op Internet Betrokkenheid bedrijven bij pappa's in de zaak is vaak onvoldoende pensioenen Einde voor Begemann 1.1& f 400,- Primafoon PRAAG - President Havel van Tsjechië heeft giste ren tegen de zin van de be langrijkste politieke par tijen Zdenek Tuma benoemd tot president van de nationale centrale bank. Zowel de regering als de oppositie vreest dat Tuma een te strak mone tair beleid zal voeren en daardoor de economische groei in gevaar brengt. De veertigjarige Tumatot nu toe vice-president van de bank, verklaarde on langs nog dat de rente mo gelijk omhoog moet als de inflatie toeneemt. Oppo sitieleider en ex-premier Klaus zei in een reactie 'geschokt' te zijn. Ook premier Zeman was tegen een benoeming van Tuma Hij verlangde overleg over de benoeming met de regering en het parle ment. De kwestie liep uit op een machtsstrijd tussen Havel en de partijen. Het parle ment aanvaardde een wetsvoorstel dat de be voegdheid tot het benoe men van de leiding van de centrale bank weghaalt bij de president. Omdat de nieuwe wet op 1 januari van kracht wordt, kon Havel Tuma nog benoe men. DPA/RTR zaterdag 25 november 2000 ZAANDAM - Ahold mag de overname van de Spaanse super marktketen Superdiplo voortzetten. De Spaanse beursauto- riteiten gaven daarvoor gisteren toestemming. Eerder al werd bekend dat Ahold een bod uitbrengt op alle aandelen van de Spaanse keten, die met ruim driehonderd winkels een omzet van 3,3 miljard euro realiseert. Ahold betaalt in eigen aandelen en waardeert een aandeel Su perdiplo op 0,74 aandeel Ahold. Met de huidige beurskoers van Ahold is Superdiplo 3 miljard waard. Ahold heeft al een overeenkomst met enkele aandeelhouders voor het verkrij gen van een belang van 68 procent. ANP ROME - Espresso en cappuccino. Op en top Italiaans, maar niet meer wat het is geweest. Eén op de twee Italianen vindt zijn espresso aan de bar te bitter of te sterk. Te weinig aroma is ook een veel gehoorde klacht, meldt de krant La Repubblica. De Italiaanse koffiebranders hebben nu besloten een kwali teitskeurmerk in te voerenDe koffie zal eerst uitgebreid wor den gekeurd, voordat het keurmerk mag worden gezet. DPA N AARDEN - Hagemeyer wil af van Tech Pacific, distributeur van computerapparatuur en software in Azië en de Pacific. Het handelshuis heeft de Amerikanse zakenbank Salomon Smith Barney advies gevraagd over de mogelijkheden van een beursgang of verkoop van de distributeur. Tech Pacific heeft ruim vijftienhonderd mensen personeel in dienst en zet in acht landen ongeveer 1,4 miljard euro (ƒ3,1 miljard) per jaar om. Bestuursvoorzitter R. ter Haar noemde gisteren in een verklaring de vooruitzichten voor het bedrijf 'uitstekend'. Het afstoten van de distributeur past in de strategie van Ha gemeyer om zich minder op de consumentenmarkt te richten. De onderneming zegt wereldwijd een hoogwaardige distribu teur en dienstverlener te willen worden voor de industriële en de bouw- en installatiemarkt, ANP AMSTELVEEN - KLM heeft een partner voor dochterbedrijf Cargo Services Centers (CSC). De luchtvaartmaatschappij sloot met het Duitse D.Logistics een voorlopige overeen komst voor verkoop van haar divisie vrachtafhandeling. In augustus liet KLM weten de afhandeling van vracht niet langer tot haar kerntaken te rekenen. CSC heeft 3100 werk nemers en werkt op zeventig vliegvelden in negentien landen. D.Logistics is in Europa de grootste in de branche met ruim 5100 werknemers. KLM liet gisteren weten de verkoop van CSC zo snel mogelijk definitief te willen maken. ANP ZÜRICH - Zwitserse banken willen begin volgend jaar een lijst met 26.0000 'slapende' rekeningen op het Internet publi ceren. Dat maakte het overkoepelende Zwitserse bankorgaan SBA bekend. Hoogstwaarschijnlijk behoort het merendeel van de bankrekeningen toe aan slachtoffers van de holocaust. Begin deze week zette de Icheic ruim twintigduizend gevon den verzekeringspolissen van holocaustslachtoffers op het Internet. Icheic is een internationale organisatie die zich be zighoudt met verzekeringsclaims van slachtoffers en nabe staanden. Een Ameri kaanse rechter keurde eind juli een compensatiere geling goed van Zwitserse banken. Die betalen ruim drie mil jard gulden uit aan tegoeden die staan op rekeningen van slachtoffers of overlevenden van de holocaust.RTR/ANP van onze redactie economie UTRECHT - Niet alleen wer kende vrouwen, ook jonge va ders hebben last van stress door gebrek aan carrièreperspectief als ze tijd aan hun kinderen wil len besteden. Dat zegt onder zoekster Els Veenis in haar proefschrift 'Als het bedrijf er maar niet te veel last van heeft'. Ze promoveerde gisteren aan de Universiteit Utrecht in de socia le wetenschappen. Veenis concludeert dat het kost winnersmodel goeddeels heeft afgedaan. Steeds meer vrouwen én mannen willen hun ambities op het werk combineren met zorgtaken in het gezin. Bedrij ven kunnen hierop inspelen, meent de sociologe, door flexi beler om te gaan met wensen van de werknemers via een be ter loopbaan- en ouderschaps- beleid: „Daarmee zouden ze de betrokkenheid van werknemers bij het bedrijf versterken en overbelasting en uitval tegen gaan. Juist met de huidige krap te op de arbeidsmarkt zijn be drijven daar zelf bij gebaat." In het proefschrift van Veenis staat dat vrouwen vaak onte vreden zijn omdat ze zowel thuis als op het werk de lager ge waardeerde taken hebben. Een gevoel dat in stand wordt ge houden doordat velen van hen opzien tegen onderhandelingen over veranderingen. Maar ook mannen zetten zichzelf klem. Ook als ze meer zorgtaken zou den willen, houden ze die wens vaak voor zich om niet als zwak ke werknemer te worden aange merkt. Hogere functies Bedrijven versterken die effec ten vaak. Het ouderschapsbe- leid is nog te weinig ingesteld op tweeverdieners. „Met name het gebrek aan mogelijkheden ho gere functies in deeltijd te doen, houdt de ongelijke taakverde ling tussen de seksen in stand", aldus Veenis. Daardoor blijven jonge vaders fulltime carrière maken en ma ken vrouwen met kleine kinde ren minder kans op promotie. „Ten onrechte gaan bedrijven ervan uit dat zulke vrouwen geen loopbaanambities (meer) hebben." Daardoor hebben ouders die de zorgtaken willen delen last van de combinatie werk/gezin. Ook lopen bij een ongelijke taakver deling beide partners het risico overbelast te raken. De man kan op z'n werk niet voldoen aan de norm van fulltime kostwinner, wat z'n schuldgevoelens en twijfels versterkt. De vrouw loopt stuk op haar pogingen zo wel perfecte moeder als ideale werknemer te zijn. Opvallend is dat de bedrijfscul tuur verandert zodra het aantal tweeverdienende medewerkers (mannen én vrouwen) met jonge kinderen de dertig procent overschrijdt. Dan krijgen die in eens wel praktische en morele steun van leidinggevenden en collega's, heerst er geen taboe meer op praten over het combi neren van werk en gezin, en pra ten ook mannen-over hun kinde ren: „In deze teams stromen moeders vaker door naar hogere functies, werken meer vaders in deeltijd en raken minder ouders overbelast." GPD De bemanning van de Berge Stahl is uitgebreid met vier Poolse alpinisten die werken als schilders. foto Ingrid van Beek/GPD door Alexander Bakker ROTTERDAM - De bemanning van 's werelds grootste bulkcar rier, De Berge Stahl, is tegen woordig uitgebreid met vier Poolse alpinisten. Zij hebben zich bekwaamd in het schilders vak en onderhouden, tijdens de reizen van het schip, de binnen zijde van de ballasttanks. Op deze manier spaart reder Berge- sen een kostbare werfbeurt uit. De varendeschilders/alpinisten illustreren de opvattingen van de Noorse rederij over onder houd. Hoewel de Berge Stahl één van de vuilste ladingsoor ten, ijzererts, vervoert, ziet het schip er spie en span uit. Zelfs de machinekamer is na veertien jaar nog om door een ringetje te halen. Bergesen is voor de Berge Stahl uitgegaan van een levens duur van 25 jaar, maar rekent inmiddels op een verlenging van die periode met ten minste vijf jaar. De Berge Stahl doet niets an ders dan heen en weer varen tus sen Sao Lui's en Rotterdam. Heen geladen met ruim 365.000 ton ijzererts afkomstig uit de mijnen bij Caraja's, midden in het Amazonegebied, en be stemd voor de hoogovens van Thyssen Krupp Stahl in Duis burg. Voor de terugreis pompt de Berge Stahl ongeveer 170.000 ton water in de ballast tanks. Jaarlijks maakt het 'giga-schip' negen of tien reizen, afhankelijk van de wachttijd in de Baia de Sao Marcos voor de terminal van Punta da Madeira. Het la den van de vijf enorme ruimen van het schip vergt niet meer dan veertig uur. Het lossen duurt gemiddeld vier dagen. Elk bezoek levert het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam ruim driehonderdduizend gul den aan havengeld op. Eén volle Berge Stahl kost de Duitsers, ertsprijs en transportkosten sa men, ongeveer 23,5 miljoen gul den. GPD door Fred van Essen AMSTERDAM - Nog een maand te gaan tot Kerstmis en de feeststemming wil er maar niet inkomen. Analisten zien de traditionele 'einde jaarsrally' niet meer komen. Maar een kniesoor die daarop let; elke dag brengt tegenwoordig wel een rally. Cor Boonstra zal wel blij zijn dat de Vereniging van Effecten bezitters (VEB) hem zijn prijs voor de 'meest, verdienstelijke persoon van het jaar 2000' al in oktober heeft meegegeven. Syl via Tóth nam de blauwe schaal van Cor over en droeg hem voor zichtig naar de auto. Sindsdien is Philips twintig procent ge zakt. ABN Amro - ooit door zijn top man als 'een soort obligatie' om schreven vanwege de zekere koerswinst - is zo vliegerig ge worden als een zwaluw. Sinds augustus ook twintig procent lager, met veel toppen en dalen. De nieuwe topman Groenink heeft zich vastgelegd op hon derd procent koerswinst in vier jaar, maar is begonnen met een terugval. De afgelopen week dook het aandeel dertien pro cent omlaag. Eerst nadat Groe nink maandag een nieuwe stra tegie bekendmaakte, daarna na de overname van Michigan Na tional-bank. „Mijn paard voor nog zo'n bank in de Detroit- area", zei bestuurder J. Kuiper in een verhaspeling van Shake speare's Richard III. Ja, er zijn er wel meer die een bank willen hebben in ruil voor een paard, maar 7,2 miljard gulden vonden de meeste analisten te duur. Ne gatieve adviezen, koers omlaag. Als beursfonds kun je tegen woordig beter helemaal niks bekendmaken, want de dobbel steen valt ook bij goede berich ten verkeerd. Gisteren herstelde ABN Amro verrassend, nadat de analisten er nog eens over hadden geslapen en de transac tie met helder verstand toch veel zonniger zagen. Je zult maar van die windvanen afhankelijk zijn. 'Een analist, mijn bank voor een nuchtere analist! Hoofdrol Financiële analisten speelden ook een hoofdrol in de ramp die zich maandag aan UPC - min dertig procent na roddels en ge ruchten - en woensdag aan Ge- tronics voltrok: min 42 procent na een winstwaarschuwing. „Dit heeft niks meer met ratio neel beoordelen te maken", vond een bankier. Het Getronics-bestuur krijgt zijn trekken thuis van de risico strategie die het zelf heeft opge zocht. Vorig jaar omkleedden Van Luijk en Docters de aan koop van het verlies latende Wang Global met agressief strijdgehuil. Het tamme Getro- nics wierp zijn juk af en was 'er van onze redactie economie BREDA - De Koninklijke Bege mann Groep, ooit de industriële parel aan de Amsterdamse beurs, gaat zichzelf opheffen. Het fonds, opgericht door 'be drijvendokter' Joep van den Nieuwenhuyzen, leidt al jaren een kwakkelend bestaan. Begemann gaat alle participa ties die het nog heeft, verkopen en de opbrengst verdelen onder de aandeelhouders. Daarna valt het doek. In de jaren tachtig werd het be drijf groot door de no-nonsense- aanpak van Van den Nieuwen huyzen. Hij kocht noodlijdende bedrijven op en maakte ze winstgevend door saneringen. Desondanks had Begemann de bonden aan zijn zijde, want de ondernemingen zouden anders failliet zijn gegaan. De succes machine stuwde de aandelen koers naar een record van ƒ191. Dat was in 1990, toen het bedrijf 140 dochterondernemingen tel de. Nu noteert het kwakkelende beursfonds 6,65 euro, nog geen vijftien gulden. Volgens een woordvoerder van Begemann was de HCS-affaire het breekpunt. In die affaire werd Van den Nieuwenhuyzen beschuldigd van handel met voorkennis in het bedrijf HCS. Hij is vrijgesproken, maar An gelsaksische beleggers lieten Begemann vallen. Ook banken lieten het bedrijf in de steek en dat geldt volgens de woordvoerder tot de huidige dag. Gebrek aan financieringsmoge lijkheden deed Begemann be sluiten het bedrijf dan maar op te heffen. ANP klaar voorNu blijkt waarvoor. Het bedrijf is verouderd en het aandeel bungelt na een piek in maart van 32,83 nu in de buurt van zeven euro, tachtig procent verlies. Achteraf is het opvallend hoe plotseling en geruisloos Getro- nics-oprichter Oom Ton' Ris- seeuw vlak voor de overname van Wang door de pensioendeur is vertrokken. Lafaards De AEX ging in een week iets omlaag met twintig punten op 660,32. Maar wie in telecom be legt, doet mee aan een Ameri kaanse 'chicken game', zo'n ra ce naar de afgrond en wie het eerst remt is de lafaard. Specu latieve hedgefunds rolden KPN professioneel de zakken door de aandelenemissie te manipule ren. Eerst dropten ze massa's aandelen en dwongen de koers in twee weken met dertig pro cent omlaag, van 25 naar 17 eu ro. Toen kregen ze de aandelen waarop ze bij de emissie hadden ingetekend voor zeventien, een koopje. Alleen dat kan volgens handelaren de enorme schuiver verklaren. Volgens insiders verpest een overaanbod van telecomaande- len de markt. Na KPN, Austria Telekom en Telefonica wil Fran ce Telecom nog 25 miljard opha len, Deutsche Telekom dertien milj ard en British Telecom veer tig miljard. UMTS-angst doet de rest. UMTS-licenties - totale kosten 350 miljard gulden - zijn de Creutzfeldt-Jacobs van de telecomindustrie geworden. Ie dereen is bang voor de ziekte en overdrijft het gevaar een beetje. Volgens Deutsche Bank is het negatieve telecomsentiment 'ir rationeel' en zal het in zes maanden omslaan. Boston Con sulting voorspelt een mobiele omzet van 260 miljard in 2003, Maar Keiichi Enoki, topman van het Japanse NTT Docomo, grootaandeelhouder van KPN, vindt dat de toekomst van mo biel internet wordt overschat. De VEB sloot zijn week win nend af: op de aandeelhouders vergadering van World Online bood WOL-raadsman Van Schilfgaarde zomaar opeens een schikking van 22 miljoen. Eerder was dat nog 'maximaal 2,2 miljoen nuisance fee' (af koopgeld voor de VEB-lastpak- ken). Negenhonderd procent winst in twee maanden, daar kan geen beursfonds tegenop. GPD Een multifoon van KPN Telecom op Schiphol. Volgens insiders verpest een overaanbod van teleeom- aandelen, zoals die van KPN, de markt. foto Jeroen Poortvliet/GPD (Advertentie) Van f 3.199,- voor f 2.799, Uw voordeel Apple iMac F DV Special Edition. Met Virtual GameStation en iShock Gamepad. Een wel erg leuke sinterklaasaanbieding bij Primafoon. De iMac F DV Special Edition met 128 MB. Nu met een flinke korting en inclusief Virtual GameStation en iShock Gamepad. Kom snel langs want Op Op. Kom langs, bel en bestel via 0800 -1515 of surf naar www.primafoon.nl De actieperiode duurt tot en met 26 december 2000. opent je wereld door Jan Scheele Na een huwelijk van twaalf jaar besluiten Kees en Ma rian uit elkaar te gaan. Naast de emotionele kant van de zaak, komen er bij een echtscheiding ook financiële en zakelijke be langen aan de orde: wat moet er bijvoorbeeld gebeuren met de gezamenlijke woning, de hypo theek, de spaar- en bankreke ningen. Ook opgebouwde pen sioenrechten van beiden vallen onder het gezamenlijk vermo gen. Die dienen dus betrokken te worden in de akte van verde ling. Toen Kees en Marian trouwden was hij 23 en zij 21 jaar. De brui degom was toen drie jaar werk zaam als uitvoerder in de bouw en Marian twee jaar als ver pleegkundige. Na vier jaar, toen er twee kinderen waren gebo ren, besloot Marian te stoppen met haar werk en de zorg voor de kinderen op zich te nemen. Nu ze uit elkaar gaan dienen de pensioenaanspraken over de huwelijkse periode volgens de Wet verevening pensioenrech tenbij echtscheiding geregeld te worden. Deze wet is ingegaan per 1 mei 1995. Marian heeft geen pensioen rechten opgebouwd. Ze stopte met haar werk als verpleegkun dige toen ze 25 was, terwijl bij de meeste fondsen pensioen wordt opgebouwd vanaf 25 jaar. Bij Kees ligt dit anders. Als uit voerder in de bouw is zijn pensi oenopbouw bij het Pensioen fonds voor de Bouwnijverheid al ingegaan op het moment dat hij in dienst trad, toen hij twin tig was. Met lege handen Nu door de echtscheiding ook de pensioenrechten verdeeld moe ten worden blijkt dat Kees met lege handen staat, Marian heeft immers niets opgebouwd. Voor Marian ligt dat anders: zij kan recht doen gelden op de pensi oenrechten van Kees, maar al leen over de periode dat zij ge huwd zijn geweest, dus over twaalf jaar. De pensioenopbouw van Kees bedraagt over die periode 5700, en beiden hebben recht op de helft van dit bedrag. Blijft het bij verevening, dan heeft Marian recht op dit deel op het tijdstip dat Kees zijn pensioen datum bereikt. Hieruit blijkt dat de pensioensituatie van bei de toch met elkaar verbonden blijft. Besluiten beiden om de pensi oensituatie los te koppelen, dan kan Marian haar rechten om zetten naar een zelfstandig recht, conversie genaamd. Ma rian krijgt dan ouderdomspen sioen over dit deel op het mo ment dat zij zelf de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. In dit geval is de pensioensitua tie van beiden voorgoed verbro ken. Of dit besluit juist was is nog maar de vraag, want komt Kees te overlijden, dan heeft Marian geen recht meer op het bijzonder weduwenpensioen. Het bijzonder weduwenpensi oen zullen we in een volgen arti kel nader belichten. Jan Schepte is pensioenadviseur te Goes Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7